رئیس قوه قضاییه به سهم‌خواهان از بیت‌المال توجه نکند

17:29 ۱۰۷ روز و ۱۸ ساعت پیش ایسنا 413 0
رئیس قوه قضاییه به سهم‌خواهان از بیت‌المال توجه نکند

یک استاد حقوق بین الملل با ابراز خرسندی از انتخاب فردی از خود قوه قضاییه به عنوان رئیس دستگاه قضا، گفت: ریاست قوه قضاییه به فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با راه اندازی کانون‌ها و مجموعه‌های اندیشه ورز در این حوزه توجه کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، مسعود اخوان فرد، پیرامون بحث آسیب شناسی دستگاه قضا اظهار کرد: به تعبیر حضرت امام خمینی (ره) اگر قوه قضاییه اصلاح شود کل مملکت اصلاح می‌شود و اگر خدای ناکرده این قوه مشکل داشته باشد کل مملکت دچار اشکال می‌شود.
وی ادامه داد: قوه قضاییه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شرایطی دارد که اهمیت آن را بیشتر به رخ مردم می‌کشد، این قوه می‌تواند با روش صحیح باعث فروکش کردن بحران‌ها شود و برعکس در شرایطی می‌تواند بحران زا شود.
اخوان فرد اضافه کرد: مشکلی که در سال‌های قبل در ارتباط با روسای قوه قضاییه داشتیم این بود که هیچ کدام از آنها از قوه قضاییه نبودند و عمدتا از اساتید و صاحبنظرانی بودند که مسئولیت این کار را برعهده می‌گرفتند و به تعبیری در قوه قضاییه خود را محک می‌زدند، این درحالی است که در مسیر این تغییرات، ما با تغییرات وسیعی از حیث شکل و محتوا مواجه می‌شدیم که این خود یک آسیب بود و خوشبختانه این اولین باری است که فردی از خود قوه قضاییه مسئولیت را بر عهده می‌گیرد.
وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت این است که اهداف نظام قضایی خیلی شفاف نیست به طوری که ما از یک طرف بر مبانی اسلامی و از طرف دیگر از نظر شکلی با روش‌های متداول در غرب خود را هماهنگ می‌کنیم. به همین دلیل است که فضای قوه قضاییه گاه با احکامی مواجه می‌شود که بسیار عجیب و غریب به نظر می‌رسد.
این دکترای حقوق بین الملل با ذکر مثالی در این زمینه گفت:  به عنوان مثال گاهی حکمی در تهران در مورد موضوعی مشابه با حکمی در شهرستان بسیار فاصله دارد که این یک ‌آسیب جدی است و باعث بی اعتمادی مردم به سیستم قضایی می‌شود.
وی بیان کرد: قضات ما طبق قانون اساسی باید مستدل و مستند حکم دهند، این درحالی است که متاسفانه در عمل استدلال چندانی در برخی احکام نمی‌بینیم، اگر قاضی موظف شود طبق احکام خودش و بر اساس نظریه وکلای شاکی و متشاکی، خواهان و خوانده تحلیل و پاسخ دهد بسیار راهگشا خواهد بود و این خود یک ‌آموزش حقوقی است که متاسفانه احکام محاکم ما فاقد چنین جنبه‌ای  است.
اخوان فرد اضافه کرد: از جمله آسیب های دیگر این است که پرونده‌ها با علل و ادله‌ای که مطرح می‌شود عمدتا به صورت غیر علنی مورد رسیدگی قرار می‌گیرند، درحالی که با علنی برگزار شدن دادگاه‌ها شاهد شفافیت، تنبه مجرمین و افراد مستعد بزهکار خواهیم بود و این دادگاه‌ها نقش بازدارنده‌ای در ارتکاب برخی جرایم خواهند داشت.
وی خاطرنشان کرد: مشکلی که در سیستم قضایی داریم این است که از نهاد داوری کمتر استفاده می‌شود و بعضا برخی افراد به شوراهای حل اختلاف به عنوان نهاد داوری نگاه می‌کنند در حالی که نهاد داوری در اسلام و در نظام حقوقی ما می‌تواند بسیار مفصل‌تر ، دقیق‌تر و اجرایی‌تر باشد و از تعداد پرونده‌ها بکاهد.
این حقوقدان با بیان اینکه برخورد آماری با پرونده‌ها یکی دیگری از اَسیب‌های جدی در دستگاه قضا است، گفت: اگر آمار تعیین کننده کار قضایی باشد این کار بسیار آسیب زا است. چرا که یک پرونده می‌تواند در حد منازعه فردی باشد و با یک عذرخواهی خاتمه  پیدا کند که این پرونده متفاوت است با  پرونده‌ای که مربوط به اختلاس چند هزار میلیاردی است در اینجا واحد آماری یک پرونده است؛ اما یک با یک برابر نیست.
اخوان فرد بیان کرد: توصیه ویژه بنده برای ریاست قوه قضاییه این است که حتما به تدابیر و فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با راه اندازی کانون‌ها و مجموعه‌های اندیشه ورز، نقاد و متخصصین در این حوزه توجه کند؛ چراکه مدیران موفق همواره مشاورین امین، دلسوز، عالم، دقیق و ریزبین داشته‌اند و ان‌شاءالله از این توانی که در کشور ما کم هم نیست، بهره گرفته شود.
وی تاکید کرد: حتما رئیس قوه قضاییه به فشارهای گروه‌های فشار و کسانی که از بیت المال سهم خواهی می‌کنند توجه نخواهد کرد و در آینده نیز قوه قضاییه مانند سابق درگیر مسائل  جناحی و سیاسی نخواهد شد.
اخوان فرد گفت: قطعا باید برخوردها از دانه درشت‌ها آغاز شود؛ چرا که برخورد با این افراد باعث اعاده اعتماد ملی به نظام قضایی خواهد شد و به جای اینکه با آفتابه دزدها برخورد کنیم باید با افراد پرعنوان و به تعبیر امروزی‌های آقا زاده‌ها برخورد شود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

دستور ترامپ به مشاورانش درباره ایران
یک رسانه‌ آمریکایی بامداد پنجشنبه (به وقت تهران) به نقل از مقام‌های این کشور گزارش داده دونالد ترامپ به مشاورانش دستور داده از اظهارات تند علیه ایران عقب‌نشینی کرده و تأکید کنند واشنگتن به دنبال جنگ نیست.
شمخانی: تجاوز هواپیماهای بیگانه به مرزهای هوایی ایران خط قرمز ماست
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: مرزهای هوایی ایران خط قرمز است و فرقی ندارد که هواپیمای کدام کشور از آن عبور کرده است به متجاوز همواره پاسخ سخت داده و خواهیم داد.
سپاه در کدام منطقه پهپاد آمریکایی را سرنگون کرد؟
پدافند نیروی هوا فضای سپاه موفق شد یک فروند پهپاد آرکی و-۴ آمریکایی را در آسمان منطقه کوه مبارک استان هرمزگان سرنگون کند.
پیشگیری، اقتصادی‌ترین روش مقابله با تالاسمی
"تالاسمی" به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های ژنتیکی که از بدو تولد، افراد مبتلا را تحت تأثیر قرار می‌دهد شناخته شده است. نتایج یک پژوهش داخلی در خصوص این بیماری، نشان می‌دهد که پیشگیری از بروز موارد جدید این بیماری از طریق مشاوره‌های هدایت‌شده، کماکان بهترین روش مقابله با آن است.
پوگبا تصمیم خود را گرفت
طبق اعلام شبکه اسکای ایتالیا پل پوگبا تصمیم نهایی خود را گرفته است و در تابستان به یوونتوس برمی گردد.
زنان ایرانی که غول‌های فناوری جهان را مدیریت می‌کنند
در سه قسمت پیشین، ما بانوان موفق ایرانی که در خارج از ایران با جدیت و کوشش پله‌های ترقی را طی کرده و باعث سرافرازی نام ایران در جهان شده‌اند را معرفی کردیم. در ادامه این سلسله گزارش‌ها قصد داریم بانوان ایرانی دیگری را که درخشیده و افتخارات بسیاری را در حوزه علم و فناوری کسب کرده‌اند معرفی کنیم.
دروغ بزرگی که هیچ‌گاه ثابت نکردند
صد و هشتادو نهمین شماره‌ی هفته‌نامه‌ی خط حزب‌الله با عنوان «دروغ بزرگی که هیچگاه ثابت نکردند» منتشر شد.
سی‌ان‌ان: اتحادیه اروپا به سرعت تحریم‌ها را علیه ایران احیا نمی‌کند
یک رسانه آمریکایی، در حالی که ایران به تمامی تعهداتش در برجام پایبند بوده گزارش داده در صورت «نقض» این توافق از سوی ایران، اتحادیه اروپا به سرعت تحریم‌ها را احیا نخواهد کرد.
غول 200 میلیون دلاری آمریکا در برابر سپاه زانو زد- مشخصات پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک»
نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز یک فروند پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا که از جمله تسلیحات گران‌قیمت ایالات متحده است را در مناطق سرزمینی کشورمان ساقط کرد.
لغو 46 تفاهم نامه در نمایشگاه تستا-ضرورت واقعی سازی نیازها در نمایشگاه‌های عرضه فناوری
دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در نمایشگاه تستای سال گذشته 89 تفاهم نامه به امضا رسید، گفت: از این تعداد 16 مورد به امضا قرار داد نهایی منجر شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان و فرانسه: هنوز هم زمان وجود دارد اما تنها زمان کم!
وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن هشدار به احتمال خطر درگیری در منطقه خلیج فارس، خویشتنداری همه طرف‌های درگیر را خواستار شدند.
چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟
نماینده شرکت ملی نفت در بورس گفت: انتظار می‌رود در هفته‌های آینده حجم معاملات فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی افزایش یابد که برای این مساله نیز سازوکارهای لازم را در نظر گرفته‌ایم، اما این‌که این اتفاق چه زمانی محقق می‌شود بستگی به مشتریان این بازار دارد.
ساخت نامعمول سریال «چرنوبیل» و پخش غیرمتعارف آن در ایران
مینی‌سریال «چرنوبیل» درباره حادثه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین اتفاق افتاد و باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخشی از غرب شوروی سابق شد، از برخی رسانه‌های جهان در حال پخش است.
صبحانه هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند
یکی از راههای کاهش سطح کلسترول بالا، شروع به مصرف بعضی از مواد غذایی خاص، درست لحظه بیدارشدن صبحگاهی است.
ترفند طلافروشان برای کسب سود بیشتر
برخی از واحد‌های طلافروشی از بی اطلاعی مشتریان سوء استفاده کرده و برای کسب سود بیشتر دست به ترفند‌هایی می‌زنند
وکیل: با درک مورد وفاق‌تر «اخلاق» تقابل، تنش و درگیری کاهش پیدا می‌کند
تخریب بخش‌هایی از رستوران سید مسعود گرگان با مجوز دادستانی
کشف بیش از ۸۰ هزار لیتر مشروبات الکلی در اردبیل در سال ۹۷
افزایش ۹ درصدی ورودی پرونده به دادگستری زنجان
دادستان جدید مرکز استان کردستان معرفی شد
برنامه‌های هفته قوه قضائیه امسال با رویکرد متفاوت برگزار می‌شود
نیکوکاران تهرانی ۷۷ زندانی جرایم غیرعمد را در ماه مبارک رمضان آزاد کردند
کشف فساد اقتصادی در حوزه پتروشیمی در اردبیل
تاکید دادستان تهران بر حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر و برخورد با هنجار شکنان
ختم نخستین جلسه رسیدگی به پرونده کیمیا خودرو