ضرورت حفظ گنجینه‌های هنری در دانشگاه‌ها-برپایی نشست‌های بین‌المللی در باغ موزه نگارستان

17:49 ۱۰۷ روز و ۱۸ ساعت پیش ایسنا 403 0
ضرورت حفظ گنجینه‌های هنری در دانشگاه‌ها-برپایی نشست‌های بین‌المللی در باغ موزه نگارستان

رییس دانشگاه تهران بر ضرورت حفظ گنجینه‌های هنری در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: اخیرا نشست‌های بین‌المللی دانشگاه تهران در باغ موزه نگارستان برگزار شد که افراد مختلفی از اروپا، روسیه، ایتالیا و ... از گنجینه باغ موزه دانشگاه لذت بردند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر محمود نیلی احمدآبادی در مراسم افتتاح دو مجموعه هنری «نقاشی‌های فتح‌الله عباد» و «فرش‌های اهدایی غلامعلی ملول » گفت: امروز یکی از روزهای بزرگ و خوب دانشگاه تهران است. من افتخار می‌کنم که دانشگاه تهران چنین جایگاه، خیرین و فارغ‌التحصیلانی دارد، زیرا این افراد گنجینه‌های کشور و دانشگاه تهران هستند؛ ملتی که گنجینه‌های خودش را حفظ نکند و بزرگان خود را پاس ندارد، شایسته ملت نامیده شدن نیست.
وی افزود: اگر ما بخواهیم به عنوان یک ملت تمدن‌دار از خودمان نامی بگذاریم، باید گنجینه‌هایمان را حفظ کنیم، پاس بداریم، توسعه و ترویج دهیم. دانشگاه تهران به عنوان بزرگترین مرکز آموزش عالی کشور فقط وظیفه آموزش ندارد، بلکه وظیفه نشر و توسعه فرهنگ و هنر را نیز دارد و جایگاه ویژه‌ای در ترویج تمدن ایرانی دارد و وظیفه خود می‌داند که در جهت نشر دستاوردهای گذشتگان و پاسداشت بزرگان کشور کوشش کند.
رئیس دانشگاه تهران در ادامه اظهار کرد: این کاری است که ما برای آینده می‌توانیم انجام دهیم، همانطور که گذشتگان ما آثاری را برای ما به یادگار گذاشتند و ما به آن افتخار می‌کنیم، همانطور که زنجیره ما با گذشته حفظ می‌شود، ما نیز باید این زنجیره و اتصال را قوی‌تر کنیم؛ چه بهتر که این کار بر پایه علم و دانش باشد.
وی تصریح کرد: دانشگاه تهران خودش یک گنجینه است، هم بناهایش، هم فارغ‌التحصیلان آن نیز دانشجویان دانشگاه، علمی که به جامعه عرضه کرده، دانشی که تولید کرده و در نتیجه بهترین جا برای اینکه گنجینه‌های دیگر نیز به آن بپیوندند، همین دانشگاه است. دانشگاه دارای موزه‌های متعددی است؛ موزه‌های علمی و موزه‌های فرهنگی، در بین این‌ها باغ موزه نگارستان و خانه موزه مقدم واقعاً در کشور و در دنیا استثنایی هستند.
نیلی احمدآبادی با اشاره به برگزاری نشست‌های بین‌المللی دانشگاه تهران در باغ موزه نگارستان، افزود: افراد مختلفی از اروپا، روسیه، ایتالیا و… آمده‌اند و واقعاً لذت برده‌اند. لذا هر چه به گنجینه‌هایی که خیرین و
واقفین و دانشمندان به دانشگاه تهران اهدا می‌کنند، اضافه شود و گنجینه باغ موزه نگارستان غنی‌تر شود، می‌تواند جایگاه ویژه‌تری را در دنیا پیدا کند.
وی تاکید کرد: باغ موزه نگارستان اکنون یکی از قطب‌های گردشگری پایتخت و کشور است و تمام کسانی که در تور گردشگری قرار می‌گیرند، حتماً از این موزه بازدید می‌کنند و ما خوشحالیم که می‌توانیم بخش بسیار کوچکی از نیاکان و هنرمندان معاصرمان را به مردم عرضه کنیم.
رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: ما در دانشگاه تهران بزرگترین مرکز آموزش عالی هنر را داریم، پردیس هنرهای زیبا که دانش آموختگان و اساتیدش آثار ماندگار بسیاری را برای کشور به جا گذاشتند، مثل مرحوم عباد که اکنون آثارش در این موزه جای گرفته است. از این روی پیگیری نشست‌های تخصصی نشر و ترویج هنر و فرهنگ از سوی دانشگاه تهران باید در برنامه‌های دانشگاه بیش از پیش قرار گیرد.
وی در ادامه با ذکر خاطراتی از تأسیس بنیاد حامیان دانشکده فنی و پس از آن بنیاد حامیان دانشگاه تهران، گفت: ما فراتر از آثاری که به دانشگاه هدیه می‌شود و یا کمک‌هایی که خیرین می‌کنند، آن روحی که خیرین در دانشگاه می دمند ، برایمان بسیار بسیار با ارزش است. ما فکر می‌کنیم نسلی که امروز با خیرین و نیت خیر آنها آشنا می‌شوند، نسلی متفاوت خواهند بود، این نسل ارزش‌ها و شاخص‌هایشان متفاوت می‌شود و من خیلی از این جهت به آینده امیدوار هستم و فکر می‌کنم نسل امروز که با این نگاه تربیت می‌شوند، انشاالله آینده‌ای بسیار بهتر برای کشور خواهند ساخت.
نیلی احمدآبادی با اشاره به ارزشی که فرهنگ وقف در دل خویش دارد، گفت: این فرهنگ بسیار ارزشمند است و ایران را در آینده خیلی بهتر خواهند ساخت کسانی که با این نگاه وارد دانشگاه می‌شوند و دانش آموخته می‌شوند. دیدن آثار
فرمانفرمائیان ، عباد و … غیر از زیبایی و ارزش هنری‌ای که در بر دارد، ارزش ترویج فرهنگ وقف و نیت خیر را نیز در خود دارد که به بازدیدکننده منتقل می‌شود.
وی افزود: موقوفات وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند، امیدوارم شانه‌های ما تحمل این بار سنگین امانت را داشته باشد. ما وظیفه داریم که این فرهنگ را توسعه دهیم و متعهدیم نسبت به قبول این هدایا و نگهداری از آنها؛ علی‌رغم مشکلات مالی دانشگاه، خوشبختانه موزه‌های فرهنگی خوب نگهداری شده‌اند. دکتر سرسنگی و همکاران با تمام قوا دارند کار می‌کنند، با فکر و با عقل کار می‌کنند و صرف احساس نیست و وقتی جایی عشق و عقل و منطق با هم جمع شوند، اتفاقات بزرگی رخ می‌دهد.
رئیس دانشگاه تهران از سازمان سرمایه‌گذاری دانشگاه که وظیفه مدیریت امور وقف دانشگاه را بر عهده دارد نیز برای فعالیت سخت‌کوشانه در زمینه حفظ موقوفات، قدردانی کرد.
در ادامه این مراسم دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، گفت: امروز از تعدادی از آثار زنده یاد فتح‌الله عباد که وقف دانشگاه تهران شده است، رونمایی می‌کنیم. این آثار سال‌ها در دانشکده هنرهای زیبا بوده و به دستور دکتر نیلی احمدآبادی این آثار به باغ موزه نگارستان منتقل شد. مدت زیادی است که همکاران ما مشغول مرمت آثار هستند و مرمت آثار به اتمام نرسیده و تالارهایی که امروز افتتاح می‌شوند، بخش اول آثاری است که مورد مرمت قرار گرفته‌اند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، در ادامه اظهار کرد: آثار منظره و برخی آثار دیگر استاد عباد در حال مرمت است، ولی خوشبختانه تعداد قابل توجهی آماده شده که امروز در دو گالری افتتاح خواهد شد.
وی با اشاره به افتتاح مجموعه فرش‌های وقف شده توسط مهندس غلامعلی ملول ، گفت: مهندس ملول دو مجموعه از مجموعه‌های نفیس خود را وقف دانشگاه تهران کردند که امروز مجموعه فرش‌های ایشان افتتاح می‌شود که فرش‌های منحصر به فردی هستند. مجموعه نقره‌های ایشان هم در حال آماده‌سازی است که با همت و نظارت خودشان تا دو هفته آینده آماده افتتاح خواهد بود و بعد از تعطیلات هم افتتاح رسمی خواهد شد.
سرسنگی، ضمن تشکر از حمایت‌های رئیس دانشگاه تهران، افزود: امروز باغ موزه نگارستان به واقع تبدیل به یکی از قطب‌های فرهنگی و هنری کشور شده است. مجموعه‌های ارزشمند مستقر در باغ موزه نگارستان، مانند مجموعه منیر
فرمانفرمائیان ، نقاشی دیواری صحنه سلام، مجموعه عباد، مجموعه اسفرجانی ، مجموعه ملول و … غیر قابل تکرار و منحصر به فرد هستند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در پایان، از دکتر محمدجعفر صدیق معاون برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات دانشگاه تهران و رئیس سازمان توسعه و سرمایه‌گذاری دانشگاه، مهندس غلامعلی ملول و نادره حاجیان برای کمک به ترویج فرهنگ وقف قدردانی کرد و افزود: مهندس ملول با گشاده‌دستی در فرآیند کار نیز ما را همراهی کردند و همچنین حاجیان (خواهر زاده واقف) بخشی از هزینه مرمت را نیز متقبل شدند که به تسریع عملیات بسیار کمک کرد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان

آخرین اخبار

یورش دمنوش ایرانی به نوشابه‌های فرنگی
سرو انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم سنتی در کافه‌های تهران بیشتر شده است.
چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟
خداوند در قرآن کریم، این دسته از افراد را که در بهشت جای دارند، به مروارید پوشیده در صدف تشبیه می‏‌کند.
جدول فروش سینمای ایران-صدرنشینی «شبی که ماه کامل شد»
جدول فروش سینمای ایران با اعلام صدرنشینی فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار در دومین هفته از اکران این فیلم منتشر شد.
جنجال انحصارات عجیب و غریب-درِ کانون وکلا به روی حقوق‌دان‌ها باز می‌شود؟
تعداد بسیار زیاد قوانین محدود کننده در کشور، انحصارات عجیب و غریبی را در مشاغل به وجود آورده که موجب خفگی اشتغال شده و یکی از مصادیق این انحصار کانون وکلاست.
وضعیت جوی کشور طی 3 روز آینده- وزش باد و گرد و خاک در تهران
با اشاره به وزش باد شدید موقت و رگبار و رعد و برق در برخی مناطق کشور، از وقوع گرد و غبار و کاهش کیفیت هوا در بخش‌های مرکزی شامل یزد، اصفهان، سمنان، مرکزی، قم و جنوب تهران خبر داد.
سوار نکردن کارگر به اتوبوس شهری کار دست راننده داد!
امتناع یک راننده اتوبوس در یزد از سوار کردن کارگری به بهانه تمیز ماندن اتوبوس منجر به توقف فعالیت وی شد.
عوامل تأثیرگذار بر سلامت مردم پایتخت
عضو شورای شهر تهران گفت: بعد از آلودگی هوا، آلودگی صوتی یکی از معضلاتی است که سلامت پایتخت‌نشینان را تهدید می‌کند که می‌توان با انجام برنامه‌های مناسب در جهت مقابله با این مسئله اقداماتی انجام داد.
افزایش حملات قلبی با مصرف سیگار الکترونیکی
نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد استعمال سیگار الکترونیکی ریسک خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش می‌دهد.
7 درمان خانگی برای آفت دهان و تبخال
آفت های دهان زخم های کوچکی هستند که روی بافت نرم داخل دهان شکل می گیرند.
طریقه مصرف عرق کاسنی برای درمان جوش
برای درمان جوش با عرق کاسنی، توصیه می‌شود که عرق کاسنی و شاه‌تره را با هم مخلوط کرده (نسبت دو به یک) و روزی سه لیوان از این مخلوط را قبل از هر وعده غذایی بنوشید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان و فرانسه: هنوز هم زمان وجود دارد اما تنها زمان کم!
وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن هشدار به احتمال خطر درگیری در منطقه خلیج فارس، خویشتنداری همه طرف‌های درگیر را خواستار شدند.
چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟
نماینده شرکت ملی نفت در بورس گفت: انتظار می‌رود در هفته‌های آینده حجم معاملات فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی افزایش یابد که برای این مساله نیز سازوکارهای لازم را در نظر گرفته‌ایم، اما این‌که این اتفاق چه زمانی محقق می‌شود بستگی به مشتریان این بازار دارد.
ساخت نامعمول سریال «چرنوبیل» و پخش غیرمتعارف آن در ایران
مینی‌سریال «چرنوبیل» درباره حادثه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین اتفاق افتاد و باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخشی از غرب شوروی سابق شد، از برخی رسانه‌های جهان در حال پخش است.
صبحانه هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند
یکی از راههای کاهش سطح کلسترول بالا، شروع به مصرف بعضی از مواد غذایی خاص، درست لحظه بیدارشدن صبحگاهی است.
ترفند طلافروشان برای کسب سود بیشتر
برخی از واحد‌های طلافروشی از بی اطلاعی مشتریان سوء استفاده کرده و برای کسب سود بیشتر دست به ترفند‌هایی می‌زنند
اختصاص ردیف بودجه‌ خاص به بخش بین‌الملل ورزش دانشگاه تهران
دانشگاه آزاد در گام دوم به تربیت قوه عاقله کشور توجه کند-الزام جذب سالانه هزار عضو هیأت علمی
آئین‌نامه تشکیل «شورای استانی هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها» ابلاغ شد
نگاه جدید دانشگاه آزاد به مسائل علمی، آموزشی، فرهنگی و اقتصادی آغاز گام دوم انقلاب است
کمبود نیروی انسانی از معضلات دانشگاه یزد-تولید علم نافع از اولویتهای دانشگاه
میانگین سنی اعضای هیأت علمی دانشگاه به ۵۰ سال کاهش یافت-تعداد دوره‌های پسا دکتری افزایش می‌یابد
تحصیل ۶۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه قم
آغاز ارزیابی عملکرد شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی
برگزاری سی‌وچهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویی در دانشگاه قم
ˮظرفیت‌های راهبردی آموزه‌های اسلام در تحقق همزیستی مسالمت‌آمیزˮدر دانشگاه تهران بررسی می‌شود