آمریکا از کشور‌ها باج خواهی مالی و امنیتی می‌کند

23:12 ۶ روز و ۹ ساعت پیش افکار نیوز 57 0
 آمریکا از کشور‌ها باج خواهی مالی و امنیتی می‌کند

رییس شورای راهبردی روابط خارجی بیان کرد: مبارزه با دشمن طبیعتا هزینه دارد و ملت ایران این آمادگی را نشان داده است که آماده است در راستای اهداف انقلاب هرگونه هزینه‌ای را بپردازد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،سیدکمال خرازی، در نشست ۴ دهه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایرانکه با حضور وزیران خارجه پس از پیروزی انقلاباسلامیو جمعی از سفرا و نمایندگی‌های مقیم تهران برگزار شد، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامیرا سه شعار محوری انقلاب عنوان کرد و افزود: ما برای این سه شعار هزینه‌های سنگینی را پرداخته ایم، چه در ابتدای پیروزی انقلاب که با تروریسمروبرو بودیم و چه در جنگهشت ساله و بعد از آن تحریم و همچنین ادامه تروریسم در داخل و منطقه که با آن مواجه شدیم.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی بیان کرد: مبارزه با دشمن طبیعتا هزینه دارد و ملت ایراناین آمادگی را نشان داده است که آماده است در راستای اهداف انقلاب هرگونه هزینه‌ای را بپردازد.
خرازی اضافه کرد: ما امروز در حالی چهلمین بار پیروزی انقلاب را جشن می‌گیریم که دنیا با یک بحران جدی روبرو است، بعد از ناکامی فاشیسم و کمونیسم امروز شاهد ناکامی لیبرالیسم و کاپیتالیسم هستیم. آنچه در اروپا و آمریکا اتفاق می‌افتد نشان می‌دهد که
لیبرالیسمبا مشکلاتجدی مواجه است.
وی اظهار داشت: آمریکا که نماد سرمایه داری است و همواره در این جهت حرکت کرده مشاهده می‌کنیم که در اثر شکست سرمایهداری به جای رقابتدر چارچوب معیار‌های سرمایه داریدست به اقدامات تنبیهی علیه رقبای خود می‌زند و این یک امپریالیسم جدید است که امپریالیسم مالی نام دارد.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی اضافه کرد: در این امپریالیسم کشور‌ها از قدرت مالی خود استفاده می‌کنند تا دیگران را زیر سلطه بگیرند و آن‌ها را فرمانبردار کنند. ما در سال‌های اخیر نمونه‌های زیادی دیده‌ایم که چگونه آمریکا بانک‌هایی را که نافرمانی می‌کنند تنبیه می‌کند و این جز امپریالیسم نیست.
وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: امروز دولت آمریکابه باج خواهی مالی از کشور‌هایی مثل چین، روسیهو حتی اروپا می‌پردازد و از طرف دیگر می‌بینیم که آمریکا شروع به باج خواهی امنیتی کرده است.
وی خاطرنشان کرد: زمانی آمریکا می‌گفت: امنیت کشور‌هایی که در بلوک من هستند را حفظ می‌کنم، ولی امروز رییس جمهوریآمریکا صریحا می‌گوید برای امنیت خود باید هزینه بپردازید و نمونه این برخورد را با عربستان می‌بینیم که انتظار دارد برای حمایت از عربستاناز این کشور باج خواهی کند.
خرازی گفت: از طرف دیگر عربستان سعودیکه روزگاری اعتباری برای خود داشت با سیاست‌های نامعقولی که در سال‌های اخیر اتخاذ کرده پایه‌های حکومت خود را سست کرده است به طوری که حتی یاران قدیمی آن هم از عربستان تبری می‌جویند.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی بیان کرد: حوادثی که در سال‌های اخیر به خصوص در قتلخاشقچی رخ داد دیدیدم که چقدر به اعتبار عربستان لطمه زد و یا دخالت در یمنو کشتار انسان‌های بیگناه اعتبار این کشور را زیر سوال برد.
خرازی مذهب، خاندان سلطنتی و نفترا سه پایه قدرت عربستان سعودی عنوان کرد و اظهار داشت: با سیاست‌های غلطی که دولتکنونی عربستان اتخاذ کرده است هر سه پایه قدرت در این کشور لطمه دیده است.
وی اظهار داشت: نوع حرکاتی که محمد بن سلمان به اسم مدرن تازی انجام می‌دهد حساسیت مراکز و شخصیت‌های مذهبی را برانگیخته است، از طرف دیگر اختلافات در خاندان سلطنتی و دستگیری آن‌ها هم به عنوان یک بنیان قدرت به شدت دچار تزلزل شده است.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی اضافه کرد: در مورد پایه سوم هم دیدیم که چگونه قدرت عربستان به تاراج می‌رود به طوری که ترامپ با یک دیدار ۴۰۰ میلیارد دلار پولعربستان را باج خواهی کرد و این سه پایه قدرت به دلیل سیاست‌های نامعقول دولت عربستان با خطر روبرو است و در چنین شرایطی عربستان به دست خود راهی جز فرمانبرداری از آمریکا ندارد.
وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی یادآور شد: ناکامی سیاست هژمونی عربستان نکته دیگری است که باید به آن اشاره کرد. امروز عربستان در سوریه، عراق،
لبنانو یمن جز هزینه و بی آبرویی چیزی کسب نکرده است.
خرازی ادامه داد: ایرانبه رغم ۴۰ سال تحریم و دشمنی و به حرکت مردم و ایثار مردم باثبات‌ترین کشور منطقه است و دنیا این را می‌داند که جمهوری اسلامی با ثبات‌ترین کشور منطقه و مستقل‌ترین کشور دنیاست، چون به فرمان هیچ کس نیست و هیچ کس نمی‌تواند آمال خود را بر جمهوری اسلامی تحمیل کند.
وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی همچنان در برابر مداخلات بیگانگان در منطقه ایستاده و معجزه ایمان را به خوبی نشان داده است.
وی یادآور شد: شعار نه شرقی، نه غربی سرلوحه سیاست خارجیجمهوری اسلامی بوده و خواهد بود و هر کشوری که از ما کمک خواسته و مورد تجاوزدیگران قرار گرفته به آن کمک کرده‌ایم. موقعی که رژیم عراق
کویترا اشغال کرد ما اولین کشوری بودیم که آن را محکوم کردیم و یا در زمانی که در ترکیهکودتا شد ما اولین کشور بودیم که آن را محکوم کردیم.
وی اضافه کرد: بنابر این تنها مساله امنیت ایران نیست بلکه امنیت کشور‌های دیگر هم برای ما مهم است و اگر کسی از ما کمک بخواهد دریغ نخواهیم کرد.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی در تبیین اتهام زنی‌های اخیر به جمهوری اسلامی ایرانمبنی بر اینکه عامل ناامنی در منطقه است، بیان کرد: نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه به چه معناست آیا ما منطقه را ناامن کرده‌ایم و یا خون داده‌ایم برای اینکه امنیت منطقه برقرار شود و حکومت‌های منطقه سرنگون نشود.
خرازی اظهار داشت: به عکس اتهاماتی که به ایران می‌زنند ما عامل امنیت منطقه بودیم و هستیم و این ائتلاف آمریکایی و عربستانی است که موجب ناامنی منطقه شده است. امروز کاملا مشهود است که چه کسانی از داعش و جبهه النصره حمایت کرده‌اند؛ و آن چنان این گروه‌ها را مسلح کرده‌اند که تبدیل به یک لشکر تروریستی شده‌اند و چیزی نمانده بود که
خاکسوریه و عراقرا تصرف کنند که ایران به کمک آن‌ها شتافت.
خرازی عنوان داشت: نفوذ ما اجباری نیست که با تسخیر دیگر کشور‌ها شکل گرفته باشد، بلکه نفوذ ما معنوی است وقتی به دیگران کمک کنید نفوذ پیدا می‌کنید و این امری طبیعی است ما کشور‌های دیگر را تسخیر نکرده‌ایم.
وی ادامه داد: از ما سوال می‌کنند که ایران ۴ پایتختعربی را تسخیر کرده است، ما کجا تسخیر کرده ایم، ما قلب‌های انسان‌ها را تسخیر کرده ایم و هر کس به مردم خدمت می‌کند در قلب‌های آن‌ها نفوذ می‌کند و ما قلبمردم عراق و سوریهو یمن را تسخیر کرده‌ایم و این افتخار ما است.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
مرکل: اختلاف‌ها بر سر ایران من را افسرده می‌کند
تلاش جبهه پایداری برای استیضاح روحانی
ظریف: تا دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم
پیکر همسر شریعتی پشت در‌های بسته ماند
نوبخت: امیدواریم بتوانیم تحریم ظالمانه را دور بزنیم
ردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه زاهدان
یک نماینده: قیمت گوشت باید ۵۰ هزار تومان شود
درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف
ایوانکا ترامپ در کنفرانس امنیتی مونیخ
گلایه احسان شریعتی از مراسم تشییع پیکر مادرش