2019برای اقتصاد جهان سال پرچالشی خواهد بود

17:39 ۲۰۶ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 542 0
2019برای اقتصاد جهان سال پرچالشی خواهد بود

تهران - ایرنا - خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه با انتشار پیش بینی و دیدگاههای اقتصاددانان آمریکایی در مورد اقتصاد جهان و آمریکا در سال 2019نوشت: سال جدید سالی پر چالش برای اقتصاد جهان خواهد بود.

ایرنا

به گزارش ایرنا از این خبرگزاری، تعطیلی بخش هایی از دولت آمریکا بر سر امتناع کنگره در تصویب بودجه پیشنهادی دولت برای ساخت دیوار مرزی مکزیک که از دیروز آغاز شده، تهدیدی برای اقتصاد آمریکا به حساب می آید.
آسوشیتدپرس افزود: در سال جاری اقتصاد آمریکا دهمین سال روند بهبود را طی می کرد و بنیه اقتصاد آمریکا قوی تر شده بود.
سقوط ادامه داربازار سهام آمریکا، هرج و مرج در دولت ترامپ، نرخ بالای بهره بانکی، جنگ تجاری آمریکا با چین و کسادی اقتصاد بین الملل دست به دست هم داده تهدیدهایی برای اقتصاد این کشور به بار آورده اند.
گریگوری داکو، استاد آمریکایی اقتصاد دردانشکده اقتصاد آکسفورد گفت:آمریکا عوامل لازم برای رشد را دارد و اینکه رشد اقتصادی این کشور ادامه خواهد یافت. اماسقوط بازار سهام نشان دهنده آسیب های چندگانه است که در صورت بروز می توانند برای ادامه حیات، از خودشان ارتزاق کنند.
داکو گفت:'آنچه که مهم است اینکه چگونه مردم اینگونه طوفان ها را تشخیص می دهند و برای مثال امروزه بازارها و سرمایه گذاران فهمیده اند که اقتصاد آمریکا به سمت شرایط کسادی پیش می رود.'
شاخص های اقتصادی هنوز تشویق کننده هستند.بیکاری تقریبا درپایین ترین سطح در پنجاه سال گذشته است.تورم رشد آرامی دارد.پرداخت دستمزد افزایش یافته است. مصرف کنندگان در ایام کریسمس هزینه هایشان را افزایش داده اند و در واقع آخرین آمار و ارقام نشان می دهد که اقتصاد آمریکا در ماه پایانی سال 2018 شالوده سالمی داشته است.
اکنون به دنبال تهدید دونالد ترامپ برای تعطیلی دولت تا زمانی که بودجه برای ساخت دیوار مرزی در اختیارش قرار ندهند، بازارهای مالی را به تکاپو انداخته است. البته ترامپ روز شنبه این تهدید را عملی ساخت.
با توجه به تنش موجود بین ترامپ و دمکرات هایی که به زودی اکثریت مجلس نمایندگان را تشکیل خواهند داد، ترامپ روز جمعه اعلام کرده است که پیش بینی می کند تعطیلی دولت 'بلند مدت' خواهد بود.
افزایش ناتوانی دولت ترامپ و استعفای غیرمنتظره جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در اعتراض به تصمیم بدون مقدمه ترامپ برای خروج سربازان امریکایی از سوریه موجب دادن اخطار از سوی بسیاری از نمایندگان دمکرات و جمهوریخواه شده است.
بعید است که تعطیلی دولت به رشد اقتصادی آسیب جدی بزند.حتی اگر طولانی مدت باشد برای اینکه دولت 75 درصد بودجه را در اختیار دارد.
موسسه ارزیابی جهانی'اس اند پی گلوبال' با تخصص در زمینه 'رشد مالی' پیش بینی کرده است: هرهفته تعطیلی دولت، حداقل یک میلیارد و دویست میلیون دلار از تولید ناخالص ملی تقلیل خواهد داد.
'جیم او سولیوان'، اقتصاددان متخصص دادوستدهای سریع تجاری گفت: با توجه به آخرین اطلاعات قابل دسترسی، بازارها و مردم با نگاه به آینده به اقتصاد می نگرند.
بازارها غالبا به طور مداوم سقوط می کنند بدون اینکه اقتصاد را به بیراهه ببرد. اما 'جیم او سولیوان' نسبت به عدم انتشار اطلاعات در شرایطی که قیمت سهام پایین می آید، اخطار داده و گفت: انسداد اطلاعات اقتصادی موجب از بین رفتن اعتماد مصرف کنندگان و جامعه کسب و کار شده و باعث پایین رفتن بیشتر قیمت سهام می شود. در این شرایط اقتصاد به سوی خرابی پیش می رود، بازار کار ضعیف تر شده و بسیاری از خانواده های معمولی لطمه می خورند.
**جنگ تجاری
جنگ اقتصادی برای اقتصاددانان به منزله تهدید جدی است. ترامپ برای واردات اقلام وسیعی از کالاها از چین تعرفه تعیین کرد و چین دست به اقدام متقابل زده، برای کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه های مشابهی تعیین کرد. بدین ترتیب مالیات بر واردات، فعالیتهای اقتصادی را به رکود کشاند و جلوی رشد اقتصادی را گرفت.
یان شپردسون، رییس بخش اقتصادی 'موسسه اقتصاد کلان پانتئون' در پیش بینی برای اقتصاد نیمه نخست سال 2019 آمریکا گفت: اکنون جنگ اقتصادی مانع بزرگی برای رشد آمریکا شده است.
نخست اینکه تا حدودی مالیات اعلام شده توسط ترامپ بر روی واردات کالا از چین باعث کاهش رشد تولید شده و کارخانه داران با رشد بالای قیمت مواد اولیه موجه شده اند. رییس جمهور تنش در مورد افزایش تعرفه ها را متوقف کرده تا بتواند در این خصوص با چین به توافقی برسد و یا اینکه تا ماه مارس آینده (فروردین ماه) به یک توافق دایمی با چین برسد.
ادامه جنگ تجاری موجب خسارتهای اقتصادی خواهد شد. به طوریکه یک توافق موقت در سه ماهه نخست سال 2019 می تواند تهدید علیه رشد اقتصادی را از بین ببرد.
**پیش بینی افزایش نرخ رشد اقتصادی
وزارت خزانه داری آمریکا پیش بینی نرخ رشد اقتصادی کوتاه مدت برای سال جاری را چهار برابراعلام کرده و برای سال 2019 دوبرابر رشد پیش بینی کرده است.
پس از ارایه تجزیه و تحلیل توسط جروم پاول، رییس وزارت خزانه داری آمریکا، روز چهارشنبه سهام فروخته شد. توضیحات پاول بیشتر در این مورد بود که وزارت خزانه داری آمریکا به تدریج هزینه وام ها را افزایش دهد و رشد اقتصادی و توان بازار کار را محدود کند.
وزارت خزانه داری آمریکا معمولا هزینه ها را افزایش می دهد تا بتواند رشد را تحت کنترل قرار دهد و از رشد تورم سالانه که بالای دو در صد است، جلوگیری کند. اما تورم دائما زیر دو در صد است.
درصورتیکه بانک مرکزی در محاسباتش اشتباه کند و نرخهای رشد را بیشتر بالا ببرد و یا بخواهد به طورسریع به اهداف رشد اقتصادی برسد، این کار باعث کسادی خواهدشد ومسئولان وزارت خزانه داری آمریکا از این کار اجتناب می کنند و این همواره برای سرمایه گذاران ترسناک است.
**کسادی بین المللی
اقتصاد بین المللی علایمی را بروز می دهد که نشان دهنده رکود است. تجار آمریکایی به ویژه دراروپا و آسیا در معرض ضعیف شدن هستند و انتظار می رود اقتصاد جهانی با سرعت کمتری رشد کند. کاهش رشد اقتصادی بین المللی باعث تضعیف اقتصاد آمریکا نیز خواهد شد.
چندین خطر در سطح بین المللی، اقتصاد جهانی را تهدید می کند مثل خروج پر سرو صدای بریتانیا از اتحادیه اروپا. مواجهه ایتالیا با کسادی و تلاش آن کشور برای مدیریت بدهی هایش و مشکلاتی که چین، دومین اقتصاد بزرگ دنیا پس از آمریکا به دنبال جنگ تجاری ترامپ با انها رویرو شده است. در حال حاضر چین تلاش می کند کاهش رشد اقتصادی اش را مدیریت کند.
'الکساندر دنومورا، اقتصاددان در پایان مقاله اش در مورد اقتصادجهانی در سال 2019 می نویسد: سال اینده، سالی پر چالش هم برای سرمایه گذاران و هم برای سیاست گذاران خواهد بود.
اروپام **1416**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

وقتی نجمه جودکی پیر می شود- عکس
نجمه جودکی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
قدردانی مجری به خانه برمی‌گردیم از مخاطبانش- عکس
ژیلا امیرشاهی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
کشف حجاب در خودرو جرم است
سردار اشتری گفت: بار‌ها اعلام کرده‌ایم، خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن، جرم محسوب می‌شود.
هوای پایتخت سالم است
کیفیت هوای تهران شاخص کیفیت هوا در حال حاضر بر روی عدد 70 قرار گرفته و سالم است.
اعزام بیش از ۲۷ هزار زائر ایرانی به سرزمین وحی
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تاکنون بیش از ۲۷ هزار زائر ایرانی از شروع عملیات اعزام حجاج، به سرزمین وحی وارد شدند.
انهدام باند سارقان لوازم خودرو در پایتخت
معاون مبارزه با سرقت وسائط نقلیه از انهدام باند ۵ فقره سارقان لوازم خودرو با اعتراف به ۶۰ فقره سرقت خبر داد.
چگونه دوچرخه را با خودرو حمل کنیم که جریمه نشویم؟
رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور پایتخت چگونگی حمل اصولی دوچرخه با خودرو را تشریح کرد.
آخرین وضعیت ترافیکی امروز
در حال حاضر ترافیک در محور هراز جنوب به شمال محدوده سه راهی چلاو سنگین است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقتی نجمه جودکی پیر می شود- عکس
نجمه جودکی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
پیشنهاد ایران به تاجیکستان
یک مسئول وزارت حمل و نقل تاجیکستان از پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای ساخت انبار در بندر «چابهار» خبر داد.
چگونه ریاکاران را بشناسیم؟
حدیث امام علی (ع) درباره ویژگی‌های ریاکاران را در اینجا بخوانید.