سال سخت برای حوزه‌های علمیه

11:43 ۵ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 67 0

مرکز پژوهش‌های مجلس بودجه پیشنهادی دولت برای دستگاه‌های مذهبی و صداوسیما را بررسی کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامهشرقنوشت: «مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی بودجه پیشنهادی نهادهای فرهنگی و فصل دین و مذهب در لایحه بودجه سال ۹۸ پرداخته و از کاهش بودجه اغلب دستگاه‌های مذهبی خبر داده است. همچنین این مرکز گزارشی از بودجه رسانه‌ها و مؤسسات خبری بودجه‌بگیر از دولت ارائه داده که صداوسیما شاخص‌ترین آنهاست. طبق این گزارش‌ها، سال آینده سالی سخت برای دستگاه‌های مذهبی کشور مانند حوزه‌های علمیه خواهد بود؛ چراکه حتی بدون توجه به تورم سال جاری و افزایش هزینه‌های جاری این دستگاه‌ها در سال آینده نیز بودجه اغلب این مراکز مذهبی با کاهش روبه‌رو شده‌‌اند و آنچنان‌ که دولت پیشنهاد داده است کاهش این بودجه در برخی دستگاه‌های مذهبی مانند شورای‌ عالی حوزه‌های علمیه و جامعه المصطفی العالمیه بیش از ۳۰ درصد خواهد بود.

کاهش بودجه‌ها

طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، دولت در لایحه بودجه مبلغ هشت‌ هزار و ۵۶ میلیارد تومان برای امور فرهنگی، تربیت‌ بدنی و گردشگری پیش‌بینی کرده که نسبت به بودجه مصوب سال ۹۷ حدود ۰.۶ درصد کاهش داشته است. در این میان فصل دین و مذهب از نظر سهم اعتبارات از امور فرهنگی با دارابودن ۱۶.۴ درصد از کل اعتبارات در جایگاه سوم قرار دارد و ۲۰.۴ درصد نسبت به بودجه مصوب سال ۹۷ کاهش یافته است. با این‌ حال اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای این فصل حدود ۷.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد. دولت همچنین تسهیلاتی را در ماده‌واحده لایحه بودجه برای حوزه دین و تبلیغ در نظر گرفته است.

تسهیلاتی برای زائران

طبق بررسی‌های صورت‌گرفته، بند «د» تبصره «۱۱» ماده‌واحده لایحه، دولت این امکان را برای زائران اربعین ایجاد کرده که بدون پرداخت عوارض خروج از کشور به عراق سفر کنند. همچنین دولت عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات در سایر اوقات سال را نیز متفاوت از دیگر سفرها در نظر گرفته است. به‌ این‌ ترتیب عوارض خروج از کشور برای هر نفر در سال آتی ۲۲۰‌هزار تومان خواهد بود اما این عوارض برای خروج زائران حج تمتع و عمره ۱۱۰ هزار تومان پیشنهاد شده است. همچنین زائران عتبات عالیات در صورت خروج هوایی ۳۷ هزار و۵۰۰ تومان و در صورت خروج زمینی و دریایی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان عوارض پرداخت خواهند کرد که این عوارض در ایام اربعین، یعنی از ۲۴ شهریور ۹۸ تا ۱۲ آبان ۹۸ دریافت نخواهد شد.

‌برنامه‌هایی برای تبلیغ و مذهب

در بخش دیگری از این گزارش به بررسی برنامه‌های مرتبط با دین و تبلیغ پرداخته شده که اکثر آنها نسبت به سال جاری کاهش خواهند یافت. در حالی‌ که بودجه برخی برنامه‌ها مانند «برنامه حمایت از اجرای اسناد سه‌گانه منشور توسعه فرهنگ قرآنی»، «برنامه حمایت و سازماندهی اجرای مراسم ملی و مذهبی در کشور»، «برنامه اعزام دانشگاهیان به حج عمره و عتبات عالیات» و «برنامه حمایت و هدایت فعالیت‌های فرهنگی عبادی» با کاهش روبه‌رو خواهند شد. برخی برنامه‌های دیگر مانند «برنامه آموزش علوم دینی و حوزوی»، «برنامه شناسایی و تأمین نیازهای فکری - دینی» و «برنامه تأمین خدمات فرهنگی و تبلیغی مبلغان»، با افزایش قابل‌ توجهی همراهند. از سوی دیگر بیش از ۳۰ دستگاه فعال در حوزه دین و تبلیغ در لایحه بودجه با کاهش بیش از ۱۰ درصد اعتباراتشان مواجه هستند که برخی از آنها مانند نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، جامعه المصطفی العالمیه، شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با کاهش بیش از ۳۰ درصدی بودجه روبه‌رو هستند. بودجه پیشنهادی ستاد احیای امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر نیز ۶۶.۷ درصد کاهش نسبت به سال جاری را نشان می‌دهد. از سوی دیگر بودجه برخی دستگاه‌ها مانند پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی، بنیاد سعدی، دانشگاه معارف اسلامی، سازمان حج و زیارت، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی و اسلامی با افزایش روبه‌رو بوده است. در نهایت، مجموع اعتبارات پیشنهادی دستگاه‌ها با ردیف‌های متفرقه، کاهشی ۱۳.۸ درصدی نسبت به بودجه سال جاری را نشان می‌دهد.

‌مطبوعات دست‌خالی‌تر می‌شوند

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی همچنین در گزارش دیگری به بررسی بودجه پیشنهادی دولت برای برخی رسانه‌های بودجه‌بگیر پرداخته است. طبق این گزارش، صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در سال آتی، هزارو ۹۸۸ میلیارد تومان بودجه خواهد داشت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ۲۱۹ میلیارد تومان بودجه خواهد گرفت. خبرگزاری جمهوری اسلامی با بودجه ۱۰۲ میلیارد تومان و شورای نظارت بر صداوسیما با بودجه سه‌میلیارد تومان دیگر دستگاه‌های مرتبط با حوزه رسانه و ارتباطات جمعی هستند. دولت ۷۰۰ میلیون تومان نیز برای خبرگزاری خانه ملت در نظر گرفته است. از سوی دیگر علاوه بر هزارو ۹۸۸ میلیارد تومان که صداوسیما از محل اعتبارات فصل رسانه دریافت خواهد کرد، اعتباری بالغ بر دو هزار میلیارد تومان به‌عنوان درآمد اختصاصی، مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان در جدول ۲۱ به‌عنوان کمک به صداوسیما و نیز صد میلیارد تومان برای تأدیه بدهی‌های این سازمان به شرکت ارتباطات زیرساخت از محل همان جدول برای سازمان صداوسیما پیش‌بینی شده است و سرجمع اعتبارات پیش‌بینی‌شده برای صداوسیما، چهارهزارو ۲۳۸ میلیارد تومان خواهد بود. نکته جالب دیگر درباره بودجه رسانه‌ها این است که علاوه بر کاهش بودجه نظارت بر سازمان صداوسیما، تنها برنامه فصل رسانه که در سال آتی با کاهش بودجه همراه خواهد بود، برنامه «حمایت و ارتقای مطبوعات» است و به‌ این‌ ترتیب در حالی‌ که همه برنامه‌های دیگر ذیل این فصل مانند «تأمین محتوای فرهنگی دیجیتال»، «انتشار نشریات سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی»، «هدایت تبلیغات و اطلاع‌رسانی» و «توسعه همکاری‌ها و مبادلات رسانه‌ای بین‌المللی» با افزایش روبه‌رو خواهند شد، بودجه حمایت و ارتقای مطبوعات نه‌تنها افزایشی نخواهد داشت، بلکه از ۱۶۰میلیارد‌ و ۵۰۰ میلیون تومان سال جاری، به ۱۵۷ میلیارد تومان در سال آتی کاهش خواهد یافت که با محاسبه تورم، نشان‌دهنده کاهشی ‌در خور‌ توجه است.»

سال سخت برای حوزه‌های علمیه


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

بهترین کتاب‌های سال ۲۰۱۸ از نگاه منتقدان گاردین
اگر ۲۰۱۷ سالی بود که اخبار سینما حول رسوایی‌های جنسی و اخلاقی می‌چرخید، ۲۰۱۸ سالی بود که دامنه این اخبار به دنیای ادبیات کشیده شد و معتبرترین جایزه ادبی جهان را قربانی کرد.
سندرم مثانه دردناک یا سیستیت بینابینی چیست؟
سیستیت بینابینی که به عنوان سندرم مثانه دردناک هم شناخته می‌شود یک بیماری مزمن است که موجب فشار روی مثانه، درد مثانه و گاهی اوقات درد لگن می‌شود. این درد از ناراحتی ملایم تا شدید است.
کیست مویی؛ نشانه‌ها و روش‌های درمان آن
وقتی یک کیسه کوچک پوستی که حاوی مو است در قسمت پایینی کمر و فاصله‌ی بین دو باسن ایجاد شود به آن کیست مویی می‌گویند. گاهی کیست مویی چیزی بیش از یک فرورفتگی حاوی چند موی پیچیده نیست، ولی کیست مویی مستعد عفونت است و ممکن است از آن ترشحات چرکی یا خونابه‌ای خارج شود.
ستاره‌هایی که از بیماری‌های کشنده نجات یافتند
شاید ما با خودمان فکر کنیم که ستاره های هالیوود همیشه زندگی سالم، شاد و مرفهی دارند، اما اشتباه کرده ایم، بیماری به سراغ آنها هم می رود. برخی از ستاره ها ترجیح می دهند که در مورد بیماری شان با مردم صحبت نکنند، در حالی که برخی دیگر از فاش کردن این راز ابایی ندارند.
تصاویر کمتر دیده شده از محمدعلی کلی، به مناسبت زادروزش
امروز سالروز تولد ۷۷ سالگی یکی از تاثیرگذارترین و شناخته شده ترین قهرمان های ورزشی تاریخ، یعنی محمد علی کلی است که در ۱۴ خرداد ۲۰۱۶ در سن ۷۴ سالگی دار فانی را وداع گفت.
در آرایشگاه‌های مردانه بالاشهر چه خبر است؟
کارشان آرایشگری مردان است، اما دستشان فقط به شانه و قیچی نمی‌رود و از مواد آرایشی و رنگ مو گرفته تا دستگاه‌هایی مثل بخور و سولاریم را می‌توان در بساطشان پیدا کرد. بعضی‌هایشان که خاص‌تر هستند خدماتی مثل مانیکور و پدیکور هم برای ناخن‌های دست و پا ارائه می‌کنند.
زوج‌های مشهوری که ست می‌پوشند
زوج‌ها معمولا پس از مدتی در کنار هم بودن، جدا از شخصیت، سبک لباس پوشیدن شان نیز شبیه بهم می‌شود. البته در این میان برخی از زوج‌ها هستند که سعی دارند لباس هایشان را با هم ست کنند تا در جمع بیشتر بدرخشند. این سبک لباس پوشیدن در میان زوج‌های مشهوز جهان نیز رواج دارد به طوری که برخی از آن‌ها در خیابان یا حتی روی فرش قرمز لباس‌هایی شبیه بهم به تن می‌کنند.
کی‌روش تمام شدنی است، تیم‌ملی نه
تیم‌ملی ایران وضعیت نسبتا خوبی در جام ملت‌های هفدهم دارد.
عشایر؛ ذخایری ارزشمند برای انقلاب
خرم آباد - ایرنا - بیش از 14 هزارو 638 خانوار با جمعیتی معادل 83 هزار و690 نفر از جمعیت استان لرستان را جامعه عشایری تشکیل می دهند که در 14 ایل و 15 طایفه مستقل سازمان یافته اند.
پلیس مادر باردار گرفتار در گردنه برفی بجنورد را نجات داد
بجنورد- ایرنا - رئیس سازمان اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: مادر باردار گرفتار در برف و کولاک گردنه امین الله بجنورد با امدادرسانی به موقع نیروهای پلیس به بیمارستان بنت الهدی منتقل و زایمان وی باموفقیت انجام شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
تفاوت روسیه و شوروی سابق از دیدگاه بشار اسد
رئیس گروه دوستی پارلمان روسیه و سوریه گفت که در دیدار اخیر یک هیئت روسی با رئیس جمهور سوریه وی به تفاوت اصلی روسیه و شوروی سابق اشاره کرد.
تغییرات رنگ پوست نشانه سرطان است
انجمن سرطان آمریکا اعلام می‌کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
آیت الله شبیری: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است
بطور کلی چنانچه استخدام بر خلاف ضوابط باشد به گونه‌ای که فرد استحقاق حضور و دریافت حقوق و امتیازات آن مجموعه را نداشته باشد، حضورش جایز نخواهد بود و نباید چیزی دریافت کند. واسطه شدن برای چنین تخلفی نیز حرام است و در صورت وقوع باید بر اساس ضوابط قانونی عمل شود.
واکنش داماد امام موسی صدر به ادعای خوئینی‌ها
داماد امام موسی صدر به اظهارات اخیر آیت‌الله موسوی خوئینی که امام موسی صدر و شهید چمران را غیرهمراه با انقلاب اسلامی ایران خطاب کرده بود، واکنش نشان داد.
قرار بود شاه دو ماه بعد برگردد
کوچه انتخابیه کجاست و چرا به این نام خوانده می‌شود؟
داستان یک دیوار
چگونه کلاه شیفتگان مهاجرت را می‌توان برداشت؟
کمربندهای انتحاری با سایز بچگانه
...و زمستان آمد
طعنه فردوسی‌پور به ده‌نمکی
واکنش یکی از نزدیکان ناطق نوری به ادعای زاکانی
از عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک‌ها
١٥٠ فروشگاه توبیخ‌شده تعزیرات همچنان فعالند!