استنباط از آموزه‌های دینی و وحیانی در حوزه سلامت نباید "سطحی" و "متحجرانه" باشد

14:55 ۳ روز و ۱۱ ساعت پیش ایسنا 35 0
استنباط از آموزه‌های دینی و وحیانی در حوزه سلامت نباید ˮسطحیˮ و ˮمتحجرانهˮ باشد

قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی گفت: اگر استنباطی از آموزه‌های دینی می‌کنیم و گذاره‌هایی را در حوزه سلامت به دین نسبت می‌دهیم، نباید این گذاره‌ها و استنباط یک نسبت سطحی نگرانه، اخباری گرایانه و متحجرانه باشد بلکه باید به صورت روش مندصورت گیرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر حسام الدین علامه در خصوص برگزاری نخستین نشست علمی مطالعات میان‌رشته‌ای اسلام و سلامت با عنوان «جستاری در روایات طبی در پرتو ملاحظات فقهی_اصولی» گفت: کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت یک نقشه جامع‌ای برای مطالعات ایجابی به منظور استفاده حداکثری اما روشمند است که استفاده از دستاوردهای علم بشر از آموزه‌های وحیانی و دینی در حوزه‌های سلامت را کلید زده است.
وی اضافه کرد: در این راستا کارگاه‌های متعددی را با همکاری دفتر طب ایرانی در طول دو سال گذشته برپا شده که پنج کارگاه آخر به صورت مستقیم توسط کمیسیون برگزار شده است.
علامه با بیان این که در این کارگاه‌ها مبادی و مبانی فلسفی، کلامی و فقهی این مطالعات مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، اظهار داشت: نشست«جستاری در روایات طبی در پرتو ملاحظات فقهی_اصولی»‏ اولین نشست در حوزه مبانی فقهی و اصولی این مطالعات است. به این معنی که ما تلاش داریم در مورد نحوه استفاده روشمند و ملاحظاتی که برای استفاده روشمند از روایات طبی وجود دارد از منظر ملاحظات فقهی و اصولی به بررسی بپردازیم.
وی با اشاره به برگزاری این نشست در دانشگاه امام صادق(ع) خاطر نشان کرد: این برنامه در دانشگاه امام صادق برگزار می‌شود زیرا این دانشگاه در حوزه علوم بین رشته‌ای علوم انسانی و علوم اسلامی پیشتاز است.
وی به سخنرانان نخستین نشست علمی مطالعات میان‌رشته‌ای اسلام و سلامت اشاره کرد و گفت: پس ازخیر مقدم  و تبیین اولیه نشست توسط دکتر محمد رضا فراهانی؛ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت که دبیر کمیسیون توسعه پژوهش در نظام سلامت با آموزه‌های دینی هستند، ابتدا حجت السلام والمسلمین سعدی؛ ریاست دانشگاه امام صادق(ع) با عنوان «نگاهی به ملاحظات اصولی مغفول در بررسی روایات طبی» سخنرانی می‌کند و مسئله تقریر، عرف، علم، معصوم، تعزیر، تنجیز، حقیقت و اعتبار را مورد بحث قرار می‌دهد.
قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی اضافه کرد: در ادامه دومین سخنرانی را آیت الله علی دوست از فضلای مدرس دروس خارج حوزه علمیه قم در خصوص «روش شناسی استنباط گذاره‌های طبی از نصوص دینی، فلسفه فقه و گستره شریعت» ارائه خواهد کرد و حضرت آیت الله دکتر محقق داماد به عنوان سومین سخنران در خصوص راه کارهای اصولی در برداشت، تبین و تحلیل روایات طبی، تعارض بین اخبار و گذاره‌های حقیقیه و خارجیه» مطالب لازم را ارائه می‌کند.
علامه با تاکید بر این نکته که در این نشست بنا است ملاحظات روش مند و علمی که ما باید آن‌ها را مورد دقت قرار دهیم مورد بحث و بررسی قرار گیرند، ابراز داشت: در این جلسه تلاش داریم مشخص کنیم اگر استنباطی از آموزه‌های دینی می‌کنیم و گذاره‌هایی را در حوزه سلامت به دین نسبت می‌دهیم این گذاره‌ها و استنباط یک نسبت سطحی نگرانه، اخباری گرایانه و متحجرانه نباشد بلکه به صورت روش مندصورت گیرد.
وی افزود: بر اساس  فرمایشات ائمه معصومین باید مشخص شود آیا اگر یک خبر واحد به ما رسید این خبر واحد می‌تواند در حوزه امور حقیقیه یعنی آن چه که مربوط به عالم تکفین است مورد استفاده قرار بگیرد یا نه؟ و آیا آن گذاره محدود به آن زمان، آن مکان، شخص خاص و موردی بوده است یا نه این گذاره یک گذاره جهان شمول، همه زمان شمول، برای همه عموم مطلق و یک گذاره حقیقیه است.
قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در ادامه  معرفی موضوعات مورد بحث در نخستین نشست علمی مطالعات میان‌ رشته‌ای اسلام و سلامت،  ادامه داد: در این جلسه تلاش داریم مشخص کنیم آیا به یک حدیث می‌شود استناد کرد یا یک منظومه‌ای از احادیث باید مورد بررسی قرار بگیرند و اگر استباطی کردیم مانند حوزه فقه این استنباط واجب غیر واجب، حرام و حلال دارد و دستور خداوند است که باید اجرا شود در غیر این صورت به آتش دوزخ دچار می‌شویم  یا نه یک توصیه اخلاقی و ارشادی است.
به گزارش مفدا، وی با بیان این که این نشست از ساعت ۱۳ امروز دوشنبه 24 دی آغازشده و تا ساعت ۱۷ در دانشگاه امام صادق(ع) ادامه دارد، افزود: این‌ها مباحثی است که باید مشخص شود که آیا ما در حوزه سلامت هم منجز و معذر بودن، حلال و حرام و نگاه فقهی به گذاره‌های روایی داریم.  در این نشست مخاطبین اعضای هیئت علمی گروه‌های فلسفه دین، فلسفه علم، الهیات، قرآن و حدیث و فقه و حقوق هستند و افرادی از حوزه سلامت که علاقمند به مطالعات بین رشته‌ای مانند اخلاق پزشکی، طب ایرانی و فلسفه پزشکی هستند نیز حضور خواهند داشت.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان

آخرین اخبار

خادم الشریعه: برای شطرنج خیلی هزینه کردم
سارا سادات خادم‌الشریعه می‌گوید که تاکنون خیلی برای این شطرنج هزینه مربی و سفر داده‌است.
پاسخ مشترک بازیکنان پرسپولیس به کی‌روش
بازیکنان پرسپولیس که اکنون در اردوی دوحه به سر می‌برند، نسبت به اتهاماتی که امروز سرمربی تیم ملی متوجه‌شان کرد واکنش نشان دادند.
معز علی بیخ گوش رکورد علی دایی
گلزن تیم ملی قطر تنها یک گل با رکورد علی دایی در جام ملت‌های آسیا فاصله دارد.
کنایه فردوسی‌پور به ده‌نمکی روی آنتن زنده
عادل فردوسی پور در هنگام گزارش دیدار عربستان-قطر کنایه ای به ده نمکی و اظهارات او درباره برد پرگل ایران مقابل یمن زد که در این ویدئو می بینید.
واکنش مجید جلالی به جنجال کی‌روش
سرمربی سابق پیکان از هواداران فوتبال خواست با توجه به شرایط کنونی تیم ملی نسبت به صحبت‌های کارلوس کی‌روش سکوت کنند.
لوانته همچنان به دنبال شکایت از بارسلونا
علی رغم سپری شدن مهلت قانونی، باشگاه لوانته همچنان قصد دارد از بارسلونا به دلیل استفاده از بازیکن غیرقانونی در دیدار دو تیم در کوپا دل ری شکایت کند.
روزنامه نگار افشاگر فساد در غنا به قتل رسید
براساس اعلام پلیس شهر آکرا پایتخت جمهوری غنا، روزنامه نگار مخفی که به افشای فساد مالی در فوتبال آفریقا کمک کرده بود، به ضرب گلوله کشته شد.
صعود ویتنام تنها به خاطر دو کارت زردِ کمتر
دو تیم لبنان و ویتنام در حالی که تمام اعدادشان در جدول مشابه هم بود تنها به خاطر دو عدد کارت زردی که لبنان بیشتر از ویتنام دریافت کرده بود از صعود به مرحله یک هشتم نهایی جام ملت های آسیا باز ماند.
آمار جالب جام ملت‌ها در پایان دور گروهی
در پایان دور گروهی جام ملت های آسیا در امارات، ایران در کنار کشور های شرق آسیا خود را مدعی قهرمانی نشان می‌دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خادم الشریعه: برای شطرنج خیلی هزینه کردم
سارا سادات خادم‌الشریعه می‌گوید که تاکنون خیلی برای این شطرنج هزینه مربی و سفر داده‌است.
جلالی سرمربی نساجی مازندران شد
سرمربي تيم فوتبال نساجي مازندران مشخص شد.
آزمون: فرقی نمی‌کرد ۶ گل بزنیم یا مساوی کنیم
سردار آزمون مهاجم تیم ملی فوتبال ایران گفت: در صدر جدول بودیم و فرقی نمی‌کرد به عراق ۶ گل بزنیم یا اینکه نتیجه صفر-صفر یا ۱۰ -۱۰ رقم بخورد.
۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
طارمی: حمایت نمی‌کنیم، اما انتظار قهرمانی داریم
مهاجم تیم ملی فوتبال ایران معتقد است برای به دست آوردن موفقیت باید حمایت لازم از تیم ملی صورت بگیرد.
ارتقاء مؤسسه «پژوهشی علوم و صنایع رنگ و پوشش» به «پژوهشگاه رنگ»
انتظار اصلی از جهاد دانشگاهی پژوهش است
قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد در امور آموزش عالی منصوب شد
دلیل مخالفت‌های مادران با تغذیه فرزند از شیر خود
برای اتوبوس‌ها هم مثل هواپیما چک‌لیست داشته باشیم
اختصاص ردیف اعتباری برای حمایت از پایان‌نامه‌های کاربردی
جولان رنگ‌های زیان‌آور در آب‌نبات‌ها-غیر قابل مصرف بودن حجم بالایی از آبنبات‌ها
سرپرست موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران منصوب شد
برگزیدگان جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی تقدیر شدند
استنباط از آموزه‌های دینی و وحیانی در حوزه سلامت نباید ˮسطحیˮ و ˮمتحجرانهˮ باشد