فردوسی پور قربانی محبوبیت

14:56 ۳۷ روز پیش ایرنا 109 0
فردوسی پور قربانی محبوبیت

تهران- ایرنا- احتمال خداحافظی مجری برنامه ورزشی «نود» با تلویزیون در حالی این روزها به خبر داغ رسانه ها و فضای مجازی تبدیل شده است که براساس نظرسنجی رسانه ملی، وی محبوب ترین مجری تلویزیونی سال 97 معرفی شد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، «عادل فردوسی پور» نامی آشنا برای فوتبال دوستان و بسیاری از مخاطبان رسانه ملی است؛ نامی که حتی غیر فوتبالی ها و هنرمندان او را به خوبی می شناسند؛ صراحت کلام و شجاعت در بیان بسیاری از مشکلات ایران توسط فردوسی پور، از وی مجری توانمند ساخت که شاید در تاریخ صدا و سیمای ایران تاکنون کم نظیر باشد.
اما آفتاب بخت مجری توانمند ورزش ایران، زمانی رو به افول نهاد که برخی از ویژگی های خاص او سبب شد تا حاشیه هایی پیرامون وی مطرح شود؛ حاشیه هایی که بیشتر سمت و سوی آنان سیاسی و جناحی بود. برای واکاوی این حاشیه ها باید عقربه ساعت زمان را به گذشته برگردانیم. شاید نخستین جرقه اختلافات مدیران صدا و سیما با عادل فردوسی پور زمانی شروع شد که او نمی توانست بله قربان گوی مدیران رسانه ملی باشد، او در زمانی که «علی اصغر پورمحمدی» انتقادات تندی نسبت به «عزت الله ضرغامی» رییس وقت صدا و سیما داشت در سخنانی بی پرده از پورمحمدی دفاع کرد.
ضرغامی با پایان دوره دهه ساله ریاستش از صدا و سیما رفت اما فردوسی پور همچنان با قدرت برنامه نود و دیگر برنامه های فوتبالی را مدیریت کرد. او در این مدت نه تنها از تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی غافل نبود بلکه در میانه دولت یازدهم و زمانی که «محمد جواد ظریف» به خاطر پایان دادن به مشکلات پرونده هسته ای ایران به چهره ای ملی و محبوب تبدیل شده بود فردوسی پور قرار بود در برنامه نود او را میهمان شب یلدای ایرانیان کند اما حکم دستوری مدیر وقت صدا و سیما تصمیم فردوسی پور را وتو کرد.
دعوت از ظریف موجب شد تا بسیاری از رسانه های جناحی خاص برای حذف فردوسی پور دست به کار شوند و برخی از آنها با عناوینی مانند «مجری سالاری» از مدیران وقت خواستند نسبت به اقدامات فردوسی پور واکنش نشان دهند.
او که 2 دهه تحت حمایت پورمحمدی قرار داشت زمانی روزهای افول خود را نظاره گر شد که «علی فروغی» مسوول پیشین بسیج صدا و سیما، مدیریت شبکه سوم را بر عهده گرفت. این جابجایی موجب شد تا در آن زمان بسیاری از طرفدران برنامه نود و عادل فردوسی پور، حذف وی را پیش بینی کنند اما قدرت برنامه نود و محبوبت خاص این مجری موجب شد تا حذف یکباره شکل نگیرد و حذف تدریجی در دستور کار باشد.
هر چند که این شیوه از برخورد در سال 97 با راه ندادن «کارلوس پویول» میهمان برنامه 2018 فردوسی پور و حذف آیتم فساد در فوتبال ایران توسط صدا و سیما شروع شد اما زمانی پافشاری مدیران صدا و سیما بر حذف فردوسی پور رنگ و بوی جدی به خود گرفت که خبر دستکاری آراء مردمی برای انتخاب مجری محبوب تلویزیون توسط افراد نامشخص در رسانه ها و فضای مجازی پخش شد.
پس از آشکار شدن واقعیت این نظر سنجی، مدیران رسانه ملی، نسبت به این امر سکوت پیشه کردند. دستکاری آراء نظرسنجی و پیشنهاد قائم مقامی شبکه ورزش به فردوسی پور در روزهای پایانی شال 97 نشان داد که طناب کشی فروغی و فردوسی پور به روزهای پایانی خود نزدیک می شود و شاید سال 1398 آغازی بر پایان عادل در برنامه نود باشد.
فردوسی پور مانند بسیاری از مجریان رسانه ملی از انتقاد به دور نیست و حتی برخی از کارشناسان برنامه وی (نود) را یکی از روتین ترین برنامه های چند سال اخیر قلمداد می کنند اما بدون شک او و تیم رسانه ایش نقش بی بدیلی در پیشرفت فوتبال، داوری و برخی از مسائل پشت پرده داشتند.
شاید ذهن هواداران و مخاطبان برنامه نود هیچگاه فراموش نکند که این برنامه با اجرای عادل فردوسی پور چه کمک هایی در زمینه داوری و نقد آن داشته است. همچنین فردوسی پور که سوژه های داغ روز فوتبال را به خوبی پیگیری می کرد در زمینه شایعات فساد در فوتبال و برخی از پشت پرده ها افشاگری هایی داشت که در نهایت به ورود کمیسیون اصل 90 مجلس به این پرونده ختم شد.
همچنین محبوبیت نود و همزادی آن با واکاوی پرونده های مختلف در فوتبال ایران موجب شکل گیری برنامه هایی مشابه در زمینه های مختلف شد که نود سیاسی در سال 88 و طرح 90 اقتصادی در سالیان اخیر از مهمترین این برنامه ها می باشد.
لذا اگر واقع بینانه به مساله حذف مجریان محبوب از رسانه ملی نگاه شود باید گفت در شرایط کنونی تغییر یا حذف برنامه نود به صلاح رسانه ملی و فوتبال ایران نیست زیرا این برنامه ضمن آنکه به پیشرفت فوتبال کمک می کند موجب جذب مخاطب برای رسانه ملی خواهد شد.
فردوسی پور که این روزها به پایان مجری گری خود در صدا و سیما نزدیک می شود در دو دهه گذشته هیچگاه از منافع رسانه ملی عبور نکرد و منافع این سازمان را در اولویت قرار داد. این جانبداری وی از رسانه ملی تا جایی بود که زبان این مجری برای واکاوی کلاف سردرگم «حق پخش» که یکی از اصول اولیه فوتبال حرفه ای است، لکنت داشت و او هیچگاه در این زمینه سخنی به میان نیاورد.
البته مصلحت اندیشی فردوسی پور تنها به حق پخش منتهی نشد بلکه او در 2 دهه مجری گری از مواردی مانند حضور زنان در ورزشگاه و انتقاد از سبک مربیگری کی روش چشم پوشی کرد.
ورزشی**2052**9118**


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

کلاس زبان تضمینی در آموزشگاه زبان سخن برتر
ویژگی‌های یک آموزشگاه زبان خوب چیست؟ این روزها در همه شهرها به ویژه شهرهای بزرگ شاهد افزایش تعداد آموزشگاه زبان هستیم. رشد جمعیت و نیاز مردم به فراگیری زبان و برقراری ارتباط با دیگر نقاط دنیا، باعث شده تا شاهد افزایش تقاضای ثبت‌نام در آموزشگاه‌های زبان باشیم که خود این مسئله هم بر بیشتر شدن تعداد آموزشگاه‌ها تأثیرگذار بوده است.
انعقاد توافق‌نامه شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا
شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا توافق‌نامه همکاری امضا کردند.
چرا از ایران نرفتم
«به دفعات با این سوال روبه‌رو شده‌ام که چرا از ایران نرفتید؟ شما که در دوران تحصیلات تکمیلی خود در خارج از کشور سابقه کار در رشته تخصصی خودتان را دارید و به سهولت می‌توانید اشتغال و زندگی خوبی داشته باشید، چرا از این فرصت‌ها استفاده نکرده‌اید؟»
بفرمائید شعبه پیاده‌رو!
فروش پوشاک در تهران وارد مرحله جدیدی شده؛ در این روش نوظهور دیگر احتیاج به اتاق پرو ندارید و لازم نیست بعد از شنیدن قیمت‌ها با رودربایستی بگویید: «می‌رویم دوری در بازار بزنیم و برگردیم.»
برنامه دو سال آینده کاخ سفید علیه ایران
شرایط بحرانی روابط آمریکا و ایران به تدریج وخیم‌تر می‌شود. اقدام بی‌سابقه آمریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی نشانه‌ای از جدی‌تر شدن ابعاد خصومت دولت آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید.
بازخوانی قصه مریم؛ ۱۵ سال پس از آن شب تلخ
چند قدمی بیشتر به چشمه نمانده اما انگار بدنش دیگر نمی‌خواهد همراه او بیاید. سطل خالی توی دستش سنگینی می‌کند؛ درد در تمام سرش می‌پیچد. کرختی و سوزش بر نیمی از بدنش مستولی می‌شود و دیگر همه جهان سیاه می‌شود.
پاسخ شرکت کره‌ای به گزارش یک روزنامه
در پی انتشار گزارشی در روزنامه فرهیختگان درباره خروج تدریجی دو شرکت کره‌ای از بازار ایران، روابط عمومی سامسونگ جوابیه‌ای منتشر کرد.
آمریکایی‌ها وارد بازی نظامی با ایران نمی‌شوند
نماینده ایران در سازمان ملل گفت: این که همه مسائل و مشکلات اقتصادی را بخواهیم به برجام ارتباط دهیم یا به یک توافق دیگر بین‌المللی، یا این که بگوییم اگر در آینده به فلان کنوانسیون بپیوندیم، وضع اقتصادمان بدتر می‌شود، از مباحثی است که به صورت غیر تخصصی با آن برخورد می‌شود.
صانعی: در سفرهای برون مرزی، ورزشکاران هدف سرویس‌های امنیتی هستند
سرپرست اداره کل حراست وزارت ورزش وجوانان اصل فعالیت‌های این دفتر را پیشگیری و حاکم کردن رفتار انقلابی و اسلامی در حوزه حراست عنوان کرد.
احسان حدادی: هدفم مسابقات جهانی است- با پرتاب ۶۸ متر می‌توان روی سکوی جهانی رفت
احسان حدادی گفت: همه هدف من مسابقات جهانی است، گرفتن مدال در مسابقات جهانی باید بالاتر از رکورد ۶۷ متر باشد و پرتاب ۶۸ متر قطعاً می‌تواند روی سکوی جهانی برود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
حدود 4 هزار نشریه دانشجویی در کشور فعالیت می کنند
2 شورای اطلاع رسانی و  روابط عمومی های البرز احیا می شوند
سیل فروکش کرد، آبخیزداری را احیا کنیم
سوژه های رسانه ای در راستای حل معضلات جامعه پردازش شود
قزوین شهرمادرانه نیست
به اساسی‌ترین وظیفه رادیو کم توجهی شده است
رسانه ها در شرایط بحران نقش ویژه ای دارند
همایش نکوداشت مهرداد اوستا در بروجرد برگزار می شود
انتشار آگهی دستگاه های دولتی در مدار قانون قرار می گیرد
تیتر روزنامه ها؛ از اطلاع رسانی تا کمک به سیل زدگان