بیکاری بالا و شاخص اقتصادی پایین، شایسته کردستان نیست

18:49 ۹۱ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 202 0
بیکاری بالا و شاخص اقتصادی پایین، شایسته کردستان نیست

سنندج - ایرنا - استاندار کردستان گفت: کردستان استان محرومی نیست بلکه از هر حیث از منابع خدادادی خوب و نیروی انسانی توانمند، جوان، با انگیزه، فعال، پرتلاش و زحمتکش برخوردار است لذا بیکاری بالا و شاخص های اقتصادی پایین، شایسته این استان نیست.

ایرنا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا روز یکشنبه در جلسه تخصصی کمیته استانی استانداران ادواری کردستان اظهار داشت: مردم کردستان دل در گرو ایران دارند و با وجود تبلیغات و تلاش گسترده دشمنان برای جدا کردن این استان از ایران در اوایل انقلاب، ضد انقلاب ناکام ماند که این بیانگر درایت و شعور بالای مردم کردستان است.
وی یادآور شد: با توجه به وجود منابع خدادادی بالایی که در کردستان وجود دارد، شایسته نیست آمار بیکاری بالا و شاخص های اقتصادی این استان پایین باشد.
مرادنیا افزود: اقدامات خوبی در راستای جبران عقب ماندگی های کردستان انجام شده و همه تلاش می کنند ولی هنوز در رده های آخر هستیم و با آمارهای میانگین کشوری فاصله زیادی داریم که برای جبران این فاصله نیازمند جهش هستیم.
استاندار کردستان کریدور شمال - جنوب، راه آهن سنندج - همدان، فرودگاه سقز و جاده جدید سنندج - مریوان را از مهمترین پروژه های عمرانی این استان اعلام کرد و گفت: جاده سنندج - مریوان هم به لحاظ عمرانی و هم از حیث اقتصادی و دسترسی به مرز حائز اهمیت است و فرودگاه سقز نیز نقش بسزایی در زیرساخت های ارتباطی استان و توسعه غرب کشور خواهد داشت.
وی جلوگیری از خام فروشی معادن را یکی از مطالبات در این استان دانست و به وجود 2 معدن مهم سنگ آهن و کلنگ زنی سه طرح فولاد اشاره کرد و افزود: در کردستان یک واحد پتروشیمی فعال و یک پتروشیمی دیگر نیز در دست اجرا است.
مرادنیا در خصوص حوزه کشاورزی استان نیز اظهار داشت: توسعه باغات، افزایش تولید گوشت قرمز و توسعه زمین های کشاورزی آبی سه طرح مورد پیگیری در این حوزه است که اجرا و تکمیل این پروژه ها، کردستان را در مسیر توسعه قرار می دهد.
وی پیگیری تخصیص آب به استان را یکی از مهمترین موارد در دست اقدام اعلام کرد و یادآور شد: علیرغم وجود پنج میلیارد متر مکعب روان آب در استان، فقط 11 درصد زمین های کشاورزی استان آبی است در حالیکه میانگین کشوری 47 درصد است.
مرادنیا تاکید کرد: یکی از مشکلات کردستان بلاتکلیفی پروژه های کلنگ زنی شده سال های گذشته است که قدمت بعضی از آنها به 20 سال می رسد.
وی از جمله این پروژه ها را بیمارستان های بانه و سقز، جاده سنندج - مریوان، تالار فرهنگ سنندج، فرودگاه سقز و منطقه ویژه اقتصادی بانه معرفی کرد و گفت: با وجود محدودیت های بودجه ایی، این پروژه ها پیشرفت فیزیکی قابل قبولی دارند‌ و تعدادی از آنها در سال 98 به بهره برداری می رسد.
مرادنیا در ارتباط با ایجاد صنایع آب بر در استان یادآور شد: ما در کردستان پنج میلیارد متر مکعب روان آب سالیانه داریم که به دلیل عدم استفاده، به استان های دیگر اختصاص می یابد و حق کردستان ضایع می شود.
استاندار کردستان در حوزه فرهنگی نیز از برگزاری کنگره مشاهیر کُرد در اردیبهشت 98 خبر داد و افزود: با همکاری صدا و سیما ساخت سه سریال سنجرخان، مستوره اردلان و امیرنظام گروس برای شبکه یک سیما در دست انجام است.

** کردستان باید به یک کارگاه بزرگ راهسازی تبدیل شود
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان نیز با اشاره به نیاز کردستان به توسعه زیرساخت های ارتباطی گفت: کردستان باید به یک کارگاه بزرگ راهسازی تبدیل شود.
شهرام ملکی اظهار داشت: راه، مولفه موثری در توسعه است و در کردستان 2 مقوله راه های روستایی و ارتقای راه های اصلی به بزرگراه اولویت های اصلی هستند.
وی تاکید کرد: در سال 95 سهم کردستان از 191 هزار کیلومتر راه روستایی 6 هزار و 98 کیلومتر بود که میزان برخورداری 44 درصدی استان نسبت به 65 درصدی کشور فاصله زیادی را نشان می داد.
ملکی افزود: برای رسیدن به میانگین کشوری به 1500 کیلومتر راه روستایی و حدود 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم و این در شرایطی است که سایر استان ها نیز در راستای ارتقای راه های روستایی تلاش می کنند.
وی ادامه داد: اولین گام مهم در این خصوص، اختصاص 20 درصد از اعتبارات استانی به ساخت راه های روستایی بود که در نتیجه از لحاظ عملکردی 265 کیلومتر راه به صورت 100 درصدی با اعتبار 110 میلیارد تومان ساخته شد که سهم استان را به 48 درصد ارتقا داد.
معاون عمرانی استاندار کردستان، ارتقای راه های استان از راه اصلی به بزرگراه را دیگر اولویت مهم استان دانست و یادآور شد: اتمام پروژه های نیمه تمام و آغاز پروژه های جدید به عنوان 2 اولویت مهم این حوزه در دستور کار قرار دارد.
وی اضافه کرد: کریدور شمال - جنوب، راه ارتباطی شرق به غرب استان، مسیر سنندج - همدان، جاده سنندج - مریوان، راه آهن سنندج - همدان و فرودگاه سقز از جمله پروژه های نیمه کاره استان بود که علیرغم اعتبارات ضعیف، اقدامات خوبی در پیشبرد عملیات ساخت آنها صورت گرفته است.
استان کردستان با 29 هزار و 137 کیلومتر مربع طبق سرشماری سال 1395 دارای یک میلیون و 603 هزار نفر جمعیت است.
استان کردستان بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1390 دارای 10 شهرستان، 29شهر، 31بخش، 86 دهستان و یک هزار و 697 آبادی دارای سکنه و 187 آبادی خالی از سکنه بوده است.
3034/9102


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

امدادرسانی پلیس به سیل‌زدگان با جدیت ادامه دارد-بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت‌های ناجا برای کمک‌رسانی به مردم در مناطق سیل‌زده
سخنگوی نیروی انتظامی با اشاره به فرمان فرمانده معظم کل قوا مبنی بر گسیل امکانات نیروهای مسلح به استان‌های سیل‌زده، از تشدید اقدامات پلیس در تداوم امدادرسانی به مردم مناطق سیل‌زده خبر داد.
سراج: استاندار سابق گلستان باید پاسخگو اعمالش باشد
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: استاندار سابق گلستان قطعا باید پاسخگو اعمال خود باشد و سازمان بازرسی این موضوع را پیگیری می‌کند زیرا یک روز قبل از عید استاندار در استان بوده و سیل هم جاری شده، اما می‌گوید چیزی نیست و اتفاقی نمی‌افتد.
طب سنتی |برای ˮافزایش قدˮ در سنین رشد از این ترکیب استفاده کنید
بازخوانی/ برای "افزایش قد" در سنین رشد می‌توانید از یک ترکیب گیاهی ساده استفاده کنید.
فیلم- تخلیه آب از معابر مناطق سیل‌زده توسط آتش‌نشانان تهرانی
آتش‌نشانان تهرانی در مناطق سیل‌زده استان گلستان مشغول امدادرسانی به هموطنان حادثه‌دیده هستند.
ابتکار جدید شهرداری تهران در استتار پست‌های برق و مخابرات+ عکس
شهرداری تهران در اقدامی جالب نسبت به استتار پست‌های برق و مخابرات در پایتخت اقدام کرد.
جریمه 76 میلیاردی متخلفان در مرحله نخست طرح نوروز 98 در تهران
معاون اجرایی در امور شعب اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران از تشکیل ۷۳۰ پرونده برای متخلفان و جریمه ۷۶ میلیارد ریالی آنان خبر داد.
آیا طرح ˮشمسˮ به اسم محصولات سالم در پی به‌رسمیت‌شناختن ˮمحصولات تراریختهˮ است
اخیراً طرحی به‌نام "شمس" یا شبکه محصولات سالم از سوی برخی چهره‌های شاخص و مدافع سرسخت "محصولات تراریخته" ارائه شده است؛ چیزی که از شواهد و قرائن فهمیده می‌شود این است که در قالب این طرح قصد دارند تراریخته را به‌جای محصولات سالم به‌خورد مردم بدهند!
فیلم- اجرای ˮموافقتنامه پاریسˮ چگونه باعث فقیرترشدن مردم ایران می‌شود
بازخوانی/ توافقنامه پاریس ظاهری محیط زیستی دارد اما پیامدهای اقتصادی و صنعتی فراوانی برای کشور به‌دنبال دارد از جمله اجرای آن هزینه‌ای بالغ بر ۱۷میلیارد دلار در بر دارد که منجر به رکود بسیار شدیدی در اقتصاد کشور و فقیرتر شدن مردم ایران می‌شود.
آخرین وضعیت راه‌ها| بارش برف و باران در جاده‌های 8 استان
محورهای مواصلاتی هشت استان کشور شاهد بارش برف و باران است.
بازداشت عاملان تیراندازی به پسر 5 ساله
عاملان تیراندازی به پسر پنج ساله توسط پلیس امنیت تهران بزرگ بازداشت شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتخابی یورو 2020| پیروزی آلمان در خاک هلند در دقیقه 90- برد آسان بلژیک در قبرس
فوتبال جهان – در ادامه دیدارهای دور دوم از مرحله انتخابی یورو ۲۰۲۰، آلمان در یک بازی سخت در خانه هلند سه امتیاز گرفت.
پایان مسابقات کشتی زیر 23 سال قهرمانی آسیا در سرزمین چنگیرخان و رودخانه‌های یخ‌زده!
مسابقات کشتی زیر ۲۳ سال قهرمانی آسیا درحالی در مغولستان برگزار شد که تیم‌های آزاد و فرنگی کشورمان توانستند عنوان نخست این بازی‌ها را از آن خود کنند.
پایان خوش بورس با رشد 21 هزار واحدی شاخص در 1 ماه
شاخص کل بورس در جریان معاملات آخرین ماه آخرین فصل سال ۹۷ با ۲۱۲۷۲ واحد افزایش، معادل ۱۳.۵۲ درصد رشد را به ثبت رساند.
استاندار سابق گلستان از مردم عذرخواهی کرد
گرگان - ایرنا - سید مناف هاشمی استاندار سابق گلستان در تماس تلفنی با ایرنا ضمن عذرخواهی از مردم استان با سیل زدگان این خطه شمال کشور ابراز همدردی کرد.
جک S3 بخریم یا نه؟
خودروی جک اس ۳ محصول کرمان موتور، محصول شهری و جمع وجوری است که در خیابانها زیاد دیده می‌شود.
استاندار سابق گلستان از مردم عذرخواهی کرد
معاون وزیر رفاه برای رسیدگی به سیل زدگان عازم گلستان می شود
حضور استانداران و فرمانداران در خارج از کشور کذب است
دستور شریعتمداری برای سرعت‌بخشیدن به حمایت از آسیب‌دیدگان سیل
ارائه تسهیلات کم‌بهره بنیاد مسکن برای بازسازی خانه‌های سیل‌زدگان
آشنا: به فکر مردم باشیم نه انتقام جناحی!
دولت علل بروز سیل در مناطق مختلف ایران را به نمایندگان مجلس اعلام کند
راه ارتباطی اضطراری «گمیشان» به «سیمین شهر» ترمیم شد
پیوند با پویش «هلال احمر»
آذری جهرمی: به کمک همه برای سیل‌زدگان نیاز است