آمریکا اتمی شدن پاکستان را به ازای جنگ افغانستان پذیرفت

16:34 ۸۶ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 193 0
آمریکا اتمی شدن پاکستان را به ازای جنگ افغانستان پذیرفت

تهران - ایرنا - انتشار یادداشت های محرمانه از سوی وزارت امور خارجه آمریکا پس از سی سال نشان می دهد که این کشور در دو راهی منع دستیابی پاکستان به بمب اتمی و شکست ارتش سرخ اتحادیه جماهیر شوروی سابق در افغانستان گزینه دوم را انتخاب کرد و مانع تداوم برنامه های هسته ای پاکستان نشد.

ایرنا

نشریه پاکستانی «دان» در گزارشی مدعی شده است که به استناد مکاتبات منتشر شده رهبران چین در سال های 1978 تا 1989 میلادی نقش کلیدی در متقاعد کردن واشنگتن به ادامه حمایت از اسلام آباد با وجود داشتن برنامه هسته ای داشته اند.
طبق گزارش محرمانه وزارت امور خارجه آمریکا که در تاریخ 20 آگوست 1984 (29 مرداد 1363) منتشر شده است ، واشنگتن می دانست که اسلام آباد توانایی ساخت سلاح های هسته ای را به دست آورده است.
در این گزارش آمده است که « با وجود این که رئیس جمهوری پاکستان اطمینان داده است که این کشور نه قصد و هدف و نه حتی توانایی دستیابی به سلاح هسته ای را دارد اما ما اطلاعات گسترده و متقاعد کننده ای به دست آورده ایم که نشان می دهد پاکستان در صدد تکمیل طرح، ساخت قطعات اجرایی و به دست آوردن مواد هسته ای لازم برای ساخت سلاح هسته ای است. پیشرفت های اخیر در برنامه غنی سازی اورانیوم پاکستان ممکن است به زودی وضعیتی را ایجاد کند که توانایی ما را برای پیشگیری از ایجاد یا حتی ذخیره سازی سلاح هسته ای سلب کند.»
به نوشته این نشریه، پیشرفت های اسلام آباد، واشنگتن را مجبور به انتخاب میان دو گزینه کرد ، نخست پذیرش فعالیت هسته ای پاکستان که در نتیجه آن اعتراض هند و به طور جدی تضعیف اعتبار سیاست جهانی عدم گسترش سلاح های ایالات متحده را در پی داشت و دوم ، پایان دادن به روابط امنیتی آمریکا و پاکستان و در نتیجه تحمل وارد آمدن آسیب جدی و طولانی مدت به منافع سیاسی و امنیتی ایالات متحده در جنوب غربی آسیا و چین و هر دو انتخاب به شکستی بزرگی در سیاست خارجی این کشورها در برابر شوروی می انجامید.
اسناد و مدارک موجود دیگر نشان می دهد که رهبر چین نه تنها آمریکا را متقاعد به تحمل انرژی هسته ای پاکستان کرده بود بلکه درخواست اعزام نیروهای نظامی و کمک مالی به این کشور را نیز داشت.
رهبر چین در این نامه ها اعلام کرده بود که پس از شروع هند به رقابت هسته ای در منطقه، پاکستان نیز بر این شد تا برنامه هسته ای خود را آغاز کند. پاکستان استدلال های خود را دارد و می گوید هند نیز دارای مواد منفجره هسته ای است اما هیچ کشوری به آن اعتراض نمی کند.
به دلیل ترس هند و پاکستان از یکدیگر این امکان وجود ندارد که آمریکا به هر دو طرف کمک مالی و نظامی انجام دهد زیرا ممکن است اعتراض هر یک از این کشورها را در پی داشته باشد.
یادداشت های دیگری از 14 ژانویه 1980 میلادی و پس از دیدار بین ششمین رئیس جمهوری پاکستان و سفیر وقت آمریکا در اسلام آباد نشان می دهد که رئیس جمهوری پاکستان از آمریکا درخواست کرده بود تا برنامه هسته ای پاکستان را نادیده بگیرد زیرا اسلام آباد نقش مهمی در جنگ افغانستان ایفا می کرد.
در بیانیه «جیمی کارتر» سی و نهمین رئیس جمهوری آمریکا نیز منعی برای برنامه هسته ای پاکستان وجود نداشت.
استقلال پاکستان از هند در سال 1947 میلادی ، فصل تازه ای را در مناسبات سیاسی شبه قاره هند رقم زد. در آن زمان پاکستان به عنوان یک کشور تازه تأسیس با چالش های مختلف داخلی و خارجی مواجه بود.
مهمترین این چالش ها، سیاست خارجی پاکستان در قبال قدرت های بزرگ آن زمان بود و در آن زمان آمریکا و شوروی برای اعمال نفوذ در سراسر دنیا با یکدیگر رقابت داشتند اما آمریکا به سرعت توانست روابط خود را با پاکستان تازه تاسیس قدرت ببخشد و از این کشور حمایت کند.
اما با وجود حمایت های ظاهری آمریکا، پاکستان متوجه شد که نمی تواند در مواقع بحرانی همچون جنگ با هند از این کشور توقع کمک و همکاری داشته باشد؛ با این وجود پس از اشغال افغانستان توسط ارتش سرخ شوروی در سال 1979 و تلاش آمریکا برای بیرون کردن شوروی از افغانستان به کمک کشورهای همسایه از جمله پاکستان سبب نزدیک تر شدن پاکستان و آمریکا شد.
ترکیب هدایت آمریکا و حمایت پاکستان از نیروهای مقابله کننده با ارتش سرخ اشغالگران در افغانستان ، منجر به ظهور گروههای تندرو افراط گرای اسلامی شد که تا امروز منطقه با تبعات فعالیت این گروهها با عناوینی مثل طالبان ، القاعده ، حقانی و ... درگیر است.
پنج سال پس از کودتای نظامی افغانستان در سال 1973 این کشور درگیر نبردی شد که به ۹ سال اشغال این کشور به دست نیروهای شوروی انجامید و شوروی حضور نظامی خود را به جهت پشتیبانی از دولت کمونیستی جمهوری دموکراتیک افغانستان در مقابل نیروهای مجاهدین افغان و داوطلبان خارجی عرب به طور رسمی در بیست و چهارم دسامبر سال ۱۹۷۹ میلادی آغاز کرد و در جنگی که به «ویتنام شوروی» مشهور شد چهار دهه نا امنی را برای افغانستان رقم زد.
در حال حاضر به نظر می‌ رسد که قدرت آمریکا در جنوب آسیا رو به افول است و جنگ جاری افغانستان نیز این موضوع را تشدید می کند و امروز نفوذ آمریکا بر دهلی نو و اسلام آباد به شدت کاهش یافته است و دیگر مداخله ‌ای به سبک بیل کلینتون رئیس جمهوری اسبق آمریکا برای متوقف کردن درگیری میان هند و پاکستان دشوار به نظر می ‌رسد.https://www.dawn.com/news/1453065/afghan-war-helped-pakistan-keep-nuclear-option-us-papers
**آساق**9470**1104**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

نفوذ آب گرگانرود به داخل شهر گنبد تشدید شد
گنبدکاووس - ایرنا - منابع مردمی و ساکنین حاشیه رودخانه گرگانرود در بخش شمالی شهر گنبد از تشدید نفوذ آب رودخانه گرگانرود به داخل شهر خبر می دهند.
حوادث چهارشنبه سوری پایتخت 50 درصد کاهش یافت
تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: با آگاهی شهروندان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حوادث چهارشنبه سوری در پایتخت 50 درصد کاهش یافته است.
جوان زنجانی بر اثر استفاده از مواد محترقه جان باخت
زنجان - ایرنا - رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان گفت: یک جوان زنجانی بر اثر انفجار مواد محترقه دست ساز در صحنه فوت شد و 23 نفر نیز مصدوم در مراکز درمانی استان تحت درمان قرار گرفته اند.
یکطرفه شدن محور هراز تصمیم ملی است
ساری- ایرنا- فرمانده پلیس راه مازندران با تایید اعتراض شماری از آملی ها نسبت به یکطرفه شدن و بستن موقت جاده هرا ، گفت : یکطرفه شدن جاده هراز یک تصمیم ملی است و اکنون این محور باز و 2 طرفه شده است.
تردد در محورهای آذربایجان شرقی نیازمند زنجیر چرخ است
تبریز- ایرنا - سرپرست پلیس راه آذربایجان شرقی گفت: با توجه به شدت بارش و لغزندگی محورهای استان، به همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در برخی محورها الزامی است.
سقوط سنگ بر روی خودرو در مازندران سبب مرگ فوتبالیست شد
ساری - ایرنا - مدیر روابط عمومی پزشکی قانونی مازندران گفت که سقوط سنگ در جاده سوادکوه بر روی خودروی کیوان وحدانی ، باعث کشته شدن این بازیکن سابق تیم فوتبال نساجی مازندران شد .
خوزستان میزبان مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی 2019 شد
اهواز - ایرنا - رییس هیات کشتی خوزستان گفت: پس از رایزنی های فراوان و با موافقت استاندار، میزبانی رقابت‌های جام جهانی کشتی فرنگی 2019 به خوزستان واگذار شد.
پایتخت و ترقه هایی که روی دست فروشندگان ماند
تهران- ایرنا- گزارش خبرنگاران ایرنا در شب چهارشنبه سوری از نقاط مختلف پایتخت حاکیست که در برخی معابر اصلی و چهارراه ها، دستفروشان مواد محترقه را حتی حراج کرده اند اما خریداری ندارد و کمتر شهروندی از آنان خرید می کند.
جاده کندوان باز شد
ساری - ایرنا - فرمانده پلیس راه مازندران از بازگشایی جاده کندوان خبر داد و گفت که مسدود شدن دوباره این جاده بعید نیست .
چهار رستوران بین راهی در جاده هراز پلمب شد
تهران - ایرنا - رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند از پلمب چهار رستوران بین راهی در جاده هراز در محدوده آبعلی خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
موسوی: راه پیشرفت کشور واگذاری انقلاب به جوانان است
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت حمایت دانشگاه‌های استان از دانش آموزان، گفت: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم تأکید کردند که انقلاب باید به جوانان نخبه و متعهد سپرده شود.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
چین برای صادرات ایران خط اعتباری ویژه ایجاد می کند
رئیس جمهوری قزاقستان از مقام خود کناره گیری کرد
گلوبال تایمز: کشتار نیوزیلند شکست غرب است
رئیس سابق سنای پاکستان اظهارات پمپئو را محکوم کرد
کره جنوبی خواستار اقدامات عملی پیونگ یانگ شد
نقش نقص قوانین بر صدرنشینی هند در تلفات سوانح رانندگی جهان
وزیر اقتصاد: ایران نگاه ویژه ای به توسعه روابط با چین دارد
نخست وزیر نیوزیلند از ذکر نام مهاجم مساجد کشورش اجتناب کرد
تقویت همکاری های پکن و تهران به نفع جهان است
هند و پاکستان درباره احداث گذرگاه کارتارپور گفت و گو می کنند