۶۰ روستای فارس در جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب»

14:46 ۳ روز و ۱۱ ساعت پیش ایسنا 35 0
۶۰ روستای فارس در جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب»

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی فارس از مشارکت ۶۰ روستای این استان در پنجمین جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» خبر داد.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی رویدادهای ترویج کتابخوانی،  در پنجمین دوره جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» بیش از  هزار روستا از استان‌های مختلف ایران و ۶۰ روستا از مناطق مختلف استان فارس مشارکت دارند.
روح‌الله منوچهری رئیس کتابخانه‌های عمومی استان فارس گفت: ما برای جلب مشارکت بیش‌تر موثر روستاهای فارس برای حضور در جشنواره‌ روستاها و عشایر دوستدار کتاب، پویش و فعالیت منسجمی را تحت عنوان  جشنواره «روستاها و عشایر کتابخوان» راه‌اندازی کردیم. ما با اقتباس و پیروی از ایده‌ها و اهداف و برنامه‌های پنجمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب  در سطح استان این رقابت را دنبال می‌کنیم تا هم به افزایش مشارکت روستاهای فارس دامن بزنیم و هم این‌که  مستندات برنامه‌ها و فعالیت‌های روستاهای فعال ِ کتابخوانی را در سطح استانی بررسی و ارزیابی کنیم و  از چند روستای برگزیده تقدیر شود و هم‌اکنون مستندات فعالیت‌های این روستاها به دبیرخانه مرکزی در تهران ارسال شده است.
او متذکر شد: ما نطر به شناخت و اطلاعی که از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های و زیرساخت‌های فرهنگی روستاهای مختلف استان داریم ۶۰ روستا را  که بیش‌ترین فعالیت  و شانس دیده شدن در این رقابت دارند شناسایی و معرفی کردیم. همچنین برای فعالان فرهنگی و اجتماعی آن روستاها کلاس‌های توجیهی چگونگی برنامه‌ریزی و مستندسازی و اجرای فعالیت‌ها را برگزار کردیم. سعی کردیم دست‌کم  در هر شهر از ۲۹ شهرستان استان فارس دو روستا را انتحاب کنیم و با تخصیص بودجه حداقلی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی آن‌ها را  از بدو فعالیت راهنمایی و حمایت کنیم.
این مقام مسئول در عرصه فعالیت‌های کتابخوانی توضیح داد: بی‌شک بر اساس اهداف و ماموریت‌های جنشواره روستاهای دوستدار کتاب، فرایند ایده‌پردازی و برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های ترویجی خلاقانه و مبتکرانه بر عهده اهالی روستاهاست و ما  با راه‌اندازی «جشنواره روستاها و عشایر کتابخوان» به تسهیل و تسریع فعالیت‌های آن‌ها کمک کردیم و امید داریم  با این اقدام  در سطح ملی نیز نام  فارس و روستاهای کتابخوان آن بیش از پیش بدرخشد و  ضمن پی گرفتن  اهداف و  ماموریت‌های این پویش ملی در سطح استانی با تمرکز و توجه بیشتری به کتابخوانی در مناطق مختلف روستایی بپردازیم.  دبیرخانه این رقابت استانی در پیوند با پویش ملی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس است. همچنین مشارکت و همراهی دفتر امور روستایی استانداری فارس را در اجرای این برنامه داریم.
بر اساس فراخوان پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، برنامه‌های ارسالی می‌تواند شامل مجموعه این  فعالیت‌ها باشد: اقدامات زیربنایی شامل تأسیس نهادهای مرتبط به کتاب‌خوانی ازجمله کتابخانه، واگذاری زمین، تأمین تجهیزات و امکانات زیربنایی، فعالیت‌های ترویجی شامل برگزاری مسابقات، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها، و هر فعالیتی که به نحو مبتکرانه و خلاقانه‌ای به ترویج کتاب و کتاب‌خوانی بیانجامد.  همچنین شاخص‌های انتخاب برنامه‌ها و فعالیت‌های ترویج کتابخوانی و معرفی روستاها و عشایر دوستدار کتاب به شرح زیر است:
۱-متناسب با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی باشد.
۲-تأثیرات پایداری در ارتقای سطح فرهنگ کتاب‌خوانی داشته باشد.
۳-از مشارکت مردمی و پشتیبانی واحدهای اجرایی روستا و عشایر برخوردار باشد.
۴-پوشش جمعیتی مناسب داشته باشد و به‌خصوص زنان، کودکان و نوجوانان را موردتوجه قرار دهد.
۵-قابلیت الگوبرداری و اجرا در سایر مناطق را داشته باشد.
۶-از تازگی و کیفیت در محتوا و شیوه اجرا برخوردار باشد.
هیئت‌داوران جشنواره از میان شرکت‌کنندگان ۱۰ روستا یا گروه عشایری برگزیده را به‌عنوان «دوستدار کتاب» معرفی خواهد کرد. روستاها و عشایر برگزیده در مراسمی با حضور شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی کشور در تهران موردتقدیر قرار خواهند گرفت. در استان‌ها نیز به نحو مقتضی از روستاها و عشایر برگزیده تقدیر خواهد شد. هدف از برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب گسترش عدالت فرهنگی در سراسر کشور عنوان شده است. همچنین پشتیبانی از اقدامات انجام‌شده و طرح‌های ابتکاری در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی و جلب توجه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط به اهمیت کتاب در جامعه، از دیگر اهداف پنجمین دوره «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب»  است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

خادم الشریعه: برای شطرنج خیلی هزینه کردم
سارا سادات خادم‌الشریعه می‌گوید که تاکنون خیلی برای این شطرنج هزینه مربی و سفر داده‌است.
پاسخ مشترک بازیکنان پرسپولیس به کی‌روش
بازیکنان پرسپولیس که اکنون در اردوی دوحه به سر می‌برند، نسبت به اتهاماتی که امروز سرمربی تیم ملی متوجه‌شان کرد واکنش نشان دادند.
معز علی بیخ گوش رکورد علی دایی
گلزن تیم ملی قطر تنها یک گل با رکورد علی دایی در جام ملت‌های آسیا فاصله دارد.
کنایه فردوسی‌پور به ده‌نمکی روی آنتن زنده
عادل فردوسی پور در هنگام گزارش دیدار عربستان-قطر کنایه ای به ده نمکی و اظهارات او درباره برد پرگل ایران مقابل یمن زد که در این ویدئو می بینید.
واکنش مجید جلالی به جنجال کی‌روش
سرمربی سابق پیکان از هواداران فوتبال خواست با توجه به شرایط کنونی تیم ملی نسبت به صحبت‌های کارلوس کی‌روش سکوت کنند.
لوانته همچنان به دنبال شکایت از بارسلونا
علی رغم سپری شدن مهلت قانونی، باشگاه لوانته همچنان قصد دارد از بارسلونا به دلیل استفاده از بازیکن غیرقانونی در دیدار دو تیم در کوپا دل ری شکایت کند.
روزنامه نگار افشاگر فساد در غنا به قتل رسید
براساس اعلام پلیس شهر آکرا پایتخت جمهوری غنا، روزنامه نگار مخفی که به افشای فساد مالی در فوتبال آفریقا کمک کرده بود، به ضرب گلوله کشته شد.
صعود ویتنام تنها به خاطر دو کارت زردِ کمتر
دو تیم لبنان و ویتنام در حالی که تمام اعدادشان در جدول مشابه هم بود تنها به خاطر دو عدد کارت زردی که لبنان بیشتر از ویتنام دریافت کرده بود از صعود به مرحله یک هشتم نهایی جام ملت های آسیا باز ماند.
آمار جالب جام ملت‌ها در پایان دور گروهی
در پایان دور گروهی جام ملت های آسیا در امارات، ایران در کنار کشور های شرق آسیا خود را مدعی قهرمانی نشان می‌دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خادم الشریعه: برای شطرنج خیلی هزینه کردم
سارا سادات خادم‌الشریعه می‌گوید که تاکنون خیلی برای این شطرنج هزینه مربی و سفر داده‌است.
جلالی سرمربی نساجی مازندران شد
سرمربي تيم فوتبال نساجي مازندران مشخص شد.
آزمون: فرقی نمی‌کرد ۶ گل بزنیم یا مساوی کنیم
سردار آزمون مهاجم تیم ملی فوتبال ایران گفت: در صدر جدول بودیم و فرقی نمی‌کرد به عراق ۶ گل بزنیم یا اینکه نتیجه صفر-صفر یا ۱۰ -۱۰ رقم بخورد.
۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
طارمی: حمایت نمی‌کنیم، اما انتظار قهرمانی داریم
مهاجم تیم ملی فوتبال ایران معتقد است برای به دست آوردن موفقیت باید حمایت لازم از تیم ملی صورت بگیرد.
نگاه شاه‌محمدلو درباره ویژگی‌های قصه‌گو خوب
روایت صادق رحمانی از شاعری‌اش
پیشنهادی برای تغییر عنوان «ساده‌نویسی»
«آزما» در بیست‌سالگی
تجلیل از «میرزاعلی لعلی» در تبریز
تصویب ساختار نمایشگاه کتاب ۳۲
ماجرای فیلمنامه «فاکنر» که ساخته نشد
یکه‌تازی «تحصیل‌کرده»‌ در لیست پرفروش‌ها
«پیاده از تجریش...» رونمایی می‌شود
بقای نشر در گرو عقب نماندن از فناوری است