تکرار حمایت واشنگتن از جنایتکاران در یمن

14:06 ۲۰۵ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 325 0
تکرار حمایت واشنگتن از جنایتکاران در یمن

تهران - ایرنا - قطعنامه جدید سازمان ملل متحد در حمایت از توافق صلح میان یمنی ها، گرچه روند آتش بس در این کشور را تقویت کرده اما از سوی دیگر، با دخالت آمریکا، زمینه را برای فرار عربستان و ائتلاف سعودی از اتهام جنایت جنگی فراهم کرده است.

ایرنا

شورای امینت سازمان ملل متحد روز جمعه 30 آذر ماه در نشستی، به پیش نویس پیشنهادی انگلیس مبنی بر حمایت از توافق صلح میان طرف های یمنی و استقرار یک گروه ناظر در بندر 'الحدیده' و نظارت بر اجرای توافق آتش بس در این بندر راهبردی رای مثبت داد و قطعنامه 2451 را در این خصوص صادر کرد.
'کارن پیرس' نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد پیش نویس پیشنهادی لندن در مورد یمن را روز چهارشنبه 18 آذر ماه در میان اعضا شورای امنیت توزیع کرد و قرار بود صبح جمعه به رای گذاشته شود اما چانه زنی در رابطه با تغییر بندهای قطعنامه سبب تاخیر در زمان رای گیری گردید و این مهم به دنبال توافق انگلیس و آمریکا حل شد.
آمریکا به عنوان حامی اصلی عربستان در جنگ یمن، بار دیگر در جریان صدور قطعنامه 2451، حمایت خود را از ریاض اعلام کرد و خواستار حذف بندی شد که در آینده می توانست پای عربستان را به خاطر ارتکاب جنایت جنگی در یمن و کشتار قجیع غیرنظامیان این کشور باز کند.
این خوش خدمتی دوباره آمریکا به عربستان در حالی صورت گرفت، که نهادهای مانند سازمان ملل متحد، بنیاد صلح جهانی و سازمان عفو بین الملل در سال جاری با انتشار گزارش هایی، رفتار عربستان و ائتلاف سعودی در یمن را جنایت جنگی توصیف کرده اند.
اواسط سال جاری، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارش سالیانه خود از عربستان و امارات به عنوان مسوولان ارتکاب جرایم جنگی در یمن یاد کرد.
متعاقب این گزارش، سازمان عفو بین الملل 25 مرداد سال جاری حملات ائتلاف عربستان به منازل، مدارس، بازارها، مساجد و بیمارستان‌ها در یمن مصداق جنایت جنگی برشمرد.
بنیاد صلح جهانی نیز 21 مهر سال جاری در تایید این گزارش ها، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد، ائتلاف سعودی به رهبری عربستان با نابودی مزارع کشاورزی، مرتکب جنایت جنگی شده است.
اما به رغم موفقیت آمریکا در حذف بند مرتبط با عربستان، تلاش نماینده این کشور در سازمان ملل متحد برای افزودن بندی به قطعنامه 2451 با هدف پیش کشیدن پای ایران در مناقشه یمن ناکام ماند.
آمریکا قصد داشت در این قطعنامه بندی را علیه ایران مبنی بر ادعای ارسال موشک به جنبش انصار الله درج کند که این اقدام با اعتراض روسیه، چین و کویت روبرو و از متن قطعنامه حذف شد.
صدور قطعنامه 2451 سازمان ملل متحد گرچه با استقبال مواجه شد، اما جنبش انصار الله ضمن پذیرفتن این قطعنامه، حذف بند مربوط به تحقیق از جنایت جنگی ائتلاف سعودی را محکوم کرد.
رئیس هیأت مذاکره کننده انصار الله پس از صدور قطعنامه 2451 در گفت وگو با شیکه تلویزیونی 'المسیره' تصریح کرد: این قطعنامه یک گام مهم در راستای توقف تجاوزگری، لغو تحریم های یمن و زمینه ساز راه حل سیاسی همه جانبه است.
'محمد عبدالسلام' گفت: هر چند در مورد برخی اصطلاحات و مفاد قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد ملاحظاتی داریم، اما این اقدام یک گام مثبت به شمار می رود.
همچنین «عبدالملک الغجری» عضو هیأت مذاکره کننده انصار الله یمن در واکنش به اقدام آمریکا در جانبداری از عربستان گفت: حذف بند مربوط به تحقیق در مورد جنایات جنگی در یمن مؤید مشارکت واشنگتن در این جنایات است.
وی با حمایت از قطعنامه 2451 شورای امنیت درمورد آتش بس در یمن گفت: این یک قطعنامه متعادل است و به تحکیم آتش بس در بندر الحدیده در غرب کشور کمک خواهد کرد.

** ورود ناظران سازمان ملل یمن و عهدشکنی ائتلاف
نمایندگان جنبش انصار الله و دولت مستعفی یمن روز پنجشنبه 22 آذر ماه در نشستی به میزبانی سوئد، پس از چند روز مذاکره فشرده، به توافقی در چند زمینه از جمله برقراری آتش بس در بندر الحدیده، استقرار نیروهای بی طرف در آن و بازگشایی گذرگاه های برای انتقال کمک های انسانی به یمن دست یافتند.
متعاقب این توافق، از روز سه شنبه 27 آذر ماه روند آتش بس در بندر الحدیده به رغم برخی درگیری های موضعی آغاز و از همین رو انگلیس پیشقدم شد تا با هدف استقرار گروه ناظر و اجرای توافق صلح پیش نویس قطعنامه 2451 را ارائه داد.
در پی تصویب این قطعنامه، 'پاتریک کامایرت' رئیس هیات سازمان ملل متحد در امور نظارت بر آتش بس بندر الحدیده روز گذشته (شنبه) از امان پایتخت اردن وارد عدن در جنوب یمن شد و قرار است برای دیدار با رهبران جنبش انصار الله عازم صنعا و سپس وارد بندر الحدیده شود.
در همین پیوند، بر اساس اعلام منابع خبری یک تیم فنی وابسته به سازمان ملل امروز با هدف فراهم کردن شرایط استقرار ناظران سازمان ملل متحد و کمک به کمیته بین ‌المللی ناظر بر آتش بس الحدیده، وارد این بندر شده است.
محمد عبدالسلام رییس هیات مذاکره کننده جنبش انصار الله ضمن استقبال از ورود هیات سازمان ملل متحد به یمن گفت: تصمیم شورای امنیت برای اعزام هیاتی برای نظارت بر توافق آتش بس در الحدیده گام مهمی برای توقف تجاوزگری و توقف محاصره یمن است تا زمینه برای دست یابی به توافق سیاسی فراگیر فراهم شود.
با وجود توافق آتش بس در بندر الحدیده و همزمان با ورود هیات سازمان ملل متحد به یمن، سخنگوی نیروهای مسلح یمن روز گذشته از افزایش حملات ائتلاف سعودی به این بندر خبر داده است.
'یحیی سریع' روز گذشته افزود: ائتلاف سعودی از آغاز توافق آتش بس در الحدیده تاکنون 223 مرتبه آن را نقض کرده است.
به گفته وی، ائتلاف سعودی تاکنون با 51 موشک و 155 گلوله توپ مناطق مختلف الحدیده را هدف قرار داده است.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن همچنین از پرواز جنگنده ها، هواپیماهای شناسایی و بالگردهای آپاچی ائتلاف سعودی بر فراز شهر الحدیده و شهرهای باجل، مراوعه، قطیع، التحیتا و الدریهمی در این استان طی 48 ساعت گذشته خبر داد.
جنگنده های ائتلاف سعودی افزون بر بندر الحدیده استان های 'مارب' و 'صعده' را روز گذشته هدف بمباران‌ قرار دادند.
در تلافی این حملات، ارتش و کمیته های مردمی یمن روز گذشته یک فروند پهپاد ائتلاف سعودی را در استان صعده را سرنگون کرد.
همچنین توپخانه ارتش و کمیته های مردمی یمن محل تجمع نظامیان سعودی در 'الربوعه' در حومه شهر 'عسیر'' را مورد حمله قرار داد که در نتیجه این حمله تعدادی از مزدوران سعودی کشته یا زخمی شدند.
به هر روی تسریع روند آتش بس در بندر الحدیده تحت نظارت سازمان ملل متحد می تواند مقدمه ای برای صلحی فراگیر در این کشور باشد مشروط بر اینکه ائتلاف سعودی با به رسمیت شناختن حق حاکمیت ملی یمنی ها، ضمن توقف بمباران مناطق مختلف، تصمیم گیری برای سرنوشت این کشور را طرف های یمنی واگذار کند.
از: امید غیاثوند
خاورم ** 1071 *1436*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

درهای بوستان‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب باز است
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران، ماجرای قطع برق در یکی از بوستان‌های جنگلی را تشریح کرد و گفت: پارک‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب پذیرای شهروندان هستند.
اعزام ۲۳۶۵ طلبه و مبلغ به مناطق سیل‌زده
نشست قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان کشور با ریاست سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و باحضور حجت‌الاسلام ارزانی رییس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و حجت‌الاسلام حشمتی معاون سابق قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر اعضا در محل ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری کشور برگزار شد.
اوحدی: طرح «یک قهرمان، یک روستا» برای کمک به سیل‌زدگان اجرا می‌شود
نشست قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان کشور با ریاست سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و با حضور حجت‌الاسلام ارزانی رییس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و حجت‌الاسلام حشمتی معاون سابق قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر اعضا در محل ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری کشور برگزار شد.
روش تشخیص حقیقت از دروغ
مغالطه یکی از عوامل اصلی برای پوشاندن حقیقت و القاء دروغ ها و گمان های شخصی به دیگران است.
رسولی: شیوه‌نامه بهینه سازی حریم شهرستان تهران قانونی است
سیزدهمین جلسه علنی عادی شورای اسلامی شهرستان تهران (دوره پنجم) صبح امروز با حضور اعضای شورای شهرستان سیدحسن رسولی، شهربانو امانی، ابوالفضل میررفیع، حمیدرضا کروبی و هادی باغبانی، غلامحسین آرام معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران، مجتبی شکری رئیس اداره کل حریم شهرداری تهران و فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران در سرای محله کن برگزار شد.
ختم رسیدگی به اتهامات ۱۴ متهم ارزی
نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات ۱۴ نفر از متهمان ارزی امروز در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.
ماجرای نوجوانی که در تقلید از برنامه عصر جدید زندگیش پایان یافت+فیلم
در روزهای اخیر اخباری مبنی بر مرگ نوجوانان 12 ساله بابلی به‌دلیل تقلید از برنامه تلویزیونی عصر جدید شنیده شده و در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد، برای پیگیری واقعیت این مسأله به سراغ پدر این نوجوان، مدیرکل پزشکی قانونی مازندران و یکی از کارشناسان مسائل اجتماعی رفتیم.
کاخ سفید: جنگنده‌های اف۳۵ را به ترکیه نمی‌دهیم
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا امروز سه‌شنبه مدعی شد به علت اقدام ترکیه به خرید سامانه دفاع موشکی روسی، واشنگتن جنگنده‌های اف۳۵ را در اختیار آنکارا قرار نخواهد داد.
مسکو: به حمایت از فلسطینی‌ها ادامه می‌دهیم
معاون وزارت خارجه روسیه سه شنبه در مسکو با یکی از مقام‌های ارشد حماس دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
چاووش‌اوغلو: اقدامات اروپا علیه ترکیه را جدی نمی‌گیریم
«مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز سه‌شنبه گفت که ترکیه اقدامات اروپا علیه خود را به دلیل عملیات حفاری نزدیک قبرس را جدی نخواهد گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

درهای بوستان‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب باز است
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران، ماجرای قطع برق در یکی از بوستان‌های جنگلی را تشریح کرد و گفت: پارک‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب پذیرای شهروندان هستند.
چراغ اول را چرا خود شما روشن نمی‌کنید، آقای روحانی!
یک روزنامه منتقد، از روحانی خواست خود وی چراغ اول را درباره دوچندان کارکردن برای کشور روشن کند.
واعظ آشتیانی:تفحص مجلس از استقلال و پرسپولیس به کجا رسید؟
واعظ آشتیانی گفت: من از مجلسی‌ها سؤال دارم. بحث تفحص مجلس از استقلال و پرسپولیس به کجا رسید که حالا مصوبه‌ای برای خصوصی‌سازی این باشگاه‌ها صادر می‌کنید؟!