سامانه برخط پایش تالاب گاوخونی رونمایی شد

14:40 ۲۰ روز و ۹ ساعت پیش ایسنا 204 0
سامانه برخط پایش تالاب گاوخونی رونمایی شد

سامانه پایش برخط وضعیت کمی آب رودخانه زاینده‌رود در بند شاخ کنار تالاب بین‌المللی گاوخونی رونمایی شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا سامانه پایش برخط وضعیت کمی آب رودخانه زاینده‌رود در بند شاخ کنار تالاب بین المللی گاوخونی با حضور سید حسن قاضی عسگر- معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان، دکتر سید رحمان دانیالی - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان و برخی از مسئولان استانی و شهرستان اصفهان در سالن جلسات اداره حفاظت محیط زیست استان از طریق  اینترنت رونمایی شد.
این سامانه با قابلیت پایش وضعیت ریزگردها و غبار در این منطقه به‌صورت برخط ، پایش برخط وضعیت گونه‌های جانوری و گیاهی و قابلیت دید درشب با رقمی بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان در مدت کمتر از یک ماه مورد بهره برداری قرار گرفت.
سید حسن قاضی عسگر - سرپرست معاونت امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان - در این آیین با قدردانی از زحمات کارکنان حفاظت محیط زیست استان در بخش‌های مختلف گفت: امیدواریم این سامانه به بهبود وضعیت محیط زیست استان کمک کند.
وی با اشاره به اینکه در شرایط سخت جنگ اقتصادی باید حساب شده عمل کرد،اظهارکرد: یکی از این جبهه‌هایی که می‌توانیم در آن بجنگیم مبارزه با بوروکراسی اداری است و این بوروکراسی متاسفاته به صورت مزمن درآمده است و کسانی هم که در ادارات مشغول هستند خودشان متوجه نیستند چه اتفاقی می‌افتد. 
معاون استاندار با بیان اینکه باید اول قبل از هر چیز مشکل بوروکراسی در ادارات مرتفع شود،گفت: به‌خصوص در محیط زیست که در بخش‌های مختلف تاثیرگذار است باید نقش پدرانه، دلسوازنه و آینده‌نگرانه داشته باشیم.
وی با تاکید بر ضرورت حفظ الزامات زیست محیطی در توسعه پایدار اظهارکرد: در این شرایط سخت اقتصادی برای سرمایه‌گذاران باید بهترین راه‌حل را ارائه داد و اجازه ندهیم مردم سرگردان باشند.
وی با اشاره به سلامت اداری و تاکید بر حفظ آن گفت: در این زمینه حساس هستیم و کمیته نظارت ارزیابی محکمی تشکیل دادیم و قرار است همه دستگاه‌ها بیش از گذشته تحت نظارت قرار گیرند.
قاضی عسگر همچنین با اشاره وضعیت خشکسالی کشور و استان اصفهان گفت: وضعیت سختی است و اعتقاد دارم آنچه می‌بینیم نتیجه سوء مدیریت و ناکارآمدی دردهه‌های گذشته است.
وی افزود: در همه حوزه‌ها ما با تغییر اقلیم مواجه شدیم که هیچ مدلی این را پیش بینی نمی‌کرد و بسیار بسیار سریع تر از آن چه همه مدل‌ها پیش بینی می‌کردند، اتفاق افتاد.با وجود اینکه در حال حاضر مدیریت آن بسیارسخت شده و می‌شود این مشکل را حل کرد. راهکارهای متعددی برای این موضوع احصا شده است و قرارشد دستگاه‌های اجرایی راه حل‌هایشان را برای موضوع سازگاری با کم آبی به دبیراین کارگروه بدهند تا پیگیری شود.
قاضی عسگر اضافه کرد: به این نتیجه رسیدم این کارگروه ساختار مناسبی نداشته است و به همین دلیل یک سال از این کارگروه می‌گذرد و هنوز برنامه اصفهان دراین زمینه مشخص نیست و تدوین نشده است.
وی گفت: در این راستا ستاد اجرایی کارگروه سازگاری با کم آبی را تشکیل دادیم و این ستاد اجرایی کمیته تخصصی در موضوعات مختلف خواهد داشت تا افراد متخصص و کارآمد راهکارهای دستگاه‌های اجرایی را جمع‌بندی کنند و راهکار تخصصی ارائه دهند.
وی همچنین بر راهکارهای درازمدت و کوتاه مدت اصلاح الگوی کشت تا اصلاح سبک زندگی سالم در راستای حفظ محیط زیست تاکید و اظهارکرد: باید در این زمینه کار شود و اولویت‌بندی صورت گیرد. 
قاضی عسگر افزود: اگر در تالاب بین‌المللی گاوخونی آلاینده‌ها و فلزات سنگین سمی، مسئله‌ساز است باید طرحی روی آن برای رفع این مشکل تهیه و تامین اعتبار شود. 
در این آیین سید رحمام دانیالی - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان - با قدردانی از عیسی کلانتری - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - در حمایت از تامین اعتبارات لازم در انجام پروژه‌های تحقیقی و حفاظتی گفت: در این راستا جوامع محلی و سازمان‌های مردم نهاد زیست‌محیطی نیز برای راه‌اندازی این سامانه برخط تلاش زیادی کردند.
وی افزود: این سامانه با قابلیت پایش وضعیت ریزگردها و غبار در منطقه مذکور به‌صورت برخط، پایش برخط وضعیت گونه‌های جانوری و گیاهی و قابلیت دید درشب با رقمی بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان با تجهیزات سازگار با محیط زیست و استفاده از انرژی خورشیدی در مدت کمتر از یک ماه مورد بهره برداری قرار گرفت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان افزود: این تالاب حق‌آبه دارد و اگر تامین نشود برای کشور معضل خواهد شد و در شعاع ۵۰۰ کیلومتری اثر می گذارد.اگر به موضوع حق‌آبه تالاب بین المللی توجه شود، به غیر از مباحث زیست‌محیطی برای بازرگانی، صنعت و کشاورزی و سایر بخش ها هم مفید است.
در این نشست همچنین حسین اکبری - سرپرست معاونت پایش اداره کل حفاظت محیط زیست - گفت: ۹۵ درصد تالاب بین المللی گاوخونی خشک شده است و متاسفانه تا یک ماه قبل آورده تالاب بین المللی گاوخونی ۱۳۰ لیتر بر ثانیه پساب بود.
وی با بیان اینکه پیگیری‌های حفاظت محیط زیست برای تخصیص چند میلیون متر مکعب پساب بی نتیجه مانده است، گفت: سهم تالاب گاوخونی از رهاسازی ۲۰ روزه رودخانه زاینده رود فقط ته مانده آب بود و چیزی برای تالاب نداشت.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان محیط زیست این سامانه که با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان به بهره برداری رسید، دارای سه دکل ۱۸ متری ، ۲۴ متری و ۳۰ متری برای پایش وضعیت آنلاین گرد و غبار و حفاظت از تالاب گاوخونی است.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

مکالمه رایگان رایتل در مناطق سیل‌زده
شرکت خدمات ارتباطی رایتل اعلام کرد، روزهای یکشنبه و دوشنبه، چهارم و پنجم فروردین مکالمه درون شبکه این اپراتور در مناطق سیل‌زده رایگان است.
ایرانسل مکالمه‌های مناطق سیل‌زده را رایگان کرد
مکالمه‌های تمامی مشترکان ایرانسل در مناطق سیل‌زده تا دوشنبه پنجم فروردین‌ماه رایگان است.
انفجار محدود در راه آهن برای گشایش مسیر سیلاب آق قلا
گرگان - ایرنا - فرماندار آق قلا با یادآوری اقدامات فوریتی در هنگام برخی حوادث برای جبران کمبود زمان گفت: به منظور خروج سریع آب جمع شده پشت راه آهن این شهرستان و برای جلوگیری از خسارت بیشتر، مجبور به ایجاد انفجار محدود و کنترل شده در زیر ریل شدیم.
هواشناسی مازندران نسبت به آمادگی دستگاه های اجرایی هشدار داد
ساری - ایرنا - مدیرکل هواشناسی مازندران نسبت به مقابله با سیل احتمالی حاصل از بارندگی پیش رو به دستگاه های اجرایی و امدادی استان هشدار داد.
آماده باش امدادرسانان کردستان
سنندج - ایرنا - فرمانداران کردستان اعلام کردند که دستگاه های امدادرسان این استان برای مقابله با بحران های احتمالی در آماده باش کامل هستند.
2 کودک در اروند کنار خوزستان غرق شدند
آبادان- ایرنا- 2 کودک سه و پنج ساله عصر یکشنبه در رودخانه اروند رود در منطقه اروند کنار خوزستان غرق شدند.
مردم از اتراق در کنار رودخانه های آذربایجان غربی پرهیز کنند
ارومیه - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفت: ساکنان و مسافران نوروزی استان تا روز سه شنبه/6 فروردین/ از ترددهای غیرضروری در جاده ها و اتراق در کنار رودخانه ها، مسیل ها، حاشیه سدها و دیگر تاسیسات آبی خودداری کنند.
خروجی آب سدهای خوزستان به تدریج در حال افزایش است
اهواز - ایرنا - معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به افزایش تدریجی خروجی آب سدهای استان با هدف کنترل سیلاب های احتمالی، گفت: در حال حاضر وضعیت در خوزستان عادی است و هیچ گزارشی از وقوع سیلاب گزارش نشده است.
ترافیک در ورودی های استان تهران سنگین است
تهران- ایرنا- معاون راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران با بیان اینکه ترافیک در ورودی های استان تهران در نقاط مختلف سنگین است افزود: تردد خودروها در آزاد راه قم- تهران، محور کرج، ساوه و هراز به صورت پرحجم و نیمه سنگین در جریان است.
خواجه امیری و معتمدی درنوروزگاه اراضی عباس آباد اجرا می کنند
تهران- ایرنا- «ارکسترهای ایرانی» با خوانندگی خواننده های محبوب از جمله محمد معتمدی، احسان خواجه امیری و حامد همایون در قالب یکی از بخش های جشنواره «نوروزگاه عید شرقی» در بوستان نوروز واقع در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد اجرای زنده خواهند داشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
آمادگی نهادها برای مقابله با وقوع سیلاب احتمالی در اصفهان
اصفهان- ایرنا - مسوولان و مدیران نهادهای اجرایی اصفهان در جلسه مدیریت بحران با اشاره به هشدار هواشناسی و احتمال جاری شدن سیلاب در روزهای آینده در پی تغییرات جوی اعلام کردند برای مقابله با هر حادثه طبیعی در مناطق مختلف استان آمادگی کامل دارند.
به تخت جمشید نیایید !
شیراز - ایرنا - اگر فکر می کنید تخت جمشید برای شما جاذبه های یک پارک یا بوستان شهری را دارد که کودکان شما می توانند در آن بازی کنند ، بالا و پایین بپرند و همراهان شما روی سرستون ها بنشینند و عکس یادگاری بگیرند ، به تخت جمشید نیایید ، اینجا پارک نیست.
اماکن ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت
به دستور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، کلیه امکانات و مکان‌های ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت.
آغاز بارش در مناطق سیل زده از سه‌شنبه
بارش شدید باران در جنوب و غرب کشور
وضع بارندگی‌های ایران در سال ۹۷
توضیحات ابتکار درباره «سیر تحول مدیریت جنگل‌ها» در پی سیل گلستان
هشدار هواشناسی نسبت به وقوع سیلاب و طوفانی شدن دریا
استمرار هوای مطلوب تهران
آغاز بارش باران در مناطق سیل‌زده از روز دوشنبه
ورود سامانه بارشی جدید از غرب کشور
هواشناسی ایران در حوزه تغییر اقلیم چه می‌کند؟
ویدئو - امروز با فضای مجازی؛ سیل بدموقع!