رئیس قوه قضاییه به سهم‌خواهان از بیت‌المال توجه نکند

17:29 ۲۰ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 279 0
رئیس قوه قضاییه به سهم‌خواهان از بیت‌المال توجه نکند

یک استاد حقوق بین الملل با ابراز خرسندی از انتخاب فردی از خود قوه قضاییه به عنوان رئیس دستگاه قضا، گفت: ریاست قوه قضاییه به فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با راه اندازی کانون‌ها و مجموعه‌های اندیشه ورز در این حوزه توجه کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، مسعود اخوان فرد، پیرامون بحث آسیب شناسی دستگاه قضا اظهار کرد: به تعبیر حضرت امام خمینی (ره) اگر قوه قضاییه اصلاح شود کل مملکت اصلاح می‌شود و اگر خدای ناکرده این قوه مشکل داشته باشد کل مملکت دچار اشکال می‌شود.
وی ادامه داد: قوه قضاییه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شرایطی دارد که اهمیت آن را بیشتر به رخ مردم می‌کشد، این قوه می‌تواند با روش صحیح باعث فروکش کردن بحران‌ها شود و برعکس در شرایطی می‌تواند بحران زا شود.
اخوان فرد اضافه کرد: مشکلی که در سال‌های قبل در ارتباط با روسای قوه قضاییه داشتیم این بود که هیچ کدام از آنها از قوه قضاییه نبودند و عمدتا از اساتید و صاحبنظرانی بودند که مسئولیت این کار را برعهده می‌گرفتند و به تعبیری در قوه قضاییه خود را محک می‌زدند، این درحالی است که در مسیر این تغییرات، ما با تغییرات وسیعی از حیث شکل و محتوا مواجه می‌شدیم که این خود یک آسیب بود و خوشبختانه این اولین باری است که فردی از خود قوه قضاییه مسئولیت را بر عهده می‌گیرد.
وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت این است که اهداف نظام قضایی خیلی شفاف نیست به طوری که ما از یک طرف بر مبانی اسلامی و از طرف دیگر از نظر شکلی با روش‌های متداول در غرب خود را هماهنگ می‌کنیم. به همین دلیل است که فضای قوه قضاییه گاه با احکامی مواجه می‌شود که بسیار عجیب و غریب به نظر می‌رسد.
این دکترای حقوق بین الملل با ذکر مثالی در این زمینه گفت:  به عنوان مثال گاهی حکمی در تهران در مورد موضوعی مشابه با حکمی در شهرستان بسیار فاصله دارد که این یک ‌آسیب جدی است و باعث بی اعتمادی مردم به سیستم قضایی می‌شود.
وی بیان کرد: قضات ما طبق قانون اساسی باید مستدل و مستند حکم دهند، این درحالی است که متاسفانه در عمل استدلال چندانی در برخی احکام نمی‌بینیم، اگر قاضی موظف شود طبق احکام خودش و بر اساس نظریه وکلای شاکی و متشاکی، خواهان و خوانده تحلیل و پاسخ دهد بسیار راهگشا خواهد بود و این خود یک ‌آموزش حقوقی است که متاسفانه احکام محاکم ما فاقد چنین جنبه‌ای  است.
اخوان فرد اضافه کرد: از جمله آسیب های دیگر این است که پرونده‌ها با علل و ادله‌ای که مطرح می‌شود عمدتا به صورت غیر علنی مورد رسیدگی قرار می‌گیرند، درحالی که با علنی برگزار شدن دادگاه‌ها شاهد شفافیت، تنبه مجرمین و افراد مستعد بزهکار خواهیم بود و این دادگاه‌ها نقش بازدارنده‌ای در ارتکاب برخی جرایم خواهند داشت.
وی خاطرنشان کرد: مشکلی که در سیستم قضایی داریم این است که از نهاد داوری کمتر استفاده می‌شود و بعضا برخی افراد به شوراهای حل اختلاف به عنوان نهاد داوری نگاه می‌کنند در حالی که نهاد داوری در اسلام و در نظام حقوقی ما می‌تواند بسیار مفصل‌تر ، دقیق‌تر و اجرایی‌تر باشد و از تعداد پرونده‌ها بکاهد.
این حقوقدان با بیان اینکه برخورد آماری با پرونده‌ها یکی دیگری از اَسیب‌های جدی در دستگاه قضا است، گفت: اگر آمار تعیین کننده کار قضایی باشد این کار بسیار آسیب زا است. چرا که یک پرونده می‌تواند در حد منازعه فردی باشد و با یک عذرخواهی خاتمه  پیدا کند که این پرونده متفاوت است با  پرونده‌ای که مربوط به اختلاس چند هزار میلیاردی است در اینجا واحد آماری یک پرونده است؛ اما یک با یک برابر نیست.
اخوان فرد بیان کرد: توصیه ویژه بنده برای ریاست قوه قضاییه این است که حتما به تدابیر و فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با راه اندازی کانون‌ها و مجموعه‌های اندیشه ورز، نقاد و متخصصین در این حوزه توجه کند؛ چراکه مدیران موفق همواره مشاورین امین، دلسوز، عالم، دقیق و ریزبین داشته‌اند و ان‌شاءالله از این توانی که در کشور ما کم هم نیست، بهره گرفته شود.
وی تاکید کرد: حتما رئیس قوه قضاییه به فشارهای گروه‌های فشار و کسانی که از بیت المال سهم خواهی می‌کنند توجه نخواهد کرد و در آینده نیز قوه قضاییه مانند سابق درگیر مسائل  جناحی و سیاسی نخواهد شد.
اخوان فرد گفت: قطعا باید برخوردها از دانه درشت‌ها آغاز شود؛ چرا که برخورد با این افراد باعث اعاده اعتماد ملی به نظام قضایی خواهد شد و به جای اینکه با آفتابه دزدها برخورد کنیم باید با افراد پرعنوان و به تعبیر امروزی‌های آقا زاده‌ها برخورد شود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

مکالمه رایگان رایتل در مناطق سیل‌زده
شرکت خدمات ارتباطی رایتل اعلام کرد، روزهای یکشنبه و دوشنبه، چهارم و پنجم فروردین مکالمه درون شبکه این اپراتور در مناطق سیل‌زده رایگان است.
ایرانسل مکالمه‌های مناطق سیل‌زده را رایگان کرد
مکالمه‌های تمامی مشترکان ایرانسل در مناطق سیل‌زده تا دوشنبه پنجم فروردین‌ماه رایگان است.
انفجار محدود در راه آهن برای گشایش مسیر سیلاب آق قلا
گرگان - ایرنا - فرماندار آق قلا با یادآوری اقدامات فوریتی در هنگام برخی حوادث برای جبران کمبود زمان گفت: به منظور خروج سریع آب جمع شده پشت راه آهن این شهرستان و برای جلوگیری از خسارت بیشتر، مجبور به ایجاد انفجار محدود و کنترل شده در زیر ریل شدیم.
هواشناسی مازندران نسبت به آمادگی دستگاه های اجرایی هشدار داد
ساری - ایرنا - مدیرکل هواشناسی مازندران نسبت به مقابله با سیل احتمالی حاصل از بارندگی پیش رو به دستگاه های اجرایی و امدادی استان هشدار داد.
آماده باش امدادرسانان کردستان
سنندج - ایرنا - فرمانداران کردستان اعلام کردند که دستگاه های امدادرسان این استان برای مقابله با بحران های احتمالی در آماده باش کامل هستند.
2 کودک در اروند کنار خوزستان غرق شدند
آبادان- ایرنا- 2 کودک سه و پنج ساله عصر یکشنبه در رودخانه اروند رود در منطقه اروند کنار خوزستان غرق شدند.
مردم از اتراق در کنار رودخانه های آذربایجان غربی پرهیز کنند
ارومیه - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفت: ساکنان و مسافران نوروزی استان تا روز سه شنبه/6 فروردین/ از ترددهای غیرضروری در جاده ها و اتراق در کنار رودخانه ها، مسیل ها، حاشیه سدها و دیگر تاسیسات آبی خودداری کنند.
خروجی آب سدهای خوزستان به تدریج در حال افزایش است
اهواز - ایرنا - معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به افزایش تدریجی خروجی آب سدهای استان با هدف کنترل سیلاب های احتمالی، گفت: در حال حاضر وضعیت در خوزستان عادی است و هیچ گزارشی از وقوع سیلاب گزارش نشده است.
ترافیک در ورودی های استان تهران سنگین است
تهران- ایرنا- معاون راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران با بیان اینکه ترافیک در ورودی های استان تهران در نقاط مختلف سنگین است افزود: تردد خودروها در آزاد راه قم- تهران، محور کرج، ساوه و هراز به صورت پرحجم و نیمه سنگین در جریان است.
خواجه امیری و معتمدی درنوروزگاه اراضی عباس آباد اجرا می کنند
تهران- ایرنا- «ارکسترهای ایرانی» با خوانندگی خواننده های محبوب از جمله محمد معتمدی، احسان خواجه امیری و حامد همایون در قالب یکی از بخش های جشنواره «نوروزگاه عید شرقی» در بوستان نوروز واقع در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد اجرای زنده خواهند داشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

امام جمعه گرگان از رییس جمهور برای سیل زدگان گلستان استمداد کرد
گرگان - ایرنا - نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان با ارسال نامه ای به رییس جمهوری خواستار رسیدگی بیشتر و فوری به آسیب دیدگان ناشی از سیل روزهای اخیر این استان شد و نوشت: آقای دکتر روحانی بدون مقدمه می گویم؛ استان گلستان بویژه ترکمن صحرا را دریابید.
اگر چهارشنبه سوری مستلزم ضرر یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست
تهران - ایرنا - رهبر معظم انقلاب در پاسخ به استفتائی درباره چهارشنبه سوری فرمودند: 'چهارشنبه‌ سوری هیچ مبنای شرعی ندارد و اگر مستلزم ضرر و فساد یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست.'
سیل در گلستان جان دو نفر را گرفت
گرگان - ایرنا - وقوع سیلاب و تخریب چند ساختمان در شرق استان گلستان دو کشته و چند مصدوم بر جای گذاشت.
کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
اقدام چهره‌های مشهور در جمع آوری کمک‌های مردمی امری پسندیده است اما...
ادامه بازدید رئیس سازمان بازرسی کل کشور از روستاهای سیل‌زده مازندران
رئیس قوه قضائیه از بخش‌های مختلف زندان مرکزی مشهد بازدید کرد
کشف و عرضه ۷ تن مرغ گرم به قیمت مصوب توسط گشت نوروزی تعزیرات تهران
۷۶ میلیارد جریمه متخلفان در مرحله نخست طرح نوروز ۹۸ در تهران
بی‌توجهی مراجع ذی‌صلاح به ۵ گزارش سازمان بازرسی
گزارش سیل اخیر و میزان قصور دستگاه‌های مربوطه تقدیم رئیسی می‌شود
سراج: سعی می‌کنیم با رونق تولید وابستگی به کشورهای خارج را کمتر کنیم
دستور رئیس قوه قضائیه به رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پی وقوع سیل در گلستان و مازندران
سراج از مناطق سیل‌زده گلستان و مازندران بازدید خواهد کرد