آخرین وضعیت سامانه ثبت حقوق و مزایای مدیران

12:14 ۶۴ روز و ۸ ساعت پیش افکار نیوز 80 0
آخرین وضعیت سامانه ثبت حقوق و مزایای مدیران

شفاف‌سازی همیشه معجزه می‌کند، اگرچه برخی از معجزه شفافیت در دوره کنونی تحت عنوان اقدامی دیرهنگام یاد می‌کنند، اما به‌نظر می‌رسد تحقق آن هرچقدر هم دیر، بازهم بتواند اعتماد از دست رفته مردم را بازگرداند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،شفاف‌سازی همیشه معجزه می‌کند، اگرچه برخی از معجزه شفافیت در دوره کنونی تحت عنوان اقدامی دیرهنگام یاد می‌کنند، اما به‌نظر می‌رسد تحقق آن هرچقدر هم دیر، بازهم بتواند اعتماد از دست رفته مردم را بازگرداند. آن‌هم در شرایطی که هنوز کابوس
حقوق های نجومیدست از سر افکارعمومی برنداشته است، ازجمله اقدامات عملی در مسیر تحقق شفاف‌سازیعمل به قانون است. دولت مطابق ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه از دو‌سال پیش مکلف به راه‌اندازی سامانه و ثبت حقوق تمامی دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با قوای سه‌گانه بوده، اما قانون مذکور همچنان برزمین مانده است. 
بهتر است کمی به عقب بازگردیم. به اردیبهشت‌ماه سال 95 که پس از انتشار
فیش‌های حقوقیبرخی مدیران به ویژه مدیران بیمه ها و بانک مرکزی درفضای مجازیو افشای دریافتی های نامتعارف، صاحب نظران و عموم مردم موجی از انتقادات را متوجه دولت کردند. برهمین اساس رئیس‌جمهور دستور داد تا ظرف یک ماه مسئله حق و حقوق مدیران شفاف شود. قرار بود این شفافیت از طریق دسترسی افکار عمومی به میزان دریافتی مقامات و مدیران اتفاق بیفتد تا نقطه پایانی بر بی‌عدالتی ها و البته بی اعتمادی مردم باشد. برهمین مبنا پیگیری‌های لازم صورت پذیرفت و ماده‌ای در قانون برنامه ششم توسعه به‌منظور شفافیت در نظام اداری قرار داده شد و دولت باید ظرف یک‌سال بعد از ابلاغ قانون (تا پایان سال 96) سامانه حقوق و مزایای مدیران را راه اندازی می کرد تا عموم مردم و نهادهای نظارتی بتوانند با ورود به این سامانه از میزان دریافتی‌ها مطلع شوند. مطابق این قانون، دستگاه‌های مشمول مکلف‌اند حقوق ها، فوق‌العاده‌ها، کارانه، هزینه‌ها و کمک هزینه‌ها، پرداخت‌های غیرماهانه و مزایای ناخالص پرداختی ماهانه شامل مستمر و غیرمستمر، نقدی و غیرنقدی و سایر مزایا به مقامات، روسا، مدیران و کارکنان موضوع این ماده را در فیش حقوقی قرار داده و پس از ثبت در سامانه، پرداخت کنند، اما هنوز به آن عمل نشده است.
حسن روحانی بارها به این امر اذعان کرده که اساس کار ما بر شفافیت و صداقت است. آذرماه سال گذشته بود که او در اولین اجلاس ملی گزارش پیشرفت‌ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی اینگونه سخن گفت: «ولله بالله اگر صدها دستگاه مبارزه با فساد درست کنیم، اگر ده‌ها دادگاه با فساد مبارزه کنند نمی‌توانیم فساد را ریشه کن کنیم، مگر آنکه مردم به‌صورت شفاف ببینند ما چه می‌کنیم، باید در اتاق شیشه‌ای برویم، باید نورافکن روی ما باشد و باید همه ما را مشاهده کنند.» این شفافیت که ازسوی رئیس‌جمهور مورد اشاره قرار گرفته، همچنان در مسئله حقوق و مزایای مدیران نمود عینی ندارد. البته مسئولان هربار به سبک و سیاقی وعده تحقق می دهند.
رئیس سازمان امور استخدامی و اداری کشور در پاسخ بهرسالت: جایی برای گفت‌و‌گو باقی نمانده است!جمشید انصاری، رئیس سازمان امور استخدامی و اداری کشور پیش از این‌ها در توئیتی نوشته بود:«حقوق مدیران از فروردین97 در سامانه حقوق و مزایا ثبت می‌شود.» این اتفاق نیفتاد و سپس خردادماه امسال از راه‌اندازی این سامانه خبرداده و گفته بود دستگاه‌ها مکلف به ثبت اطلاعات خود هستند. او شهریورماه امسال هم در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما بر این مهم تاکید کرده بود که تا پایان تابستان اطلاعات حقوق مدیران دستگاه‌های دولتی در سامانه ثبت و اعلام حقوق و مزایای مدیران در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.
 اکنون ماه‌ها سپری شده، اما هنوز دسترسی به اطلاعات این سامانه در دسترس عموم قرار نگرفته است. تصمیم گرفتیم تا با جمشید انصاری صحبتی داشته باشیم. اما او تمایلی به پاسخ‌گویی نداشت و پاسخ شفافی هم ارائه نکرد. صرفا به بیان این عبارت بسنده کرد: «در نشست خبری مباحث لازم مطرح شده و دیگر جایی برای بحث و گفت‌وگو باقی نمانده است.» او در نشست خبری که دی‌ماه برگزار شد، به این مسئله اشاره داشته است که سازمان امور استخدامی برای دسترسی عمومی به سامانه حقوق و دستمزد مدیران آمادگی دارد و تصمیم نهایی منوط به بررسی هیئت دولتدر هفته‌های آینده است. او این را هم گفته است که 400 دستگاه، اطلاعات حقوق و مزایای خود را وارد کرده‌اند و تاکنون اطلاعات۷۳۲ هزار و۹۹۰ نفراز حقوق‌بگیران وارد شده است. جمشید انصاری درباره عدم همراهی برخی از دستگاه ها توضیح داده است:«دستگاه‌های خارج از دولت به‌رغم آنکه در قانون تصریح شده خیلی همراهی نکردند، به‌ویژه دستگاه‌هایی که مدعی شفافیت هستند. صداوسیما تا امروز این کار را نکرده، درحالی که این دستگاه در این زمینه بسیار مدعی بوده و در برنامه‌های تلویزیونی کارشناسان متعددی انتقاد می‌کردند که چرا اطلاعات مدیران را وارد نمی‌کنید.» باتوجه به تعلل‌های صورت گرفته  هنوز به‌درستی مشخص نیست که سرنوشت این قانون بر زمین مانده چه خواهد بود و آیا دولت به تکلیف خود در ماده ۲۹ برنامه ششم عمل می کند؟ 
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی به‌تازگی گفته است: «دولت این سایت را راه‌اندازی کرده، اما هنوز کامل نشده است. اجرای این قانون آرامش ایجاد می‌کند. دولت را در بودجه سال ۹۸ ملزم کنید که این الزام را کامل کند.»
فاطمه ذوالقدر: برای جلوگیری از مخدوش شدن اعتماد عمومی، قانون شفافیت دریافتی مدیران اجرا شود فاطمه ذوالقدر، عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 بهرسالتمی‌گوید: درباره حقوق و مزایای مدیران در سال‌های اخیر صحبت‌های بسیاری مطرح شده و کمیسیون تلفیق هم تبصره‌ای الحاقی در این زمینه داشته تا حقوق مدیران در سامانه ثبت شود و تصورم این است که به منظور جلوگیری از ابهامات و مخدوش شدن اعتماد عمومی باید از بعد نظارتی پیگیری‌های لازم انجام شود تا حتما سال آینده این امر اجرایی شود و مردم بتوانند به میزان دریافتی مدیران دسترسی داشته باشند.
محمدرضا پورابراهیمی: دولت مکلف به افشای حقوق و مزایای مدیران استدر این رابطه محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم با اشاره به اینکه «برخی سازمان‌ها به‌صورت پراکنده اطلاعات حقوق و مزایای مدیران خود را ارائه داده‌اند» تصریح کرده است: «دولت مکلف به افشای این اطلاعات در سامانه است و باتوجه به اینکه دولت بودجه کشور را تامین و پرداخت‌ها را انجام می‌دهد، ابزار قانونی را در اختیار دارد تا سامانه ثبت حقوق و مزایای مدیران را راه‌اندازی کند. مطالبه جدی نمایندگان از دولت این است که سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مدیران را راه اندازی کند که رئیس مجلس نیز بر راه‌اندازی آن تاکید کرده و کمیسیون اقتصادی با استفاده از ابزار نظارتی خود از دولت می‌خواهد که این اقدام را انجام دهد.»
طبعا اگر به این قانون عمل شود، دیگر نه خبری از حق و حقوق‌های سربه فلک کشیده و فرار مالیاتی خواهد بود و نه فسادهای مالی گسترده و رانت خواری هایی که گاه و بی گاه در بیخ گوش مان اتفاق می افتد!موسوی لارگانی: اطلاع از دریافتی مدیران به معنای سرک کشیدن در امور مالی آنان نیستسیدناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این زمینه بهرسالتمی‌گوید:سامانه مذکور در برنامه ششم تصویب شده و باید از دو سال پیش تعریف و اجرا می شده است، اما متاسفانه تاکنون تعلل صورت گرفته، شاید به این دلیل که هنوز برخی مدیران تصور می کنند این امر به معنای سرک کشیدن در امور مالی آنان است درحالی که این توجیه قابل قبول نیست. بالاخره مردم حق دارند بدانند مدیران آن‌ها چه میزان حقوق دریافت می کنند. این مسئله شامل حال نمایندگان هم می‌شود.  
وی تاکید می‌کند: اگر مردم بتوانند از طریق این سامانه به حقوق و مزایایی که مسئولان کشور دریافت می کنند دستیابی داشته باشند، قطعا جلوی بخش قابل‌توجهی از تخلفات و راه‌های فرار مالیاتی گرفته می‌شود، اما آنچه در این قانون اهمیت دارد، اجرای بی‌کم‌وکاست آن بدون لحاظ استثناء است. یعنی درواقع نباید درجریان اجرای آن ملاحظاتی درنظر گرفته شود. بنابراین اگر به درستی اجرایی شود، حتما جلوی پرداختی‌های نجومی و تخلفات گرفته خواهد شد و اعتماد مردم هم نسبت به نظام و مسئولان بیشتر می‌شود، زیرا به‌صورت شفاف مشخص می‌شود که هریک از مدیران‌عامل بانک‌ها و وزرا چه میزان دریافتی دارند.
 البته همان‌طور که گفتم باید شفاف باشد نه اینکه وزیری حقوق‌اش را به‌عنوان مثال از دانشگاه آزاد و یا از وزارت علوم بگیرد و بعد حقوق مختصری که به‌خاطر سمتش درجای دیگری دریافت می‌کند را به عنوان دستمزد خود قلمداد کرده و در دسترس افکار عمومی قرار دهد. یعنی باید شامل کلیه دریافتی‌ها باشد.
لارگانی تصریح می‌کند: درحال حاضر افرادی عنوان کرده‌اند که بالای20 مسئولیت در هیئت مدیره‌های متعدد دارند، لذا باید شفاف‌سازی شود که از چه بخش‌هایی حقوق و مزایا دریافت می‌کنند. قطعا برای آن‌ها مزایایی دارد که عهده دار20 مسئولیت در هیئت مدیره‌های
متعدد هستند. بعضی مواقع این‌ها فرصت شرکت در جلسات هیئت‌مدیره های مختلف را هم ندارند، اما حقوق دریافت می‌کنند، پس این مباحث حتما باید مدنظر قرار گیرد. ازسوی دیگر سامانه باید به یک نوعی مرتبط با کدملی افراد باشد، یعنی مردم کدملی را که می‌زنند دریافت ها و پرداخت‌ها مشخص شود.
این نماینده مجلس معتقد است: بعضی مواقع برخی منابع به‌عنوان تنخواه در اختیار وزراست پس باید روشن، مشخص و اعلام شود که این تنخواه به چه افراد حقیقی و حقوقی پرداخت شده و آیا وزیر مربوطه خودش هم از این تنخواه برداشت کرده است یا خیر. حتی طی روزهای اخیر یکی از نمایندگان درباره تنخواهی هم که در اختیار رئیس‌جمهور است تذکر داده و گفته است چرا شفاف نمی‌گویند در کجا هزینه می‌شود. 
اصغر سلیمی: ارتقاء شفافیت، فساد را کاهش می‌دهداصغر سلیمی، سخنگوی کمیسیون امور داخلی و شوراها در مجلس شورای اسلامی هم در اینباره به رسالت می‌گوید: دولت باید بسترهای لازم را برای این کار آماده کند، اما متاسفانه هنوز آن اهتمام، انگیزه و همیت لازم وجود ندارد و علت اینکه هنوز مردم به میزان حقوق مدیران دسترسی ندارند به همین مسائلی که اشاره کردم بازمی گردددرحالی که  اگر شفافیت وجود داشته باشد قطعا اختلاس‌هافسادها و نابرابری‌ها کمتر می‌شود. خیلی از کشورها با مالیات اداره می شود، اما در کشور ما به‌دلیل نبود همین شفافیت‌ها، فرار مالیاتی اتفاق می افتد. بنابراین سیستم دولت الکترونیک باید شامل همه اقشار جامعه چه بخش خصوصی و چه دولتی باشد. وی تصریح می‌کند: هرچه میزان شفافیت بالاتر برود فساد کمتر خواهد شد و به همان نسبت قانون‌مداری افزایش پیدا می‌کند. یکی از معضلاتی که در بحث اداره کشور وجود دارد، بحث حقوق‌های بی رویه‌ای است که به مدیران اختصاص می‌یابد. شما تصور کنید، کارگری چندین برابر یک مدیر دولتی فعالیت می‌کند، اما حقوقی که دریافت می‌کند، بسیار ناچیز بوده و این به‌معنای بی‌عدالتی است. نباید حقوق و مزایای برخی از ادارات و وزارتخانه ها آن‌قدر سنگین باشد که اختلاف آن چندین برابر دریافتی سایر بخش‌ها باشد. قطعا این مسائل مصداق بارز تبعیض است و دولت تدبیر و امید باید با این مسئله مقابله کند. 
این نماینده مجلس تاکید می‌کند: گاهی مزایایی که یک مدیر دریافت می کند از حقوق اش بالاتر است. این امر به معنایکلاه شرعی است. درحال حاضر برخی وزارتخانه‌ها بدون کارشناسی لازم حقوق‌های گزافی را به مدیران پرداخت می‌کنند لذا باید نظارت های لازم هم صورت بگیرد و اگر حقوق مدیران از مرز مشخصی بالاتر بود بررسی کنند که علت آن چیست تا در این زمینه به عدالت نزدیک‌تر شویم، چون در شأن نظام اسلامی نیست که اختلاف حقوق و مزایا تا به این حد بالا باشد. به‌نظر می‌رسد درگام اول که مهم‌ترین گام است، باید میزان دستمزد مدیران در معرض دید افکار عمومی قرار گیرد و تعلل در این زمینه جایز نیست. 
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

24 هزار راس دام سبک و سنگین کشور بر اثر سیلاب تلف شدند
کرج - ایرنل - رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: 24 هزار راس دام سبک و سنگین ، 9 میلیون قطعه طیور و هزاران تن ماهی در سیل اخیر کشور تلف شدند.
هزار و 54 دختر کم سن در خراسان شمالی ازدواج کردند
بجنورد- ایرنا - مدیرکل ثبت احوال خراسان شمالی اعلام کرد: هزار و 54 دختر 10 تا 14 ساله، سال گذشته در این استان ازدواج کردند.
باران و سیل شرایط مناسبی را برای کشاورزی خراسان رضوی رقم زد
مشهد- ایرنا- رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: بارش شدید باران طی فروردین ماه امسال با وجود جاری شدن سیل و پیامدهای منفی ان شرایط بهتری را برای تولید محصولات کشاورزی، مراتع و کشت دیم این استان به وجود آورد.
سهامداران پدیده شاندیز به استانداری خراسان رضوی مراجعه کردند
مشهد-ایرنا- حدود 180 نفر از سهامداران شرکت پدیده شاندیز ظهر پنجشنبه برای پیگیری دریافت مطالبات خود از شرکت یاد شده به استانداری خراسان رضوی مراجعه کردند.
رکورد پرباران‌ترین سال آبی کشور در 51 سال گذشته ثبت شد
اهواز - ایرنا - مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران، سال آبی جاری(اول مهر) تاکنون را پرباران ترین سال آبی کشور در 51 سال گذشته دانست و گفت: متوسط بارش تجمعی کشور از ابتدای سال آبی 98-97 تا 27 فروردین امسال به 308.2 میلیمتر رسیده است.
کمک حوزه علمیه به سیل زدگان خوزستان درحال توزیع است
اهواز- ایرنا- مدیر حوزه های علمیه خواهران درباره کمک های این مرکز به سیل زدگان خوزستان گفت: بخشی از این کمک ها به ستاد مردمی کمک به سیل زدگان خوزستان ارسال و بخش دیگر نیز توسط خود حوزه علمیه خواهران بین مردم منطقه توزیع می شود.
هوای اهواز در شرایط ناسالم قرار دارد
تهران -ایرنا- مدیر کل دفتر پایش فراگیرسازمان حفاظت محیط زیست گفت: هوای شهر اهواز با شاخص ١٠٨ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.
ایمن سازی سیل بند روستاها و جاده های جنوب خوزستان آغاز شد
آبادان - ایرنا - کار ایمن سازی روستاهای شادگان و جاده آبادان - ماهشهر در مقابل سیلاب ناشی از طغیان رودخانه کارون و تالاب شادگان با حضور سرلشکر قاسم سلیمانی از صبح روز پنجشنبه آغاز شد.
97 قبضه سلاح غیرمجاز در خوزستان کشف و ضبط شد
اهواز - ایرنا - فرمانده انتظامی خوزستان گفت: 97 قبضه سلاح جنگی و شکاری غیرمجاز در اجرای طرح جمع آوری سلاح و مهمات غیرمجاز در خوزستان کشف و ضبط، و 98 نفر در این رابطه دستگیر شدند.
ارتش و سپاه در آق قلا؛ تا آخر در کنار مردم می مانیم
گرگان - ایرنا - فرماندهان قرارگاه های ارتش و سپاه در آق قلا در گفت وگوهای جداگانه با خبرنگاران ایرنا اطمینان دادند که تا عادی شدن وضعیت و پایان کار امداد، نجات و بازسازی این شهر سیل زده را ترک نخواهند کرد و در کنار مردم می مانند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فیلم - خلاصه دیدار پورتو ۱-۴ لیورپول
تیم فوتبال لیورپول در خانه پورتو موفق به برد 4-1 شد تا در مجموع با برتری 6-1 راهی نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا شده و حریف بارسلونا شود.
نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه به تاخیر افتاد
تهران-ایرنا- منابع خبری امروز (پنجشنبه) اعلام کردند که نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر که قرار بود امروز برگزار شود، به تاخیر افتاد.
پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
پاسخ کارشناسی به ادعای یک پژوهشکده
پر شدن  ۶۵ درصد ظرفیت سد کرج
نهاده های دام و طیور اندازه کافی است
پژو 2008 نخستین و تنها محصول 5 ستاره تولید داخل کشورشد
افت سهام آسیایی از بالاترین سطح ۹ ماهه
جوابیه بانک پارسیان پیرامون اظهارات عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
کاهش تلفات برق از جیب پرمصرف‌ها
قیمت دلار و قیمت یورو امروز 29 فروردین 98
‌مدیرعامل بازار متشکل ارزی انتخاب شد
جریمه بکارگیری غیرقانونی اتباع خارجی مشخص شد