اعزام مددکاران اجتماعی پلیس به مناطق سیل‌زده

10:06 ۹۳ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 244 0
اعزام مددکاران اجتماعی پلیس به مناطق سیل‌زده

معاون اجتماعی ناجا مرجع و خواستگاه مددکاری اجتماعی را آموزه‌ها و تعالیم اسلامی برشمرد و گفت: یاری رساندن و کمک به حل مشکلات پیرامون زندگی دیگران از نگاه ما یک ارزش و تکلیف دینی است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سردار "احمد نوریان" در دومین کنگره بین المللی" مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی" با تبریک اعیاد نورانی و پربرکت شعبانیه به ویژه خجسته سالروز ولادت فرخنده امام آزادگان حضرت حسین بن علی (ع) و روز پاسدار، از دست اندرکاران برگزاری دومین کنگره بین المللی "مددکاری  اجتماعی و تاب آوری اجتماعی" تقدیر کرد و خطاب به خانم دکتر "آنا ماریا کمپانینی"؛ رئیس انجمن بین المللی مدارس مددکاری اجتماعی، اظهار کرد: از همراهی ، همدلی و همدردی با افراد آسیب دیده و کم برخوردار جهانی سخن می گویید، پس چرا در یمن، سوریه، افغانستان و ... به داد هزاران نفر از کودکان، زنان و غیرنظامیانی که براثر زیاده خواهی ها و حملات نظامی دولت های استکبار آسیب می بینند، نمی رسید! چرا در مقابل این همه ظلم و تجاوز و تعدی به حقوق مردمی مظلوم و بی پناه از سوی ایادی استعمار جهانی سکوت می کنید.
 وی افزود: مددکاری در دین مبین اسلام دارای "گفتمان" و برنامه کاری است که در این ارتباط خداوند در سوره "مائده" آیه ۲ قرآن کریم می‌فرماید: "وتعاونوا علی البر و التقوی ولا تعاونوا علی الاثم و العدوان و اتقوا الله ان الله شدید العقاب"،( شما مومنان یکدیگر را در نیکوکاری و تقوا پیشگی یاری دهید و در گناه و تجاوز به یکدیگر کمک نکنید و از خدا پروا کنید که خداوند سخت کیفر است).
سردار نوریان با اشاره به اهمیت مددکاری اجتماعی در اسلام و فلسفه انتخاب روز مددکار همزمان با میلاد مولا حضرت علی (ع)  و تأسی به امیرالمومنین اولین مددکار اجتماعی و یاور یتیمان و فقرا، اضافه کرد: در آیه های قرآن و مکتب حیات بخش اهل بیت "علیهم السلام" بر خدمت به مردم و نیازمندان جامعه تأکید فراوانی شده است. امام حسین (ع) در این رابطه می فرمایند : " بدانید نیازمندی های مردم به شما نعمت است، که اگر با رنجاندن مردم نیازمند، کفران نعمت کنید، خداوند این وظیفه را به دیگران محول می کند".
سخنگوی ناجا خاطر نشان کرد: امام حسین (ع) سه ویژگی برای مددکار بیان داشته اند که فرد مددکار باید؛ "دین دار" و "جوانمرد" بوده و "شرافت خانوادگی" داشته باشد.
این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: براساس آموزه های اسلامی مددکاران اجتماعی، انسان های عاشق و بی ادعایی هستند که دیگران را بر خود ترجیح داده و دلسوزانه و با خلق نیکو از مشکلات زندگی دیگران، گره گشایی می کنند.
سردار نوریان تأکید کرد: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد به عنوان تنها پلیس در بین کشورهای جهان، به تأسیس مراکز مددکاری اجتماعی، روان شناسی و مشاوره با هدف؛ بررسی علمی پدیده های اجتماعی، ریشه یابی علل و عوامل ناهنجاری ها، ارائه خدمات رایگان به افراد آسیب دیده یا در معرض آسیب اقدام می نماید، زیرا اعتقاد داریم مدیریت پدیده های اجتماعی نیازمند  راهکارها و راهبردهای فرهنگی- اجتماعی است.
معاون اجتماعی ناجا ادامه داد: هم اکنون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با ساختار تعریف شده و به کارگیری کارشناسان جوان دارای تحصیلات عالیه، نسبت به ارتقاء بهداشت روانی جامعه، آموزش مهارت های زندگی و توانمندسازی و افزایش تاب آوری افراد در معرض آسیب، گام های موثری برداشته است.
وی با تأکید بر ترجیح ارائه خدمات یاورانه و حمایتی بر اقدامات انتظامی در مواجهه با مردم افزود: سالانه ۴۰۰ هزار پرونده با موضوعات مختلف اعم از اختلافات خانوادگی، نزاع و درگیری، اعتیاد به مواد مخدر، درخواست طلاق و ... در مراکز مشاوره و مددکاری اجتماعی کلانتری ها، رسیدگی می شود که آمارها نشان می دهد، حدود ۶۸ درصد پرونده‌ها، حل و فصل و به مصالحه و عدم طی مراحل قضائی منتج می شود.
به گفته معاون اجتماعی ناجا در حال حاضر پلیس ۴۴ مرکز مشاوره و مددکاری اجتماعی در سطح کشور راه اندازی کرده است که ۱۳ مرکز آن در تهران است و همچنین ۶۵۰ دایره مددکاری اجتماعی در کلانتری‌ها فعالیت می‌کنند که امسال به دو برابر افزایش خواهد یافت.
سردار نوریان با بیان اینکه از نظر ما، ارائه خدمات "یاورانه" و "حمایتی" در این بخش بر اقدامات انتظامی ترجیح دارد، خاطر نشان کرد: هم اکنون ۴۴ مرکز مشاوره در سطح کشور وجود دارد که ۱۳ مرکز در تهران فعال است و ۶۵۰ دایره مددکاری اجتماعی در کلانتری ها می باشد که امسال به دو برابر این میزان افزایش می یابد.
معاون اجتماعی ناجا در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در حال حاضر اکیپ های مشاوره ای و مددکاران اجتماعی ناجا به منظور یاری رساندن به آسیب دیدگان استان های گلستان، لرستان و خوزستان فعال شده اند.
که ضمن ابراز همدردی با هموطنان آسیب دیده از سیل تا پایداری شرایط، تمام واحدهای مشاوره و مددکاری پلیس در راستای کاهش آلام سیل زدگان عزیز، ارتقاء بهداشت روانی، کاهش استرس و اضطراب های ناشی از سیل و هرگونه ارائه خدمات روانشناختی و مددکاری اجتماعی، فعالیت خواهند کرد.
سردار نوریان در بخش دیگری از سخنان با تشریح مزیت های خدمات مددکاری نیروی انتظامی نسبت به سایر نهادهای دولتی و غیردولتی، بیان کرد: مددکاران اجتماعی پلیس در بزنگاه مشکلات مردم که کار به جای باریک می کشد، وارد عمل می شوند و از سوی دیگر در دسترس مردم هستند و با تدبیر و درایت گره گشایی از مشکلات مراجعان می کنند.
سخنگوی ناجا بیان کرد: پلیس مأمن و ملجاء مردم بوده و براساس قانون حل و فصل بسیاری از دعاوی خانوادگی، اجتماعی و پیشگیری از بسیاری از ناهنجاری ها، آسیب ها و جرایم به پلیس، ارجاع می شود.
سردار نوریان با اشاره به ارائه خدمات رایگان مشاوره و مددکاری توسط پلیس و رابطه آن با امنیت تأکید کرد: با ارتقاء مهارت های زندگی و توانمندسازی روانی افراد، به ویژه گروه های پرخطر و در معرض آسیب، نظم و امنیت جامعه تقویت و پایدار می گردد.
به گزارش پایگاه خبری پلیس، این مقام ارشد مسئول ادامه داد: از نظر پلیس، مددکاری اجتماعی یک ارزش و عمل خداپسندانه است، اما از جنبه دیگر، یک تکلیف دینی و مسئولیت اجتماعی بوده و در ابعاد جهانی از جهت "نوع دوستی" و " انسان دوستی" باید به آن پرداخت.
معاون اجتماعی ناجا در خاتمه گفت: حوزه مشاوره و مددکاری اجتماعی ناجا طی دو دهه اخیر تلاش کرده  به عنوان شریک فعال انجمن‌های علمی و دانشگاهی در برگزاری همایش‌ها و کنفرانس ها و همچنین تأمین و اجرای برنامه‌های ملی و بین المللی پیشگیری از آسیبهای اجتماعی ایفای نقش کند.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

داورزنی: اگر کشتی بخواهد به اوج خود بازگردد باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کند
معاون قهرمانی و ورزش حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: اگر کشتی بخواهد به اوج خود بازگردد باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کند.
دبیر: قرار نیست با کسی تسویه حساب کنم- شهرت ام‌الفساد است
رئیس جدید فدراسیون کشتی گفت: از همه اعضای مجمع و همه گوش شکسته‌ها تشکر می‌کنم و قرار نیست با کسی تسویه حساب کنم.
مغانلو: از دعوت به تیم ملی شوکه شدم- اکثر تیم‌های لیگ برتری به من پیشنهاد دادند
شهریار مغانلو، مهاجم تیم فوتبال پیکان گفت که از دعوت به تیم ملی شوکه شده است و ابراز امیدواری کرد که به اردوهای بعدی این تیم دعوت شود.
فوتبال جهان| یری مینا: کی‌روش به من اعتماد به نفس داد
فوتبال جهان - یری مینا، مدافع تیم ملی فوتبال کلمبیا از سرمربی پرتغالی این تیم تمجید کرد.
پالمر: بوتاس شانسی برای رقابت با همیلتون ندارد
جولیو پالمر، راننده سابق فرمول یک معتقد است والری بوتاس شانسی برای رقابت با لوئیس همیلتون، هم‌تیمی خود در مرسدس جهت کسب عنوان قهرمانی فصل جاری این رقابت‌ها ندارد.
علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی شد
انتخابات فدراسیون کشتی صبح امروز (چهارشنبه) برگزار و علیرضا دبیر به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد.
فوتبال جهان| دلورنتیس: نمی‌دانم چرا رئال مادرید خامس را به بایرن قرض داد و به ما نمی‌دهد
فوتبال جهان - رئیس باشگاه ناپولی می‌گوید دلیل پافشاری مسئولان باشگاه رئال مادرید برای فروش قطعی خامس را در حالی که قبلاً با انتقال قرضی او با بایرن مونیخ موافقت کرده‌اند، درک نمی‌کند.
محمدخانی: از کنار گذاشته شدن سروش رفیعی تعجب می‌کنم- مگر برانکو بیکار است که اَلکی شکایت کند؟!
ناصر محمدخانی، پیشکسوت باشگاه پرسپولیس گفت: از کناره گذاشته شدن سروش رفیعی تعجب می‌کنم و نمی‌دانم این بازیکن را باشگاه کنار گذاشته است یا سرمربی تیم!
تغییر محل برگزاری بازی الاتحاد عربستان - ذوب‌آهن
دپارتمان امور بین‌الملل فدراسیون فوتبال از تغییر محل برگزاری دیدار دو تیم الاتحاد عربستان و ذوب‌آهن ایران در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۹ خبر داد.
والیبال جوانان جهان| جدال ایران با قهرمان آفریقا در روز نخست
رقابت‌های والیبال جوانان جهان در حالی از فردا (پنجشنبه) در بحرین آغاز می‌شود که بهترین نتیجه تیم ایران در تاریخ این رقابت‌ها به سال ۲۰۰۷ برمی‌گردد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهاجم اروپایی که احتمالا پرسپولیسی شود+عکس
باشگاه پرسپولیس برای تقویت خط حملۀ خود، این روزها در حال بررسی گزینه‌های مختلف است.
یک ستاره دیگر از پرسپولیس کنار گذاشته می شود!
پس از آن‌که گابریل کالدرون متوجه شد لیست پرسپولیس برای فصل آینده پُر است، تصمیم گرفت تا برای جذب بازیکنانی که به تقویت تیم کمک می‌کنند، چند بازیکن را از جمع قرمزها کنار بگذارد.
مغانلو: از دعوت به تیم ملی شوکه شدم- اکثر تیم‌های لیگ برتری به من پیشنهاد دادند
شهریار مغانلو، مهاجم تیم فوتبال پیکان گفت که از دعوت به تیم ملی شوکه شده است و ابراز امیدواری کرد که به اردوهای بعدی این تیم دعوت شود.
پسر میترا استاد: تقاضای قصاص دارم
در ادامه جلسه دادگاه مهیار صفری فرزند میترا استاد در جایگاه قرار گرفت و در پاسخ به سؤال قاضی مبنی بر اینکه در رابطه با قتل مادرتان شکایتی دارید؟گفت: بله، تقاضای قصاص دارم.
اندوه آقای گل برای دو ستارۀ جدا شدۀ پرسپولیس
جدایی قطعی 2 مهرۀ محبوب هواداران از تیم پرسپولیس، موجب بروز احساسات بسیاری از افراد شده است.