۶۰ روستای فارس در جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب»

14:46 ۶۵ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 241 0
۶۰ روستای فارس در جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب»

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی فارس از مشارکت ۶۰ روستای این استان در پنجمین جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» خبر داد.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی رویدادهای ترویج کتابخوانی،  در پنجمین دوره جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» بیش از  هزار روستا از استان‌های مختلف ایران و ۶۰ روستا از مناطق مختلف استان فارس مشارکت دارند.
روح‌الله منوچهری رئیس کتابخانه‌های عمومی استان فارس گفت: ما برای جلب مشارکت بیش‌تر موثر روستاهای فارس برای حضور در جشنواره‌ روستاها و عشایر دوستدار کتاب، پویش و فعالیت منسجمی را تحت عنوان  جشنواره «روستاها و عشایر کتابخوان» راه‌اندازی کردیم. ما با اقتباس و پیروی از ایده‌ها و اهداف و برنامه‌های پنجمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب  در سطح استان این رقابت را دنبال می‌کنیم تا هم به افزایش مشارکت روستاهای فارس دامن بزنیم و هم این‌که  مستندات برنامه‌ها و فعالیت‌های روستاهای فعال ِ کتابخوانی را در سطح استانی بررسی و ارزیابی کنیم و  از چند روستای برگزیده تقدیر شود و هم‌اکنون مستندات فعالیت‌های این روستاها به دبیرخانه مرکزی در تهران ارسال شده است.
او متذکر شد: ما نطر به شناخت و اطلاعی که از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های و زیرساخت‌های فرهنگی روستاهای مختلف استان داریم ۶۰ روستا را  که بیش‌ترین فعالیت  و شانس دیده شدن در این رقابت دارند شناسایی و معرفی کردیم. همچنین برای فعالان فرهنگی و اجتماعی آن روستاها کلاس‌های توجیهی چگونگی برنامه‌ریزی و مستندسازی و اجرای فعالیت‌ها را برگزار کردیم. سعی کردیم دست‌کم  در هر شهر از ۲۹ شهرستان استان فارس دو روستا را انتحاب کنیم و با تخصیص بودجه حداقلی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی آن‌ها را  از بدو فعالیت راهنمایی و حمایت کنیم.
این مقام مسئول در عرصه فعالیت‌های کتابخوانی توضیح داد: بی‌شک بر اساس اهداف و ماموریت‌های جنشواره روستاهای دوستدار کتاب، فرایند ایده‌پردازی و برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های ترویجی خلاقانه و مبتکرانه بر عهده اهالی روستاهاست و ما  با راه‌اندازی «جشنواره روستاها و عشایر کتابخوان» به تسهیل و تسریع فعالیت‌های آن‌ها کمک کردیم و امید داریم  با این اقدام  در سطح ملی نیز نام  فارس و روستاهای کتابخوان آن بیش از پیش بدرخشد و  ضمن پی گرفتن  اهداف و  ماموریت‌های این پویش ملی در سطح استانی با تمرکز و توجه بیشتری به کتابخوانی در مناطق مختلف روستایی بپردازیم.  دبیرخانه این رقابت استانی در پیوند با پویش ملی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس است. همچنین مشارکت و همراهی دفتر امور روستایی استانداری فارس را در اجرای این برنامه داریم.
بر اساس فراخوان پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، برنامه‌های ارسالی می‌تواند شامل مجموعه این  فعالیت‌ها باشد: اقدامات زیربنایی شامل تأسیس نهادهای مرتبط به کتاب‌خوانی ازجمله کتابخانه، واگذاری زمین، تأمین تجهیزات و امکانات زیربنایی، فعالیت‌های ترویجی شامل برگزاری مسابقات، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها، و هر فعالیتی که به نحو مبتکرانه و خلاقانه‌ای به ترویج کتاب و کتاب‌خوانی بیانجامد.  همچنین شاخص‌های انتخاب برنامه‌ها و فعالیت‌های ترویج کتابخوانی و معرفی روستاها و عشایر دوستدار کتاب به شرح زیر است:
۱-متناسب با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی باشد.
۲-تأثیرات پایداری در ارتقای سطح فرهنگ کتاب‌خوانی داشته باشد.
۳-از مشارکت مردمی و پشتیبانی واحدهای اجرایی روستا و عشایر برخوردار باشد.
۴-پوشش جمعیتی مناسب داشته باشد و به‌خصوص زنان، کودکان و نوجوانان را موردتوجه قرار دهد.
۵-قابلیت الگوبرداری و اجرا در سایر مناطق را داشته باشد.
۶-از تازگی و کیفیت در محتوا و شیوه اجرا برخوردار باشد.
هیئت‌داوران جشنواره از میان شرکت‌کنندگان ۱۰ روستا یا گروه عشایری برگزیده را به‌عنوان «دوستدار کتاب» معرفی خواهد کرد. روستاها و عشایر برگزیده در مراسمی با حضور شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی کشور در تهران موردتقدیر قرار خواهند گرفت. در استان‌ها نیز به نحو مقتضی از روستاها و عشایر برگزیده تقدیر خواهد شد. هدف از برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب گسترش عدالت فرهنگی در سراسر کشور عنوان شده است. همچنین پشتیبانی از اقدامات انجام‌شده و طرح‌های ابتکاری در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی و جلب توجه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط به اهمیت کتاب در جامعه، از دیگر اهداف پنجمین دوره «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب»  است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

چرا کی‌روش از فدراسیون فوتبال ایران شکایت کرد
کارلوس کی‌روش برای دریافت طلب ۸۰۰ هزار دلاری خود از فدراسیون ایران شکایت کرده است و او دلیل این تصمیم را بی احترامی فدراسیون ایران می‌داند.
ویدئو- آخرین ساعات سال ۹۷ در بازار
ساعاتی مانده به تحویل سال همه ایرانیان خود را برای تحویل سال جدید آماده می‌کنند. تکاپوی مردم از هر جنس و قشری در این ساعات دیدنی است، اما آنچه که در این ساعات بیشتر از همه جلب توجه می‌کند، حضور پرشمار مردمی است که به خیابان‌ها آمده‌اند تا آخرین خریدهای سالشان را برای نوروز انجام دهند.همین مسئله باعث شده خیابان‌ها شور حال خاص نوروز به خود بگیرند.
تخلیه 20 روستای گمیشان برای دوری از خطر سیل آغاز شد
گرگان - ایرنا - فرماندار گمیشان گفت که به سبب طغیان رودخانه ها و حرکت حجم وسیعی از آب های هدایت شده مناطق بالادستی به سوی این شهرستان و با هدف حفظ جان مردم تخلیه بیست روستای منطقه از جمعیت صادر شد.
آخرین وضعیت وقوع سیل در مازندران
ساری -ایرنا- وقوع سیل اوایل هفته جاری و درآخرین روزهای زمستان سال 97 به حدود 200 روستا و یکهزار و 500 خانوار روستایی و شهری به خصوص در مناطق مرکزی و شرق مازندران خسارت وارد کرد و سه نفر نیز در این حادثه جان خود را از دست دادند.
ترافیک در جاده های منتهی به مشهد سنگین است
مشهد - ایرنا - رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: ترافیک در تمام جاده های منتهی به مشهد نیمه سنگین تا سنگین و تعداد خودرو های ورودی بیشتر از خودروهای خروجی از این شهر است.
جاری شدن آب در زاینده رود نشاط نوروزی را دو چندان کرد
اصفهان - ایرنا - استاندار اصفهان گفت: اجرایی شدن دستور رئیس جمهوری مبنی بر جاری شدن آب در زاینده رود، نشاط بهاری برای شهروندان و مسافران نوروزی در این استان را دو چندان کرده است.
ترافیک سنگین در پی بارش ها در جاده کرج - چالوس
کرج - ایرنا - کارشناس کنترل ترافیک پلیس راه استان البرز گفت: بارش برف و باران در محور کرج - چالوس سبب کندی تردد خودروها و ترافیک سنگین شده است.
یکی دو قدمی بهار
اصفهان - ایرنا - می گویند زمستان مشتاق بهار است اما حقیقت آن است بهار زودتر از آنچه فکرش را بکنیم جای پای خود را در فراخنای زمان باز می کند آنجا که ناگهان خود را در میان انبوه سنت ها و شلوغی های استقبال از بهار می یابیم.
مناطق شمال غرب گلستان در خطر سیل قرار گرفت
گرگان - ایرنا - مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان گفت : براثر سرریز شدن آب در چند سد و طغیان رودخانه گرگان رود، خطر سیل و آبگرفتگی شهرها و روستاهای شمال غربی استان را تهدید می کند.
ساعات پایانی سال و اوج خرید نوروزی
مشهد - ایرنا - بازارها و خیابان های شهر زیارتی مشهد در ساعات پایانی سال جاری مملو از شور و شادی خرید نوروزی است و شهروندان تلاش می کنند هر چه سریعتر هر آنچه از قلم انداخته اند خریداری کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
چوپان عشایر در سرمای خراسان شمالی یخ زد
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره امور عشایر مانه و سملقان گفت: یک چوپان عشایر اهل استان گلستان در این شهرستان خراسان شمالی سه شنبه شب دچار سرمازدگی شد و فوت کرد.
علفه سنت یک روز مانده به عید در تربت حیدریه
تربت حیدریه - ایرنا - مراسم 'علفه' یا 'عرفه' از سنن ویژه نوروز بین مردم تربت حیدریه از جایگاه رفیعی برخوردار است که یک روز مانده به عید برگزار می شود.
کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا-حریفان کشتی گیران ایران مشخص شدند
قرعه کشی هفت وزن مسابقات کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا برگزار شد.
پیام تبریک نوروزی مدیرعامل موسسه خانه کتاب
خاطراتی از عبدالحسین زرین‌کوب
معرفی برگزیدگان جایزۀ هوشنگ مرادی کرمانی
«کلاسیک‌های جیبی» منتشر شد
فراخوان تبلیغات در نمایشگاه کتاب اعلام شد
انتصاب مدیران ۳ بخش‌ نمایشگاه کتاب
کتاب و ادبیات در سالی که گذشت
رقابت ۲۰ کتاب برای جایزه ادبی «فولیو»
تخفیف ۵۰ درصدی برای کتاب‌های مرجع پزشکی در نمایشگاه کتاب
درخواست برای حل بحران کاغذ