21 هزار تن گوشت در انتظار ورود به بازار- بعد از دلار، دلالان مقصر گرانی هستند

18:19 ۱۵ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 252 0
21 هزار تن گوشت در انتظار ورود به بازار- بعد از دلار، دلالان مقصر گرانی هستند

دولت در ماه‌های اخیر برای کنترل بازار گوشت و مرغ دست به هر کاری زده و معتقد است بازار با کمبودی مواجه نیست و این نوسان قیمت به دلیل حضور دلالان در بازار است، زیرا حجم قابل توجهی گوشت به کشور وارد شده و در حدود 21 هزار تن گوشت در انتظار ورود به بازار است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، در روز جاری اخبار منتشره شده اقتصادی معطوف به اخباری در زمینه تأمین و قیمت گذاری گوشت و مرغ، نوسان نرخ دلار، بازگشت کوپن و بررسی آن، واردات ۲۰۰ دستگاه خودرو بی نام و نشان، دلایل افزایش قیمت تلفن همراه و … بوده است که شاید مهم‌ترین خبر برای عموم خوانندگان اخبار مربوط به قیمت گوشت و مرغ است.
در پی نوسانات بازار ارز، قیمت انواع مواد خوراکی و مصرفی روند صعودی به خود گرفت که گوشت قرمز مستثنی از این قاعده نبود و رفته رفته قیمت این محصول پروتئینی به کیلویی ۱۲۰ هزار تومان افزایش یافته است. در این رابطه نظرات مختلفی همچون افزایش حجم قاچاق دام زنده، دست‌های پشت پرده، دلال بازی و … مطرح می‌شود. حال با وجود تمام این فرضیه‌ها که بخشی از آنها نیز به طور قطع بر بازار تأثیرگذار بوده است، ستاد تنظیم بازار و دولت برای کنترل بازار دست به دامان واردات و عرضه گوشت یخ زده و تازه شدند که در جدیدترین اظهار نظر که از سوی محمد قدیری، مدیر نظارت بر توزیع کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی اعلام شده، آمده است که گوشت‌هایی هم که در بنادر جنوبی کشور مانده است، اگر مشکل مالی و اعتباری آن حل شود و بتوانیم پول فروشنده را بدهیم، مشکل بازار گوشت قرمز حل می‌شود و شاهد ارزانی این محصول خواهیم بود. چرا که
۲۱ هزار تن گوشت منجمد برزیلی در بنادر جنوبی وارد شده و با وجود تأمین ارز، باید پول آن را به فروشنده برسانیم تا مشکل بازار برطرف شود.
این گفته قدیری در حالی مطرح شده که وی معتقد است هیچ کمبودی در بازار و مشکلی برای تأمین بازار شب عید وجود ندارد.
در سوی دیگر بازار مواد پروتئینی قرار دارد که شرایط بازار آن دست کمی از بازار گوشت قرمز ندارد و حتی در مواردی شرایط آن بدتر از بازار گوشت قرمز است زیرا نرخ گذاری دستوری در بازار گوشت قرمز وجود ندارد اما صنف فروشندگان مرغ باید مرغ را حداکثر به قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه کنند و عرضه با قیمت بیشتر خلاف قانون به حساب می‌آید.
در این رابطه نیز مدیرکل تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار هر کیلوگرم گوشت مرغ باید حداکثر ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت داشته باشد و اگر مردم با قیمت‌هایی بیشتر از این نرخ مواجه شدند، باید آن را به اطلاع دستگاه‌های نظارتی برسانند تا برخورد لازم با آن‌ها صورت گیرد.
مدیرکل تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد در حالی بر قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی تاکید دارد که تولیدکنندگان مرغ این قیمت را با توجه به هزینه‌های تولید منطقی نمی‌دانند و از سوی دیگر رئیس اتاق اصناف ایران معتقد است که قیمت اعلامی ستاد تنظیم بازار تنها برای مرغ عرضه شده از سوی شرکت پشتیبانی امور دام است.
بازگشت کوپن، مسئله این است؟ در حالی که عموم مردم در شرایط فعلی با کاهش قدرت خرید مواجه شده‌اند و توان رفع نیاز مایحتاج خود به خصوص برای ایام عید نوروز را بخوبی ندارند مجلس طی مصوبه‌ای دولت را ملزم به استفاده از کالابرگ الکترونیکی برای تأمین مایحتاج اساسی مردم کرده است که این مصوبه نظرات موافق و مخالفی را همراه کرده است.
بهنام ملکی- اقتصاددان در حمایت از این مصوبه معتقد است با افزایش رقم یارانه‌های نقدی در شرایط فعلی تبعات تورمی احساس می‌شود و در این شرایط بهترین گزینه در نظر گرفتن کوپن‌های الکترونیکی برای مردم است تا از این طریق نیازهای حداقلی شهروندان برطرف شود. اما در طرف دیگر یحیی آل اسحاق که روزهای آخر خود را در اتاق بازرگانی تهران سپری می‌کند و زمانی وزیر بازرگانی جمهوری اسلامی ایران بوده معتقد است در شرایطی که در بسیاری از حوزه‌های اقتصادی، یک فساد سازمان یافته شکل گرفته سیاست‌های اقتصادی در نهایت برای رسیدن به اهدافشان با مشکلات جدی مواجه خواهند شد و
به جای برگرداندن کوپن باید شبکه فساد کنترل شود.
۲۰۰ خودرو ترخیصی برای کیست؟ روز گذشته بعد از ۹ ماه ممنوعیت واردات خودرو به کشور با وجود مصوبه ترخیص که دو ماه پیش از سوی هیئت دولت برای اجرا ابلاغ شد، تنها ۲۰۰ دستگاه خودرو از گمرکات ترخیص شد که اخبار منتشر شده در این زمینه آنچنان شفاف نیست، زیرا مدل، نام، صاحب و واردکننده این خودروها مشخص نیستند و همچنان بیش از ۱۲ هزار دستگاه خودرو در گمرکات خاک می‌خورند و صاحبان خودرو که در حدود ۹ ماه پیش هزینه خرید خودرو را پرداخت کرده، نتوانسته‌اند پشت فرمان خودرو خود بنشینند.
گرانی ارز و ریجستری ، متهمان گرانی تلفن همراه همانطور که گفته شد بازارهای مختلف در پی نوسانان نرخ ارز به ویژه دلار افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند که بازار تلفن همراه از این قاعده مستثنی نیست، افزایش قیمت گوشی در یک سال اخیر به دلایل متفاوتی رخ داد که مهم‌ترین آن‌ها را می‌توان افزایش نرخ ارز و هم‌چنین سودجویی برخی از فروشندگان پس از اجرا شدن طرح رجیستری دانست. البته افزایش قیمتی که پس از رجیستری در بازار ایجاد شد، به گفته‌ی کارشناسان یک حباب غیرمنطقی مقطعی بود، اما
با توجه به این‌که گوشی یک کالای وارداتی است، پس از افزایش نرخ ارز، این کالا با افزایش قیمت دو تا سه برابری روبه‌رو شد و دیگر به قیمت قبلی خود برنگشت.
بازگشت قیمت به شرایط قبل به این معنا نیست که قیمت تلفن همراه به قبل از گرانی‌ها بازگردد اما زمانی که قیمت هر دلار آمریکا تا محدوده ۲۰ هزار تومان رفت و بازگشت عموم قیمت‌ها همچون قیمت تلفن همراه تنها رشد را تجربه کرد و به قیمت محدوده نرخ ارز بازنگشت.
تشدید نظارت و بازرسی در ایام پایانی سال در حال حاضر روزهای پایانی سال پشت سر گذاشته می‌شود و با توجه به افزایش تقاضا در بازارهای مختلف، نیاز به افزایش نظارت‌ها بیش از گذشته احساس می‌شود که در این زمینه متولیان مختلفی همچون بازرسی و نظارت اصناف، سازمان ملی استاندارد و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان دخیل هستند که متأسفانه در ماه‌های اخیر با وجود آنکه نیاز است این سازمان در بحث کیفیت، تولید، عرضه و … ورود کنند، اما خبری از آنها نیست و سکوت اختیار کرده‌اند.
اما با این تفاسیر ر ئیس سازمان ملی استاندارد ایران از افزایش گشت‌های بازرسی از ابتدای ماه جاری خبر داد و گفت که در یکی از بازرسی‌های اخیر این سازمان ۹۰۰۰ سیلندر غیر استاندارد کشف شده است.
در این گیر و دار آخرین روزهای سال که نیاز به تشدید نظارت‌ها و بازرسی‌ها برای حفظ حقوق مشتری و فروشنده احساس می‌شود و از سوی دیگر بازار خودرو در بخش تولید داخلی و وارداتی با نارضایتی‌هایی همراه بوده است رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان خبر از تشدید بازرسی‌ها داده و اعلام کرده که تمام محصولات عرضه شده در سطح بازار باید دارای فاکتور رسمی خرید باشند.
همچنین عباس تابش تاکید کرده که به تمام عرضه‌کنندگان و خودروسازهایی که تعهدات معوق دارند، تذکر می‌دهیم که در اسرع وقت نسبت به ایفای تعهدات خود اقدام کنند. حال با این شرایط باید منتظر ماند و دید که چه زمانی خودروسازان به تعهدات معوق خود عمل خواهند کرد زیرا دو خودروساز بزرگ کشور که همچنان به تعهدات گذشته خود پاسخ نداده‌اند، به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش فروش فوری محصولات خود را طی یک هفته گذشته پیگیری کرده‌اند و با افتخار از آمار پیش فروش و عرضه محصولات تا پایان سال سخن به میان می‌آورند.
تأمین مالی راه آهن رشت- آستارا وزیر راه و شهرسازی از افتتاح راه آهن قزوین- رشت با حضور رئیس جمهوری در روز چهارشنبه هفته جاری خبر داد و گفت: راه‌آهن رشت – آستارا در همین روز به پیمانکار تحویل می‌شود و آغاز برنامه مورد نظر جهت عملیات اجرایی آن در دستور کار قرار می‌گیرد و تمام منابع مالی آن نیز پیش‌بینی شده است.
ارز در مسیر ارزانی بعد از یک دوره انتخاب مسیر گرانی از سوی دلار و انواع ارز، از چند روز گذشته نرخ انواع ارز به ویژه دلار مسیر کاهشی را انتخاب کرده تا در روز جاری نرخ دلار با کاهش ۴۰۰ تومانی در میانه روز در شعب ارزی بانک‌ها ۱۲ هزار و ۵۲۸ تومان خریداری شود. قیمت خرید یورو نیز ۱۴ هزار و ۲۳۶ تومان است که نسبت به روز گذشته با کاهش حدود ۴۵۰ تومانی همراه است. همچنین امروز قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانک‌ها ۱۶ هزار و ۵۸۳ تومان اعلام شده است.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

سوال مهم آخر سال: کجایند پیام‌ رسان‌های بومی؟!
بسیاری از روزنامه نگاران، تحلیل‌‎گران و ناظران سیاسی و اجتماعی، سال پایان یافتۀ ۹۷ را سال سخت اقتصادی نامیده اند؛ سالی که بسیاری از مردم ایران به سختی آن را سپری کردند. برخی که رسماً زیر آوار قیمت‌ها مانده‌اند و کسی نیست دست آنها را بگیرد و از زیر خروار قیمت‌ها بیرون بیاورد.
حلاوت حول حالنا از نگاه غرویان
حجت‌الاسلام محسن غرویان، فعال سیاسی اصولگرا و از استادان حوزه علمیه قم است. «شهروند» در آخرین شماره سال٩٧ خود گفت‌وگوی کوتاهی باا ین روحانی سرشناس در مورد لحظه تحویل و آداب و رسوم اسلامی در ایام نوروز داشته است.
نگاهی به جاذبه های تاریخی تربت جام
مشهد - ایرنا - تربت جام در شمال شرقی ایران با فاصله 165 کیلومتری از مشهد در استان خراسان رضوی قرار دارد و نام آن از شیخ احمد جام که در این شهرمدفون است گرفته شده است.
چوپان عشایر در سرمای خراسان شمالی یخ زد
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره امور عشایر مانه و سملقان گفت: یک چوپان عشایر اهل استان گلستان در این شهرستان خراسان شمالی سه شنبه شب دچار سرمازدگی شد و فوت کرد.
علفه سنت یک روز مانده به عید در تربت حیدریه
تربت حیدریه - ایرنا - مراسم 'علفه' یا 'عرفه' از سنن ویژه نوروز بین مردم تربت حیدریه از جایگاه رفیعی برخوردار است که یک روز مانده به عید برگزار می شود.
سیل، ارتباط 15 روستای مانه و سملقان را قطع کرد
بجنورد- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: جاری شدن سیلاب سبب قطع راه ارتباطی 15 روستا در شهرستان مانه و سملقان در غرب این استان شده است.
میادین میوه و تره بار پایتخت 2 روز نخست فروردین تعطیل است
تهران- ایرنا - بنابر اعلام سازمان میادین میوه و تره بار پایتخت، بازارهای این سازمان در روزهای اول و دوم فروردین سال 98 تعطیل است.
شرایط ناشی از بارندگی، طوفان و سیل در کلاله تحت کنترل است
گنبدکاووس – ایرنا - سرپرست فرمانداری کلاله با بیان اینکه شرایط ناشی از وقوع بارندگی، طوفان و سیل دو روز اخیر در این شهرستان تحت کنترل است، تصریح کرد: دستگاه های اجرایی و نیروهای امدادی در آماده باش کامل بوده و برای ارائه خدمات تلاش می کنند.
پای هفت سین معنویت
بیرجند- ایرنا- امامزادگان و بقاع متبرکه هر ساله با هفت سین معنوی قرآنی میزبان زائرانی هستند که سنت ‌های نیک گذشته را با آموزه‌های دینی خود عجین کرده و سال جدید را در آرامشی توام با معنویت شروع می کنند.
قصور دندانپزشک اراکی در پرونده روناک و امیرعلی تایید شد
اراک - ایرنا - دادستان نظام پزشکی اراک گفت: قصور دندانپزشک اراکی در 2 پرونده روناک و امیرعلی تایید و کیفرخواست برای آنها صادر شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
جرائم چهارشنبه آخر سال در البرز 30 درصد کاهش یافت
کرج - ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی استان البرز اعلام کرد که با مشارکت مردم و پلیس میزان جرائم چهارشنبه آخر سال این استان 30 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت.
«رحمان ۱۴۰۰» گیشه را در دست گرفت
یلم‌های رحمان ۱۴۰۰، متری شیش و نیم، چهار انگشت، غلامرضا تختی، زندانی‌ها، پیشونی سفید ۳ و ژن خوک به ترتیب رتبه‌های اول تا هفتم جدول فروش اکران نوروز ۹۸ را در اختیار دارند.
30 معتکف در جاجرم دچار گازگرفتگی شدند
بجنورد - ایرنا- رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی خراسان شمالی گفت: 30 نفر از معتکفان رجبیه در روستای چهاربید از توابع شهرستان جاجرم، دیشب دچار گازگرفتگی شدند.
رشد اندک معاملات مسکن
بودجه کشورهای اروپایی صرف چه اموری می‌شود؟
جزئیات برنامه بودجه بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی مشخص شد
افزایش ۱۵ درصدی نرخ حق بیمه شخص ثالث
عقب نشینی بورس‌های آسیایی از قله ۶ ماهه
حرکت رو به بالای دلار جهانی
با ارزش‌ترین بانک‌های جهان در سال ۲۰۱۹
پشت پرده‌های استارتاپی و ارزش‌گذاری‌های غیرواقعی
ریسک پذیری سرمایه گذاری در ایلام بسیار پایین است
وام مسکن چند؟