ونزوئلا عرصه رویارویی آمریکا و روسیه؛ ترامپ به دنبال تصرف دوباره حیات خلوت

15:55 ۱۵۳ روز و ۲۳ ساعت پیش افکار نیوز 219 0
ونزوئلا عرصه رویارویی آمریکا و روسیه؛ ترامپ به دنبال تصرف دوباره حیات خلوت

تقابل روسیه و ایالات متحده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص بجران ونزوئلا موجب شد تا تحلیلگران مسائل بین المللی، این کشور را پس از سوریه، عرصه جدیدی از رقابت مسکو و واشنگتن ارزیابی کنند.

افکار نیوز

به گزارش افکار نیوز، آمریکای لاتین به عرصه جدیدی از رودررویی آمریکا و روسیهتدیل شده و این تقابل حتی به شورای امنیت هم کشیده شده است.
واشنگتنبه این منظور و برای تسریع در آماده سازی زمینه برگزاری انتخاباتریاست‌ جمهوری در ونزوئلا، دست به دامان سازمان مللهم شد و تلاش کرد با پیشنهاد یک قطعنامه، شورای امنیترا تحت فشار قرار دهد اما در مقابل مسکونیز دست به کار شد و با یک پیش نویس دیگر به اقدام کاخ سفیدپاسخ داد.
«مایک پومپئو» وزیر امور خارجهآمریکادر جلسه شورای امنیت از اعضا خواست تا از «خوان گوایدو» رئیس مجلسملی و رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلاحمایت کنند. وی حتی گوایدو را رئیس جمهور
دولتانتقالی نامید و در مقابل «نیکلاس مادورو» رئیس جمهورقانونی را عامل بروز بحران در این کشور توصیف کرد.
تارنمای شبکه خبری «الجزیره» در گزارشی از رقابتروسیه و آمریکا در شورای امنیت سازمان مللبر سر دفاع از پیش نویس قطعنامه های خود نوشت: در حالی که هر یک از این دو کشور از گروه های مختلفی در ونزوئلا حمایت می کنند این رقابت به شورای امنیت هم کشیده شد. هر دو کشور قطعنامه های متضادی را برای تصویب در این شورا پیشنهاد دادند.
قطعنامه مورد حمایت واشنگتن بر کمک های بین المللی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوریتاکید داشت که با ابراز نگرانی شدید از وقوع خشونتو استفاده نیروهای امنیتیدولت از زور همراه بود. پیش نویس قطعنامه مورد حمایت کاخ سفید، مخالفان دولت مشروع کاراکاس را افرادی غیرمسلح عنوان کرد که اعتراضات مسالمت آمیزی را دنبال می کنند. واشنگتن در این قطعنامه حمایت کامل خود را از مجلس ملی این کشور اعلام کرد و آن را تنها موسسه دموکراتیک ونزوئلا خواند.
در مقابل مسکو نیز پیش نویس یک قطعنامه دیگر را به عنوان جایگزین پیشنهاد داد و در آن نگرانی خود را در مورد حفظ یکپارچگی ونزوئلا و استقلالسیاسی آن بازتاب داد. پیش نویس مورد حمایت روسیه از هرگونه مداخله خارجی در مسائلی که می بایست از طریق
قانون اساسیو در داخل کشورها حل و فصل شوند، انتقاد کرد.
** ادامه رقابت مسکو-واشنگتن در ونزوئلادر سال های اخیر به تدریج با افزایش قدرت روسیه، عرصه های جدیدی از رقابت مسکو و واشنگتن برای گسترش نفوذ ایجاد شده است. پس از رقابت دو کشور در سوریه، اکنون هر دوی آن ها بر ونزوئلا متمرکز شده اند. شبکه خبری سی.ان.بی.سی در گزارشی رقابت روسیه و آمریکا بر سر افزایش نفوذ در ونزوئلا را یادآور شرایط
سوریهدانست.
به نوشته این گزارش، جبهه تازه ای در رقابت های ژئوپلیتیکی واشنگتن و مسکو این بار در نزدیکی مرزهای آمریکا و در ونزوئلا ایجاد شده است به گونه ای که هر یک از دو طرف یکی از جناح های داخلی مخالف را مورد حمایت قرار دادند؛ آمریکا از خوان گوایدو و روسیه از نیکلاس مادوروپشتیبانی می کند.
تحلیلگران این شبکه تلویزیونیاعتقاد دارند این تقابل بر سر آینده اقتصادی و سیاسیونزوئلا تشابه بسیار زیادی با جنگ بر سر تغییر رژیم در سوریه دارد. مسکو حمایت نظامی و اقتصادی را از «بشار اسد» در سوریه انجام داد و توانست وی را در مقابل
جنگداخلی که از سال 2011 در این کشور رخ داده بود حفظ کند. این در حالی بود که در طول این سال ها، آمریکا و متحدان غربی و منطقه ای آن به دنبال تغییر حکومت در سوریه بودند و گروه های متعدد شورشی تلاش می کردند با سرنگونی
بشار اسدمسیر افزایش قدرت خود را هموار کنند اما همه طرف ها ناموفق بودند و سرانجام علیه داعش متحد شدند.
در حالی که روسیه قادر شد تا حد بسیار زیادی اسد را در سوریه و خاورمیانهحفظ کند اکنون مسکو برای حفظ یک متحد دیگر خود به نیمکره ای وارد شده است که در سیطره آمریکا قرار دارد. کنترل این کشور
نفتخیز مهم شده است و روسیه از رئیس جمهوری سوسیالیست آن حمایت می کند و واشنگتن بر تغییر رژیم این کشور به نفع رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا تاکید دارد.
این گزارش حتی احتمال وقوع درگیری هایی میان آمریکا و روسیه همچون موضوع در سوریه را مطرح کرد. این شبکه به نقل از تحلیلگر خود «هلیما کرافت» آورده است روسیه در سوریه دارای پایگاه نظامی بود که مسکو را قادر می ساخت تا در آن دخالت مستقیم داشته باشد. البته اکنون وضعیت ونزوئلا با حمایت و ورود کامل دو قدرت حساس تر هم شده است.
اگرچه کاخ سفید 5 هزار نیرو و کرملین400 پیمانکار خصوصی خود را برای حفاظت از گوایدو و مادورو به کار گرفته اند اما به اعتقاد این تحلیلگر هیچ یک از دو کشور علاقه ای به درگیری ندارند. با اینکه مهمترین ابزار ترامپ تحریم ها است اما وی خود را برای وضعیت های سخت تر هم آماده کرده است.
منطقه آمریکای لاتیندر گذشته ها هم در دوره هایی عرصه رقابت جهانی قدرت ها بود که اوج آن در دوره جنگ سردو در دهه 1960 میلادی رخ داد. پس از فروپاشی شوروی تا مدتی این منطقه نسبتا آرام بود و ایالات متحده در اجرای سیاست های خود آزادی عمل داشت. بنا بر تحلیل این شبکه خبری آمریکا، برای کشورهای قدرتمند حضور در آمریکای لاتین دارای یک منطق رقابتی مهم است. دستیابی به این منطقه روشی برای ایجاد موازنه با
ایالات متحدهارزیابی می شود تا در موقعیت های حساس از آن به عنوان اهرمی در رقابت با واشنگتن استفاده کنند.
در دوره های اخیر به ویژه با ریاست جمهوریترامپ، واشنگتن تلاش های تازه ای را برای کسب امتیاز و افزایش نفوذ در آمریکای لاتین که روزگاری حیات خلوت آمریکایی ها بود به کار گرفته است. اکنون نوع واکنش کاخ سفید به تحولات در ونزوئلا و حمایت صریح از مخالفان نیز در همین چارچوب ارزیابی می شود. پیامدهای این رویکرد در ونزوئلا می تواند
شاخصاولیه و مناسبی از کارکرد و موفقیت ایالات متحده در اجرایی کردن این وظیفه و خواسته کاخ سفید به شمار می رود.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شبی که دعاهایتان مستجاب و حاجاتتان برآورده می شود
پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: شب استجابت دعا در ماه ذی قعده مبارک‌ترین شب سال هجری قمری است.
افتتاح جشنواره فیلم لندن با «دیوید کاپرفیلد»
جشنواره فیلم لندن کارش را با نمایش فیلمی از آرماندو یانوچی با عنوان «تاریخ شخصی دیوید کاپرفیلد» شروع می‌کند.
بازپخش یک سریال پرطرفدار از شبکه نسیم
مجموعه طنز «ساختمان پزشکان» هر شب ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه نسیم می‌رود.
مریم معصومی با «ریکاوری» در راه شبکه نمایش خانگی
اولین قسمت از سریال نمایش خانگی «ریکاوری» چهارشنبه ۲۶ تیرماه توزیع می‌شود.
سریال جدید «بهروز شعیبی» روی آنتن شبکه 3
پیش‌‌تولید سریال ۳۰ قسمتی بهروز شعیبی در لبنان آغاز شد.
تازه ترین خبرها از  فصل دوم سریال «نون.خ»
تهیه‌کننده سریال «نون.خ» از بازدید سعید آقاخانی از مناطق کوهستانی استان‌های کردستان و کرمانشاه برای انتخاب لوکیشن‌های فصل دوم این سریال خبر داد.
فرمول طبیعی معجون کاهنده چربی خون
به کمک ترکیب خانگی از زنجبیل، سیر و عسل می توانید کلسترول و چربی خون خود را کاهش دهید.
واکنش پلیس راهور به یکطرفه شدن خیابان نجات اللهی
سردار محمدرضا مهماندار اظهار کرد: با توجه به درخواست شهرداری برای تبدیل شدن خیابان نجات الهی به گذر صنایع دستی و گردشگری پلیس راهور این خیابان را به شکل موقتی و آزمایشی یکطرفه کرده است.
۲۲ کشته و زخمی بر اثر واژگونی مینی بوس
سخنگوی سازمان اورژانس کشور از واژگونی مینی بوس خبر داد.
تداوم روند بهسازی معابر پایتخت
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهرن با اشاره به کاهش هزینه تولید آسفالت به واسطه فعالیت کارخانه‌های شهرداری تهران گفت: طرح بهسازی معابر شهر تهران تا تحقق صد در صدی اهداف تعیین شده ادامه دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مدیر سینمایی دهه ۶۰ در حراجی تهران چه می‌کند؟
دور اخیر حراجی تهران در حالی با حواشی بسیاری برگزار شد که یکی از افراد موثر در این مراسم شبه‌هنری، یکی از مدیران اسبق بنیاد سینمایی فارابی در دهه ۶۰ است.
عجیب ولی واقعی- بازگشت آقای گل به لیگ برتر ایران+عکس
استوکس با درخواست دنیزلی به تراکتور بازگشت.
وحید امیری برای پرسپولیس گل کاشت
تیم فوتبال پرسپولیس عصر دیروز در قالب دو تیم قرمز و طلایی به میدان رفت.
هشدار نسبت به تأثیرپذیری مجلس از سند 2030
سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس نسبت به تأثیر پذیرفتن از سند 2030 در تصویب طرح مربوط به ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از ۱۶ سال و پسران کمتر از ۱۸ سال هشدار داد.
پاتوسی استقلال را نقره داغ می کند؟
شنیده می شود پاتوسی به دلیل دریافت نکردن مطالبات ماهیانه خود از آبی پوشان شکایتی را علیه این باشگاه ترتیب داده تا بتواند به مطالباتش دست پیدا کند که البته با پیگیری های انجام شده این موضوع تکذیب شد.
اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه کره شمالی را تجدید کرد
هشدار کره شمالی به آمریکا
البناء: عربستان سعودی نمی‌تواند الحریری را برکنار کند
وزیر دفاع آلمان کناره گیری کرد
نقشه جنجالی از ایران در توییتر موگرینی
نقش آمریکا در دزدی دریایی انگلیس
ترامپ و جنجال تازه مهاجرتی؛ واکنش به «فرمانده کل نژادپرست‌ها‎»
نقشه جنجالی در توئیتر موگرینی
خشم امارات از مستند الجزیره؛ توهین قرقاش به دولت قطر
المیادین: نشست بروکسل در نجات برجام شکست خورد