دریا: چرا کمپ ها در هرمز جمع می شود؟

15:49 ۱۲۰ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 167 0
دریا: چرا کمپ ها در هرمز جمع می شود؟

بندرعباس-ایرنا- روزنامه دریا در جدیدترین شماره خود (3000) در26 اسفند ماه 97، گزارشی را با عنوان «چرا کمپ ها در هرمز جمع می شود؟» منتشر کرده است.

ایرنا

در این گزارش آمده است: بخشدار هرمز از ممنوعیت استقرار چادرهای مسافرتی در تعطیلات نوروزی خبر داد و با اشاره به پیش بینی ورود روزانه شش تا هفت هزار مسافر به این جزیره، گفت: چهارکمپ برای اسکان نوروزی مسافران آماده شده که نصب چادر مسافرتی فقط در این محدوده آزاد است.
سید مجدالدین حسینی؛ درباره محدودیت هایی که در تعطیلات نوروز 98 برای برپا کردن چادرهای مسافرتی در جزیره هرمز، همانند قشم و کیش اعمال خواهد شد، توضیح داد : بعضی ازنقاط جزیره هرمز صعب العبور و راه دسترسی به آن فقط از طریق دریا امکا نپذیر است، با این وجود گروههایی از مسافران در این مناطق اسکان می کنند، این در حالی است که در تعطیلات بهمن ماه، بارندگی و طوفان باعث گرفتاری آ نها در این بخش کوهستانی جزیره شد و ما با کمک نیروهای دریابانی و کلوپ غواصی موفق شدیم 57 مسافر گرفتار در این منطقه را نجات دهیم، برای همین شب مانی در این بخش از جزیره ممنوع شده است.
وی اضافه کرد: ما به همه مسافران هرمز که قصد برپا کردن کمپ دارند، توصیه می کنیم فقط در چهار محدوده تعیین شد ه این جزیره اقامت کنند، چون چادر زدن در بخش های دیگر جزیره ممنوع است و در صورت مشاهده ناچاریم چادرهای مسافرتی را که در خارج از این مناطق برپا شده است جمع کنیم.این اقدام فقط برای حفظ امنیت و ساماندهی مسافران و همچنین خدمات رسانی بهتر به آ نها انجام می شود.بیشتر مناطق کوهستانی هرمزدسترسی به آنتن تلفن همراه ندارد و در صورت بروز مشکل یقیناً دریافت کمک و کمک رسانی دشوار می شود.
سفر گردشگران به هرمز 180 درصد بیشتر شده بخشدار هرمز با بیان این که سفر گردشگران ومسافران به این جزیره در مقایسه با سال 96 حدود 18 درصد رشد داشته است، افزود: پیش بینی شده است در تعطیلات نوروز 98 روزانه جمعیتی بالغ بر شش تاهفت هزار نفر به جزیره هرمز سفر کنند.
حسینی سپس درباره آماده سازی این جزیره گردشگری برای نوروز، گفت: در پنج روز تعطیلی بهمن ماه 28 هزار نفر به این جزیره سفر کردند، درحال یکه جمعیت ساکن در هرمز نزدیک به شش هزار نفر است و فقط در 18 بهمن ماه 8 هزار و 361نفر به جزیره هرمز سفر کردند که 1.8 برابر جمعیت جزیره بود.
این رکود بزرگی برای هرمز محسوب می شود که شاید کمتر شهری تجربه آن را داشته باشد و با وجود این، هیچ کمبودی نه در اسکان و نه در تامین موادغذایی نداشتیم و ورود و خروج مسافران هم به خوبی مدیریت شد، فقط مقداری در سامانه حمل و نقل با توجه به شرایط جوی دریا، مشکلاتی ایجاد شد که این تدبیر اندیشیده شده تا در تعطیلات نوروز مشکلات حمل و نقل دریایی کمتر شود.
وی با بیان ای نکه میانگین اقامت مسافران درجزیره هرمز یک شب و دو روز است، افزود: برای پوشش جمعیت مسافر پیش بینی شده 70بومگردی تجهیز و آماده شده و یک هتل سه ستاره با ظرفیت اسکان 6 نفر در فاز اول و 90 نفر در فاز دوم بهره برداری، پیش از تعطیلات به مجموعه های اقامتی این جزیره اضافه می شود و علاو ه بر این در دو بوستان جزیره و دو محدوده ساحلی هرمز، فضایی برای اسکان و برپا کردن کم پهای مسافرتی آماده شده است که امکان اسکان نزدیک به 800 نفر را دارد.همچنین 100تخته چادر هلال احمر هر کدام به ظرفیت 16 نفربرای مواقع اضطراری تهیه شده و ستاد اسکان به همراه سه مدرسه و سال نهای ورزشی در جزیره نیز برای استقرار مسافران آماده شد ه اند.
وی درباره ساما ندهی مسافری که خارج از ظرفیت تحمل به این جزیره سفر می کند، گفت: در تعطیلات بهمن ماه با آنکه تعداد مسافران دوبرابر جمعیت ساکن بود، هیچ مشکلی پیش نیامد، هرمز طرح جامع توسعه پایدار دارد که با درنظر گرفتن همه اصول درحال اجرا است.علاوه بر این برای آموزش و توانمندسازی بومی ها با همراهی بنیاد برکت، کلا سهای آموزش اجتماعی، صنایع دستی و راهنمای گردشگری درحال برگزاری است.
در کنار آن کمیته امداد با دفتر امام جمعه بندرعباس هماهنگ کرده است که برای مردم و راهنماهای گردشگری ساکن در این منطقه کلا سهای آموزش زبان انگلیسی برگزار کند و محیط زیست نیز در اجرای همه برنامه های گردشگری همراه است.
بخشدار هرمز با بیان این که تردد شناورها به این جزیره در نوروز محدودیت خاصی ندارد، توضیح داد: برنامه حرکت شناورها طبق روال انجام می شود، حرکت این شناورها از سمت بندرعباس به این جزیره از 6:30 صبح آغاز می شود تا 9:30 شب ادامه دارد و برعکس از هرمز به بندرعباس تا 7 شب این شناورها در حرک تاند، هرچند سعی شده بازه فعالیت آ نها برای نوروز بیشتر شود.از جزیره قشم نیز جا به جایی مسافران در دو سرویس صبح و عصر انجام می شود.
حسینی درباره ساماندهی فروش خاک درتعطیلات نوروز با توجه به حجم مسافری که پیش بینی می شود به این جزیره سفر کند، با تاکید بر این که حتی یک گرم از خاک سرخ معدن هرمز، صادر نم یشود و هیچ برداشتی برای فروش انجام نمی شود، افزود: خاکهایی که به عنوان هنر وصنایع دستی این جزیره در حال فروش است در حجمی نیست که آسیب برساند. یقیناً اگر بتوان جامعه محلی را توانمند کرد می توان این بخش را ساماندهی کرد.
وی به انتزاع جزیره هرمز از قشم و الحاق به بندرعباس اشاره کرد وافزود: این طرح چند سال است به خواسته مردم ساکن در این جزیره پیگیری می شود که خوشبختانه درکمتر از چهار ماه پس از سفر استاندار هرمزگان به این جزیره، به نتیجه رسید و نخستین جلسه شورای اداری بندرعباس با حضور فرماندار این شهر در هرمز برگزار شد که توجه این مسؤولان جای قدردانی دارد.
وی اضافه کرد: جزیره هرمز از نظر اداری و بعد مسافت به بندرعباس نزدیک تر از قشم است، تمام فعالیت های اداری این جزیره حتی مسائل مربوط به آب و برق هم در بندرعباس پیگیری می شود.
وی با تاکید بر این که توسعه جزیره هرمز بر محور گردشگری تعریف شده است، اظهار کرد : اقتصاد این جزیره در حال حاضر از طریق گردشگری در چرخش است که تقویت آن را با توجه به نظر استاندار هرمزگان پیگیری می کنیم.امیدواریم این انتزاع و الحاق در توانمندسازی بومیان جزیره در امور گردشگری و توسعه عمران مؤثر باشد.
بخشدار این جزیره درباره طرحی که سالها پیش درباره تبدیل هرمز به منطقه آزاد اقتصادی همچون قشم مطرح شد، گفت: بر اساس آن طرح قرار بود 50 درصد ازجزیره زیر نظر منطقه آزاد قشم مدیریت شود که با توجه به رویکرد گردشگری هرمز، نظر و پیگیرمسؤولان استان، طرح دیگری برای این جزیره پیگیری و اجرا شد.جزیره هرمز پس از انتزاع می تواند به منطقه آزاد گردشگری ایران تبدیل شود.
حسینی از معرفی نماینده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به جزیره هرمز خبر داد، درحال یکه سا لها از حضور مسؤولی مرتبط با این حوز ه ها در جزیره محروم بود و در ادامه گفت: ما در حال ایجاد چارت اداری جدید در هرمز و فعا لسازی اتاق اصناف، هلال احمر و دیگر بخش های اداری هستیم.
دولت توجه ویژ های به توانمندسازی هرمز دارد و ما امیدواریم اقداماتی که در راستای توسعه این جزیره آغاز شده است را کامل و درست بتوانیم انجام دهیم، یقیناً در این مسیر توجه و نگاه همراه استاندار کمک خواهد کرد.
9944 /6048


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

اهمیت گشاده رویی در کلام امام علی(ع)
حدیث امام علی (ع) درباره گشاده رویی را در اینجا بخوانید.
معرفی سلطان اعتماد به نفس تهران در «عصر جدید» -تصاویر
قسمت دوم از دور نیمه‌نهایی «عصرجدید» به گونه‌ای متفاوت، جذاب و تماشایی روی آنتن شبکه سه رفت.
تغییرات جدید در ناجا
با حکم فرمانده نیروی انتظامی، مشاوران جدید فرماندهی ناجا، رئیس پلیس راه و معاون اجرایی پلیس راهور انتخاب و منصوب شدند.
آخرین مهلت انتخاب رشته در کنکور ارشد ۹۸
داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ تا ساعت ۲۴ امروز سه شنبه ۲۵ تیرماه فرصت دارند نسبت به انتخاب ۱۰۰ کدرشته محل در این آزمون اقدام کنند.
آغاز طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از آغاز طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان خبر داد و گفت: بررسی‌ها در سطح تهران نشان می‌دهد که ۶۵ تا ۷۰ درصد کودکان کار و خیابان، اسناد هویتی ندارند.
اصفهان لرزید
زلزله‌ای به قدرت 4 ریشتر ساعت 01:21 بامداد امروز (سه‌شنبه 25 تیر) فریدون شهر استان اصفهان را لرزاند.
با مصرف این دو خوراکی معجزه آسا سنگ کلیه نگیرید
کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: مصرف خربزه، آب گوجه فرنگی و آب پرتقال می‌تواند از بازگشت سنگ کلیه پیشگیری کند.
سرطان‌زا بودن «فلوراید» باوری غلط است
معاونت بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد: اینکه گفته می‌شود فلوراید منجر به سرطان می شود یک باور غلط است.
فروش دارو‌های ممنوعه و مواد مخدر در عطاری‌ها
مردم ما از سالیان دور برای درمان سنتی بیماری‌ها سراغ عطاری‌ها می‌روند، اما همین اعتماد شاید نادرست، باعث شده که امروزه شاهد عرضه محصولاتی در برخی عطاری‌ها باشیم که هیچ توجیه علمی ندارند.
پرجمعیت ترین کشورهای جهان - ایران رتبه چندم است؟ + اینفوگرافی
در این رتبه‌بندی چین با در اختیار داشتن حدود ۱۹ درصد جمعیت کل جهان در رتبه نخست است و هند و آمریکا در رتبه‌های بعدی قرار دارند. ایران با بیش از ۸۲ میلیون نفر جمعیت در رتبه هجدهم ایستاده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وحید امیری برای پرسپولیس گل کاشت
تیم فوتبال پرسپولیس عصر دیروز در قالب دو تیم قرمز و طلایی به میدان رفت.
هشدار نسبت به تأثیرپذیری مجلس از سند 2030
سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس نسبت به تأثیر پذیرفتن از سند 2030 در تصویب طرح مربوط به ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از ۱۶ سال و پسران کمتر از ۱۸ سال هشدار داد.
تغییرات جدید در ناجا
با حکم فرمانده نیروی انتظامی، مشاوران جدید فرماندهی ناجا، رئیس پلیس راه و معاون اجرایی پلیس راهور انتخاب و منصوب شدند.
آخرین مهلت انتخاب رشته در کنکور ارشد ۹۸
داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ تا ساعت ۲۴ امروز سه شنبه ۲۵ تیرماه فرصت دارند نسبت به انتخاب ۱۰۰ کدرشته محل در این آزمون اقدام کنند.
پسر ۱۶ ساله با چاقو مرد ۳۵ ساله را از پای درآورد
سرکلانتر ششم پلیس پیشگیری پایتخت از قتل مرد ۳۵ ساله توسط پسر ۱۶ ساله خبر داد.