استنباط از آموزه‌های دینی و وحیانی در حوزه سلامت نباید "سطحی" و "متحجرانه" باشد

14:55 ۷۱ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 190 0
استنباط از آموزه‌های دینی و وحیانی در حوزه سلامت نباید ˮسطحیˮ و ˮمتحجرانهˮ باشد

قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی گفت: اگر استنباطی از آموزه‌های دینی می‌کنیم و گذاره‌هایی را در حوزه سلامت به دین نسبت می‌دهیم، نباید این گذاره‌ها و استنباط یک نسبت سطحی نگرانه، اخباری گرایانه و متحجرانه باشد بلکه باید به صورت روش مندصورت گیرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر حسام الدین علامه در خصوص برگزاری نخستین نشست علمی مطالعات میان‌رشته‌ای اسلام و سلامت با عنوان «جستاری در روایات طبی در پرتو ملاحظات فقهی_اصولی» گفت: کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت یک نقشه جامع‌ای برای مطالعات ایجابی به منظور استفاده حداکثری اما روشمند است که استفاده از دستاوردهای علم بشر از آموزه‌های وحیانی و دینی در حوزه‌های سلامت را کلید زده است.
وی اضافه کرد: در این راستا کارگاه‌های متعددی را با همکاری دفتر طب ایرانی در طول دو سال گذشته برپا شده که پنج کارگاه آخر به صورت مستقیم توسط کمیسیون برگزار شده است.
علامه با بیان این که در این کارگاه‌ها مبادی و مبانی فلسفی، کلامی و فقهی این مطالعات مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، اظهار داشت: نشست«جستاری در روایات طبی در پرتو ملاحظات فقهی_اصولی»‏ اولین نشست در حوزه مبانی فقهی و اصولی این مطالعات است. به این معنی که ما تلاش داریم در مورد نحوه استفاده روشمند و ملاحظاتی که برای استفاده روشمند از روایات طبی وجود دارد از منظر ملاحظات فقهی و اصولی به بررسی بپردازیم.
وی با اشاره به برگزاری این نشست در دانشگاه امام صادق(ع) خاطر نشان کرد: این برنامه در دانشگاه امام صادق برگزار می‌شود زیرا این دانشگاه در حوزه علوم بین رشته‌ای علوم انسانی و علوم اسلامی پیشتاز است.
وی به سخنرانان نخستین نشست علمی مطالعات میان‌رشته‌ای اسلام و سلامت اشاره کرد و گفت: پس ازخیر مقدم  و تبیین اولیه نشست توسط دکتر محمد رضا فراهانی؛ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت که دبیر کمیسیون توسعه پژوهش در نظام سلامت با آموزه‌های دینی هستند، ابتدا حجت السلام والمسلمین سعدی؛ ریاست دانشگاه امام صادق(ع) با عنوان «نگاهی به ملاحظات اصولی مغفول در بررسی روایات طبی» سخنرانی می‌کند و مسئله تقریر، عرف، علم، معصوم، تعزیر، تنجیز، حقیقت و اعتبار را مورد بحث قرار می‌دهد.
قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی اضافه کرد: در ادامه دومین سخنرانی را آیت الله علی دوست از فضلای مدرس دروس خارج حوزه علمیه قم در خصوص «روش شناسی استنباط گذاره‌های طبی از نصوص دینی، فلسفه فقه و گستره شریعت» ارائه خواهد کرد و حضرت آیت الله دکتر محقق داماد به عنوان سومین سخنران در خصوص راه کارهای اصولی در برداشت، تبین و تحلیل روایات طبی، تعارض بین اخبار و گذاره‌های حقیقیه و خارجیه» مطالب لازم را ارائه می‌کند.
علامه با تاکید بر این نکته که در این نشست بنا است ملاحظات روش مند و علمی که ما باید آن‌ها را مورد دقت قرار دهیم مورد بحث و بررسی قرار گیرند، ابراز داشت: در این جلسه تلاش داریم مشخص کنیم اگر استنباطی از آموزه‌های دینی می‌کنیم و گذاره‌هایی را در حوزه سلامت به دین نسبت می‌دهیم این گذاره‌ها و استنباط یک نسبت سطحی نگرانه، اخباری گرایانه و متحجرانه نباشد بلکه به صورت روش مندصورت گیرد.
وی افزود: بر اساس  فرمایشات ائمه معصومین باید مشخص شود آیا اگر یک خبر واحد به ما رسید این خبر واحد می‌تواند در حوزه امور حقیقیه یعنی آن چه که مربوط به عالم تکفین است مورد استفاده قرار بگیرد یا نه؟ و آیا آن گذاره محدود به آن زمان، آن مکان، شخص خاص و موردی بوده است یا نه این گذاره یک گذاره جهان شمول، همه زمان شمول، برای همه عموم مطلق و یک گذاره حقیقیه است.
قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در ادامه  معرفی موضوعات مورد بحث در نخستین نشست علمی مطالعات میان‌ رشته‌ای اسلام و سلامت،  ادامه داد: در این جلسه تلاش داریم مشخص کنیم آیا به یک حدیث می‌شود استناد کرد یا یک منظومه‌ای از احادیث باید مورد بررسی قرار بگیرند و اگر استباطی کردیم مانند حوزه فقه این استنباط واجب غیر واجب، حرام و حلال دارد و دستور خداوند است که باید اجرا شود در غیر این صورت به آتش دوزخ دچار می‌شویم  یا نه یک توصیه اخلاقی و ارشادی است.
به گزارش مفدا، وی با بیان این که این نشست از ساعت ۱۳ امروز دوشنبه 24 دی آغازشده و تا ساعت ۱۷ در دانشگاه امام صادق(ع) ادامه دارد، افزود: این‌ها مباحثی است که باید مشخص شود که آیا ما در حوزه سلامت هم منجز و معذر بودن، حلال و حرام و نگاه فقهی به گذاره‌های روایی داریم.  در این نشست مخاطبین اعضای هیئت علمی گروه‌های فلسفه دین، فلسفه علم، الهیات، قرآن و حدیث و فقه و حقوق هستند و افرادی از حوزه سلامت که علاقمند به مطالعات بین رشته‌ای مانند اخلاق پزشکی، طب ایرانی و فلسفه پزشکی هستند نیز حضور خواهند داشت.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان

آخرین اخبار

دانشگاه آزاد کمیته مقابله با بحران تشکیل داد
تهران- ایرنا- سخنگوی دانشگاه آزاد گفت: بعد از وقوع سیل بلافاصله کمیته مقابله با بحران در سازمان مرکزی این دانشگاه تشکیل شد و هم اکنون امدادرسانی به مناطق سیل زده در حال انجام است.
شبی با موزه های قلب پایتخت
تهران- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به برگزاری شبی با موزه اشاره و بیان کرد: بازدید از چهار موزه بافت تاریخی پایتخت در روز هفتم فروردین ماه جاری در قالب این برنامه رایگان است.
رودخانه قمرود قم 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد
قم- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم گفت: با توجه به مطالعاتی که در حوزه داخل قمرود انجام شده، این مسیر حدود 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد که اعتبار قابل توجهی برای اصلاح این نقاط نیاز است.
1.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شد
اهواز - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان سیلاب فروردین ماه را از سیل زمستان پارسال شدیدتر دانست و گفت: طی 2 موج سیلابی در 48 ساعت گذشته، 1.5 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.
خطری سدهای استان تهران را تهدید نمی کند
تهران- ایرنا- مدیر دفتر مطالعات پایه منابع شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه خطری سدهای این استان را تهدید نمی کند درباره سد لتیان که ظرفیت آن تکمیل شده است گفت: در این زمینه نگرانی وجود ندارد.
بارش باران 68 میلیارد تومان خسارت به دالاهو وارد کرد
کرمانشاه - ایرنا - فرماندار دالاهو گفت: بارش باران در روزهای اخیر 68 میلیارد تومان خسارت به بخش های کشاورزی، باغبانی، خطوط آب روستایی، جاده های مواصلاتی، معابر و خیابان های شهرستان دالاهو وارد کرده است.
مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند
قم- ایرنا- آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با ابراز تاسف از وقوع حادثه سیل شیراز و جان باختن تعدادی از هموطنان، گفت: مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند.
توفان مسیر زاهدان - بم را بست
زاهدان- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: مسیر زاهدان - بم عصر امروز سه شنبه به دلیل توفان شدید و کاهش دید بسته شد.
ایستگاه های مترو تهران دچار آبگرفتگی نشده اند
تهران-ایرنا- مدیر روابط عمومی شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه اعلام کرد که هیچکدام از ایستگاههای مترو در پایتخت دچار آبگرفتگی نشده اند.
سرعت باد در زاهدان به 68 کیلومتر بر ساعت رسید
زاهدان- ایرنا- رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش باد در زاهدان که از امروز سه شنبه در نواحی مرکزی این استان شروع شده به 68 کیلومتر بر ساعت رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
رانش زمین روستای «آبیدک زیلایی» را در بویراحمد بلعید
یاسوج- ایرنا- فرماندار بویراحمد گفت: پس از بارندگی های سیل آسا در کهگیلویه و بویراحمد ،روستای «آبیدک» دهستان زیلایی در شهرستان بویراحمد بر اثر رانش زمین محو شد و هیچ اثری از آن وجود ندارد.
تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره های هنری در آذربایجان غربی
ارومیه - ایرنا - رییس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: مهلت ارسال اثر به چهار جشنواره حوزه هنری استان در رشته های شعر، تئاتر و تصویرسازی به درخواست هنرمندان تا 20 فروردین سال جاری تمدید شد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
استقبال از تورهای نوروزی گردشگری تهران 35 درصد افزایش داشت
تهران- ایرنا- رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران اعلام کرد: استقبال از تورهای گردشگری تهران در پنج روز نخست نوروز امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 35 درصد افزایش داشت.
کشورهایی توسعه یافته‌اند که مدیران و کارکنان توسعه یافته داشتند
مشکلات اقتصادی مردم با رویکرد علمی قابل رفع است
موافقت با فعالیت ۵ قطب علمی در دانشگاه علامه طباطبایی
آسیب اصلی پژوهش از کجا می‌آید؟
از مقایسه فرودگاه امام خمینی با فرودگاه‌های دنیا تا ایجاد شهر فرودگاهی امام