استنباط از آموزه‌های دینی و وحیانی در حوزه سلامت نباید "سطحی" و "متحجرانه" باشد

14:55 ۱۸۶ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 368 0
استنباط از آموزه‌های دینی و وحیانی در حوزه سلامت نباید ˮسطحیˮ و ˮمتحجرانهˮ باشد

قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی گفت: اگر استنباطی از آموزه‌های دینی می‌کنیم و گذاره‌هایی را در حوزه سلامت به دین نسبت می‌دهیم، نباید این گذاره‌ها و استنباط یک نسبت سطحی نگرانه، اخباری گرایانه و متحجرانه باشد بلکه باید به صورت روش مندصورت گیرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر حسام الدین علامه در خصوص برگزاری نخستین نشست علمی مطالعات میان‌رشته‌ای اسلام و سلامت با عنوان «جستاری در روایات طبی در پرتو ملاحظات فقهی_اصولی» گفت: کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت یک نقشه جامع‌ای برای مطالعات ایجابی به منظور استفاده حداکثری اما روشمند است که استفاده از دستاوردهای علم بشر از آموزه‌های وحیانی و دینی در حوزه‌های سلامت را کلید زده است.
وی اضافه کرد: در این راستا کارگاه‌های متعددی را با همکاری دفتر طب ایرانی در طول دو سال گذشته برپا شده که پنج کارگاه آخر به صورت مستقیم توسط کمیسیون برگزار شده است.
علامه با بیان این که در این کارگاه‌ها مبادی و مبانی فلسفی، کلامی و فقهی این مطالعات مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، اظهار داشت: نشست«جستاری در روایات طبی در پرتو ملاحظات فقهی_اصولی»‏ اولین نشست در حوزه مبانی فقهی و اصولی این مطالعات است. به این معنی که ما تلاش داریم در مورد نحوه استفاده روشمند و ملاحظاتی که برای استفاده روشمند از روایات طبی وجود دارد از منظر ملاحظات فقهی و اصولی به بررسی بپردازیم.
وی با اشاره به برگزاری این نشست در دانشگاه امام صادق(ع) خاطر نشان کرد: این برنامه در دانشگاه امام صادق برگزار می‌شود زیرا این دانشگاه در حوزه علوم بین رشته‌ای علوم انسانی و علوم اسلامی پیشتاز است.
وی به سخنرانان نخستین نشست علمی مطالعات میان‌رشته‌ای اسلام و سلامت اشاره کرد و گفت: پس ازخیر مقدم  و تبیین اولیه نشست توسط دکتر محمد رضا فراهانی؛ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت که دبیر کمیسیون توسعه پژوهش در نظام سلامت با آموزه‌های دینی هستند، ابتدا حجت السلام والمسلمین سعدی؛ ریاست دانشگاه امام صادق(ع) با عنوان «نگاهی به ملاحظات اصولی مغفول در بررسی روایات طبی» سخنرانی می‌کند و مسئله تقریر، عرف، علم، معصوم، تعزیر، تنجیز، حقیقت و اعتبار را مورد بحث قرار می‌دهد.
قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی اضافه کرد: در ادامه دومین سخنرانی را آیت الله علی دوست از فضلای مدرس دروس خارج حوزه علمیه قم در خصوص «روش شناسی استنباط گذاره‌های طبی از نصوص دینی، فلسفه فقه و گستره شریعت» ارائه خواهد کرد و حضرت آیت الله دکتر محقق داماد به عنوان سومین سخنران در خصوص راه کارهای اصولی در برداشت، تبین و تحلیل روایات طبی، تعارض بین اخبار و گذاره‌های حقیقیه و خارجیه» مطالب لازم را ارائه می‌کند.
علامه با تاکید بر این نکته که در این نشست بنا است ملاحظات روش مند و علمی که ما باید آن‌ها را مورد دقت قرار دهیم مورد بحث و بررسی قرار گیرند، ابراز داشت: در این جلسه تلاش داریم مشخص کنیم اگر استنباطی از آموزه‌های دینی می‌کنیم و گذاره‌هایی را در حوزه سلامت به دین نسبت می‌دهیم این گذاره‌ها و استنباط یک نسبت سطحی نگرانه، اخباری گرایانه و متحجرانه نباشد بلکه به صورت روش مندصورت گیرد.
وی افزود: بر اساس  فرمایشات ائمه معصومین باید مشخص شود آیا اگر یک خبر واحد به ما رسید این خبر واحد می‌تواند در حوزه امور حقیقیه یعنی آن چه که مربوط به عالم تکفین است مورد استفاده قرار بگیرد یا نه؟ و آیا آن گذاره محدود به آن زمان، آن مکان، شخص خاص و موردی بوده است یا نه این گذاره یک گذاره جهان شمول، همه زمان شمول، برای همه عموم مطلق و یک گذاره حقیقیه است.
قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در ادامه  معرفی موضوعات مورد بحث در نخستین نشست علمی مطالعات میان‌ رشته‌ای اسلام و سلامت،  ادامه داد: در این جلسه تلاش داریم مشخص کنیم آیا به یک حدیث می‌شود استناد کرد یا یک منظومه‌ای از احادیث باید مورد بررسی قرار بگیرند و اگر استباطی کردیم مانند حوزه فقه این استنباط واجب غیر واجب، حرام و حلال دارد و دستور خداوند است که باید اجرا شود در غیر این صورت به آتش دوزخ دچار می‌شویم  یا نه یک توصیه اخلاقی و ارشادی است.
به گزارش مفدا، وی با بیان این که این نشست از ساعت ۱۳ امروز دوشنبه 24 دی آغازشده و تا ساعت ۱۷ در دانشگاه امام صادق(ع) ادامه دارد، افزود: این‌ها مباحثی است که باید مشخص شود که آیا ما در حوزه سلامت هم منجز و معذر بودن، حلال و حرام و نگاه فقهی به گذاره‌های روایی داریم.  در این نشست مخاطبین اعضای هیئت علمی گروه‌های فلسفه دین، فلسفه علم، الهیات، قرآن و حدیث و فقه و حقوق هستند و افرادی از حوزه سلامت که علاقمند به مطالعات بین رشته‌ای مانند اخلاق پزشکی، طب ایرانی و فلسفه پزشکی هستند نیز حضور خواهند داشت.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری ایران
علم و فناوری ایران

آخرین اخبار

در این مواقع هرگز آب ننوشید!
نوشیدن آب در کنار هزاران فوایدی که دارد اگر در مواقعی خاص انجام شود، برای شما مشکلات و بیماری هایی را به وجود می آورد.
توقیف نفتکش انگلیسی و موازنه تنش با آمریکا
همه گزینه های امریکا باید به یک گزینه یعنی "پایان تروریسم اقتصادی" علیه ایران تقلیل پیدا کند. ایران کشوری نیست که بنشیند و مجازات اقتصادی مردمش را تماشا کند.
ملت ایران نیازی به تاییدیه اخلاقی آمریکا و اروپا نداشت
این ناعادلانه است که رئیس‌جمهور در چهارمین سالگرد برجام، به جای برداشتن تحریم‌ها بگوید از نظر اخلاقی برنده شدیم.
نمره دولت که ۲۰ است تا نظر مردم چه باشد!
رئیس‌جمهور می‌گوید مردم هر روز از طریق فضای مجازی به حاکمیت نمره می‌دهند.
گفت و شنود- خواب
یارو خواب دید که دارد درازترین ماکارونی دنیا را می‌خورد! از خواب که بیدار شد، دید نصف کش شلوارش را خورده است!
کانال خیالی و توخالی اینستکس واقعاً «مهم» است؟!
در حالی که دو هفته از آخرین دروغ برجامی اروپا می‌گذرد، آقای روحانی در تماس تلفنی با همتای فرانسوی خود، تبادل از طریق اینستکس را «مهم» توصیف کرد!
واکنش باشگاه تراکتور به خبر جذب آساموا ژیان
باشگاه تراکتور اعلام کرد که مهاجم غنایی در لیست خرید دنیزلی برای فصل بعد نیست.
ناو لینکلن شق‌القمر کرد یک تفنگدار آمریکایی گم شد!
ارتش آمریکا اعلام کرد یکی از نظامیان مستقر روی عرشه ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» به دریا سقوط کرده و در حال حاضر عملیات جست‌وجو برای یافتن وی در جریان است.
کمک ناخواسته باشگاه استقلال به تیم مشهدی
باشگاه استقلال در جریان پرداخت مطالبات پروپئیچ در فیفا ناخواسته کمکی را هم به باشگاه پدیده داشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.
در این مواقع هرگز آب ننوشید!
نوشیدن آب در کنار هزاران فوایدی که دارد اگر در مواقعی خاص انجام شود، برای شما مشکلات و بیماری هایی را به وجود می آورد.
ملت ایران نیازی به تاییدیه اخلاقی آمریکا و اروپا نداشت
این ناعادلانه است که رئیس‌جمهور در چهارمین سالگرد برجام، به جای برداشتن تحریم‌ها بگوید از نظر اخلاقی برنده شدیم.
نمره دولت که ۲۰ است تا نظر مردم چه باشد!
رئیس‌جمهور می‌گوید مردم هر روز از طریق فضای مجازی به حاکمیت نمره می‌دهند.
کانال خیالی و توخالی اینستکس واقعاً «مهم» است؟!
در حالی که دو هفته از آخرین دروغ برجامی اروپا می‌گذرد، آقای روحانی در تماس تلفنی با همتای فرانسوی خود، تبادل از طریق اینستکس را «مهم» توصیف کرد!
تفاوت میان نسل اول و سوم انقلاب طبیعی است
رونمایی از پایگاه‌های اطلاعاتˮدانش ایرانˮ
در آثار فقهی کدام موارد حجاب و عفاف بیشتر مورد تاکید است؟
آگاهی از خطر خشک شدن دریاچه ارومیه چقدر در رفتار کشاورزان اثرگذار است؟
سمینار سراسری آشنایی با دانش پژوهی آموزشی
هزینه‌گزافی که صرف پایان‌نامه‌های کاغذی می‌شود