آگاهی بخشی ابزاری مهم برای کاهش خودکشی

20:14 ۲۹ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 40 0
آگاهی بخشی ابزاری مهم برای کاهش خودکشی

گچساران- ایرنا- - خودکشی به عنوان یک پدیده و معضل اجتماعی موضوعی است که نظم عمومی جامعه را برهم می زند و برای شناخت صحیح چنین پدیده ای باید نسخه های کاربردی ارائه کرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، به اعتقاد کارشناسان اجتماعی در نخستین همایش منطقه ای پیشگیری از خودکشی در گچساران این پدیده شوم نیازمند بررسی دلایل اجتماعی، فرهنگی، محیطی و روانشناختی است تا بتوان با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی خانواده ها از این معضل در جامعه پیشگیری کرد.
این افراد معتقدند که کاهش این آسیب اجتماعی نیازمند برنامه ریزی منسجم و هماهنگ شده بین دستگاه های اجرایی و نهادهای مرتبط فرهنگی و اجتماعی برای شناسایی عوامل موثر در این پدیده و جلوگیری از بروز آن با آموزش و اطلاع رسانی است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کهگیلویه در این همایش گفت: در هر 40 ثانیه یک نفر در دنیا به علت خودکشی جان خود را از دست می‌دهد و در هر سه ثانیه ‏یک نفر اقدام به خودکشی می‌کند.
کوروش داوری با بیان اینکه خودکشی یکی از سه علت اصلی مرگ افراد 15 تا 35 سال است افزود: آمار خودکشی کشنده در مردان بیشتر از زنان است در حالی که زنان اغلب دست به خودکشی های غیر کشنده می زنند.
وی با بیان اینکه خودکشی یکی از بزرگترین چالش‌های سلامت روانی و اجتماعی جوامع است، افزود: خودکشی عملی است که فرد برای ‏پایان دادن زندگی خود به طور آگاهانه و خودخواسته انجام می‌دهد.
داوری اظهار داشت: بیکاری، از دست دادن روابط ‏عاطفی، مشکلات اقتصادی، فقر، مشکلات در محل کار یا تحصیل، نبود حمایت‌های اجتماعی و تنهایی نیز از مهمترین عوامل خودکشی است.‏
داوری درباره شایعترین علت‌های اقدام به خودکشی در ایران گفت: 32 درصد موارد خودکشی مرتبط با مسائل خانوادگی، 26 درصد مشکلات زناشویی و 12 ‏درصد اقتصادی بوده است.‏
رئیس شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه گفت: افزایش میزان تعلق اجتماعی فرد به جامعه، ‏افزایش انسجام و همبستگی بین افراد جامعه، درک متقابل و همکاری مشترک، احساس مفید بودن، رضایت از پیوندهای اجتماعی مهمترین عوامل اجتماعی پیشگیری از خودکشی است.‏
داوری با اشاره به کاهش 14 درصدی آمار خودکش در گچساران نسبت به سال 95 گفت: آمار خودکشی درسال 95 در گچساران 20 درصد بوده است.
وی بیان کرد: 80 درصد از عامل خودکشی در خانواده ها، به دلیل اختلافات خانوادگی و یا دخالت خانواده در زندگی شخصی است.
داوری ادامه داد: 75 درصد از عوامل طلاق در گچساران به دلیل عوامل عاطفی و روابط سرد و خاموش طرفین هستند.
وی اظهار داشت: براساس آمار کارشناسان ، 75 درصد زنان دهدشت دچار خشونت عاطفی از سوی همسران خود هستند.
داوری افزود: 65 درصد زنان کهگیلویه وبویراحمد وقتی که به کلینیک بهداشتی مراجعه می‌کنند دچار یک ناهنجاری‌های اجتماعی هستند.
وی با بیان اینکه برای رشد یک جامعه باید عاطفه ها بین زوجین و فرزندان وجود داشته باشد گفت: 85 درصد زنان در جامعه مورد فحاشی همسر خود قرار می گیرند.
وی بیان کرد: 70درصد فرزندان خانواده ها که دچار خودکشی می شوند به دلیل وجود خلاء عاطفی است.
داوری ادامه داد: استفاده نادرست از اینترنت و شبکه های ماهواره ای در بین دانشجویان مهمترین عامل خودکشی است.
وی با بیان اینکه 67 درصد مرگ و میر در جامعه به دلیل وجود افسردگی است گفت: وجود مراکز راهنمایی و مشاوره قبل و بعد از ازدواج موجب کاهش آسیب های اجتماعی می شود.
داوری تصریح کرد: براساس آمار موجود در حال حاضر 30درصد دانشجویان قلیان میوه ای مصرف می کنند و 65 درصد فرزندان که به مواد مخدر کشانده می شوند بدلبل وجود اعتیاد یکی از والدین در خانواده است.
نخستین همایش منطقه ای «پیشگیری از خودکشی» با هدف بررسی چرایی این رویداد یکشنبه در سالن اموزش شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران برگزار شد.
/1662/2082


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

روش‌های نگهداری کاکتوس در زمستان
کاکتوس‌ها هم مثل هر گیاه دیگری با کاهش دما و طول روز فعالیت‌شان به حداقل ممکن می‌رسد؛ بعضی هورمون‌ها در آن‌ها افزایش می‌یابد و بعضی دیگر کاهش و با همین اتفاقات به اصطلاح به خواب می‌روند.
جهانبخش: گلزنی ‌نه، مهم قهرمانی است
ریش‌قرمز دوباره بازگشته و اتفاقا با قدرت هم به میادین بازگشته است. تیم‌ملی ایران با درخشش جهانبخش از پس عمان هم برآمد تا حریف چین در مرحله بعدی جام ملت‌ها شود.
دژاگه: خوشحالم، چون گل حساسی زدم
بدون‌شک باید او را عصای دست کی‌روش در جام ملت‌های آسیا معرفی کنیم.
یزدانی: لیپی می‌تواند دست کی‌روش را بخواند
چهار بازی و چهار برد برای تیم ملی کشورمان؛ این عملکرد خوبی است که باعث شد امیدهای قهرمانی در آسیا بعد از چهار دهه، در دل مردم بیشتر و بیشتر شود.
فنونی‌زاده: دلم به حال هواداران استقلال می‌سوزد!
پیشکسوت استقلال با ابراز نگرانی از وضع موجود تیم محبوبش گفت: تیمی که با بدنسازی ناقص به مسابقات برود بازیکنان مصدوم زیادی خواهد داشت.
اردوی قطر مفید بود یا اردوی ترکیه؟
شرایط آب و هوایی خوب کشور قطر در این فصل از سال سبب می‌شود حتی تیم‌های معروف خارجی برای برگزاری اردو‌های تدارکاتی خود به این کشور سفر کنند.
برانکو در نیم‌فصل دوم باید نیمکتش را مهار کند
پیشکسوت پرسپولیس به خبرورزشی گفت: تیم‌های مدعی در لیگ زیاد هستند، ولی پرسپولیس شخصیت قهرمانی ویژه‌ای دارد.
5 فرد گریان در عالَم- از حضرت آدم(ع) تا امام سجاد(ع)
امیر المومنین در حدیثی از افراد گریان در عالم می گویند.
بازگشت بازیگر مشهور ایرانی به سینماها با ظاهری کاملا متفاوت- عکس
سخنگوی شورای صنفی نمایش از اکران «پارادایس» به کارگردانی علی عطشانی خبر داد.
کمک‌های اولیه برای شکستگی‌ها و صدمات اسکلتی بدن
شکستگی‌ها یکی از شایع‌ترین موارد اورژانس‌های پزشکی است و نیاز بـه توجـه ویـژه امـدادگران بـرای آمـوزش برخـورد بـا مصدومان دچار شکستگی دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سکوت رسانه‌های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید
رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه که معمولا به بازتاب‌های رسانه‌ای جاسوسان غرب واکنش نشان می‌دادند ودر مقام وکیل مدافع آنها اقدام می‌کردند،در مواجهه باپخش تصاویر جدیدازاعترافات این جاسوس‌ها سکوت پیشه کردند.
روسیه در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی کند
بنا بر اعلام وزیر امور خارجه لهستان، روسیه اعلام کرده است که در نشست ضد ایرانی ورشو شرکت نخواهد کرد.
بودجه آب و برق به نحو احسن تامین شد
معاون وزیر نیرو گفت: اگرچه محدودیت‌های بسیاری در حوزه آب و برق وجود دارد، اما رقم تعیین شده برای بودجه وزارت نیرو بیانگر آن است که دولت نگاه ویژه‌ای به بخش آب و برق کشور داشته و این مساله می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فعلی باشد.
خطر برخی داروهای سرماخوردگی برای سلامت قلب
افزایش تولد ˮنوزادان با روده خارج از بدنˮ در آمریکا
تاثیر استاتین‌ها در پیشگیری از بیماری‌های چشمی ناشی از دیابت
حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است؟
بیمه سلامت برای 11هزار بیمار خاص تهرانی، چقدر هزینه می‌کند؟
بیماری‌هایی که پس از انقلاب از کشور پاک شدند
520 نفر برفروبی معابر شهر قزوین را بر عهده دارند
رعایت پیوست اجتماعی و فرهنگی در طرح های شهری ضروری است
همسان سازی بازنشستگان 12هزار میلیارد تومان اعتبار می خواهد
باید منابع حوزه سلامت را منطقی هزینه کنیم