روحانی موتورسواری که عشق موتورکراس است

15:13 ۱۴ روز و ۱۱ ساعت پیش ایسنا 278 0
روحانی موتورسواری که عشق موتورکراس است

«پیش از طلبگی پیانو می‌زدم. در دوران نوجوانی ساز را برای ارتقا فروختم اما بعد از مدتی تصمیم گرفتم با پول آن ساز به حج بروم. از وقتی یادم می‌آید، موتورسوار بودم. پدر هم موتورسوار هستند و تعمیرکار موتور. در جوانی موتور سوار بنامی بودند. عموی من یک موتور گازی داشت. من هم با همان موتور گازی شروع کردم.»

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: «اوایل دهه هشتاد بود که فیلم نان، عشق و موتور ۱۰۰۰ روی پرده سینماها رفت؛ فیلمی در ژانر کمدی که شخصیت اصلی آن یک جوان تعمیرکار موتور بود. شخصیتی که بسیاری‌ها از جوان‌ها آن دوره و بعد از آن می‌توانستند با آن همزادپنداری کنند؛ اصطلاحاً عشق موتورها. اما این بار قهرمان داستان یک طلبه است؛ طلبه‌ای که به قول خودش، او هم عشق موتور است. در مورد عبدالزهرا وثوقی است؛ روحانی‌ای که عکس‌های او با موتور در شبکه‌های اجتماعی بازخوردهای بسیاری داشته است.
عبدالزهرا وثوقی در گفت‌وگو با «شهروند» از دنیای موتورسوارها می‌گوید.
اولین بار در چند سالگی موتورسوار شدی؟ از وقتی یادم می‌آید، موتورسوار بودم. پدر هم موتورسوار هستند و تعمیرکار موتور. در جوانی موتور سوار بنامی بودند. عموی من یک موتور گازی داشت. من هم با همان موتور گازی شروع کردم.
پدر و مادر رضایت داشتند؟ بابا چون یک تصادف در نوجوانی داشت، اجازه نمی‌داد که بدون گواهینامه پشت موتور بنشینم اما پس از این توضیح که موتور گازی نیازی به گواهینامه ندارد، بابا اجازه داد. تازه کلاس پنجم تمام شده بود که عمو موتور گازی‌اش را به من هدیه داد. هدیه عمو یکی از بهترین هدیه‌هایی است که دریافت کردم.
در صفحه‌های اجتماعی فعالیت داری با عنوان «تفسیر قرآن از منظر یک موتورسوار». درباره این موضوع توضیح می‌دهی؟
این موضوع به این معنا نیست که مطرح شده است. همان طور که با بچه‌ها وقتی حرف می‌زنیم، می‌گوئیم خدای رنگ‌ها، خدای دریاها. من روحانی هم وقتی با جوان‌های عشق موتورها که کم هم نیستند، حرف می‌زنم، سعی می‌کنم به زبان آنها نزدیک شوم.
مردم و دیگر طلبه‌ها چه نگاهی به موتورسواری یک روحانی دارند؟ مرز ما برای انجام کاری طبق باورهای دینی حرمت و حلیت آن کار است. این را می‌توانم بپذیرم که سوارشدن یک روحانی با عبا و عمامه بر یک موتور ورزشی جالب نیست و در شأن لباس طلبگی نیست؛ مثل این است که مردی با شلوارک و زیرپیراهنی در خیابان قدم بزند. اما اگر یک شخص معمّم با لباس ورزشی و رعایت اصول ایمنی سوار بر یک موتور شود، چه عیب و ایرادی دارد؟ من فکر نمی‌کنم مشکلی داشته باشد از برخی اساتید هم پرسیدم نظر آنها هم مثبت بود.
الان چه موتوری داری؟ در حقیقت من کراس را خیلی دوست دارم ولی به خاطر غیر مجاز بودن از این موتور استفاده نمی‌کنم و در حال حاضر یک موتور ایرانی دارم در حدود ١٥ میلیون تومان. من ترجیح می‌دهم به جای خرید یک خودروی سمند، یک پراید و یک موتور خوب داشته باشم.
قیمت موتور کراس در بازار چقدر است؟ الان موتور کراسی که سند داشته باشد، بیش از ٧٠‌میلیون است.
تا حالا گرفتار طرح موتورگیری شده‌ای؟ نه خیر. علت هم این است که همیشه تجهیزات لازم را همراه داشته و سعی می‌کنم تخلفی هم نداشته باشم. البته بعضی از دوستان برخی اوقات به طنز هم شده می‌گویند: حاج آقا شما که بالا وصلی موتور ما را آزاد کن! البته یک نکته هم یادآور شوم که من از طرفداران طرح موتورگیری هستم که نیروی انتظامی دنبال می‌کند. یک موتورم که چندی پیش به سرقت رفته بود، توسط همین طرح پیدا شد.
موتورسواری را از چه سالی به صورت حرفه‌ای‌تر دنبال کردی؟ از همان ابتدا هجده‌سالگی که گواهینامه موتور را گرفتم. به صورت آفرود مسیرهای طبیعت را انتخاب می‌کردم و در آن مسیر موتورسواری می‌کردم. اطراف مشهد اکثر قله‌ها را رفته‌ام؛ مثلاً قله شیرباد و قله فلسکه. البته این فعالیت بدون تجهیزات ابداً توصیه نمی‌شود.
مربی هم در این زمینه داشتی؟ بله؛ یکی از دوستان طلبه‌ام مربی من بود.
ظاهراً موتورسواری بین طلبه‌ها رایج است؟ بله؛. ما یک گروه داریم که همه طلبه‌های موتورسوار دور هم جمع شده‌ایم. پیش‌ترها توصیه می‌کردند که طلاب بیشتر با مردم باشند اما حالا باید مواظب باشیم که از این طرف بام نیفتیم و مبادا وقار طلبگی از بین برود. البته این توصیه را به خود هم همیشه دارم و سعی می‌کنم فعالیت‌هایم در چارچوب حفظ حرمت‌ها باشد.
اهل کل‌کل‌هایی که در میان موتورسوارهای رایج است هم هستید؟ همه شیرینی موتورسواری به کل‌کل آن است، این که با هم رقابت کنیم بر سر عبور از شیبی، لذتبخش است؛ البته با رعایت احتیاط و حفظ ایمنی. اگر چه که مسابقه‌ای با برد و باخت در اسلام توصیه نشده است اما در اموری که محور آن کسب دانش‌های دفاعی و رزمی باشد، نسبت به آن تشویق و ترغیب هم شده است.
ورزش‌های دیگر را هم دنبال می‌کنی؟ کوهنوردی و پینگ‌پنگ را دنبال می‌کنم.
اهل سینما، موسیقی و تئاتر هم هستی؟ اهل سینما و تئاتر خیر اما عکاسی را دنبال می‌کنم. در گذشته هم به طور مفصل موسیقی کار کردم.
چه سازی؟ پیش از طلبگی پیانو می‌زدم. در دوران نوجوانی ساز را برای ارتقا فروختم اما بعد از مدتی تصمیم گرفتم با پول آن ساز به حج بروم.
آخرین کتابی که خواندی؟ رؤیای نیمه شب، نوشته آقای مظفر سالاری است.
ازدواج کردی؟ بله.
اگر روزی پدر شوی، به بچه‌ات اجازه موتورسواری می‌دهی؟ یک مینی‌موتور می‌گیرم با هم موتور سواری می‌کنیم. حقیقتاً موتورسواری یک ورزش است،. انرژی می‌گیرد و انسان را قوی‌تر می‌کند.
فعالیت‌های طلبگی شما در چه زمینه‌هایی است؟ الحمدلله توفیق دارم که همزمان با فعالیتم در دانشگاه که به عنوان مبلّغ و کارشناس مذهبی حضور دارم، در ایام مناسبتی مثل محرم و ماه رمضان و فاطمیه، به مناطق محروم و مرزی کشور برای تبلیغ دین بروم.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

در گیشه سینمای جهان چه می‌گذرد؟
«کاپیتان مارول» محصول دیزنی به فروش خود در بازار داخلی و بین‌المللی ادامه داده و در هفته اخیر ۱۱۹ میلیون دلار دیگر از فروش در بازار بین‌المللی را از آن خود کرد.
چه زمانی باید نگران سلامت چشم‌ها باشیم؟
چشم صورتی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های چشمی میان کودکان است. این بیماری مسری بوده و بچه‌ها بیشتر به آن مبتلا می‌شوند تا بزرگ‌ترها.
نمایی دیدنی از گردنه حیران
یکی از پر اهمیت ترین جاذبه‌های روستای حیران، گردنه حیران است که در راه آستارا به اردبیل قرار گرفته است و از یک طرف به کوه‌های سرسبز و از طرف دیگر به دره‌ای که رودی از آن می‌گذرد، مشرف است.
خیار و خواص ضدآلزایمری آن
تحقیقات نشان داده است نوعی فلاوونول به نام فیزتین که در خیار و برخی دیگر از غذاهای گیاهی یافت می‌شود، موجب تأخیر در زوال حافظه و علائم آلزایمر می‌شود.
مادرباردار آزادشهری منتظر بازگشایی جاده
سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: مادر باردار روستای «نراب» آزادشهر در مرکز بهداشت کاشیدار منتظر بازگشایی جاده است تا به بیمارستان منتقل شود.
کدام سوسیس و کالباس ها سالمند؟
یکی از مسائلی که معمولا مصرف‌کنندگان با آن مواجه هستند، بحث انتخاب محصولات غذایی است. هر محصول غذایی بسته به شرایط تولید، ویژگی‌های کیفی مشخصی دارد که آگاهی از این ویژگی‌ها کمک بزرگی به خریدی مناسب و مطمئن می‌کند.
خدمات‌رسانی ۱۰۰ نیروی ارتش به مسافران در برف مانده
فرمانده لشکر ۵۸ تکاور ذوالفقار گفت: ۱۰۰ نیروی ارتش به مسافران در برف مانده در استان سمنان خدمات‌رسانی می‌کنند.
برگزیت به تعویق افتاد
پارلمان انگلیس پس از مخالفت با طرح موردنظر دولت «ترزا می» درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا، شامگاه پنجشنبه به لایحه تعویق برگزیت رأی موافق داد.
آمار عجیب کشته‌شدگان تصادفات طی دو روز
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی نسبت به آمار کشته‌شدگان دو روز اخیر در تصادفات جاده‌ای کشور ابراز تأسف کرد.
عامل تیراندازی اوترخت هلند بازداشت شد
«گوکمان تانیش» عامل تیراندازی اوترخت هلند که اصلیتی ترکیه‌ای دارد بازداشت شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چوپان مانه و سملقانی در ارتفاعات برفگیر گم شد
بجنورد - ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: یک چوپان در ارتفاعات جیرانسو در شهرستان مانه و سملقان گم شده است که امدادگران برای یافتن وی به محل اعزام شده اند.
در گیشه سینمای جهان چه می‌گذرد؟
«کاپیتان مارول» محصول دیزنی به فروش خود در بازار داخلی و بین‌المللی ادامه داده و در هفته اخیر ۱۱۹ میلیون دلار دیگر از فروش در بازار بین‌المللی را از آن خود کرد.
چه زمانی باید نگران سلامت چشم‌ها باشیم؟
چشم صورتی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های چشمی میان کودکان است. این بیماری مسری بوده و بچه‌ها بیشتر به آن مبتلا می‌شوند تا بزرگ‌ترها.
نمایی دیدنی از گردنه حیران
یکی از پر اهمیت ترین جاذبه‌های روستای حیران، گردنه حیران است که در راه آستارا به اردبیل قرار گرفته است و از یک طرف به کوه‌های سرسبز و از طرف دیگر به دره‌ای که رودی از آن می‌گذرد، مشرف است.
خیار و خواص ضدآلزایمری آن
تحقیقات نشان داده است نوعی فلاوونول به نام فیزتین که در خیار و برخی دیگر از غذاهای گیاهی یافت می‌شود، موجب تأخیر در زوال حافظه و علائم آلزایمر می‌شود.
وقتی خواب حمله می‌کند!
نقش‌های روزگاران
پایان سلطه چینی‌ها بر چهارشنبه‌سوری
مثل «جان اسنو» در مقابل سرطان
اصولگرایان برای ۱۴۰۰ باز هم سراغ رئیسی می‌روند
حال بازار در خرید شب عید
در دفاع از جواد خیابانی
ساخت سرود تیم‌ملی هیچ هزینه دولتی نداشته است
احمد خمینی و شایعه‌ای که هر سال تکرار می‌شود!
مبارزه با قاچاق دام را هم بدهید به وزیر ارتباطات!