کوچ دست‌جمعی سیمرغ‌ها در شبی که ماه کامل شد

11:30 ۳۴ روز و ۱۵ ساعت پیش افکار نیوز 95 0
کوچ دست‌جمعی سیمرغ‌ها در شبی که ماه کامل شد

مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با معرفی برندگان بخش‌های مختلف برگزار شد و در پایان فیلم شبی که ماه کامل شد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با معرفی برندگان بخش‌های مختلف برگزار شد و در پایان فیلم شبی که ماه کامل شد.
به کارگردانی نرگس آبیار با هفت عنوان برتر، بیشترین سیمرغ بلورین جشنواره را از آن خود کرد. در این مراسم که در
برجمیلاد با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی و جمعی از سینماگران و تعدادی از خانواده‌های شهدای دفاع مقدسو مدافعان حرم برگزار شد ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر در سخنانی به ارائه گزارشی از برگزاری این رویداد پرداخت. وی در ابتدا با گرامیداشت ایام مبارک
دهه فجرو خیر مقدم به حاضران در مراسم گفت : آثار حاضر در این جشنواره گواه آن است که سطح کیفی فیلم‌های سینمایی این دوره نسبت به دوره‌های قبلی و نسبت به آثار سینمای ایران رشدقابل‌توجه و چشمگیری داشته است و این همان چیزی است که منتقدان و علاقه‌مندان به سینما پس از شروع نمایش فیلم‌ها می‌گفتند که سال، سال سختی برای داوران است و هرسال که سال سختی برای داوران باشد یعنی آثار ممتاز زیاد و آثار خوب فراوان است. داروغه‌زاده خاطرنشان کرد: تنوع آثار حاضر در جشنواره، تنوع ژانر تنوع موقعیت‌های خلق داستان، وسعت جغرافیای آثار به تمامی ایران و شاید از همه مهم‌تر توجه و تمرکز آثار ارزشمند سینمای ایران بر مفاهیم و موضوعات دارای اولویت، وحدت ملی و منافع ملی و خلق آثار مهم و ارزشمند، باورپذیر و مورد پسند علاقه‌مندان به سینما در این دوره قابل توجه بود. رضایت بالای تماشاگران و منتقدان از آثار این دوره جشنواره گواه صادقی بر این امر است که سینمای ایران در چهل‌سالگی انقلاب اسلامی به‌رغم تمایل و تلاش دشمنان برای ناامیدسازی هنرمندان، تلاش شایسته و درخور و افزون داشت، تا سهم خود را در جشن‌های چهل سالگی انقلاب به‌خوبی و بیش از پیش ادا کند که جشنواره فیلم فجر برای سینمای ایران فقط یک رویداد هنری نیست، بلکه بارزترین و باشکوه‌ترین جلوه اجتماعی ، مردمی و فرهنگی هنری جشن‌های پیروزی
انقلاباسلامی است.
وی افزود: نمایش همزمان گزیده‌ آثار جشنواره در همه استان‌ها و در سراسر کشور، شرایطی فراهم کرد تا به عدالت اجتماعی نزدیک شویم و جشنواره فیلم فجر، مردم سراسر ایران را در بر گیرد و همه آنان را در این رویداد در چهل سالگی انقلاب اسلامی شریک سازد. خدای بزرگ را شاکریم که سینمای ایران توانست سهمی قابل‌توجه از شادمانی جشن‌های چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران داشته باشد.
معرفی برترین فیلم کوتاه و مستنددر ادامه برنامه با پخش کلیپی از نامزدهای بخش فیلم کوتاه سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه جشنواره به فیلم بچه‌خور به کارگردانی محمد کارت اهدا شد. در ادامه و پس از نمایش تیزر معرفی نامزدهای بهترین فیلم مستند، سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند این دوره از جشنواره به مستند«بهارستان؛ خانه ملت» به کارگردانی بابک بهداد اهدا شد. در بخش بعد نامزدهای بخش «نگاه نو» در قالب کلیپ معرفی شدند و پس از آن سیمرغ بهترین فیلم این بخش به همایون غنی‌زاده برای فیلم «مسخره‌باز» تعلق گرفت و غنی‌زاده هم یک مهاجر افغانستانی را برای قرائت متنی به نمایندگی روی سن فرستاد. 
تقدیر از ۲۳ آزاده دفاع مقدسدر بخش بعدی این مراسم پس از پخش بخش‌هایی از فیلم ۲۳ نفر، از آزادگان همان گروه ۲۳ نفر که در زمان جنگاسیر بودند، قدردانی شد. در ادامه سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی و ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر برای تجلیل از آزادگان روی سن حاضر شدند و یک سیمرغ بلورین به صورت نمادین به این ۲۳ آزاده اهدا شد. مالک محمدی بازیگر نوجوان فیلم نیز این جایزه را به نمایندگی از عوامل فیلم دریافت کرد. در همین بخش سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی هم به مجتبی فرآورده و مهدی جعفری برای فیلم سینمایی «۲۳نفر» تعلق گرفت. مجتبی فرآورده در سخنان کوتاهی این سیمرغ زرین را به ۲۳ آزاده سوژه فیلمش تقدیم کرد و گفت: این سیمرغ را به کسانی که هشت‌سال وهفت ماه ۱۳روز اسارت را تحمل کردند تا ما در آرامش زندگی کنیم، اهدا می‌کنم.
پیام رئیس‌جمهور از زبان وزیر ارشاد    در ادامه برنامه عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سخنرانی به پشت تریبون دعوت شد که ترجیح داد بخشی از پیام رئیس‌جمهور به جشنواره فیلم فجر که پیش‌تر در رسانه‌ها منعکس شده بود را قرائت کند.
اهدای جوایز بخش سودای سیمرغهیئت داوران در بخشی از بیانیه خود که پیش از اهداء جوایز قرائت شد آورده است: تنوع گونه‌ها و لحن‌ها و سبک‌های سینمایی از جمله موارد قابل توجه این دوره از جشنواره است، خوشبختانه فیلمسازان امسال قاب‌های قدیمی را شکسته‌اند و فضای سینما را تغییر داده‌اند. موقعیت‌شناسی سینماگران در درک روح زمانه و نیاز
جامعهاز نقاط مثبت این جشنواره است. هیئت داوران همچنین تصریح کردند: نزد هیئت داوران جز سنجه‌های داوری معیار دیگری وجود نداشت و همه سینماگران کشور فرزندان این آب و
خاکهستند. 
برترین های جشنواره سی و هفتمبهترین جلوه‌های ویژه میدانی؛ ایمان کریمان (ماجرای نیمروز؛ رد خون)بهترین جلوه‌های ویژه بصری؛ جواد مطوری (مسخره‌باز)بهترین چهره‌پردازی؛ ایمان امیدواری(شبی که ماه کامل شد)بهترین طراحی صحنه؛ کیوان مقدم (غلامرضا تختی)بهترین طراحی لباس؛ محمدرضا شجاعی (شبی که ماه کامل شد)بهترین صدابرداری؛ ایرج شهزادی (متری شیش و نیم)    بهترین صداگذاری؛ مهرشاد ملکوتی (ماجرای نیمروز؛ رد خون)بهترین تدوین؛ بهرام دهقانی (متری شیش و نیم)بهترین موسیقی متن؛ امین هنرمند (قصر شیرین)بهترین فیلمبرداری؛ حمید خضوعی ابیانه (غلامرضا تختی)بهترین نقش مکمل زن؛ فرشته صدرعرفایی (شبی که ماه کامل شد)بهترین نقش مکمل مرد؛ علی نصریان (مسخره‌باز)بهترین انیمیشن؛ آخرین داستان (اشکان رهگذر)بهترین فیلم هنروتجربه؛ مسخره‌باز (همایون غنی‌زاده)بهترین بازیگر نقش اول زن؛ الناز شاکردوست (شبی که ماه کامل شد)بهترین بازیگر نقش اول مرد؛ هوتن شکیبا (شبی که ماه کامل شد)بهترین فیلمنامه؛ محسن قرایی و محمد داوودی (قصر شیرین)جایزه ویژه هیئت داوران؛ سرخ‌پوست (نیما جاویدی)بهترین کارگردانی؛ نرگس آبیار (شبی که ماه کامل شد)بهترین فیلم؛ شبی که ماه کامل شد (تهیه‌کننده محمدحسین قاسمی)بهترین فیلم از نگاه تماشاگران؛ سیدجمال ساداتیان (متری شیش و نیم) 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

در گیشه سینمای جهان چه می‌گذرد؟
«کاپیتان مارول» محصول دیزنی به فروش خود در بازار داخلی و بین‌المللی ادامه داده و در هفته اخیر ۱۱۹ میلیون دلار دیگر از فروش در بازار بین‌المللی را از آن خود کرد.
چه زمانی باید نگران سلامت چشم‌ها باشیم؟
چشم صورتی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های چشمی میان کودکان است. این بیماری مسری بوده و بچه‌ها بیشتر به آن مبتلا می‌شوند تا بزرگ‌ترها.
نمایی دیدنی از گردنه حیران
یکی از پر اهمیت ترین جاذبه‌های روستای حیران، گردنه حیران است که در راه آستارا به اردبیل قرار گرفته است و از یک طرف به کوه‌های سرسبز و از طرف دیگر به دره‌ای که رودی از آن می‌گذرد، مشرف است.
خیار و خواص ضدآلزایمری آن
تحقیقات نشان داده است نوعی فلاوونول به نام فیزتین که در خیار و برخی دیگر از غذاهای گیاهی یافت می‌شود، موجب تأخیر در زوال حافظه و علائم آلزایمر می‌شود.
مادرباردار آزادشهری منتظر بازگشایی جاده
سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: مادر باردار روستای «نراب» آزادشهر در مرکز بهداشت کاشیدار منتظر بازگشایی جاده است تا به بیمارستان منتقل شود.
کدام سوسیس و کالباس ها سالمند؟
یکی از مسائلی که معمولا مصرف‌کنندگان با آن مواجه هستند، بحث انتخاب محصولات غذایی است. هر محصول غذایی بسته به شرایط تولید، ویژگی‌های کیفی مشخصی دارد که آگاهی از این ویژگی‌ها کمک بزرگی به خریدی مناسب و مطمئن می‌کند.
خدمات‌رسانی ۱۰۰ نیروی ارتش به مسافران در برف مانده
فرمانده لشکر ۵۸ تکاور ذوالفقار گفت: ۱۰۰ نیروی ارتش به مسافران در برف مانده در استان سمنان خدمات‌رسانی می‌کنند.
برگزیت به تعویق افتاد
پارلمان انگلیس پس از مخالفت با طرح موردنظر دولت «ترزا می» درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا، شامگاه پنجشنبه به لایحه تعویق برگزیت رأی موافق داد.
آمار عجیب کشته‌شدگان تصادفات طی دو روز
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی نسبت به آمار کشته‌شدگان دو روز اخیر در تصادفات جاده‌ای کشور ابراز تأسف کرد.
عامل تیراندازی اوترخت هلند بازداشت شد
«گوکمان تانیش» عامل تیراندازی اوترخت هلند که اصلیتی ترکیه‌ای دارد بازداشت شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چوپان مانه و سملقانی در ارتفاعات برفگیر گم شد
بجنورد - ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: یک چوپان در ارتفاعات جیرانسو در شهرستان مانه و سملقان گم شده است که امدادگران برای یافتن وی به محل اعزام شده اند.
در گیشه سینمای جهان چه می‌گذرد؟
«کاپیتان مارول» محصول دیزنی به فروش خود در بازار داخلی و بین‌المللی ادامه داده و در هفته اخیر ۱۱۹ میلیون دلار دیگر از فروش در بازار بین‌المللی را از آن خود کرد.
چه زمانی باید نگران سلامت چشم‌ها باشیم؟
چشم صورتی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های چشمی میان کودکان است. این بیماری مسری بوده و بچه‌ها بیشتر به آن مبتلا می‌شوند تا بزرگ‌ترها.
نمایی دیدنی از گردنه حیران
یکی از پر اهمیت ترین جاذبه‌های روستای حیران، گردنه حیران است که در راه آستارا به اردبیل قرار گرفته است و از یک طرف به کوه‌های سرسبز و از طرف دیگر به دره‌ای که رودی از آن می‌گذرد، مشرف است.
خیار و خواص ضدآلزایمری آن
تحقیقات نشان داده است نوعی فلاوونول به نام فیزتین که در خیار و برخی دیگر از غذاهای گیاهی یافت می‌شود، موجب تأخیر در زوال حافظه و علائم آلزایمر می‌شود.
در گیشه سینمای جهان چه می‌گذرد؟
فردوسی‌پور کارمند شبکه سه است!
عکاس خوزستانی نامزد دوره های ورلدپرس شد
حرف دل به نمایشگاه آمد
آثار داوینچی راهی لوور می‌شود
مرحله اول داوری جایزه ویستا به پایان رسید
مسابقه عکاسی با موضوع جاذبه های گردشگری چایپاره برگزار می شود
پرتره‌ای گمشده از چارلز دیکنز در انگلیس نمایش داده می‌شود
فرزندان به سوگ مادر مجسمه‌سازی ایران نشستند
عکاس شهرکردی حائز رتبه برتر جشنواره خانه دوست شد