روحانی موتورسواری که عشق موتورکراس است

15:13 ۱۰۴ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 487 0
روحانی موتورسواری که عشق موتورکراس است

«پیش از طلبگی پیانو می‌زدم. در دوران نوجوانی ساز را برای ارتقا فروختم اما بعد از مدتی تصمیم گرفتم با پول آن ساز به حج بروم. از وقتی یادم می‌آید، موتورسوار بودم. پدر هم موتورسوار هستند و تعمیرکار موتور. در جوانی موتور سوار بنامی بودند. عموی من یک موتور گازی داشت. من هم با همان موتور گازی شروع کردم.»

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: «اوایل دهه هشتاد بود که فیلم نان، عشق و موتور ۱۰۰۰ روی پرده سینماها رفت؛ فیلمی در ژانر کمدی که شخصیت اصلی آن یک جوان تعمیرکار موتور بود. شخصیتی که بسیاری‌ها از جوان‌ها آن دوره و بعد از آن می‌توانستند با آن همزادپنداری کنند؛ اصطلاحاً عشق موتورها. اما این بار قهرمان داستان یک طلبه است؛ طلبه‌ای که به قول خودش، او هم عشق موتور است. در مورد عبدالزهرا وثوقی است؛ روحانی‌ای که عکس‌های او با موتور در شبکه‌های اجتماعی بازخوردهای بسیاری داشته است.
عبدالزهرا وثوقی در گفت‌وگو با «شهروند» از دنیای موتورسوارها می‌گوید.
اولین بار در چند سالگی موتورسوار شدی؟ از وقتی یادم می‌آید، موتورسوار بودم. پدر هم موتورسوار هستند و تعمیرکار موتور. در جوانی موتور سوار بنامی بودند. عموی من یک موتور گازی داشت. من هم با همان موتور گازی شروع کردم.
پدر و مادر رضایت داشتند؟ بابا چون یک تصادف در نوجوانی داشت، اجازه نمی‌داد که بدون گواهینامه پشت موتور بنشینم اما پس از این توضیح که موتور گازی نیازی به گواهینامه ندارد، بابا اجازه داد. تازه کلاس پنجم تمام شده بود که عمو موتور گازی‌اش را به من هدیه داد. هدیه عمو یکی از بهترین هدیه‌هایی است که دریافت کردم.
در صفحه‌های اجتماعی فعالیت داری با عنوان «تفسیر قرآن از منظر یک موتورسوار». درباره این موضوع توضیح می‌دهی؟
این موضوع به این معنا نیست که مطرح شده است. همان طور که با بچه‌ها وقتی حرف می‌زنیم، می‌گوئیم خدای رنگ‌ها، خدای دریاها. من روحانی هم وقتی با جوان‌های عشق موتورها که کم هم نیستند، حرف می‌زنم، سعی می‌کنم به زبان آنها نزدیک شوم.
مردم و دیگر طلبه‌ها چه نگاهی به موتورسواری یک روحانی دارند؟ مرز ما برای انجام کاری طبق باورهای دینی حرمت و حلیت آن کار است. این را می‌توانم بپذیرم که سوارشدن یک روحانی با عبا و عمامه بر یک موتور ورزشی جالب نیست و در شأن لباس طلبگی نیست؛ مثل این است که مردی با شلوارک و زیرپیراهنی در خیابان قدم بزند. اما اگر یک شخص معمّم با لباس ورزشی و رعایت اصول ایمنی سوار بر یک موتور شود، چه عیب و ایرادی دارد؟ من فکر نمی‌کنم مشکلی داشته باشد از برخی اساتید هم پرسیدم نظر آنها هم مثبت بود.
الان چه موتوری داری؟ در حقیقت من کراس را خیلی دوست دارم ولی به خاطر غیر مجاز بودن از این موتور استفاده نمی‌کنم و در حال حاضر یک موتور ایرانی دارم در حدود ١٥ میلیون تومان. من ترجیح می‌دهم به جای خرید یک خودروی سمند، یک پراید و یک موتور خوب داشته باشم.
قیمت موتور کراس در بازار چقدر است؟ الان موتور کراسی که سند داشته باشد، بیش از ٧٠‌میلیون است.
تا حالا گرفتار طرح موتورگیری شده‌ای؟ نه خیر. علت هم این است که همیشه تجهیزات لازم را همراه داشته و سعی می‌کنم تخلفی هم نداشته باشم. البته بعضی از دوستان برخی اوقات به طنز هم شده می‌گویند: حاج آقا شما که بالا وصلی موتور ما را آزاد کن! البته یک نکته هم یادآور شوم که من از طرفداران طرح موتورگیری هستم که نیروی انتظامی دنبال می‌کند. یک موتورم که چندی پیش به سرقت رفته بود، توسط همین طرح پیدا شد.
موتورسواری را از چه سالی به صورت حرفه‌ای‌تر دنبال کردی؟ از همان ابتدا هجده‌سالگی که گواهینامه موتور را گرفتم. به صورت آفرود مسیرهای طبیعت را انتخاب می‌کردم و در آن مسیر موتورسواری می‌کردم. اطراف مشهد اکثر قله‌ها را رفته‌ام؛ مثلاً قله شیرباد و قله فلسکه. البته این فعالیت بدون تجهیزات ابداً توصیه نمی‌شود.
مربی هم در این زمینه داشتی؟ بله؛ یکی از دوستان طلبه‌ام مربی من بود.
ظاهراً موتورسواری بین طلبه‌ها رایج است؟ بله؛. ما یک گروه داریم که همه طلبه‌های موتورسوار دور هم جمع شده‌ایم. پیش‌ترها توصیه می‌کردند که طلاب بیشتر با مردم باشند اما حالا باید مواظب باشیم که از این طرف بام نیفتیم و مبادا وقار طلبگی از بین برود. البته این توصیه را به خود هم همیشه دارم و سعی می‌کنم فعالیت‌هایم در چارچوب حفظ حرمت‌ها باشد.
اهل کل‌کل‌هایی که در میان موتورسوارهای رایج است هم هستید؟ همه شیرینی موتورسواری به کل‌کل آن است، این که با هم رقابت کنیم بر سر عبور از شیبی، لذتبخش است؛ البته با رعایت احتیاط و حفظ ایمنی. اگر چه که مسابقه‌ای با برد و باخت در اسلام توصیه نشده است اما در اموری که محور آن کسب دانش‌های دفاعی و رزمی باشد، نسبت به آن تشویق و ترغیب هم شده است.
ورزش‌های دیگر را هم دنبال می‌کنی؟ کوهنوردی و پینگ‌پنگ را دنبال می‌کنم.
اهل سینما، موسیقی و تئاتر هم هستی؟ اهل سینما و تئاتر خیر اما عکاسی را دنبال می‌کنم. در گذشته هم به طور مفصل موسیقی کار کردم.
چه سازی؟ پیش از طلبگی پیانو می‌زدم. در دوران نوجوانی ساز را برای ارتقا فروختم اما بعد از مدتی تصمیم گرفتم با پول آن ساز به حج بروم.
آخرین کتابی که خواندی؟ رؤیای نیمه شب، نوشته آقای مظفر سالاری است.
ازدواج کردی؟ بله.
اگر روزی پدر شوی، به بچه‌ات اجازه موتورسواری می‌دهی؟ یک مینی‌موتور می‌گیرم با هم موتور سواری می‌کنیم. حقیقتاً موتورسواری یک ورزش است،. انرژی می‌گیرد و انسان را قوی‌تر می‌کند.
فعالیت‌های طلبگی شما در چه زمینه‌هایی است؟ الحمدلله توفیق دارم که همزمان با فعالیتم در دانشگاه که به عنوان مبلّغ و کارشناس مذهبی حضور دارم، در ایام مناسبتی مثل محرم و ماه رمضان و فاطمیه، به مناطق محروم و مرزی کشور برای تبلیغ دین بروم.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

سرمربی پاراگوئه: قطر شایسته کسب تساوی بود
سرمربی تیم ملی فوتبال پاراگوئه بعد از تساوی برابر قطر به ستایش از این حریف آسیایی پرداخت.
بخیل‌ترین مردم از زبان حضرت علی(ع)
حدیث حضرت علی (ع) درباره بخیل‌ترین مردم را در اینجا بخوانید.
رکوردی خاص برای کی‌روش
سرمربی تیم ملی فوتبال کلمبیا از سال 2002 تا الان در هیچ بازی نخست خود تیمش را شکست خورده از میدان خارج نکرده است.
همه چیز درباره سریال جدید شبکه 3 -تصاویر
سریال گاندو یک سریال ضدجاسوسی مهیج و خوش ساخت است که تولید آن با زحمت زیادی همراه بوده است.
توقف «قطار آن شب» در ایستگاه پایانی
بهروز رشاد تهیه‌کننده سینما از ساخت فیلم سینمایی «من نوکر بابا نیستم» به کارگردانی طوفان نهان‌قدرتی خبر داد.
هشدار قاطع رئیس PSG به نیمار و امباپه: در خروج باز است
رئیس باشگاه پاری سن ژرمن هشدار جدی به نیمار و ام‌باپه داد.
شبی پر از جنجال و اختلاف نظر برای داوران «عصر جدید» -عکس
قسمت نهم برنامه عصر جدید با ۴ اجرای متفاوت امشب روی آنتن شبکه سه سیما رفت.
دعوت از ۳۶ فرنگی کار برای حضور در نهمین اردوی تیم ملی
نهمین مرحله از اردوی تیم ملی کشتی فرنگی روزهای ۳۱ خرداد تا ۱۰ تیرماه در محل خانه کشتی عبداله موحد مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار می‌شود.
عیت ترافیکی معابر بزرگراهی شهر تهران
کارشناس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور گفت: در مسیر غرب به شرق جاده مخصوص از پل صنایع هوایی با حجم بار ترافیکی صبحگاهی مواجه هستیم.
رضایت سرمربی قطر از عملکرد شاگردانش برابر پاراگوئه
سرمربی تیم ملی فوتبال قطر از عملکرد شاگردانش برابر پاراگوئه راضی است و تساوی را عادلانه دانست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای حمله به یک توله خرس در سوادکوه  +فیلم
پس از انتشار تصاویر و فیلم‌های تأسف‌بار از حمله چند نفر به یک توله خرس دو ساله و تلف شدن این حیوان، مدیرکل محیط زیست استان مازندران از شناسایی این افراد خبر داد.
هنگام گرمازدگی این نوشیدنی را مصرف نکنید
کارشناس ارشد علوم بهداشتی در تغذیه گفت: مصرف مایعات کافئین دار مانند نوشابه و قهوه، خود باعث افزایش تشنگی و کم آبی بدن می شود، بنابراین مصرف نوشیدنی ‌های شیرین و کافئین دار در این موارد توصیه نمی ‌شود .
ورود ۲ جوان سارق با قمه به آرایشگاه زنانه
رئیس‌پلیس آگاهی استان همدان از ورود ۲ سارق مسلح به آرایشگاه زنانه و سرقت حدود حدود ۳۵۰ میلیون از زیورآلات ۳ خانم حاضر در آرایشگاه خبر داد.
بهترین منابع غذایی زینک چیست؟
دانه ها یکی از افزودنی های سالم به رژیم غذایی هستند که می تواند مصرف زینک ما را افزایش دهند.
برای سلامت قلب‌تان دست به کار شوید!
بیماری‌های قلبی عروقی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در دنیا است و افزایش این نوع بیماری ناشی از تغییرات در رژیم غذایی، فعالیت بدنی ناکافی و مصرف دخانیات بوده که بی‌تردید به دلیل تغییر در شیوه زندگی ناشی از شهرنشینی و صنعتی شدن است...
همه چیز درباره دانه‌هایی شفابخش!
۴ نشانه مسمومیت خورشیدی
سالمند آزاری رتبه سوم از خشونت‌های خانگی
شیوع ترس از هوادار تیم خودی
چگونه پول فرهنگیان و فولاد دستمزد «شهرزاد»‌ی‌ها شد؟
روان درمانی با رمان و فلسفه
پیشنهاد علی مطهری به رئیس قوه قضاییه
نجفی سه اشتباه کرد
انتقال پایتخت ارزی به تهران
انتقاد صفایی فراهانی از برخی اعضای حزب کارگزاران