میزان واقعی دستمزد در سال ۹۸ باید چقدر باشد؟

12:59 ۶۴ روز و ۸ ساعت پیش افکار نیوز 80 0
میزان واقعی دستمزد در سال ۹۸ باید چقدر باشد؟

اکنون در روز‌های پایانی سال کارگران منتظر بررسی نهایی از میزان دستمزد شان برای سال جدید هستند چرا که روز به روز هم قیمت کالا‌ها افزایش می‌یابد و هم شرایط زندگی برای این قشر از جامعه سخت‌تر می‌شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،حدود ۸ ماه پیش در بازنگری دستمزد کارگران در هیات دولتمطرح شد.مسئولین مربوطه زمانی تصمیم به بازنگری در
دستمزدکارگران کردند که تورمو بازار در شرایط سختی قرار داشت و معیشت مردم به خطر افتاده بود.
نوسانات قیمت ارزو دلارباعث سردرگمی مردم در مخارج ابتدایی زندگی خود و خانواده‌شان شده بود و این موضوع باعث کاهش قدرت خرید کارگران شد.
از ۸ ماه پیش تاکنون هیچ تغییری در افزایش دستمزد کارگران ایجاد نشده است تا جایی که کارگران طی نامه‌ای به شورای عالی کارخواستار بررسی وضعیت معیشت شدند.
اکنون در روز‌های پایانی سال کارگران منتظر بررسی نهایی از میزان دستمزد شان برای سال جدید هستند چرا که روز به روز هم قیمت کالا‌ها افزایش می‌یابد و هم شرایط زندگی برای این قشر از جامعهسخت‌تر می‌شود. طبق نظرات نمایندگان کارگری
حقوقو دستمزد کارگران در حال حاضر تنها پاسخگو تامین ۱۰ روز زندگی آنهاست.
با پیشنهاد دولت در بودجهسال ۹۸ دستمزد کارمندان ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت و از آن جایی که حقوق کارگران همیشه تحت تاثیر حقوق کارمندان دولت است می‌توان امید داشت که دستمزد کارگران در سال آینده افزایشی تا حدود ۲۰ درصد داشته باشد چرا که تنها ایراناست که نسبت به کشور‌های اروپایی از کمترین میزان حداقل دستمزدبرای کارگران برخوردار است.
 حقوق کارمندان و دستمزد کارگران مطابق قانون برنامه ششم توسعه باید بر اساس نرخ تورم پیش بینی شود، اما این قانونبه دلایل مختلف سال‌هاست در کشور اجرا نمی‌شود و افزایش حقوق‌ها و دستمزد‌ها تنها بر اساس نظرات شخصی مسئولان و نظرات کارفرمایان بستگی به شرایط افزایش اندکی دارد.
بر اساس آمار‌های اعلام شده دستمزد ۴۵ درصد از بیمه‌شدگان تامین اجتماعیکمتر از ۱.۵میلیون تومان است، همچنین در سال ۱۳۹۶ متوسط دستمزد ۴۵ درصد از بیمه‌شدگان
سازمان تامین اجتماعیکمتر از ۱/۵ میلیون تومان بوده است. گفتنی است متوسط بالاترین میزان حقوق دریافتی بیمه‌شدگان تامین اجتماعی یک میلیون و ۶۱۳هزار تومان بوده است.
چندی پیش علی خدایی نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: نوسانات ارزی باعث سقوط دستمزد کارگران شده است و در حال حاضرحداقل دستمزد می‌تواند ۲۴ درصد از هزینه‌ها را تأمین کند.
وی مطرح کرد: بر اساس آمار و ارقامو محاسبه‌ای که در شهریور ماه با حضور گروه کارفرمایی و دولت انجام دادیم، مشخص شد، کارگران حدود ۷۰ درصد از قدرت خریدشان را از دست داده اند.
در این شرایط سوالی که مطرح می شود این است که بهتر نیست به جای پرداخت بسته حمایتی به این قشر از جامعه دستمزد این افراد به شکل چشم گیری افزایش یابد؟در این خصوص محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاهاجتماعی، اظهار کرد: دستمزد کارگران در شورای عالی کار تعیین می‌شود و ما در تلاش هستیم که دراین شورا به یک جمع بندی‌ای برسیم که مبلغ دستمزد علاوه بر دارا بودن یک جز ثابت، یک جزیی که درصدی از حقوق باشد را نیز داراست.
وزیر رفاه با بیان اینکه مثل گذشته پیشنهاد تامین بن کارگری را به عنوان یکی از اموری که برای جامعه کارگری کشور مفید است را تقدیم  دولت کرده ایم، افزود: در این زمینه حاضریم بخشی از منابع موجود را در زمینه تامین کالای اساسی از طریق شبکه‌های توزیع دهک که در حوزه کارگری وجود دارد، مانند شرکت‌های تعاونی مصرف محلی در اختیار کارگران قرار دهیم.
شریعتمداری ادامه داد: این موضوع مورد پیگیری ما است، ولی اینکه چه چیزی به تصویب شورای عالی کار برسد و دولت چه چیزی را تایید کند، نمی دانم.
همچنین شریعتمداری در حاشیه پنجمین جلسه شورای هماهنگی کارگروه توانمندسازی زنانسرپرست خانوار گفت: چارچوب تعیین حقوق و دستمزد کارگری تعیین شده اما همه مباحثی که هر سال در زمان تعیین حقوق از سوی جامعه کارگری‌، نمایندگان و کارفرمایان آنها مطرح می‌شود قابل اجرا نیست.
وی در مورد غیبت کارفرمایان در اولین جلسه حقوق و دستمزد سال ۹۸ گفت: همیشه رسیدن به اجماع زمان‌بر است. این جلسات هم با همه سه‌جانبه‌گرایی محاسنی دارد که آنها را هم باید دید.
وی افزود: نظر کارفرمایان درباره تخصیص یارانهبه بخش آموزش، فرهنگ و بهداشت و درمانکارگران در جلسات تعیین دستمزد مطرح شده اما باید برمبنای تصمیمات سه‌جانبه و در شورای عالی کار به نتیجه قطعی رسید.
وزیر رفاه در مورد حق مسکن کارگران گفت: حق مسکناز ۲۰ هزار تومان به ۴۰ هزار تومان رسیده که ما پیشنهاد ۱۰۰ هزار تومان را داده‌ایم.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

24 هزار راس دام سبک و سنگین کشور بر اثر سیلاب تلف شدند
کرج - ایرنل - رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: 24 هزار راس دام سبک و سنگین ، 9 میلیون قطعه طیور و هزاران تن ماهی در سیل اخیر کشور تلف شدند.
هزار و 54 دختر کم سن در خراسان شمالی ازدواج کردند
بجنورد- ایرنا - مدیرکل ثبت احوال خراسان شمالی اعلام کرد: هزار و 54 دختر 10 تا 14 ساله، سال گذشته در این استان ازدواج کردند.
باران و سیل شرایط مناسبی را برای کشاورزی خراسان رضوی رقم زد
مشهد- ایرنا- رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: بارش شدید باران طی فروردین ماه امسال با وجود جاری شدن سیل و پیامدهای منفی ان شرایط بهتری را برای تولید محصولات کشاورزی، مراتع و کشت دیم این استان به وجود آورد.
سهامداران پدیده شاندیز به استانداری خراسان رضوی مراجعه کردند
مشهد-ایرنا- حدود 180 نفر از سهامداران شرکت پدیده شاندیز ظهر پنجشنبه برای پیگیری دریافت مطالبات خود از شرکت یاد شده به استانداری خراسان رضوی مراجعه کردند.
رکورد پرباران‌ترین سال آبی کشور در 51 سال گذشته ثبت شد
اهواز - ایرنا - مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران، سال آبی جاری(اول مهر) تاکنون را پرباران ترین سال آبی کشور در 51 سال گذشته دانست و گفت: متوسط بارش تجمعی کشور از ابتدای سال آبی 98-97 تا 27 فروردین امسال به 308.2 میلیمتر رسیده است.
کمک حوزه علمیه به سیل زدگان خوزستان درحال توزیع است
اهواز- ایرنا- مدیر حوزه های علمیه خواهران درباره کمک های این مرکز به سیل زدگان خوزستان گفت: بخشی از این کمک ها به ستاد مردمی کمک به سیل زدگان خوزستان ارسال و بخش دیگر نیز توسط خود حوزه علمیه خواهران بین مردم منطقه توزیع می شود.
هوای اهواز در شرایط ناسالم قرار دارد
تهران -ایرنا- مدیر کل دفتر پایش فراگیرسازمان حفاظت محیط زیست گفت: هوای شهر اهواز با شاخص ١٠٨ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.
ایمن سازی سیل بند روستاها و جاده های جنوب خوزستان آغاز شد
آبادان - ایرنا - کار ایمن سازی روستاهای شادگان و جاده آبادان - ماهشهر در مقابل سیلاب ناشی از طغیان رودخانه کارون و تالاب شادگان با حضور سرلشکر قاسم سلیمانی از صبح روز پنجشنبه آغاز شد.
97 قبضه سلاح غیرمجاز در خوزستان کشف و ضبط شد
اهواز - ایرنا - فرمانده انتظامی خوزستان گفت: 97 قبضه سلاح جنگی و شکاری غیرمجاز در اجرای طرح جمع آوری سلاح و مهمات غیرمجاز در خوزستان کشف و ضبط، و 98 نفر در این رابطه دستگیر شدند.
ارتش و سپاه در آق قلا؛ تا آخر در کنار مردم می مانیم
گرگان - ایرنا - فرماندهان قرارگاه های ارتش و سپاه در آق قلا در گفت وگوهای جداگانه با خبرنگاران ایرنا اطمینان دادند که تا عادی شدن وضعیت و پایان کار امداد، نجات و بازسازی این شهر سیل زده را ترک نخواهند کرد و در کنار مردم می مانند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فیلم - خلاصه دیدار پورتو ۱-۴ لیورپول
تیم فوتبال لیورپول در خانه پورتو موفق به برد 4-1 شد تا در مجموع با برتری 6-1 راهی نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا شده و حریف بارسلونا شود.
نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه به تاخیر افتاد
تهران-ایرنا- منابع خبری امروز (پنجشنبه) اعلام کردند که نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر که قرار بود امروز برگزار شود، به تاخیر افتاد.
پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
2000 قطعه جوجه قاچاق در آستارا کشف شد
حماسه مردم خوزستان در مبارزه با سیل ویرانگر
حضور آیت‌الله علم‌الهدی در مناطق سیل‌زده
آسیب بارندگی‌ها به منزل 50 مددجوی قشم
ابراز نگرانی از موج دوم ملخ‌ها
واژگونی موتورسیکلت با دوکشته
مراقبت از مادران باردار و گروههای آسیب پذیر در مناطق سیل زده
اتفاقی عجیب و خطرناک در مشهد+عکس
ضرورت‌های جدید مناطق سیل‌زده
آنچه از بحران باقی می‌ماند +عکس