تحقق خدمت‌رسانی به اقشار مردم از طریق مدل نوآوری فراگیر

14:28 ۱۶۱ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 193 0
تحقق خدمت‌رسانی به اقشار مردم از طریق مدل نوآوری فراگیر

مدیرعامل هلدینگ دانشمند با تأکید بر آن که این هلدینگ با تیمی جوان به عنوان بازوی تحقیق و توسعه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی عمل می‌کند، خاطرنشان کرد: در این مجموعه مدل "نوآوری فراگیر" را با نگاه به جمعیت میانه و پایین هرم توزیع ثروت و خدمت‌رسانی به این افراد دنبال کرده‌ایم که در طیفی از آموزش و ارائه خدمات مشاوره‌ای رایگان به افراد، تا تحقق "بازرگانی فراگیر" و برنامه‌ای جامع برای کاهش قیمت تمام شده کالا از طریق کاهش هزینه‌های حمل و نقل را دربرمی‌گیرد.

ایسنا

دکتر سید حامد عسگری با حضور در خبرگزاری ایسنا، با بیان اینکه در مجموعه بنیاد مستضعفان و مجموعه دانشمند دو مدل نوآوری پیگیری می‌شود، مدل ابتدایی را "مدل نوآوری باز" نامید و توضیح داد: بر این اساس درهای بنیاد مستضعفان به روی جوانان دانشمند و شرکت‌های دانش بنیان باز است، بدین منظور که نیازهای فناورانه شرکتهای ما را مرتفع سازند.
وی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری که "تا چند سال آینده باید ۵۰ درصد تولید ناخالص ملی از تحقیق و توسعه به دست آید" خاطرنشان کرد: بنیاد مستضعفان را به عنوان الگوساز در کشور می‌شناسیم و تلاش داریم تا تحقیق و توسعه را به جایگاه واقعی خودش از طریق برقراری ارتباط صنعت و دانشگاه برگردانیم.
مدیرعامل هلدینگ دانشمند در همین زمینه به "مدل نوآوری فراگیر" اشاره کرد و گفت: در این مدل تلاش بر آن است تا فعالیت‌هایی نزدیک به هدف اصلی بنیاد، یعنی رسیدگی به احوال مستضعفان، انجام شود.
وی با اشاره به اینکه نزدیک به یک و نیم سال است که مطالعه حوزه‌های دانش بنیان و نیز مبانی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت در هلدینگ دانشمند آغاز شده است، تأکید کرد: این مطالعات ما را به کل نگری، جمع‌گرایی و نوآوری فراگیر رساند.
مشاور رئیس بنیاد افزود: بر این اساس مستضعف کسی است که ظرفیت بالقوه برای خروج از ضعف را دارد، اما فرصت بالفعل کردن آن را ندارد که باید چنین بستری از طریق ایجاد فرصتهای برابر فراهم شود؛ در نگاه نوآوری فراگیر نگاه ما به جمعیت میانه و پایین هرم توزیع ثروت بوده و اساس آن است که خیر و منفعت به جمع کثیری از مردم برسد.
عسگری ضمن تأکید بر لزوم سرمایه‌گذاری و مشارکت حداکثری مردم بر این مدل، یادآور شد: خروجی مدل فراگیر نوآوری با حضور و بسیج مردم محقق خواهد شد؛ ضمن آن که گفتمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر جایگاه ویژه اقتصاد دانش‌بنیان در گفتمان اقتصاد مقاومتی نیز باید مطالبه مردم از کل نهادها و دست‌اندرکاران باشد.
وی با اشاره به آن که کار خود در هلدینگ دانشمند را در سال ۹۴ و با تقویت مجله دانشمند شروع کرده است، خاطرنشان کرد: مجله دانشمند قدیمی‌ترین مجله علمی در کشور است که بصورت ماهانه و در تیراژ کثیر چاپ می‌شود و ما نیز ذیل تقویت مجله سعی کردیم شکل و محتوای آن را به روزتر کنیم.
مدیرعامل هلدینگ دانشمند با اشاره به راه‌اندازی تحریریه آنلاین در سایت این مجله، توضیح داد: در این تحریریه فرصت برابری برای همگان فراهم شده تا بتوانند مطلب علمی مناسبی متناسب با موضوعی که فیلد آن مشخص شده بنویسند. در این وبگاه نقد و نمره دهی بر اساس نظرات خود افراد انجام شده و مقاله‌ای که بیشترین امتیاز را کسب کند، در نسخه چاپی مجله به چاپ خواهد رسید.
عسگری با بیان اینکه امروز معنای بسیج علمی ایجاد فرصت برابر برای افراد در حوزه علمی است، یادآور شد: امیدوار هستیم که ظرف یکی دو سال آینده مجله دانشمند در قالب مجموعه مقالاتی که با مشارکت خوانندگان و نویسندگان فراهم شده، منتشر شود.
وی از دیگر اقدامات این هلدینگ را انجام مطالعات پیرامون کاهش قیمت خدمات و کالا در کشور عنوان کرد و توضیح داد: در این خصوص از حمل و نقل بار بین شهری شروع کردیم. مصرف کننده نهایی در کشور باید هزینه بار را پرداخت کند، در حالی که از طریق کاهش بهای تمام شده به تولید ملی کمک کرده‌ایم.
مدیرعامل هلدینگ دانشمند افزود: بر این اساس مدل بازرگانی فراگیر دنبال می‌شود و تلاش بر این است که هزینه مالی زنجیره تامین مواد اولیه و کالا کاهش یابد که ما در این خصوص از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان موجود (حدود پنج یا شش شرکت) استفاده کرده و سعی داریم مسائلی همچون حمل و نقل، هزینه مالی و نیز استانداردسازی برای تولیدات محلی را به بهترین شکل سازماندهی کنیم.
وی سپس به حوزه آموزش پرداخت و با اشاره به اینکه این حوزه از پایه‌های اصلی توانمندسازی مستضعفان در جامعه به شمار می‌آید، اظهار کرد: موسسه سینا وابسته به این هلدینگ مدل فراگیر را دنبال کرده و در قالب طرح امام رضا (ع)، بستری را فراهم آورده تا فرصت‌های شغلی متعدد بصورت دورکاری برای جوانان مناطق محروم ایجاد شود. همچنین امکان بهره‌مندی از  مشاوره مجازی کسب وکار  و مشاوره‌های تخصصی در حوزه‌های روانشناسی، حقوق، بهداشت و سلامت را برای مستضعفین بصورت فراگیر مهیا کرده است.
عسگری در پایان خاطرنشان کرد: در پس مدل نوآوری فراگیر یک داستان فلسفی عمیق نهفته است. آن هم اینکه در مدل سرریز اقتصادی توسعه غربی در نهایت افراد غنی، غنی‌تر و افراد فقیر فقیرتر می‌شوند در حالیکه ما به دنبال کاهش فاصله طبقاتی همراه با پیشرفت عمومی جامعه هستیم.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

نسبت استاد به دانشجو در نظام آموزش عالی، مطلوب برنامه ششم توسعه نیست
نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد یک به ۵۰ و در مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی یک به ۱۱۶ است و این نسبت مطلوب برنامه ششم توسعه که ۴۳ دانشجو به ازای یک عضو هیئت علمی است، نخواهد بود.
افزایش تعداد شهرهای در مرز هشدار مصرف برق +نقشه
نقشه مصرف برق درکشور نشانگر آن است که استان‌های هرمزگان، سمنان، مرکزی، کردستان ، زنجان و کلان‌شهر مشهد جزء مناطق پرمصرف کشور و در محدوده قرمز قرار دارند.
غیبت‌های باقری در تمرینات استقلال
فرشید باقری با وجود قراردادی که با استقلال دارد، در تمرینات این تیم غایب است.
در دیدار با عاملی ضرورت اصلاح آئین نامه نشریات دانشجویی مطرح شد
اعضای انجمن‌های علمی و کانون‌های فرهنگی دانشجویی در دیدار با دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اصلاح آئین نامه نشریات دانشجویی تاکید کردند.
چرا «مادر»  امشب روی صحنه نمی‌رود؟
کارگردان نمایش «مادر» بیان کرد: ما از طریق بسته شدن سایت فروش بلیت نمایشمان متوجه شدیم امشب (۳ تیر) اجرا نداریم اما هنوز توضیحی مبنی بر علت این اتفاق به ما داده نشده است.
دولت نرخ معاینه‌های فنی خودروهای سبک را افزایش داد +جدول
بر اساس مصوب هیئت وزیران، نرخ معاینه‌های فنی خودروها حدود ۵۵ درصد افزایش پیدا کرد.
افزایش رفاه هواداران مورد توجه باشگاه تراکتور
مدیرعامل باشگاه فرهنگی، ورزشی و اقتصادی تراکتور گفت: افزایش رفاه هواداران در استادیوم ها به خصوص در استادیوم یادگار امام (ره) مورد توجه جدی است.
پیام تبریک مدیرعامل فارابی برای جوایز «قصر شیرین»
در پی موفقیت فیلم «قصر شیرین» در بیست‌ودومین جشنواره جهانی فیلم شانگهای چین، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی پیام تبریکی را منتشر کرد.
جزئیات بسته‌های حمایت از صادرات
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: علاوه بر ظرفیت‌های موجود کشور برای سرمایه گذاران خارجی ، محصولات و خدمات متنوع صندوق نیز از سرمایه‌گذاران صادرات محور حمایت می‌کند.
نماینده تالش از پاسخ‌های وزیر کشور به صورت مشروط قانع شد
نماینده مردم تالش در مجلس از پاسخ‌های وزیر کشور درباره نحوه انتصاب مدیران در وزارت کشور به صورت مشروط قانع شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آماده باش ارتش یونان در پی تشدید اوضاع در مدیترانه
ارتش یونان یکشنبه از آماده باش نیروهای خود جهت مقابله احتمالی با ترکیه خبر داد.
سرمربی جدید پرسپولیس مشخص شد
بنابر ادعای برخی رسانه‌ها سرمربی سابق تیم ملی کرواسی به‌زودی هدایت پرسپولیس را بر عهده خواهد گرفت.
رقم پیشنهادی چاچیچ به پرسپولیس
در حالیکه اعضای هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس برای انتخاب جانشین برانکو روی سه نام به توافق رسیده‌اند اما به نظر می‌رسد آنته چاچیچ کروات از شانس بیشتری برای هدایت پرسپولیس در فصل آینده برخوردار خواهد بود.
شعرهای میثم مطیعی به چاپ سوم رسید
این کتاب که دربرگیرندۀ مجموعۀ اشعار اجراشده در سال‌های گذشته و به مناسبت‌های مختلف توسط میثم مطیعی است، به کوشش محمدرضا وحیدزاده و به همت انتشارات کتابستان چاپ شده است.
انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا موجب تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا شد
نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام شجاعانه و افتخارآفرین هوافضای سپاه در انهدام پهپاد جاسوسی فوق پیشرفته و گران‌قیمت آمریکا تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا را به همراه داشت و ترامپ را در بهت و حیرت فرو برد.
دسترسی شرکت‌های دانش‌بنیان به خدمات آزمایشگاهی تمدید شد
تسهیلات بنیاد نخبگان به دانشجویان مستعد در سال تحصیلی جدید-اعلام زمان ثبت‌نام
گسترش همکاری علمی دانشگاه علم و صنعت با دانشگاه جیائوتونگ چین
اجرای طرح لیزینگ محصولات دانش‌بنیان برای رفع مشکل فروش
پاویون شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه الکامپ برپا می‌شود
پذیرش طرح متخصص ˮجورپایان دریازی ایرانˮ در پروژه مشترک وزارت علوم و موسسه لایبنیتز آلمان
باید از پارک علم و فناوری غیاث‌الدین کاشانی با جدیت حمایت کرد
زیست‌بوم دانش‌بنیان صنعت حمل‌ونقل توسعه می‌یابد
ˮسنسور پوشیدنی دامˮ رونمایی شد
پارک علم و فناوری کاشان افتتاح می‌شود