2019برای اقتصاد جهان سال پرچالشی خواهد بود

17:39 ۸۹ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 275 0
2019برای اقتصاد جهان سال پرچالشی خواهد بود

تهران - ایرنا - خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه با انتشار پیش بینی و دیدگاههای اقتصاددانان آمریکایی در مورد اقتصاد جهان و آمریکا در سال 2019نوشت: سال جدید سالی پر چالش برای اقتصاد جهان خواهد بود.

ایرنا

به گزارش ایرنا از این خبرگزاری، تعطیلی بخش هایی از دولت آمریکا بر سر امتناع کنگره در تصویب بودجه پیشنهادی دولت برای ساخت دیوار مرزی مکزیک که از دیروز آغاز شده، تهدیدی برای اقتصاد آمریکا به حساب می آید.
آسوشیتدپرس افزود: در سال جاری اقتصاد آمریکا دهمین سال روند بهبود را طی می کرد و بنیه اقتصاد آمریکا قوی تر شده بود.
سقوط ادامه داربازار سهام آمریکا، هرج و مرج در دولت ترامپ، نرخ بالای بهره بانکی، جنگ تجاری آمریکا با چین و کسادی اقتصاد بین الملل دست به دست هم داده تهدیدهایی برای اقتصاد این کشور به بار آورده اند.
گریگوری داکو، استاد آمریکایی اقتصاد دردانشکده اقتصاد آکسفورد گفت:آمریکا عوامل لازم برای رشد را دارد و اینکه رشد اقتصادی این کشور ادامه خواهد یافت. اماسقوط بازار سهام نشان دهنده آسیب های چندگانه است که در صورت بروز می توانند برای ادامه حیات، از خودشان ارتزاق کنند.
داکو گفت:'آنچه که مهم است اینکه چگونه مردم اینگونه طوفان ها را تشخیص می دهند و برای مثال امروزه بازارها و سرمایه گذاران فهمیده اند که اقتصاد آمریکا به سمت شرایط کسادی پیش می رود.'
شاخص های اقتصادی هنوز تشویق کننده هستند.بیکاری تقریبا درپایین ترین سطح در پنجاه سال گذشته است.تورم رشد آرامی دارد.پرداخت دستمزد افزایش یافته است. مصرف کنندگان در ایام کریسمس هزینه هایشان را افزایش داده اند و در واقع آخرین آمار و ارقام نشان می دهد که اقتصاد آمریکا در ماه پایانی سال 2018 شالوده سالمی داشته است.
اکنون به دنبال تهدید دونالد ترامپ برای تعطیلی دولت تا زمانی که بودجه برای ساخت دیوار مرزی در اختیارش قرار ندهند، بازارهای مالی را به تکاپو انداخته است. البته ترامپ روز شنبه این تهدید را عملی ساخت.
با توجه به تنش موجود بین ترامپ و دمکرات هایی که به زودی اکثریت مجلس نمایندگان را تشکیل خواهند داد، ترامپ روز جمعه اعلام کرده است که پیش بینی می کند تعطیلی دولت 'بلند مدت' خواهد بود.
افزایش ناتوانی دولت ترامپ و استعفای غیرمنتظره جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در اعتراض به تصمیم بدون مقدمه ترامپ برای خروج سربازان امریکایی از سوریه موجب دادن اخطار از سوی بسیاری از نمایندگان دمکرات و جمهوریخواه شده است.
بعید است که تعطیلی دولت به رشد اقتصادی آسیب جدی بزند.حتی اگر طولانی مدت باشد برای اینکه دولت 75 درصد بودجه را در اختیار دارد.
موسسه ارزیابی جهانی'اس اند پی گلوبال' با تخصص در زمینه 'رشد مالی' پیش بینی کرده است: هرهفته تعطیلی دولت، حداقل یک میلیارد و دویست میلیون دلار از تولید ناخالص ملی تقلیل خواهد داد.
'جیم او سولیوان'، اقتصاددان متخصص دادوستدهای سریع تجاری گفت: با توجه به آخرین اطلاعات قابل دسترسی، بازارها و مردم با نگاه به آینده به اقتصاد می نگرند.
بازارها غالبا به طور مداوم سقوط می کنند بدون اینکه اقتصاد را به بیراهه ببرد. اما 'جیم او سولیوان' نسبت به عدم انتشار اطلاعات در شرایطی که قیمت سهام پایین می آید، اخطار داده و گفت: انسداد اطلاعات اقتصادی موجب از بین رفتن اعتماد مصرف کنندگان و جامعه کسب و کار شده و باعث پایین رفتن بیشتر قیمت سهام می شود. در این شرایط اقتصاد به سوی خرابی پیش می رود، بازار کار ضعیف تر شده و بسیاری از خانواده های معمولی لطمه می خورند.
**جنگ تجاری
جنگ اقتصادی برای اقتصاددانان به منزله تهدید جدی است. ترامپ برای واردات اقلام وسیعی از کالاها از چین تعرفه تعیین کرد و چین دست به اقدام متقابل زده، برای کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه های مشابهی تعیین کرد. بدین ترتیب مالیات بر واردات، فعالیتهای اقتصادی را به رکود کشاند و جلوی رشد اقتصادی را گرفت.
یان شپردسون، رییس بخش اقتصادی 'موسسه اقتصاد کلان پانتئون' در پیش بینی برای اقتصاد نیمه نخست سال 2019 آمریکا گفت: اکنون جنگ اقتصادی مانع بزرگی برای رشد آمریکا شده است.
نخست اینکه تا حدودی مالیات اعلام شده توسط ترامپ بر روی واردات کالا از چین باعث کاهش رشد تولید شده و کارخانه داران با رشد بالای قیمت مواد اولیه موجه شده اند. رییس جمهور تنش در مورد افزایش تعرفه ها را متوقف کرده تا بتواند در این خصوص با چین به توافقی برسد و یا اینکه تا ماه مارس آینده (فروردین ماه) به یک توافق دایمی با چین برسد.
ادامه جنگ تجاری موجب خسارتهای اقتصادی خواهد شد. به طوریکه یک توافق موقت در سه ماهه نخست سال 2019 می تواند تهدید علیه رشد اقتصادی را از بین ببرد.
**پیش بینی افزایش نرخ رشد اقتصادی
وزارت خزانه داری آمریکا پیش بینی نرخ رشد اقتصادی کوتاه مدت برای سال جاری را چهار برابراعلام کرده و برای سال 2019 دوبرابر رشد پیش بینی کرده است.
پس از ارایه تجزیه و تحلیل توسط جروم پاول، رییس وزارت خزانه داری آمریکا، روز چهارشنبه سهام فروخته شد. توضیحات پاول بیشتر در این مورد بود که وزارت خزانه داری آمریکا به تدریج هزینه وام ها را افزایش دهد و رشد اقتصادی و توان بازار کار را محدود کند.
وزارت خزانه داری آمریکا معمولا هزینه ها را افزایش می دهد تا بتواند رشد را تحت کنترل قرار دهد و از رشد تورم سالانه که بالای دو در صد است، جلوگیری کند. اما تورم دائما زیر دو در صد است.
درصورتیکه بانک مرکزی در محاسباتش اشتباه کند و نرخهای رشد را بیشتر بالا ببرد و یا بخواهد به طورسریع به اهداف رشد اقتصادی برسد، این کار باعث کسادی خواهدشد ومسئولان وزارت خزانه داری آمریکا از این کار اجتناب می کنند و این همواره برای سرمایه گذاران ترسناک است.
**کسادی بین المللی
اقتصاد بین المللی علایمی را بروز می دهد که نشان دهنده رکود است. تجار آمریکایی به ویژه دراروپا و آسیا در معرض ضعیف شدن هستند و انتظار می رود اقتصاد جهانی با سرعت کمتری رشد کند. کاهش رشد اقتصادی بین المللی باعث تضعیف اقتصاد آمریکا نیز خواهد شد.
چندین خطر در سطح بین المللی، اقتصاد جهانی را تهدید می کند مثل خروج پر سرو صدای بریتانیا از اتحادیه اروپا. مواجهه ایتالیا با کسادی و تلاش آن کشور برای مدیریت بدهی هایش و مشکلاتی که چین، دومین اقتصاد بزرگ دنیا پس از آمریکا به دنبال جنگ تجاری ترامپ با انها رویرو شده است. در حال حاضر چین تلاش می کند کاهش رشد اقتصادی اش را مدیریت کند.
'الکساندر دنومورا، اقتصاددان در پایان مقاله اش در مورد اقتصادجهانی در سال 2019 می نویسد: سال اینده، سالی پر چالش هم برای سرمایه گذاران و هم برای سیاست گذاران خواهد بود.
اروپام **1416**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

نرخ عوارض آزاد راه پردیس امسال افزایش نخواهد داشت
تهران- ایرنا- مدیر عامل شرکت آزاد راه تهران- پردیس گفت: با توجه به نارضایتی مردم نسبت به افزایش نرخ عوارض آزاد راه، در سال 98 افزایش قیمت نخواهیم داشت.
فرمانده ناجا : تصادفات جاده ای 15 درصد کاهش یافت
اصفهان- ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی از کاهش 15 درصدی تصادفات جاده ای از شروع سفرهای نوروزی تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
بخش هایی از شهر گمیش تپه گلستان به زیر آب رفت
گرگان - ایرنا - بخش هایی از شهر 20 هزار نفری گمیش تپه مرکز شهرستان گمیشان استان گلستان به دلیل طغیان شاخه فرعی گرگانرود که از داخل این شهر می گذرد به زیر آب رفت.
بیش از 10 هزار واحد مسکونی گلستان دچار آبگرفتگی شدند
گرگان - ایرنا - مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان گلستان گفت: براثر وقوع سیلاب در مناطق گوناگون این استان تاکنون 10 هزار و 63 واحد مسکونی دچار آبگرفتگی و برخی از آن ها غیرقابل سکونت شدند.
سیل زدگان مازنی کمک های بلاعوض دریافت می کنند
ساری-ایرنا-معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: براساس تصمیم اولیه، سیل زدگان خسارت دیده ناشی از سیل در مازندران کمک های بلاعوض معیشتی وتعمیراتی دریافت می کنند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ازمناطق سیلزده مازندران بازدیدکرد
ساری-ایرنا- معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از مناطق سیلزده استان مازندران بازدید کرد و از نزدیک در جریان خسارت های وارده به این خطه شمال کشور قرار گرفت.
افزون بر 287 هزار مسافر نوروزی در یزد اسکان یافتند
یزد - ایرنا - سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری یزد گفت: به مدت چهار روز( 27 اسفند 97 تا اول فرودین 98 ) ، 287 هزار و چهار نفر از مسافران نوروزی در استان اسکان داده شدند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل 1.46 برابر رشد داشته است.
کرملین هم اظهارات ترامپ درباره جولان را به باد انتقاد گرفت
مسکو - ایرنا - سخنگوی رئیس جمهوری روسیه با انتقاد به اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره بلندی های جولان گفت: این گونه اظهارات می تواند اوضاع متشنج خاورمیانه را بی ثبات کند.
حزب الله یک حزب لبنانی منتخب مردم است
بیروت - ایرنا - 'جبران باسیل' وزیر خارجه لبنان عصر جمعه تاکید کرد که حزب الله لبنان یک حزب لبنانی است که از طرف مردم انتخاب و تایید شده است.
سوریه اظهارات ترامپ درباره جولان را خطرناک خواند
دمشق- ایرنا - وزارت خارجه سوریه نامه ای به 'آنتونیو گوتِرِش' دبیرکل سازمان ملل و رییس شورای امنیت پیرامون اظهارات خطرناک و غیرمسئولانه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ارسال کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
حزب الله یک حزب لبنانی منتخب مردم است
سوریه اظهارات ترامپ درباره جولان را خطرناک خواند
تاکید شخصیت های لبنانی بر مواضع واحد درقبال سفر پمپئو
14 فرد و 17 نهاد ایرانی تحت تحریم های آمریکا قرار گرفتند
اردن: جولان بخش جدایی ناپذیر خاک سوریه است
جولان اشغالی بخشی از خاک سوریه است
لبنان، آخرین ایستگاه سفر پمپئو به خاورمیانه
توئیت ترامپ درباره جولان، تبلیغات انتخاباتی برای نتانیاهو است
بولتون: ترامپ درطرح 'همه گزینه ها' در قبال ونزوئلا جدّی است
ترامپ مدعی روابط خوب با پاکستان شد