مطالب خبرساز یزد انتخاب استاندار تا شهردار- محمود رضا رحمانی*

16:03 ۳۲ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 48 0
مطالب خبرساز یزد انتخاب استاندار تا شهردار- محمود رضا رحمانی*

یزد - ایرنا - در میان اخبار متعددی که سال 1397 در استان یزد به عنوان تیتر برتر و حاشیه‌ساز رسانه‌ها برگزیده شد می‌توان به خبر قطع مکرر آب یزد و انتخاب استاندار ، فرماندار و شهردار یزد اشاره کرد.

ایرنا

شاید مهم‌ترین و خبرسازترین که شروع آن از اسفند 96 است قطع آب انتقالی کوهرنگ چهارمحال و بختیاری به یزد در شرق اصفهان باشد.
با توجه به گزارش شرکت آب منطقه‌ای یزد ، آب انتقالی به استان از اسفندماه 96 تا اسفندماه امسال 30 بار توسط افراد ناشناس قطع ‌شد.
در سال‌های اخیر به دلیل تداوم خشکسالی ها و جایگاه اول یا دوم یزد در میان کم بارش ترین استان های کشور ، به‌طور متوسط 70 درصد آب شرب یزد از خارج استان و بقیه از منابع داخلی تأمین شد به همین دلیل حدود 57 میلیون مترمکعب حجم سالانه آب انتقالی به یزد از خارج استان تامین شد.
موضوع دیگر که بسیار هم خبرساز شد انتخاب استاندار یزد بعد از قانون ممنوع بودن فعالیت بازنشستگان در سیستم مدیریتی از سوی نمایندگان مجلس بود.
به ‌علت تصویب قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در نهادهای دولتی ، محمود زمانی قمی که بعد از هفت سال سابقه در جایگاه استانداری در چند استان به یزد آمده بود در کمتر از یک سال از زمان سکان‌داری مدیریت ارشد استان ، از این جایگاه خداحافظی کرد.
بعد از به میان آمدن نام افراد مختلف از جمله معاونان اقتصادی و سیاسی استانداری یزد ، بالاخره بعد از 35 روز ، قرعه به نام محمدعلی طالبی برای پست استانداری یزد اصابت کرد که در مراسمی با حضور معاون وزیر کشور ، معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری که از نیروهای جوان وزارت کشور بود به‌عنوان استاندار معرفی شد.
اما خبرسازترین موضوع ، شهرداری یزد بود که بعد از انتخاب پرحرف و حدیث دکتر مهدی جمالی نژاد به عنوان شهردار و حضور پررنگ و همراه با تلاش‌های زیاد وی در مدیریت شهرداری و با توجه به سوابق متعدد به عنوان معاون عمرانی وزارت کشور معرفی و از شهرداری استعفا کرد.
درخواست استعفای وی چهارم مهرماه امسال در نشست شورای اسلامی این شهر با کسب هفت رأی موافق موردپذیرش قرار گرفت.
جمالی نژاد شهردار سابق یزد، چهارم شهریورماه 1396 با رأی 11 عضو شورای شهر یزد سکان شهرداری را به دست گرفته بود.
با رأی موافق تمامی اعضای شورا اسلامی شهر یزد، سید علی مشتاقیون معاون اداری و مالی شهرداری به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب شد.
خبرسازی اصلی در این موضوع از این تاریخ شروع شد و شورای شهر از میان گزینه‌های موردنظر ، روز شنبه 19 آبان بعد از چند ماه بلاتکلیفی پست شهردار و کش و قوس های فراوان درباره گزینه‌های مختلف ، بالاخره مجتبی فرهمند که جوان‌ترین شهردار با کسب اکثریت آرا از میان 20 داوطلب تا امروز بود با حضور 11 نفر از اعضای شورای شهر به عنوان شهردار شهر جهانی انتخاب و به فرمانداری و استانداری و در ادامه به وزارت کشور معرفی شد.
فرهمند در دوره شهرداری جمالی نژاد از پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی شهر تاریخی یزد به شهرداری منتقل و به‌عنوان معاون شهرسازی مشغول کار شد.
وی بعدازآنکه توسط وزارت کشور تأیید نشد و پس از حاشیه‌های زیاد ، شهردار منتخب یزد روز دوشنبه 22 بهمن، انصراف خود را اعلام کرد که 23 بهمن مورد موافقت شورای شهر قرار گرفت.
بعد از این اتفاق ، اعضای شورای شهر در یک‌صد و سی و هفتمین جلسه ، سید محمدرضا سید حسینی را با 6 رأی موافق و 5 رأی مخالف از مجموع 11 رأی به‌عنوان گزینه خود برای پست شهرداری معرفی کردند.
این موضوع همچنان به دلیل عدم تأیید گزینه موردنظر شورای شهر ، حاشیه‌ساز و خبرساز است.
خبر دیگر هم که به‌تازگی از حاشیه خارج شد و به‌نوعی سروسامان گرفت معرفی فرماندار یزد بود .
فرمانداری یزد هم با سرپرستی مدیریت می‌شد، عباس حیدری مدیرکل سابق سیاسی و امنیتی استانداری از 16 مرداد 97 با حکم زمانی قمی استاندار وقت و با حفظ سمت ، سرپرست فرمانداری شد.
درواقع از زمان سرپرستی فرمانداری تاکنون چهار ماه و پنج روز می‌گذرد و به عبارتی مهلت قانونی آن به اتمام رسید.
بعد از دو سال فعالیت مصطفی سالاری ( از شهریور 95 تا مردادماه 97 ) و استعفای وی ، عباس حیدری با حفظ سمت مدیرکل سیاسی استانداری یزد ( از 16 مردادماه امسال ) به عنوان سرپرست فرمانداری شد و بعد از پایان دوران سرپرستی وی ، احمد ترحمی ( با حفظ سمت دبیر گروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان ) به عنوان سرپرست فرمانداری معرفی شد.
در واقع فرمانداری یزد از 16 مردادماه امسال به دنبال استعفای مصطفی سالاری، ابتدا با سرپرستی عباس حیدری و سپس احمد ترحمی اداره می‌شد و سرانجام با معرفی ترحمی به عنوان معاون سیاسی استانداری ، سید محمد رستگاری ( فرماندار سابق مهریز) به عنوان فرماندار یزد معرفی شد.
انتخاب میبد به‌عنوان شهر زیلو در شورای جهانی صنایع‌دستی در بهمن‌ امسال بعد از ثبت بافت تاریخی شهر یزد در سازمان یونسکو که در تیرماه 96 اتفاق افتاد شاید مهم‌ترین اتفاق بین‌المللی استان باشد .
خبر دوم هم ثبت جهانی زیلوی میبد است که پس از بازدیدها و تأیید مکرر کارشناسان یونسکو اتفاق افتاد .
مراسم جشن ثبت جهانی زیلو 29 بهمن با حضور « غدا هیجاوی» رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور، پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی کشور، محمدعلی طالبی استاندار ‌یزد، محسن صادقیان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، کمال دهقانی فیروزآبادی نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی و ... برگزار شد.
خبر سوم هم انتخاب یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران بود که برای نخستین بار نصیب این شهر فرهنگی شده است.
شهر میراث جهانی یزد که در سال‌های اخیر همواره جزو نامزدهای انتخاب به عنوان پایتخت کتاب ایران بود، روز شنبه پنجم اسفندماه در آیینی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری و سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد به این عنوان دست‌یافت تا افتخار فرهنگی دیگری برای این دیار تاریخی ثبت شد.
در آئین پنجمین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران و جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، لوح افتخار وزیران کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی، لوح تقدیر گروه ملی یونسکو، تسهیلات مناسب برای تأسیس، نوسازی و تجهیز کتاب‌فروشی‌ها و مراکز توزیع، حمایت از طرح‌ های برگزیده ترویج کتاب‌خوانی و 300 میلیون ریال جایزه نقدی به همراه 250 میلیون ریال حواله کتاب به مردم این شهر اهدا شد.
شاید ازنظر خوانندگان ، برخی مطالب دیگر نیز حاشیه‌ساز باشد ولی یزد جهانی ، در میان مرکز ایران اسلامی یکی از زیباترین شهرهای کشور ( به اذعان بسیاری از کارشناسان یونسکو ) و تاریخ شناسان است و به همین دلیل با عنوان‌هایی همچون نخستین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان ، شهر بادگیرها و تنها شهر ( بافت 200 هکتاری و تاریخی یزد ) ثبت‌شده دارای سکنه در ایران شناخته می‌شود.
* خبرنگار ایرنا مرکز یزد
1968/ 2047/


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

مهار ملخ‌ها در جنوب، حشره‌ای که طوفان به پا می‌کند
استانها -ایرنا- چند استان جنوبی کشور تحت ‌تاثیر کوچ بزرگ ملخ‌ها قرار گرفته‌اند و سازمان حفظ نباتات این حمله را سنگین‌ترین حمله ملخی در40 سال گذشته توصیف می‌کند که در صورت تداوم می تواند امنیت غذایی را نیز مختل کند ولی به گفته مسولین تاکنون آسیب جدی به زمین‌های کشاورزی وارد نشده و با مبارزه با این آفت تلاش می شود در سریع ترین زمان برنامه های مقابله و مهار آنها به اجرا درآید.
معاون دانشگاه تبریز: دانشجوی تهرانی در خوابگاه دانشجویی ما فوت نکرده است
تبریز - ایرنا - معاون دانشجویی دانشگاه تبریز با تکذیب خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر مرگ دانشجوی دانشگاه تهران در خوابگاه دانشگاه تبریز اعلام کرد: بر خلاف اخبار منتشر شده در فضای مجازی این فرد دانشجوی دانشگاه ما نبود و در خوابگاه دانشگاه تبریز فوت نکرده است.
رئیس جمهوری:لوازم اساسی منزل در اختیار سیل زدگان قرار گیرد
ایلام- ایرنا - رئیس جمهوری گفت: تلاش خواهیم کرد در شرایط کنونی به جای کمک های مالی لوازم اساسی منازل تهیه و در اختیار سیل زدگان قرار گیرد.
معاون رییس جمهوری: روند احیای تالاب های فارس امیدبخش است
شیراز - ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در بازدید هوایی از برخی تالاب های استان فارس روند احیای دریاچه ها و تالابها را امیدبخش خواند و بر ضرورت پایش و مراقبت بیشتر برای حفظ تعادل زیستی در این مناطق تاکید کرد.
استاندار خراسان رضوی: دولت به خوبی بحران مالی را مدیریت کرد
مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی به خدمات قابل تقدیر استاندار پیشین این استان اشاره و بیان کرد: خراسان رضوی بحران مالی زیادی در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید داشت که در آن دوره و پس از آن به خوبی مدیریت شد.
سیل زدگان دزفول به روستاهای خود بازگشتند
دزفول - ایرنا - سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول گفت: با فروکش کردن آب، مردم سیل زده روستاهای این شهرستان به محل سکونت خود بازگشتند.
300 هزار تُن کالا از استان سمنان صادر شد
سمنان- ایرنا- مدیرکل گمرک استان سمنان گفت: 300 هزار تُن کالا در سال 97 از استان سمنان به 45 کشور جهان صادر شد.
کیش برای مقابله با هجوم احتمالی ملخ‌ها آماده است
کیش- ایرنا- سرپرست شرکت عمران، آب و خدمات سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به قرار داشتن جزیره در مسیر هجوم ملخ ها از کشور عربستان گفت: بخش های متولی برای مقابله با هجوم احتمالی ملخ های صحرایی آماده هستند.
2841 نفر در سیل خراسان جنوبی امدادرسانی شدند
بیرجند - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: با آغاز بارندگی های رگباری از 25 فروردین ماه جاری تاکنون 2 هزار و 841 نفر در این استان امدادرسانی و یکهزار و 800 حادثه دیده اسکان داده شدند.
آب منطقه ای آذربایجان شرقی: سطح آب دریاچه ارومیه 70 سانتی متر افزایش یافت
تبریز - ایرنا - مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی اعلام کرد: در پی بارندگی‌های اخیر و رهاسازی آب سدهای استان، امروز تراز دریاچه ارومیه به یک هزار و 271 متر و 42 سانتی متر رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 70 سانتی متر افزایش نشان می دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

معاون نخست وزیر روسیه راهی سوریه شد
مسکو - ایرنا - معاون امور نظامی نخست وزیر روسیه برای دیدار با بشار اسد و بررسی آخرین تحولات میدانی سوریه راهی دمشق شد.
انفجاری در نزدیکی وزارت مخابرات افغانستان رخ داد
تهران - ایرنا - منابع خبری افغانستان امروز شنبه از وقوع یک انفجار در شهر کابل پایتخت افغانستان خبر دادند و منابع رسمی دولت از وقوع تیراندازی در نزدیکی محل انفجار گفتند.
دانلود سریال سال‌های دور از خانه (شاهگوش ۲) از سبزپندار
سریال سال‌های دور از خانه در واقع اولین اسپین آف ایرانی است که با کارگردانی مجید صالحی ساخته شده است. این سریال بر اساس سریال شاهگوش ساخته شده و در واقع اسپین آفی از سریال شاهگوش می‌باشد و می‌توان آن را شاهگوش ۲ دانست.
پاکستان در ایالت پنجاب ، نفت کشف کرد
تهران - ایرنا - روزنامه پاکستانی 'دیلی تایمز' نوشت، شرکت نفتی 'مری'، وابسته به موسسه خدمات مالی و انرژی فوجی در پاکستان، از کشف نفت در پنجاب خبر داد.
30 موکب فرهنگی در مسیر مسجد جمکران برپا شد
چهارحفار غیرمجاز در نیشابور دستگیر شدند
عضوشورای تهران:برای ادامه فعالیت موسسه همشهری همکاری می کنیم
نمایشگاه تمدن ایران اسلامی دو سال در موزه خراسان برپا بود
قم آماده پذیرایی از زائران نیمه شعبان
آسمان کرج نور افشانی می شود
فرهنگ انتظار تحول آفرین و حرکت بخش است
50هزار تن در برگزاری جشن نیمه شعبان در قم مشارکت دارند
آیین احیای شب نیمه شعبان در 11 نقطه خراسان شمالی برپا می شود
جانباز ماکویی به همرزمان شهیدش پیوست