ونزوئلا عرصه رویارویی آمریکا و روسیه؛ ترامپ به دنبال تصرف دوباره حیات خلوت

15:55 ۶ روز و ۱۷ ساعت پیش افکار نیوز 57 0
ونزوئلا عرصه رویارویی آمریکا و روسیه؛ ترامپ به دنبال تصرف دوباره حیات خلوت

تقابل روسیه و ایالات متحده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص بجران ونزوئلا موجب شد تا تحلیلگران مسائل بین المللی، این کشور را پس از سوریه، عرصه جدیدی از رقابت مسکو و واشنگتن ارزیابی کنند.

افکار نیوز

به گزارش افکار نیوز، آمریکای لاتین به عرصه جدیدی از رودررویی آمریکا و روسیهتدیل شده و این تقابل حتی به شورای امنیت هم کشیده شده است.
واشنگتنبه این منظور و برای تسریع در آماده سازی زمینه برگزاری انتخاباتریاست‌ جمهوری در ونزوئلا، دست به دامان سازمان مللهم شد و تلاش کرد با پیشنهاد یک قطعنامه، شورای امنیترا تحت فشار قرار دهد اما در مقابل مسکونیز دست به کار شد و با یک پیش نویس دیگر به اقدام کاخ سفیدپاسخ داد.
«مایک پومپئو» وزیر امور خارجهآمریکادر جلسه شورای امنیت از اعضا خواست تا از «خوان گوایدو» رئیس مجلسملی و رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلاحمایت کنند. وی حتی گوایدو را رئیس جمهور
دولتانتقالی نامید و در مقابل «نیکلاس مادورو» رئیس جمهورقانونی را عامل بروز بحران در این کشور توصیف کرد.
تارنمای شبکه خبری «الجزیره» در گزارشی از رقابتروسیه و آمریکا در شورای امنیت سازمان مللبر سر دفاع از پیش نویس قطعنامه های خود نوشت: در حالی که هر یک از این دو کشور از گروه های مختلفی در ونزوئلا حمایت می کنند این رقابت به شورای امنیت هم کشیده شد. هر دو کشور قطعنامه های متضادی را برای تصویب در این شورا پیشنهاد دادند.
قطعنامه مورد حمایت واشنگتن بر کمک های بین المللی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوریتاکید داشت که با ابراز نگرانی شدید از وقوع خشونتو استفاده نیروهای امنیتیدولت از زور همراه بود. پیش نویس قطعنامه مورد حمایت کاخ سفید، مخالفان دولت مشروع کاراکاس را افرادی غیرمسلح عنوان کرد که اعتراضات مسالمت آمیزی را دنبال می کنند. واشنگتن در این قطعنامه حمایت کامل خود را از مجلس ملی این کشور اعلام کرد و آن را تنها موسسه دموکراتیک ونزوئلا خواند.
در مقابل مسکو نیز پیش نویس یک قطعنامه دیگر را به عنوان جایگزین پیشنهاد داد و در آن نگرانی خود را در مورد حفظ یکپارچگی ونزوئلا و استقلالسیاسی آن بازتاب داد. پیش نویس مورد حمایت روسیه از هرگونه مداخله خارجی در مسائلی که می بایست از طریق
قانون اساسیو در داخل کشورها حل و فصل شوند، انتقاد کرد.
** ادامه رقابت مسکو-واشنگتن در ونزوئلادر سال های اخیر به تدریج با افزایش قدرت روسیه، عرصه های جدیدی از رقابت مسکو و واشنگتن برای گسترش نفوذ ایجاد شده است. پس از رقابت دو کشور در سوریه، اکنون هر دوی آن ها بر ونزوئلا متمرکز شده اند. شبکه خبری سی.ان.بی.سی در گزارشی رقابت روسیه و آمریکا بر سر افزایش نفوذ در ونزوئلا را یادآور شرایط
سوریهدانست.
به نوشته این گزارش، جبهه تازه ای در رقابت های ژئوپلیتیکی واشنگتن و مسکو این بار در نزدیکی مرزهای آمریکا و در ونزوئلا ایجاد شده است به گونه ای که هر یک از دو طرف یکی از جناح های داخلی مخالف را مورد حمایت قرار دادند؛ آمریکا از خوان گوایدو و روسیه از نیکلاس مادوروپشتیبانی می کند.
تحلیلگران این شبکه تلویزیونیاعتقاد دارند این تقابل بر سر آینده اقتصادی و سیاسیونزوئلا تشابه بسیار زیادی با جنگ بر سر تغییر رژیم در سوریه دارد. مسکو حمایت نظامی و اقتصادی را از «بشار اسد» در سوریه انجام داد و توانست وی را در مقابل
جنگداخلی که از سال 2011 در این کشور رخ داده بود حفظ کند. این در حالی بود که در طول این سال ها، آمریکا و متحدان غربی و منطقه ای آن به دنبال تغییر حکومت در سوریه بودند و گروه های متعدد شورشی تلاش می کردند با سرنگونی
بشار اسدمسیر افزایش قدرت خود را هموار کنند اما همه طرف ها ناموفق بودند و سرانجام علیه داعش متحد شدند.
در حالی که روسیه قادر شد تا حد بسیار زیادی اسد را در سوریه و خاورمیانهحفظ کند اکنون مسکو برای حفظ یک متحد دیگر خود به نیمکره ای وارد شده است که در سیطره آمریکا قرار دارد. کنترل این کشور
نفتخیز مهم شده است و روسیه از رئیس جمهوری سوسیالیست آن حمایت می کند و واشنگتن بر تغییر رژیم این کشور به نفع رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا تاکید دارد.
این گزارش حتی احتمال وقوع درگیری هایی میان آمریکا و روسیه همچون موضوع در سوریه را مطرح کرد. این شبکه به نقل از تحلیلگر خود «هلیما کرافت» آورده است روسیه در سوریه دارای پایگاه نظامی بود که مسکو را قادر می ساخت تا در آن دخالت مستقیم داشته باشد. البته اکنون وضعیت ونزوئلا با حمایت و ورود کامل دو قدرت حساس تر هم شده است.
اگرچه کاخ سفید 5 هزار نیرو و کرملین400 پیمانکار خصوصی خود را برای حفاظت از گوایدو و مادورو به کار گرفته اند اما به اعتقاد این تحلیلگر هیچ یک از دو کشور علاقه ای به درگیری ندارند. با اینکه مهمترین ابزار ترامپ تحریم ها است اما وی خود را برای وضعیت های سخت تر هم آماده کرده است.
منطقه آمریکای لاتیندر گذشته ها هم در دوره هایی عرصه رقابت جهانی قدرت ها بود که اوج آن در دوره جنگ سردو در دهه 1960 میلادی رخ داد. پس از فروپاشی شوروی تا مدتی این منطقه نسبتا آرام بود و ایالات متحده در اجرای سیاست های خود آزادی عمل داشت. بنا بر تحلیل این شبکه خبری آمریکا، برای کشورهای قدرتمند حضور در آمریکای لاتین دارای یک منطق رقابتی مهم است. دستیابی به این منطقه روشی برای ایجاد موازنه با
ایالات متحدهارزیابی می شود تا در موقعیت های حساس از آن به عنوان اهرمی در رقابت با واشنگتن استفاده کنند.
در دوره های اخیر به ویژه با ریاست جمهوریترامپ، واشنگتن تلاش های تازه ای را برای کسب امتیاز و افزایش نفوذ در آمریکای لاتین که روزگاری حیات خلوت آمریکایی ها بود به کار گرفته است. اکنون نوع واکنش کاخ سفید به تحولات در ونزوئلا و حمایت صریح از مخالفان نیز در همین چارچوب ارزیابی می شود. پیامدهای این رویکرد در ونزوئلا می تواند
شاخصاولیه و مناسبی از کارکرد و موفقیت ایالات متحده در اجرایی کردن این وظیفه و خواسته کاخ سفید به شمار می رود.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
سخنرانی ظریف تا ساعتی دیگر آغاز می شود
بمب دوران جنگ جهانی دوم صدها نفر را در فرانسه گرفتار کرد
انتقاد تند و تیز بایدن در کنفرانس مونیخ از سیاست‌های ترامپ
گام عملی دموکرات‌های آمریکا برای افشای محتوای دیدار ترامپ و پوتین
سالانه ۱۰۰ هزار نوزاد در مناطق جنگ زده جهان کشته شده‌اند
اوضاع هائیتی همچنان ناآرام است
افشای اسنادی مبنی بر بهره‌برداری ˮغیرمنصفانهˮ فرانسه از منابع معدنی تونس
سفر هیات پارلمانی اروپا به ونزوئلا برای دیدار با گوآیدو
پلتیکو: سندرز برای اعلام نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ویدیو ضبط کرده است
برای حل اختلافات با کشورهای تحریم‌کننده آماده‌ایم