سال نو و کار نو- محمدجواد آذری جهرمی*

08:54 ۳۳ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 48 0
سال نو و کار نو- محمدجواد آذری جهرمی*

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یادداشتی اختصاصی برای ایرنا، سال نو را به هموطنان تبریک گفت و از دستاوردهای سال 97 نوشت.

ایرنا

هموطنان؛ نوروزتان مبارک، دست‌هایتان لبریز از شکوفه و لب‌هایتان همواره پرخنده باد.
سال 1397 برای کشور عزیزمان سالی پر از اخبار خوب و بد بود و علیرغم تلاش‌های بدخواهان کشور، بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات همچون گذشته با اتکا به توان داخلی و تدابیر اندیشیده شده، مسیر خود را به سمت پیشرفت در تمامی مناطق کشور با قوت ادامه داد و به توفیقات ارزشمندی نیز دست یافت.
همزمان با چهلمین سال انقلاب شکوهمند اسلامی، در لایه زیرساخت شبکه ‌ملی ‌اطلاعات پیشرفت چشمگیری را تجربه کرد و با 2.4 برابر شدن ظرفیت انتقال شبکه ملی اطلاعات، شاهد رشد 6برابری ترافیک داخلی نسبت به خارجی بودیم که موجب جهش تولید محتوای داخلی بر بستر شبکه ملی اطلاعات و افزایش سهم محتوای فارسی در وب تا میزان دو درصد شد.
با تجهیز تمامی شهرهای کشور به خدمات 3G و 4G پوشش شبکه نسل سوم و چهارم تلفن همراه در تمام شهرهای کشور ارائه شد و اینک در آستانه نوروز 98، با توافق دوم رومینگ ملی دیتای دو اپراتور بزرگ، 3800 کیلومتر جاده و بیش از 5500 روستای دیگر تحت پوشش خدمات نسل 3 و 4 قرار گرفت تا پوشش نقاط کور نیز کامل شود.
همچنین با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و به ‌منظور گسترش عدالت‌ همگانی توجه ویژه ای به روستاها و مناطق محروم صورت گرفت و تعداد روستاهای بدون ارتباط به کمتر از سه درصد رسید و تا پایان دولت دوازدهم شاهد تجهیز 90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار به اینترنت پر سرعت خواهیم بود تا هموطنان ساکن در این مناطق بتوانند از مزایای آن در رونق اقتصادی روستاها بهره ببرند و جریان مهاجرت به تدریج معکوس شود.
در کنار این اقدامات، توسعه خدمات دولت الکترونیکی به عنوان گامی برای شفافیت و بستن مسیرهای رانت و فساد مد نظر قرار گرفت و با پیگیری های مستمر در دولت تاکنون 37 دستگاه، 489 خدمت به مردم ارائه می‌دهند که امیدواریم در سال 98 و با پیوستن تمام دستگاه‌ها، ارائه خدمات در بخش هایی چون صنعت، کشاورزی و خدمات بیش از پیش تسهیل و صرفه جویی قابل ملاحظه ای در زمان و هزینه‌ها صورت گیرد. کما این که تاکنون 95میلیون تراکنش به صورت ماهانه در مرکز ملی تبادل ثبت شده که نشان از کاهش 95میلیون مراجعه‌حضوری و هزینه‌های ناشی از آن دارد.
کاربردی‌کردن استفاده از داده‌های ماهواره‌ای در توسعه بخش‌های مختلف و افزایش بهره‌وری از دیگر دستاوردهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود که در آینده بیشتر از آن خواهد شنید.
سال 97 برای کسب و کارهای هوشمند مبتنی بر فناوری اطلاعات نیز سال خوب و پرباری بود. در این سال توسعه کسب و کارهای الکترونیکی و دانش‌محور بر بستر شبکه ملی اطلاعات انجام شد و با افتتاح پارک فناوری‌های نوین با سرمایه گذاری وزارت ارتباطات مأوا و مکانی برای رشد شرکت های نوپا فراهم شد و این برنامه در طول سال 98 با جدیت ادامه خواهد یافت. ما تصمیم داریم امکانات حداقلی را برای جوانان صاحب‌ایده فراهم کنیم تا با اتکا به توان علمی و استداد خویش به ایده‌هایشان جامعه عمل بپوشانند.
رشد قابل توجه تعداد نرم‌افزارهای بومی موبایل محور از 130 هزار به 250 هزار در سال 97 علاوه بر تأثیر مثبت بر اشتغال، خدمات نوینی را نیز پیش‌روی مردم گذاشت.
در سالی که گذشت، با توجه به بحران بیکاری طرح های چهارگانه اشتغال به منظور ایجاد ده‌ها هزار شغل با اتکا بر ظرفیت های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه شد تا زمینه ایجاد اشتغال برای نیروهای جوان و تحصیلکرده فراهم شود. این‌ برنامه‌ها از جنبه‌های قانونی، سرمایه‌گذاری و پشتیبانی در حال اجراست.
و این تنها گوشه‌هایی از دستاوردهای توسعه پرسرعت زیرساخت‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات در سال 97 است و این مسیر در سال جدید و در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی با سرعت و توان افزون‌تری پیموده خواهد شد تا با هم افزایی نیروها و بازیگران این عرصه برای حضوری فعال و تاثیرگذار در انقلاب صنعتی چهارم و تحول دیجیتال در دنیا، ایران را به جایگاه شایسته خویش در این حوزه نزدیک کنیم.
بی‌تردید برای تحقق این اهداف، راه همواری پیش‌روی ما نیست اما با خودباوری و بهره‌گیری مناسب از ظرفیت‌های موجود، به‌ ویژه نیروهای جوان متخصص و متعهد، می‌توان هر ناممکنی را ممکن کرد.
البته همواره در مسیر پیشرفت کشور، موانعی بوده است. با وجود تمامی چالش‌ها، ما نهایت تلاش و آن چه می‌توانستیم را انجام دادیم. در هفته‌های گذشته، در شبکه‌های اجتماعی از مردم عزیز تقاضا کردم لطف کنند از عملکرد ما انتقاد کنند. بیش از 7هزار نظر مردم دریافت شد و در سال آینده تلاش خواهیم کرد ضعف‌ها را برطرف و نقاط قوت خود را تقویت کنیم.
آن‌چه مسلم است حرکت به سوی توسعه دانش و فناوری و ایران دیجیتال با هیچ مانعی، چه سهو و چه عمد، توقف‌پذیر نیست. سال پیش رو، سال آزمون دیگری برای ملت و دولت ماست و امیدوارم، بتوانیم دوشادوش یکدیگر برای آبادانی و عزت ایران اسلامی عزیزمان گام برداشته، با توسعه حوزه فناوری اطلاعات سهم مهمی در توسعه همه جانبه کشور ایفا نماییم.
پاینده باشید و برقرار
* وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات


گروه های زیر مجموعه علمی پزشکی

بهداشت و درمان
بهداشت و درمان

آخرین اخبار

مهار ملخ‌ها در جنوب، حشره‌ای که طوفان به پا می‌کند
استانها -ایرنا- چند استان جنوبی کشور تحت ‌تاثیر کوچ بزرگ ملخ‌ها قرار گرفته‌اند و سازمان حفظ نباتات این حمله را سنگین‌ترین حمله ملخی در40 سال گذشته توصیف می‌کند که در صورت تداوم می تواند امنیت غذایی را نیز مختل کند ولی به گفته مسولین تاکنون آسیب جدی به زمین‌های کشاورزی وارد نشده و با مبارزه با این آفت تلاش می شود در سریع ترین زمان برنامه های مقابله و مهار آنها به اجرا درآید.
معاون دانشگاه تبریز: دانشجوی تهرانی در خوابگاه دانشجویی ما فوت نکرده است
تبریز - ایرنا - معاون دانشجویی دانشگاه تبریز با تکذیب خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر مرگ دانشجوی دانشگاه تهران در خوابگاه دانشگاه تبریز اعلام کرد: بر خلاف اخبار منتشر شده در فضای مجازی این فرد دانشجوی دانشگاه ما نبود و در خوابگاه دانشگاه تبریز فوت نکرده است.
رئیس جمهوری:لوازم اساسی منزل در اختیار سیل زدگان قرار گیرد
ایلام- ایرنا - رئیس جمهوری گفت: تلاش خواهیم کرد در شرایط کنونی به جای کمک های مالی لوازم اساسی منازل تهیه و در اختیار سیل زدگان قرار گیرد.
معاون رییس جمهوری: روند احیای تالاب های فارس امیدبخش است
شیراز - ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در بازدید هوایی از برخی تالاب های استان فارس روند احیای دریاچه ها و تالابها را امیدبخش خواند و بر ضرورت پایش و مراقبت بیشتر برای حفظ تعادل زیستی در این مناطق تاکید کرد.
استاندار خراسان رضوی: دولت به خوبی بحران مالی را مدیریت کرد
مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی به خدمات قابل تقدیر استاندار پیشین این استان اشاره و بیان کرد: خراسان رضوی بحران مالی زیادی در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید داشت که در آن دوره و پس از آن به خوبی مدیریت شد.
سیل زدگان دزفول به روستاهای خود بازگشتند
دزفول - ایرنا - سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول گفت: با فروکش کردن آب، مردم سیل زده روستاهای این شهرستان به محل سکونت خود بازگشتند.
300 هزار تُن کالا از استان سمنان صادر شد
سمنان- ایرنا- مدیرکل گمرک استان سمنان گفت: 300 هزار تُن کالا در سال 97 از استان سمنان به 45 کشور جهان صادر شد.
کیش برای مقابله با هجوم احتمالی ملخ‌ها آماده است
کیش- ایرنا- سرپرست شرکت عمران، آب و خدمات سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به قرار داشتن جزیره در مسیر هجوم ملخ ها از کشور عربستان گفت: بخش های متولی برای مقابله با هجوم احتمالی ملخ های صحرایی آماده هستند.
2841 نفر در سیل خراسان جنوبی امدادرسانی شدند
بیرجند - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: با آغاز بارندگی های رگباری از 25 فروردین ماه جاری تاکنون 2 هزار و 841 نفر در این استان امدادرسانی و یکهزار و 800 حادثه دیده اسکان داده شدند.
آب منطقه ای آذربایجان شرقی: سطح آب دریاچه ارومیه 70 سانتی متر افزایش یافت
تبریز - ایرنا - مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی اعلام کرد: در پی بارندگی‌های اخیر و رهاسازی آب سدهای استان، امروز تراز دریاچه ارومیه به یک هزار و 271 متر و 42 سانتی متر رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 70 سانتی متر افزایش نشان می دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انفجاری در نزدیکی وزارت مخابرات افغانستان رخ داد
تهران - ایرنا - منابع خبری افغانستان امروز شنبه از وقوع یک انفجار در شهر کابل پایتخت افغانستان خبر دادند و منابع رسمی دولت از وقوع تیراندازی در نزدیکی محل انفجار گفتند.
دانلود سریال سال‌های دور از خانه (شاهگوش ۲) از سبزپندار
سریال سال‌های دور از خانه در واقع اولین اسپین آف ایرانی است که با کارگردانی مجید صالحی ساخته شده است. این سریال بر اساس سریال شاهگوش ساخته شده و در واقع اسپین آفی از سریال شاهگوش می‌باشد و می‌توان آن را شاهگوش ۲ دانست.
سقوط جرثقیل برجی در مشهد حادثه آفرید
سقوط جرثقیل برجی در مشهد حادثه آفرید و باعث محبوس شدن اپراتور در داخل اتاقک این دستگاه شد.
گزارش تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات آمریکا محبوبیت ترامپ را کاهش داد
تهران- ایرنا- نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که محبوبیت ترامپ پس از انتشار گزارش نتایج تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 آمریکا به پائین ترین حد خود در سال 2019 رسیده است.
ممیزی لاستیک حاوی نانوکامپوزیت در چین
تجهیزات داخلی «انتقال نوری» جایگزین نمونه خارجی شد
نخبه تبریزی: شرکت ها و سازمان ها از استارت آپ ها هراس دارند
خدمات اپراتورها در مناطق سیل زده به دلیل بدهی مشترکان قطع نمی شود
شرکت ارتباطات بر استفاده بیشتر از تجهیزات بومی تاکید دارد
شرکت «تپ‌سی» هک شدن یکی از سرورهایش را تایید کرد
فناوری‌های دانش بنیان راهی برای کاهش آلام سیل های اخیر
آذری جهرمی: گزارش منتشره در باره آسیب پذیری یک شرکت حمل و نقل صحت دارد
ساخت حسگر زیستی برای آزمایش عرق بدن
رصد ماهواره‌ای شیوع بیماری زنگ گندم و جو درمناطق سیل‌زده گلستان