شناسایی راهکار جدید برای رمزگشایی اطلاعات سیاه‌چاله‌های فضایی

19:55 ۳۷ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 56 0
شناسایی راهکار جدید برای رمزگشایی اطلاعات سیاه‌چاله‌های فضایی

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه مریلند با انجام آزمایشات جدید دریافتند که با استفاده از مکانیک کوانتومی ممکن است بتوان اطلاعاتی درباره درون سیاه‌چاله‌های فضایی به دست آورد.

ایرنا

به گزارش شامگاه یکشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، سیاه‌چاله‌های فضایی، غول‌های گرانشی هستند که از فروپاشی ستاره‌های مرده پس از وقوع اَبَر نواختر به وجود می‌آیند و گاز، غبار و ماده را به درون خود و به سوی یک نقطه میکروسکوپی جذب می‌کنند. موادی که توسط این سیاه‌چاله‌ها جذب می‌شوند، پس از ورود به ناحیه‌ای در اطراف سیاه‌چاله که با عنوان افق رویداد شناخته می‌شود، به طور کلی ناپدید می‌شود.
بر اساس علم فیزیک مدرن، پس از این که ماده به درون سیاه‌چاله کشیده می‌شود، تمام اطلاعات مربوط به آن از بین می‌رود.
اما بر اساس فیزیک کوانتومی، از بین رفتن اطلاعات، امکانپذیر نیست ولی ممکن است اطلاعات در میان ذرات زیراتمی جداسازی نشده متصل، مخفی شده یا به دام افتاده باشد.
طبق قوانین مکانیک کوانتومی، جفت‌هایی از ذرات به طور خودبه‌خودی در حاشیه افق رویداد سیاه‌چاله به وجود می‌آیند، سپس یکی از این ذرات به درون سیاه‌چاله کشیده می‌شود و ذره دیگر به بیرون آن حرکت می‌کند و در این فرآیند مقدار اندکی از انرژی سیاه‌چاله را می‌رباید. در مقیاس‌های زمانی بسیار بزرگ، انرژی خارج شده از سیاه‌چاله توسط این ذرات به اندازه‌ای است که موجب تبخیر سیاه‌چاله می‌شود و این پدیده با عنوان «تابش هاوکینگ» شناخته می‌شود.
محققان نشان دادند که می‌توان زمان و سرعت به دام افتادن اطلاعات درون یک مدل ساده شده سیاه‌چاله اتمی را اندازه‌گیری کرد و به این ترتیب امکان دستیابی به اطلاعاتی را که در حالت عادی غیرقابل دسترسی هستند، فراهم کرد. به گفته محققان با انجام محاسبات بسیار پیچیده کوانتومی روی ذرات خارج شده از افق رویداد می‌توان اطلاعات مربوط به ذراتی را که به درون سیاه‌چاله کشیده می‌شوند، به دست آورد.
به زبان ساده می‌توان گفت، هنگامی که ستاره به مرحله آخر زندگی خود می‌رسد و دیگر واکنش هم‌جوشی هسته‌ای نمی‌تواند ادامه داشته باشد، در این صورت پوسته ستاره شروع به بزرگ‌شدن می‌کند و به اصطلاح به غول سرخ تبدیل می‌شود.
چون دما در پوسته بسیار کم است و پوسته سرخ رنگ می‌شود، عنوان «غول سرخ» به آن اطلاق شده است. سرانجام پوسته منفجر می‌شود و تنها یک هسته باقی می‌ماند. این هسته با توجه به جرم آن به کوتوله سفید، کوتوله قهوه‌ای و ستاره نوترونی و در نهایت سیاه‌چاله تبدیل می‌شود.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.
علمی **9259** 1055


گروه های زیر مجموعه علمی پزشکی

فن آوری
فن آوری

آخرین اخبار

کلاس زبان تضمینی در آموزشگاه زبان سخن برتر
ویژگی‌های یک آموزشگاه زبان خوب چیست؟ این روزها در همه شهرها به ویژه شهرهای بزرگ شاهد افزایش تعداد آموزشگاه زبان هستیم. رشد جمعیت و نیاز مردم به فراگیری زبان و برقراری ارتباط با دیگر نقاط دنیا، باعث شده تا شاهد افزایش تقاضای ثبت‌نام در آموزشگاه‌های زبان باشیم که خود این مسئله هم بر بیشتر شدن تعداد آموزشگاه‌ها تأثیرگذار بوده است.
انعقاد توافق‌نامه شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا
شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا توافق‌نامه همکاری امضا کردند.
چرا از ایران نرفتم
«به دفعات با این سوال روبه‌رو شده‌ام که چرا از ایران نرفتید؟ شما که در دوران تحصیلات تکمیلی خود در خارج از کشور سابقه کار در رشته تخصصی خودتان را دارید و به سهولت می‌توانید اشتغال و زندگی خوبی داشته باشید، چرا از این فرصت‌ها استفاده نکرده‌اید؟»
بفرمائید شعبه پیاده‌رو!
فروش پوشاک در تهران وارد مرحله جدیدی شده؛ در این روش نوظهور دیگر احتیاج به اتاق پرو ندارید و لازم نیست بعد از شنیدن قیمت‌ها با رودربایستی بگویید: «می‌رویم دوری در بازار بزنیم و برگردیم.»
برنامه دو سال آینده کاخ سفید علیه ایران
شرایط بحرانی روابط آمریکا و ایران به تدریج وخیم‌تر می‌شود. اقدام بی‌سابقه آمریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی نشانه‌ای از جدی‌تر شدن ابعاد خصومت دولت آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید.
بازخوانی قصه مریم؛ ۱۵ سال پس از آن شب تلخ
چند قدمی بیشتر به چشمه نمانده اما انگار بدنش دیگر نمی‌خواهد همراه او بیاید. سطل خالی توی دستش سنگینی می‌کند؛ درد در تمام سرش می‌پیچد. کرختی و سوزش بر نیمی از بدنش مستولی می‌شود و دیگر همه جهان سیاه می‌شود.
پاسخ شرکت کره‌ای به گزارش یک روزنامه
در پی انتشار گزارشی در روزنامه فرهیختگان درباره خروج تدریجی دو شرکت کره‌ای از بازار ایران، روابط عمومی سامسونگ جوابیه‌ای منتشر کرد.
آمریکایی‌ها وارد بازی نظامی با ایران نمی‌شوند
نماینده ایران در سازمان ملل گفت: این که همه مسائل و مشکلات اقتصادی را بخواهیم به برجام ارتباط دهیم یا به یک توافق دیگر بین‌المللی، یا این که بگوییم اگر در آینده به فلان کنوانسیون بپیوندیم، وضع اقتصادمان بدتر می‌شود، از مباحثی است که به صورت غیر تخصصی با آن برخورد می‌شود.
صانعی: در سفرهای برون مرزی، ورزشکاران هدف سرویس‌های امنیتی هستند
سرپرست اداره کل حراست وزارت ورزش وجوانان اصل فعالیت‌های این دفتر را پیشگیری و حاکم کردن رفتار انقلابی و اسلامی در حوزه حراست عنوان کرد.
احسان حدادی: هدفم مسابقات جهانی است- با پرتاب ۶۸ متر می‌توان روی سکوی جهانی رفت
احسان حدادی گفت: همه هدف من مسابقات جهانی است، گرفتن مدال در مسابقات جهانی باید بالاتر از رکورد ۶۷ متر باشد و پرتاب ۶۸ متر قطعاً می‌تواند روی سکوی جهانی برود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
استاندار فارس: واحدهای صنعتی غیر فعال به چرخه تولید بازگردند
شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: آن دسته از واحدهای صنعتی که بنا به دلایلی غیر فعال هستند باید با همکاری بانک صنعت و معدن به چرخه تولید بازگردند.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
160 مقاله به پنجمین کنفرانس بین المللی وب رسید
پرواز ربات‌های تعمیرکار در فضا
رشد 10 برابری کاربران فضای مجازی نشانگر نقش بالای وب است
مشکل نفوذ به سرور جانبی رانندگان تپ‌سی برطرف شد
اولین زمین‌لرزه مریخ ثبت شد
معاون وزیر علوم: 260 میلیون دلار محصول دانش بنیان از کشور صادر شد
زیرساخت شبکه مخابراتی دیر نیازمند توسعه است
فراخوان جایزه علمی پروفسور مشفقیان منتشر شد
دانشگاه خلیج فارس با اتریشی ها تفاهمنامه همکاری امضا کرد
شرکت های دانش بنیان سالانه 900 هزار میلیارد ریال فروش دارند