سال سخت برای حوزه‌های علمیه

11:43 ۷۱ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 231 0

مرکز پژوهش‌های مجلس بودجه پیشنهادی دولت برای دستگاه‌های مذهبی و صداوسیما را بررسی کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامهشرقنوشت: «مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی بودجه پیشنهادی نهادهای فرهنگی و فصل دین و مذهب در لایحه بودجه سال ۹۸ پرداخته و از کاهش بودجه اغلب دستگاه‌های مذهبی خبر داده است. همچنین این مرکز گزارشی از بودجه رسانه‌ها و مؤسسات خبری بودجه‌بگیر از دولت ارائه داده که صداوسیما شاخص‌ترین آنهاست. طبق این گزارش‌ها، سال آینده سالی سخت برای دستگاه‌های مذهبی کشور مانند حوزه‌های علمیه خواهد بود؛ چراکه حتی بدون توجه به تورم سال جاری و افزایش هزینه‌های جاری این دستگاه‌ها در سال آینده نیز بودجه اغلب این مراکز مذهبی با کاهش روبه‌رو شده‌‌اند و آنچنان‌ که دولت پیشنهاد داده است کاهش این بودجه در برخی دستگاه‌های مذهبی مانند شورای‌ عالی حوزه‌های علمیه و جامعه المصطفی العالمیه بیش از ۳۰ درصد خواهد بود.

کاهش بودجه‌ها

طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، دولت در لایحه بودجه مبلغ هشت‌ هزار و ۵۶ میلیارد تومان برای امور فرهنگی، تربیت‌ بدنی و گردشگری پیش‌بینی کرده که نسبت به بودجه مصوب سال ۹۷ حدود ۰.۶ درصد کاهش داشته است. در این میان فصل دین و مذهب از نظر سهم اعتبارات از امور فرهنگی با دارابودن ۱۶.۴ درصد از کل اعتبارات در جایگاه سوم قرار دارد و ۲۰.۴ درصد نسبت به بودجه مصوب سال ۹۷ کاهش یافته است. با این‌ حال اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای این فصل حدود ۷.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد. دولت همچنین تسهیلاتی را در ماده‌واحده لایحه بودجه برای حوزه دین و تبلیغ در نظر گرفته است.

تسهیلاتی برای زائران

طبق بررسی‌های صورت‌گرفته، بند «د» تبصره «۱۱» ماده‌واحده لایحه، دولت این امکان را برای زائران اربعین ایجاد کرده که بدون پرداخت عوارض خروج از کشور به عراق سفر کنند. همچنین دولت عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات در سایر اوقات سال را نیز متفاوت از دیگر سفرها در نظر گرفته است. به‌ این‌ ترتیب عوارض خروج از کشور برای هر نفر در سال آتی ۲۲۰‌هزار تومان خواهد بود اما این عوارض برای خروج زائران حج تمتع و عمره ۱۱۰ هزار تومان پیشنهاد شده است. همچنین زائران عتبات عالیات در صورت خروج هوایی ۳۷ هزار و۵۰۰ تومان و در صورت خروج زمینی و دریایی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان عوارض پرداخت خواهند کرد که این عوارض در ایام اربعین، یعنی از ۲۴ شهریور ۹۸ تا ۱۲ آبان ۹۸ دریافت نخواهد شد.

‌برنامه‌هایی برای تبلیغ و مذهب

در بخش دیگری از این گزارش به بررسی برنامه‌های مرتبط با دین و تبلیغ پرداخته شده که اکثر آنها نسبت به سال جاری کاهش خواهند یافت. در حالی‌ که بودجه برخی برنامه‌ها مانند «برنامه حمایت از اجرای اسناد سه‌گانه منشور توسعه فرهنگ قرآنی»، «برنامه حمایت و سازماندهی اجرای مراسم ملی و مذهبی در کشور»، «برنامه اعزام دانشگاهیان به حج عمره و عتبات عالیات» و «برنامه حمایت و هدایت فعالیت‌های فرهنگی عبادی» با کاهش روبه‌رو خواهند شد. برخی برنامه‌های دیگر مانند «برنامه آموزش علوم دینی و حوزوی»، «برنامه شناسایی و تأمین نیازهای فکری - دینی» و «برنامه تأمین خدمات فرهنگی و تبلیغی مبلغان»، با افزایش قابل‌ توجهی همراهند. از سوی دیگر بیش از ۳۰ دستگاه فعال در حوزه دین و تبلیغ در لایحه بودجه با کاهش بیش از ۱۰ درصد اعتباراتشان مواجه هستند که برخی از آنها مانند نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، جامعه المصطفی العالمیه، شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با کاهش بیش از ۳۰ درصدی بودجه روبه‌رو هستند. بودجه پیشنهادی ستاد احیای امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر نیز ۶۶.۷ درصد کاهش نسبت به سال جاری را نشان می‌دهد. از سوی دیگر بودجه برخی دستگاه‌ها مانند پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی، بنیاد سعدی، دانشگاه معارف اسلامی، سازمان حج و زیارت، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی و اسلامی با افزایش روبه‌رو بوده است. در نهایت، مجموع اعتبارات پیشنهادی دستگاه‌ها با ردیف‌های متفرقه، کاهشی ۱۳.۸ درصدی نسبت به بودجه سال جاری را نشان می‌دهد.

‌مطبوعات دست‌خالی‌تر می‌شوند

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی همچنین در گزارش دیگری به بررسی بودجه پیشنهادی دولت برای برخی رسانه‌های بودجه‌بگیر پرداخته است. طبق این گزارش، صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در سال آتی، هزارو ۹۸۸ میلیارد تومان بودجه خواهد داشت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ۲۱۹ میلیارد تومان بودجه خواهد گرفت. خبرگزاری جمهوری اسلامی با بودجه ۱۰۲ میلیارد تومان و شورای نظارت بر صداوسیما با بودجه سه‌میلیارد تومان دیگر دستگاه‌های مرتبط با حوزه رسانه و ارتباطات جمعی هستند. دولت ۷۰۰ میلیون تومان نیز برای خبرگزاری خانه ملت در نظر گرفته است. از سوی دیگر علاوه بر هزارو ۹۸۸ میلیارد تومان که صداوسیما از محل اعتبارات فصل رسانه دریافت خواهد کرد، اعتباری بالغ بر دو هزار میلیارد تومان به‌عنوان درآمد اختصاصی، مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان در جدول ۲۱ به‌عنوان کمک به صداوسیما و نیز صد میلیارد تومان برای تأدیه بدهی‌های این سازمان به شرکت ارتباطات زیرساخت از محل همان جدول برای سازمان صداوسیما پیش‌بینی شده است و سرجمع اعتبارات پیش‌بینی‌شده برای صداوسیما، چهارهزارو ۲۳۸ میلیارد تومان خواهد بود. نکته جالب دیگر درباره بودجه رسانه‌ها این است که علاوه بر کاهش بودجه نظارت بر سازمان صداوسیما، تنها برنامه فصل رسانه که در سال آتی با کاهش بودجه همراه خواهد بود، برنامه «حمایت و ارتقای مطبوعات» است و به‌ این‌ ترتیب در حالی‌ که همه برنامه‌های دیگر ذیل این فصل مانند «تأمین محتوای فرهنگی دیجیتال»، «انتشار نشریات سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی»، «هدایت تبلیغات و اطلاع‌رسانی» و «توسعه همکاری‌ها و مبادلات رسانه‌ای بین‌المللی» با افزایش روبه‌رو خواهند شد، بودجه حمایت و ارتقای مطبوعات نه‌تنها افزایشی نخواهد داشت، بلکه از ۱۶۰میلیارد‌ و ۵۰۰ میلیون تومان سال جاری، به ۱۵۷ میلیارد تومان در سال آتی کاهش خواهد یافت که با محاسبه تورم، نشان‌دهنده کاهشی ‌در خور‌ توجه است.»

سال سخت برای حوزه‌های علمیه


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

وزنه برداری در سال ۹۷- هرکول رفت، رستم رقیب سهراب شد
وزنه برداری ایران در سال گذشته اتفاقات مختلفی را تجربه کرد که قطعا مهمترین آن وداع بهداد سلیمی با دنیای قهرمانی بود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- یوونتوس؛ بانوی پیر از قهرمانی خسته نمی‌شود
راه‌راه پوشان تورینی به سوی یک قهرمانی دیگر در ایتالیا و اروپا پیش می‌روند.
ذوب‌آهن ۹۷؛ سالی پر از کناره‌گیری، اخراج و استعفا
سختی‌های سال ۹۷ برای ذوب‌آهن از میز ریاست و نیمکت مربیگری شروع شد و به داخل زمین راه پیدا کرد. رفتن قلعه‌نویی و چند بازیکن اصلی این تیم دشواری‌های زیادی سر راه مدیران، کادر فنی و بازیکنان این تیم قرار داد که تا پایان سال ۹۷ با آن درگیر بودند.
ضرورت آمادگی مدیران بهزیستی سراسر کشور برای همراهی با سیل‌زدگان
رئیس سازمان بهزیستی با ارسال بخشنامه‌ای بر ضرورت آمادگی مدیران بهزیستی سراسر کشور برای همراهی با سیل‌زدگان تاکید کرد.
افزایش تعداد کشته‌های سیل شیراز به ١٩ نفر
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که حادثه روز دوشنبه شیراز ١٩ کشته و ١٠٥ مصدوم برجای گذاشته که پس از مداوای تعداد زیادی از مصدومین هم‌اینک ٢٨ نفر در مراکز درمانی شیراز تحت درمان قرار دارند.
آماده باش کامل منطقه ۲۲ شهرداری برای حوادث طبیعی- تخلیه بوستان جوانمردان
معاون خدمات شهری و جانشین شهردار منطقه در ایام نوروز، ضمن ابراز همدردی با هموطنان آسیب دیده از وقوع سیل در برخی از شهرها و روستاهای کشور گفت: با توجه به وجود رودخانه کن در حریم منطقه و تاکید شهردار تهران همه عوامل نواحی چهارگانه منطقه در آماده باش کامل هستند.
پیام تسلیت رئیس مجلس در پی درگذشت تعدادی از هموطنان در حادثه سیل شیراز
رئیس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی وقوع سیل در استان فارس و جان باختن تعدادی از هموطنان در این حادثه را تسلیت گفت.
۱۰ گام بین‌المللی روحانی در سال ۹۷
۱۰ سفر مهم بین‌المللی و حضور در ۱۰ کشور مختلف در سال ۱۳۹۷ ماحصل اقدامات دیپلماتیک حسن روحانی در سال گذشته بود. سفرهایی که منجر به دیدارهای مهمی با سران کشورهای مختلف شد و نشان داد که با وجود خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و تلاش ترامپ برای فشار به ایران از طریق تهدید سایر کشورها، جمهوری اسلامی ایران با داشتن رئیس‌جمهوری دیپلمات همچنان می‌تواند نقش مهمی در منطقه و جهان ایفا کند.
رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه طغیان کرد
اصفهان- ایرنا - برخی منابع محلی از طغیان رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه واقع در شرق اصفهان خبر دادند.
«تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب + عکس
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: بارش شدید باران و سیلاب در شیراز، خسارتی به تخت جمشید وارد نکرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه طغیان کرد
اصفهان- ایرنا - برخی منابع محلی از طغیان رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه واقع در شرق اصفهان خبر دادند.
جزئیات سیل شیراز از زبان وزیر اطلاعات
وزیر اطلاعات با بیان اینکه در محل وقوع سیل در شیراز بستری برای نجات مردم وجود نداشته است، گفت: از صبح امروز وضعیت سیل ‌پیگیر بودم و به مقامات اطلاع‌رسانی کردیم و رئیس جمهور دستور ‌پیگیری را داد.
گمیشانی ها برای نجات خانه هایشان به آب زدند
گرگان - ایرنا - شهر سیل زده گُمیشان روز دوشنبه همچنان در معرض تهدید جدی نفوذ آب قرار داشت، اما مردم بسیج شدند و از شهر بیرون آمدند تا آب را پیش از رسیدن به کوچه ها و خانه هایشان مهار بزنند.
دچار بدترین نوع سیاست‌زدگی هستیم
نخستین اصلاح‌طلب
بگذارید دوباره حوصلۀ بچه‌هایتان سر برود
الان وقت اعتماد و اطلاع‌رسانی است
چرا جهانگیری جلوی حکم مناف هاشمی را گرفت؟
سیل ٩٨ بلای آسمانی نبود!
احتمال جنگ ایران و آمریکا چقدر است؟
تصویری ناراحت‌کننده از سیل در گلستان
خاطره ای از دولتداری هاشمی رفسنجانی
جای محمدحسین میثاقی دقیقا این‌جاست!