سامانه برخط پایش تالاب گاوخونی رونمایی شد

14:40 ۱۰۷ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 343 0
سامانه برخط پایش تالاب گاوخونی رونمایی شد

سامانه پایش برخط وضعیت کمی آب رودخانه زاینده‌رود در بند شاخ کنار تالاب بین‌المللی گاوخونی رونمایی شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا سامانه پایش برخط وضعیت کمی آب رودخانه زاینده‌رود در بند شاخ کنار تالاب بین المللی گاوخونی با حضور سید حسن قاضی عسگر- معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان، دکتر سید رحمان دانیالی - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان و برخی از مسئولان استانی و شهرستان اصفهان در سالن جلسات اداره حفاظت محیط زیست استان از طریق  اینترنت رونمایی شد.
این سامانه با قابلیت پایش وضعیت ریزگردها و غبار در این منطقه به‌صورت برخط ، پایش برخط وضعیت گونه‌های جانوری و گیاهی و قابلیت دید درشب با رقمی بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان در مدت کمتر از یک ماه مورد بهره برداری قرار گرفت.
سید حسن قاضی عسگر - سرپرست معاونت امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان - در این آیین با قدردانی از زحمات کارکنان حفاظت محیط زیست استان در بخش‌های مختلف گفت: امیدواریم این سامانه به بهبود وضعیت محیط زیست استان کمک کند.
وی با اشاره به اینکه در شرایط سخت جنگ اقتصادی باید حساب شده عمل کرد،اظهارکرد: یکی از این جبهه‌هایی که می‌توانیم در آن بجنگیم مبارزه با بوروکراسی اداری است و این بوروکراسی متاسفاته به صورت مزمن درآمده است و کسانی هم که در ادارات مشغول هستند خودشان متوجه نیستند چه اتفاقی می‌افتد. 
معاون استاندار با بیان اینکه باید اول قبل از هر چیز مشکل بوروکراسی در ادارات مرتفع شود،گفت: به‌خصوص در محیط زیست که در بخش‌های مختلف تاثیرگذار است باید نقش پدرانه، دلسوازنه و آینده‌نگرانه داشته باشیم.
وی با تاکید بر ضرورت حفظ الزامات زیست محیطی در توسعه پایدار اظهارکرد: در این شرایط سخت اقتصادی برای سرمایه‌گذاران باید بهترین راه‌حل را ارائه داد و اجازه ندهیم مردم سرگردان باشند.
وی با اشاره به سلامت اداری و تاکید بر حفظ آن گفت: در این زمینه حساس هستیم و کمیته نظارت ارزیابی محکمی تشکیل دادیم و قرار است همه دستگاه‌ها بیش از گذشته تحت نظارت قرار گیرند.
قاضی عسگر همچنین با اشاره وضعیت خشکسالی کشور و استان اصفهان گفت: وضعیت سختی است و اعتقاد دارم آنچه می‌بینیم نتیجه سوء مدیریت و ناکارآمدی دردهه‌های گذشته است.
وی افزود: در همه حوزه‌ها ما با تغییر اقلیم مواجه شدیم که هیچ مدلی این را پیش بینی نمی‌کرد و بسیار بسیار سریع تر از آن چه همه مدل‌ها پیش بینی می‌کردند، اتفاق افتاد.با وجود اینکه در حال حاضر مدیریت آن بسیارسخت شده و می‌شود این مشکل را حل کرد. راهکارهای متعددی برای این موضوع احصا شده است و قرارشد دستگاه‌های اجرایی راه حل‌هایشان را برای موضوع سازگاری با کم آبی به دبیراین کارگروه بدهند تا پیگیری شود.
قاضی عسگر اضافه کرد: به این نتیجه رسیدم این کارگروه ساختار مناسبی نداشته است و به همین دلیل یک سال از این کارگروه می‌گذرد و هنوز برنامه اصفهان دراین زمینه مشخص نیست و تدوین نشده است.
وی گفت: در این راستا ستاد اجرایی کارگروه سازگاری با کم آبی را تشکیل دادیم و این ستاد اجرایی کمیته تخصصی در موضوعات مختلف خواهد داشت تا افراد متخصص و کارآمد راهکارهای دستگاه‌های اجرایی را جمع‌بندی کنند و راهکار تخصصی ارائه دهند.
وی همچنین بر راهکارهای درازمدت و کوتاه مدت اصلاح الگوی کشت تا اصلاح سبک زندگی سالم در راستای حفظ محیط زیست تاکید و اظهارکرد: باید در این زمینه کار شود و اولویت‌بندی صورت گیرد. 
قاضی عسگر افزود: اگر در تالاب بین‌المللی گاوخونی آلاینده‌ها و فلزات سنگین سمی، مسئله‌ساز است باید طرحی روی آن برای رفع این مشکل تهیه و تامین اعتبار شود. 
در این آیین سید رحمام دانیالی - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان - با قدردانی از عیسی کلانتری - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - در حمایت از تامین اعتبارات لازم در انجام پروژه‌های تحقیقی و حفاظتی گفت: در این راستا جوامع محلی و سازمان‌های مردم نهاد زیست‌محیطی نیز برای راه‌اندازی این سامانه برخط تلاش زیادی کردند.
وی افزود: این سامانه با قابلیت پایش وضعیت ریزگردها و غبار در منطقه مذکور به‌صورت برخط، پایش برخط وضعیت گونه‌های جانوری و گیاهی و قابلیت دید درشب با رقمی بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان با تجهیزات سازگار با محیط زیست و استفاده از انرژی خورشیدی در مدت کمتر از یک ماه مورد بهره برداری قرار گرفت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان افزود: این تالاب حق‌آبه دارد و اگر تامین نشود برای کشور معضل خواهد شد و در شعاع ۵۰۰ کیلومتری اثر می گذارد.اگر به موضوع حق‌آبه تالاب بین المللی توجه شود، به غیر از مباحث زیست‌محیطی برای بازرگانی، صنعت و کشاورزی و سایر بخش ها هم مفید است.
در این نشست همچنین حسین اکبری - سرپرست معاونت پایش اداره کل حفاظت محیط زیست - گفت: ۹۵ درصد تالاب بین المللی گاوخونی خشک شده است و متاسفانه تا یک ماه قبل آورده تالاب بین المللی گاوخونی ۱۳۰ لیتر بر ثانیه پساب بود.
وی با بیان اینکه پیگیری‌های حفاظت محیط زیست برای تخصیص چند میلیون متر مکعب پساب بی نتیجه مانده است، گفت: سهم تالاب گاوخونی از رهاسازی ۲۰ روزه رودخانه زاینده رود فقط ته مانده آب بود و چیزی برای تالاب نداشت.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان محیط زیست این سامانه که با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان به بهره برداری رسید، دارای سه دکل ۱۸ متری ، ۲۴ متری و ۳۰ متری برای پایش وضعیت آنلاین گرد و غبار و حفاظت از تالاب گاوخونی است.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

یورش دمنوش ایرانی به نوشابه‌های فرنگی
سرو انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم سنتی در کافه‌های تهران بیشتر شده است.
چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟
خداوند در قرآن کریم، این دسته از افراد را که در بهشت جای دارند، به مروارید پوشیده در صدف تشبیه می‏‌کند.
جدول فروش سینمای ایران-صدرنشینی «شبی که ماه کامل شد»
جدول فروش سینمای ایران با اعلام صدرنشینی فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار در دومین هفته از اکران این فیلم منتشر شد.
جنجال انحصارات عجیب و غریب-درِ کانون وکلا به روی حقوق‌دان‌ها باز می‌شود؟
تعداد بسیار زیاد قوانین محدود کننده در کشور، انحصارات عجیب و غریبی را در مشاغل به وجود آورده که موجب خفگی اشتغال شده و یکی از مصادیق این انحصار کانون وکلاست.
وضعیت جوی کشور طی 3 روز آینده- وزش باد و گرد و خاک در تهران
با اشاره به وزش باد شدید موقت و رگبار و رعد و برق در برخی مناطق کشور، از وقوع گرد و غبار و کاهش کیفیت هوا در بخش‌های مرکزی شامل یزد، اصفهان، سمنان، مرکزی، قم و جنوب تهران خبر داد.
سوار نکردن کارگر به اتوبوس شهری کار دست راننده داد!
امتناع یک راننده اتوبوس در یزد از سوار کردن کارگری به بهانه تمیز ماندن اتوبوس منجر به توقف فعالیت وی شد.
عوامل تأثیرگذار بر سلامت مردم پایتخت
عضو شورای شهر تهران گفت: بعد از آلودگی هوا، آلودگی صوتی یکی از معضلاتی است که سلامت پایتخت‌نشینان را تهدید می‌کند که می‌توان با انجام برنامه‌های مناسب در جهت مقابله با این مسئله اقداماتی انجام داد.
افزایش حملات قلبی با مصرف سیگار الکترونیکی
نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد استعمال سیگار الکترونیکی ریسک خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش می‌دهد.
7 درمان خانگی برای آفت دهان و تبخال
آفت های دهان زخم های کوچکی هستند که روی بافت نرم داخل دهان شکل می گیرند.
طریقه مصرف عرق کاسنی برای درمان جوش
برای درمان جوش با عرق کاسنی، توصیه می‌شود که عرق کاسنی و شاه‌تره را با هم مخلوط کرده (نسبت دو به یک) و روزی سه لیوان از این مخلوط را قبل از هر وعده غذایی بنوشید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان و فرانسه: هنوز هم زمان وجود دارد اما تنها زمان کم!
وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن هشدار به احتمال خطر درگیری در منطقه خلیج فارس، خویشتنداری همه طرف‌های درگیر را خواستار شدند.
چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟
نماینده شرکت ملی نفت در بورس گفت: انتظار می‌رود در هفته‌های آینده حجم معاملات فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی افزایش یابد که برای این مساله نیز سازوکارهای لازم را در نظر گرفته‌ایم، اما این‌که این اتفاق چه زمانی محقق می‌شود بستگی به مشتریان این بازار دارد.
ساخت نامعمول سریال «چرنوبیل» و پخش غیرمتعارف آن در ایران
مینی‌سریال «چرنوبیل» درباره حادثه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین اتفاق افتاد و باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخشی از غرب شوروی سابق شد، از برخی رسانه‌های جهان در حال پخش است.
صبحانه هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند
یکی از راههای کاهش سطح کلسترول بالا، شروع به مصرف بعضی از مواد غذایی خاص، درست لحظه بیدارشدن صبحگاهی است.
ترفند طلافروشان برای کسب سود بیشتر
برخی از واحد‌های طلافروشی از بی اطلاعی مشتریان سوء استفاده کرده و برای کسب سود بیشتر دست به ترفند‌هایی می‌زنند
پرسه خرس قطبی گرسنه در منطقه مسکونی سیبری
ˮانگشتریˮ که تن درختان زرشک مازندران را زخمی کرده
تلاش برای قاچاق پرندگان سهره با بیگودی مو
سمفونی شبانه‌ای که برای بوشهری‌ها خوش شانسی می‌آورد!
آتش‌سوزی‌های عمدی محیط زیست؛ از زغال تا سنجاب
خیزش گرد و خاک در دو استان جنوبی کشور
از «جان اسنو» تا خرس کُشته‌شده در سوادکوه
فریاد کاریکاتورها برای به آتش کشیده شدن جنگل‌ها
محکومیت ضارب دو محیط بان در مازندران به ۱۵ سال حبس
کارتون - شادروان خرس!