پیشرفت های کردستان در شان سرزمین مجاهدت های خاموش نیست

17:31 ۹۰ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 124 0
پیشرفت های کردستان در شان سرزمین مجاهدت های خاموش نیست

سنندج - ایرنا - استانداران سابق کردستان پیشرفت های این استان را به نسبت سال های قبل آن قیاس مع الفارق دانستند و اعلام کردند: این پیشرفت ها در شان سرزمین مجاهدت های خاموش و تلاش مردمان سختکوش و غیور این استان نیست.

ایرنا

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران در حالی واحد دهه چهارم خدمات خود می شود که شاهد تحولات بزرگی در استان های مختلف هستیم که کردستان از جمله آنها است.
با توجه به هجمه های مختلف علیه جمهوری اسلامی در زمان حاضر، اطلاع رسانی این خدمات از مهمترین برنامه های راهبردی است که می توان با اعلام آنها مردم را در جریان تلاش هایی قرار داد که طی چهار دهه علیرغم تمام دسیسه های دشمنان انجام شده است.
مدیران ارشد در استان ها از مهره های کلیدی نظام جمهوری اسلامی در خدمت رسانی به مردم هستند.
استان کردستان در این مدت (پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون) 19 استاندار و سرپرست استانداری به خود دیده که 6 تن از آنان در برنامه های تلوبزیونی با عنوان کارنامه گفتمان انقلاب اسلامی روز یکشنبه گرد هم آمدند و خدمات ارائه شده در زمان گذشته، حال و آینده استان را بررسی کردند.
هر چند بررسی خدمات چهل ساله انقلاب اسلامی در استانی همچون کردستان که از ابتدا به علت شرایط خاص و موقعیت راهبردی و استراتژیک آن بیشتر از سایر نقاط مورد هجمه معاندان اسلامی قرار گرفت، کاری آسان و در قالب یک برنامه نمی گنجد اما بررسی میدانی آن می تواند بخشی از خدمات ملموس را نمایان سازد.
در این برنامه حسین شاه اویسی، ناصر ارسطوی ایرانی، محمدحسن اصغرنیا، حمید حاجی عبدالوهاب، اسماعیل نجار و بهمن مرادنیا به عنوان استانداران اسبق و فعلی کردستان حضور داشتند.
تمام استانداران در پاسخ به اولین سوال مبنی بر اینکه اکنون که چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی ایران سپری می شود و بعد از سال ها وارد کردستان شده اید این استان و پیشرفت های آن را چگونه دیدید؟ گفتند: پیشرفت های این استان را به نسبت سال های قبل آن قیاس مع الفارق می دانیم و البته این پیشرفت ها در شان سرزمین مجاهدت های خاموش و تلاش مردم نیست.

** گفتمان سازی انقلاب در کردستان مهمترین هدف دولت بود
حسین شاه اویسی به عنوان سومین استاندار کردستان پس از پیروزی انقلاب اسلامی که از دی 58 تا خرداد 59 به عنوان نیرویی بومی سکاندار این استان بود، گفت: افتخار کردستانی بودن را دارم و اعتقاد دارم به دلیل اینکه کُردها 570 سال پیش از میلاد سلسله مادها را تاسیس کردند پس خدمت در سرزمین ایران خدمت در سرای کُردها است.
وی افزود: پیش از انقلاب اسلامی رژیم ستمشاهی عالمان کُرد را در خفقان قرار داده بود و من زمانی آمدم تا مژده دهم آن روزها گذشته و جامعه پا در مسیری گذاشته که برای تمام افراد جامعه دیدی یکجانبه دارد.
در آن زمان به علت فعالیت گروهک های مختلف شاهد درگیری های داخلی در کردستان بودیم و طبق آرمان های نظام جمهوری اسلامی سعی بر این داشتیم که جنگ مسلحانه را خاتمه داده و با باور متقابل مردم این سرزمین و دولت با گفتمان سازی جامعه را به سمت توسعه هدایت کنیم.
وی در خصوص شرایط فعلی کردستان گفت: به باور من قابل مقایسه حال و گذشته کردستان در عرصه های مختلف بویژه اقتصادی قیاس مع الفارق بوده و کار درستی نیست چرا که در آن زمان سفری با بالگرد در آسمان کردستان داشتم و از کرمانشاه تا آذربایجان غربی کارخانه ای فعال نبود اما امروز که کارخانه های مختلف را می بینم اشک شوق می ریزم و دست بوس تمام خدمتگذاران هستم.

** آموزش و پرورش را فعال کردیم
ناصر ارسطوی ایرانی در سن 24 سالگی از 30 دی 1359 تا شهریور 1360 به عنوان پنجمین استاندار کردستان بود نیز در پاسخ به سوال مجری برنامه گفت: در آن زمان به علت درگیری های داخلی گروهک ها با نیروهای ارتش و سپاه، آموزش و پرورش در این استان به تعطیلی کشیده شد بنابراین سعی کردیم در اولین فرصت این خدمات را دوباره از سر بگیریم.
وی افزود: در آن زمان مدارس به علت این درگیری ها در وضعیت نامناسبی بود و علاوه بر آن ترورهای مختلف و نا امنی جاده ها و تحت فشار قرار گرفتن مردم از سوی گروهک ها از دیگر عوامل تاثیر گذار در تعطیلی مدارس بود.
ارسطوی ایرانی اضافه کرد: با استفاده از توان مردم و دولت موفق به یکپارچه کردن استان و در نهایت فعال کردن آموزش و پرورش شدیم و در سایه تداوم این یکپارچگی به دست خدمتگذاران بعدی اکنون شاهد توسعه غیر قابل مقایسه در این استان هستیم.
وی افزود: آن زمان را نمی توان با امروز در عرصه های مختلف مقایسه کرد البته رشد و گسترش فعالیت های عمرانی و اقتصادی و سیاسی در این استان نشان از خدمات توسعه ایی انقلاب در کردستان دارد.

** کردستان ایران همچنان به سنبل جهانی تبدیل نشده است
محمدحسن اصغرنیا که از آذر 1360 تا آذر 1363 به عنوان ششمین استاندار، سکاندار این استان بود نیز تلاش دولت را برای مهار فعالیت های ضد انقلاب را از مهمترین اقدامات زمان خود اعلام کرد و گفت: مهمترین انگیزه در آن زمان این بود تلاش کنیم تلویزیون به دست ضد انقلاب اشغال نشود و پس از آن با استفاده از سرمایه اجتماعی مردم و دولت برخی فعالیت های عمرانی را در استان آغاز کنیم.
وی اضافه کرد: در آن زمان به دنبال ایجاد اعتماد بین مردم و دولت بودیم که در نهایت موفق شدیم با ایجاد این مهم کردستان را به سمت امنیتی پایدار هدایت کنیم.
اصغرنیا یادآور شد: در مقایسه گذشته و حال می توان گفت کردستان اکنون خیلی خوب است ولی تا نقطه مطلوب فاصله دارد و باید تلاش کرد کردستان ایران به عنوان سُمبلی برای کُردهای تمام دنیا باشد و از آن استانی نمونه بسازیم.

** پلی بین صدای انقلاب و مردم شدیم
حمید حاجی عبدالوهاب به عنوان دهمین استاندار از آبان 68 تا مهر 1382 و دوران سازندگی و بعد از جنگ تحمیلی سکاندار استان کردستان بود نیز گفت: بعد از جنگ هشت ساله و آتش بس نه چندان پایدار در شرایطی وارد کردستان شدم که همچنان گروهک ها در آن فعال بوده و مانع از ارائه خدمات مطلوب می شدند.
وی افزود: توجه به اینکه در آن زمان 500 هزار نفر از جمعیت 800 هزار نفری کردستان بی سواد بودند و صدا و سیما هم در بسیاری از نفاط پوشش نداشت لذا سعی بر آن شد تا صدای نظام به گوش مردم و صدای مردم نیز به گوش مسئولان نظام برسد.
حاجی عبدالوهاب اظهار داشت: به همین جهت تمرکز بر آموزش و توسعه رسانه در مهمترین برنامه ها قرار گرفت تا بتوانیم به عنوان پلی برای رساندن صدای مردم به گوش نظام وعکس آن باشیم.
وی تاکید کرد: هم اکنون نیز امنیت این استان در مقایسه با آن زمان حرف اول را می زند که این مهمترین عاملی بر حرکت استان در مسیر ریل اقتصادی و توسعه در سایه اعتماد متقابل بین مردم و دولت شده است.

** خدمات همچنان شایسته مردم کردستان نیست
اسماعیل نجار نیز دیگر مهمان این برنامه که از دی 1384 تا تیر 1389 به عنوان پانزدهمین استاندار کردستان فعالیت می کرد نیز گفت: در آن دوره بسیاری از طرح ها و خدمات را آغاز شد و بسیاری به نتیجه رسید و برخی هم در دولت های بعد به نتیجه رسیده است.
وی افزود: مقایسه امروز استان کردستان با دیروزش قیاس مع الفارق بوده و از شاخص های خوبی برخوردار شده است.
نجار اضافه کرد: این استان الان از وضعیت بسیار خوبی برخوردار شده اما اینکه آیا مردم عزیز شایسته آن هستند یا خیر می توان گفت که خیر و باید هرچه کار کنیم باز هم کم است.
بهمن مرادنیا که به عنوان نوزدهمین استاندار کردستان و چهارمین فرد بومی از مهر سال 1396 فعالیت خود را شروع کرده نیز در این برنامه گفت: امنیت امروز ایران مرهون تلاش شهیدان و ایثارگران است و از گذشته تا به امروز هم کسانی هستند که تلاش می کنند البته مردم کردستان هیچگاه خدمات این افراد را فراموش نمی کنند.
وی افزود: کارهایی که در کردستان انجام شده مربوط به دوره های قبل بوده و آن کارهایی که در این دولت شروع شده نیز در نتیجه تلاش تمام دولت ها است.
مرادنیا تاکید کرد: اما آنچه که امروز کردستان نیاز دارد شناخته شدن آن در عرصه های مختلف با توجه به ظرفیت های خود در ایران و جهان است که انتظار می رود مسئولان گذشته و حال ایران بدانند نیاز کردستان معرفی آن به عنوان امن ترین استان با پتانسیل های مختلف به دیگران است.
وی یادآور شد: برای تحقق این مهم ها هم اکنون مقدمات ساخت سه سریال از مشاهیر کردستان و کنگره مشاهیر کردستان کلید خورده و در راستای توسعه اقتصادی نیز فعالیت های مختلفی برای راه اندازی صنایع مادر در استان در حال انجام است.

** پتانسیل های کردستان به الفعل نشده اند
استاندار فعلی کردستان در پاسخ به این سوال که مهمترین نیاز کردستان فعلی برای رسیدن به توسعه پایدار چیست؟ گفت: با وجود اینکه خدمات مختلفی در این استان انجام شده است اما پتانسیل های آن همچنان به فعل تبدیل نشده است.
سومین استاندار کردستان هم در پاسخ به این سوال گفت: تبدیل فاز نظامی به فاز سیاسی و گفت و گو با توجه به وضعیت موجود این استان در اوایل انقلاب بزرگترین دستاورد کردستان است و در زمان حاضر نیز انجام کارهای مختلف فرهنگی برای افزایش اراده مردمی، تحقق برنامه های اقتصادی و سیاسی از نیازهای مبرم این استان است.
شاه اویسی اضافه کرد: باور دارم که کردستان با امکانات طبیعی خدادادی خود می تواند برجسته ترین منطقه کُردنشین باشد و پتانسیل های خود را به یک ظرفیت توسعه ایده آل برساند.

** تقویت ارتباطات کردستان با مرکز کشور نیاز اصلی آن است
پنجمین استاندار کردستان نیز گفت: در زمان مسئولیتم واحدهای فرهنگی و آموزشی کردستان فعال شد و با بکارگیری نیروهای متعهد به انقلاب و تامین امنیت این استان و تداوم آن اکنون نیروی انسانی توانمندی در استان تربیت شده و در حال هدایت استان در مسیر توسعه هستند.
ارسطوی ایرانی افزود: اکنون مشکلات و نیازهای هر منطقه در کشور به وضوح روشن است اما آنچه که می تواند کردستان را به نقطه ایده آل برساند استفاده از ظرفیت های فرهنگی، گردشگی و اقتصادی است.
وی اظهار داشت: توسعه خدمات زیربنایی استان در حوزه راه ها و راه آهن برای برقراری ارتباط بهتر با کشور و توسعه ارتباطات تجاری در مرزها و جلب سرمایه گذاری بخش خصوصی از دیگر نیازهای این استان است.

** کردستان تبدیل به ستاره درخشان علمی منطقه غرب کشور تبدیل شده است
ششمین استاندار کردستان نیز گفت: توسعه ترابری و دانشگاه ها یکی از یکی راه های توسعه در تمام مناطق است که از گذشته با تمرکز بر توسعه و ایجاد دانشگاه ها در این استان، هم اکنون کردستان تبدیل به ستاده علمی در منطقه غرب کشور شده است.
اصغرنیا با اشاره به اینکه شنیدن سوت قطار در کردستان از آرزوهای دیرینه مردم این منطقه است که استانداران گذشته شاهد این تحول نبودند، افزود: انتظار می رود بزودی این مهم محقق شود تا بتوان علاوه بر ارتباطات اقتصادی ارتباطات فرهنگی را با سایر نقاط با جذب توریست فراهم کنیم.

** آمایش سرزمین و انسانی به صورت همزمان نیاز دیگر کردستان برای توسعه است
دهمین استاندار کردستان همچنین در خصوص نیاز استان کردستان با بیان اینکه هم اکنون سطح سواد کردستان از 30 درصد اول انقلاب به بیش از 90 درصد رسیده است، گفت: برای بهره مندی از نیروهای انسانی توانمند باید طرح آمایش سرزمینی و آمایش نیروی انسانی به صورت توامان انجام شود.
حاجی عبدالوهاب افزود: در دوران سازندگی واحدهای اقتصادی و صنعتی از جمله کارخانه سیمان در این استان ایجاد شد که در ادامه این مسیر همچنان برنامه های خوبی انجام شده و انتظار می رود با استفاده از سرمایه انسانی با توجه به آمایش انسانی، شاهد انفجار توسعه ایی در کردستان باشیم.

** توسعه ارتباطات مرزی میان بر رسیدن به پیشرفت
پانزدهمین استاندار کردستان نیز گفت: در دوران گذشته فعالیت های تجاری بین المللی در کردستان تقویت شد بطوریکه با تلاش این فعالیت ها سه برابر گذشته شد.
نجار تاکید کرد: هم اکنون نیز باید در راستای توسعه این فعالیت ها برنامه های مختلف در حوزه های کشاورزی، صنعت و حمایت از تولیدات استان انجام شود.

** دولت برای توسعه کردستان به توان مردم باور دارد
استاندار فعلی کردستان هم گفت: برای توسعه کردستان در زمان حاضر تلاش های زیادی در دست انجام است و دولت برای تحقق آنها به توان مردم باور و به انگیزه آنان اعتماد دارد.
مرادنیا افزود: اتمام بسیاری طرح های نیمه تمام از جمله راه آهن سنندج - همدان به صورت ویژه دنبال می شود تا سوت قطار در سال 1399 در این استان شنیده شود.
استان کردستان با 29 هزار و 137 کیلومتر مربع طبق سرشماری سال 1395 دارای یک میلیون و 603 هزار نفر جمعیت است.
استان کردستان بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1390 دارای 10 شهرستان، 29شهر، 31بخش، 86 دهستان و یک هزار و 697 آبادی دارای سکنه و 187 آبادی خالی از سکنه بوده است.
3034/9102


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

جمعی از ورزشکاران مازندرانی به کمک سیل زدگان شتافته اند
ساری – ایرنا – جمعی از ورزشکاران مازندرانی در یک عمل خیرخواهانه با راه اندازی کمپین به حمایت از سیل زدگان استان های مازندران و گلستان شتافته اند.
نخستین محموله سپاه روح الله استان مرکزی به گلستان ارسال شد
اراک - ایرنا - جانشین فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی گفت: نخستین محموله سپاه روح الله این استان به مناطق سیل زده استان های گلستان و مازندران ارسال شد.
نمایندگان مردم مازندران خواستار اجرایی شدن وعده دولت شدند
ساری - ایرنا - نماینده های مناطق سیل زده مازندران فقدان مدیریت منابع آبی و کوتاهی در کنترل آب های سطحی را به عنوان بزرگ ترین مشکل استان های شمالی به خصوص مازندران عنوان کردند و خواستار اجرایی شدن وعده های دولت برای جبران خسارت مردم شدند.
گردنه «ژالانه » با تلاش نیروهای راهداری بازگشایی شد
سنندج - ایرنا - مسئول روابط عمومی راهداری و حمل و نقل جاده ای سروآباد از بازگشایی گردنه ژالانه محور ارتباطی سروآباد به هورامان در استان کردستان خبر داد.
سیل 4000 میلیارد ریال به خراسان شمالی خسارت زد
بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: سیل حدود چهار هزار میلیارد ریال به زیرساخت ها، منازل مسکونی و حوزه کشاورزی این استان خسارت وارد کرده است.
گلستان مشکلی در پذیرایی از گردشگران ندارد
گرگان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با یادآوری جاذبه های کم نظیر تاریخی، دیدنی و سیاحتی این استان شمالی گفت: باوجود جاری شدن سیل در برخی مناطق گلستان هیچ مشکلی در جذب و پذیرایی شایسته از گردشگران نداریم.
تلخ و شیرین های لرستان در سالی که گذشت
خرم آباد - ایرنا - سال 97 با تمام اتفاقات و رویدادهای تلخ و شیرین سپری شد، از لحظات ناب و شیرین گرفته تا حوادث ناگواری که در آرشیو تجربه تک تک مردم استان لرستان ماندگار شد.
2 زن باردار گمیشانی از سیل نجات یافتند
گرگان - ایرنا - سرپرست مرکز فوریت‌های پزشکی استان گلستان از انتقال 2 زن باردار ساکن روستای مرزی و محصور در سیل قلعه جیق شهرستان گمیشان به مراکز درمانی خبر داد.
جلوگیری از تعرض به رودخانه ها اولویت کاری در مازندران است
ساری - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: جلوگیری از تعرض به رودخانه های مازندران که بخش اصلی عامل سیلاب است، اولویت اصلی وزارت راه وشهرسازی است.
سیل، کشتی اقتصاد مازندران را به گل نشاند
ساری-ایرنا- وزیر اقتصاد و دارایی گفت: سیل پیاپی در استان های شمالی به خصوص شرق مازندران، اقتصاد استان را به گل نشاند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
به تخت جمشید نیایید !
شیراز - ایرنا - اگر فکر می کنید تخت جمشید برای شما جاذبه های یک پارک یا بوستان شهری را دارد که کودکان شما می توانند در آن بازی کنند ، بالا و پایین بپرند و همراهان شما روی سرستون ها بنشینند و عکس یادگاری بگیرند ، به تخت جمشید نیایید ، اینجا پارک نیست.
اماکن ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت
به دستور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، کلیه امکانات و مکان‌های ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت.
بازار تاریخی تبریز یادگاری پویا از تجارت روزگاران قدیم
تبریز - ایرنا - بازار تاریخی و سرپوشیده تبریز که تنها بازار ثبت شده در فهرست یونسکو در جهان است، یادگاری پویا و زنده از تاریخ و کهن شهری تجاری و قطب اقتصادی ایران قدیم است که همچنان با همان شیوه به حیات اقتصادی خود ادامه می دهد.
امروز در شرایط حادثه زمان دعواهای سیاسی نیست
امروز در شرایط حادثه زمان دعواهای سیاسی نیست
وزیر کشور: تخلیه آب منطقه «آق قلا » اولویت اول است
مازندران از بحران سیل خارج شد
مازندران از بحران سیل خارج شد
واعظی: هلال احمر مطمن ترین کانال کمک به سیل زدگان است
نخستین جلسه هیات وزیران در سال 98، چهارشنبه برگزار می شود
آرامش به زندگی مناطق سیل زده بازگشت
فرصت بازسازی در مازندران مهیا شده است
وزیر نیرو از مناطق سیل زده مازندران دیدن کرد