فرزندان به سوگ مادر مجسمه‌سازی ایران نشستند

08:36 ۳۸ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 56 0
فرزندان به سوگ مادر مجسمه‌سازی ایران نشستند

تهران- ایرنا- مادر مجسمه سازی مدرن ایران تا پایان عمر ازدواج نکرد و فرزندی نداشت اما خود وصف استعاری از زایش هنر شد تا شاگردانش خود را سوگوار مادر بدانند.

ایرنا

«لیلیت تریان» از اولین نسل مجسمه‌سازان ایرانی بود، وی که را مادر مجسمه سازی ایران می خواندنش، شانزدهم اسفند ماه در سن 88 سالگی به علت کهولت سن در تهران درگذشت.
مریم مزینانی مدیر نمایشگاه‌های خانه هنرمندان در شروع مراسم نکوداشت این بانوی مجسمه ساز که شامگاه شنبه در این مرکز هنری برگزار شد، گفت: زندگی «لیلیت تریان» در آموزش گذشت و این چیزی نیست که از حافظه تاریخی ایران زمین پاک شود. وجودش بسیار مبارک بود و شاگردان بزرگی را تربیت کرد که امروز خود، استاد شاگردان صاحب نامی هستند.
مزینانی گفت: تریان همواره به خانه هنرمندان سر می‌زد و همین فرصت دیدارش را به ما می داد. او هر لحظه را زندگی می‌کرد و همیشه می‌‌گفت؛ کار کنید تنبل نباشید.
در این مراسم فیلم مستندی از«لیلیت تریان» پخش شد که محمدرضا اصلانی از شاگردان وی در آن با اشاره به جایگاه استادی این هنرمند گفت: ما از ایشان در مدرسه فقط درس هنر نیاموختیم بلکه درس زندگی را نیز فراگرفتیم.
وی نقش تریان را در مجسمه سازی کشور ستود و گفت: او مجسمه سازی را در ایران به هنر تبدیل کرد و این یک مساله بسیار مهم است که وی را بنیانگذار و مادر مجسمه سازی مدرن معرفی می کند.
در بخشی از این فیلم تریان از مباحث آموزشی فعلی ابراز ناراحتی می کند و می گوید از اولین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تا آنروز پیشرفتی ندیده است.
مجید رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان در این مراسم گفت: تریان یکی از هنرمندان برجسته این سرزمین است و می‌دانم که سازمان زیباسازی شهرداری تهران بسیار تلاش کرد که آثار ایشان را در عرصه‌های عمومی به نمایش بگذارد.
وی با اشاره به آمار بالای هنرمندان درگذشته سال در حال اتمام، گفت: سال سختی را پشت سرگذاشتیم و جامعه هنرمندان تعداد زیادی از این عزیزان را از دست داد. تا روز مراسم پاسداشت هنرمندانی که ابدی شدند با عنوان « چراغ خاموشی نیست»، تعداد درگذشتگان 119 نفر بود که متاسفانه در همان روز شاهد درگذشت این هنرمند بزرگ بودیم.
عباس مجیدی رئیس انجمن مجسمه سازان ایران نیز در این مراسم گفت: امسال سال سخت و تلخی را پشت سر گذاشتیم. پس از گرامیداشت محسن وزیری‌مقدم، رضا یاراحمدی و حسن حاجی نوری اکنون به سوگ تریان نشستیم.
وی، تریان را از پایه گذاران مجسمه سازی مدرن عنوان کرد و گفت: او به حق مادر مجسمه سازی ایران است. بسیاری از اساتید خود را با افتخار شاگرد ایشان می دانند؛ او با صراحت در ذهن و بیان همیشه منبع انرژی و دلگرمی بود.
سودابه فضایلی از موسسان نشر نقره و از شاگردان هنرمند فقید، گفت: تریان جدی، مهربان و در کار بسیار سخت گیر بود و همین امر سبب می‌شد مهربانی او کمتر دیده شود. حافظه او اعجاب انگیز بود و همه شاگردانش را به نام کامل می‌شناخت.
وی افزود: من از دیدن کارهای او و شباهت آثار این هنرمند با «آلبرتو جاکومتی» بسیار حیرت کردم.
فضایلی افزود: نشر نقره را با انگیزه نیمی کتاب و نیمی نمایشگاه تاسیس کردیم و بسیار اصرار داشتم کارهای وی را نمایش دهم و پس از تلاش های بسیار قبول کرد که آثارش را نمایش دهیم که در نهایت با استقبال منتقدان و دانشجویان روبرو شد و باور نمی کردند که چنین هنرمندی در ایران وجود دارد.
عباس مشهدی زاده از شاگردان این استاد نیز در سخنان کوتاهی با اشاره به شاگردان صاحب نام این هنرمند گفت: لیلیت تریان هیچ وقت ازدواج نکرد ولی فرزندان بسیاری زایید.
لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر در این مراسم با انتقاد از اقلیت خواندن ارامنه گفت: برخی ها به نحوی سخن می گویند، گویی اتوبوس و قطاری ارامنه را در ایران پیاده کرده است. نباید فراموش کرد که ارامنه یکی از پادشاهانی بودند که در کنار کوروش این سرزمین را تشکیل داشتند و افتخار ما این است که ایرانی هستیم.
وی با اشاره به نقش تریان در هنر کشور گفت: وی به کشور خود خدمت کرد و خانواده تریان افراد سرشناسی بودند که در تاریخ علم و هنر ایران ماندگار خواهند بود.
چکناواریان بر نقش هنر در کشور تاکید کرد و گفت: هیچ کشوری به‌ خاطر ثروت، قدرتمند نیست و این هنرمندان هستند که به یک کشور قدرت می دهند و افتخار ایرانیان به فرهنگ دو هزار و پانصد ساله ای است که در جهان کم نظیر است.
تریان در مدرسه بوزار فرانسه هنر مجسمه سازی را فرا گرفت و پس از بازگشت به ایران به تدریس هنر در دانشکده هنرهای تزئینی پرداخت. او نخستین بار هنر مدرن مجسمه‌سازی را به صورت آکادمیک وارد مراکز آموزشی ایران کرد و از مؤسسان دپارتمان مجسمه‌سازی دانشکده هنرهای تزئینی بوده است. تعدادی از هنرمندان شاخص مجسمه‌سازی امروز ایران از شاگردان وی به شمار می‌آیند.
ساخت مجسمه یادبود«مسروب ماشتوتس» (مبدع الفبای ارمنی) و نصب در کلیسای ترمانکچاج تهران، تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی، برپایی نمایشگاه گروهی دانشگاه آزاد اسلامی، عضو هیات داوری بی‌ینال مجسمه‌سازی تهران، برپایی نمایشگاه های متعدد از آثارش از جمله فعالیت های این هنرمند مجسمه سازی است. سال 1385 نیز از مقام هنری تریان در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) تجلیل به عمل آمد و چندی پیش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری نیز از مقام هنری این مجسمه ساز تجلیل شد.
مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر لیلیت تریان شنبه ۲۵ اسفندماه ساعت ۱۲ در کلیسای سرکیس مقدس برگزار شد. همچنین مراسم نکوداشت این بانوی مجسمه ساز ایران عصر شنبه با حضور سیدمجتبی حسینی؛ معاون هنری وزارت فرهنگ و اراد اسلامی، احمد مسجد جامعی؛ عضو شورای شهر تهران و جمعی از هنرمندان در محل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
فراهنگ** 9031** 9053


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

صانعی: در سفرهای برون مرزی، ورزشکاران هدف سرویس‌های امنیتی هستند
سرپرست اداره کل حراست وزارت ورزش وجوانان اصل فعالیت‌های این دفتر را پیشگیری و حاکم کردن رفتار انقلابی و اسلامی در حوزه حراست عنوان کرد.
احسان حدادی: هدفم مسابقات جهانی است- با پرتاب ۶۸ متر می‌توان روی سکوی جهانی رفت
احسان حدادی گفت: همه هدف من مسابقات جهانی است، گرفتن مدال در مسابقات جهانی باید بالاتر از رکورد ۶۷ متر باشد و پرتاب ۶۸ متر قطعاً می‌تواند روی سکوی جهانی برود.
مذاکره کیهانی با سباستین کو- ۳ کرسی ایران در کنفدراسیون دوومیدانی آسیا
رئیس فدراسیون دوومیدانی در جریان مسابقات دوومیدانی قهرمانی آسیا با سباستین کو رییس رئیس فدراسیون جهانی و مک ویلکینز مربی تخصصی پرتاب دیسک مذاکره کرد.
توضیح توانیر درباره دلیل قطعی برق ورزشگاه فولادشهر
شرکت توانیر درباره قطع برق ورزشگاه فولادشهر در بازی ذوب‌آهن برابر الوصل توضیحاتی ارائه کرد.
آیت الله مکارم شیرازی: کاهش پرونده های ورودی به دستگاه قضا نیازمند کار فرهنگی است
قم- ایرنا- آیت الله ناصرمکارم شیرازی از مراجع تقلید با اشاره به کثرت پرونده های موجود در دستگاه قضا، گفت: کار فرهنگی به منظور پیشگیری از وقوع تخلفات و کاهش پرونده های ورودی به این دستگاه ضروری است.
دو بانوی وزنه بردار ایران در گروه B آسیا چهارم و پنجم شدند+ فیلم- تشویق باجلانی در روز تولدش
دو بانوی وزنه بردار ایران در گروه B دسته ۶۴ کیلوگرم چهارم و پنجم شدند.
دبیرکل جامعه روحانیت مبارز: ایران رکورد جهانی در بازسازی پس از زلزله را شکست
کرمانشاه- ایرنا- دبیر کل جامعه روحانیت مبارز گفت: ایران با بازسازی نزدیک به 35 هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله زده کرمانشاه در مدت 16 ماه رکورد جهانی را شکسته است.
خودباوری راهکار اصلی مقابله ملت ایران با تحریم است
مهاباد - ایرنا - نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اراده جمعی و خودباوری از راهکارهای اصلی مقابله با تحریم ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران است.
استرلینگ: جایزه بهترین بازیکن سال بدون قهرمانی چه اهمیتی دارد؟
ستاره منچسترسیتی می‌گوید برای او انتخاب به عنوان بهترین بازیکن سال بدون قهرمانی اهمیتی ندارد.
عاملان حمله مسلحانه به خودرو حمل متهم در سراوان دستگیر شدند
زاهدان - ایرنا - فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: سه عامل اصلی حمله مسلحانه به خودرو حمل متهم در شهرستان سراوان با تلاش نیروهای انتظامی دستگیر شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
اختتامیه چهارمین جشنواره ژکال در دانشگاه هنر
پیام سرپرست سازمان سینمایی به «وارش»
رونمایی از فیلم کشف‌شده از پشت صحنه «گاو»
انتصاب جدید در صدا و سیما
خبرهای جالب از «عصرجدید» -همکاری محمد اصفهانی و ارشا اقدسی با علیخانی
نکات مهمی که درباره سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران باید بدانید
پایگاه خبری «آرت نیوز پرس» به جمع رسانه‌های هنری پیوست
هدف از تغییر در زمان برگزاری جشنواره موسیقی نواحی چیست
سیستم جدید امنیتی برای ممانعت از نقد کردن بن کارت‌ها در نمایشگاه کتاب
سود اجرای ارکستر سوئیسی به جیب چه کسی رفت؟