میزان واقعی دستمزد در سال ۹۸ باید چقدر باشد؟

12:59 ۴ روز و ۲۳ ساعت پیش افکار نیوز 34 0
میزان واقعی دستمزد در سال ۹۸ باید چقدر باشد؟

اکنون در روز‌های پایانی سال کارگران منتظر بررسی نهایی از میزان دستمزد شان برای سال جدید هستند چرا که روز به روز هم قیمت کالا‌ها افزایش می‌یابد و هم شرایط زندگی برای این قشر از جامعه سخت‌تر می‌شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،حدود ۸ ماه پیش در بازنگری دستمزد کارگران در هیات دولتمطرح شد.مسئولین مربوطه زمانی تصمیم به بازنگری در
دستمزدکارگران کردند که تورمو بازار در شرایط سختی قرار داشت و معیشت مردم به خطر افتاده بود.
نوسانات قیمت ارزو دلارباعث سردرگمی مردم در مخارج ابتدایی زندگی خود و خانواده‌شان شده بود و این موضوع باعث کاهش قدرت خرید کارگران شد.
از ۸ ماه پیش تاکنون هیچ تغییری در افزایش دستمزد کارگران ایجاد نشده است تا جایی که کارگران طی نامه‌ای به شورای عالی کارخواستار بررسی وضعیت معیشت شدند.
اکنون در روز‌های پایانی سال کارگران منتظر بررسی نهایی از میزان دستمزد شان برای سال جدید هستند چرا که روز به روز هم قیمت کالا‌ها افزایش می‌یابد و هم شرایط زندگی برای این قشر از جامعهسخت‌تر می‌شود. طبق نظرات نمایندگان کارگری
حقوقو دستمزد کارگران در حال حاضر تنها پاسخگو تامین ۱۰ روز زندگی آنهاست.
با پیشنهاد دولت در بودجهسال ۹۸ دستمزد کارمندان ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت و از آن جایی که حقوق کارگران همیشه تحت تاثیر حقوق کارمندان دولت است می‌توان امید داشت که دستمزد کارگران در سال آینده افزایشی تا حدود ۲۰ درصد داشته باشد چرا که تنها ایراناست که نسبت به کشور‌های اروپایی از کمترین میزان حداقل دستمزدبرای کارگران برخوردار است.
 حقوق کارمندان و دستمزد کارگران مطابق قانون برنامه ششم توسعه باید بر اساس نرخ تورم پیش بینی شود، اما این قانونبه دلایل مختلف سال‌هاست در کشور اجرا نمی‌شود و افزایش حقوق‌ها و دستمزد‌ها تنها بر اساس نظرات شخصی مسئولان و نظرات کارفرمایان بستگی به شرایط افزایش اندکی دارد.
بر اساس آمار‌های اعلام شده دستمزد ۴۵ درصد از بیمه‌شدگان تامین اجتماعیکمتر از ۱.۵میلیون تومان است، همچنین در سال ۱۳۹۶ متوسط دستمزد ۴۵ درصد از بیمه‌شدگان
سازمان تامین اجتماعیکمتر از ۱/۵ میلیون تومان بوده است. گفتنی است متوسط بالاترین میزان حقوق دریافتی بیمه‌شدگان تامین اجتماعی یک میلیون و ۶۱۳هزار تومان بوده است.
چندی پیش علی خدایی نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: نوسانات ارزی باعث سقوط دستمزد کارگران شده است و در حال حاضرحداقل دستمزد می‌تواند ۲۴ درصد از هزینه‌ها را تأمین کند.
وی مطرح کرد: بر اساس آمار و ارقامو محاسبه‌ای که در شهریور ماه با حضور گروه کارفرمایی و دولت انجام دادیم، مشخص شد، کارگران حدود ۷۰ درصد از قدرت خریدشان را از دست داده اند.
در این شرایط سوالی که مطرح می شود این است که بهتر نیست به جای پرداخت بسته حمایتی به این قشر از جامعه دستمزد این افراد به شکل چشم گیری افزایش یابد؟در این خصوص محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاهاجتماعی، اظهار کرد: دستمزد کارگران در شورای عالی کار تعیین می‌شود و ما در تلاش هستیم که دراین شورا به یک جمع بندی‌ای برسیم که مبلغ دستمزد علاوه بر دارا بودن یک جز ثابت، یک جزیی که درصدی از حقوق باشد را نیز داراست.
وزیر رفاه با بیان اینکه مثل گذشته پیشنهاد تامین بن کارگری را به عنوان یکی از اموری که برای جامعه کارگری کشور مفید است را تقدیم  دولت کرده ایم، افزود: در این زمینه حاضریم بخشی از منابع موجود را در زمینه تامین کالای اساسی از طریق شبکه‌های توزیع دهک که در حوزه کارگری وجود دارد، مانند شرکت‌های تعاونی مصرف محلی در اختیار کارگران قرار دهیم.
شریعتمداری ادامه داد: این موضوع مورد پیگیری ما است، ولی اینکه چه چیزی به تصویب شورای عالی کار برسد و دولت چه چیزی را تایید کند، نمی دانم.
همچنین شریعتمداری در حاشیه پنجمین جلسه شورای هماهنگی کارگروه توانمندسازی زنانسرپرست خانوار گفت: چارچوب تعیین حقوق و دستمزد کارگری تعیین شده اما همه مباحثی که هر سال در زمان تعیین حقوق از سوی جامعه کارگری‌، نمایندگان و کارفرمایان آنها مطرح می‌شود قابل اجرا نیست.
وی در مورد غیبت کارفرمایان در اولین جلسه حقوق و دستمزد سال ۹۸ گفت: همیشه رسیدن به اجماع زمان‌بر است. این جلسات هم با همه سه‌جانبه‌گرایی محاسنی دارد که آنها را هم باید دید.
وی افزود: نظر کارفرمایان درباره تخصیص یارانهبه بخش آموزش، فرهنگ و بهداشت و درمانکارگران در جلسات تعیین دستمزد مطرح شده اما باید برمبنای تصمیمات سه‌جانبه و در شورای عالی کار به نتیجه قطعی رسید.
وزیر رفاه در مورد حق مسکن کارگران گفت: حق مسکناز ۲۰ هزار تومان به ۴۰ هزار تومان رسیده که ما پیشنهاد ۱۰۰ هزار تومان را داده‌ایم.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
محسن هاشمی: سخنان قالیباف غیرمنصفانه بود
افزایش حقوق زندانیان در سال ۹۸
آفت مالچ پاشی در خوزستان
تولید واکسن ایتالیایی «ایدز» صحت ندارد
تبعات گرانی لبنیات بر سلامت مردم
تصاویر زیبا از خوراکی‌های منجمد
چهار برنامه بطحایی برای خوشایندسازی مدارس
شرایط بهره‌مندی مشمولان غایب از ایثارگری والدین
ممانعت ضابطان پرونده محیط زیست از ارتباط کلامی وکلا با متهمان
دفترچه‌های بیمه تأمین اجتماعی حذف می‌شوند