«روابط حسنه»، مهمترین رخداد آسیای مرکزی در سال 2018

17:03 ۱۷۸ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 373 0
«روابط حسنه»، مهمترین رخداد آسیای مرکزی در سال 2018

تهران - ایرنا - برقراری روابط حسنه میان کشورهای آسیای مرکزی و افزایش توانمندی اقتصادی آنها برای مقابله با مشکلات داخلی بدون کمک گرفتن از قدرت‌های خارجی مهمترین رخداد سال 2018 در این منطقه به شمار می رود.

ایرنا

به گزارش ایرنا ، با نگاهی به کشورهای آسیای مرکزی در سال 2018 می‌توان به‌خوبی مشاهده کرد که ازبکستان نسبت به دیگر کشورها در این سال با رشد و پیشرفت بیشتری همراه بوده است.
شوکت میرضیایف رئیس جمهور جدید این کشور با تثبیت حکومت خویش و ادامه برنامه‌های اصلاحاتی برای آزاد سازی چشم انداز اجتماعی اقتصادی پرجمعیت‌ترین کشور آسیای مرکزی توانست دستاوردهای خوبی کسب کند. البته تا کنون مشخص نیست که آیا این اصلاحات به آزادی سیاسی بیشتر منجر می‌شود و یا فقط نوعی از ارتقاء رژیم استبدادی در ازبکستان است.
نشریه انجمن آسیای شرقی می نویسد؛ سیاست خارجی میرضیایف در سال 2018 سبب خروج ازبکستان از سیاست‌های انزواطلبانه، سوء ظن که پیش از این دولت تاشکند با دیگر پایتخت‌های منطقه در دوران اسلام کریم اف داشت شود. در حقیقت میرضیایف توانست روند عادی سازی روابط منطقه‌ای را بعد از بیست سرد شکسته و دوران همکاری و اتحاد جدیدی میان این کشورها به وجود آورد. دو سال پیش هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که دوران جنگ سرد میان ازبکستان و تاجیکستان بعد از سالیان سال مجدداً برقرار گردد.
با این حال در سال 2018 فضای درگیری میان کشورها منسوخ شد و مبادلات تجاری و رسمی میان کشورها شکوفا شد. زبان همکاری راهبری، دوستی و برادری دشمنی‌ها را کنار زده و پس از چند دهه عدم فعالیت، توافقات میان کشورها بویژه روند معافیت مرزی میان قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان آغاز شد و قزاقستان اعلام کرد که تمام مسائل مرزی با همسایگان خود را حل کرده است.
بهبود روابط دو جانبه مسیر مشارکت‌های چند جانبه در منطقه را گشود و در ماه مارس سال 2018، یک نشست غیررسمی میان پنج کشور آسیای مرکزی در شهر آستانه بعد از پانزده سال برگزار شد. نور سلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان در مورد برگزاری این نشست گفت، این دیدار نشان داد که کشورهای آسیای مرکزی می‌توانند مسائل داخلی خود را بدون کمک از کشورهای ثالث حل کنند و این اجلاس بعد از این نیز به یک رویداد سالانه تبدیل شد.
قزاقستان و ازبکستان در سال جاری توانسته‌اند در حوزه روابط بین‌الملل پیشرفت خوبی داشته اگرچه تعادل دقیق بین روسیه، چین و غرب را نیز حفظ کرده‌اند. قزاقستان که به‌عنوان یکی از اعضای غیر دائم میان سال‌های 2017 تا 2018 در جلسات شورای امنیت سازمان ملل حضور داشت توانست هماهنگی خوبی در تلاش قدرت‌های بین‌الملل در موضوعاتی مانند عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای، ثبات راهبردی و حل مناقشات در آسیا و آفریقا داشته باشد.
قزاقستان همچنین در سال جاری با در اختیار گذاشتن بنادر خود به آمریکا برای اعزام نیرو به افغانستان و همکاری با روسیه برای امضای کنوانسیون حقوقی دریای خزر که ادامه حضور ارتش امریکا در منطقه را ممنوع کرد توانست سال مؤثر و خوبی داشته باشد.
میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان نیز با اقدامی سازنده توانست میلیاردها دلار سرمایه گذاری از طریق پکن، مسکو و واشنگتن بدون ارائه هرگونه امتیاز ژئوپلیتیکی جذب کند. تاشکند همچنین یک کنفرانس بین‌الملل موفق با موضوع افغانستان برگزار کرد و توانست خود را به‌عنوان یک کارگزار صادق در تأمین امنیت و صلح افغانستان معرفی کند.
پروژه جدید جاده ابریشم نیز توانست پیشرفت مداومی در آسیای مرکزی با ده‌ها پروژه جدید حمل و نقل و زیر ساختی در قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان فراهم کند. برخلاف پیش بینی‌ها مبنی بر افزایش رقابت میان چین و روسیه در این منطقه، روابط مسکو و پکن به‌خوبی بهبود یافته است. از طریق پروژه جدید جاده ابریشم و اتحاد اقتصادی منطقه اوراسیا و روسیه که کشورهای قزاقستان و قرقیزستان دو عضوان هستند، دو کشور در حال نزدیک شدن به یک توافقنامه تجاری و سرمایه گذاری هستند. همچنین همگامی قابل ملاحظه‌ای در منافع کشورهای چین، روسیه و آسیای مرکزی در نشست سازمان همکاری شانگهای که در ژوئن 2018 برگزار شد مشاهده می‌شود.
اجرای اصلاحات ازبکستان باعث افزایش تمایل سرمایه گذاری توسط پروژه جدید جاده ابریشم گردید و بهبود اقتصادسنجی روسیه به عملکرد اقتصادی جامعهٔ آسیای میانه کمک به سزایی کرد. انتظار می‌رود نرخ رشد اقتصادی این منطقه در سال 2018 به 4.6 درصد برسد.
ترکمنستان در این میان برخلاف ازبکستان با بحران مالی ناشی از سقوط قیمت گاز همراه بود. اعتراضات متعدد در این کشور به دلیل افزایش قیمت‌ها، کمبود غذا و بالا رفتن نرخ بیکاری رخ داد. البته خبر خرید مجدد گاز ترکمنستان توسط روسیه از اول ماه ژانویه سال 2019 می‌تواند خبر خوبی برای قربان‌قلی بردی‌محمدف رئیس جمهور این کشور برای مقابله با مشکلات باشد. با این حال بدون انجام اصلاحات کلان اقتصادی در این کشور به نظر می‌رسد این راه حل‌ در کوتاه مدت مفید باشد.
قرقیزستان و تاجیکستان نیز توانستند در حفظ ثبات داخلی در کشور 2018 موفقیت کسب کنند. در قرقیزستان، اختلاف میان سورونبای جیین‌بیک‌اف رئیس جمهور این کشور با رئیس مجلس منجر به بحران سیاسی تمام عیار شد.
تاجیکستان نیز در سال 2018 با مشکلات عدیده در منطقه خودمختار بدخشان که دارای سابقه طولانی در از بین بردن کنترل مرکزی این کشور است روبرو گردید. امامعلی رحمان اف رئیس جمهور این کشور نیز توانست در سرکوب مقامات محلی که وی را به فساد و قاچاق مواد مخدر متهم می‌کردند پیروز گردد. موضوعاتی مانند حمله مرگبار به دوچرخه سواران خارجی که گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت و همچنین حملات هوایی به مرز افغانستان نیز منجر به تنش در وضعیت امنیتی این کشور شد.
البته برای تاجیکستان در سال 2018 اخبار خوبی از جمله تکمیل مرحله اول نیروگاه برقی راغون نیز وجود دارد. امامعلی رحمان افتتاح این پروژه را به‌عنوان نماد احیای ملی معرفی کرد و منجر به مشروعیت بیشتر وی در میان مردم این کشور گردید.
در نهایت باید گفت، سال 2018 برای منطقه آسیای مرکزی به‌عنوان سالی آرامش بخش بعد از سال‌های تنش طولانی مدت بوده است و اگر این روند در سال آینده نیز ادامه داشته باشد، کشورهای این منطقه می‌توانند با وضعیت بهتری به مقابله با مشکلات داخلی بپردازند و به موفقیت‌های بیشتری در عرصه بین‌الملل دست یابند.
آساق**9473*1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پیشگیری از ابتلا به دیابت و چاقی با نور خورشید
مطالعات و پژوهش‌های جدیدی که توسط دانشمندان استرالیایی انجام گرفته نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض نور خورشید در جلوگیری از ابتلا به دیابت و چاقی تاثیرگذار است.
دلایل حالت تهوع بعد از نوشیدن چای سیاه
باید بدانید که استفراغ پس از نوشیدن چای به مارک چای یا سرد و گرم بودن آن ارتباطی ندارد. بلکه مقصر اصلی همه سرگیجه‌ها و تهوع‌های شما چیزی نیست جز، «تانین» که به آن «تانن» و «جوهر مازو» هم می‌گویند.
راه‌اندازی نخستین آکادمی تخصصی تیروکمان
مدیر تخصصی آکادمی تیروکمان هدف از راه‌اندازی این آکادمی را تخصصی کردن و استانداردسازی رشته تیروکمان عنوان کرد و گفت: سعی داریم با تخصصی کردن تیروکمان در آینده کمانداران مطرح و قوی را تزریق تیم ملی کنیم.
صبحانه هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند
یکی از راههای کاهش سطح کلسترول بالا، شروع به مصرف بعضی از مواد غذایی خاص، درست لحظه بیدارشدن صبحگاهی است.
نوشیدنی ای که از ایبوپروفن قوی تر است
نتایج مطالعات محققان آمریکایی نشان داد که نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه از مسکن‌هایی چون ایبوپروفن در تسکین حساسیت به درد ناشی از کمبود خواب موثرتر است.
مصرف شیر بر سلامت مغز چه تأثیری دارد؟
مطالعه جدید محققان نشان می‌دهد که مصرف شیر مغز را جوان نگه می‌دارد.
باکتری‌های داروخوار را بشناسید!
پژوهشگران دریافتند باکتری‌های روده به حدی عملکرد قوی دارند که می‌توانند بر دارو‌های داخل بدن افراد تأثیر بگذارند.
کی روش: قطر نشان داد چرا همه باید به این تیم احترام بگذارند
سرمربی تیم ملی کلمبیا عملکرد دفاعی قطر را برجسته و اعلام کرد همه باید همیشه به این تیم احترام بگذارند.
سه سوته پوست صورتتان را دگرگون کنید
در اینجا ماسکی را به شما معرفی می‌کنیم که در 5 دقیقه رویای شما برای داشتن پوستی زیبا، شفاف و تازه را برآورده می‌کند.
صعود کلمبیا به یک چهارم نهایی کوپا آمه ریکا
تیم ملی فوتبال کلمبیا با شکست قطر توانست به مرحله یک چهارم نهایی کوپا آمه ریکا ۲۰۱۹ برزیل صعود کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان و فرانسه: هنوز هم زمان وجود دارد اما تنها زمان کم!
وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن هشدار به احتمال خطر درگیری در منطقه خلیج فارس، خویشتنداری همه طرف‌های درگیر را خواستار شدند.
چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟
نماینده شرکت ملی نفت در بورس گفت: انتظار می‌رود در هفته‌های آینده حجم معاملات فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی افزایش یابد که برای این مساله نیز سازوکارهای لازم را در نظر گرفته‌ایم، اما این‌که این اتفاق چه زمانی محقق می‌شود بستگی به مشتریان این بازار دارد.
ساخت نامعمول سریال «چرنوبیل» و پخش غیرمتعارف آن در ایران
مینی‌سریال «چرنوبیل» درباره حادثه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین اتفاق افتاد و باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخشی از غرب شوروی سابق شد، از برخی رسانه‌های جهان در حال پخش است.
ترفند طلافروشان برای کسب سود بیشتر
برخی از واحد‌های طلافروشی از بی اطلاعی مشتریان سوء استفاده کرده و برای کسب سود بیشتر دست به ترفند‌هایی می‌زنند
راهکارهای کلیدی برای تربیت فرزندان
برای ایجاد تمایل کودکان به رعایت نظم، می‌توان آن‌ را به‌صورت یک بازی مطرح کرد.