نخست وزیر نیوزیلند تهدید به مرگ شد

12:04 ۷ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 130 0
نخست وزیر نیوزیلند تهدید به مرگ شد

تهران - ایرنا - یک رسانه نیوزیلندی گزارش داد: جیسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند پس از حمله یک افراط گرا در نیوزیلند به مسلمانان دو مسجد در شهر کرایست چرچ که 50 کشته و قریب به 50 نفر نیز مجروح برجای گذاشت، توسط یک فرد افراط گرا در شبکه اجتماعی تهدید به مرگ شده است.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه خبری نیوز هاب نیوزیلند، این جوان 19 ساله وابسته به یکی از گروههای افراط گرا در این کشور با ارسال عکسی از نخست وزیر نیوزیلند درکنار یک اسلحه مجهز به صداخفه کن به صفحه شخصی آردرن در یک شبکه اجتماعی، وی را تهدید به مرگ کرده است.
این فرد افراط گرا پس از حمله تروریستی کرایست چرچ در پیام خود با جمله ' تو نفر بعدی هستی' آردرن نخست وزیر نیوزیلند را تهدید به مرگ کرده بود.
طبق گزارش این رسانه نیوزیلندی پلیس 'متیو برنز' Matthew Burns 19 ساله را که در نیوتاون همیلتون زندگی می کنددر پی ارسال این پیام تهدید آمیز بازداشت و راهی دادگاه کرده است.
این جوان که ایرلندی است ، سابقه اقدام مشابهی را نیز در پرونده خود ثبت کرده است.
طبق گزارش ' ایریش تایمز' این افراط گرا پیشتر ' صادق خان' شهردار لندن را نیز تهدید مشابهی کرده و از این رو دادگاه دو اتهام وی را بررسی خواهد کرد.
براساس این گزارش، برنز به پلیس نیوزیلند گفته است که دارای گرایش های راست افراطی است و احساسات منفی را نسبت به اقلیت ها از جمله مسلمانان دارد.
پلیس سایبری نیوزیلند ، رای دادگاه مبنی بر آزادی مشروط وی را با ممنوعیت استفاده از اینترنت به اجرا در آورده است.
روز 15 مارس سال جاری میلادی مصادف با 25 اسفند ماه سال 1397 ، مهاجمی با سلاح گرم نظامی به دو مسجد در نیوزیلند حمله کرد و جان 50 نمازگزار را گرفت و قریب به 50 تن دیگر را مجروح ساخت.
جیسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند روز 21 مارس، در پی این حادثه قانون منع حمل و نگهداری سلاح‌های نظامی نیمه ‌خودکار و مسلسل را به مجلس برد و پارلمان این کشور به اصلاح آن رای داد.
متهم این حادثه «برنتون تارانت» 28 ساله ، دارای تابعیت استرالیا است که اکنون به جرم قتل و مجروح ساختن دهها تن در زندان به ‌سر می‌برد.
بسیاری از رسانه های غربی در اخبار و گزارش های خود در مورد این رویداد مرگبار، از به کار بردن عبارت «حمله تروریستی» اجتناب کردند و آن را یک حمله مسلحانه یا کشتار جمعی توصیف کردند، اما جسیندا آردِرن نخست وزیر نیوزیلند این رویداد تلخ را به عنوان فجیع ترین کشتار در تاریخ کشورش و «حمله تروریستی» خواند.
پلیس این کشور در هفته جاری و یکماه پس از وقوع این حادثه تروریستی گزارش دادند که به رغم گذشت چهار هفته از حمله به دو مسجد شهر کرایست چرچ ؛هنوز هراس عمومی همچنان در این کشور در حد بالایی است و این موضوع حاکی از عدم آرامش فکری در این جامعه پس از این حمله تروریستی است.
براساس حکم اولین جلسه دادگاه تروریست استرالیایی قرار است متهم به کشتن 50 نفر در دو مسجد در نیوزیلند شده، برای تعیین سلامت روان، آزمایش‌ روانپزشکی بدهد.
طبق گزارش رسانه های نیوزیلندی به نقل از کامرون ماندر، از قضات دادگاه عالی نیوزیلند تعدادی ازمتخصصان پس از انجام آزمایش‌هایی بر روی برنتون ترنت، شهروند 28 ساله استرالیایی، درباره مناسب بودن شرایط او برای حضور در دادگاه تصمیم‌گیری می‌کنند.
این متهم که همچنان تحت بازداشت به سر می برد ، قرار است در دومین جلسه دادگاه در 14 ژوئن سال جاری میلادی (24 خرداد 98) حضوریابد.
پلیس نیوزیلند پیشتر گزارش داده بود که برنتون ترنت با اتهامات دیگری هم مواجه است که در مراحل بعد مطرح می شود .
طبق قوانین نیوزیلند، این کشور مجازات اعدام ندارد و حداکثر مجازات در قوانین این کشور ،حبس ابد بدون برخورداری از عفو و آزادی است.
دادگاهی در نیوزیلند نیز تاکنون 6 نفر را به اتهام نشر و بازنشر فیلم ویدئوی کشتار مسلمانان در دو مسجد نیوزیلند در شبکه های اجتماعی متهم کرده است.
آساق**1599**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جهاد کشاورزی درباره تنش دمایی به کشاورزان مازندران هشدار داد
ساری- ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران روز دوشنبه از کشاورزان استان خواست تا چند اقدام پیشگیرانه را به منظور کاهش خسارت ناشی از تنش دمایی پیش بینی شده برای هفته جاری در زمین های زراعی و باغی انجام دهند .
برف بهاری ارتفاعات مازندران را سفیدپوش کرد
ساری- ایرنا- آغاز بارش برف در سی و سومین روز فصل بهار ارتفاعات مازندران را امروز دوشنبه سفیدپوش کرد.
ماندگاری پساب سیل در مدارس مازندران
ساری- ایرنا- با این که سیل و سیلاب در مازندران دستکم از 20 روز پیش فروکش کرد و کار بازسازی مناطق سیلزده شروع شده ، ولی زخم این بلای طبیعی بر تن مدارس استان تازه سرباز کرده است و هر روز گزارش جدیدی از پدیدار شدن نم یا ریزش دیوار و سقف این اماکن دریافت می شود.
6 پرواز فرودگاه بین المللی اهواز لغو شد
اهواز- ایرنا- تغییر در برنامه پروازی برخی شرکت های هواپیمایی روز دوشنبه موجب لغو 6 پرواز ورودی و خروجی فرودگاه اهواز شد.
آفرودسواری که در مسیر خدمت به سیلزدگان لرستان به کما رفت
خرم آباد - ایرنا - سیل نوروز امسال همه را با هر سمتی از جای جای ایران به لرستان کشاند، از گروههای مردم نهاد گرفته تا تیم های پزشکی و فرهنگی و جهادگران، اما آنچه در این میان زیاد دیده نشد حضور تیم های آفرود بود که این بار هیجان رقابت با سنگ و صخره را در خدمت به همنوعان تجربه کردند.
پشت پرده بازگشایی شمشک- دیزین چیست؟
تهران- ایرنا- جاده شمشک - دیزین سال گذشته یک کشته هم روی دست متولیان گذاشت اما انگار کفایت نمی کرد زیرا بعداز آن دوباره و چندباره حتی اوایل امسال باوجود تذکرهای راهداری و دیگر متولیان، به روی مردم باز شد.
32694 تَن در مسابقات «مُدهامَتان» شرکت کردند
قم- ایرنا- رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: 32 هزار و 694 تَن از 24 هزار کانون فرهنگی هنری مساجد سراسر ایران در مسابقات مدهامتان شرکت کردند.
مدیر تاکسیرانی تهران: تولید خودروهای عمومی اولویت خودروسازان نیست
تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران با اشاره به فعالیت 27 هزار تاکسی فرسوده گفت: خودروسازان می توانند سالانه 10 هزار تاکسی تولید کنند که متاسفانه تولید خودروهای عمومی در اولویت نیست.
وزیر علوم: دانشگاه ها موجب مهارت افزایی دانش آموختگان شوند
شیراز- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: موضوع حذف مراکز آموزش عالی هم اکنون در طرح ساماندهی مطرح نیست؛ در مقابل لزوم مأموریت گرا شدن واحدهای مختلف و مهارت افزایی دانش آموختگان دانشگاهی مورد تاکید است.
برق همه روستاهای شعیبیه شوشتر به حالت عادی برگشت
اهواز - ایرنا - رییس اداره برق شهرستان شوشتر گفت: با تلاش شبانه روزی نیروهای این اداره ،برق همه روستاهای بخش شعیبیه به حالت عادی برگشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
الماسی: تصمیمات غیرانسانی آمریکا شرایط اقتصادی سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: تصمیمات غیرانسانی و غیرقانونی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد. دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار است.
چاووش اوغلو به اربیل می‌رود
وزیر خارجه ترکیه هفته آینده به اربیل عراق سفر می‌کند.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
آغاز جلسه پنجم دادگاه متهمان پتروشیمی
پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات رضا حمزه‌لو مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر این پرونده به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی آغاز شد.
سئول:کره شمالی، قزاقستان را برای خلع سلاح هسته ای الگو کند
خودرو بمب گذاری شده در کابل خنثی شد
گرجستان به سه هزار ایرانی اجازه ورود به خاک این کشور را نداد
آمریکا، خواستار تسریع دولت افغانستان در برگزاری نشست دوحه شد
24 مظنون مرتبط با حملات  تروریستی سریلانکا بازداشت شدند
بدخواهان روابط تهران-اسلام آباد خواستار بی ثباتی در مرز دو کشور هستند
رقابت تنگاتنگ «جوکوی و سوبیانتو» در انتخابات ریاست جمهوری اندونزی
کره جنوبی برای اولین سالگرد دیدار روسای دو کره یادبود می گیرد
آیین جشن نیمه شعبان در تمام سفارتخانه های ایران برگزار شد
تمدید فعالیت اشرف غنی و واکنش نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری