«روابط حسنه»، مهمترین رخداد آسیای مرکزی در سال 2018

17:03 ۲۹ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 107 0
«روابط حسنه»، مهمترین رخداد آسیای مرکزی در سال 2018

تهران - ایرنا - برقراری روابط حسنه میان کشورهای آسیای مرکزی و افزایش توانمندی اقتصادی آنها برای مقابله با مشکلات داخلی بدون کمک گرفتن از قدرت‌های خارجی مهمترین رخداد سال 2018 در این منطقه به شمار می رود.

ایرنا

به گزارش ایرنا ، با نگاهی به کشورهای آسیای مرکزی در سال 2018 می‌توان به‌خوبی مشاهده کرد که ازبکستان نسبت به دیگر کشورها در این سال با رشد و پیشرفت بیشتری همراه بوده است.
شوکت میرضیایف رئیس جمهور جدید این کشور با تثبیت حکومت خویش و ادامه برنامه‌های اصلاحاتی برای آزاد سازی چشم انداز اجتماعی اقتصادی پرجمعیت‌ترین کشور آسیای مرکزی توانست دستاوردهای خوبی کسب کند. البته تا کنون مشخص نیست که آیا این اصلاحات به آزادی سیاسی بیشتر منجر می‌شود و یا فقط نوعی از ارتقاء رژیم استبدادی در ازبکستان است.
نشریه انجمن آسیای شرقی می نویسد؛ سیاست خارجی میرضیایف در سال 2018 سبب خروج ازبکستان از سیاست‌های انزواطلبانه، سوء ظن که پیش از این دولت تاشکند با دیگر پایتخت‌های منطقه در دوران اسلام کریم اف داشت شود. در حقیقت میرضیایف توانست روند عادی سازی روابط منطقه‌ای را بعد از بیست سرد شکسته و دوران همکاری و اتحاد جدیدی میان این کشورها به وجود آورد. دو سال پیش هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که دوران جنگ سرد میان ازبکستان و تاجیکستان بعد از سالیان سال مجدداً برقرار گردد.
با این حال در سال 2018 فضای درگیری میان کشورها منسوخ شد و مبادلات تجاری و رسمی میان کشورها شکوفا شد. زبان همکاری راهبری، دوستی و برادری دشمنی‌ها را کنار زده و پس از چند دهه عدم فعالیت، توافقات میان کشورها بویژه روند معافیت مرزی میان قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان آغاز شد و قزاقستان اعلام کرد که تمام مسائل مرزی با همسایگان خود را حل کرده است.
بهبود روابط دو جانبه مسیر مشارکت‌های چند جانبه در منطقه را گشود و در ماه مارس سال 2018، یک نشست غیررسمی میان پنج کشور آسیای مرکزی در شهر آستانه بعد از پانزده سال برگزار شد. نور سلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان در مورد برگزاری این نشست گفت، این دیدار نشان داد که کشورهای آسیای مرکزی می‌توانند مسائل داخلی خود را بدون کمک از کشورهای ثالث حل کنند و این اجلاس بعد از این نیز به یک رویداد سالانه تبدیل شد.
قزاقستان و ازبکستان در سال جاری توانسته‌اند در حوزه روابط بین‌الملل پیشرفت خوبی داشته اگرچه تعادل دقیق بین روسیه، چین و غرب را نیز حفظ کرده‌اند. قزاقستان که به‌عنوان یکی از اعضای غیر دائم میان سال‌های 2017 تا 2018 در جلسات شورای امنیت سازمان ملل حضور داشت توانست هماهنگی خوبی در تلاش قدرت‌های بین‌الملل در موضوعاتی مانند عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای، ثبات راهبردی و حل مناقشات در آسیا و آفریقا داشته باشد.
قزاقستان همچنین در سال جاری با در اختیار گذاشتن بنادر خود به آمریکا برای اعزام نیرو به افغانستان و همکاری با روسیه برای امضای کنوانسیون حقوقی دریای خزر که ادامه حضور ارتش امریکا در منطقه را ممنوع کرد توانست سال مؤثر و خوبی داشته باشد.
میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان نیز با اقدامی سازنده توانست میلیاردها دلار سرمایه گذاری از طریق پکن، مسکو و واشنگتن بدون ارائه هرگونه امتیاز ژئوپلیتیکی جذب کند. تاشکند همچنین یک کنفرانس بین‌الملل موفق با موضوع افغانستان برگزار کرد و توانست خود را به‌عنوان یک کارگزار صادق در تأمین امنیت و صلح افغانستان معرفی کند.
پروژه جدید جاده ابریشم نیز توانست پیشرفت مداومی در آسیای مرکزی با ده‌ها پروژه جدید حمل و نقل و زیر ساختی در قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان فراهم کند. برخلاف پیش بینی‌ها مبنی بر افزایش رقابت میان چین و روسیه در این منطقه، روابط مسکو و پکن به‌خوبی بهبود یافته است. از طریق پروژه جدید جاده ابریشم و اتحاد اقتصادی منطقه اوراسیا و روسیه که کشورهای قزاقستان و قرقیزستان دو عضوان هستند، دو کشور در حال نزدیک شدن به یک توافقنامه تجاری و سرمایه گذاری هستند. همچنین همگامی قابل ملاحظه‌ای در منافع کشورهای چین، روسیه و آسیای مرکزی در نشست سازمان همکاری شانگهای که در ژوئن 2018 برگزار شد مشاهده می‌شود.
اجرای اصلاحات ازبکستان باعث افزایش تمایل سرمایه گذاری توسط پروژه جدید جاده ابریشم گردید و بهبود اقتصادسنجی روسیه به عملکرد اقتصادی جامعهٔ آسیای میانه کمک به سزایی کرد. انتظار می‌رود نرخ رشد اقتصادی این منطقه در سال 2018 به 4.6 درصد برسد.
ترکمنستان در این میان برخلاف ازبکستان با بحران مالی ناشی از سقوط قیمت گاز همراه بود. اعتراضات متعدد در این کشور به دلیل افزایش قیمت‌ها، کمبود غذا و بالا رفتن نرخ بیکاری رخ داد. البته خبر خرید مجدد گاز ترکمنستان توسط روسیه از اول ماه ژانویه سال 2019 می‌تواند خبر خوبی برای قربان‌قلی بردی‌محمدف رئیس جمهور این کشور برای مقابله با مشکلات باشد. با این حال بدون انجام اصلاحات کلان اقتصادی در این کشور به نظر می‌رسد این راه حل‌ در کوتاه مدت مفید باشد.
قرقیزستان و تاجیکستان نیز توانستند در حفظ ثبات داخلی در کشور 2018 موفقیت کسب کنند. در قرقیزستان، اختلاف میان سورونبای جیین‌بیک‌اف رئیس جمهور این کشور با رئیس مجلس منجر به بحران سیاسی تمام عیار شد.
تاجیکستان نیز در سال 2018 با مشکلات عدیده در منطقه خودمختار بدخشان که دارای سابقه طولانی در از بین بردن کنترل مرکزی این کشور است روبرو گردید. امامعلی رحمان اف رئیس جمهور این کشور نیز توانست در سرکوب مقامات محلی که وی را به فساد و قاچاق مواد مخدر متهم می‌کردند پیروز گردد. موضوعاتی مانند حمله مرگبار به دوچرخه سواران خارجی که گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت و همچنین حملات هوایی به مرز افغانستان نیز منجر به تنش در وضعیت امنیتی این کشور شد.
البته برای تاجیکستان در سال 2018 اخبار خوبی از جمله تکمیل مرحله اول نیروگاه برقی راغون نیز وجود دارد. امامعلی رحمان افتتاح این پروژه را به‌عنوان نماد احیای ملی معرفی کرد و منجر به مشروعیت بیشتر وی در میان مردم این کشور گردید.
در نهایت باید گفت، سال 2018 برای منطقه آسیای مرکزی به‌عنوان سالی آرامش بخش بعد از سال‌های تنش طولانی مدت بوده است و اگر این روند در سال آینده نیز ادامه داشته باشد، کشورهای این منطقه می‌توانند با وضعیت بهتری به مقابله با مشکلات داخلی بپردازند و به موفقیت‌های بیشتری در عرصه بین‌الملل دست یابند.
آساق**9473*1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

5 فرد گریان در عالَم- از حضرت آدم(ع) تا امام سجاد(ع)
امیر المومنین در حدیثی از افراد گریان در عالم می گویند.
بازگشت بازیگر مشهور ایرانی به سینماها با ظاهری کاملا متفاوت- عکس
سخنگوی شورای صنفی نمایش از اکران «پارادایس» به کارگردانی علی عطشانی خبر داد.
کمک‌های اولیه برای شکستگی‌ها و صدمات اسکلتی بدن
شکستگی‌ها یکی از شایع‌ترین موارد اورژانس‌های پزشکی است و نیاز بـه توجـه ویـژه امـدادگران بـرای آمـوزش برخـورد بـا مصدومان دچار شکستگی دارد.
با روش‌های خانگی و تخصصی درمان واریس آشنا شوید
در این مطلب می‌خواهیم ببینیم چه روش‌هایی برای درمان واریس وجود دارد.
ازدواج بهانه‌ای برای کشتن مرد جوان
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، از ادامه تلاش‌های پلیسی برای کشف بقایای جسد مقتولی خبر داد که حدود یک ماه پیش در بیابان‌های اطراف جاده قدیم تهران – قم به قتل رسیده است.
لباس‌های جین را چگونه بشوییم؟
نحوه مراقبت از شلوار جین بسیار مهم است. برای حفظ رنگ و کیفیت و طول عمر پارچه شلوار برای شستن شلوار جین باید نکاتی را رعایت کنید.
سخنرانی ترزا مِی درباره طرح جدید برگزیت
نخست‌وزیر بریتانیا درباره طرح جدید برگزیت در پارلمان این کشور سخنرانی می‌کند.
رایزنی های روسیه با سران عربی درباره سوریه
وزیر امور خارجه روسیه با دبیر کل اتحادیه عرب و وزیر امور خارجه مصر در خصوص مسائل خاورمیانه با محوریت مساله سوریه تلفنی گفت وگو کرد.
ترامپ: چوب جادویی پیدا کردم
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ضمن تمجید از عملکرد دولتش در رونق تولید ملی، با طعنه به دولت قبلی گفت که چوبدستی سحرآمیز را یافته است.
همه چیز درباره دیوار ترامپ
ساخت دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک به معضلی اساسی تبدیل شده و باعث شده است دولت فدرال تعطیل شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سکوت رسانه‌های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید
رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه که معمولا به بازتاب‌های رسانه‌ای جاسوسان غرب واکنش نشان می‌دادند ودر مقام وکیل مدافع آنها اقدام می‌کردند،در مواجهه باپخش تصاویر جدیدازاعترافات این جاسوس‌ها سکوت پیشه کردند.
روسیه در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی کند
بنا بر اعلام وزیر امور خارجه لهستان، روسیه اعلام کرده است که در نشست ضد ایرانی ورشو شرکت نخواهد کرد.
بودجه آب و برق به نحو احسن تامین شد
معاون وزیر نیرو گفت: اگرچه محدودیت‌های بسیاری در حوزه آب و برق وجود دارد، اما رقم تعیین شده برای بودجه وزارت نیرو بیانگر آن است که دولت نگاه ویژه‌ای به بخش آب و برق کشور داشته و این مساله می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فعلی باشد.
سئول و توکیو از اجلاس سران آمریکا و کره شمالی استقبال کردند
تنش های سیاسی در تایلند افزایش یافت
رهبر کره شمالی به کره جنوبی دعوت شد
پرواز مستقیم ایران و ازبکستان از سرگرفته می شود
پاکستان 100 هزار کیلو گرم  موی انسان به چین صادر کرد
چین به بازرسی فدرال آمریکا از هوآوی اعتراض کرد
هند متحد دفاع موشکی آمریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه می‌شود
سود ایران از ترانزیت کالا به افغانستان بیش از پاکستان است
تفاهم نامه توسعه همکاری گردشگری ایران-پاکستان امضا می شود
نخستین سرباز آمریکا در سال جدید میلادی در افغانستان کشته شد