حرف‌های تازه کارگردانان جوان با سینمای ایران

17:44 ۱۸۴ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 478 0
حرف‌های تازه کارگردانان جوان با سینمای ایران

تهران- ایرناپلاس- در کنار کارگردانان صاحب‌نام و با تجربه سینما، کارگردانان فیلم اولی و دومی هستند که توانسته‌اند با آثار خود نشان دهند حرف‌های تازه‌ای برای گفتن دارند و می‌توانند به‌خوبی با صاحب‌نام‌ها رقابت کنند.

ایرنا

شاید گیشه این روزهای سینما بیشتر از هر زمان دیگری شاهد اکران آثار متفاوتی باشد. ژانرهای دفاع مقدس، اجتماعی، کمدی، کودک و نوجوان، کودک-خانواده و انیمیشن همگی موضوعات فیلم‌های روی پرده هستند. علاوه بر این، شاهد آثاری با کارگردانان جوان فیلم اولی یا دومی هستیم که توانسته‌اند خون تازه‌ای به رگ‌های سینما وارد کنند و بینندگان هنر هفتم را با زوایای جدیدی از قصه‌پردازی و بیان مشکلات جامعه آشنا کنند. این کارگردانان نیز تا حدودی توانسته‌اند موفق عمل کنند و حرف‌های تازه‎ای برای گفتن داشته باشند. رقابت آنها با فیلمسازان باتجربه و نامدار سینما و قرار گرفتن اسامی ناآشنای‌شان در کنار کارگردانانی که در سینمای حال حاضر، آوازه و سبک خاص خود را دارند، به نوع خود قابل توجه است.

**آستیگمات

«آستیگمات» دومین فیلم بلند سینمایی مجیدرضا مصطفوی است. این کارگردان جوان که اولین تجربه‌اش ساخت فیلمی با عنوان «انارهای نارس» بود، توانسته در اثر جدیدش با نگاهی متفاوت و موشکافانه به معضلات اجتماعی بپردازد. هرچند که فیلم دوم وی از حضور در جشنواره منع شد و لقب سیاه‌نمایی را توسط برخی منتقدان دریافت کرد، اما توانسته یک اثر اجتماعی کامل، قاطع و خالی از شعارزدگی را در میان آشفتگی این بازار کمدی‌های رنگارنگ و بی ‌سر و ته ارائه کند.

**اسکی‌باز

فریدون نجفی که کارگردانی برخی سریال‌ها و فیلم‌های داستانی را برعهده داشت، با نخستین ساخته سینمایی خود «اسکی‌باز» به سینماها آمده است. تجربه فیلمسازی نجفی در تلویزیون به لحاظ فرم و محتوا از وی فیلمسازی با تسلط به ابزار سینما ساخته است، طوری که توانسته با اولین تجربه کارگردانی‌اش جوایز مختلفی را از جشنواره‌های متفاوت بین‌المللی از آن خود کند و مورد تحسین منتقدان هم قرار گیرد.

**بی‌نامی

علیرضا صمدی، نخستین فیلم سینمایی خود را با عنوان «بی‌نامی» و با بازی باران کوثری و حسن معجونی روی پرده سینما برد. این اثر با تمرکز بر مسأله‌ خانواده سال 1397روایت می‌شود. صمدی پیش از این، تجربه نویسندگی در عرصه سینما و تلویزیون را در کارنامه داشته است. هرچند فروش فیلم سینمایی «بی‌نامی» در گیشه از مرز ١٠٠ میلیون تومان عبور نکرده است، ولی تاکنون بازخورد منفی از سمت مخاطبان این اثر به همراه منتقدان دیده نشده است. علی‌رغم عدم اقبال مخاطب به دیدن این فیلم، «بی‌نامی» را می‌توان بازنده سربلند گیشه نامید و اعلام کرد که زور این فیلم به سایر آثار کنونی روی پرده سینما نمی‌رسد، ولی این فیلم جایگاه خوبی در میان قلم‌نویسان سینما دارد.

**میلیونر میامی

به‌عنوان کارگردان فیلم اولی توانست نخستین اثر سینمایی‌اش را با بازیگران مطرح سینما روی پرده ببرد. مصطفی احمدی بعد از ساخت «نزدیک‌تر»، در سال 95 «میلیونر میامی» را که ابتدا «بی‌حساب» نامیده شد، ساخت. این اثر تا کنون با بازخوردهای متفاوتی روبه‌رو شده است. برخی این فیلم را کمدی متفاوت این روزها که دغدغه‌ای امروزی هم دارند خوانده‌اند. اما جبار آذین به‌عنوان یکی از منتقدان درباره میلیونر میامی چنین می‌گوید: «آثاری مثل «میلیونر میامی» برای کسب درآمد بیشتر و سوداگری در گیشه ساخته شده‌اند، که نه تنها با فرهنگ و واقعیت جامعه فاصله دارند، بلکه از نظر ساختاری و فنی هم دارای ویژگی‌های برتری نیستند.»

**گرو‌هی که با تکیه‌بر بضاعت مالی و تخصص خود در سینما حضور دارند

آذین در ادامه درباره ویژگی‌های این کارگردانان جوان فیلم اولی و دومی، که توانسته‌اند تا حدودی آثار درخور و قابل قبولی را در کارنامه حرفه‌ای خود ثبت کنند، به خبرنگار ایرناپلاس گفت: در اوضاع و شرایط ناهمگون که به دلیل حضور و یکه‌تازی گروه‌ها و باند‌های ناسالم در فضای تولید و به‌ویژه اکران سینما فیلم‌های خوب به‌ندرت ساخته و دیده می‌شوند، ساخته شدن فیلم سینمایی کاری سخت و گواه به دلیل برخی ویژگی‌ها قابل تحسین است. با این حال، فیلمسازان مختلف و متعددی در این عرصه مشغول فعالیت هستند. برخی از این فیلمسازان با یاری برخی دستگاه‌ها، نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌ها به تولید فیلم می‌پردازند که بدیهی است نقش سفارش و تحلیل سلیقه در آثار آنان پر رنگ است. اما گروه‌های دیگری هم هستند که با تکیه‌بر بضاعت مالی، دانش و تخصص خود در سینما حضور دارند.

وی در ادامه افزود: در همین راستا شاهد فعالیت فیلمسازانی در سینما هستیم که بیشتر به دلیل تولید فیلم‌های نخستین خود و ورود به عرصه حرفه‌ای سینما، آثارشان کم و بیش مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرد. در میان فیلم‌هایی که در مقطع کنونی در پرده سینماهای کشور قرار دارد، به‌واقع با چند فیلم از کارگردانانی مواجه هستیم که فیلم دوم خود را به اکران رساندند، فیلم‌هایی مانند «آستیگمات»، «بی‌نامی» و «اسکی‌باز» آثار دوم کارگردانان خود هستند که حرکت به سمت جلو این فیلمسازان تعریف می‌شود.

**فیلمی با فاصله از اداهای روشنفکری

این مدرس سینما درباره محتوا و ویژگی‌های این سه کارگردان، خاطرنشان کرد: به‌عنوان نمونه در فیلم سینمایی «آستیگمات» شاهد نگاه پررنگ شده اجتماعی فیلمساز و تسلط قوی‌تر وی به ابزار سینما هستیم. همین مسأله نشان‌دهنده متوقف نبودن حرکت به سمت جلو کارگردان این فیلم است که در مجموع باعث شده مخاطبان این فیلم از دیدن آن دچار نارضایتی نشوند. فیلم سینمایی «بی‌نامی» هم در این مسیر امتداد پیدا کرده است. فیلمی که کوشیده ضمن احترام به مخاطب و فاصله از اداهای روشنفکری، حرف‌های مناسبی را در داستان با ساختار مناسب خود به مخاطب ارائه دهد. همچنین فیلم «اسکی‌باز» اثری قابل تحسین است و نشان می‌دهد در فضای تلخ سینمای امروز هم می‌شود با سخت‌کوشی و یاری دلسوز‌های سینما، همچنان فیلم خوب ساخت و تسلیم زور و قلدری باندهای سینمایی نشد.

**حرف تازه برای مخاطبان

«در مجموع به‌ندرت میان فیلمسازان فیلم اولی می‌توان کسانی را یافت که فیلم نخستین آنها با موفقیت مواجه بوده است و فیلم‌های بعدی آنان هم در این مسیر باشند. اما سازنده فیلم «اسکی‌باز» نشان می‌دهد که همچنان در شرف برداشت گام‌های بزرگی در سینما است و دیگران هم کم و بیش در مسیر رشد قرار دارند. سینماگران جوان به‌ویژه آنان که حرف‌های تازه برای مخاطب دارند، حال چه از نظر محتوا و چه از نظر ساختار و قواعد، هنوز هم می‌توان با سلیقه خود به دیدگاه مردم و مخاطبان نزدیک شده و برای سینما با رشد خود موقعیت برتری را در سینما از خود به نمایش بگذارند.»

گزارش از هنگامه ملکی

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شروری که در زندان حافظ قرآن شد
۲۰ ساله بودم که وارد زندان شدم، خواندن قرآن برایم مشکل بود، اما نگاه خداوند شامل حالم شد و امروز توانسته ام به لطف خدا و مسئولان زندان حافظ کل قرآن شوم.
زمان طلایی برای ارتودنسی
یک متخصص دندان گفت: بهترین زمان برای معاینه دندان کودکان در سنین ۸ الی ۱۰ سالگی است.
راننده تاکسی با معرفت قزوینی!- عکس
مرد اونه که موقع بخشش هم نخواد شرمندگی فقیر رو ببینه ...
نشانه های خاموش سرطان خون
سردردها همیشه به دلیل استرس یا تنش نیستند. سردردهای مکرر ممکن است از سرطان خون یا حتی خونریزی در سر ناشی شوند.
مصرف نمک دریا ممنوع - گول تبلیغات را نخورید!
مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران درخصوص مضرات نمک دریا و برخی تبلیغات گمراه کننده درباره توصیه به مصرف این نوع نمک نکاتی را بیان کرد.
استفاده از واکس کفش به جای کاکائو
معاون دفتر سلامت محیط کار وزارت بهداشت درباره استفاده از واکس کفش به جای کاکائو در دونات توضیح داد.
نشانه هایی که به شما می گوید شپش دارید
شپش سر نوعی حشره انگلی است که روی سر، مژه و ابرو‌ یافت می‌شود.
آبشار زیبایˮنام نیکˮدر سمنان- عکس
آبشار زیبای «نام نیک» میامی، هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. آبشار نام نیک از کوه‌های بلند منطقه سر چشمه گرفته است و در قسمت شمال غربی روستا واقع شده است.
رژیم صهیونیستی دشمن فلسطین باقی می‌ماند
«محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن سه‌شنبه شب پس از پایان مراسم افتتاحیه نشست اقتصادی بحرین گفت که رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن امت فلسطین و غاصب اراضی آن باقی خواهد ماند و برگزاری این نشست‌ها باعث کاهش این دشمنی‌ها نخواهد شد.
یمن بار دیگر ۲ فرودگاه سعودی را هدف قرار داد
نیروهای پهپادی ارتش یمن و انصارالله سه‌شنبه شب بار دیگر دو فرودگاه سعودی «ابها» و «جازان را هدف قرار دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
هیچ یک از رهبران عرب جرات قبول معامله قرن را نخواهند داشت
ضاحی خلفان، معاون رئیس پلیس دبی و از نزدیکان محمد بن زاید ولیعهد امارات در سلسله پیام‌هایی توئیتری نوشت: تحقق معامله قرن که رئیس‌جمهور آمریکا از آن سخن می‌گوید خواب ابلیس در بهشت است.
تاکتیک های احتمالی دنیزلی در تراکتور
سرخپوشان تبریزی برای دومین فصل با مالکیت جدید خود وارد بازار نقل و انتقالات شده اند. آن ها که فصل پیش پس از خرید بازیکنان، سرمربی خود را انتخاب کردند، این بار شرایط متفاوتی را تجربه می کنند.
شروری که در زندان حافظ قرآن شد
۲۰ ساله بودم که وارد زندان شدم، خواندن قرآن برایم مشکل بود، اما نگاه خداوند شامل حالم شد و امروز توانسته ام به لطف خدا و مسئولان زندان حافظ کل قرآن شوم.
زمان طلایی برای ارتودنسی
یک متخصص دندان گفت: بهترین زمان برای معاینه دندان کودکان در سنین ۸ الی ۱۰ سالگی است.
- در سینما و تئاتر چه خبر است؟-
رقابت 9 فیلم در بخش ویدیویی جشنواره شهر
دو مستند ایرانی در بخش ویژه جشنواره آمریکایی
تعطیلی سینماها در روز هشتم تیرماه
انتشار یک گزارش تحلیلی از وضعیت سالن‌های سینمایی در کشور
کدام نمایش در جذب مخاطب موفق است؟
جشنواره فیلم «غزه» در آستانه تعطیلی
کامران شیردل: برای ادامه‌ی زندگی می‌جنگم و امیدوارم
معرفی هیأت داوران یک مسابقه تئاتری
هادی حجازی‌فر: سینما خوب است اما جادوی تئاتر چیز دیگری است