دلایل توقیف «رحمان ۱۴۰۰» -از رقص خانم بازیگر تا شوخی‌های زننده جنسی

14:08 ۷ روز پیش افکار نیوز 316 0
دلایل توقیف «رحمان ۱۴۰۰» -از رقص خانم بازیگر تا شوخی‌های زننده جنسی

فیلم سینمایی «رحمان ۱۴۰۰» با آغاز اکران نوروز به روی پرده سینما‌ها رفت اما وارد حواشی شد که توقف پخش آن را به دنبال داشت.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،معمولاً در هر فصل اکران نوروز، یک یا دو فیلم هستند که از قبل روی آن حساب ویژه‌ای می‌شود. در
نوروزامسال هم رحمان ۱۴۰۰ بود که  به دلایل مختلف گزینه اصطلاحاً «برفوش» سینما‌ها بود. تهیه‌کنندگی، پخش‌کنندگی و حتی یکی از سینما‌های اصلی رحمان ۱۴۰۰ در انحصار یک نفر (شرکت) است. علی سرتیپی با مجموعه فیلمیران به‌عنوان یکی از قدرت‌های سال‌های اخیر در سینما شناخته می‌شود.
اگر پروسه تولید تا اکران یک فیلم را در نظر بگیریم، سرتیپی و فیلمیران تمام آن چرخه را برای فیلم‌هایشان در انحصار دارند. تولید، پخش و اکران یک فیلم در مشت فیلمیران است. نگاهی به آمار فروش فیلم‌هایی که توسط این مجموعه تولید یا پخش شده‌اند نشان‌دهنده میزان سیطره فیلمیران در
سینمای ایراناست.
این میزان نفوذ باعث شده تا برخی از کارشناسان این وضعیت را با دهه ۴۰ میلادی سینمای آمریکا مقایسه کنند؛ سال‌هایی که چند کمپانی فیلمسازی با انحصاری که داشتند، فضای تراست را به‌وجود آورده بودند. درادامه این گزارش به نقد و بررسی رحمان ۱۴۰۰ پرداخته و سپس به حواشی کمتر شنیده‌شده درباره علت توقیف این فیلم خواهیم پرداخت؛ فیلمی که باز هم یک اپلیکیشن پشت سر تولیدش دیده می‌شود.
عاری‌ از هنر و  اخلاقمنوچهر هادی در کارنامه حرفه‌ای خود فیلم‌ها و سریال‌های مختلفی دارد. از فیلمی اجتماعی مثل «کارگر ساده نیازمندیم» تا «عاشقانه» در شبکه نمایش خانگی ! بررسی آثار او نشان می‌دهد تقریباً به هیچ سوژه و فضایی نه نمی‌گوید! رحمان ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که هادی، پس از «آینه بغل» باز هم دوست داشته فیلمی «برفوش» بسازد که چه‌بسا از «هزارپا» هم سبقت بگیرد. انگار
رقابتجدیدی در سینمای ایرانبه وجود آمده و آن رکوردزنی در فروش بیشتر است. البته این رکوردزنی ظاهراً رابطه مستقیمی با شوخی‌های جنسی و پرده‌دری دارد. در حاشیه اکران فیلم و در بین خنده‌های برخی از تماشاچیان جوان به شوخی‌های آن‌چنانی، چهره خانواده‌ها متفاوت بود.
یکی از تماشاگران یکی، دو بار فرزندش را در بین تماشای فیلم از سالن خارج کرد و دوباره بازگشت. بعد از اتمام فیلم وقتی علت را جویا شدم با چند جمله و کلمه ناتمام گفت که «کاش لااقل بچه را به دیدن این فیلم نمی‌آوردم». فیلم قصه ندارد. آن‌قدری عقب است که حتی نمی‌توان فرمی برایش ترسیم کرد. راستش حتی ژانر مشخصی هم ندارد. رحمان ۱۴۰۰ تلفیقی از شوخی‌های جنسی، فلاکت (البته به شکلی بسیار نازل)، متلک‌های سیاسی و خلاصه هرچه بشود به وسیله آن مخاطب را خنداند، است.
اگر بخواهیم درباره ژانر (!) رحمان ۱۴۰۰ حرف بزنیم باید آن را فیلمی تخیلی-جنسی بنامیم! مشخص نیست نویسنده و کارگردان این فیلم دنبال یک فضای رئال بوده‌اند یا فانتزی! در جا‌هایی قصه کاملاً جدی می‌شود و در سکانس‌هایی تخیلی! آن‌قدری سکانس زائد در فیلم وجود دارد که اگر آن‌ها حذف شوند، رحمان ۱۴۰۰ به یک فیلم کوتاه تبدیل می‌شود؛ سکانس‌هایی مثل بالنو زنده‌شدن دوباره رحمان پس از تصادفآن‌قدری عجیب و غریباست که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان «سکانس‌های نشئگی» یاد کرد! احتمالاً قبل از ساخت فیلم، سازندگانش کنار هم نشسته‌اند و به هم گفته‌اند بیایید با سوژه یک آدم بدبخت و یک مفسد اقتصادی یک فیلم کمدی بسازیم؛ فقط تا جایی که می‌شود شوخی‌های جنسی‌اش زیاد باشد.
تا قبل از این هم بودند فیلم‌هایی که در آن‌ها دیالوگ‌های جنسی وجود داشت، اما رحمان ۱۴۰۰ یک قدم جلوتر رفته است. در فیلم جدید منوچهر هادی، شوخی‌های فیزیکال و حتی متاسفانه در مواردی اروتیک هم اضافه شده است. اگر تا قبل از این
کودکانپس از تماشای یک فیلم یک تکیه‌کلام را در کوچه و خیابان به زبان می‌آوردند، امروز و پس از تماشای این فیلم جلوی پدرو مادرشان پایین‌تنه خود را به شیوه رحمان ۱۴۰۰ تکان خواهند داد. فیلم جدید هادی از ارزش‌های هنری کیلومتر‌ها عقب و از ارزش‌های اخلاقی فرسنگ‌ها عقب‌تر است.
ماجراچیست؟ از شنبه حاشیه عجیب و جدید دیگری به اعتراضات قبلیاضافه شده و حالا مساله دیگری به محتوای فیلم اضافه شد. ازسوی مسوولان سازمان سینمایی اعلام شد که نسخه در حال اکران این فیلم در سینماها، با نسخه‌ای که مجوز اکران گرفته متفاوت است! عجب! سال گذشته فیلم هزارپا به‌دلیل نمایش سکانس‌های حذف شده در تیتراژ پایانی مورد مواخذه قرار گرفت، اما ظاهراً رحمان ۱۴۰۰ پا را از آن هم فراتر گذاشته است. نسخه غیرمجاز چگونه اکران شده است؟ طبق اطلاعات به‌دست‌آمده صرفاً چند سالن سینما  نسخه ممنوعه را پخش کرده‌اند.
سالن‌هایی مثل کوروش، ایران (که سرگروه فیلم بوده) و سینما‌های اصلی در شهرستان‌ها از جمله این سینماهاست. احتمالاً کارگردان این‌طور فکر کرده که نمایش نسخه غیرمجاز در سالن‌هایی مثل کوروش به دلیل میزان بالای تماشاگر آن‌ها، تأثیر زیادی در فروش خواهد داشت. دلیل اینکه سازمان سینمایی دیر متوجه این مساله شده آن است که نسخه غیرمجاز فقط در چند سینما درحال نمایش بوده و زمانی که به آن‌ها گزارش شده، متوجه شده‌اند.
این سالن‌ها پس از اطلاع و تذکر ارشاد، از روز چهارشنبه گذشته نسخه غیرمجاز را کنار گذاشتند. از جمله حذفیاتی که اعمال نشده یکی پلان بسته رقص شخصیت زن فیلم و دیگری نمایش اندام نامناسب همان شخصیت بوده است. مورد سوم مربوط به یکی از سکانس‌های پایانی مربوط به دختر رحمان است.
مورد عجیب دیگر رحمان ۱۴۰۰ اکران همزمان سه نسخه متفاوت از فیلم در سینماهاست؛ یک نسخه اصلاح‌شده توسط ارشاد، یک نسخه غیرمجاز سازندگان فیلم و یک نسخه که سالن‌های حوزه هنری در حال اکرانش بودند! طبق شنیده‌های خبرنگار ما، منوچهر هادی مسوول اعمال اصلاحات بوده و برخی از موارد اصلاحی را کنار گذاشته است.
با این حال خودش مدعی است که در تمام سینما‌ها فیلم اصلاح شده روی پرده رفته است ظاهراً همین شرایط باعث شده که سازمان سینمایی به‌شدت از سازندگان رحمان ۱۴۰۰ ناراضی شده و تا به این لحظه به‌طور جدی از اکران دوباره فیلم جلوگیری کرده است. باید دید که آیا فیلم منوچهر هادی و سرتیپی، پس از دریافت تذکرات جدی از سازمان سینمایی با چند اصلاح باز هم به اکران درخواهد آمد (که در این صورت و به‌دلیل حواشی پیش‌آمده احتمالاً فروش اساسی بکند) یا این فیلم ضدخانواده بایگانی خواهد شد.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

جهاد کشاورزی درباره تنش دمایی به کشاورزان مازندران هشدار داد
ساری- ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران روز دوشنبه از کشاورزان استان خواست تا چند اقدام پیشگیرانه را به منظور کاهش خسارت ناشی از تنش دمایی پیش بینی شده برای هفته جاری در زمین های زراعی و باغی انجام دهند .
برف بهاری ارتفاعات مازندران را سفیدپوش کرد
ساری- ایرنا- آغاز بارش برف در سی و سومین روز فصل بهار ارتفاعات مازندران را امروز دوشنبه سفیدپوش کرد.
ماندگاری پساب سیل در مدارس مازندران
ساری- ایرنا- با این که سیل و سیلاب در مازندران دستکم از 20 روز پیش فروکش کرد و کار بازسازی مناطق سیلزده شروع شده ، ولی زخم این بلای طبیعی بر تن مدارس استان تازه سرباز کرده است و هر روز گزارش جدیدی از پدیدار شدن نم یا ریزش دیوار و سقف این اماکن دریافت می شود.
6 پرواز فرودگاه بین المللی اهواز لغو شد
اهواز- ایرنا- تغییر در برنامه پروازی برخی شرکت های هواپیمایی روز دوشنبه موجب لغو 6 پرواز ورودی و خروجی فرودگاه اهواز شد.
آفرودسواری که در مسیر خدمت به سیلزدگان لرستان به کما رفت
خرم آباد - ایرنا - سیل نوروز امسال همه را با هر سمتی از جای جای ایران به لرستان کشاند، از گروههای مردم نهاد گرفته تا تیم های پزشکی و فرهنگی و جهادگران، اما آنچه در این میان زیاد دیده نشد حضور تیم های آفرود بود که این بار هیجان رقابت با سنگ و صخره را در خدمت به همنوعان تجربه کردند.
پشت پرده بازگشایی شمشک- دیزین چیست؟
تهران- ایرنا- جاده شمشک - دیزین سال گذشته یک کشته هم روی دست متولیان گذاشت اما انگار کفایت نمی کرد زیرا بعداز آن دوباره و چندباره حتی اوایل امسال باوجود تذکرهای راهداری و دیگر متولیان، به روی مردم باز شد.
32694 تَن در مسابقات «مُدهامَتان» شرکت کردند
قم- ایرنا- رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: 32 هزار و 694 تَن از 24 هزار کانون فرهنگی هنری مساجد سراسر ایران در مسابقات مدهامتان شرکت کردند.
مدیر تاکسیرانی تهران: تولید خودروهای عمومی اولویت خودروسازان نیست
تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران با اشاره به فعالیت 27 هزار تاکسی فرسوده گفت: خودروسازان می توانند سالانه 10 هزار تاکسی تولید کنند که متاسفانه تولید خودروهای عمومی در اولویت نیست.
وزیر علوم: دانشگاه ها موجب مهارت افزایی دانش آموختگان شوند
شیراز- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: موضوع حذف مراکز آموزش عالی هم اکنون در طرح ساماندهی مطرح نیست؛ در مقابل لزوم مأموریت گرا شدن واحدهای مختلف و مهارت افزایی دانش آموختگان دانشگاهی مورد تاکید است.
برق همه روستاهای شعیبیه شوشتر به حالت عادی برگشت
اهواز - ایرنا - رییس اداره برق شهرستان شوشتر گفت: با تلاش شبانه روزی نیروهای این اداره ،برق همه روستاهای بخش شعیبیه به حالت عادی برگشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
الماسی: تصمیمات غیرانسانی آمریکا شرایط اقتصادی سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: تصمیمات غیرانسانی و غیرقانونی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد. دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار است.
چاووش اوغلو به اربیل می‌رود
وزیر خارجه ترکیه هفته آینده به اربیل عراق سفر می‌کند.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
آغاز جلسه پنجم دادگاه متهمان پتروشیمی
پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات رضا حمزه‌لو مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر این پرونده به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی آغاز شد.
ارزیابی 92 طرح جدید در کارگروه ساماندهی مد و لباس
تغییر مکان افتتاحیه نمایشگاه کتاب با تأکید رئیس‌جمهور
آنچه در «عصرجدید» دیشب گذشت- یک رکوردشکنی جالب
تهدید بازی‌های رایانه‌ای در کمین خانواده‌های ایرانی +تصاویر
عکس- بر فراز بهشت
چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر به روایت تصویر
آخرین وضعیت حسین سازور و همراهانش در بیمارستان
جایگاه فیلم کوتاه در جشنواره جهانی فیلم فجر- جشنواره به مهمانداری چند روزه از مهمانان محدود نشود
سینمای ایران به جای جهانی شدن، جشنواره‌ای شد
برنامه‌های دوره جدید اجراهای عمارت نمایشی نوفل لوشاتو اعلام شد