ششمین دو سالانه تذهیب‌های قرآنی به کار خود پایان داد

17:08 ۱۹۰ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 438 0
ششمین دو سالانه تذهیب‌های قرآنی به کار خود پایان داد

دبیر هنری دو سالانه‌های تذهیب‌های قرآنی گفت: نگاه خاص به فرهنگ فاخر ایرانی اسلامی، دستیابی به هنر حال و آینده، پرهیز جدی از جانبه‌نگری در برگزاری دو سالانه‌ها، ارتقای سطح علمی و مخاطبین از طریق کارگاه ها، انتشار محتواهای آموزشی به شیوه گوناگون و...، از اهداف دو سالانه تذهیب‌های قرآنی است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، رضا مهدوی، دبیر هنری دو سالانه‌های تذهیب‌های قرآنی، در مراسم اختتامیه ششمین دو سالانه تذهیب‌های قرآنی که در  مؤسسه فرهنگی قدس برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: خوشبختانه این جشنواره از ابتدای تأسیس خود با فراز و نشیب‌های موجود، با نظم خاصی به مسیر خود ادامه داد تا اینکه به مرحله ششم خود رسید. امیدواریم که با سیاست‌های جدیدی که این دو سالانه با مساعدت بیشتری نسبت به دوره‌های گذشته در پی گرفته، برنامه‌های کارگاهی را نیز به صورت منظم و مداوم در سال آینده داشته باشد و در دو سالانه آینده در مرحله بین‌المللی برگزار شود.
وی ادامه داد: نگاه خاص به فرهنگ فاخر ایرانی اسلامی، دستیابی به هنر حال و آینده، پرهیز جدی از جانبه‌نگری در برگزاری دو سالانه‌ها، ارتقای سطح علمی و مخاطبین از طریق کارگاه‌ها، انتشار محتواهای آموزشی به شیوه گوناگون و...، از جمله اقداماتی بوده است که در این مسیر از آن بهره‌مند شدیم.
دبیر هنری دو سالانه‌های تذهیب‌های قرآنی عنوان کرد: به عقیده برخی از صاحب نظران برگزاری این جشنواره‌ها نقش بسزایی در ارتقای هنرهای اصیل ایرانی به‌ویژه تذهیب و گل مرغ داشته است و ذائقه هنرمندان و مخاطبین خود را تحت تأثیر قرار داده است.
مهدوی اظهار کرد: ما نیز تمام تلاش خود را در این مسیر به کار برده‌ایم تا هنرمندان با کم‌ترین دغدغه و سختی، آثار خود را به دبیرخانه ارسال کنند و پس از برگزاری این نمایشگاه، کتاب ویژه‌ای از عکس‌های نمایشگاه تهیه و به آن‌ها ارائه شود تا آن‌ها بتوانند با استفاده از این عکس‌ها به آثار خود قدرت داده و آثار فاخرتری را خلق کنند.
وی تعداد آثار رسیده به این دو سالانه را بر شمرد و گفت: تعداد آثار رسیده به دبیرخانه ۱۹۹ اثر از ۱۵۴ شرکت کننده است که از این تعداد آثار رسیده، ۹۶اثر در گرایش تذهیب، ۸۰ اثر در گرایش گل و مرغ لاکی و آبرنگی، ۱۲ اثر تشعیر، هشت اثر فرش و سه اثر هم در بخش کاشی سنتی از جمله آثاری بوده است که به این دوره از دو سالانه به دبیرخانه ارسال شده است.
دبیر هنری دو سالانه تذهیب‌های قرآنی خاطرنشان کرد: در این میان نیز تعداد آثار راه یافته به نمایشگاه ۱۱۸ اثر بوده است که از این تعداد ۵۵ اثر تذهیب، ۴۴ اثر گل و مرغ لاکی و آبرنگی،۱۲ اثر تشعیر، پنج اثر از طراحی فرش و سه اثر هم از طراحی کاشی سنتی؛ بوده است.
مهدوی گفت: ۴۴ نفر از تهران، ۳۳ نفر از خراسان‌رضوی، ۱۹ نفر از اصفهان، ۱۰ نفر از البرز و مازندران، هشت نفر از قزوین، پنج نفر از فارس، قم و چهار محال و بختیاری، سه نفر از آذربایجان شرقی و کردستان، دو نفر از گیلان، همدان، مرکزی و کرمانشاه، یک نفر نیز از خراسان شمالی آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کردند. این جشنواره به صورت ملی بوده اما یک نفر نیز از کشور افغانستان هم به دلیل علاقه‌ به به این هنر توانست در این جشنواره حضور یابد.
دبیر دو سالانه تذهیب‌های قرآنی تاکید کرد: امیدواریم که در دو سالانه‌های آینده شاهد حضور بیشتر شرکت کنندگان داخلی و خارجی از کشورهای مسلمان باشیم.
در حاشیه این مراسم از کتاب آثار برگزیده پنجمین دو سالانه تذهیب‌های قرآنی رونمایی شد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی

آخرین اخبار

منتخبان جشنواره طراحی مد و لباس «دیبا» مشخص شدند
پس از بررسی و ارزیابی آثار ارسالی به سومین مسابقه رویداد طراحی مد و لباس «دیبا»، ۱۷ طراح منتخب برای انجام مرحله مصاحبه با نمایندگان برندهای شرکت‌کننده در این جشنواره، معرفی شدند.
ویدئو - آئین «۲۶ عید ما» در مازندران
«۲۶ عید ما» که در زبان محلی به آن «بیس شیش عید ما» می‌گویند، از جمله کهن‌ترین جشن‌های ایرانی در مازندران است. برگزاری مسابقات کشتی پهلوانی یا همان «کشتی لوچو» از جمله مراسم مهم این روز است که اهالی طبرستان (مازندران) به آن می‌پردازند. این کشتی‌ها با آداب و رسوم خاصی همراه بوده‌اند، اما امروزه آداب این کشتی و زورآزمایی پهلوانی دستخوش تغییر شده است.
پیشبرد دستوری برنامه‌های فرهنگی به‌ نتایج موفقی نمی‌رسد
نخستین جلسه ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور، عصر امروز(شنبه، ۲۹ تیر) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد و اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به این‌که نقشه مهندسی فرهنگی کشور پس از بررسی در ۳۳ جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید، اهمیت این سند را مورد تاکید قرار داد و گفت: مقام معظم رهبری نیز نسبت به اجرای این سند تاکید دارند و لازم است با پیگیری مجدانه، ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور را به ستادی کارآمد تبدیل کنیم.
کاش آقای ظریف می‌گفت ...
«در دیپلماسی فرهنگی به همان میزان که باید برای حضور در دیگر کشورها فکر کرد لازم است برای حضور هنرمندان دیگر کشورها در ایران هم برنامه‌ریزی داشت. حضور فرهیختگان و هنرمندان شاخص بین‌المللی می‌تواند به ارائه تصویر صحیح از ایران کمک کند. این همه موجب می‌شود تا زمینه برای فعالیت مسئولان سیاست خارجی کشور در عرصه دیپلماسی مناسب‌تر باشد و به اصطلاح آن‌ها با مُشت پُر وارد عرصه شوند.»
ویدئو - برنامه سختگیرانه دولت چین برای تفکیک زباله‌ها
در طول یک ماه اخیر، شهروندان شانگهای با یک پرسش جدی روبه‌رو بوده‌اند: «چه نوع زباله‌هایی در خانه دارم؟» این سؤال، تولید روزانه ۲۲ هزار تن زباله خانگی در این شهر را هدف قرار داده است. طبق قوانین جدید که از اول ماه ژوئیه اجرایی شده، زباله‌ها باید به یکی از چهار دسته‌بندی خشک، تر، قابل بازیافت و خطرناک تقسیم‌بندی شوند و در جایگاه‌های مخصوص برای هر کدام قرار گیرند.
ویدئو - آئین «نوروز صیاد» در بندر «سلخ» قشم
هر سال در آخرین روزهای تیرماه، مراسمی در روستای «سلخ» در جزیره قشم برگزار می‌شود که «نوروز صیاد» نام دارد. در این روز صید تعطیل می‌شود و اهالی غذای دریایی نمی‌خورند تا نمادی از احترام به طبیعت باشد. در این روز تقریباً تمام مردم روستا در آب دریا شنا می‌کنند تا طبق یک باور قدیمی، از بیماری‌ها در امان باشند. اهالی سلخ در این روز از صبح تا غروب آفتاب به این جشن ادامه می‌دهند و مراسم و آداب سنتی از رزیف‌خوانی گرفته تا رقص شوشی‌ها، بخش‌هایی از این مراسم را تشکیل می‌دهند. جشن نوروز صیاد در روستای سلخ همزمان با شروع فصل جدید صید با اجرای برنامه‌های مختلف و با هدف حفظ آئین‌های محلی برگزار می‌شود.
پیگیری رفع آسیب‌های هیئات مذهبی
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم گفت: برخی آسیب‌ها از جمله قمه‌زنی توسط گروه‌هایی خاص وجود داشت که رفع این آسیب با مشارکت مجموعه‌های مختلف دنبال شده است.
آیت‌الله جوادی آملی:  طلاب سیر تاریخی علمای خراسان را مطالعه کنند
مرجع تقلید شیعه با بیان اینکه حقوق بشر را بشر آفرین باید تنظیم کند گفت: قرآن می‌فرماید ما برای همه بشر حقوق آوردیم، سخن از همه جهان است، لذا ما وظیفه داریم که حرف جهانی بزنیم.
پذیرش ۱۰ هزار طلبه در مدارس علمیه کشور
معاون حوزه‌های علمیه با اشاره به فعالیت حدود ۱۲۰۰ مدرسه علمیه در کشور از پذیرش ۱۰ هزار طلبه جدید طی سال تحصیلی جدید در مدارس علمیه خبر داد.
آیت‌الله سعیدی: برخی سخنرانان و مداحان برنامه‌های اصیل فرهنگی را خنثی می‌کنند
نماینده ولی‌فقیه در استان قم با بیان اینکه گاهی انحراف‌هایی از بیرون قم وارد این شهر می‌شوند، گفت: برخی مداحان و سخنرانان که سبک‌ها و برنامه‌های خاص دارند وارد شهر کریمه اهل‌بیت(س) می‌شوند و با جاذیه‌های کاذب خود فعالیت‌ها و برنامه‌های اصیل فرهنگی را خنثی می‌کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آیت‌الله جوادی آملی:  طلاب سیر تاریخی علمای خراسان را مطالعه کنند
مرجع تقلید شیعه با بیان اینکه حقوق بشر را بشر آفرین باید تنظیم کند گفت: قرآن می‌فرماید ما برای همه بشر حقوق آوردیم، سخن از همه جهان است، لذا ما وظیفه داریم که حرف جهانی بزنیم.
‌نمازجمعه ‌ورامین ۴۰ ساله شد
‌نمازجمعه شهرستان ورامین ۴۰ ساله شد و با توجه به آمار موجود بیش از ۲۰۶۵ نماز جمعه در این شهرستان اقامه شده است.
«تپلی و من» از فردا روی پرده سینماها- فیلم
در آستانه اکران فیلم سینمایی «تپلی و من» به کارگردانی حسین قناعت از پوستر و تیزر این فیلم رونمایی شد.
محمد جلال مآب رئیس ستاد بازسازی عتبات شد
حسن پلارک، رئیس ستاد بازسازی عتبات جای خود را به محمد جلال مآب داده است.
تصمیم عجیب کالدرون درباره تمرینات پرسپولیس
سرمربی آرژانتینی باشگاه پرسپولیس، تصمیمی جالب را گرفت.
پیگیری رفع آسیب‌های هیئات مذهبی
آیت‌الله جوادی آملی:  طلاب سیر تاریخی علمای خراسان را مطالعه کنند
پذیرش ۱۰ هزار طلبه در مدارس علمیه کشور
آیت‌الله سعیدی: برخی سخنرانان و مداحان برنامه‌های اصیل فرهنگی را خنثی می‌کنند
‌نمازجمعه ‌ورامین ۴۰ ساله شد
نظر رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در مورد بدحجابی
وجود ۱۰۵ هزار جلد کتاب تخصصی در کتابخانه دانشگاه ادیان و مذاهب
«عبدالحسین حائری»؛ مجتهد و نظریه‌پرداز جهانی
دهم مرداد؛ آغاز مرحله کشوری چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم
ایران متحد بر ارزش‌های عقلانی و اخلاقی و همواره پیروز است