آمریکا از کشور‌ها باج خواهی مالی و امنیتی می‌کند

23:12 ۱۵۷ روز و ۱۹ ساعت پیش افکار نیوز 205 0
 آمریکا از کشور‌ها باج خواهی مالی و امنیتی می‌کند

رییس شورای راهبردی روابط خارجی بیان کرد: مبارزه با دشمن طبیعتا هزینه دارد و ملت ایران این آمادگی را نشان داده است که آماده است در راستای اهداف انقلاب هرگونه هزینه‌ای را بپردازد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،سیدکمال خرازی، در نشست ۴ دهه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایرانکه با حضور وزیران خارجه پس از پیروزی انقلاباسلامیو جمعی از سفرا و نمایندگی‌های مقیم تهران برگزار شد، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامیرا سه شعار محوری انقلاب عنوان کرد و افزود: ما برای این سه شعار هزینه‌های سنگینی را پرداخته ایم، چه در ابتدای پیروزی انقلاب که با تروریسمروبرو بودیم و چه در جنگهشت ساله و بعد از آن تحریم و همچنین ادامه تروریسم در داخل و منطقه که با آن مواجه شدیم.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی بیان کرد: مبارزه با دشمن طبیعتا هزینه دارد و ملت ایراناین آمادگی را نشان داده است که آماده است در راستای اهداف انقلاب هرگونه هزینه‌ای را بپردازد.
خرازی اضافه کرد: ما امروز در حالی چهلمین بار پیروزی انقلاب را جشن می‌گیریم که دنیا با یک بحران جدی روبرو است، بعد از ناکامی فاشیسم و کمونیسم امروز شاهد ناکامی لیبرالیسم و کاپیتالیسم هستیم. آنچه در اروپا و آمریکا اتفاق می‌افتد نشان می‌دهد که
لیبرالیسمبا مشکلاتجدی مواجه است.
وی اظهار داشت: آمریکا که نماد سرمایه داری است و همواره در این جهت حرکت کرده مشاهده می‌کنیم که در اثر شکست سرمایهداری به جای رقابتدر چارچوب معیار‌های سرمایه داریدست به اقدامات تنبیهی علیه رقبای خود می‌زند و این یک امپریالیسم جدید است که امپریالیسم مالی نام دارد.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی اضافه کرد: در این امپریالیسم کشور‌ها از قدرت مالی خود استفاده می‌کنند تا دیگران را زیر سلطه بگیرند و آن‌ها را فرمانبردار کنند. ما در سال‌های اخیر نمونه‌های زیادی دیده‌ایم که چگونه آمریکا بانک‌هایی را که نافرمانی می‌کنند تنبیه می‌کند و این جز امپریالیسم نیست.
وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: امروز دولت آمریکابه باج خواهی مالی از کشور‌هایی مثل چین، روسیهو حتی اروپا می‌پردازد و از طرف دیگر می‌بینیم که آمریکا شروع به باج خواهی امنیتی کرده است.
وی خاطرنشان کرد: زمانی آمریکا می‌گفت: امنیت کشور‌هایی که در بلوک من هستند را حفظ می‌کنم، ولی امروز رییس جمهوریآمریکا صریحا می‌گوید برای امنیت خود باید هزینه بپردازید و نمونه این برخورد را با عربستان می‌بینیم که انتظار دارد برای حمایت از عربستاناز این کشور باج خواهی کند.
خرازی گفت: از طرف دیگر عربستان سعودیکه روزگاری اعتباری برای خود داشت با سیاست‌های نامعقولی که در سال‌های اخیر اتخاذ کرده پایه‌های حکومت خود را سست کرده است به طوری که حتی یاران قدیمی آن هم از عربستان تبری می‌جویند.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی بیان کرد: حوادثی که در سال‌های اخیر به خصوص در قتلخاشقچی رخ داد دیدیدم که چقدر به اعتبار عربستان لطمه زد و یا دخالت در یمنو کشتار انسان‌های بیگناه اعتبار این کشور را زیر سوال برد.
خرازی مذهب، خاندان سلطنتی و نفترا سه پایه قدرت عربستان سعودی عنوان کرد و اظهار داشت: با سیاست‌های غلطی که دولتکنونی عربستان اتخاذ کرده است هر سه پایه قدرت در این کشور لطمه دیده است.
وی اظهار داشت: نوع حرکاتی که محمد بن سلمان به اسم مدرن تازی انجام می‌دهد حساسیت مراکز و شخصیت‌های مذهبی را برانگیخته است، از طرف دیگر اختلافات در خاندان سلطنتی و دستگیری آن‌ها هم به عنوان یک بنیان قدرت به شدت دچار تزلزل شده است.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی اضافه کرد: در مورد پایه سوم هم دیدیم که چگونه قدرت عربستان به تاراج می‌رود به طوری که ترامپ با یک دیدار ۴۰۰ میلیارد دلار پولعربستان را باج خواهی کرد و این سه پایه قدرت به دلیل سیاست‌های نامعقول دولت عربستان با خطر روبرو است و در چنین شرایطی عربستان به دست خود راهی جز فرمانبرداری از آمریکا ندارد.
وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی یادآور شد: ناکامی سیاست هژمونی عربستان نکته دیگری است که باید به آن اشاره کرد. امروز عربستان در سوریه، عراق،
لبنانو یمن جز هزینه و بی آبرویی چیزی کسب نکرده است.
خرازی ادامه داد: ایرانبه رغم ۴۰ سال تحریم و دشمنی و به حرکت مردم و ایثار مردم باثبات‌ترین کشور منطقه است و دنیا این را می‌داند که جمهوری اسلامی با ثبات‌ترین کشور منطقه و مستقل‌ترین کشور دنیاست، چون به فرمان هیچ کس نیست و هیچ کس نمی‌تواند آمال خود را بر جمهوری اسلامی تحمیل کند.
وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی همچنان در برابر مداخلات بیگانگان در منطقه ایستاده و معجزه ایمان را به خوبی نشان داده است.
وی یادآور شد: شعار نه شرقی، نه غربی سرلوحه سیاست خارجیجمهوری اسلامی بوده و خواهد بود و هر کشوری که از ما کمک خواسته و مورد تجاوزدیگران قرار گرفته به آن کمک کرده‌ایم. موقعی که رژیم عراق
کویترا اشغال کرد ما اولین کشوری بودیم که آن را محکوم کردیم و یا در زمانی که در ترکیهکودتا شد ما اولین کشور بودیم که آن را محکوم کردیم.
وی اضافه کرد: بنابر این تنها مساله امنیت ایران نیست بلکه امنیت کشور‌های دیگر هم برای ما مهم است و اگر کسی از ما کمک بخواهد دریغ نخواهیم کرد.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی در تبیین اتهام زنی‌های اخیر به جمهوری اسلامی ایرانمبنی بر اینکه عامل ناامنی در منطقه است، بیان کرد: نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه به چه معناست آیا ما منطقه را ناامن کرده‌ایم و یا خون داده‌ایم برای اینکه امنیت منطقه برقرار شود و حکومت‌های منطقه سرنگون نشود.
خرازی اظهار داشت: به عکس اتهاماتی که به ایران می‌زنند ما عامل امنیت منطقه بودیم و هستیم و این ائتلاف آمریکایی و عربستانی است که موجب ناامنی منطقه شده است. امروز کاملا مشهود است که چه کسانی از داعش و جبهه النصره حمایت کرده‌اند؛ و آن چنان این گروه‌ها را مسلح کرده‌اند که تبدیل به یک لشکر تروریستی شده‌اند و چیزی نمانده بود که
خاکسوریه و عراقرا تصرف کنند که ایران به کمک آن‌ها شتافت.
خرازی عنوان داشت: نفوذ ما اجباری نیست که با تسخیر دیگر کشور‌ها شکل گرفته باشد، بلکه نفوذ ما معنوی است وقتی به دیگران کمک کنید نفوذ پیدا می‌کنید و این امری طبیعی است ما کشور‌های دیگر را تسخیر نکرده‌ایم.
وی ادامه داد: از ما سوال می‌کنند که ایران ۴ پایتختعربی را تسخیر کرده است، ما کجا تسخیر کرده ایم، ما قلب‌های انسان‌ها را تسخیر کرده ایم و هر کس به مردم خدمت می‌کند در قلب‌های آن‌ها نفوذ می‌کند و ما قلبمردم عراق و سوریهو یمن را تسخیر کرده‌ایم و این افتخار ما است.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

انبار لوازم الکتریکی در آتش سوخت
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی از وقوع حریق در طبقه منفی چهار یک مجتمع تجاری در خیابان لاله‌زار خبر داد.
تازه‌ترین تیزر فیلم پرفروش «شبی که ماه کامل شد» منتشر شد- فیلم
تازه‌ترین تیزر فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار منتشر شد.
شرط باشگاه استقلال برای جدایی باقری
مدیران باشگاه استقلال تنها در حالی حاضر به جدایی مهاجم شان هستند که این بازیکن به صورت قرضی به تیم دیگری بپیوندد.
پوست مصنوعی که ۱۰۰۰ برابر سریع‌تر از پوست انسان عمل می‌کند
پژوهشگران "دانشگاه ملی سنگاپور"، نوعی پوست مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند سیگنال‌های عصبی را ۱۰۰۰ برابر سریع‌تر از پوست انسان ارسال کند.
ایران قهرمان وزنه‌برداری معلولان جهان شد
تیم ملی وزنه‌برداری معلولان ایران به مقام نخست مسابقات قهرمانی جهان در بخش مردان دست یافت و در مجموع نیز سوم شد.
آخرین رویداد نجومی تیرماه را فردا شاهد باشید
آخرین رخداد نجومی تیرماه در آسمان عصرگاهی فردا یکشنبه رخ خواهد داد.
توافق اولیه پرسپولیس با مهاجم خارجی
مسئولان باشگاه پرسپولیس که به دنبال جذب یک مهاجم خارجی بودند با یکی از گزینه‌های مدنظر خود به توافق اولیه رسیدند.
استقلال در چه پستی بازیکن می‌خواهد؟
خروجی های پرتعداد استقلال در نقل و انتقالات باعث شده این تیم در پست های مختلف نیاز مبرم به جذب بازیکن داشته باشد.
اتصال تمام مدارس به شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال
آذری جهرمی گفت: براساس توافق نامه منعقد شده تا پایان سال، مدارس را به شبکه ملی اطلاعات منتقل می‌کنیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آغاز بیستمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان بانک سرمایه
بیستمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه جرائم اقتصادی برگزار شد.
راز استجابت دعا چیست؟
ویدئویی از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان درباره شرط استجابت دعا را در اینجا مشاهده کنید.
رقابت؛ راه‌کار حل نگرانی رئیس قوه قضائیه
اخیراً آیت‌الله رئیسی در دیدار مسئولان قضایی در خصوص سهولت دسترسی مردم به عدالت ابراز نگرانی کرد و گفت: باید برای افرادی که توانایی گرفتن وکیل ندارند دسترسی راحت به عدالت را فراهم کرد. مرکز وکلای قوه قضائیه با افزایش وکیل در کشور می‌تواند بار دیگر انحصار موجود در بازار وکالت را از بین برد و این دغدغه‌ی آیت‌الله رئیسی را به نحو احسن برطرف کند.
برگزاری جشنواره فیلم شهر آیا اقدام تبلیغاتی شهردار است؟
فیروز حناچی به اقدامات تبلیغاتی علاقه خاصی نشان داد. رنگ‌کردن دیوارهای بدنمای شهر و دوچرخه‌سواری شهردار تهران، به‌رغم اینکه از طرف بسیاری از ناظران مورد نقد جدی قرار گرفت.
توقیف نفتکش انگلیسی و موازنه تنش با آمریکا
همه گزینه های امریکا باید به یک گزینه یعنی "پایان تروریسم اقتصادی" علیه ایران تقلیل پیدا کند. ایران کشوری نیست که بنشیند و مجازات اقتصادی مردمش را تماشا کند.
پاسخ ظریف به توییت وزیر خارجه انگلیس
توییتری‌ها به استقبال نفتکش انگلیسی رفتند
دیدار امیرعبداللهیان با سفیر روسیه
دریافتی‌ مدیران در یک فیش تجمیع می‌شود- موافقت وزارت اقتصاد با سامانه «نظارت بر حقوق‌ها»
آخرین وضعیت سامانه ثبت اموال مسؤولان
توقیف نفتکش انگلیس مطابق با قوانین بین‌المللی است
انگلیس کاردار سفارت تهران در لندن را احضار کرد
واکنش سفیر ایران در باکو به دنبال شایعات مربوط به همکاری نظامی تهران-ایروان
پست اینستاگرامی صفحه رهبرانقلاب بعد از توقیف نفتکش انگلیسی+عکس
سفر ظریف نگرانی «پنس» را برانگیخت