کوچ دست‌جمعی سیمرغ‌ها در شبی که ماه کامل شد

11:30 ۱۰۴ روز و ۶ ساعت پیش افکار نیوز 152 0
کوچ دست‌جمعی سیمرغ‌ها در شبی که ماه کامل شد

مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با معرفی برندگان بخش‌های مختلف برگزار شد و در پایان فیلم شبی که ماه کامل شد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با معرفی برندگان بخش‌های مختلف برگزار شد و در پایان فیلم شبی که ماه کامل شد.
به کارگردانی نرگس آبیار با هفت عنوان برتر، بیشترین سیمرغ بلورین جشنواره را از آن خود کرد. در این مراسم که در
برجمیلاد با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی و جمعی از سینماگران و تعدادی از خانواده‌های شهدای دفاع مقدسو مدافعان حرم برگزار شد ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر در سخنانی به ارائه گزارشی از برگزاری این رویداد پرداخت. وی در ابتدا با گرامیداشت ایام مبارک
دهه فجرو خیر مقدم به حاضران در مراسم گفت : آثار حاضر در این جشنواره گواه آن است که سطح کیفی فیلم‌های سینمایی این دوره نسبت به دوره‌های قبلی و نسبت به آثار سینمای ایران رشدقابل‌توجه و چشمگیری داشته است و این همان چیزی است که منتقدان و علاقه‌مندان به سینما پس از شروع نمایش فیلم‌ها می‌گفتند که سال، سال سختی برای داوران است و هرسال که سال سختی برای داوران باشد یعنی آثار ممتاز زیاد و آثار خوب فراوان است. داروغه‌زاده خاطرنشان کرد: تنوع آثار حاضر در جشنواره، تنوع ژانر تنوع موقعیت‌های خلق داستان، وسعت جغرافیای آثار به تمامی ایران و شاید از همه مهم‌تر توجه و تمرکز آثار ارزشمند سینمای ایران بر مفاهیم و موضوعات دارای اولویت، وحدت ملی و منافع ملی و خلق آثار مهم و ارزشمند، باورپذیر و مورد پسند علاقه‌مندان به سینما در این دوره قابل توجه بود. رضایت بالای تماشاگران و منتقدان از آثار این دوره جشنواره گواه صادقی بر این امر است که سینمای ایران در چهل‌سالگی انقلاب اسلامی به‌رغم تمایل و تلاش دشمنان برای ناامیدسازی هنرمندان، تلاش شایسته و درخور و افزون داشت، تا سهم خود را در جشن‌های چهل سالگی انقلاب به‌خوبی و بیش از پیش ادا کند که جشنواره فیلم فجر برای سینمای ایران فقط یک رویداد هنری نیست، بلکه بارزترین و باشکوه‌ترین جلوه اجتماعی ، مردمی و فرهنگی هنری جشن‌های پیروزی
انقلاباسلامی است.
وی افزود: نمایش همزمان گزیده‌ آثار جشنواره در همه استان‌ها و در سراسر کشور، شرایطی فراهم کرد تا به عدالت اجتماعی نزدیک شویم و جشنواره فیلم فجر، مردم سراسر ایران را در بر گیرد و همه آنان را در این رویداد در چهل سالگی انقلاب اسلامی شریک سازد. خدای بزرگ را شاکریم که سینمای ایران توانست سهمی قابل‌توجه از شادمانی جشن‌های چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران داشته باشد.
معرفی برترین فیلم کوتاه و مستنددر ادامه برنامه با پخش کلیپی از نامزدهای بخش فیلم کوتاه سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه جشنواره به فیلم بچه‌خور به کارگردانی محمد کارت اهدا شد. در ادامه و پس از نمایش تیزر معرفی نامزدهای بهترین فیلم مستند، سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند این دوره از جشنواره به مستند«بهارستان؛ خانه ملت» به کارگردانی بابک بهداد اهدا شد. در بخش بعد نامزدهای بخش «نگاه نو» در قالب کلیپ معرفی شدند و پس از آن سیمرغ بهترین فیلم این بخش به همایون غنی‌زاده برای فیلم «مسخره‌باز» تعلق گرفت و غنی‌زاده هم یک مهاجر افغانستانی را برای قرائت متنی به نمایندگی روی سن فرستاد. 
تقدیر از ۲۳ آزاده دفاع مقدسدر بخش بعدی این مراسم پس از پخش بخش‌هایی از فیلم ۲۳ نفر، از آزادگان همان گروه ۲۳ نفر که در زمان جنگاسیر بودند، قدردانی شد. در ادامه سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی و ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر برای تجلیل از آزادگان روی سن حاضر شدند و یک سیمرغ بلورین به صورت نمادین به این ۲۳ آزاده اهدا شد. مالک محمدی بازیگر نوجوان فیلم نیز این جایزه را به نمایندگی از عوامل فیلم دریافت کرد. در همین بخش سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی هم به مجتبی فرآورده و مهدی جعفری برای فیلم سینمایی «۲۳نفر» تعلق گرفت. مجتبی فرآورده در سخنان کوتاهی این سیمرغ زرین را به ۲۳ آزاده سوژه فیلمش تقدیم کرد و گفت: این سیمرغ را به کسانی که هشت‌سال وهفت ماه ۱۳روز اسارت را تحمل کردند تا ما در آرامش زندگی کنیم، اهدا می‌کنم.
پیام رئیس‌جمهور از زبان وزیر ارشاد    در ادامه برنامه عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سخنرانی به پشت تریبون دعوت شد که ترجیح داد بخشی از پیام رئیس‌جمهور به جشنواره فیلم فجر که پیش‌تر در رسانه‌ها منعکس شده بود را قرائت کند.
اهدای جوایز بخش سودای سیمرغهیئت داوران در بخشی از بیانیه خود که پیش از اهداء جوایز قرائت شد آورده است: تنوع گونه‌ها و لحن‌ها و سبک‌های سینمایی از جمله موارد قابل توجه این دوره از جشنواره است، خوشبختانه فیلمسازان امسال قاب‌های قدیمی را شکسته‌اند و فضای سینما را تغییر داده‌اند. موقعیت‌شناسی سینماگران در درک روح زمانه و نیاز
جامعهاز نقاط مثبت این جشنواره است. هیئت داوران همچنین تصریح کردند: نزد هیئت داوران جز سنجه‌های داوری معیار دیگری وجود نداشت و همه سینماگران کشور فرزندان این آب و
خاکهستند. 
برترین های جشنواره سی و هفتمبهترین جلوه‌های ویژه میدانی؛ ایمان کریمان (ماجرای نیمروز؛ رد خون)بهترین جلوه‌های ویژه بصری؛ جواد مطوری (مسخره‌باز)بهترین چهره‌پردازی؛ ایمان امیدواری(شبی که ماه کامل شد)بهترین طراحی صحنه؛ کیوان مقدم (غلامرضا تختی)بهترین طراحی لباس؛ محمدرضا شجاعی (شبی که ماه کامل شد)بهترین صدابرداری؛ ایرج شهزادی (متری شیش و نیم)    بهترین صداگذاری؛ مهرشاد ملکوتی (ماجرای نیمروز؛ رد خون)بهترین تدوین؛ بهرام دهقانی (متری شیش و نیم)بهترین موسیقی متن؛ امین هنرمند (قصر شیرین)بهترین فیلمبرداری؛ حمید خضوعی ابیانه (غلامرضا تختی)بهترین نقش مکمل زن؛ فرشته صدرعرفایی (شبی که ماه کامل شد)بهترین نقش مکمل مرد؛ علی نصریان (مسخره‌باز)بهترین انیمیشن؛ آخرین داستان (اشکان رهگذر)بهترین فیلم هنروتجربه؛ مسخره‌باز (همایون غنی‌زاده)بهترین بازیگر نقش اول زن؛ الناز شاکردوست (شبی که ماه کامل شد)بهترین بازیگر نقش اول مرد؛ هوتن شکیبا (شبی که ماه کامل شد)بهترین فیلمنامه؛ محسن قرایی و محمد داوودی (قصر شیرین)جایزه ویژه هیئت داوران؛ سرخ‌پوست (نیما جاویدی)بهترین کارگردانی؛ نرگس آبیار (شبی که ماه کامل شد)بهترین فیلم؛ شبی که ماه کامل شد (تهیه‌کننده محمدحسین قاسمی)بهترین فیلم از نگاه تماشاگران؛ سیدجمال ساداتیان (متری شیش و نیم) 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

در سوگ انسانیت و عدالت
تصویری که عبدالمقصود مصری عاشقانه از آخرین لحظات علی و پدری کردن او بر امت قدرناشناسش می‌کشد، مولاناوار است. او علی را مخاطب قرار می‌داد:از تو بر من تافته است چون داری نهانمی‌فشانی نور چون مه بی زبان
جام جهانی تیراندازی مونیخ- سبقت اللهی در تپانچه ۲۵ متر فینالیست شد
گلنوش سبقت اللهی در تپانچه ۲۵ متر مسابقات تیراندازی جام جهانی و کسب سهمیه المپیک در مونیخ به فینال راه یافت.
کاپلو: رم مناسب ساری است نه یوونتوس
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال روسیه و رئال مادرید بر این باور است که ساری گزینه مناسبی برای هدایت یوونتوس نیست.
۴ سال ناکامی برای رونالدو
مهاجم پرتغالی چهار سال است که نتوانسته بهترین گلزن لیگ شود.
ˮتورج خانˮ در خانه ابدی آرام گرفت
مراسم تشییع پیکر مرحوم تورج لارودی با شکوه خاصی در بهشت زهرای تهران برگزار شد.
افشاگری اتحادیه جهانی کشتی: چند بار از یخکشی خواستیم گرمکن بپوشد اما توجهی نکرد!
اتحادیه جهانی کشتی با بیان اینکه بر اساس قوانین جدید که از ابتدای سال 2019 اجرایی شده و به تمامی فدراسیون‌های ملی نیز ابلاغ شده است، کشتی‌گیران در تمامی رویدادها باید برای دریافت مدال با گرمکن ورزشی مختص به کشورشان بر روی سکو حاضر شوند اما کشتی‌گیر ایران در جام ساساری علی‌رغم تذکرات توجهی به آن نکرد!
بحران افشاگری!
روزگار استقلال با فاش‌شدن جزئیات قرارداد خارجی‌ها خاکستری‌تر از قبل شده است.
ایران همچنان با سهمیه ۲ + ۲ در لیگ قهرمانان آسیا
طبق اعلام سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا، ایران همچنان دو سهمیه مستقیم و دو سهمیه پلی‌آف در لیگ قهرمانان آسیا خواهد داشت.
لاوروف: تلاش واشنگتن برای تغییر آمریکای لاتین طبق دکترین مونرو را نمی‌پذیریم
وزیر خارجه روسیه در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ برای افزایش نیرو در خاورمیانه گفت، هرگونه افزایش نیروها و تجهیزات نظامی در منطقه منجر به خطر جدیدی می‌شود.
روسیه برای ایفای نقش در مذاکرات دولت و مخالفان ونزوئلا اظهار آمادگی کرد
وزارت امور خارجه روسیه امروز دوشنبه اعلام کرد، مسکو آماده ایفای نقش در مذاکرات میان دولت ونزوئلا و مخالفان در شهر اسلوی نروژ است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

موبایل مسافری از کدام مسیر به فروشندگان خرد می‌رسد
در حالی که اخیرا اظهارنظرهای متفاوتی در خصوص ادامه فعالیت سامانه ثبت گوشیهای مسافری مطرح شده، ذکر این نکته ضروری است که قسمت مهمی از این گوشیها از مبادی غیر رسمی وارد کشور می‌شوند.
بقایی و مشایی از اوین به مرخصی آمدند
حمید بقایی معاون اجرایی دولت احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس دولت دهم از اوین به مرخصی آمدند.
روحانی فرارسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت
رئیس‌جمهور در پیامی فرارسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت.
وداع با امیرالمؤمنین (ع) در کربلا- «یا حیدر» در حرم حسینی طنین‌انداز شد
هم‌زمان شهادت امام علی (ع)، مراسم احیای دومین شب قدر در کربلا برپا وذکر «یا حیدر» در حرم سیدالشهدا (ع) طنین‌انداز شد.
فوتبال جهان| مخالفت یوفا با طرح حمایت آرسنال از هنریک مخیتاریان در باکو
فوتبال جهان - اتحادیه فوتبال اروپا مخالف طرح حمایتی تیم آرسنال از هنریک مخیتاریان، هافبک ارمنستانی خود پیش از آغاز بازی فینال لیگ اروپا برابر چلسی است.
تقدیر شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از برخورد علی عسکری با عوامل پخش برنامه موهن
بهرام پرویز؛صدایی که تکرار نمی شود؛ از اتلو تا ابوموسی اشعری- اعلام زمان تشییع
داریوش ارجمند: برای نقش «مالک اشتر» مبعوث شدم- دیالوگ‌های امام علی(ع) جزئی از ادبیات مردم و اهل‌قلم شده است
صدای ماندگار پرویز بهرام خاموش شد
حضور سه بازیگز زن در عاشقانه های خیابان
برپایی سفره 2500 متری افطاری ایتام، شنبه 11 خرداد در تهران
پرویز بهرام صدای ماندگار دوبله درگذشت
ارتباط ترس با نا امیدی در بیان امام علی (ع)
امام علی(ع) درباره قصاص قاتل خود چه حکمی دادند؟- تبعیت از ولایت فقیه، رمز نجات از اندیشه‌های خارجی‌گری
برنامه‌های رادیو فرهنگ در روز شهادت امیرالمومنین (ع)