حرف‌های تازه کارگردانان جوان با سینمای ایران

17:44 ۲۵ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 299 0
حرف‌های تازه کارگردانان جوان با سینمای ایران

تهران- ایرناپلاس- در کنار کارگردانان صاحب‌نام و با تجربه سینما، کارگردانان فیلم اولی و دومی هستند که توانسته‌اند با آثار خود نشان دهند حرف‌های تازه‌ای برای گفتن دارند و می‌توانند به‌خوبی با صاحب‌نام‌ها رقابت کنند.

ایرنا

شاید گیشه این روزهای سینما بیشتر از هر زمان دیگری شاهد اکران آثار متفاوتی باشد. ژانرهای دفاع مقدس، اجتماعی، کمدی، کودک و نوجوان، کودک-خانواده و انیمیشن همگی موضوعات فیلم‌های روی پرده هستند. علاوه بر این، شاهد آثاری با کارگردانان جوان فیلم اولی یا دومی هستیم که توانسته‌اند خون تازه‌ای به رگ‌های سینما وارد کنند و بینندگان هنر هفتم را با زوایای جدیدی از قصه‌پردازی و بیان مشکلات جامعه آشنا کنند. این کارگردانان نیز تا حدودی توانسته‌اند موفق عمل کنند و حرف‌های تازه‎ای برای گفتن داشته باشند. رقابت آنها با فیلمسازان باتجربه و نامدار سینما و قرار گرفتن اسامی ناآشنای‌شان در کنار کارگردانانی که در سینمای حال حاضر، آوازه و سبک خاص خود را دارند، به نوع خود قابل توجه است.

**آستیگمات

«آستیگمات» دومین فیلم بلند سینمایی مجیدرضا مصطفوی است. این کارگردان جوان که اولین تجربه‌اش ساخت فیلمی با عنوان «انارهای نارس» بود، توانسته در اثر جدیدش با نگاهی متفاوت و موشکافانه به معضلات اجتماعی بپردازد. هرچند که فیلم دوم وی از حضور در جشنواره منع شد و لقب سیاه‌نمایی را توسط برخی منتقدان دریافت کرد، اما توانسته یک اثر اجتماعی کامل، قاطع و خالی از شعارزدگی را در میان آشفتگی این بازار کمدی‌های رنگارنگ و بی ‌سر و ته ارائه کند.

**اسکی‌باز

فریدون نجفی که کارگردانی برخی سریال‌ها و فیلم‌های داستانی را برعهده داشت، با نخستین ساخته سینمایی خود «اسکی‌باز» به سینماها آمده است. تجربه فیلمسازی نجفی در تلویزیون به لحاظ فرم و محتوا از وی فیلمسازی با تسلط به ابزار سینما ساخته است، طوری که توانسته با اولین تجربه کارگردانی‌اش جوایز مختلفی را از جشنواره‌های متفاوت بین‌المللی از آن خود کند و مورد تحسین منتقدان هم قرار گیرد.

**بی‌نامی

علیرضا صمدی، نخستین فیلم سینمایی خود را با عنوان «بی‌نامی» و با بازی باران کوثری و حسن معجونی روی پرده سینما برد. این اثر با تمرکز بر مسأله‌ خانواده سال 1397روایت می‌شود. صمدی پیش از این، تجربه نویسندگی در عرصه سینما و تلویزیون را در کارنامه داشته است. هرچند فروش فیلم سینمایی «بی‌نامی» در گیشه از مرز ١٠٠ میلیون تومان عبور نکرده است، ولی تاکنون بازخورد منفی از سمت مخاطبان این اثر به همراه منتقدان دیده نشده است. علی‌رغم عدم اقبال مخاطب به دیدن این فیلم، «بی‌نامی» را می‌توان بازنده سربلند گیشه نامید و اعلام کرد که زور این فیلم به سایر آثار کنونی روی پرده سینما نمی‌رسد، ولی این فیلم جایگاه خوبی در میان قلم‌نویسان سینما دارد.

**میلیونر میامی

به‌عنوان کارگردان فیلم اولی توانست نخستین اثر سینمایی‌اش را با بازیگران مطرح سینما روی پرده ببرد. مصطفی احمدی بعد از ساخت «نزدیک‌تر»، در سال 95 «میلیونر میامی» را که ابتدا «بی‌حساب» نامیده شد، ساخت. این اثر تا کنون با بازخوردهای متفاوتی روبه‌رو شده است. برخی این فیلم را کمدی متفاوت این روزها که دغدغه‌ای امروزی هم دارند خوانده‌اند. اما جبار آذین به‌عنوان یکی از منتقدان درباره میلیونر میامی چنین می‌گوید: «آثاری مثل «میلیونر میامی» برای کسب درآمد بیشتر و سوداگری در گیشه ساخته شده‌اند، که نه تنها با فرهنگ و واقعیت جامعه فاصله دارند، بلکه از نظر ساختاری و فنی هم دارای ویژگی‌های برتری نیستند.»

**گرو‌هی که با تکیه‌بر بضاعت مالی و تخصص خود در سینما حضور دارند

آذین در ادامه درباره ویژگی‌های این کارگردانان جوان فیلم اولی و دومی، که توانسته‌اند تا حدودی آثار درخور و قابل قبولی را در کارنامه حرفه‌ای خود ثبت کنند، به خبرنگار ایرناپلاس گفت: در اوضاع و شرایط ناهمگون که به دلیل حضور و یکه‌تازی گروه‌ها و باند‌های ناسالم در فضای تولید و به‌ویژه اکران سینما فیلم‌های خوب به‌ندرت ساخته و دیده می‌شوند، ساخته شدن فیلم سینمایی کاری سخت و گواه به دلیل برخی ویژگی‌ها قابل تحسین است. با این حال، فیلمسازان مختلف و متعددی در این عرصه مشغول فعالیت هستند. برخی از این فیلمسازان با یاری برخی دستگاه‌ها، نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌ها به تولید فیلم می‌پردازند که بدیهی است نقش سفارش و تحلیل سلیقه در آثار آنان پر رنگ است. اما گروه‌های دیگری هم هستند که با تکیه‌بر بضاعت مالی، دانش و تخصص خود در سینما حضور دارند.

وی در ادامه افزود: در همین راستا شاهد فعالیت فیلمسازانی در سینما هستیم که بیشتر به دلیل تولید فیلم‌های نخستین خود و ورود به عرصه حرفه‌ای سینما، آثارشان کم و بیش مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرد. در میان فیلم‌هایی که در مقطع کنونی در پرده سینماهای کشور قرار دارد، به‌واقع با چند فیلم از کارگردانانی مواجه هستیم که فیلم دوم خود را به اکران رساندند، فیلم‌هایی مانند «آستیگمات»، «بی‌نامی» و «اسکی‌باز» آثار دوم کارگردانان خود هستند که حرکت به سمت جلو این فیلمسازان تعریف می‌شود.

**فیلمی با فاصله از اداهای روشنفکری

این مدرس سینما درباره محتوا و ویژگی‌های این سه کارگردان، خاطرنشان کرد: به‌عنوان نمونه در فیلم سینمایی «آستیگمات» شاهد نگاه پررنگ شده اجتماعی فیلمساز و تسلط قوی‌تر وی به ابزار سینما هستیم. همین مسأله نشان‌دهنده متوقف نبودن حرکت به سمت جلو کارگردان این فیلم است که در مجموع باعث شده مخاطبان این فیلم از دیدن آن دچار نارضایتی نشوند. فیلم سینمایی «بی‌نامی» هم در این مسیر امتداد پیدا کرده است. فیلمی که کوشیده ضمن احترام به مخاطب و فاصله از اداهای روشنفکری، حرف‌های مناسبی را در داستان با ساختار مناسب خود به مخاطب ارائه دهد. همچنین فیلم «اسکی‌باز» اثری قابل تحسین است و نشان می‌دهد در فضای تلخ سینمای امروز هم می‌شود با سخت‌کوشی و یاری دلسوز‌های سینما، همچنان فیلم خوب ساخت و تسلیم زور و قلدری باندهای سینمایی نشد.

**حرف تازه برای مخاطبان

«در مجموع به‌ندرت میان فیلمسازان فیلم اولی می‌توان کسانی را یافت که فیلم نخستین آنها با موفقیت مواجه بوده است و فیلم‌های بعدی آنان هم در این مسیر باشند. اما سازنده فیلم «اسکی‌باز» نشان می‌دهد که همچنان در شرف برداشت گام‌های بزرگی در سینما است و دیگران هم کم و بیش در مسیر رشد قرار دارند. سینماگران جوان به‌ویژه آنان که حرف‌های تازه برای مخاطب دارند، حال چه از نظر محتوا و چه از نظر ساختار و قواعد، هنوز هم می‌توان با سلیقه خود به دیدگاه مردم و مخاطبان نزدیک شده و برای سینما با رشد خود موقعیت برتری را در سینما از خود به نمایش بگذارند.»

گزارش از هنگامه ملکی

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

سینما و تئاتر
سینما و تئاتر

آخرین اخبار

۷ کارگردان زن برتر ۲۰۱۸ که استحقاق نامزدی اسکار را دارند
این یک داستان قدیمی است. حتی با وجود این که در صنعت سینما دایم درباره اهمیت تنوع و گوناگونی و تفاوت‌ها در پشت دوربین داد سخن می‌دهند، همچنان فیلمسازان زن از مهم‌ترین و معتبرترین جوایز فصل کنار گذاشته می‌شوند. بسیاری از فیلمسازان زن امسال استحقاق تحسین داشتند و فیلم‌شان در فصل جوایز نادیده گرفته شد.
نگاهی به فیلم‌های برگزیده تماشاگران در دهه نود جشنواره فجر
یکی از مهم‌ترین سیمرغ‌ها- اگر نگوییم مهم‌ترینش- «بهترین فیلم از نگاه تماشاگران» است که بر اساس آن محبوب‌ترین فیلم تماشاگران موفق به کسب سیمرغ می‌شود. به برندگان این سیمرغ در دهه نود نگاهی انداخته‌ایم.
اختلال نعوظ (ED)؛ علتها، علائم، تشخیص و انواع روش‌های درمان
اختلال نعوظ (ED) ناتوانی برای به دست آوردن یا نگه داشتن نعوظ کافی برای داشتن رابطه جنسی است. این اختلال گاهی اوقات به عنوان ناتوانی جنسی هم شناخته می‌شود.
خوراکی هایی برای کاهش کسالت صبحگاهی
خیلی مواقع پیش می آید که صبح ازخواب بیدارمی شویم و باز هم احساس خواب آلودگی می کنیم . در این شرایط، بهترین کاری که به نظرمان می رسد ،نوشیدن یک فنجان قهوه است.
شیرینی رزت سیب؛ دسر زمستانی ایده آل!
در این مطلب طرز تهیه شیرینی‌های سبکی به شکل گل رز را به شما آموزش داده ایم. درست کردن این شیرینی‌ها راحت است. به شما پیشنهاد می‌دهیم آن رل درست کنید.
آش بیشت واش؛ غذای محلی کندلوس
بیشت واش یکی از چندین غذای سنتی و محلی اهالی شهرستان کندلوس در مازندران است. این غذا نوعی آش اسفناج است که با سایر مواد مخلوط میشود و بسیار خوشمزه و اشتها آور است.
هالیوودی‌هایی که مشروبات الکلی را ترک کردند
زندگی ستاره‌های هالیوود معمولا خیلی پر زرق و برق است و کمتر پیش می‌آید که آن‌ها بخواهند از این زندگی تجملی که برای خود ساخته اند، بیرون بیایند، اما در بین آن‌ها افرادی وجود دارند که سعی کردند سبک زندگی سالم تری را در پیش بگیرند. به عنوان مثال برخی از آن‌ها که به مصرف مشروبات الکلی اعتیاد داشتند، تصمیم به ترک آن گرفتند.
مسئله مرموز محبوبیت سلبریتی‌ها
نخستین بار سال ۹۴ بود که فهرستی از پرفالوئر‌ترین سلبریتی‌های ایرانی در اینستاگرام را منتشر کردیم. بسیاری از محبوب‌ترین‌ها در این بازه زمانی، از فهرست ۲۰تایی بیرون ماندند و بسیاری از آن‌هایی که هنوز اکانت اینستاگرام نداشتند، توانسته اند در صدر جدول برای خود جایی دست و پا کنند.
ترفند‌های لباس پوشیدن برای آقایان بالای ۴۰ سال
هر چه سن ما بالاتر می‌رود، معیارهایمان نیز تغییر می‌کند. برخی چیز‌ها که برایمان مهم بود، اهمیت خود را از دست می‌دهد و برخی چیز‌های کم اهمیت‌تر برایمان مهم می‌شود. این روند در نگاه ما به استایل شخصی مان نیز تاثیرگذار است. سبکی که یک مرد ۴۰ ساله در لباس پوشیدن می‌پسندد، با سبک یک پسر ۲۰ ساله متفاوت است.
ترکاندن جوش صورت به روش درست و بدون عواقب!
اینکه جوش‌ها رو دستکاری کنید، بدترین و نادرست‌ترین کاریه که می‌تونید انجام بدید، اما اگه به هیچ وجه دست از این کار برنمی دارید، پس لااقل روش بی خطر و درستش رو هم یاد بگیرید. ترکاندن جوش صورت به روش درست و بدون عواقب!

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمدید طولانی مدت قرارداد مدافع لیورپول
اندرو روبرتسون قرارداد خود را با لیورپول تمدید کرد تا حضورش در این تیم تداوم داشته باشد.
بازتاب جهانی پرتاب دست ۷۰ متری بیرانوند
پرتاب های دست بلند علیرضا بیرانوند در بازی ایران و عراق توجه زیادی را در رسانه های جهان به خود داشت.
۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
پیروزی قاطع فدرر و شاراپووا در اپن استرالیا
مرد شماره سه جهان و تنیسور روسی با شکست حریفانشان به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
انتقاد به پاداش میلیاردی تیم ملی و کی‌روش- محمد بنا: احساس بی‌ارزشی کردم!
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی پس از پرداخت پاداش هزاران دلاری به بازیکنان تیم ملی و کارلوس کیروش که بخاطر برد تیم‌های یمن و ویتنام انجام شد، متنی گلایه آمیز منتشر کرد.
۷ کارگردان زن برتر ۲۰۱۸ که استحقاق نامزدی اسکار را دارند
نگاهی به فیلم‌های برگزیده تماشاگران در دهه نود جشنواره فجر
پوراحمد: انتشار جدول سینماها،اقدام مثبتی است اما...
سازمان سینمایی باید به فکر ادغام سایر موسسات هم باشد
کمال تبریزی: باید راه جدیدی پیدا کنیم
محمدرضا فروتن، اولین بازیگر «مانکن» شد
فهرست فیلم‌های رقابتی «برلین» تکمیل شد
محب‌اهری؛ از «سربداران» تا «معمای شاه»
نکوداشت عزت‌الله انتظامی در جشنواره‌ی فیلم فجر
آخرین پلان سینمایی محب اهری + فیلم