فتنه مدل ٩٨ و مدعیانش

15:48 ۱۵۴ روز پیش ایسنا 291 0

فتنه ٩٨» اکنون جزو واژگان محبوب طیف موسوم به دلواپسان محسوب می‌شود. اما تکرار این مواضع با واکنش طیف موسوم به اصلاح‌طلبان مواجه شده است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: اتمسفر سیاسی ایران در سال‌های اخیر شاهد تولید واژگانی بوده که به سرعت از سوی تریبون‌های رسمی در مقاطعی خاص علیه رقیب به کار برده می‌شود؛ «فتنه ٩٨» یکی از همین کلیدواژه‌هایی است که اخیرا از سوی تریبون‌های نمازجمعه، برخی نمایندگان اصولگرای مجلس و صفحات مجازی کاربران نزدیک به اصولگرایان مورد استفاده قرار می‌گیرد. «فتنه ٩٨» اکنون جزو واژگان محبوب طیف موسوم به دلواپسان محسوب می‌شود. اما تکرار این مواضع با واکنش طیف موسوم به اصلاح‌طلبان مواجه شده است.
یکی از این افراد که پاسخ این ادعاها را داده، «محمود صادقی»، نماینده مردم تهران در مجلس است. او در نطق میان‌دستور خود و در صحن علنی بهارستان، طراحان این ادعا را جریانی معرفی کرد که پایگاه رأی خود را ضعیف می‌بینند و به ناچار تلاش می‌کنند با برچسب‌هایی مانند فتنه، جریان رقیب را ـ به فتنه‌انگیزی ـ متهم کنند. اما برای بسیاری از فعالان سیاسی رقیب و جامعه مشخص نیست مقصود از «فتنه ٩٨» چیست و مکانیسم‌ها و ویژگی‌ها و فرجام آن چه خواهد بود؟ هر چه هست و نیست، طراحان آن مدعی هستند که «فتنه‌ای جدید در راه است.» واژه فتنه ۹۸ درحالی وارد ادبیات سیاسی کشور شده که کارشناسان و سیاسیون استفاده از چنین ادبیاتی را مسأله‌ساز و مضر می‌دانند و بر این باورند که جز افزایش اختلافات و دسته‌بندی کردن افراد و ترغیب بیشتر دشمن برای ایجاد فتنه ثمر دیگری ندارد. در این گزارش طراحان، استدلال و کدهای مطرح‌شده، زمینه و بستر، ظرف زمانی و مکانی کلیدواژه‌ موسوم به «فتنه ٩٨» را مورد بررسی قرار داده‌ایم که از نظر می‌گذرد.
طراحان فتنه ٩٨ یکی از نخستین کاربردهای این کلیدواژه را می‌توان در سخنرانی وزیر اطلاعات دولت دهم در خردادماه امسال و سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی یافت؛ جایی که «حیدر مصلحی» وزیر اطلاعات دولت دوم احمدی‌نژاد از طراحی قطعی فتنه‌ای برای‌ سال ٩٧ یا ٩٨ خبر داد و گفت: «حوادث‌ سال ١٣٨٨ تمام نشده و دشمن با رفع اشکالات خود به دنبال طراحی فتنه‌ای جدید است که محور آنها اصل نظام و ولایت فقیه است.» منتقدان طراحان فتنه ٩٨ معتقدند این افراد از سخنان رهبر معظم انقلاب مصادره به مطلوب کرده‌اند؛ رهبر معظم انقلاب بیست‌ویکم آذرماه در دیدار جمعی از خانواده‌های شهیدان دفاع مقدس و مدافع حرم و دفاع از مرزها و امنیت کشور با اشاره به سخنان آمریکایی‌ها که «تابستان داغ ٩٧» را وعده داده بودند، بیان داشتند: «هدف آنها (آمریکایی‌ها) این بود که به‌وسیله‌ تحریم و اقدامات ضدامنیتی، در کشور، دودستگی، اختلاف و جنگ گروه‌ها به وجود آورند و عده‌ای را به خیابان‌ها بکشانند.» ایشان افزودند: «اگرچه نقشه‌ دشمن لو رفته است اما همه باید هوشیاری خود را حفظ کنند زیرا آمریکا، دشمنی خبیث و حیله‌گر است و ممکن است قصد فریب داشته باشد تا برای ‌سال ٩٧، جنجال کند اما مثلا برای‌ سال ٩٨ نقشه‌ای بکشد.» پس از آن بود که جریان تندرو کوشید با القای وقوع ناآرامی‌های محتوم در ‌سال آتی، نیروهای سیاسی رقیب را در جایگاه متهم ردیف اول جرمی به وقوع نپیوسته قرار دهد. به گفته برخی از نمایندگان «جبهه پایداری» که اخیرا با رسانه‌ها به گفت‌وگو نشسته‌اند، قرار است التهاباتی سیاسی پیش از انتخابات مجلس یازدهم به وقوع بپیوندد. ازجمله «جواد کریمی قدوسی» چند روز پیش در گفت‌وگو با یکی از روزنامه‌ها گفته: «با تجربیاتی که داریم، احتمال می‌دهیم فتنه ٨٨ در سال ٩٨ تکرار شود.» آیت‌الله «سیداحمد علم‌الهدی» امام‌جمعه مشهد نیز در آستانه برگزاری مراسم ٩ دی بیان داشت که دشمن به دنبال فتنه‌انگیزی در سال٩٨ با استفاده مجدد از خواص است. وی در خطبه‌های نمازجمعه مشهد همچنین بیان داشت: «FATF مقدمه‌ای برای فتنه ٩٨ و اعمال فشار آمریکا بر ایران است.»
کدهای فتنه ٩٨ طراحان کلیدواژه‌ «فتنه ٩٨» جنس و ماهیت آن را به انحای مختلف نیز مشخص کرده‌اند؛ سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفته که «فتنه‌ سال آینده، فتنه اقتصادی است.» محمدجواد لاریجانی نیز گفته: «افراد کلیدی فتنه اقتصادی فعالان فتنه ۸۸ هستند.» محمدجواد کریمی قدوسی نیز مشابه اسلاف و اخلاف سیاسی خود فتنه سوم در کشور را فتنه اقتصادی دانسته و در ادامه گفته که «مذاکره» اسم رمز فتنه است. همزمان یک عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس نیز گفته: «کسانی که در داخل کشور فتنه اقتصادی ۹۸ را تعقیب می‌کنند، در واقع شاگردان سیاسی فتنه‌ سال ۸۸ هستند.» محمدجواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: «دشمنان خارجی تمام ظرفیت خود را به میدان آورده و تنها آمریکا یک تیم چند صد نفری را با بودجه‌ای بالغ بر ٢٤٠‌ میلیون دلار خود آماده ایجاد آشوب در کشورمان کرده است.» عباسعلی کدخدایی، سخنگوی مهمترین نهاد نظارتی در امر انتخابات (شورای نگهبان) از جمله افرادی است که در این مورد واکنش نشانه داده و «فتنه ٩٨» را حول محور انتخابات مجلس دانسته است. سعید جلیلی در مراسم ۹ دی ‌سال جاری از فتنه ‌سال ۹۸ تحت عنوان «فتنه زرد» نام برده و ادعا کرده که «اگر فتنه‌ای در کشور همچون ‌سال ۸۸ ایجاد شود، فتنه پیش رو فتنه زرد است.»
پاسخ متهمان به مدعیان اظهارنظرهایی از این دست درحالی صورت گرفت که به گفته «علی مطهری» نایب‌رئیس مجلس، مقام معظم رهبری اصولا تعبیر فتنه ٩٨ را به کار نبرده‌اند و اشاره صریح ایشان در فتنه‌انگیزی دشمنان خارجی و به صورت مشخص آمریکایی‌ها بوده است. در واکنش به موضع‌گیری‌های جریان مخالف دولت، «محمود واعظی»، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اظهار کرده: «کشور نظام و رهبر دارد؛ رهبری که حواسش به همه موضوعات است. مجلس دارد؛ مجلسی که مرتب جلسه می‌گذارد و مسائل را پیگیری می‌کند. قوه قضائیه و نیروهای نظامی و انتظامی دارد که در حوزه تحت مسئولیت به وظایف خود عمل می‌کنند، بنابراین در چنین کشوری معنی ندارد هر کسی هر آن‌چه به ذهنش می‌آید، بگوید.»
علیرضا رحیمی، عضو فراکسیون امید مجلس نیز در گفت‌وگو با ایسنا در این مورد اظهار کرد: «کسانی که از فتنه ٩٨ سخن می‌گویند، مشخصا آن را به تحرکات انتخابات ٩٨ ربط دادند که این اظهارات استفاده نابجا از بیانات رهبری و ایجاد دغدغه و نگرانی برای مردم است.» ابوالفضل موسوی، نماینده اصلاح‌طلب مردم یزد در مجلس با تاکید کرد: «اگر برخی اطمینان دارند که فتنه‌ای در سال ۹۸ در راه است، چرا درباره آن به‌طور شفاف سخن نمی‌گویند که جلوی آن گرفته شود.»
نکته جالب توجه این‌که، در میان پاسخ‌دهندگان به مدعیان فتنه ٩٨، هستند کسانی که با جریان رقیب مرزبندی سیاسی داشته، اما در راستای انتقاد اردوگاه اصلاح‌طلبان از طراحان فتنه با جریان مخالف سیاسی خود همنوایی می‌کنند؛ عباس سلیمی‌نمین در پاسخ به ادعاهای مطرح‌شده درباره وقوع فتنه ۹۸ به خبرآنلاین گفت: «برخی حدس و گمان‌ها را نباید از یک حدی فراتر ببریم، اگرچه آمادگی داشتن برای مقابله با هر نوع تحرکات دشمن طبیعی است و باید وجود داشته باشد، اما این‌که بگوییم به‌طور قطع فتنه‌ای در سال ۹۸ صورت خواهد گرفت، قابل قبول نیست.» 


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

آمادگی پلیس برای اجرای طرح جدید ترافیک تهران
رئیس پلیس پایتخت از آمادگی پلیس برای اجرای طرح جدید ترافیک در محدوده زوج و فرد خبر داد.
موج گرما در هند ۳۶ قربانی گرفت
مقامات هندی از مرگ دست‌کم ۳۶ تن در طولانی‌ترین موج گرما در این کشور خبر دادند.
پل گیشا به زودی بسته می شود
رییس پلیس راهنمایی ورانندگی تهران بزرگ گفت: هماهنگی‌های لازم انجام شده و به‌زودی ظرف چند روز آینده محدودیت ‌های ترافیکی اطراف پل گیشا آماده خواهد شد و پل گیشا بسته می‌شود و مردم باید با توجه به تابلوهای راهنما از مسیرهای فرعی تردد کنند
از روند ایمن‌سازی ساختمان‌ها رضایت نداریم
معاون ایمنی و پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران گفت: با وجود اینکه بسیاری از ساختمان ها اقدام به ایمن‌سازی کرده‌اند اما از این روند رضایت نداریم چراکه بسیاری از مالکان همکاری لازم را ندارند.
6 مصدوم حاصل واژگونی خودرو در شوش
رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان از مصدومیت ۶ نفر بر اثر واژگونی پژو در محور شوش - اهواز خبر داد.
۶۱ کشته و هزاران بی‌خانمان در سیلاب‌های اخیر چین
نیروهای امدادی چین اعلام کردند که به دنبال بارندگی‌های سیل‌آسای هفته جاری در این کشور دست‌کم ۶۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند.
چالوس عصر امروز یکطرفه می‌شود
رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از یکطرفه شدن جاده چالوس به سمت تهران از ساعت ۱۸ امروز (۲۴ خرداد) خبر داد.
تشدید مقابله با جرایم مرتبط با حمل چاقو در انگلیس
شمار افرادی که به دلیل همراه داشتن چاقو یا سایر سلاح‌های غیرقانونی در انگلیس و ولز دستگیر می‌شوند به بالاترین میزان در ۹ سال اخیر رسیده است.
بیابان‌زایی عامل فروپاشی سرزمین‌ها
بیابان زایی، تخریب زمین‌ها در مناطق خشک و نیمه‌خشک است که فروپاشی سرزمین را در پی دارد. این وضعیت عمدتاً به علت فعالیت‌های انسانی و تغییرات آب‌وهوایی ایجاد می‌شود.
گرمای جهانی، قاره آفریقا را با خشکسالی و سیلاب درگیر می‌کند
کارشناسان محیط زیست هشدار دادند: گرمای جهانی با وقوع خشکسالی‌ها و سیلاب‌های بیشتر در قاره آفریقا همراه است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مجلس از توضیحات وزیر صنعت قانع نشد
نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه وزیر صنعت در نشست غیرعلنی مجلس پاسخ قانع‌کننده‌ای برای نمایندگان نداشت، گفت: وزیر صنعت عنوان کرد که من تولید خودرو را به دو برابر رساندم و تلاش می‌کنم این تولید افزایش هم پیدا کند.
درمان طلایی و فوری خشکی پوست
خشکی پوست می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله آب و هوا، کم آبی، سوء تغذیه و استفاده از صابون های ناملایم باشد.
اشتغال از نوع دلالی سکه-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز یکشنبه 26 خرداد 98 را در اینجا مشاهده کنید.
فرودگاه‌های أبها و جیزان عربستان تعطیل شد- ارتش یمن: روزهای سختی در انتظار رژیم سعودی است
ارتش یمن از حمله پهپادهای تهاجمی «قاصف K۲» به فرودگاه‌های أبها و جیزان واقع در جنوب عربستان سعودی و متعاقب آن، تعطیل شدن این فرودگاه‌ها خبر دادند.
۵ عامل تاثیرگذار بر آهنگ کاهش وزن
دانستنی‌هایی درباره گرمازدگی
نام ما را هم در شناسنامه ایران ثبت کنید
تهران، میزبان مگس و ملخ نمی‌شود
کارگرانی بدون قرارداد و بیمه!
کاغذ، دانشجویان را هم سرگردان کرد
میانجیگری به جایی خواهد رسید؟
مهم‌ترین اشتباه زندگی نجفی از نگاه حسین مرعشی
ژاپن و لغو تحریم دولت مصدق
حقایقی از جنس ویتامین K