نظر بانکی‌ها درباره پیوستن به FATF

13:00 ۲۰ روز و ۱۰ ساعت پیش ایسنا 139 0
نظر بانکی‌ها درباره پیوستن به FATF

اعضای انجمن بانک‌داران اروپا معتقدند که نپذیرفتن FATF منافع ملی را با مشکل مواجه می‌کند و در صورتی که به FATF نپیوندیم، تمام کانال‌های رسمی ایران با بانک‌های خارجی بسته خواهد شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، جلسه انجمن بانک‌داران اروپا حول محور اینستکس، وضعیت و رابطه آن با FATF در بانک کارآفرین برگزار شد که در پایان این جلسه حمید تهران‌فر - مدیرعامل این بانک - با اشاره به محدودیت‌های اینستکس در آغاز راه، اظهار کرد: این ساز و کار سقف یک میلیاردی دارد و فعلاً فقط کالاهای اساسی است، اما به هر حال این مجرا باید به یک شکلی باز شود، این کانال که باز شود حتی می‌خواهند به خارج از مرزهای اروپا نیز توسعه دهند.
وی افزود: تصور غلط ما در کشور این است اگر FATF را نپذیریم، دولت‌ها با ایران وارد چالش می‌شوند، در حالی که اصلاً به این شکل نیست، بلکه هیچ بانکی با ما کار نمی‌کند و حتی ارتباط بانکی خود را بانک‌های کوچکی که الان داریم را هم از دست می‌دهیم، با اینکه این بانک‌ها اصلاً تحت فشار دولت‌شان هم نیستند.
مدیرعامل بانک کارآفرین ادامه داد: پس از برجام، ما رفت‌وآمد با سایر کشورها داشتیم و مذاکرات خوبی در حال انجام بود، دولت‌ها می‌خواستند که روابط بانکی خیلی زود به پیش از زمان تحریم‌ها برگردد، اما این بانک‌ها بودند که تصمیم گرفتند که فعلاً دست نگه دارند.
تهران‌فر با بیان اینکه حتی اگر دولت‌ها بانک‌ها را تحت فشار قرار دهند، بانک‌ها نمی‌پذیرند که با بانک‌های ایرانی کار کنند، خاطرنشان کرد: اگر FATF را نپذیریم، ارتباط بانکی ما با کل دنیا قطع خواهد شد، یعنی کانال‌های رسمی آن به هم می‌خورد، ممکن است بتوانیم با هزینه‌های گزاف کارهایی انجام دهیم اما شاه‌راه اصلی به هم می‌خورد.
مدیرعامل بانک کارآفرین با بیان اینکه FATF تعداد ۴۰ اصل دارد، اظهار کرد: هیچ کشوری نیست که هر ۴۰ مورد این مصادیق را رعایت کند، بلکه بیش از ۳۰ مورد آن را رعایت می‌کنند و وارد می‌شوند، هیچ یک از قوانین بین‌المللی اینطور نیست که ۱۰۰ درصد آن را حتماً اجرا کنیم، در مرحله اول آن را می‌پذیرند و بعد از آن در حد ممکن سعی می‌کنند اقدامات آن را اجرایی کنند.
وی با اشاره به نظر اکثریت مخالفان پیوستن به FATF، گفت: دوستان فکر می‌کنند که اگر ما FATF را نپذیریم بانک‌ها با مشکل مواجه می‌شوند، اما این مشکل بانکی یک عمقی دارد و در نهایت کشور با مشکل مواجه خواهد شد، چراکه ما نمی‌توانیم دارو، کالاهای اساسی و سایر موارد ضروری را وارد کنیم، کل کشور با مشکل مواجه می‌شود.
تهران‌فر با بیان اینکه اگر ما FATF را نپذیریم، منافع ملی را از بین برده‌ایم، تصریح کرد: برخی مطرح می‌کنند که " دول اروپایی تضمین می‌دهند که اگر عضو شدیم در مقابل این کار را انجام دهند؟ " تا به حال به کدام کشوری تضمین داده شده که اگر عضو FATF شدید برای شما امتیاز خاصی در نظر می‌گیریم؟ به نظر من اروپایی‌ها به ما کمک می‌کنند.
پایان حیات اینستکس با نپذیرفتن FATF در ادامه این برنامه، سیاوش نقشینه - رئیس کانون بانک‌های ایرانی در اروپا - فرانکفورت، اینستکس را بدون تردید دارای گشایش‌هایی برای ایران دانست و تصریح کرد: میزان این گشایش بستگی به دامنه عمل اینستکس دارد. اینکه بتوانیم تمام کالاهای مجاز را که دارای لیسانس صادرات در طرف مقصد هستند را در آن بگنجانیم، موفقیت بسیار بزرگی است که برای رسیدن به آن زمان لازم است.
وی افزود: از سوی دیگر مهم این است که این حساب را چگونه تغذیه می‌کنیم، هر نوع تخصیص ارز از محل اینستکس بستگی دارد که ما چگونه در آن یک موجودی ایجاد کنیم و از محل آن تخصیص دهیم.
رئیس کانون بانک‌های ایرانی در اروپا - فرانکفورت با اشاره به اظهارنظر رئیس‌کل بانک مرکزی در این‌باره، گفت: این اقدامات را می‌خواهند گام به گام جلو بروند و تأثیر هر کدام را ببینند و به تدریج آن را گسترش دهند، سوالات جزئی هنوز مشخص نیست و قرار است به صورت فاز به فاز جلو برود.
نقشینه با بیان اینکه پس از تحریم، بانک‌ها در اروپا با یک سکته مواجه شدند، اظهار کرد: این بانک‌ها مجبور شدند با هزینه‌های سنگینی کادر آموزش دیده خود را ترخیص و خود را کوچک‌تر کنند، بعد از برجام فوری این را بازسازی و خود را برای انجام معاملات ایران آماده کردند.
این چهره ماندگار بانکی افزود: این بانک‌ها از لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری توانایی‌های خوبی دارند، اما مسائل سیاسی کار این‌ها را کند کرده، در برخی کشورها می‌توانند معاملات را جاری کرده و پرداخت را انجام دهند و در برخی کشورها نمی‌توانند.
به گفته این کارشناس بانکی، طرف‌هایی که با ایران کار می‌کنند، بسیار مهم هستند، آن‌هایی که بازار آمریکا را به بازار ایران ترجیح نمی‌دهند که در واقع شرکت‌های کوچک هستند، با ایران کار می‌کنند، اما شرکت‌های متوسط و بزرگ فعلاً دست نگه می‌دارند.
نقشینه درباره پیش‌شرط اروپا مبنی بر پیوستن به FATF برای راه‌اندازی سازوکار مالی، اظهار کرد: به پیش‌شرط کاری ندارم، اما یک بانک بدون اینکه کشورش تمام مراحل FATF را درست طی نکرده باشد، امکان فعالیت نخواهد داشت و این مربوط به ایران نیست و در همه دنیا همین روال وجود دارد.
وی تاکید کرد: اگر سه ماه دیگر ایران را از لیست خاکستری به لیست سیاه FATF ببرند، همین روابط محدود کارگزاری را هم باید خط بطلان بر آن کشید.
نقشینه با بیان اینکه FATF بسیار شفاف است، تصریح کرد: فقط کافی است ببینید از مجموع کشورهای دنیا چند کشور این را پذیرفته‌اند و چند کشور نپذیرفته‌اند و پس از آن تصمیم بگیرید که می‌خواهید در این گروه اندک چندتایی باشید یا می‌خواهید در جامعه بین‌الملل زندگی کنید؟ قطعاً همه کشورها نیز به فکر منافع ملی خود هستند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا پذیرفتن FATF آنطور که مخالفان می‌گویند، منافع ملی ما را تهدید می‌کند، گفت: بستگی دارد که منافع ملی را چه تعریف کنید! رئیس کانون بانک‌های ایرانی در اروپا - فرانکفورت با بیان اینکه اگر پول نفت را در این حساب قرار گیرد باز هم کفاف کار ما را نمی‌دهد، تصریح کرد: در میان اروپایی‌ها ایتالیا، اسپانیا و یونان از ایران نفت می‌خرند و خیلی هم کم می‌خرند، مگر اینکه آنها را وادار کنیم که از ایران نفت بیشتری بخرند یا پول نفتی که به چین می‌فروشیم را هم وارد این صندوق کنند که کار بسیار دشواری است.
نقشینه درباه احتمال توقف فعالیت اینستکس در صورت نپذیرفتن FATF، گفت: به احتمال بسیار زیاد در صورت نپذیرفتن FATF موضوع اینستکس حیات اینستکس نیز با مشکل مواجه می‌شود.
علی ماجدی: اینستکس وزن سیاسی دارد در ادامه علی ماجدی، سفیر پیشین ایران در آلمان با اشاره به حجم مبادلات ارزی کشور، اظهار کرد: حجم مبادلات بین‌المللی ما چیزی حدود ۹۰ میلیارد دلار است و کمک‌های بشردوستانه‌ای که انجام می‌دهیم در مقابل این رقم، ناچیز است؛ بنابراین پاسخ‌ها بسیار روشن است.
سفیر پیشین ایران در آلمان در رابطه با اینستکس نیز گفت: وقتی مجموعه سه کشور اروپایی که عضو برجام بوده‌اند، علی‌رغم مخالفت‌های آمریکا سازوکاری را تعریف و حمایت سیاسی می‌کند، ارزشمند است، چراکه بدون حمایت سیاسی این سه کشور، محدودیت ایجاد می‌شود.
وی افزود: ما باید در ابتدا وزن سیاسی را به ایجاد اینستکس بدهیم، کار هم برای آن‌ها و ما جدید و زمان‌بر است، چراکه باید گام به گام و با حوصله پیش رفت که شبیه برجام نشود و ماندگار و استوار جلو برود.
ماجدی با بیان اینکه کانال‌های موجود ما برای نقل و انتقال مالی فعال است، گفت: این کانال قرار است به سایر کانال‌ها اضافه شود. امروز دولت‌ها نیستند که موافقت نمی‌کنند که نقل و انتقال مالی انجام دهند، چون اروپا که ما را تحریم نکرده و حتی از بانک‌ها هم می‌خواهند که با ایران کار کنند، اما این بانک‌ها هستند که به دلیل اهمیت دلار در کارشان با ایران کار نمی‌کنند.
وی افزود: ما بین بخش حاکمیتی و دولت با بخش خصوصی این کشورها باید به دلیل منافع اقتصادی و تجاری‌شان باید تفکیک قائل شویم، یعنی وقتی این کانال را ایجاد می‌کنند و از شرکت‌ها و بانک‌های خود می‌خواهند که با ایران کار کنند، یعنی نفس کار مثبت است.
رئیس انجمن بانک‌داران اروپا: ایجاد اینستکس بسیار مثبت است همچنین نادر مالکی - نایب رئیس کانون بانک‌های ایرانی در اروپا - فرانکفورت با بیان اینکه دو سال پیش انجمن بانک‌های ایران در اروپا را تشکیل دادیم، گفت: آن زمان برجام وجود نداشت، حالا که آمریکا از برجام خارج شده، این سازمان حتی مهم‌تر خواهد شد، چون احتیاج به این سازمان برای تقویت روابط بانکی با اروپا حس می‌شود.
وی افزود: تاکنون که اروپا در کنار ایران مانده و حاضر است با ایران همکاری کند؛ همین شرکت اینستکس را که در پاریس ثبت کرده و دولت آلمان و انگلیس نیز در آن هستند، برای ما مساله مهمی است.
نایب رئیس کانون بانک‌های ایرانی در اروپا - فرانکفورت با بیان اینکه هر موضوعی برای اجرایی شدن زمان می‌خواهد، اظهار کرد: شرکتی شبیه اینستکس در ایران نیز خواهیم داشت و به نظر من نکته مثبت این است که ایران موفق شد که اروپا را از دست ندهد.
مالکی اضافه کرد: هر شرکتی که شروع به کار می‌کند، قدم‌هایی در پیش خواهد داشت و مهم این است که دولت ایران یک شرکت در ایران و سه کشور دیگر یک شرکت در فرانسه ایجاد کرده‌اند که بسیار مثبت است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

مکالمه رایگان رایتل در مناطق سیل‌زده
شرکت خدمات ارتباطی رایتل اعلام کرد، روزهای یکشنبه و دوشنبه، چهارم و پنجم فروردین مکالمه درون شبکه این اپراتور در مناطق سیل‌زده رایگان است.
ایرانسل مکالمه‌های مناطق سیل‌زده را رایگان کرد
مکالمه‌های تمامی مشترکان ایرانسل در مناطق سیل‌زده تا دوشنبه پنجم فروردین‌ماه رایگان است.
انفجار محدود در راه آهن برای گشایش مسیر سیلاب آق قلا
گرگان - ایرنا - فرماندار آق قلا با یادآوری اقدامات فوریتی در هنگام برخی حوادث برای جبران کمبود زمان گفت: به منظور خروج سریع آب جمع شده پشت راه آهن این شهرستان و برای جلوگیری از خسارت بیشتر، مجبور به ایجاد انفجار محدود و کنترل شده در زیر ریل شدیم.
هواشناسی مازندران نسبت به آمادگی دستگاه های اجرایی هشدار داد
ساری - ایرنا - مدیرکل هواشناسی مازندران نسبت به مقابله با سیل احتمالی حاصل از بارندگی پیش رو به دستگاه های اجرایی و امدادی استان هشدار داد.
آماده باش امدادرسانان کردستان
سنندج - ایرنا - فرمانداران کردستان اعلام کردند که دستگاه های امدادرسان این استان برای مقابله با بحران های احتمالی در آماده باش کامل هستند.
2 کودک در اروند کنار خوزستان غرق شدند
آبادان- ایرنا- 2 کودک سه و پنج ساله عصر یکشنبه در رودخانه اروند رود در منطقه اروند کنار خوزستان غرق شدند.
مردم از اتراق در کنار رودخانه های آذربایجان غربی پرهیز کنند
ارومیه - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفت: ساکنان و مسافران نوروزی استان تا روز سه شنبه/6 فروردین/ از ترددهای غیرضروری در جاده ها و اتراق در کنار رودخانه ها، مسیل ها، حاشیه سدها و دیگر تاسیسات آبی خودداری کنند.
خروجی آب سدهای خوزستان به تدریج در حال افزایش است
اهواز - ایرنا - معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به افزایش تدریجی خروجی آب سدهای استان با هدف کنترل سیلاب های احتمالی، گفت: در حال حاضر وضعیت در خوزستان عادی است و هیچ گزارشی از وقوع سیلاب گزارش نشده است.
ترافیک در ورودی های استان تهران سنگین است
تهران- ایرنا- معاون راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران با بیان اینکه ترافیک در ورودی های استان تهران در نقاط مختلف سنگین است افزود: تردد خودروها در آزاد راه قم- تهران، محور کرج، ساوه و هراز به صورت پرحجم و نیمه سنگین در جریان است.
خواجه امیری و معتمدی درنوروزگاه اراضی عباس آباد اجرا می کنند
تهران- ایرنا- «ارکسترهای ایرانی» با خوانندگی خواننده های محبوب از جمله محمد معتمدی، احسان خواجه امیری و حامد همایون در قالب یکی از بخش های جشنواره «نوروزگاه عید شرقی» در بوستان نوروز واقع در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد اجرای زنده خواهند داشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
آمادگی نهادها برای مقابله با وقوع سیلاب احتمالی در اصفهان
اصفهان- ایرنا - مسوولان و مدیران نهادهای اجرایی اصفهان در جلسه مدیریت بحران با اشاره به هشدار هواشناسی و احتمال جاری شدن سیلاب در روزهای آینده در پی تغییرات جوی اعلام کردند برای مقابله با هر حادثه طبیعی در مناطق مختلف استان آمادگی کامل دارند.
به تخت جمشید نیایید !
شیراز - ایرنا - اگر فکر می کنید تخت جمشید برای شما جاذبه های یک پارک یا بوستان شهری را دارد که کودکان شما می توانند در آن بازی کنند ، بالا و پایین بپرند و همراهان شما روی سرستون ها بنشینند و عکس یادگاری بگیرند ، به تخت جمشید نیایید ، اینجا پارک نیست.
اماکن ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت
به دستور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، کلیه امکانات و مکان‌های ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت.
واکنش ایران به اظهارات ضد ایرانی وزیر امور خارجه آمریکا در لبنان
امریکا با ناکامی در اهداف به تهدید دیگران پناه آورده است
اعلام آمادگی آلمان برای ارسال کمک به مناطق سیل زده
آمادگی آلمان برای کمک به سیل زدگان گلستان و مازندران
پنتاگون به بهانه مقابله با ایران و کره شمالی یک پدافند موشکی جدید آزمایش می کند
بیانیه ستاد حقوق بشر ایران درباره مصوبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد
ایرانیان مقیم امارات به کمک هموطنان سیل زده می شتابند
سفیر اتریش از تعمیق توسعه همکاری‌ها در زمینه امداد و نجات با ایران خبر داد
ظریف: من و خانواده ام برای کمک به سیل زدگان به پویش هلال احمر پیوسته ایم
1397؛ سال تقویت روابط ایران و ژاپن