2019برای اقتصاد جهان سال پرچالشی خواهد بود

17:39 ۲۶ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 115 0
2019برای اقتصاد جهان سال پرچالشی خواهد بود

تهران - ایرنا - خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه با انتشار پیش بینی و دیدگاههای اقتصاددانان آمریکایی در مورد اقتصاد جهان و آمریکا در سال 2019نوشت: سال جدید سالی پر چالش برای اقتصاد جهان خواهد بود.

ایرنا

به گزارش ایرنا از این خبرگزاری، تعطیلی بخش هایی از دولت آمریکا بر سر امتناع کنگره در تصویب بودجه پیشنهادی دولت برای ساخت دیوار مرزی مکزیک که از دیروز آغاز شده، تهدیدی برای اقتصاد آمریکا به حساب می آید.
آسوشیتدپرس افزود: در سال جاری اقتصاد آمریکا دهمین سال روند بهبود را طی می کرد و بنیه اقتصاد آمریکا قوی تر شده بود.
سقوط ادامه داربازار سهام آمریکا، هرج و مرج در دولت ترامپ، نرخ بالای بهره بانکی، جنگ تجاری آمریکا با چین و کسادی اقتصاد بین الملل دست به دست هم داده تهدیدهایی برای اقتصاد این کشور به بار آورده اند.
گریگوری داکو، استاد آمریکایی اقتصاد دردانشکده اقتصاد آکسفورد گفت:آمریکا عوامل لازم برای رشد را دارد و اینکه رشد اقتصادی این کشور ادامه خواهد یافت. اماسقوط بازار سهام نشان دهنده آسیب های چندگانه است که در صورت بروز می توانند برای ادامه حیات، از خودشان ارتزاق کنند.
داکو گفت:'آنچه که مهم است اینکه چگونه مردم اینگونه طوفان ها را تشخیص می دهند و برای مثال امروزه بازارها و سرمایه گذاران فهمیده اند که اقتصاد آمریکا به سمت شرایط کسادی پیش می رود.'
شاخص های اقتصادی هنوز تشویق کننده هستند.بیکاری تقریبا درپایین ترین سطح در پنجاه سال گذشته است.تورم رشد آرامی دارد.پرداخت دستمزد افزایش یافته است. مصرف کنندگان در ایام کریسمس هزینه هایشان را افزایش داده اند و در واقع آخرین آمار و ارقام نشان می دهد که اقتصاد آمریکا در ماه پایانی سال 2018 شالوده سالمی داشته است.
اکنون به دنبال تهدید دونالد ترامپ برای تعطیلی دولت تا زمانی که بودجه برای ساخت دیوار مرزی در اختیارش قرار ندهند، بازارهای مالی را به تکاپو انداخته است. البته ترامپ روز شنبه این تهدید را عملی ساخت.
با توجه به تنش موجود بین ترامپ و دمکرات هایی که به زودی اکثریت مجلس نمایندگان را تشکیل خواهند داد، ترامپ روز جمعه اعلام کرده است که پیش بینی می کند تعطیلی دولت 'بلند مدت' خواهد بود.
افزایش ناتوانی دولت ترامپ و استعفای غیرمنتظره جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در اعتراض به تصمیم بدون مقدمه ترامپ برای خروج سربازان امریکایی از سوریه موجب دادن اخطار از سوی بسیاری از نمایندگان دمکرات و جمهوریخواه شده است.
بعید است که تعطیلی دولت به رشد اقتصادی آسیب جدی بزند.حتی اگر طولانی مدت باشد برای اینکه دولت 75 درصد بودجه را در اختیار دارد.
موسسه ارزیابی جهانی'اس اند پی گلوبال' با تخصص در زمینه 'رشد مالی' پیش بینی کرده است: هرهفته تعطیلی دولت، حداقل یک میلیارد و دویست میلیون دلار از تولید ناخالص ملی تقلیل خواهد داد.
'جیم او سولیوان'، اقتصاددان متخصص دادوستدهای سریع تجاری گفت: با توجه به آخرین اطلاعات قابل دسترسی، بازارها و مردم با نگاه به آینده به اقتصاد می نگرند.
بازارها غالبا به طور مداوم سقوط می کنند بدون اینکه اقتصاد را به بیراهه ببرد. اما 'جیم او سولیوان' نسبت به عدم انتشار اطلاعات در شرایطی که قیمت سهام پایین می آید، اخطار داده و گفت: انسداد اطلاعات اقتصادی موجب از بین رفتن اعتماد مصرف کنندگان و جامعه کسب و کار شده و باعث پایین رفتن بیشتر قیمت سهام می شود. در این شرایط اقتصاد به سوی خرابی پیش می رود، بازار کار ضعیف تر شده و بسیاری از خانواده های معمولی لطمه می خورند.
**جنگ تجاری
جنگ اقتصادی برای اقتصاددانان به منزله تهدید جدی است. ترامپ برای واردات اقلام وسیعی از کالاها از چین تعرفه تعیین کرد و چین دست به اقدام متقابل زده، برای کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه های مشابهی تعیین کرد. بدین ترتیب مالیات بر واردات، فعالیتهای اقتصادی را به رکود کشاند و جلوی رشد اقتصادی را گرفت.
یان شپردسون، رییس بخش اقتصادی 'موسسه اقتصاد کلان پانتئون' در پیش بینی برای اقتصاد نیمه نخست سال 2019 آمریکا گفت: اکنون جنگ اقتصادی مانع بزرگی برای رشد آمریکا شده است.
نخست اینکه تا حدودی مالیات اعلام شده توسط ترامپ بر روی واردات کالا از چین باعث کاهش رشد تولید شده و کارخانه داران با رشد بالای قیمت مواد اولیه موجه شده اند. رییس جمهور تنش در مورد افزایش تعرفه ها را متوقف کرده تا بتواند در این خصوص با چین به توافقی برسد و یا اینکه تا ماه مارس آینده (فروردین ماه) به یک توافق دایمی با چین برسد.
ادامه جنگ تجاری موجب خسارتهای اقتصادی خواهد شد. به طوریکه یک توافق موقت در سه ماهه نخست سال 2019 می تواند تهدید علیه رشد اقتصادی را از بین ببرد.
**پیش بینی افزایش نرخ رشد اقتصادی
وزارت خزانه داری آمریکا پیش بینی نرخ رشد اقتصادی کوتاه مدت برای سال جاری را چهار برابراعلام کرده و برای سال 2019 دوبرابر رشد پیش بینی کرده است.
پس از ارایه تجزیه و تحلیل توسط جروم پاول، رییس وزارت خزانه داری آمریکا، روز چهارشنبه سهام فروخته شد. توضیحات پاول بیشتر در این مورد بود که وزارت خزانه داری آمریکا به تدریج هزینه وام ها را افزایش دهد و رشد اقتصادی و توان بازار کار را محدود کند.
وزارت خزانه داری آمریکا معمولا هزینه ها را افزایش می دهد تا بتواند رشد را تحت کنترل قرار دهد و از رشد تورم سالانه که بالای دو در صد است، جلوگیری کند. اما تورم دائما زیر دو در صد است.
درصورتیکه بانک مرکزی در محاسباتش اشتباه کند و نرخهای رشد را بیشتر بالا ببرد و یا بخواهد به طورسریع به اهداف رشد اقتصادی برسد، این کار باعث کسادی خواهدشد ومسئولان وزارت خزانه داری آمریکا از این کار اجتناب می کنند و این همواره برای سرمایه گذاران ترسناک است.
**کسادی بین المللی
اقتصاد بین المللی علایمی را بروز می دهد که نشان دهنده رکود است. تجار آمریکایی به ویژه دراروپا و آسیا در معرض ضعیف شدن هستند و انتظار می رود اقتصاد جهانی با سرعت کمتری رشد کند. کاهش رشد اقتصادی بین المللی باعث تضعیف اقتصاد آمریکا نیز خواهد شد.
چندین خطر در سطح بین المللی، اقتصاد جهانی را تهدید می کند مثل خروج پر سرو صدای بریتانیا از اتحادیه اروپا. مواجهه ایتالیا با کسادی و تلاش آن کشور برای مدیریت بدهی هایش و مشکلاتی که چین، دومین اقتصاد بزرگ دنیا پس از آمریکا به دنبال جنگ تجاری ترامپ با انها رویرو شده است. در حال حاضر چین تلاش می کند کاهش رشد اقتصادی اش را مدیریت کند.
'الکساندر دنومورا، اقتصاددان در پایان مقاله اش در مورد اقتصادجهانی در سال 2019 می نویسد: سال اینده، سالی پر چالش هم برای سرمایه گذاران و هم برای سیاست گذاران خواهد بود.
اروپام **1416**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

بهترین کتاب‌های سال ۲۰۱۸ از نگاه منتقدان گاردین
اگر ۲۰۱۷ سالی بود که اخبار سینما حول رسوایی‌های جنسی و اخلاقی می‌چرخید، ۲۰۱۸ سالی بود که دامنه این اخبار به دنیای ادبیات کشیده شد و معتبرترین جایزه ادبی جهان را قربانی کرد.
سندرم مثانه دردناک یا سیستیت بینابینی چیست؟
سیستیت بینابینی که به عنوان سندرم مثانه دردناک هم شناخته می‌شود یک بیماری مزمن است که موجب فشار روی مثانه، درد مثانه و گاهی اوقات درد لگن می‌شود. این درد از ناراحتی ملایم تا شدید است.
کیست مویی؛ نشانه‌ها و روش‌های درمان آن
وقتی یک کیسه کوچک پوستی که حاوی مو است در قسمت پایینی کمر و فاصله‌ی بین دو باسن ایجاد شود به آن کیست مویی می‌گویند. گاهی کیست مویی چیزی بیش از یک فرورفتگی حاوی چند موی پیچیده نیست، ولی کیست مویی مستعد عفونت است و ممکن است از آن ترشحات چرکی یا خونابه‌ای خارج شود.
ستاره‌هایی که از بیماری‌های کشنده نجات یافتند
شاید ما با خودمان فکر کنیم که ستاره های هالیوود همیشه زندگی سالم، شاد و مرفهی دارند، اما اشتباه کرده ایم، بیماری به سراغ آنها هم می رود. برخی از ستاره ها ترجیح می دهند که در مورد بیماری شان با مردم صحبت نکنند، در حالی که برخی دیگر از فاش کردن این راز ابایی ندارند.
تصاویر کمتر دیده شده از محمدعلی کلی، به مناسبت زادروزش
امروز سالروز تولد ۷۷ سالگی یکی از تاثیرگذارترین و شناخته شده ترین قهرمان های ورزشی تاریخ، یعنی محمد علی کلی است که در ۱۴ خرداد ۲۰۱۶ در سن ۷۴ سالگی دار فانی را وداع گفت.
در آرایشگاه‌های مردانه بالاشهر چه خبر است؟
کارشان آرایشگری مردان است، اما دستشان فقط به شانه و قیچی نمی‌رود و از مواد آرایشی و رنگ مو گرفته تا دستگاه‌هایی مثل بخور و سولاریم را می‌توان در بساطشان پیدا کرد. بعضی‌هایشان که خاص‌تر هستند خدماتی مثل مانیکور و پدیکور هم برای ناخن‌های دست و پا ارائه می‌کنند.
زوج‌های مشهوری که ست می‌پوشند
زوج‌ها معمولا پس از مدتی در کنار هم بودن، جدا از شخصیت، سبک لباس پوشیدن شان نیز شبیه بهم می‌شود. البته در این میان برخی از زوج‌ها هستند که سعی دارند لباس هایشان را با هم ست کنند تا در جمع بیشتر بدرخشند. این سبک لباس پوشیدن در میان زوج‌های مشهوز جهان نیز رواج دارد به طوری که برخی از آن‌ها در خیابان یا حتی روی فرش قرمز لباس‌هایی شبیه بهم به تن می‌کنند.
کی‌روش تمام شدنی است، تیم‌ملی نه
تیم‌ملی ایران وضعیت نسبتا خوبی در جام ملت‌های هفدهم دارد.
عشایر؛ ذخایری ارزشمند برای انقلاب
خرم آباد - ایرنا - بیش از 14 هزارو 638 خانوار با جمعیتی معادل 83 هزار و690 نفر از جمعیت استان لرستان را جامعه عشایری تشکیل می دهند که در 14 ایل و 15 طایفه مستقل سازمان یافته اند.
پلیس مادر باردار گرفتار در گردنه برفی بجنورد را نجات داد
بجنورد- ایرنا - رئیس سازمان اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: مادر باردار گرفتار در برف و کولاک گردنه امین الله بجنورد با امدادرسانی به موقع نیروهای پلیس به بیمارستان بنت الهدی منتقل و زایمان وی باموفقیت انجام شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
تفاوت روسیه و شوروی سابق از دیدگاه بشار اسد
رئیس گروه دوستی پارلمان روسیه و سوریه گفت که در دیدار اخیر یک هیئت روسی با رئیس جمهور سوریه وی به تفاوت اصلی روسیه و شوروی سابق اشاره کرد.
تغییرات رنگ پوست نشانه سرطان است
انجمن سرطان آمریکا اعلام می‌کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
آیت الله شبیری: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است
بطور کلی چنانچه استخدام بر خلاف ضوابط باشد به گونه‌ای که فرد استحقاق حضور و دریافت حقوق و امتیازات آن مجموعه را نداشته باشد، حضورش جایز نخواهد بود و نباید چیزی دریافت کند. واسطه شدن برای چنین تخلفی نیز حرام است و در صورت وقوع باید بر اساس ضوابط قانونی عمل شود.
واکنش داماد امام موسی صدر به ادعای خوئینی‌ها
داماد امام موسی صدر به اظهارات اخیر آیت‌الله موسوی خوئینی که امام موسی صدر و شهید چمران را غیرهمراه با انقلاب اسلامی ایران خطاب کرده بود، واکنش نشان داد.
پولیتیکو: آمریکا در پی ایجاد تفرقه در اتحادیه اروپاست
دیدار دوم ترامپ و کیم اوایل اسفند برگزار می شود
محروم شدن مرضیه هاشمی از حقوق مذهبی توجیهی ندارد
روسیه به آمریکا برای بازگشت به جنگ ستارگان هشدار داد
طرح توقف فوری فروش سلاح به عربستان به مجلس نمایندگان آمریکا رفت
منافقین به یک حزب راستگرای اسپانیایی کمک مالی کردند
مالزی 7.5 میلیارد دلار از بانک آمریکایی غرامت می خواهد
مقام ارشد کره شمالی با ترامپ دیدار کرد
گوترش: نقش ایران در منطقه سازنده و مثبت است
کشته شدن20 غیرنظامی سوری در حملات ائتلاف آمریکایی