حرف‌های تازه کارگردانان جوان با سینمای ایران

17:44 ۸۶ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 430 0
حرف‌های تازه کارگردانان جوان با سینمای ایران

تهران- ایرناپلاس- در کنار کارگردانان صاحب‌نام و با تجربه سینما، کارگردانان فیلم اولی و دومی هستند که توانسته‌اند با آثار خود نشان دهند حرف‌های تازه‌ای برای گفتن دارند و می‌توانند به‌خوبی با صاحب‌نام‌ها رقابت کنند.

ایرنا

شاید گیشه این روزهای سینما بیشتر از هر زمان دیگری شاهد اکران آثار متفاوتی باشد. ژانرهای دفاع مقدس، اجتماعی، کمدی، کودک و نوجوان، کودک-خانواده و انیمیشن همگی موضوعات فیلم‌های روی پرده هستند. علاوه بر این، شاهد آثاری با کارگردانان جوان فیلم اولی یا دومی هستیم که توانسته‌اند خون تازه‌ای به رگ‌های سینما وارد کنند و بینندگان هنر هفتم را با زوایای جدیدی از قصه‌پردازی و بیان مشکلات جامعه آشنا کنند. این کارگردانان نیز تا حدودی توانسته‌اند موفق عمل کنند و حرف‌های تازه‎ای برای گفتن داشته باشند. رقابت آنها با فیلمسازان باتجربه و نامدار سینما و قرار گرفتن اسامی ناآشنای‌شان در کنار کارگردانانی که در سینمای حال حاضر، آوازه و سبک خاص خود را دارند، به نوع خود قابل توجه است.

**آستیگمات

«آستیگمات» دومین فیلم بلند سینمایی مجیدرضا مصطفوی است. این کارگردان جوان که اولین تجربه‌اش ساخت فیلمی با عنوان «انارهای نارس» بود، توانسته در اثر جدیدش با نگاهی متفاوت و موشکافانه به معضلات اجتماعی بپردازد. هرچند که فیلم دوم وی از حضور در جشنواره منع شد و لقب سیاه‌نمایی را توسط برخی منتقدان دریافت کرد، اما توانسته یک اثر اجتماعی کامل، قاطع و خالی از شعارزدگی را در میان آشفتگی این بازار کمدی‌های رنگارنگ و بی ‌سر و ته ارائه کند.

**اسکی‌باز

فریدون نجفی که کارگردانی برخی سریال‌ها و فیلم‌های داستانی را برعهده داشت، با نخستین ساخته سینمایی خود «اسکی‌باز» به سینماها آمده است. تجربه فیلمسازی نجفی در تلویزیون به لحاظ فرم و محتوا از وی فیلمسازی با تسلط به ابزار سینما ساخته است، طوری که توانسته با اولین تجربه کارگردانی‌اش جوایز مختلفی را از جشنواره‌های متفاوت بین‌المللی از آن خود کند و مورد تحسین منتقدان هم قرار گیرد.

**بی‌نامی

علیرضا صمدی، نخستین فیلم سینمایی خود را با عنوان «بی‌نامی» و با بازی باران کوثری و حسن معجونی روی پرده سینما برد. این اثر با تمرکز بر مسأله‌ خانواده سال 1397روایت می‌شود. صمدی پیش از این، تجربه نویسندگی در عرصه سینما و تلویزیون را در کارنامه داشته است. هرچند فروش فیلم سینمایی «بی‌نامی» در گیشه از مرز ١٠٠ میلیون تومان عبور نکرده است، ولی تاکنون بازخورد منفی از سمت مخاطبان این اثر به همراه منتقدان دیده نشده است. علی‌رغم عدم اقبال مخاطب به دیدن این فیلم، «بی‌نامی» را می‌توان بازنده سربلند گیشه نامید و اعلام کرد که زور این فیلم به سایر آثار کنونی روی پرده سینما نمی‌رسد، ولی این فیلم جایگاه خوبی در میان قلم‌نویسان سینما دارد.

**میلیونر میامی

به‌عنوان کارگردان فیلم اولی توانست نخستین اثر سینمایی‌اش را با بازیگران مطرح سینما روی پرده ببرد. مصطفی احمدی بعد از ساخت «نزدیک‌تر»، در سال 95 «میلیونر میامی» را که ابتدا «بی‌حساب» نامیده شد، ساخت. این اثر تا کنون با بازخوردهای متفاوتی روبه‌رو شده است. برخی این فیلم را کمدی متفاوت این روزها که دغدغه‌ای امروزی هم دارند خوانده‌اند. اما جبار آذین به‌عنوان یکی از منتقدان درباره میلیونر میامی چنین می‌گوید: «آثاری مثل «میلیونر میامی» برای کسب درآمد بیشتر و سوداگری در گیشه ساخته شده‌اند، که نه تنها با فرهنگ و واقعیت جامعه فاصله دارند، بلکه از نظر ساختاری و فنی هم دارای ویژگی‌های برتری نیستند.»

**گرو‌هی که با تکیه‌بر بضاعت مالی و تخصص خود در سینما حضور دارند

آذین در ادامه درباره ویژگی‌های این کارگردانان جوان فیلم اولی و دومی، که توانسته‌اند تا حدودی آثار درخور و قابل قبولی را در کارنامه حرفه‌ای خود ثبت کنند، به خبرنگار ایرناپلاس گفت: در اوضاع و شرایط ناهمگون که به دلیل حضور و یکه‌تازی گروه‌ها و باند‌های ناسالم در فضای تولید و به‌ویژه اکران سینما فیلم‌های خوب به‌ندرت ساخته و دیده می‌شوند، ساخته شدن فیلم سینمایی کاری سخت و گواه به دلیل برخی ویژگی‌ها قابل تحسین است. با این حال، فیلمسازان مختلف و متعددی در این عرصه مشغول فعالیت هستند. برخی از این فیلمسازان با یاری برخی دستگاه‌ها، نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌ها به تولید فیلم می‌پردازند که بدیهی است نقش سفارش و تحلیل سلیقه در آثار آنان پر رنگ است. اما گروه‌های دیگری هم هستند که با تکیه‌بر بضاعت مالی، دانش و تخصص خود در سینما حضور دارند.

وی در ادامه افزود: در همین راستا شاهد فعالیت فیلمسازانی در سینما هستیم که بیشتر به دلیل تولید فیلم‌های نخستین خود و ورود به عرصه حرفه‌ای سینما، آثارشان کم و بیش مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرد. در میان فیلم‌هایی که در مقطع کنونی در پرده سینماهای کشور قرار دارد، به‌واقع با چند فیلم از کارگردانانی مواجه هستیم که فیلم دوم خود را به اکران رساندند، فیلم‌هایی مانند «آستیگمات»، «بی‌نامی» و «اسکی‌باز» آثار دوم کارگردانان خود هستند که حرکت به سمت جلو این فیلمسازان تعریف می‌شود.

**فیلمی با فاصله از اداهای روشنفکری

این مدرس سینما درباره محتوا و ویژگی‌های این سه کارگردان، خاطرنشان کرد: به‌عنوان نمونه در فیلم سینمایی «آستیگمات» شاهد نگاه پررنگ شده اجتماعی فیلمساز و تسلط قوی‌تر وی به ابزار سینما هستیم. همین مسأله نشان‌دهنده متوقف نبودن حرکت به سمت جلو کارگردان این فیلم است که در مجموع باعث شده مخاطبان این فیلم از دیدن آن دچار نارضایتی نشوند. فیلم سینمایی «بی‌نامی» هم در این مسیر امتداد پیدا کرده است. فیلمی که کوشیده ضمن احترام به مخاطب و فاصله از اداهای روشنفکری، حرف‌های مناسبی را در داستان با ساختار مناسب خود به مخاطب ارائه دهد. همچنین فیلم «اسکی‌باز» اثری قابل تحسین است و نشان می‌دهد در فضای تلخ سینمای امروز هم می‌شود با سخت‌کوشی و یاری دلسوز‌های سینما، همچنان فیلم خوب ساخت و تسلیم زور و قلدری باندهای سینمایی نشد.

**حرف تازه برای مخاطبان

«در مجموع به‌ندرت میان فیلمسازان فیلم اولی می‌توان کسانی را یافت که فیلم نخستین آنها با موفقیت مواجه بوده است و فیلم‌های بعدی آنان هم در این مسیر باشند. اما سازنده فیلم «اسکی‌باز» نشان می‌دهد که همچنان در شرف برداشت گام‌های بزرگی در سینما است و دیگران هم کم و بیش در مسیر رشد قرار دارند. سینماگران جوان به‌ویژه آنان که حرف‌های تازه برای مخاطب دارند، حال چه از نظر محتوا و چه از نظر ساختار و قواعد، هنوز هم می‌توان با سلیقه خود به دیدگاه مردم و مخاطبان نزدیک شده و برای سینما با رشد خود موقعیت برتری را در سینما از خود به نمایش بگذارند.»

گزارش از هنگامه ملکی

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

غافلگیری مازندرانی ها از بارش آخرین روزهای سال 97
ساری - ایرنا - بارش شدید و درعین حال طغیان رودخانه ها در واپسین روزهای سال 97 ، شهرها و روستاهای مازندران را غرقابی و برخی مناطق استان را بحرانی کرد.
اعتکاف، ره توشه سال نو
سمنان- ایرنا- اعتکاف عید تطهیر عاشقان و دل کنده گان از خاک و دل سپرده گان به افلاک در میانه ماه رجب امسال با سال نو خورشیدی همزمان شده است، تشنگان هدایت در این آیین دست هایشان را برای ره توشه گرفتن به شاخه های نور گره می زنند.
جرائم چهارشنبه آخر سال در البرز 30 درصد کاهش یافت
کرج - ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی استان البرز اعلام کرد که با مشارکت مردم و پلیس میزان جرائم چهارشنبه آخر سال این استان 30 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت.
10 مصدوم حوادث چهارشنبه سوری در سمنان سرپایی درمان شدند
سمنان- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: 10 نفر در حوادث چهارشنبه آخرسال به خاطر تماس با مواد آتش زا در حوزه این دانشگاه مصدوم و به صورت سرپایی درمان شدند.
سه محور برف گیر استان سمنان مسدود است
سمنان- ایرنا- رئیس پلیس راه استان سمنان گفت: محورهای فولادمحله به کیاسر و 2 محور شاهرود به استان گلستان شامل توسکستان و آزاد شهر به دلیل بارش برف و کولاک مسدود است.
سنت های کهن نوروزی در آئینه استان مرکزی
اراک - ایرنا - نوروزگان جشن ملی و دیرین است که از جذابیت ها و غنای فرهنگی برخوردار بوده و هرسال با آمدن بهار سنت های آن در جای جای کشور و خرده فرهنگ های متنوع ایران زمین با شمایل و جلوه های خاص برگزار می شود.
فرهنگ و رفتار علوی، نیاز اساسی جامعه امروز
قزوین - ایرنا - جمعی از کارشناسان مسایل دینی و فرهنگی در میزگرد ایرنا تاکید کردند فرهنگ و رفتار علوی و شناخت هرچه بیشتر ابعاد و زوایای آن از نیازهای اساسی جامعه امروز به شمار می رود.
یک انبار کالا در مولوی تهران طعمه حریق شد
تهران_ ایرنا_ سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از آتش سوزی شب گذشته انبار لوازم پلاستیک و آشپزخانه در خیابان مولوی خبر داد و گفت: 3 کارگر شاغل در این انبار دچار دود گرفتگی شدند.
سیره علوی، ضامن سعادت در حیات فردی و اجتماعی
زنجان - ایرنا - التزام عملی به سیره علوی می تواند در ابعاد فردی و اجتماعی، سعادت را برای جامعه فرآهم آورد، التزامی که امروز بیش از هر زمان دیگری محتاج آنیم.
تجهیز خودروها به زنجیرچرخ در جاده کرج - چالوس الزامی شد
کرج - ایرنا - کارشناس کنترل ترافیک پلیس راه استان البرز گفت: با توجه به بارش برف در جاده کرج - چالوس تجهیز خودروها به زنجیر چرخ ضروری است .

پر بازدید ترین اخبار امروز

«رحمان ۱۴۰۰» گیشه را در دست گرفت
یلم‌های رحمان ۱۴۰۰، متری شیش و نیم، چهار انگشت، غلامرضا تختی، زندانی‌ها، پیشونی سفید ۳ و ژن خوک به ترتیب رتبه‌های اول تا هفتم جدول فروش اکران نوروز ۹۸ را در اختیار دارند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
راهکار امام صادق(ع) برای از بین بردن فقر و افزایش روزی
خداوند زیبایی و خودآرایی را دوست دارد و از فقر و تظاهر به فقر بیزار است. هرگاه خداوند به بنده ای نعمتی بدهد، دوست دارد اثر آن را در او ببیند.
اذعان ترامپ به شکست در جنگ نرم علیه ایران
رئیس‌جمهور آمریکا پس از اذعان به ناکارآمدی رسانه‌های معاند فارسی‌زبان در پیشبرد جنگ نرم علیه ایران بودجه پیشنهادی خود برای این رسانه‌ها را در لایحه بودجه مربوط به سال مالی ۲۰۲۰ کاهش داده است.
غافلگیری مازندرانی ها از بارش آخرین روزهای سال 97
ساری - ایرنا - بارش شدید و درعین حال طغیان رودخانه ها در واپسین روزهای سال 97 ، شهرها و روستاهای مازندران را غرقابی و برخی مناطق استان را بحرانی کرد.
پیش نویس آیین نامه جشنواره پنج گانه سینما فرودین 98 منتشر می شود
هفت فیلم نوروزی در همدان اکران می شود
سهیم کردن روح درگذشتگان در جشن نوروز با آیین «عرفه»
تئاتر، شگردی آموزشی برای اصلاح رفتار کودکان
تئاتر، شگردی آموزشی برای اصلاح رفتار کودکان
جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان بعد از ٢٢ سال به شیراز رسید
هنرمندان خراسان شمالی 100برنامه اجرای صحنه ای در نوروز دارند
150 برنامه فرهنگی و هنری در خراسان شمالی برگزار می شود
نمایش 'سیاه و پری' در شیراز به روی صحنه رفت
جشنواره فیلم‌های ورزشی فراخوان داد