ناکارآمدی تسهیلات صندوق پس انداز با رشد قیمت مسکن

10:57 ۱۲۸ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 77 0
ناکارآمدی تسهیلات صندوق پس انداز با رشد قیمت مسکن

رشد قیمت مسکن درسال گذشته باعث کاهش قدرت خرید متقاضیان شده و تسهیلات صندوق پس انداز مسکن کارایی سابق برای خرید مسکن را ندارد، توجه به افزایش سقف تسهیلات با طولانی کردن دوره بازپرداخت از صندوق توسعه خانه‌دار کردن را آسان می‌کند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، رشد بیش از حد قیمت مسکن بعد از یک دوره رکود ۵ ساله باعث شد تا تسهیلات صندوق پس انداز مسکن خانه یکم دیگر کفاف خرید مسکنرا به آن شکل سابق ندهد. هر چند این صندوق در ابتدای راه‌اندازی خود می توانست تا ۵۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی را
پوششدهد، اما این روزها این درصد به گونه‌ای به زیر ۲۰ درصد کاهش یافته و باید برای استفاده بهتر متقاضیان از این صندوق چاره اندیشی کرد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد، صندوق پس انداز مسکن یکم در حال حاضر پاسخگوی نیاز متقاضیان مسکن نیست ،بنابراین تجهیز مجدد آن با استفاده از منابع موجود در بخش مسکن کشور مانند اقساط بازگشتی مسکن مهرنمی‌تواند توجیهی داشته باشد، پس به نظر می‌رسد برای افزایش قدرت خرید متقاضیان و سقف تسهیلات می‌توان با پیشنهاد اعطای اعتبار از محل صندوق توسعه ملیاین صندوق را مجددا احیا و میزان سقف آن را به شرط طولانی شدن مدت بازپرداخت افزایش داد.
ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیر عامل بانک مسکن چند ماه پیش یگانه گزینه برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن را استفاده از منابع صندوق توسعه ملی دانسته و گفته بود که در این زمینه پیشنهاد شده رقمی در حدود یک میلیارد دلاراز سوی این صندوق بابت افزایش سقف تسهیلات خرید در اختیار مجموعه بانک مسکن قرار گیرد.
هر چند ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل بانک مسکن ۲۶ دی ماهدر حاشیه نمایشگاه مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری با بیان اینکه منابع صندوق پس انداز مسکن یکم از محل سپرده‌ها تقریبا مصرف شده است، گفته بود: فعالیت صندوق پس انداز مسکن یکم با توجه به استمهال 7 ساله خط اعتباری مسکن مهر ، از منابع ایجاد شده از محل اقساط پرداخت شده مسکن مهر به بانک مسکن خواهد بود. بعد از انتشار این صحبت‌ها، گزارش هایی از در معرض خطر بودن بقای صندوق‌ صندوق پس‌انداز مسکن یکم، در رسانه‌های مختلف منتشر شد و عملکرد این صندوق مورد نقد کارشناسان قرار گرفت. بانک مسکن نسبت به این انتقادها واکنش نشان داد و اعلام کرد که با وجود افزایش قابل توجه قیمت مسکن، صندوق پس انداز مسکن یکم همچنان کاراترین ابزار برای کمک به خانه دار شدن و ارتقای قدرت خرید خانوارها در این زمینه است.
اما واقعیت این است در شرایط فعلی بازار مسکن، تسهیلات این صندوق کارایی چندانی برای خرید یک واحد مناسب را ندارد و از طرفی با توجه به شرایط این صندوق مانند سپرده گذاری حداقل یکساله، تنها بخش محدودی از محرومان از مسکن می‌توانند از تسهیلات آن استفاده کنند.
صندوق پس انداز مسکن یکم پاسخگوی چه میزان از متقاضیان بازار مسکن بوده است؟مطابق با آخرین گزارشی که بانک مسکن از عملکرد صندوق پس انداز مسکن یکم تا پایان دی ماه سال جاری منتشر کرد، آمار کل تسهیلات پرداختی از محل صندوق پس انداز مسکن یکم از ابتدای تاسیس این صندوق به 91 هزار و 85 فقره رسیده است.
یعنی طی 3.5 سال عملکرد این صندوق که تنها مسیر پیشنهادی برای خانه دار شدن افراد بوده است، کمتر از 100 هزار
خانوادهصاحب خانه شده‌اند. این در حالی است که در این مدت بیش از 2.2 میلیون تقاضای جدید و ناشی از
ازدواجدر بازار مسکن ایجاد شده است. در حالی که طرح مسکن مهر متوقف شده و هیچ طرح جایگزینی هم ارائه نشد.
*رکود صنعتساختماندر سال های اخیر صنعت ساختمان با رکود سنگینی مواجه بوده است. تحریک تقاضای خرید مسکن مهمترین راهکاری بود که برای خروج از این وضعیت تولید مسکن اتخاذ شد. آمار تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده توسط
شهرداریها نشان از افت 50 درصدی میزان تولید مسکن در سال های 92 تا 96 نسبت به چهار سال قبل از آن دارد.
در آغاز کار این صندوق برای آپارتمان های نوساز حداکثر 7 ساله در نظر گرفته شده بود، ولی بعد از مدتی از شروع به کار این صندوق به دلیل استقبال پایین مردم از این طرح، مسئولین وزارت راه و شهرسازیتصمیم به افزایش جذابیت‌های این تسهیلات گرفتند و شرط نوساز بودن را به 15 سال ساخت افزایش دادند تا عملا اندک تاثیر این صندوق برای تشویق تولید مسکن به حداقل برسد.
ناکارآمدی تسهیلات صندوق پس انداز با رشد قیمت مسکن
در شرایطی که میزان تولید مسکن با عرضه آن تطابق ندارد، افزایش میزان وام خرید مسکن نیز تبعات تورمی خود را خواهد داشت. بعضا این
افزایش قیمتها منجر به خروج بخشی از متقاضیان مسکن از بازار خرید می شود. از طرفی پس انداز حداقل یکساله برای دریافت وام، در شرایطی که هر چندسال یکبار
اقتصاد کشوردچار تورمهای شدید می‌شود، جذابیت چندانی ندارد. بطوری که در یکسال اخیر افزایش شدید قیمت مسکن نسبت به سال گذشته منجر به انصراف ۳۴ هزار نفر در ۱۰ ماه نخست امسال از سپرده گذاران صندوق پس انداز مسکن یکم شد.
بررسی درآمدو هزینه های خانوارهای ایرانی نشان می دهد که خانوارهای دهک‌های پایین و متوسط جامعهامکان پس انداز یکساله مبلغ اولیه مورد نیاز برای سپرده گذاری و البته بازپرداخت اقساط این وام را ندارند. مطابق داده های بانک مرکزی، در سال 96 پس اندازی که یک خانواده شهری می تواند در یک سال داشته باشد به طور متوسط کمتر از 2 میلیون تومان است.
در همین سال در شهر تهرانکه نزدیک به نیمی از خانواده ها فاقد مسکن ملکی هستند، متوسط هزینه ها بیشتر از میزان درآمد بوده است، یعنی بخش عمده ای از خانواده های محروم از مسکن کشور نمی توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.
در ابتدای آغاز به کار صندوق پس انداز مسکن یکم، این ادعا وجود داشت که این صندوق خوداتکاست و نیازی به سایر منابع بانکی ندارد، اما بعد از مدتی مشخص شد تا از فرصتی که بانک مرکزیاز طریق استمهال 10 ساله اقساط بازگشتی مسکن مهر در اختیار آن قرار داده است، استفاده کنند. اقساط بازگشتی مسکن مهر که می توانست هم منبعی برای اتمام تعهدات قبلی حاکمیت به مردم در تحویل واحدهای باقی مانده مسکن مهر باشد و هم برای تدوام این طرح مورد استفاده قرار گیرد.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

یورش دمنوش ایرانی به نوشابه‌های فرنگی
سرو انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم سنتی در کافه‌های تهران بیشتر شده است.
چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟
خداوند در قرآن کریم، این دسته از افراد را که در بهشت جای دارند، به مروارید پوشیده در صدف تشبیه می‏‌کند.
جدول فروش سینمای ایران-صدرنشینی «شبی که ماه کامل شد»
جدول فروش سینمای ایران با اعلام صدرنشینی فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار در دومین هفته از اکران این فیلم منتشر شد.
جنجال انحصارات عجیب و غریب-درِ کانون وکلا به روی حقوق‌دان‌ها باز می‌شود؟
تعداد بسیار زیاد قوانین محدود کننده در کشور، انحصارات عجیب و غریبی را در مشاغل به وجود آورده که موجب خفگی اشتغال شده و یکی از مصادیق این انحصار کانون وکلاست.
وضعیت جوی کشور طی 3 روز آینده- وزش باد و گرد و خاک در تهران
با اشاره به وزش باد شدید موقت و رگبار و رعد و برق در برخی مناطق کشور، از وقوع گرد و غبار و کاهش کیفیت هوا در بخش‌های مرکزی شامل یزد، اصفهان، سمنان، مرکزی، قم و جنوب تهران خبر داد.
سوار نکردن کارگر به اتوبوس شهری کار دست راننده داد!
امتناع یک راننده اتوبوس در یزد از سوار کردن کارگری به بهانه تمیز ماندن اتوبوس منجر به توقف فعالیت وی شد.
عوامل تأثیرگذار بر سلامت مردم پایتخت
عضو شورای شهر تهران گفت: بعد از آلودگی هوا، آلودگی صوتی یکی از معضلاتی است که سلامت پایتخت‌نشینان را تهدید می‌کند که می‌توان با انجام برنامه‌های مناسب در جهت مقابله با این مسئله اقداماتی انجام داد.
افزایش حملات قلبی با مصرف سیگار الکترونیکی
نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد استعمال سیگار الکترونیکی ریسک خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش می‌دهد.
7 درمان خانگی برای آفت دهان و تبخال
آفت های دهان زخم های کوچکی هستند که روی بافت نرم داخل دهان شکل می گیرند.
طریقه مصرف عرق کاسنی برای درمان جوش
برای درمان جوش با عرق کاسنی، توصیه می‌شود که عرق کاسنی و شاه‌تره را با هم مخلوط کرده (نسبت دو به یک) و روزی سه لیوان از این مخلوط را قبل از هر وعده غذایی بنوشید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان و فرانسه: هنوز هم زمان وجود دارد اما تنها زمان کم!
وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن هشدار به احتمال خطر درگیری در منطقه خلیج فارس، خویشتنداری همه طرف‌های درگیر را خواستار شدند.
چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟
نماینده شرکت ملی نفت در بورس گفت: انتظار می‌رود در هفته‌های آینده حجم معاملات فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی افزایش یابد که برای این مساله نیز سازوکارهای لازم را در نظر گرفته‌ایم، اما این‌که این اتفاق چه زمانی محقق می‌شود بستگی به مشتریان این بازار دارد.
ساخت نامعمول سریال «چرنوبیل» و پخش غیرمتعارف آن در ایران
مینی‌سریال «چرنوبیل» درباره حادثه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین اتفاق افتاد و باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخشی از غرب شوروی سابق شد، از برخی رسانه‌های جهان در حال پخش است.
صبحانه هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند
یکی از راههای کاهش سطح کلسترول بالا، شروع به مصرف بعضی از مواد غذایی خاص، درست لحظه بیدارشدن صبحگاهی است.
ترفند طلافروشان برای کسب سود بیشتر
برخی از واحد‌های طلافروشی از بی اطلاعی مشتریان سوء استفاده کرده و برای کسب سود بیشتر دست به ترفند‌هایی می‌زنند
کارمندان دولت خانه دار می‌شوند- پیشخوان
خانه‌نشینی فارغ التحصیلان به چه قیمتی؟
خطرات استفاده از دلار در آینده
راهکارهای ساماندهی بازار مسکن از نگاه رئیس کمیسیون عمران مجلس
واردات ریش تراش به بیش از ۸۹ تن رسید
ضرورت تملک زمین های خارج از محدوده شهری
قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران
سهم ناچیز ایران از بازار چند هزار میلیارد دلاری غذای حلال
مظنه آپارتمان در منطقه قلهک چند؟
نقش بازار متشکل مشابه حضور پلیس است