نکات استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی

09:04 ۱۱۲ روز و ۸ ساعت پیش برترین ها 983 0
         نکات استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی

دستگاه تصفیه هوا یکی از لوازم خانگی نسبتا گران قیمت محسوب می شود که قادر است در هر فصلی از سال، دمای خانه را به شرایط دلخواه برساند. این وسیله به نام کولر گازی هم شناخته می شود و اغلب برای خنک کردن فضای داخلی در فصل های گرم پر طرفدار است.

برترین ها

برترین ها - ترجمه از صدف حقیقت: دستگاه تصفیه هوا یکی از لوازم خانگی نسبتا گران قیمت محسوب می شود که قادر است در هر فصلی از سال، دمای خانه را به شرایط دلخواه برساند. این وسیله به نام کولر گازی هم شناخته می شود و اغلب برای خنک کردن فضای داخلی در فصل های گرم پر طرفدار است.

         نکات استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی

ولی آیا می دانید بهترین دمایی که این دستگاه می تواند برای هوای خانه تامین کند، چه عددی است؟ زمانی که می خواهید هزینه ای را بابت خرید دستگاه تهویه هوا یا کولر گازی کنار بگذارید، باید مبالغ اضافی مانند هزینه های نگهداری از جمله تعویض فیلتر یا هزینه های خدماتی مانند تنظیم و نصب را هم در نظر بگیرید. البته ممکن است این مبالغ در مدلهای مختلف نیز متفاوت باشند. حتی دما و برنامه مورد نظر شما هم می تواند بودجه مورد نیاز برای خرید وسیله را تغییر دهد. پس قبل از اقدام برای خرید این دستگاه، بهتر است اطلاعات بیشتری در مورد دمای مناسب کسب کنید.

دستگاه تصفیه هوا را باید روی چه عددی تنظیم کنم؟

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که درجه حرارت ایده آل برای فضای داخلی خانه مانند اتاق خواب بین 25 تا 26 درجه سانتی گراد است. در این دما اگر از یک اتاقی که دستگاه تصفیه هوا دارد به اتاقی فاقد آن بروید، دچار شوک حرارتی نمی شوید. همچنین درجه حرارت فضای دارای دستگاه تصفیه هوا و فضای فاقد آن نباید بیشتر از 5 درجه سانتی گراد در نظر گرفته شود. برای اینکه از این میزان تفاوت درجه حرارت مطمئن شوید، دو دماسنج تهیه کنید و یکی از آنها را در اتاق خواب و دیگری را در فضای بیرون و در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید. شما می توانید برای ذخیره کردن انرژی هم تلاش کنید و از مسیرهایی که باعث هدر رقت انرژی می شوند، جلوگیری کنید. برای مثال راه های ورود و خروج هوا را ببندید و با توجه به فصل لباس مناسب بپوشید. این کار علاوه بر اینکه باعث می شود دستگاه تصفیه هوا با قدرت کمتری فعالیت کند، هزینه های برق مصرفی شما را هم کاهش می دهد.

در برخی از مناطق و شهرها که گرمای تابستان شدید و آزاردهنده است، از دستگاه تصفیه هوا و کولرهای گازی به صورت حداکثر و 24 ساعت روز استفاده می شود. با این وجود باید بدانید که روشن بودن دستگاه تصفیه هوا یا همان کولر گازی علاوه بر اینکه ممکن است برای سلامتی آسیب رسان باشد، به جیبتان و محیط زیست هم آسیب می رساند!

         نکات استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی

با همه این توضیحات اگر همچنان قصد دارید برای خرید دستگاه تصفیه هوا اقدام کنید، باید در قبال آن مسئول باشید و فقط به فکر خود نباشید. توصیه می شود درجه حرارت این وسیله را کمتر از 25 درجه سانتی گراد تنظیم نکنید تا در این صورت بتوانید کارایی انرژی و مصرف برق منزل خود را در ماکزیمم حد خود نگه دارید. پیشنهاد می شود قبل از روشن کردن دستگاه تصفیه هوا یا کولر گازی، از بسته بودن در و پنجره ها مطمئن شوید.

عادت اشتباهی که بسیاری از افراد انجام می دهند این است که درجه حرارت دستگاه را بسیار پایین می آورند تا هوای اتاق به سرعت کاهش یابد و سریع خنک شوند. ولی این روش صحیح نیست چون تنها باعث می شود مصرف انرژی به میزان زیادی افزایش یابد. صبور باشید و سعی نکنید درجه حرارت را به میزان زیادی کاهش دهید. بدن باید زمان کافی داشته باشد تا با محیط اطراف تنظیم و سازگار شود. اگر درجه حرارت را کمی بیشتر تنظیم کنید، بدن هم می تواند به خوبی دمای هوا را تحمل کند فقط شاید زمان بیشتری نیاز داشته باشد. حتی زمانی که دمای دستگاه تهویه هوا را روی عدد 25 تنظیم کرده باشید هم با ورود به خانه، تغییر دمایی را کاملا احساس می کنید.


چگونه هزینه برق را کاهش دهید؟

استفاده از دستگاه تهویه هوا و کولر گازی راحتی بیشتری برای شما به همراه دارد، ولی باید بدانید که هزینه مصرفی برق را به میزان بسیار افزایش می دهد و ممکن است رد این شرایط تغییر بسیار محسوسی بر روی قبض برق خود مشاهده کنید. پس اگر می خواهید هزینه برق را کاهش دهید، پیشنهاد می شود به سراغ دستگاه های تصفیه هوایی بروید که دارای برنامه هستند و می توان مقدار استفاده کوتاه مدت در طول روز را روی برنامه های آن تنظیم کرد. در این صورت اگر خانه نباشید، خودش به طور اتوماتیک خاموش می شود.

         نکات استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی

اگر از آن دسته افراد هستید که در طول فصل تابستان با هوای گرم و طافت فرسا برای خوابیدن حتما باید کولر گازی یا دستگاه تهویه هوا روشن باشد، می توانید از برنامه ای استفاده کنید که دمای هوا و مدت روشن بودن آن در طول شب با روز متفاوت باشد. البته باید بدانید که خوابیدن در حالتی که دستگاه تصفیه هوا روشن است، برای سلامتی تان خطرناک است. پس اگر برایتان مقدور است، سعی کنید این عادت را کنار بگذارید و بتوانید با خاموش بودن این وسیله هم به خواب بروید و خواب راحتی داشته باشید.

چنانچه در منطقه معتدل زندگی می کنید، نیازی نیست دستگاه تهویه و تصفیه هوا را در تمام طول روز روشن بگذارید. اگر در زمان عصر و بعد از ظهر هوا خنکتر می شود، فقط کافی است پنجره را باز کنید و از هوای خوش و طبیعی بیرون لذت ببرید. هر زمان که درجه حرارت فضای بیرون از خانه مناسب نبود، می توانید دستگاه خود را روشن کنید. در صورتی که در خانه شما پنکه سقفی هم وجود داشته باشد دیگر نیازی نیست درجه حرارت دستگاه را به گونه ای تنظیم کنید که 5 درجه با فضای خارجی تفاوت داشته باشد.

یکی از ساده ترین راهکارهایی که می توانید برای جلوگیری از گرمای خانه انجام دهید و البته بهتر است آن را در اولین قدم در نظر بگیرید، این است که گرمای اضافی را تا حد ممکن از خانه دور کنید. این مرحله می تواند از طریق جلوگیری از ورود گرما به خانه به انجام برسد یا حتی گرمایی که از دستگاه های درون خانه مانند ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی، سشوار و خشک کن تولید می شوند را کاهش دهد. استفاده از لوازم برقی را در ساعاتی انجام دهید که خنک ترین دمای روز را داشته باشد.

منبع: steptohealth


گروه های زیر مجموعه علم و فناوری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رشد ٥٧ درصدی تراکنش‌ها در بخش اینترنت بانک صادرات ایران
استقبال مشتریان از خدمات بانکداری الکترونیکی بانک صادرات ایران به‌ویژه در بخش اینترنت‌بانک در اردیبهشت‌‎ماه ٩٨ نسبت به ماه قبل با رشد بیش از ٥٧ درصدی مواجه بوده است.
دانلود قسمت هفدهم سریال نهنگ آبی
قسمت ۱۷ سریال «نهنگ آبی» با عنوان "مگنولیا" به کارگردانی فریدون جیرانی، توسط سایت دانلود قانونی حلال دانلود توزیع شد.
کاهش نرخ سود در حال حاضر تاثیری بر تولید ندارد
مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران گفت: کاهش مطالبات معوق بانک‌ها از دولت و تسهیلات گیرندگان، کنترل تورم، ارائه مشوق‌های مناسب به سرمایه‌گذاران در بخش‌های مولد و صادرات و از همه مهم‌تر بهبود شرایط سیاسی و رفع یا گذر از تحریم‌ها از جمله عواملی هستند که می‌توانند موجب کاهش نرخ سود بانکی و به تبع آن نرخ سود تسهیلات بانکی شوند.
هدایای اینترنتی همراه اول در «دوشنبه سوری» خردادماه
همراه اول در «دوشنبه سوری» خرداد ماه تا ۱۰۰گیگابایت اینترنت هدیه می‌دهد.
گران ترین خودروهای کلاسیک در بازار جهانی
همان‌طور که در سایت ویدیویی فونل می‌توانید مشاهده کنید برخلاف انتظار عامه‌ی مردم، هیچ‌کدام از محصولات مدرن خودروسازان، به‌اندازه‌ی ارزشمندترین مدل‌های کلاسیک، گران نیستند. کلکسیونرها برای نمونه‌های خاص با قدمت بالا، بیش از ۲۰ میلیون دلار می‌پردازند.
تابستان امسال با خوان باجی
تابستان با گرمای خود در راه است. چند سالی می‌شود که گرما در اکثر نقاط ایران، بیداد می‌کند. دیگر دمای ۴۰ درجه عادی شده است. هر چقدر هم از کولر و وسایل سرمایشی استفاده شود، بازهم وجود انسان گرم می‌شود. این گرما، اعصاب را تضعیف می‌کند و فرد عصبی شده و بی‌قرار می‌شود.
انتخاب چمن مصنوعی مطلوب برای محیط بازی کودکان
کودکان به دلیل تحرک و بازیگوشی ذاتی در معرض انواع آسیب‌ها قرار دارند و ایمنی کف‌پوش محیط بازی آن‌ها، باید توسط والدین و مربیان مورد توجه قرار گیرد.
چرا کسی نتوانست جای شریعتی را پر کند؟
«اگر شریعتی امروز در جامعه ما حضور می‌داشت، در حراست و حفاظت از بخش قابل‌ ملاحظه‌ای از نسل جوان دانشگاهی ما، نقش مثبتی ایفا می‌کرد و یک پل ارتباطی بین جامعه و دانشگاه می‌شد.»
والدین ایرانی بهترین دانش‌آموزان جهان هستند
«شما تنها آموزگار مدرسه، کارآموز فنی حرفه‌ای کلاس علوم، راننده آژانس، عمه، دایی، عمو و دوست یکرنگ فرزندتان نیستید، نقش‌های دیگری هم دارید که باید بخوبی از عهده آنها برآمده باشید ازجمله نقش حیاتی عابربانک، کارگر خدمات، پلیس، مکانیک و هزار و یک مسئولیت جانفرسای دیگر.»
رفیقدوست: چند متخلف بخش خصوصی را اعدام کنند
محسن رفیق‌دوست معتقد است یکی از راه‌های دور زدن تحریم‌ها واگذار کردن فروش نفت به بخش خصوصی است و البته قائل به اعدام متخلفان بخش خصوصی هم هست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نهمین جلسه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه آغاز شد
نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات 30 متهم دیگر بانک سرمایه دقایقی پیش در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
ثبت رکورد پرواز با مسافت پاراگلایدر آسیا در ایران
طولانی‌ترین پرواز آزاد مسافت با پاراگلایدر در آسیا در ایران انجام شد.
روحانی، یک مدل موسیقی را با خودش به ایران می‌آورد؟
با تصاویری که از «ونیزی» در نشریات مختلف درج شده، کارکرد او به عنوان یک مدل، بیشتر از رهبر ارکستر سمفونیک است.
راههای درمان خانگی پولیپ بینی
پولیپ بینی زائده‌ای به شکل اشک و غیر سرطانی است که در بینی یا حفره سینوس تشکیل می‌شوند.
ماجرای حمله به یک توله خرس در سوادکوه +فیلم
پس از انتشار تصاویر و فیلم‌های تأسف‌بار از حمله چند نفر به یک توله خرس دو ساله و تلف شدن این حیوان، مدیرکل محیط زیست استان مازندران از شناسایی این افراد خبر داد.