تکیه بر مشترکات به ایجاد همبستگی ادیان کمک می‌کند

14:20 ۶۷ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 469 0
تکیه بر مشترکات به ایجاد همبستگی ادیان کمک می‌کند

رئیس مطالعات اسلام فرهنگستان علوم گفت:باید بر مشترکات دینی تاکید کنیم چون اینگونه به همبستگی و اتحاد می‌رسیم. این که بخواهیم جوامع را به دو گروه مومن و کافر تقسیم کنیم، صحیح نیست چرا که این جرقه جنگ را برای همیشه در بین ادیان زنده نگه می‌دارد. ما باید با تاکید بر مشترکات این مساله را به صورت ریشه‌ای حل کنیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، آیت‌الله مصطفی محقق داماد امروز دوشنبه (۲۴ دی ماه) در اجلاس "همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران" که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور شخصیت‌های دینی و مذهبی ادیان توحیدی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، با بیان این که گاهی ادیان جامعه بشری را به دو گروه مومن و کافر تقسیم می‌کنند، اظهار کرد:  این کار  باعث می‌شود که جرقه جنگ برای همیشه در بین ادیان وجود داشته باشد. این جنگی است که تمام نشدنی نیست. ما با تکیه بر مشترکاتی که داریم باید به صورت ریشه‌ای این مساله را حل کنیم.  
وی خاطرنشان کرد: ما در جوامع، حقوقی تحت عنوان «حقوق شهروندی» داریم و در کشوری زندگی می‌کنیم که همه ما ایرانی هستیم و مفتخر هستیم که اهل این کشور هستیم. این که در قلب ما چه می‌گذرد ربطی به زندگی شهروندی ندارد. در سوره حجرات، خداوند به صراحت می‌گوید که ایمان امری قلبی است. اگر به مقررات اجتماعی عمل و قوانین شهروندی را رعایت  کنید ما هرگز شما را از حقوق شهروندی حذف نخواهیم کرد. ما همه ایرانی هستیم و به این که در قلب من و شما چه می‌گذرد کاری نداریم.
در ادامه، سیامک مره‌صدق، نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: همزیستی مسالمت‌آمیز در ایران تاریخ چند صد هزار ساله دارد و اگر فرهنگ غرب با پیدایش سکولاریسم شاهد این مدارا بود در ایران ،بر اساس اصول دینی تحمل و مدارا جزو فرهنگ ایرانی است. این تحمل نه بر اساس بی‌اعتنایی به مذاهب است، بلکه بر اساس مشترکاتی است که در ادیان آسمانی وجود دارد. ما در جریان انقلاب و جنگ تحمیلی در کنار یکدیگر بودیم. من در مهر ماه ۵۷ که ۱۲ ساله بودم به خاطر دارم که ادیان و مذاهب با پرچم‌های مشخص و با در دست داشتن پرچم ایران در تظاهرات شرکت می‌کردند چون ذهن ما برای ایران است.
وی ادامه داد: اگر به تاریخ نگاه کنید می‌بینید که همواره در هر جایی که مشکلی به وجود آمده است روحانیون در کنار یهودیان و مسیحیان کشور ایستاده‌اند و شاهد برخوردهای مثبت آیت‌الله بروجردی در رابطه با ادیان توحیدی بوده‌ایم. این رویکرد مثبت همواره در بین مسلمانان نسبت به سایر ادیان وجود دارد. در عین حال فرهنگ شهروندی نیز بسیار مهم است که ما بنا بر فراخور هر زمانی که لازم بوده است از این فرهنگ چیزی کم نگذاشته‌ایم. شهادت اقلیت‌های دینی در ایران نمونه بارز این فرهنگ شهروندی است. وقتی شخصیت‌های بزرگی همچون امام راحل و مقام معظم رهبری پرچمدار این کشور هستند، نژادپرستی و تفرقه در بین مردم دیگر معنایی ندارد بلکه همگان به سمت اتحاد و همدلی پیش می‌روند. کسانی که به عنوان دشمن در کشورهای خارجی فعالیت می‌کنند، فقط دشمن نظام نیستند بلکه آنها با کلیات ایران مشکل دارند و می‌خواهند ایران را تجزیه کنند تا بتوانند در خاورمیانه به اقدامات خود علیه ملت‌ها ادامه دهند.
در ادامه، رمزی گرمو، اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی ــ آشوری با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت : طبق تعالیم کتاب مقدس مسیحیان، دین وسیله‌ای تعریف شده است که هدفش رسیدن به خدا است. انسان بر خلاف دیگر مخلوقات دارای آزادی و قدرت تشخیص است و این وجه تمایز انسان با سایر مخلوقات است. همبستگی معنوی ادیان ایجاب می‌کند که از ارزش‌های مشترک بین ادیان توحیدی استفاده کنیم و تمام ادیان ما را به دوری از تعصب و خشونت و ترویج فرهنگ محبت و انسان دوستی دعوت می‌کند. ایران یک الگویی است که جهانیان می‌توانند در تمام زمینه‌ها از جمله مذهب از آن الگو بگیرند.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

بالندگی در اوج تحریم تجربه شیرین البرز 97
کرج- ایرنا - استان نوپای البرز یا سرزمین اقوام با وجود فشارهای بدخواهان ملت ایران، اوج بالندگی اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... را در سال 97 به نمایش گذاشت و این سال با دستاوردهای فراوانی برای ساکنان این خطه رقم خورد.
«رونق تولید» قفل بسته تنها کارخانه فرومنگنز کشور را گشود
همدان - ایرنا - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: با دستور و تاکید ویژه دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، کارخانه ذوب آهن اسدآباد به عنوان تنها تولیدکننده فرومنگنز کشور، در سال جدید دوباره راه اندازی می شود و رونق به این واحد صنعتی راکد باز می گردد.
باران و سیل به حدود یکهزار واحد مسکونی خراسان شمالی خسارت زد
بجنورد- ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: در بارندگی ها و سیلاب روزهای اخیر حدود یکهزار واحد مسکونی خسارت دیده است.
خورشید و فرصت تحول در تولید انرژی
سمنان- ایرنا- خورشید به عنوان منبع سازگار زیست محیطی ظرفیتی نهفته برای آغاز فصل جدیدی در عرصه تحول تولید انرژی است که می تواند افق های تازه ای برای بخش های صنعتی، اقتصادی، رفاهی و اجتماعی کشور باشد.
استاندار تهران: نقش مدیریت استان در تحقق شعار سال مهم است
تهران- ایرنا- استاندار تهران با بیان اینکه تحقق شعار سال 98 الزاماتی دارد که باید آن را فراهم کرد اضافه کرد: استانداری به عنوان رئیس همه کارگروه هایی که در زمینه رونق تولید فعال هستند، برای رونق بخشی به تولید و افزایش کیفیت محصولات تولیدی نقش مهمی برعهده دارد.
همراهی مردم با تولیدکنندگان در تحقق شعار سال ضروری است
اهواز - ایرنا - معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نامگذاری سال 98 به نام رونق تولید گفت: همراهی مردم با تولید کنندگان برای رونق کالای داخلی و تحقق شعار سال ضروری است.
مناطق روستایی گنبد از بحران و مخاطرات سیل خارج شد
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه گنبدکاووس گفت: به دنبال عادی شدن اوضاع از دو روز گذشته در سطح شهر گنبد، مخاطرات و بحران سیل و طغیان رودخانه در روستاهای این شهرستان در هر دو بخش مرکزی و داشلی برون نیز برطرف شد.
پنج میلیون وسیله نقلیه در جاده های استان مرکزی تردد کردند
اراک - ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی گفت: پنج میلیون و 131 هزار و 441 وسیله نقلیه از ابتدای طرح نوروزی تاکنون از جاده های این استان تردد کردند.
واژگونی خودروی اتباع بیگانه در سراوان 16مصدوم برجا گذاشت
زاهدان- ایرنا- رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: واژگونی یک دستگاه وانت تویوتا حامل اتباع بیگانه غیرمجار در مسیر سراوان - کوهرناگان 16 مجروح برجا گذاشت.
سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان پیدا شدند
زاهدان- ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان با تلاش نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر شهرستان خاش پیدا شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
زینب (س) پیام آور واقعه عاشوراست
‎اجرای طرح «آرامش بهاری» در ۲ هزار و ۲۰۰ بقعه و ۴۰ نقطه گردشگری کشور
بانویی که اسوه عالم شد
ویدئو- تحویل سال در حرم مطهر امام رضا(ع)
ویدئو- اولین روز مراسم اعتکاف در آغاز سال نو
آیت‌الله مکارم شیرازی:در سال جدید مسئولان پرکارتر و مردم با یکدیگر صمیمی‌تر شوند
ویژه‌برنامه‏‌های تحویل سال نو در حرم امام رضا(ع)
مراسم معنوی اعتکاف آغاز شد
اعمال ایام اعتکاف
پیروان واقعی ولایت امام علی(ع) عاقبت به‌خیر خواهند بود