ونزوئلا عرصه رویارویی آمریکا و روسیه؛ ترامپ به دنبال تصرف دوباره حیات خلوت

15:55 ۶۶ روز و ۵ ساعت پیش افکار نیوز 105 0
ونزوئلا عرصه رویارویی آمریکا و روسیه؛ ترامپ به دنبال تصرف دوباره حیات خلوت

تقابل روسیه و ایالات متحده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص بجران ونزوئلا موجب شد تا تحلیلگران مسائل بین المللی، این کشور را پس از سوریه، عرصه جدیدی از رقابت مسکو و واشنگتن ارزیابی کنند.

افکار نیوز

به گزارش افکار نیوز، آمریکای لاتین به عرصه جدیدی از رودررویی آمریکا و روسیهتدیل شده و این تقابل حتی به شورای امنیت هم کشیده شده است.
واشنگتنبه این منظور و برای تسریع در آماده سازی زمینه برگزاری انتخاباتریاست‌ جمهوری در ونزوئلا، دست به دامان سازمان مللهم شد و تلاش کرد با پیشنهاد یک قطعنامه، شورای امنیترا تحت فشار قرار دهد اما در مقابل مسکونیز دست به کار شد و با یک پیش نویس دیگر به اقدام کاخ سفیدپاسخ داد.
«مایک پومپئو» وزیر امور خارجهآمریکادر جلسه شورای امنیت از اعضا خواست تا از «خوان گوایدو» رئیس مجلسملی و رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلاحمایت کنند. وی حتی گوایدو را رئیس جمهور
دولتانتقالی نامید و در مقابل «نیکلاس مادورو» رئیس جمهورقانونی را عامل بروز بحران در این کشور توصیف کرد.
تارنمای شبکه خبری «الجزیره» در گزارشی از رقابتروسیه و آمریکا در شورای امنیت سازمان مللبر سر دفاع از پیش نویس قطعنامه های خود نوشت: در حالی که هر یک از این دو کشور از گروه های مختلفی در ونزوئلا حمایت می کنند این رقابت به شورای امنیت هم کشیده شد. هر دو کشور قطعنامه های متضادی را برای تصویب در این شورا پیشنهاد دادند.
قطعنامه مورد حمایت واشنگتن بر کمک های بین المللی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوریتاکید داشت که با ابراز نگرانی شدید از وقوع خشونتو استفاده نیروهای امنیتیدولت از زور همراه بود. پیش نویس قطعنامه مورد حمایت کاخ سفید، مخالفان دولت مشروع کاراکاس را افرادی غیرمسلح عنوان کرد که اعتراضات مسالمت آمیزی را دنبال می کنند. واشنگتن در این قطعنامه حمایت کامل خود را از مجلس ملی این کشور اعلام کرد و آن را تنها موسسه دموکراتیک ونزوئلا خواند.
در مقابل مسکو نیز پیش نویس یک قطعنامه دیگر را به عنوان جایگزین پیشنهاد داد و در آن نگرانی خود را در مورد حفظ یکپارچگی ونزوئلا و استقلالسیاسی آن بازتاب داد. پیش نویس مورد حمایت روسیه از هرگونه مداخله خارجی در مسائلی که می بایست از طریق
قانون اساسیو در داخل کشورها حل و فصل شوند، انتقاد کرد.
** ادامه رقابت مسکو-واشنگتن در ونزوئلادر سال های اخیر به تدریج با افزایش قدرت روسیه، عرصه های جدیدی از رقابت مسکو و واشنگتن برای گسترش نفوذ ایجاد شده است. پس از رقابت دو کشور در سوریه، اکنون هر دوی آن ها بر ونزوئلا متمرکز شده اند. شبکه خبری سی.ان.بی.سی در گزارشی رقابت روسیه و آمریکا بر سر افزایش نفوذ در ونزوئلا را یادآور شرایط
سوریهدانست.
به نوشته این گزارش، جبهه تازه ای در رقابت های ژئوپلیتیکی واشنگتن و مسکو این بار در نزدیکی مرزهای آمریکا و در ونزوئلا ایجاد شده است به گونه ای که هر یک از دو طرف یکی از جناح های داخلی مخالف را مورد حمایت قرار دادند؛ آمریکا از خوان گوایدو و روسیه از نیکلاس مادوروپشتیبانی می کند.
تحلیلگران این شبکه تلویزیونیاعتقاد دارند این تقابل بر سر آینده اقتصادی و سیاسیونزوئلا تشابه بسیار زیادی با جنگ بر سر تغییر رژیم در سوریه دارد. مسکو حمایت نظامی و اقتصادی را از «بشار اسد» در سوریه انجام داد و توانست وی را در مقابل
جنگداخلی که از سال 2011 در این کشور رخ داده بود حفظ کند. این در حالی بود که در طول این سال ها، آمریکا و متحدان غربی و منطقه ای آن به دنبال تغییر حکومت در سوریه بودند و گروه های متعدد شورشی تلاش می کردند با سرنگونی
بشار اسدمسیر افزایش قدرت خود را هموار کنند اما همه طرف ها ناموفق بودند و سرانجام علیه داعش متحد شدند.
در حالی که روسیه قادر شد تا حد بسیار زیادی اسد را در سوریه و خاورمیانهحفظ کند اکنون مسکو برای حفظ یک متحد دیگر خود به نیمکره ای وارد شده است که در سیطره آمریکا قرار دارد. کنترل این کشور
نفتخیز مهم شده است و روسیه از رئیس جمهوری سوسیالیست آن حمایت می کند و واشنگتن بر تغییر رژیم این کشور به نفع رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا تاکید دارد.
این گزارش حتی احتمال وقوع درگیری هایی میان آمریکا و روسیه همچون موضوع در سوریه را مطرح کرد. این شبکه به نقل از تحلیلگر خود «هلیما کرافت» آورده است روسیه در سوریه دارای پایگاه نظامی بود که مسکو را قادر می ساخت تا در آن دخالت مستقیم داشته باشد. البته اکنون وضعیت ونزوئلا با حمایت و ورود کامل دو قدرت حساس تر هم شده است.
اگرچه کاخ سفید 5 هزار نیرو و کرملین400 پیمانکار خصوصی خود را برای حفاظت از گوایدو و مادورو به کار گرفته اند اما به اعتقاد این تحلیلگر هیچ یک از دو کشور علاقه ای به درگیری ندارند. با اینکه مهمترین ابزار ترامپ تحریم ها است اما وی خود را برای وضعیت های سخت تر هم آماده کرده است.
منطقه آمریکای لاتیندر گذشته ها هم در دوره هایی عرصه رقابت جهانی قدرت ها بود که اوج آن در دوره جنگ سردو در دهه 1960 میلادی رخ داد. پس از فروپاشی شوروی تا مدتی این منطقه نسبتا آرام بود و ایالات متحده در اجرای سیاست های خود آزادی عمل داشت. بنا بر تحلیل این شبکه خبری آمریکا، برای کشورهای قدرتمند حضور در آمریکای لاتین دارای یک منطق رقابتی مهم است. دستیابی به این منطقه روشی برای ایجاد موازنه با
ایالات متحدهارزیابی می شود تا در موقعیت های حساس از آن به عنوان اهرمی در رقابت با واشنگتن استفاده کنند.
در دوره های اخیر به ویژه با ریاست جمهوریترامپ، واشنگتن تلاش های تازه ای را برای کسب امتیاز و افزایش نفوذ در آمریکای لاتین که روزگاری حیات خلوت آمریکایی ها بود به کار گرفته است. اکنون نوع واکنش کاخ سفید به تحولات در ونزوئلا و حمایت صریح از مخالفان نیز در همین چارچوب ارزیابی می شود. پیامدهای این رویکرد در ونزوئلا می تواند
شاخصاولیه و مناسبی از کارکرد و موفقیت ایالات متحده در اجرایی کردن این وظیفه و خواسته کاخ سفید به شمار می رود.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

700میلیارد ریال به کشاورزان سیل زده چهار استان پرداخت شد
اهواز - ایرنا - قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی ایران گفت: 700میلیارد ریال غرامت در 2 هفته گذشته به کشاورزان خسارت دیده چهار استان سیل زده کشور پرداخت شده که سهم کشاورزان خسارت دیده خوزستان 410 میلیارد ریال بوده است.
شکست پدیده در قائمشهر ؛ حکایت دژ تسخیرناپذیر
ساری - ایرنا - تیم فوتبال نساجی در بیست و ششمین هفته لیگ هیجدهم، تیم بالای جدولی پدیده شهر خودرو را شکست داد تا استادیوم شهید وطنی همچنان دژ تسخیرناپذیر قائمشهری ها باقی بماند.
برای ثبات منطقه به ایران و ترکیه ای قدرتمند نیاز است
تبریز - ایرنا - رئیس اتحادیه دانشگاه های قفقاز با بیان اینکه تهران و آنکارا دوستان و دشمنان مشترکی دارد گفت: برای ثبات و آرامش در منطقه به ایران و ترکیه ای قدرتمند نیاز است.
سعید قاسمی کیست؟
سعید قاسمی از اولین حامیان احمدی‌نژاد بود. آنها در یک چیز با هم اتفاق نظر داشتند، مخالفت سرسخت با هاشمی رفسنجانی. قاسمی به شدت مخالف پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و پایان جنگ ایران و عراق است. قاسمی حتی یک بار مدعی شده بود اگر فائزه هاشمی محکوم و راهی زندان شود ریشش را از ته می‌تراشد، البته که فائزه هاشمی به زندان رفت ولی سعید قاسمی ریشش را نتراشید.
مدارس و مراکز آموزش عالی آبادان شنبه تعطیل شد
آبادان - ایرنا - فرمانداری آبادان مهدهای کودک، مدارس و مراکز آموزش عالی این شهرستان را با احتمال وقوع سیل، روز شنبه 31 فروردین تعطیل اعلام کرد.
دانستنی‌هایی از جنس شیر کاکائو!
شیرکاکائو نسبت به شیر شیرین نشده از محتوای کربوهیدرات و کالری بیشتری برخوردار بوده، اما از سطوح مشابه مواد مغذی سود می‌برد.
سردار سلیمانی با خانواده شهید مدافع حرم دزفول دیدار کرد
دزفول - ایرنا - سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه با خانواده شهید علی سعد یکی از شهیدان مدافع حرم شهرستان دزفول دیدار کرد.
بطحایی:کلاس های اضطراری در مناطق سیل زده خوزستان برپا می شود
شیراز-ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت: با توجه به تاکید رئیس جمهوری، با ارسال کانکس و برپایی چادر در محل‌ اسکان سیل زدگان استان خوزستان برای دانش آموزان کلاس های اضطراری درس برگزار می شود.
خبرنگار پرس تی وی: جوانان ایرانی فریب ظواهر هالیود را نخورند
تهران- ایرنا- «مرضیه هاشمی» خبرنگار و مجری ارشد شبکه پرس تی وی با بیان اینکه آمریکایی ها تخصص ویژه ای در تبلیغات رسانه ای دارند، گفت: مردم ایران بویژه جوانان فریب ظواهر زیبای هالیود و رسانه های قدرتمند این کشور را نخورند.
روسیه در پی حل وفصل اختلافات میان سوریه وعربستان
مسکو - ایرنا - فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه در حالی در ریاض با ولیعهد عربستان سعودی بر سر سوریه دیدار کرده است که مسکو تلاش می کند زمینه بازگشت دولت قانونی سوریه به اتحادیه عرب را فراهم کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حناچی:شهرداری تهران آماده همکاری در پروژه های شهری بغداد است
بغداد - ایرنا - 'پیروز حناچی' شهردار تهران در دیدار با 'سید عمار حکیم' بر آمادگی شهرداری این شهر برای همکاری در اجرای پروژه های شهری بغداد تاکید کرد.
رییس جمهوری درگذشت کارشناسان بنیاد مسکن اردبیل را تسلیت گفت
تهران – ایرنا - رییس جمهوری در پیامی درگذشت شهادت گونه دو تن از کارشناسان دلسوز و خدوم بنیاد مسکن استان اردبیل در حین ماموریت و خدمت به هموطنان سیل زده در استان لرستان را تسلیت گفت.
بیش از 20 هزار هکتار از زمین های کشاورزی هرمزگان سمپاشی شد
بندرعباس- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت که به منظور مقابله با هجوم ملخ ها بیش از 20 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان توسط سازمان جهاد کشاورزی سمپاشی شده است.
تختی را شهید کردند- لاریجانی با تعداد معدودی نماینده بین دو جناح بازی می‌کند
رییس کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم در پاسخ به سوالی بر این اساس که مگر مجلس متکی به یک نفر است، تصریح کرد: بله؛ مجلس ما یکنفره است. من از نظر دوستی به لاریجانی علاقه‌مندم اما منتقد جدی او هم هستم.
کمانداران معلول اعزامی به جهانی هلند مشخص شدند
رییس انجمن تیروکمان معلولان از اعزام 10 کماندار معلول به مسابقات جهانی هلند خبر داد و گفت: هرچند همانند کمانداران سالم برای شرکت در جهانی هلند از مسابقات برون مرزی برخوردار نیستیم اما سعی می‌کنیم بهترین عملکرد را در جهانی هلند داشته باشیم.
روسیه در پی حل وفصل اختلافات میان سوریه وعربستان
انگلیس به جنایت های عربستان در بمباران‌های یمن اعتراف کرد
انتقال بیش از یکصد و شصت آواره لیبیایی به نیجر
­تدارکات بی سابقه پلیس فرانسه برای 'شنبه بزرگ'
پامپئو: هنوز مسئول مذاکره با کره شمالی هستم
زخمی شدن چندین فلسطینی در حمله نظامیان صهیونیست به راهپیمایی «جمعه روز اسیر»
رسانه‌های مصر: کناره گیری از ناتوی عربی تصمیم درست بود- سرنوشت ناتوی عربی مشابه پیمان بغداد است
کشته شدن 12 تروریست و انهدام مقرهای داعش در عراق
گفتگوی تلفنی ترامپ و حفتر
رایزنی حکیم و العامری درباره روند تکمیل دولت عراق