ارتباط شفاف‌تری میان مباحث فقه و هنر ایجاد شود

18:18 ۳۶ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 56 0
ارتباط شفاف‌تری میان مباحث فقه و هنر ایجاد شود

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به گذشت چهار دهه از برقراری حکومت انقلاب اسلامی ایران، گفت: انتظار می‌رود پس از این مدت، ارتباط شفاف‌تری میان مباحث فقه و هنر ایجاد شود.

ایرنا

«سید عباس صالحی» روز دوشنبه درگفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به رونمایی از مجموعه مقالات دومین همایش ملی «فقه و هنر»، از هنر به عنوان نیاز اجتناب ناپذیر و اولیه شهروندان در حکومت دینی یاد کرد که باید همواره به آن توجه شود.
وی خاطرنشان کرد: دوره های گذشته همایش فقه و هنر دنبال روشن کردن ارتباط بین این دو موضوع بوده و در همایش سوم نیز همین موضوع در دستور کار است؛ تا در مباحث حوزه ‌های فقه و هنر ارتباط و روابط شفاف ‌تری ایجاد شود که چگونه می ‌توان به هنر به عنوان نیاز ضروری و اجتناب‌ ناپذیر انسان توجه کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مطالعات مدرسه هنر اسلامی مبنی بر چگونگی «نگاه به هنر به عنوان مساله اساسی حکومت دینی و نیاز اجتناب ناپذیر» افزود: در همایش اول و دوم بررسی‌ها انجام و در همایش سوم نیز به همین ارتباط توجه می شود.
صالحی یادآورشد: درحوزه مناسبات فقه و هنر، روش شناختی مباحث آنها و اینکه چگونه می‌توانیم با روش متناسب با حوزه‌های فقه و هنر ارتباط برقرارکنیم، حوزه مبانی و مسائل متنوع حوزه فقه و هنر مباحث زیادی وجود دارد که باید ارتباط بین آنها را شفاف کنیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: مباحثی چون حقوق مالکیت معنوی، حقوق و تزاحم منافع در حوزه هنر، آزادی‌ها در قالب هنر، در حوزه نظام نظارت هنر و غیره نشان می‌دهد مطالعات دینی و به طور خاص فقهی در حوزه هنر می‌تواند به نوعی شفافیت و روشن‌سازی در حوزه‌های عملکردی نهادهای هنری همچنین فعالیت‌های هنری به کمک بیاید.
صالحی با اشاره گام های آغازین در مباحث‌ و مطالعات فقه و هنر در دوره دوساله گام‌، ابراز امیدواری کرد: با این مطالعات و برگزاری همایش‌های علمی از این دست فرصت بیشتری میان اهالی هنر، فقه و شریعت پدید آید تا در آینده شاهد تحولاتی بیشتری در این حوزه ها باشیم.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید تاکید کرد: امروز ما نه به عنوان جامعه رشدیافته ایرانی؛ بلکه به عنوان تمدن اسلامی رشد و توسعه یافته باید نسخه فقه و هنر از نوع جهانی را آماده و به جهانیان ارائه کنیم.
صالحی اظهار داشت: حرکت خوبی با موضوعات فقه و هنر آغاز شده، از این رو باید از این پس خطوط ارتباطی و اتصال هرچه بیشتر را میان این دو مقوله ایجاد کنیم.
وی ابراز امیدواری کرد: با نهادینه شدن فقه و هنر در جامعه این نوع فقه به عنوان الگو یابی و الگوسازی برای دیگران توجه و استفاده شود.
به گزارش ایرنا، کتاب «مجموعه مقالات دومین همایش ملی فقه و هنر» با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیت الله ابوالقاسم علی دوستی دبیر همایش ملی فقه و هنر، سید مجتبی حسینی معاون امورهنری وزیر فرهنگ، علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی و دست اندرکاران این همایش در محل دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.
دومین همایش فقه هنر به همت مدرسه اسلامی هنر و با مشارکت دفتر تبلیغات اسلامی در تاریخ ۲۷ دی و در دو نوبت صبح و عصر، در سالن همایش های بین المللی غدیر برگزار شد.
فراهنگ ** 1355**9157


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

کلاس زبان تضمینی در آموزشگاه زبان سخن برتر
ویژگی‌های یک آموزشگاه زبان خوب چیست؟ این روزها در همه شهرها به ویژه شهرهای بزرگ شاهد افزایش تعداد آموزشگاه زبان هستیم. رشد جمعیت و نیاز مردم به فراگیری زبان و برقراری ارتباط با دیگر نقاط دنیا، باعث شده تا شاهد افزایش تقاضای ثبت‌نام در آموزشگاه‌های زبان باشیم که خود این مسئله هم بر بیشتر شدن تعداد آموزشگاه‌ها تأثیرگذار بوده است.
انعقاد توافق‌نامه شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا
شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا توافق‌نامه همکاری امضا کردند.
چرا از ایران نرفتم
«به دفعات با این سوال روبه‌رو شده‌ام که چرا از ایران نرفتید؟ شما که در دوران تحصیلات تکمیلی خود در خارج از کشور سابقه کار در رشته تخصصی خودتان را دارید و به سهولت می‌توانید اشتغال و زندگی خوبی داشته باشید، چرا از این فرصت‌ها استفاده نکرده‌اید؟»
بفرمائید شعبه پیاده‌رو!
فروش پوشاک در تهران وارد مرحله جدیدی شده؛ در این روش نوظهور دیگر احتیاج به اتاق پرو ندارید و لازم نیست بعد از شنیدن قیمت‌ها با رودربایستی بگویید: «می‌رویم دوری در بازار بزنیم و برگردیم.»
برنامه دو سال آینده کاخ سفید علیه ایران
شرایط بحرانی روابط آمریکا و ایران به تدریج وخیم‌تر می‌شود. اقدام بی‌سابقه آمریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی نشانه‌ای از جدی‌تر شدن ابعاد خصومت دولت آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید.
بازخوانی قصه مریم؛ ۱۵ سال پس از آن شب تلخ
چند قدمی بیشتر به چشمه نمانده اما انگار بدنش دیگر نمی‌خواهد همراه او بیاید. سطل خالی توی دستش سنگینی می‌کند؛ درد در تمام سرش می‌پیچد. کرختی و سوزش بر نیمی از بدنش مستولی می‌شود و دیگر همه جهان سیاه می‌شود.
پاسخ شرکت کره‌ای به گزارش یک روزنامه
در پی انتشار گزارشی در روزنامه فرهیختگان درباره خروج تدریجی دو شرکت کره‌ای از بازار ایران، روابط عمومی سامسونگ جوابیه‌ای منتشر کرد.
آمریکایی‌ها وارد بازی نظامی با ایران نمی‌شوند
نماینده ایران در سازمان ملل گفت: این که همه مسائل و مشکلات اقتصادی را بخواهیم به برجام ارتباط دهیم یا به یک توافق دیگر بین‌المللی، یا این که بگوییم اگر در آینده به فلان کنوانسیون بپیوندیم، وضع اقتصادمان بدتر می‌شود، از مباحثی است که به صورت غیر تخصصی با آن برخورد می‌شود.
صانعی: در سفرهای برون مرزی، ورزشکاران هدف سرویس‌های امنیتی هستند
سرپرست اداره کل حراست وزارت ورزش وجوانان اصل فعالیت‌های این دفتر را پیشگیری و حاکم کردن رفتار انقلابی و اسلامی در حوزه حراست عنوان کرد.
احسان حدادی: هدفم مسابقات جهانی است- با پرتاب ۶۸ متر می‌توان روی سکوی جهانی رفت
احسان حدادی گفت: همه هدف من مسابقات جهانی است، گرفتن مدال در مسابقات جهانی باید بالاتر از رکورد ۶۷ متر باشد و پرتاب ۶۸ متر قطعاً می‌تواند روی سکوی جهانی برود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
بارندگی به برخی بناهای تاریخی در تایباد آسیب زد
شهید اصغری: فراگیری علم لازمه رشد فرهنگی است
سرمایه گذاری دستگاه های فرهنگی برای مقابله با جنگ نرم باید تقویت شود
پرداخت زکات رکن مهم دین مبین اسلام است
نیکوکار دیری زمین وقف کرد
2466 کردستانی در اولین مرحله آزمون هماهنگ مهارت آموختگان ثبت نام کردند
برای امنیت و وحدت جامعه به همفکری روحانیون نیاز داریم
مقام ارشاد: پدافندغیرعامل در حوزه فرهنگی مورد غفلت واقع نشود
اولویت اصلی در برگزاری امتحانات آرامش دانش‌آموزان است
نمایشگاه بین المللی اتفاق مثبتی برای اهالی کتاب است