۶۰ روستای فارس در جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب»

14:46 ۱۵۶ روز و ۱۶ ساعت پیش ایسنا 277 0
۶۰ روستای فارس در جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب»

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی فارس از مشارکت ۶۰ روستای این استان در پنجمین جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» خبر داد.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی رویدادهای ترویج کتابخوانی،  در پنجمین دوره جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» بیش از  هزار روستا از استان‌های مختلف ایران و ۶۰ روستا از مناطق مختلف استان فارس مشارکت دارند.
روح‌الله منوچهری رئیس کتابخانه‌های عمومی استان فارس گفت: ما برای جلب مشارکت بیش‌تر موثر روستاهای فارس برای حضور در جشنواره‌ روستاها و عشایر دوستدار کتاب، پویش و فعالیت منسجمی را تحت عنوان  جشنواره «روستاها و عشایر کتابخوان» راه‌اندازی کردیم. ما با اقتباس و پیروی از ایده‌ها و اهداف و برنامه‌های پنجمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب  در سطح استان این رقابت را دنبال می‌کنیم تا هم به افزایش مشارکت روستاهای فارس دامن بزنیم و هم این‌که  مستندات برنامه‌ها و فعالیت‌های روستاهای فعال ِ کتابخوانی را در سطح استانی بررسی و ارزیابی کنیم و  از چند روستای برگزیده تقدیر شود و هم‌اکنون مستندات فعالیت‌های این روستاها به دبیرخانه مرکزی در تهران ارسال شده است.
او متذکر شد: ما نطر به شناخت و اطلاعی که از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های و زیرساخت‌های فرهنگی روستاهای مختلف استان داریم ۶۰ روستا را  که بیش‌ترین فعالیت  و شانس دیده شدن در این رقابت دارند شناسایی و معرفی کردیم. همچنین برای فعالان فرهنگی و اجتماعی آن روستاها کلاس‌های توجیهی چگونگی برنامه‌ریزی و مستندسازی و اجرای فعالیت‌ها را برگزار کردیم. سعی کردیم دست‌کم  در هر شهر از ۲۹ شهرستان استان فارس دو روستا را انتحاب کنیم و با تخصیص بودجه حداقلی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی آن‌ها را  از بدو فعالیت راهنمایی و حمایت کنیم.
این مقام مسئول در عرصه فعالیت‌های کتابخوانی توضیح داد: بی‌شک بر اساس اهداف و ماموریت‌های جنشواره روستاهای دوستدار کتاب، فرایند ایده‌پردازی و برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های ترویجی خلاقانه و مبتکرانه بر عهده اهالی روستاهاست و ما  با راه‌اندازی «جشنواره روستاها و عشایر کتابخوان» به تسهیل و تسریع فعالیت‌های آن‌ها کمک کردیم و امید داریم  با این اقدام  در سطح ملی نیز نام  فارس و روستاهای کتابخوان آن بیش از پیش بدرخشد و  ضمن پی گرفتن  اهداف و  ماموریت‌های این پویش ملی در سطح استانی با تمرکز و توجه بیشتری به کتابخوانی در مناطق مختلف روستایی بپردازیم.  دبیرخانه این رقابت استانی در پیوند با پویش ملی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس است. همچنین مشارکت و همراهی دفتر امور روستایی استانداری فارس را در اجرای این برنامه داریم.
بر اساس فراخوان پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، برنامه‌های ارسالی می‌تواند شامل مجموعه این  فعالیت‌ها باشد: اقدامات زیربنایی شامل تأسیس نهادهای مرتبط به کتاب‌خوانی ازجمله کتابخانه، واگذاری زمین، تأمین تجهیزات و امکانات زیربنایی، فعالیت‌های ترویجی شامل برگزاری مسابقات، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها، و هر فعالیتی که به نحو مبتکرانه و خلاقانه‌ای به ترویج کتاب و کتاب‌خوانی بیانجامد.  همچنین شاخص‌های انتخاب برنامه‌ها و فعالیت‌های ترویج کتابخوانی و معرفی روستاها و عشایر دوستدار کتاب به شرح زیر است:
۱-متناسب با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی باشد.
۲-تأثیرات پایداری در ارتقای سطح فرهنگ کتاب‌خوانی داشته باشد.
۳-از مشارکت مردمی و پشتیبانی واحدهای اجرایی روستا و عشایر برخوردار باشد.
۴-پوشش جمعیتی مناسب داشته باشد و به‌خصوص زنان، کودکان و نوجوانان را موردتوجه قرار دهد.
۵-قابلیت الگوبرداری و اجرا در سایر مناطق را داشته باشد.
۶-از تازگی و کیفیت در محتوا و شیوه اجرا برخوردار باشد.
هیئت‌داوران جشنواره از میان شرکت‌کنندگان ۱۰ روستا یا گروه عشایری برگزیده را به‌عنوان «دوستدار کتاب» معرفی خواهد کرد. روستاها و عشایر برگزیده در مراسمی با حضور شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی کشور در تهران موردتقدیر قرار خواهند گرفت. در استان‌ها نیز به نحو مقتضی از روستاها و عشایر برگزیده تقدیر خواهد شد. هدف از برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب گسترش عدالت فرهنگی در سراسر کشور عنوان شده است. همچنین پشتیبانی از اقدامات انجام‌شده و طرح‌های ابتکاری در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی و جلب توجه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط به اهمیت کتاب در جامعه، از دیگر اهداف پنجمین دوره «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب»  است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

پیشگیری از ابتلا به دیابت و چاقی با نور خورشید
مطالعات و پژوهش‌های جدیدی که توسط دانشمندان استرالیایی انجام گرفته نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض نور خورشید در جلوگیری از ابتلا به دیابت و چاقی تاثیرگذار است.
دلایل حالت تهوع بعد از نوشیدن چای سیاه
باید بدانید که استفراغ پس از نوشیدن چای به مارک چای یا سرد و گرم بودن آن ارتباطی ندارد. بلکه مقصر اصلی همه سرگیجه‌ها و تهوع‌های شما چیزی نیست جز، «تانین» که به آن «تانن» و «جوهر مازو» هم می‌گویند.
راه‌اندازی نخستین آکادمی تخصصی تیروکمان
مدیر تخصصی آکادمی تیروکمان هدف از راه‌اندازی این آکادمی را تخصصی کردن و استانداردسازی رشته تیروکمان عنوان کرد و گفت: سعی داریم با تخصصی کردن تیروکمان در آینده کمانداران مطرح و قوی را تزریق تیم ملی کنیم.
صبحانه هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند
یکی از راههای کاهش سطح کلسترول بالا، شروع به مصرف بعضی از مواد غذایی خاص، درست لحظه بیدارشدن صبحگاهی است.
نوشیدنی ای که از ایبوپروفن قوی تر است
نتایج مطالعات محققان آمریکایی نشان داد که نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه از مسکن‌هایی چون ایبوپروفن در تسکین حساسیت به درد ناشی از کمبود خواب موثرتر است.
مصرف شیر بر سلامت مغز چه تأثیری دارد؟
مطالعه جدید محققان نشان می‌دهد که مصرف شیر مغز را جوان نگه می‌دارد.
باکتری‌های داروخوار را بشناسید!
پژوهشگران دریافتند باکتری‌های روده به حدی عملکرد قوی دارند که می‌توانند بر دارو‌های داخل بدن افراد تأثیر بگذارند.
کی روش: قطر نشان داد چرا همه باید به این تیم احترام بگذارند
سرمربی تیم ملی کلمبیا عملکرد دفاعی قطر را برجسته و اعلام کرد همه باید همیشه به این تیم احترام بگذارند.
سه سوته پوست صورتتان را دگرگون کنید
در اینجا ماسکی را به شما معرفی می‌کنیم که در 5 دقیقه رویای شما برای داشتن پوستی زیبا، شفاف و تازه را برآورده می‌کند.
صعود کلمبیا به یک چهارم نهایی کوپا آمه ریکا
تیم ملی فوتبال کلمبیا با شکست قطر توانست به مرحله یک چهارم نهایی کوپا آمه ریکا ۲۰۱۹ برزیل صعود کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان و فرانسه: هنوز هم زمان وجود دارد اما تنها زمان کم!
وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن هشدار به احتمال خطر درگیری در منطقه خلیج فارس، خویشتنداری همه طرف‌های درگیر را خواستار شدند.
چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟
نماینده شرکت ملی نفت در بورس گفت: انتظار می‌رود در هفته‌های آینده حجم معاملات فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی افزایش یابد که برای این مساله نیز سازوکارهای لازم را در نظر گرفته‌ایم، اما این‌که این اتفاق چه زمانی محقق می‌شود بستگی به مشتریان این بازار دارد.
ساخت نامعمول سریال «چرنوبیل» و پخش غیرمتعارف آن در ایران
مینی‌سریال «چرنوبیل» درباره حادثه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین اتفاق افتاد و باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخشی از غرب شوروی سابق شد، از برخی رسانه‌های جهان در حال پخش است.
ترفند طلافروشان برای کسب سود بیشتر
برخی از واحد‌های طلافروشی از بی اطلاعی مشتریان سوء استفاده کرده و برای کسب سود بیشتر دست به ترفند‌هایی می‌زنند
راهکارهای کلیدی برای تربیت فرزندان
برای ایجاد تمایل کودکان به رعایت نظم، می‌توان آن‌ را به‌صورت یک بازی مطرح کرد.
خاطرات علیرضا سپاهی‌ لایین از شاعری
انتشار ۲ مجموعه شعر
کتاب‌هایی درباره رسانه و مدافعان حرم
بررسی کاربرد سبک‌شناسی پیکره‌بنیاد در شعر حافظ
شماره جدید «آزما» منتشر شد
کتاب جدیدی از بختیار علی در ایران
دستاوردهای انقلاب از نگاه رهبر انقلاب
آغاز نمایشگاه کتاب سئول با حضور ایران
کتابی برای آموزش صلح و دوستی به کودکان
کمپینی برای کودکان سیل‌زده