نظر بانکی‌ها درباره پیوستن به FATF

13:00 ۱۰۷ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 207 0
نظر بانکی‌ها درباره پیوستن به FATF

اعضای انجمن بانک‌داران اروپا معتقدند که نپذیرفتن FATF منافع ملی را با مشکل مواجه می‌کند و در صورتی که به FATF نپیوندیم، تمام کانال‌های رسمی ایران با بانک‌های خارجی بسته خواهد شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، جلسه انجمن بانک‌داران اروپا حول محور اینستکس، وضعیت و رابطه آن با FATF در بانک کارآفرین برگزار شد که در پایان این جلسه حمید تهران‌فر - مدیرعامل این بانک - با اشاره به محدودیت‌های اینستکس در آغاز راه، اظهار کرد: این ساز و کار سقف یک میلیاردی دارد و فعلاً فقط کالاهای اساسی است، اما به هر حال این مجرا باید به یک شکلی باز شود، این کانال که باز شود حتی می‌خواهند به خارج از مرزهای اروپا نیز توسعه دهند.
وی افزود: تصور غلط ما در کشور این است اگر FATF را نپذیریم، دولت‌ها با ایران وارد چالش می‌شوند، در حالی که اصلاً به این شکل نیست، بلکه هیچ بانکی با ما کار نمی‌کند و حتی ارتباط بانکی خود را بانک‌های کوچکی که الان داریم را هم از دست می‌دهیم، با اینکه این بانک‌ها اصلاً تحت فشار دولت‌شان هم نیستند.
مدیرعامل بانک کارآفرین ادامه داد: پس از برجام، ما رفت‌وآمد با سایر کشورها داشتیم و مذاکرات خوبی در حال انجام بود، دولت‌ها می‌خواستند که روابط بانکی خیلی زود به پیش از زمان تحریم‌ها برگردد، اما این بانک‌ها بودند که تصمیم گرفتند که فعلاً دست نگه دارند.
تهران‌فر با بیان اینکه حتی اگر دولت‌ها بانک‌ها را تحت فشار قرار دهند، بانک‌ها نمی‌پذیرند که با بانک‌های ایرانی کار کنند، خاطرنشان کرد: اگر FATF را نپذیریم، ارتباط بانکی ما با کل دنیا قطع خواهد شد، یعنی کانال‌های رسمی آن به هم می‌خورد، ممکن است بتوانیم با هزینه‌های گزاف کارهایی انجام دهیم اما شاه‌راه اصلی به هم می‌خورد.
مدیرعامل بانک کارآفرین با بیان اینکه FATF تعداد ۴۰ اصل دارد، اظهار کرد: هیچ کشوری نیست که هر ۴۰ مورد این مصادیق را رعایت کند، بلکه بیش از ۳۰ مورد آن را رعایت می‌کنند و وارد می‌شوند، هیچ یک از قوانین بین‌المللی اینطور نیست که ۱۰۰ درصد آن را حتماً اجرا کنیم، در مرحله اول آن را می‌پذیرند و بعد از آن در حد ممکن سعی می‌کنند اقدامات آن را اجرایی کنند.
وی با اشاره به نظر اکثریت مخالفان پیوستن به FATF، گفت: دوستان فکر می‌کنند که اگر ما FATF را نپذیریم بانک‌ها با مشکل مواجه می‌شوند، اما این مشکل بانکی یک عمقی دارد و در نهایت کشور با مشکل مواجه خواهد شد، چراکه ما نمی‌توانیم دارو، کالاهای اساسی و سایر موارد ضروری را وارد کنیم، کل کشور با مشکل مواجه می‌شود.
تهران‌فر با بیان اینکه اگر ما FATF را نپذیریم، منافع ملی را از بین برده‌ایم، تصریح کرد: برخی مطرح می‌کنند که " دول اروپایی تضمین می‌دهند که اگر عضو شدیم در مقابل این کار را انجام دهند؟ " تا به حال به کدام کشوری تضمین داده شده که اگر عضو FATF شدید برای شما امتیاز خاصی در نظر می‌گیریم؟ به نظر من اروپایی‌ها به ما کمک می‌کنند.
پایان حیات اینستکس با نپذیرفتن FATF در ادامه این برنامه، سیاوش نقشینه - رئیس کانون بانک‌های ایرانی در اروپا - فرانکفورت، اینستکس را بدون تردید دارای گشایش‌هایی برای ایران دانست و تصریح کرد: میزان این گشایش بستگی به دامنه عمل اینستکس دارد. اینکه بتوانیم تمام کالاهای مجاز را که دارای لیسانس صادرات در طرف مقصد هستند را در آن بگنجانیم، موفقیت بسیار بزرگی است که برای رسیدن به آن زمان لازم است.
وی افزود: از سوی دیگر مهم این است که این حساب را چگونه تغذیه می‌کنیم، هر نوع تخصیص ارز از محل اینستکس بستگی دارد که ما چگونه در آن یک موجودی ایجاد کنیم و از محل آن تخصیص دهیم.
رئیس کانون بانک‌های ایرانی در اروپا - فرانکفورت با اشاره به اظهارنظر رئیس‌کل بانک مرکزی در این‌باره، گفت: این اقدامات را می‌خواهند گام به گام جلو بروند و تأثیر هر کدام را ببینند و به تدریج آن را گسترش دهند، سوالات جزئی هنوز مشخص نیست و قرار است به صورت فاز به فاز جلو برود.
نقشینه با بیان اینکه پس از تحریم، بانک‌ها در اروپا با یک سکته مواجه شدند، اظهار کرد: این بانک‌ها مجبور شدند با هزینه‌های سنگینی کادر آموزش دیده خود را ترخیص و خود را کوچک‌تر کنند، بعد از برجام فوری این را بازسازی و خود را برای انجام معاملات ایران آماده کردند.
این چهره ماندگار بانکی افزود: این بانک‌ها از لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری توانایی‌های خوبی دارند، اما مسائل سیاسی کار این‌ها را کند کرده، در برخی کشورها می‌توانند معاملات را جاری کرده و پرداخت را انجام دهند و در برخی کشورها نمی‌توانند.
به گفته این کارشناس بانکی، طرف‌هایی که با ایران کار می‌کنند، بسیار مهم هستند، آن‌هایی که بازار آمریکا را به بازار ایران ترجیح نمی‌دهند که در واقع شرکت‌های کوچک هستند، با ایران کار می‌کنند، اما شرکت‌های متوسط و بزرگ فعلاً دست نگه می‌دارند.
نقشینه درباره پیش‌شرط اروپا مبنی بر پیوستن به FATF برای راه‌اندازی سازوکار مالی، اظهار کرد: به پیش‌شرط کاری ندارم، اما یک بانک بدون اینکه کشورش تمام مراحل FATF را درست طی نکرده باشد، امکان فعالیت نخواهد داشت و این مربوط به ایران نیست و در همه دنیا همین روال وجود دارد.
وی تاکید کرد: اگر سه ماه دیگر ایران را از لیست خاکستری به لیست سیاه FATF ببرند، همین روابط محدود کارگزاری را هم باید خط بطلان بر آن کشید.
نقشینه با بیان اینکه FATF بسیار شفاف است، تصریح کرد: فقط کافی است ببینید از مجموع کشورهای دنیا چند کشور این را پذیرفته‌اند و چند کشور نپذیرفته‌اند و پس از آن تصمیم بگیرید که می‌خواهید در این گروه اندک چندتایی باشید یا می‌خواهید در جامعه بین‌الملل زندگی کنید؟ قطعاً همه کشورها نیز به فکر منافع ملی خود هستند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا پذیرفتن FATF آنطور که مخالفان می‌گویند، منافع ملی ما را تهدید می‌کند، گفت: بستگی دارد که منافع ملی را چه تعریف کنید! رئیس کانون بانک‌های ایرانی در اروپا - فرانکفورت با بیان اینکه اگر پول نفت را در این حساب قرار گیرد باز هم کفاف کار ما را نمی‌دهد، تصریح کرد: در میان اروپایی‌ها ایتالیا، اسپانیا و یونان از ایران نفت می‌خرند و خیلی هم کم می‌خرند، مگر اینکه آنها را وادار کنیم که از ایران نفت بیشتری بخرند یا پول نفتی که به چین می‌فروشیم را هم وارد این صندوق کنند که کار بسیار دشواری است.
نقشینه درباه احتمال توقف فعالیت اینستکس در صورت نپذیرفتن FATF، گفت: به احتمال بسیار زیاد در صورت نپذیرفتن FATF موضوع اینستکس حیات اینستکس نیز با مشکل مواجه می‌شود.
علی ماجدی: اینستکس وزن سیاسی دارد در ادامه علی ماجدی، سفیر پیشین ایران در آلمان با اشاره به حجم مبادلات ارزی کشور، اظهار کرد: حجم مبادلات بین‌المللی ما چیزی حدود ۹۰ میلیارد دلار است و کمک‌های بشردوستانه‌ای که انجام می‌دهیم در مقابل این رقم، ناچیز است؛ بنابراین پاسخ‌ها بسیار روشن است.
سفیر پیشین ایران در آلمان در رابطه با اینستکس نیز گفت: وقتی مجموعه سه کشور اروپایی که عضو برجام بوده‌اند، علی‌رغم مخالفت‌های آمریکا سازوکاری را تعریف و حمایت سیاسی می‌کند، ارزشمند است، چراکه بدون حمایت سیاسی این سه کشور، محدودیت ایجاد می‌شود.
وی افزود: ما باید در ابتدا وزن سیاسی را به ایجاد اینستکس بدهیم، کار هم برای آن‌ها و ما جدید و زمان‌بر است، چراکه باید گام به گام و با حوصله پیش رفت که شبیه برجام نشود و ماندگار و استوار جلو برود.
ماجدی با بیان اینکه کانال‌های موجود ما برای نقل و انتقال مالی فعال است، گفت: این کانال قرار است به سایر کانال‌ها اضافه شود. امروز دولت‌ها نیستند که موافقت نمی‌کنند که نقل و انتقال مالی انجام دهند، چون اروپا که ما را تحریم نکرده و حتی از بانک‌ها هم می‌خواهند که با ایران کار کنند، اما این بانک‌ها هستند که به دلیل اهمیت دلار در کارشان با ایران کار نمی‌کنند.
وی افزود: ما بین بخش حاکمیتی و دولت با بخش خصوصی این کشورها باید به دلیل منافع اقتصادی و تجاری‌شان باید تفکیک قائل شویم، یعنی وقتی این کانال را ایجاد می‌کنند و از شرکت‌ها و بانک‌های خود می‌خواهند که با ایران کار کنند، یعنی نفس کار مثبت است.
رئیس انجمن بانک‌داران اروپا: ایجاد اینستکس بسیار مثبت است همچنین نادر مالکی - نایب رئیس کانون بانک‌های ایرانی در اروپا - فرانکفورت با بیان اینکه دو سال پیش انجمن بانک‌های ایران در اروپا را تشکیل دادیم، گفت: آن زمان برجام وجود نداشت، حالا که آمریکا از برجام خارج شده، این سازمان حتی مهم‌تر خواهد شد، چون احتیاج به این سازمان برای تقویت روابط بانکی با اروپا حس می‌شود.
وی افزود: تاکنون که اروپا در کنار ایران مانده و حاضر است با ایران همکاری کند؛ همین شرکت اینستکس را که در پاریس ثبت کرده و دولت آلمان و انگلیس نیز در آن هستند، برای ما مساله مهمی است.
نایب رئیس کانون بانک‌های ایرانی در اروپا - فرانکفورت با بیان اینکه هر موضوعی برای اجرایی شدن زمان می‌خواهد، اظهار کرد: شرکتی شبیه اینستکس در ایران نیز خواهیم داشت و به نظر من نکته مثبت این است که ایران موفق شد که اروپا را از دست ندهد.
مالکی اضافه کرد: هر شرکتی که شروع به کار می‌کند، قدم‌هایی در پیش خواهد داشت و مهم این است که دولت ایران یک شرکت در ایران و سه کشور دیگر یک شرکت در فرانسه ایجاد کرده‌اند که بسیار مثبت است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

یورش دمنوش ایرانی به نوشابه‌های فرنگی
سرو انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم سنتی در کافه‌های تهران بیشتر شده است.
چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟
خداوند در قرآن کریم، این دسته از افراد را که در بهشت جای دارند، به مروارید پوشیده در صدف تشبیه می‏‌کند.
جدول فروش سینمای ایران-صدرنشینی «شبی که ماه کامل شد»
جدول فروش سینمای ایران با اعلام صدرنشینی فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار در دومین هفته از اکران این فیلم منتشر شد.
جنجال انحصارات عجیب و غریب-درِ کانون وکلا به روی حقوق‌دان‌ها باز می‌شود؟
تعداد بسیار زیاد قوانین محدود کننده در کشور، انحصارات عجیب و غریبی را در مشاغل به وجود آورده که موجب خفگی اشتغال شده و یکی از مصادیق این انحصار کانون وکلاست.
وضعیت جوی کشور طی 3 روز آینده- وزش باد و گرد و خاک در تهران
با اشاره به وزش باد شدید موقت و رگبار و رعد و برق در برخی مناطق کشور، از وقوع گرد و غبار و کاهش کیفیت هوا در بخش‌های مرکزی شامل یزد، اصفهان، سمنان، مرکزی، قم و جنوب تهران خبر داد.
سوار نکردن کارگر به اتوبوس شهری کار دست راننده داد!
امتناع یک راننده اتوبوس در یزد از سوار کردن کارگری به بهانه تمیز ماندن اتوبوس منجر به توقف فعالیت وی شد.
عوامل تأثیرگذار بر سلامت مردم پایتخت
عضو شورای شهر تهران گفت: بعد از آلودگی هوا، آلودگی صوتی یکی از معضلاتی است که سلامت پایتخت‌نشینان را تهدید می‌کند که می‌توان با انجام برنامه‌های مناسب در جهت مقابله با این مسئله اقداماتی انجام داد.
افزایش حملات قلبی با مصرف سیگار الکترونیکی
نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد استعمال سیگار الکترونیکی ریسک خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش می‌دهد.
7 درمان خانگی برای آفت دهان و تبخال
آفت های دهان زخم های کوچکی هستند که روی بافت نرم داخل دهان شکل می گیرند.
طریقه مصرف عرق کاسنی برای درمان جوش
برای درمان جوش با عرق کاسنی، توصیه می‌شود که عرق کاسنی و شاه‌تره را با هم مخلوط کرده (نسبت دو به یک) و روزی سه لیوان از این مخلوط را قبل از هر وعده غذایی بنوشید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان و فرانسه: هنوز هم زمان وجود دارد اما تنها زمان کم!
وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن هشدار به احتمال خطر درگیری در منطقه خلیج فارس، خویشتنداری همه طرف‌های درگیر را خواستار شدند.
چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟
نماینده شرکت ملی نفت در بورس گفت: انتظار می‌رود در هفته‌های آینده حجم معاملات فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی افزایش یابد که برای این مساله نیز سازوکارهای لازم را در نظر گرفته‌ایم، اما این‌که این اتفاق چه زمانی محقق می‌شود بستگی به مشتریان این بازار دارد.
ساخت نامعمول سریال «چرنوبیل» و پخش غیرمتعارف آن در ایران
مینی‌سریال «چرنوبیل» درباره حادثه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین اتفاق افتاد و باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخشی از غرب شوروی سابق شد، از برخی رسانه‌های جهان در حال پخش است.
صبحانه هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند
یکی از راههای کاهش سطح کلسترول بالا، شروع به مصرف بعضی از مواد غذایی خاص، درست لحظه بیدارشدن صبحگاهی است.
ترفند طلافروشان برای کسب سود بیشتر
برخی از واحد‌های طلافروشی از بی اطلاعی مشتریان سوء استفاده کرده و برای کسب سود بیشتر دست به ترفند‌هایی می‌زنند
یک کارشناس مسائل روسیه: نگاه به شرق برای ایران انتخاب نیست؛ ضرورت است
دریابان علی شمخانی روسیه را به مقصد ایران ترک کرد
پمپئو: به دنبال جنگ نیستیم
آغاز همکاری میان کانون وکلای ایران و ارمنستان
برایان هوک: مخالف رسیدن به توافقی جامع با ایران نیستیم
نشست کمیسیون مشترک برجام جمعه برگزار می‌شود
ابراز همدردی موسوی با سیل زدگان و زلزله‌زدگان چینی
اظهارات ضد ایرانی پمپئو در مقر فرماندهی سنتکام
نشست مشترک هیأت مدیره سابق و جدید «انجمن ایرانی روابط بین‌الملل» با حضور عراقچی
سند همکاری‌های سیاسی وزارتخانه‌های خارجه ایران و ترکیه در اصفهان امضا می‌شود