میزان واقعی دستمزد در سال ۹۸ باید چقدر باشد؟

12:59 ۱۵۶ روز و ۱۰ ساعت پیش افکار نیوز 174 0
میزان واقعی دستمزد در سال ۹۸ باید چقدر باشد؟

اکنون در روز‌های پایانی سال کارگران منتظر بررسی نهایی از میزان دستمزد شان برای سال جدید هستند چرا که روز به روز هم قیمت کالا‌ها افزایش می‌یابد و هم شرایط زندگی برای این قشر از جامعه سخت‌تر می‌شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،حدود ۸ ماه پیش در بازنگری دستمزد کارگران در هیات دولتمطرح شد.مسئولین مربوطه زمانی تصمیم به بازنگری در
دستمزدکارگران کردند که تورمو بازار در شرایط سختی قرار داشت و معیشت مردم به خطر افتاده بود.
نوسانات قیمت ارزو دلارباعث سردرگمی مردم در مخارج ابتدایی زندگی خود و خانواده‌شان شده بود و این موضوع باعث کاهش قدرت خرید کارگران شد.
از ۸ ماه پیش تاکنون هیچ تغییری در افزایش دستمزد کارگران ایجاد نشده است تا جایی که کارگران طی نامه‌ای به شورای عالی کارخواستار بررسی وضعیت معیشت شدند.
اکنون در روز‌های پایانی سال کارگران منتظر بررسی نهایی از میزان دستمزد شان برای سال جدید هستند چرا که روز به روز هم قیمت کالا‌ها افزایش می‌یابد و هم شرایط زندگی برای این قشر از جامعهسخت‌تر می‌شود. طبق نظرات نمایندگان کارگری
حقوقو دستمزد کارگران در حال حاضر تنها پاسخگو تامین ۱۰ روز زندگی آنهاست.
با پیشنهاد دولت در بودجهسال ۹۸ دستمزد کارمندان ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت و از آن جایی که حقوق کارگران همیشه تحت تاثیر حقوق کارمندان دولت است می‌توان امید داشت که دستمزد کارگران در سال آینده افزایشی تا حدود ۲۰ درصد داشته باشد چرا که تنها ایراناست که نسبت به کشور‌های اروپایی از کمترین میزان حداقل دستمزدبرای کارگران برخوردار است.
 حقوق کارمندان و دستمزد کارگران مطابق قانون برنامه ششم توسعه باید بر اساس نرخ تورم پیش بینی شود، اما این قانونبه دلایل مختلف سال‌هاست در کشور اجرا نمی‌شود و افزایش حقوق‌ها و دستمزد‌ها تنها بر اساس نظرات شخصی مسئولان و نظرات کارفرمایان بستگی به شرایط افزایش اندکی دارد.
بر اساس آمار‌های اعلام شده دستمزد ۴۵ درصد از بیمه‌شدگان تامین اجتماعیکمتر از ۱.۵میلیون تومان است، همچنین در سال ۱۳۹۶ متوسط دستمزد ۴۵ درصد از بیمه‌شدگان
سازمان تامین اجتماعیکمتر از ۱/۵ میلیون تومان بوده است. گفتنی است متوسط بالاترین میزان حقوق دریافتی بیمه‌شدگان تامین اجتماعی یک میلیون و ۶۱۳هزار تومان بوده است.
چندی پیش علی خدایی نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: نوسانات ارزی باعث سقوط دستمزد کارگران شده است و در حال حاضرحداقل دستمزد می‌تواند ۲۴ درصد از هزینه‌ها را تأمین کند.
وی مطرح کرد: بر اساس آمار و ارقامو محاسبه‌ای که در شهریور ماه با حضور گروه کارفرمایی و دولت انجام دادیم، مشخص شد، کارگران حدود ۷۰ درصد از قدرت خریدشان را از دست داده اند.
در این شرایط سوالی که مطرح می شود این است که بهتر نیست به جای پرداخت بسته حمایتی به این قشر از جامعه دستمزد این افراد به شکل چشم گیری افزایش یابد؟در این خصوص محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاهاجتماعی، اظهار کرد: دستمزد کارگران در شورای عالی کار تعیین می‌شود و ما در تلاش هستیم که دراین شورا به یک جمع بندی‌ای برسیم که مبلغ دستمزد علاوه بر دارا بودن یک جز ثابت، یک جزیی که درصدی از حقوق باشد را نیز داراست.
وزیر رفاه با بیان اینکه مثل گذشته پیشنهاد تامین بن کارگری را به عنوان یکی از اموری که برای جامعه کارگری کشور مفید است را تقدیم  دولت کرده ایم، افزود: در این زمینه حاضریم بخشی از منابع موجود را در زمینه تامین کالای اساسی از طریق شبکه‌های توزیع دهک که در حوزه کارگری وجود دارد، مانند شرکت‌های تعاونی مصرف محلی در اختیار کارگران قرار دهیم.
شریعتمداری ادامه داد: این موضوع مورد پیگیری ما است، ولی اینکه چه چیزی به تصویب شورای عالی کار برسد و دولت چه چیزی را تایید کند، نمی دانم.
همچنین شریعتمداری در حاشیه پنجمین جلسه شورای هماهنگی کارگروه توانمندسازی زنانسرپرست خانوار گفت: چارچوب تعیین حقوق و دستمزد کارگری تعیین شده اما همه مباحثی که هر سال در زمان تعیین حقوق از سوی جامعه کارگری‌، نمایندگان و کارفرمایان آنها مطرح می‌شود قابل اجرا نیست.
وی در مورد غیبت کارفرمایان در اولین جلسه حقوق و دستمزد سال ۹۸ گفت: همیشه رسیدن به اجماع زمان‌بر است. این جلسات هم با همه سه‌جانبه‌گرایی محاسنی دارد که آنها را هم باید دید.
وی افزود: نظر کارفرمایان درباره تخصیص یارانهبه بخش آموزش، فرهنگ و بهداشت و درمانکارگران در جلسات تعیین دستمزد مطرح شده اما باید برمبنای تصمیمات سه‌جانبه و در شورای عالی کار به نتیجه قطعی رسید.
وزیر رفاه در مورد حق مسکن کارگران گفت: حق مسکناز ۲۰ هزار تومان به ۴۰ هزار تومان رسیده که ما پیشنهاد ۱۰۰ هزار تومان را داده‌ایم.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

صفتى که جامع تمام عیب‌هاست
بخیل‌ کسی‌ است‌ که‌ حاضر نیست‌ از مال‌، علم‌ و سایر نعمت‌هایی که‌ خدا به‌ او عطا کرده‌ در جایی‌ که‌ عقل‌ و شرع‌ آن‌ را مطلوب‌ می‌داند انفاق‌ کند و دیگران‌ را از آن‌ نعمت‌ بهره‌مند کند.
هاشمی تابع تصمیمات دولت شد
محسن هاشمی در همایش شورایاری‌ها تاکید کرد: تاکنون، تصمیمی از سوی وزارت کشور یا دولت برخلاف این موضوع به ما ابلاغ نشده و این انتخابات روز چهارم مرداد برگزار می‌شود.
واکنش حماس به دیدار صمیمانه وزیر خارجه بحرین با همتای صهیونیستش
حماس به دیدار صمیمانه وزیر خارجه بحرین با همتای صهیونیستش واکنش نشان داد.
آذری جهرمی: رویای ایران هوشمند در حال تحقق است
ایتنا - در این بزرگترین رویداد فناوری اطلاعات کشور هیئت‌های مختلفی از کشورهای چین، آذربایجان، عراق، ارمنستان، روسیه، ترکیه، قطر و افغانستان حضور دارند.
ارایه ٨۴ سرویس دفاتر خدمات الکترونیک شهر در الکامپ 25
ایتنا - مدیرعامل موسسه فناوران شهر از ارائه خدمات در میز خدمت الکترونیک شهرداری تهران در نمایشگاه الکامپ ۲۰۱۹ خبر داد و گفت: تمامی ۸۴ سرویس دفاتر خدمات الکترونیک شهر در الکامپ ۲۰۱۹ قابل ارائه است.
آیا ارز می‌تواند تک نرخی باشد؟
بطور خاص درباره ایران ، با توجه به جنس، کیفیت، اندازه، منشا، مصرف و دهها پارامتر دیگر، نرخ برابری ریال با ارز خارجی، قیمتهای متفاوتی در آن واحد قابل طرح است.
حاشیه‌هایی از الکامپ بیست و پنجم از نگاه خبرنگار ایتنا
ایتنا - گزارش اختصاص خبرنگار ایتنا را از روز اول و دوم نمایشگاه بین‌المللی الکامپ بیست و پنجم بخوانید.
استقلال با 3 بازیکن تکمیل می‌شود
تیم فوتبال استقلال جزو اولین تیم هایی بود که تمرینات خود را برای شروع لیگ هجدهم آغاز کرد اما کمبود بازیکن مشکلی بود که از روز اول در تمرینات آبی پوشان وجود داشت.
امیدوارم باز هم به تیم ملی دعوت شوم
مهدی امینی، دروازه‌بان تیم فوتبال پیکان تأکید کرد که در فصل جدید لیگ برتر رقابت سختی با وحید شیخ‌یسی خواهد داشت.
رونمایی از نسخه موبایلی پرونده سلامت الکترونیکی
ایتنا - نسخه موبایلی پرونده سلامت الکترونیکی با حضور «حمیدرضا صفی‌خانی» رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت و «پیرحسین کولیوند» رئیس سازمان اورژانس کشور در نمایشگاه الکامپ رونمایی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ابراهیمی: حالا پرسپولیس سروش را نمی‌خواهد!
مربی پیشین پرسپولیس با اشاره به قرار گرفتن نام سروش رفیعی و شایان مصلح در لیست مازاد این تیم، گفت: نباید گابریل کالدرون و کادر فنی پرسپولیس را در تنگنا قرار داد.
بهاره رهنما در چالش پیری- عکس
بهاره رهنما با این عکس در چالش پیری شرکت کرد.
هاشمی تابع تصمیمات دولت شد
محسن هاشمی در همایش شورایاری‌ها تاکید کرد: تاکنون، تصمیمی از سوی وزارت کشور یا دولت برخلاف این موضوع به ما ابلاغ نشده و این انتخابات روز چهارم مرداد برگزار می‌شود.
واکنش حماس به دیدار صمیمانه وزیر خارجه بحرین با همتای صهیونیستش
حماس به دیدار صمیمانه وزیر خارجه بحرین با همتای صهیونیستش واکنش نشان داد.
هاشمی تابع تصمیمات دولت شد
اشتری: بدحجابی در برخی نهادها و برنامه‌های تلویزیون بدتر از مشاهدات پلیس در خیابان‌هاست
هشدار وزیر آموزش انگلیس درباره خبر جعلی
قول وزارت ارشاد برای پیگیری پرداخت یارانه به بنگاه رسانه ای مشکوک
مصرف این غذای خوشمزه ˮکبدˮ شما را از کار می‌اندازد!
کشف کارگاه تولید لامبورگینی و فراری تقلبی! (+تصاویر)
جشن عروسی که به عزا تبدیل شد
«سکنجبین» بهترین نوشیدنی تابستان
هشدار مصرف آب برای تهرانی‌ها- رکورد پارسال شکست
ابراهیمی: حالا پرسپولیس سروش را نمی‌خواهد!