ضرورت حفظ گنجینه‌های هنری در دانشگاه‌ها-برپایی نشست‌های بین‌المللی در باغ موزه نگارستان

17:49 ۲۰ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 164 0
ضرورت حفظ گنجینه‌های هنری در دانشگاه‌ها-برپایی نشست‌های بین‌المللی در باغ موزه نگارستان

رییس دانشگاه تهران بر ضرورت حفظ گنجینه‌های هنری در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: اخیرا نشست‌های بین‌المللی دانشگاه تهران در باغ موزه نگارستان برگزار شد که افراد مختلفی از اروپا، روسیه، ایتالیا و ... از گنجینه باغ موزه دانشگاه لذت بردند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر محمود نیلی احمدآبادی در مراسم افتتاح دو مجموعه هنری «نقاشی‌های فتح‌الله عباد» و «فرش‌های اهدایی غلامعلی ملول » گفت: امروز یکی از روزهای بزرگ و خوب دانشگاه تهران است. من افتخار می‌کنم که دانشگاه تهران چنین جایگاه، خیرین و فارغ‌التحصیلانی دارد، زیرا این افراد گنجینه‌های کشور و دانشگاه تهران هستند؛ ملتی که گنجینه‌های خودش را حفظ نکند و بزرگان خود را پاس ندارد، شایسته ملت نامیده شدن نیست.
وی افزود: اگر ما بخواهیم به عنوان یک ملت تمدن‌دار از خودمان نامی بگذاریم، باید گنجینه‌هایمان را حفظ کنیم، پاس بداریم، توسعه و ترویج دهیم. دانشگاه تهران به عنوان بزرگترین مرکز آموزش عالی کشور فقط وظیفه آموزش ندارد، بلکه وظیفه نشر و توسعه فرهنگ و هنر را نیز دارد و جایگاه ویژه‌ای در ترویج تمدن ایرانی دارد و وظیفه خود می‌داند که در جهت نشر دستاوردهای گذشتگان و پاسداشت بزرگان کشور کوشش کند.
رئیس دانشگاه تهران در ادامه اظهار کرد: این کاری است که ما برای آینده می‌توانیم انجام دهیم، همانطور که گذشتگان ما آثاری را برای ما به یادگار گذاشتند و ما به آن افتخار می‌کنیم، همانطور که زنجیره ما با گذشته حفظ می‌شود، ما نیز باید این زنجیره و اتصال را قوی‌تر کنیم؛ چه بهتر که این کار بر پایه علم و دانش باشد.
وی تصریح کرد: دانشگاه تهران خودش یک گنجینه است، هم بناهایش، هم فارغ‌التحصیلان آن نیز دانشجویان دانشگاه، علمی که به جامعه عرضه کرده، دانشی که تولید کرده و در نتیجه بهترین جا برای اینکه گنجینه‌های دیگر نیز به آن بپیوندند، همین دانشگاه است. دانشگاه دارای موزه‌های متعددی است؛ موزه‌های علمی و موزه‌های فرهنگی، در بین این‌ها باغ موزه نگارستان و خانه موزه مقدم واقعاً در کشور و در دنیا استثنایی هستند.
نیلی احمدآبادی با اشاره به برگزاری نشست‌های بین‌المللی دانشگاه تهران در باغ موزه نگارستان، افزود: افراد مختلفی از اروپا، روسیه، ایتالیا و… آمده‌اند و واقعاً لذت برده‌اند. لذا هر چه به گنجینه‌هایی که خیرین و
واقفین و دانشمندان به دانشگاه تهران اهدا می‌کنند، اضافه شود و گنجینه باغ موزه نگارستان غنی‌تر شود، می‌تواند جایگاه ویژه‌تری را در دنیا پیدا کند.
وی تاکید کرد: باغ موزه نگارستان اکنون یکی از قطب‌های گردشگری پایتخت و کشور است و تمام کسانی که در تور گردشگری قرار می‌گیرند، حتماً از این موزه بازدید می‌کنند و ما خوشحالیم که می‌توانیم بخش بسیار کوچکی از نیاکان و هنرمندان معاصرمان را به مردم عرضه کنیم.
رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: ما در دانشگاه تهران بزرگترین مرکز آموزش عالی هنر را داریم، پردیس هنرهای زیبا که دانش آموختگان و اساتیدش آثار ماندگار بسیاری را برای کشور به جا گذاشتند، مثل مرحوم عباد که اکنون آثارش در این موزه جای گرفته است. از این روی پیگیری نشست‌های تخصصی نشر و ترویج هنر و فرهنگ از سوی دانشگاه تهران باید در برنامه‌های دانشگاه بیش از پیش قرار گیرد.
وی در ادامه با ذکر خاطراتی از تأسیس بنیاد حامیان دانشکده فنی و پس از آن بنیاد حامیان دانشگاه تهران، گفت: ما فراتر از آثاری که به دانشگاه هدیه می‌شود و یا کمک‌هایی که خیرین می‌کنند، آن روحی که خیرین در دانشگاه می دمند ، برایمان بسیار بسیار با ارزش است. ما فکر می‌کنیم نسلی که امروز با خیرین و نیت خیر آنها آشنا می‌شوند، نسلی متفاوت خواهند بود، این نسل ارزش‌ها و شاخص‌هایشان متفاوت می‌شود و من خیلی از این جهت به آینده امیدوار هستم و فکر می‌کنم نسل امروز که با این نگاه تربیت می‌شوند، انشاالله آینده‌ای بسیار بهتر برای کشور خواهند ساخت.
نیلی احمدآبادی با اشاره به ارزشی که فرهنگ وقف در دل خویش دارد، گفت: این فرهنگ بسیار ارزشمند است و ایران را در آینده خیلی بهتر خواهند ساخت کسانی که با این نگاه وارد دانشگاه می‌شوند و دانش آموخته می‌شوند. دیدن آثار
فرمانفرمائیان ، عباد و … غیر از زیبایی و ارزش هنری‌ای که در بر دارد، ارزش ترویج فرهنگ وقف و نیت خیر را نیز در خود دارد که به بازدیدکننده منتقل می‌شود.
وی افزود: موقوفات وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند، امیدوارم شانه‌های ما تحمل این بار سنگین امانت را داشته باشد. ما وظیفه داریم که این فرهنگ را توسعه دهیم و متعهدیم نسبت به قبول این هدایا و نگهداری از آنها؛ علی‌رغم مشکلات مالی دانشگاه، خوشبختانه موزه‌های فرهنگی خوب نگهداری شده‌اند. دکتر سرسنگی و همکاران با تمام قوا دارند کار می‌کنند، با فکر و با عقل کار می‌کنند و صرف احساس نیست و وقتی جایی عشق و عقل و منطق با هم جمع شوند، اتفاقات بزرگی رخ می‌دهد.
رئیس دانشگاه تهران از سازمان سرمایه‌گذاری دانشگاه که وظیفه مدیریت امور وقف دانشگاه را بر عهده دارد نیز برای فعالیت سخت‌کوشانه در زمینه حفظ موقوفات، قدردانی کرد.
در ادامه این مراسم دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، گفت: امروز از تعدادی از آثار زنده یاد فتح‌الله عباد که وقف دانشگاه تهران شده است، رونمایی می‌کنیم. این آثار سال‌ها در دانشکده هنرهای زیبا بوده و به دستور دکتر نیلی احمدآبادی این آثار به باغ موزه نگارستان منتقل شد. مدت زیادی است که همکاران ما مشغول مرمت آثار هستند و مرمت آثار به اتمام نرسیده و تالارهایی که امروز افتتاح می‌شوند، بخش اول آثاری است که مورد مرمت قرار گرفته‌اند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، در ادامه اظهار کرد: آثار منظره و برخی آثار دیگر استاد عباد در حال مرمت است، ولی خوشبختانه تعداد قابل توجهی آماده شده که امروز در دو گالری افتتاح خواهد شد.
وی با اشاره به افتتاح مجموعه فرش‌های وقف شده توسط مهندس غلامعلی ملول ، گفت: مهندس ملول دو مجموعه از مجموعه‌های نفیس خود را وقف دانشگاه تهران کردند که امروز مجموعه فرش‌های ایشان افتتاح می‌شود که فرش‌های منحصر به فردی هستند. مجموعه نقره‌های ایشان هم در حال آماده‌سازی است که با همت و نظارت خودشان تا دو هفته آینده آماده افتتاح خواهد بود و بعد از تعطیلات هم افتتاح رسمی خواهد شد.
سرسنگی، ضمن تشکر از حمایت‌های رئیس دانشگاه تهران، افزود: امروز باغ موزه نگارستان به واقع تبدیل به یکی از قطب‌های فرهنگی و هنری کشور شده است. مجموعه‌های ارزشمند مستقر در باغ موزه نگارستان، مانند مجموعه منیر
فرمانفرمائیان ، نقاشی دیواری صحنه سلام، مجموعه عباد، مجموعه اسفرجانی ، مجموعه ملول و … غیر قابل تکرار و منحصر به فرد هستند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در پایان، از دکتر محمدجعفر صدیق معاون برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات دانشگاه تهران و رئیس سازمان توسعه و سرمایه‌گذاری دانشگاه، مهندس غلامعلی ملول و نادره حاجیان برای کمک به ترویج فرهنگ وقف قدردانی کرد و افزود: مهندس ملول با گشاده‌دستی در فرآیند کار نیز ما را همراهی کردند و همچنین حاجیان (خواهر زاده واقف) بخشی از هزینه مرمت را نیز متقبل شدند که به تسریع عملیات بسیار کمک کرد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان

آخرین اخبار

مکالمه رایگان رایتل در مناطق سیل‌زده
شرکت خدمات ارتباطی رایتل اعلام کرد، روزهای یکشنبه و دوشنبه، چهارم و پنجم فروردین مکالمه درون شبکه این اپراتور در مناطق سیل‌زده رایگان است.
ایرانسل مکالمه‌های مناطق سیل‌زده را رایگان کرد
مکالمه‌های تمامی مشترکان ایرانسل در مناطق سیل‌زده تا دوشنبه پنجم فروردین‌ماه رایگان است.
انفجار محدود در راه آهن برای گشایش مسیر سیلاب آق قلا
گرگان - ایرنا - فرماندار آق قلا با یادآوری اقدامات فوریتی در هنگام برخی حوادث برای جبران کمبود زمان گفت: به منظور خروج سریع آب جمع شده پشت راه آهن این شهرستان و برای جلوگیری از خسارت بیشتر، مجبور به ایجاد انفجار محدود و کنترل شده در زیر ریل شدیم.
هواشناسی مازندران نسبت به آمادگی دستگاه های اجرایی هشدار داد
ساری - ایرنا - مدیرکل هواشناسی مازندران نسبت به مقابله با سیل احتمالی حاصل از بارندگی پیش رو به دستگاه های اجرایی و امدادی استان هشدار داد.
آماده باش امدادرسانان کردستان
سنندج - ایرنا - فرمانداران کردستان اعلام کردند که دستگاه های امدادرسان این استان برای مقابله با بحران های احتمالی در آماده باش کامل هستند.
2 کودک در اروند کنار خوزستان غرق شدند
آبادان- ایرنا- 2 کودک سه و پنج ساله عصر یکشنبه در رودخانه اروند رود در منطقه اروند کنار خوزستان غرق شدند.
مردم از اتراق در کنار رودخانه های آذربایجان غربی پرهیز کنند
ارومیه - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفت: ساکنان و مسافران نوروزی استان تا روز سه شنبه/6 فروردین/ از ترددهای غیرضروری در جاده ها و اتراق در کنار رودخانه ها، مسیل ها، حاشیه سدها و دیگر تاسیسات آبی خودداری کنند.
خروجی آب سدهای خوزستان به تدریج در حال افزایش است
اهواز - ایرنا - معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به افزایش تدریجی خروجی آب سدهای استان با هدف کنترل سیلاب های احتمالی، گفت: در حال حاضر وضعیت در خوزستان عادی است و هیچ گزارشی از وقوع سیلاب گزارش نشده است.
ترافیک در ورودی های استان تهران سنگین است
تهران- ایرنا- معاون راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران با بیان اینکه ترافیک در ورودی های استان تهران در نقاط مختلف سنگین است افزود: تردد خودروها در آزاد راه قم- تهران، محور کرج، ساوه و هراز به صورت پرحجم و نیمه سنگین در جریان است.
خواجه امیری و معتمدی درنوروزگاه اراضی عباس آباد اجرا می کنند
تهران- ایرنا- «ارکسترهای ایرانی» با خوانندگی خواننده های محبوب از جمله محمد معتمدی، احسان خواجه امیری و حامد همایون در قالب یکی از بخش های جشنواره «نوروزگاه عید شرقی» در بوستان نوروز واقع در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد اجرای زنده خواهند داشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

امام جمعه گرگان از رییس جمهور برای سیل زدگان گلستان استمداد کرد
گرگان - ایرنا - نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان با ارسال نامه ای به رییس جمهوری خواستار رسیدگی بیشتر و فوری به آسیب دیدگان ناشی از سیل روزهای اخیر این استان شد و نوشت: آقای دکتر روحانی بدون مقدمه می گویم؛ استان گلستان بویژه ترکمن صحرا را دریابید.
اگر چهارشنبه سوری مستلزم ضرر یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست
تهران - ایرنا - رهبر معظم انقلاب در پاسخ به استفتائی درباره چهارشنبه سوری فرمودند: 'چهارشنبه‌ سوری هیچ مبنای شرعی ندارد و اگر مستلزم ضرر و فساد یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست.'
سیل در گلستان جان دو نفر را گرفت
گرگان - ایرنا - وقوع سیلاب و تخریب چند ساختمان در شرق استان گلستان دو کشته و چند مصدوم بر جای گذاشت.
کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
شماره حساب برای یاری جامعه دانشگاهی به سیل‌زدگان گلستان اعلام شد
ایجاد بسترهای قانونی خرید سراهای دانشجویی در سال ۹۸
ارتقا سواد سلامت روان و ترویج اهمیت روابط انسانی؛ شعار سال ۱۳۹۸
تلاش دانشگاه بیرجند برای مدیریت مصرف بهینه آب و برق
اخذ شهریه دروس جبرانی؛ اجبار یا استقلال؟
اسکان دانشجویان بین‌الملل دانشگاه فردوسی در ایام نوروز فراهم است
اولتیماتوم وزارت علوم به ۷۰ موسسه آموزش عالی
رئیس دانشگاه ایلام ابقا شد
سانحه علوم و تحقیقات تلخ‌ترین واقعه آموزش عالی در سال ۹۷