نکات استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی

09:04 ۲۳۳ روز و ۲۳ ساعت پیش برترین ها 1,915 0
         نکات استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی

دستگاه تصفیه هوا یکی از لوازم خانگی نسبتا گران قیمت محسوب می شود که قادر است در هر فصلی از سال، دمای خانه را به شرایط دلخواه برساند. این وسیله به نام کولر گازی هم شناخته می شود و اغلب برای خنک کردن فضای داخلی در فصل های گرم پر طرفدار است.

برترین ها

برترین ها - ترجمه از صدف حقیقت: دستگاه تصفیه هوا یکی از لوازم خانگی نسبتا گران قیمت محسوب می شود که قادر است در هر فصلی از سال، دمای خانه را به شرایط دلخواه برساند. این وسیله به نام کولر گازی هم شناخته می شود و اغلب برای خنک کردن فضای داخلی در فصل های گرم پر طرفدار است.

         نکات استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی

ولی آیا می دانید بهترین دمایی که این دستگاه می تواند برای هوای خانه تامین کند، چه عددی است؟ زمانی که می خواهید هزینه ای را بابت خرید دستگاه تهویه هوا یا کولر گازی کنار بگذارید، باید مبالغ اضافی مانند هزینه های نگهداری از جمله تعویض فیلتر یا هزینه های خدماتی مانند تنظیم و نصب را هم در نظر بگیرید. البته ممکن است این مبالغ در مدلهای مختلف نیز متفاوت باشند. حتی دما و برنامه مورد نظر شما هم می تواند بودجه مورد نیاز برای خرید وسیله را تغییر دهد. پس قبل از اقدام برای خرید این دستگاه، بهتر است اطلاعات بیشتری در مورد دمای مناسب کسب کنید.

دستگاه تصفیه هوا را باید روی چه عددی تنظیم کنم؟

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که درجه حرارت ایده آل برای فضای داخلی خانه مانند اتاق خواب بین 25 تا 26 درجه سانتی گراد است. در این دما اگر از یک اتاقی که دستگاه تصفیه هوا دارد به اتاقی فاقد آن بروید، دچار شوک حرارتی نمی شوید. همچنین درجه حرارت فضای دارای دستگاه تصفیه هوا و فضای فاقد آن نباید بیشتر از 5 درجه سانتی گراد در نظر گرفته شود. برای اینکه از این میزان تفاوت درجه حرارت مطمئن شوید، دو دماسنج تهیه کنید و یکی از آنها را در اتاق خواب و دیگری را در فضای بیرون و در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید. شما می توانید برای ذخیره کردن انرژی هم تلاش کنید و از مسیرهایی که باعث هدر رقت انرژی می شوند، جلوگیری کنید. برای مثال راه های ورود و خروج هوا را ببندید و با توجه به فصل لباس مناسب بپوشید. این کار علاوه بر اینکه باعث می شود دستگاه تصفیه هوا با قدرت کمتری فعالیت کند، هزینه های برق مصرفی شما را هم کاهش می دهد.

در برخی از مناطق و شهرها که گرمای تابستان شدید و آزاردهنده است، از دستگاه تصفیه هوا و کولرهای گازی به صورت حداکثر و 24 ساعت روز استفاده می شود. با این وجود باید بدانید که روشن بودن دستگاه تصفیه هوا یا همان کولر گازی علاوه بر اینکه ممکن است برای سلامتی آسیب رسان باشد، به جیبتان و محیط زیست هم آسیب می رساند!

         نکات استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی

با همه این توضیحات اگر همچنان قصد دارید برای خرید دستگاه تصفیه هوا اقدام کنید، باید در قبال آن مسئول باشید و فقط به فکر خود نباشید. توصیه می شود درجه حرارت این وسیله را کمتر از 25 درجه سانتی گراد تنظیم نکنید تا در این صورت بتوانید کارایی انرژی و مصرف برق منزل خود را در ماکزیمم حد خود نگه دارید. پیشنهاد می شود قبل از روشن کردن دستگاه تصفیه هوا یا کولر گازی، از بسته بودن در و پنجره ها مطمئن شوید.

عادت اشتباهی که بسیاری از افراد انجام می دهند این است که درجه حرارت دستگاه را بسیار پایین می آورند تا هوای اتاق به سرعت کاهش یابد و سریع خنک شوند. ولی این روش صحیح نیست چون تنها باعث می شود مصرف انرژی به میزان زیادی افزایش یابد. صبور باشید و سعی نکنید درجه حرارت را به میزان زیادی کاهش دهید. بدن باید زمان کافی داشته باشد تا با محیط اطراف تنظیم و سازگار شود. اگر درجه حرارت را کمی بیشتر تنظیم کنید، بدن هم می تواند به خوبی دمای هوا را تحمل کند فقط شاید زمان بیشتری نیاز داشته باشد. حتی زمانی که دمای دستگاه تهویه هوا را روی عدد 25 تنظیم کرده باشید هم با ورود به خانه، تغییر دمایی را کاملا احساس می کنید.


چگونه هزینه برق را کاهش دهید؟

استفاده از دستگاه تهویه هوا و کولر گازی راحتی بیشتری برای شما به همراه دارد، ولی باید بدانید که هزینه مصرفی برق را به میزان بسیار افزایش می دهد و ممکن است رد این شرایط تغییر بسیار محسوسی بر روی قبض برق خود مشاهده کنید. پس اگر می خواهید هزینه برق را کاهش دهید، پیشنهاد می شود به سراغ دستگاه های تصفیه هوایی بروید که دارای برنامه هستند و می توان مقدار استفاده کوتاه مدت در طول روز را روی برنامه های آن تنظیم کرد. در این صورت اگر خانه نباشید، خودش به طور اتوماتیک خاموش می شود.

         نکات استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی

اگر از آن دسته افراد هستید که در طول فصل تابستان با هوای گرم و طافت فرسا برای خوابیدن حتما باید کولر گازی یا دستگاه تهویه هوا روشن باشد، می توانید از برنامه ای استفاده کنید که دمای هوا و مدت روشن بودن آن در طول شب با روز متفاوت باشد. البته باید بدانید که خوابیدن در حالتی که دستگاه تصفیه هوا روشن است، برای سلامتی تان خطرناک است. پس اگر برایتان مقدور است، سعی کنید این عادت را کنار بگذارید و بتوانید با خاموش بودن این وسیله هم به خواب بروید و خواب راحتی داشته باشید.

چنانچه در منطقه معتدل زندگی می کنید، نیازی نیست دستگاه تهویه و تصفیه هوا را در تمام طول روز روشن بگذارید. اگر در زمان عصر و بعد از ظهر هوا خنکتر می شود، فقط کافی است پنجره را باز کنید و از هوای خوش و طبیعی بیرون لذت ببرید. هر زمان که درجه حرارت فضای بیرون از خانه مناسب نبود، می توانید دستگاه خود را روشن کنید. در صورتی که در خانه شما پنکه سقفی هم وجود داشته باشد دیگر نیازی نیست درجه حرارت دستگاه را به گونه ای تنظیم کنید که 5 درجه با فضای خارجی تفاوت داشته باشد.

یکی از ساده ترین راهکارهایی که می توانید برای جلوگیری از گرمای خانه انجام دهید و البته بهتر است آن را در اولین قدم در نظر بگیرید، این است که گرمای اضافی را تا حد ممکن از خانه دور کنید. این مرحله می تواند از طریق جلوگیری از ورود گرما به خانه به انجام برسد یا حتی گرمایی که از دستگاه های درون خانه مانند ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی، سشوار و خشک کن تولید می شوند را کاهش دهد. استفاده از لوازم برقی را در ساعاتی انجام دهید که خنک ترین دمای روز را داشته باشد.

منبع: steptohealth


گروه های زیر مجموعه علم و فناوری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

جراحی زیبایی زیر تیغ قانون
تا کجا اجازه داریم چهره خود را با عمل‌های جراحی تغییر بدهیم؟
بفرمایید دانشگاه!
بحران صندلی‌های خالی، دانشگاه‌های ایران را تهدید می‌کند.
کاپیتان تیم ملی کبدی جوانان: با همه مشکلات طلای جهان را می‌گیریم
کاپیتان تیم ملی کبدی جوانان می‌گوید به کمبود امکانات در اردوها توجهی نداریم و می‌خواهیم طلای مسابقات جهانی را کسب کنیم.
چند راهکار ساده برای کاهش تولید شیرابه زباله
رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران به تشریح اقدامات ساده‌ای که موجب کاهش تولید شیرابه زباله می‌شود پرداخت و گفت: با اتخاذ این روش‌ها زباله‌ها دیرتر بو می‌گیرند چون شیرابه عامل ایجاد بوی نامطبوع است.
سقوطی که باعث فوت بیمار شد؛دستور استاندار هرمزگان برای رسیدگی فوری
اعلام مرگ فردی ۸۳ ساله در بیمارستان شهیدمحمدی بندرعباس بر اساس آنچه سهل‌انگاری گفته می‌شود، سبب موجی از نگرانی در بین مردم استان هرمزگان شد.
جت آموزشی و پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» رونمایی شد
جت آموزشی و پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز (پنجشنبه) با حضور وزیر دفاع، فرمانده نیروی هوایی ارتش و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی شد.
«خشونت در فضای مجازی» منتشر شد
کتاب «خشونت در فضای مجازی» با رویکرد آسیب‌شناسی پیام‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.
ترامپ: آمریکا آماده مذاکره با ایران است- مذاکره کنند خوب است
رئیس جمهوری با تکرار ادعاهای پیشین خود، مدعی شد ایران به خاطر مشکلات اقتصادی "به دردسر افتاده" است
ثبت‌ اطلاعات 15 میلیون و 138 هزار دانش‌آموز در سامانه سناد
سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش از ثبت اطلاعات 15 میلیون و 138 هزار و 523 دانش‌آموز در سامانه سناد خبر داد.
اینفوگرافی - وضعیت استفاده ایرانی‌ها از اینترنت
گزارش مرکز آمار ایران که بر اساس آمارهای سال ۹۶ تنظیم و به تازگی منتشر شده، ۵۹ درصد از افراد با سن کمتر از ۱۵ سال و ۸۵ درصد افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله و همچنین بیش از ۷۳ درصد از افراد ۲۵ تا ۴۹ ساله در ایران از اینترنت استفاده می‌کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شوخی با علی دایی مجاز است یا خیر؟
«علی دایی بالاتر از شوخی‌کردن نیست. شاید بخش عمده‌ای از شوخی مجری تلویزیونی هم ساده‌تر از این بود که واکنش دایی این قدر سنگین باشد اما کاش مجری تلویزیونی بداند که طنز با ظرافت همراه است و وقتی روی آنتن است، در جمع دوستانش نیست که اولین جمله‌ای را که به ذهنش می‌رسد، برای یک موج خنده بگوید و دو دقیقه بعد جمع فراموش کند.»
واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟
دانشمندان ترک، عرب یا آلمانی وقتی می‌خواهند علم خود را به دیگران انتقال دهند تا جهانیان متوجه اختراع آنها شوند، از چه زبانی استفاده می‌کنند؟
هواداران در انتخابی یورو ۲۰۲۰ به روایت تصویر
هواداران در این هفته از بازی‌های انتخابی یورو ۲۰۲۰ نقش پر رنگی داشتند.
بیاتلو: لیگ‌برتری شدن نود در این فصل توقع بی‌جایی است
سرمربی نود ارومیه می‌گوید توقع داشتن از تیمش برای صعود به لیگ برتر، توقع بی‌جایی است.
مضرات مصرف زیاد چربی‌ها
مصرف زیاد چربی‌ها خطر ابتلا به سرطان سینه و سرطان پروستات را افزایش می‌دهند؛ در سطح جهان نیز سرطان پستان شایع‌ترین علت مرگ و میر در اثر سرطان است.