برای حمایت از آثار انیمیشن چند شرط وجود دارد؟

14:20 ۱۰۷ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 62 0
برای حمایت از آثار انیمیشن چند شرط وجود دارد؟

همزمان با برگزاری یازدهمین دوره جشنواره پویانمایی تهران، معاون انیمیشن مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از چگونگی تولید فیلم انیمیشن در این مرکز خبر داد.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، امیرمحمد دهستانی با حضور در غرفه‌ی این «مرکز» در بازار فیلم یازدهمین جشنواره پویانمایی تهران، ضمن بیان اینکه مرکز گسترش در زمینه‌ی تولید انیمیشن از آثار کوتاه و سینمایی حمایت می‌کند، اظهار کرد: در بخش انیمیشن سینمایی شرایط خاص است و فیلمسازان ضمن ارتباط با مرکز می‌توانند در جریان جزئیات شیوه حمایت قرار گیرند. به صورت کلی برای سرمایه‌گذاری مرکز در پروژه‌های بلند نیاز به ارائه‌ی پروپزال کامل شامل طراحی کاراکتر، فضا، فیلمنامه، کانسپت، نمونه تولیدی و ذکر سوابق کارگردان و تهیه‌کننده است.
وی با تاکید بر اینکه سیاست مرکز برای حمایت از انیمیشن‌های بلند، تولید آثاری است که برای «کودک و خانواده» باشد، تصریح کرد: این پروژه‌ها باید سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده‌ای داشته باشند که حداقل ۶۵ درصد از بودجه را تامین کنند، چون ما بیش از ۳۵ درصد روی پروژه‌های سینمایی انیمیشن سرمایه‌گذاری نمی‌کنیم.
معاون انیمیشن مرکز گسترش درباره‌ی شیوه حمایت از انیمیشن‌های هم کوتاه گفت: برای حمایت از این آثار چند شرط وجود دارد. فیلمساز یا باید عضو پیوسته صنف انیمیشن باشد یا یک فیلم که جوایز مهمی گرفته، ساخته باشد یا دو فیلم قابل قبول که آماتور محسوب نشود، در کارنامه کاری خود داشته باشد.
به گفته دهستانی، سرمایه‌گذاری روی آثار دانشجویی هم یکی از روش‌های حمایتی مرکز گسترش در حوزه انیمیشن است که در حال حاضر شیوه‌ی آن به نسبت قبل کمی تغییر کرده است.
وی با اشاره به سخت‌گیری‌های موجود برای حمایت از آثار دانشجویی در مرکز گسترش توضیح داد: در گذشته دانشجویان رشته انیمیشن چهار دانشگاه هنر، تربیت مدرس، سوره و مقطع کارشناسی ارشد دانشکده صداوسیما می‌توانستند پایان‌نامه‌های خود را جهت دریافت حمایت مالی به مرکز ارائه دهند، اما در حال حاضر فضا سخت‌گیرانه‌تر شده و با دقت بیشتری روی پروژه‌های دانشجویی کار می‌شود. البته این به معنای کیفیت پایین آثار دانشجویی نیست، چرا که بسیاری از انیمیشن‌های موفق مرکز طی سال‌های گذشته آثار دانشجویی بودهاند.
دهستانی افزود: در شکل جدید تمامی دانشجویان رشته انیمیشن در دانشگاه‌های مختلف می‌توانند طرح خود را برای دریافت حمایت مالی یا بودجه ارائه دهند، اما مرکز پذیرای آثاری است که ۲۰ درصد از تصاویر فیلم به شکل کامل تولید شده باشد. در صورت تایید اثر، مرکز به دو شکل در تولید آن مشارکت می‌کند؛ یک مدل حمایتی است که مبلغی اندک جهت حمایت به فیلمساز پرداخت می‌شود و در شکل دوم مرکز به عنوان سرمایه‌گذار به تولید پروژه ورود می‌کند.
معاون انیمیشن مرکز تاکید کرد: در زمینه‌ی پایان‌نامه‌های دانشجویی، آثاری تایید می‌شوند که به لحاظ محتوا، ساختار و تکنیک حرفه‌ای باشند و به همین دلیل انتظار ما فراتر از کارهای دانشجویی معمول است.
دهستانی در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر سایت مرکز گسترش آماده پذیرش طرح‌های متقاضیان است. بخش پذیرش طرح‌های انیمیشن در این سایت معمولاً باز است و ممکن است در مقاطعی که با ازدحام تولید رو به رو باشیم، به مدت دو تا سه ماه بسته شود.
وی با اشاره به اینکه مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی آمادگی حمایت از ۳۰ انیمیشن کوتاه و دو اثر بلند سینمایی در سال را دارد، گفت: اعضای شورای انیمیشن مرکز در تمامی مراحل با بازبینی پیشرفت کار در جریان روند تولید قرار می‌گیرند و در بسیاری از موارد نکاتی به فیلمساز خاطرنشان می‌شود.
دهستانی افزود: با حضور پنج نفر در شورای انیمیشن مرکز که هر کدام بیش از ۲۰ سال سابقه کار دارند، تجربه این افراد در اختیار فیلمساز قرار می‌گیرد. ضمن اینکه معمولاً ایده‌های مطرح شده از سوی شورا در راستای بهتر شدن کار است.
این مدرس دانشگاه هنر در پایان گفت: هدف ما در مرکز، تولید انیمیشن‌های کوتاه هنری و ساخت آثاری متفاوت برای کودکان است. ضمن اینکه در شرایط امروزی فیلمساز باید در تولید فیلمش حضوری پررنگ داشته باشد؛ به این معنا که برخی امور مانند نگارش فیلمنامه، طراحی کاراکتر، کانسپت و… را بصورت فردی انجام دهد، چرا که با شرایط اقتصادی فعلی تنها در این صورت بودجه‌های پرداختی جوابگوی تولید انیمیشن خواهد بود.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های دانلود شده در جهان
گزارش‌های جدیدی منتشر شده است که نشان دهنده محبوب‌ترین اپلیکشن‌های دانلود شده از فروشگاه‌های آنلاین نرم‌افزاری در نخستین فصل از سال جاری میلادی است.
ویدئو - درد ۱۸ ساله یک جاده برای اراکی‌ها
با وجود گذشت بیش از ۱۵ سال، بزرگراه امیرکبیر (خیابان ۵۸ متری) اراک هنوز به مرحله اجرا نرسیده و بلاتکلیفی ساکنان و مالکان حاضر در طرح را به همراه داشته است. از زمان ابلاغ طرح به شهرداری اراک تا سال ۱۳۹۱ به غیر از معدود تملک‌های پراکنده املاک واقع در این خیابان و حریم آن، اقدام دیگری انجام نشده است. شورای شهر، روند رسیدگی و اجرای طرح را در دستور کار خود قرار داده و این طرح را به ۵۷ بلوک تقسیم‌بندی کرده است.
جامعه فارغ التحصیلان بهترین مدل کسب و کارهای دانش بنیان
نایب رئیس اتاق تعاون ایران معتقد است: جامعه فارغ التحصیلان دانشگاهی بهترین گزینه برای راه‌اندازی کسب و کارهای دانش‌بنیان است.
انتقاد از عدم واگذاری‌ها به بخش تعاون
برگزاری یکصد و هشتمین اجلاس سازمان جهانی کار،حمایت از تشکیل و توسعه تعاونی‌های دانش بنیان و انتقاد از عدم واگذاری‌ها به بخش تعاون از مهمترین خبرهای این هفته حوزه کار و تعاون بود.
واکنش زنگنه به ادعاهای جلیلی
به دنبال اقدام‌ها و اظهارنظرهای سعید جلیلی با هدف زیر سوال بردن عملکرد وزارت نفت در شرایط تحریمی، بیژن زنگنه، وزیر نفت از رئیس جمهوری درخواست کرد تا در جلسه‌ای نزد سران قوا و مراجع ذیصلاح دیگر با آقای جلیلی مناظره کند.
گام سران اوپک برای تمدید توافق نفتی
اوپک در دیدار ماه آینده که برای بازنگری در سیاست تولید این گروه برگزار می‌شود، درصدد تمدید توافق کاهش تولید تا پایان سال ۲۰۱۹ است.
قیمت نفت جهانی بالا رفت
قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی در پی کاهش هفتگی ذخایر نفت آمریکا و توافق اوپک بر سر تاریخ نشست رسمی خود، بیش از یک درصد صعود کرد.
تشکیل کارگروه احیای زاینده رود-حق گاوخونی به مرور ادا می‌شود
وزیر نیرو از تشکیل کارگروه احیای زاینده رود خبر داد و گفت: واگذاری اختیارات لازم به کمیته استانی در حال پیگیری است. مسوولان به جد در تلاش برای رفع مشکل زاینده رود هستند.
بدبینی چین به توافق تجاری با آمریکا
رسانه دولتی چین اعلام کرد مذاکرات تجاری آتی میان سران آمریکا و چین بعید است اختلافات عمده میان دو طرف را فوراً حل کند اما ممکن است باعث گشایش مرحله جدیدی در مذاکرات شود.
قیمت طلای جهانی رکورد جدید زد
قیمت طلا در معاملات روز پنج‌شنبه بازار جهانی تحت تأثیر سیگنال بانک مرکزی آمریکا برای کاهش نرخ‌های بهره در اواخر امسال که افت دلار را به دنبال داشت، حداکثر ۱.۸ درصد صعود کرد و به بالاترین حد خود در بیش از پنج سال اخیر صعود کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان و فرانسه: هنوز هم زمان وجود دارد اما تنها زمان کم!
وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن هشدار به احتمال خطر درگیری در منطقه خلیج فارس، خویشتنداری همه طرف‌های درگیر را خواستار شدند.
چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟
نماینده شرکت ملی نفت در بورس گفت: انتظار می‌رود در هفته‌های آینده حجم معاملات فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی افزایش یابد که برای این مساله نیز سازوکارهای لازم را در نظر گرفته‌ایم، اما این‌که این اتفاق چه زمانی محقق می‌شود بستگی به مشتریان این بازار دارد.
ساخت نامعمول سریال «چرنوبیل» و پخش غیرمتعارف آن در ایران
مینی‌سریال «چرنوبیل» درباره حادثه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین اتفاق افتاد و باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخشی از غرب شوروی سابق شد، از برخی رسانه‌های جهان در حال پخش است.
صبحانه هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند
یکی از راههای کاهش سطح کلسترول بالا، شروع به مصرف بعضی از مواد غذایی خاص، درست لحظه بیدارشدن صبحگاهی است.
ترفند طلافروشان برای کسب سود بیشتر
برخی از واحد‌های طلافروشی از بی اطلاعی مشتریان سوء استفاده کرده و برای کسب سود بیشتر دست به ترفند‌هایی می‌زنند
معرفی اعضای شورای پروانه نمایش
- در سینما و تئاتر چه خبر است؟-
ویدئو - پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۹ خرداد ۹۸
اعتراض دست‌اندرکاران «ما همه با هم هستیم» به ماجرای کرمان
ˮبانی بنوکˮ، امروز در تماشاخانه سرو
راه‌اندازی سایتی برای سینمای مستند
مستند «امتحان» آماده نمایش شد
فهرست بازیگران نمایش «مرغ دریایی من» کامل شد
معرفی برگزیدگان پروژه جامع ملی چهارفصل تئاتر ایران
جشن کانون کارگردانان برای زادروز عباس کیارستمی