آمریکا اتمی شدن پاکستان را به ازای جنگ افغانستان پذیرفت

16:34 ۱۸۳ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 275 0
آمریکا اتمی شدن پاکستان را به ازای جنگ افغانستان پذیرفت

تهران - ایرنا - انتشار یادداشت های محرمانه از سوی وزارت امور خارجه آمریکا پس از سی سال نشان می دهد که این کشور در دو راهی منع دستیابی پاکستان به بمب اتمی و شکست ارتش سرخ اتحادیه جماهیر شوروی سابق در افغانستان گزینه دوم را انتخاب کرد و مانع تداوم برنامه های هسته ای پاکستان نشد.

ایرنا

نشریه پاکستانی «دان» در گزارشی مدعی شده است که به استناد مکاتبات منتشر شده رهبران چین در سال های 1978 تا 1989 میلادی نقش کلیدی در متقاعد کردن واشنگتن به ادامه حمایت از اسلام آباد با وجود داشتن برنامه هسته ای داشته اند.
طبق گزارش محرمانه وزارت امور خارجه آمریکا که در تاریخ 20 آگوست 1984 (29 مرداد 1363) منتشر شده است ، واشنگتن می دانست که اسلام آباد توانایی ساخت سلاح های هسته ای را به دست آورده است.
در این گزارش آمده است که « با وجود این که رئیس جمهوری پاکستان اطمینان داده است که این کشور نه قصد و هدف و نه حتی توانایی دستیابی به سلاح هسته ای را دارد اما ما اطلاعات گسترده و متقاعد کننده ای به دست آورده ایم که نشان می دهد پاکستان در صدد تکمیل طرح، ساخت قطعات اجرایی و به دست آوردن مواد هسته ای لازم برای ساخت سلاح هسته ای است. پیشرفت های اخیر در برنامه غنی سازی اورانیوم پاکستان ممکن است به زودی وضعیتی را ایجاد کند که توانایی ما را برای پیشگیری از ایجاد یا حتی ذخیره سازی سلاح هسته ای سلب کند.»
به نوشته این نشریه، پیشرفت های اسلام آباد، واشنگتن را مجبور به انتخاب میان دو گزینه کرد ، نخست پذیرش فعالیت هسته ای پاکستان که در نتیجه آن اعتراض هند و به طور جدی تضعیف اعتبار سیاست جهانی عدم گسترش سلاح های ایالات متحده را در پی داشت و دوم ، پایان دادن به روابط امنیتی آمریکا و پاکستان و در نتیجه تحمل وارد آمدن آسیب جدی و طولانی مدت به منافع سیاسی و امنیتی ایالات متحده در جنوب غربی آسیا و چین و هر دو انتخاب به شکستی بزرگی در سیاست خارجی این کشورها در برابر شوروی می انجامید.
اسناد و مدارک موجود دیگر نشان می دهد که رهبر چین نه تنها آمریکا را متقاعد به تحمل انرژی هسته ای پاکستان کرده بود بلکه درخواست اعزام نیروهای نظامی و کمک مالی به این کشور را نیز داشت.
رهبر چین در این نامه ها اعلام کرده بود که پس از شروع هند به رقابت هسته ای در منطقه، پاکستان نیز بر این شد تا برنامه هسته ای خود را آغاز کند. پاکستان استدلال های خود را دارد و می گوید هند نیز دارای مواد منفجره هسته ای است اما هیچ کشوری به آن اعتراض نمی کند.
به دلیل ترس هند و پاکستان از یکدیگر این امکان وجود ندارد که آمریکا به هر دو طرف کمک مالی و نظامی انجام دهد زیرا ممکن است اعتراض هر یک از این کشورها را در پی داشته باشد.
یادداشت های دیگری از 14 ژانویه 1980 میلادی و پس از دیدار بین ششمین رئیس جمهوری پاکستان و سفیر وقت آمریکا در اسلام آباد نشان می دهد که رئیس جمهوری پاکستان از آمریکا درخواست کرده بود تا برنامه هسته ای پاکستان را نادیده بگیرد زیرا اسلام آباد نقش مهمی در جنگ افغانستان ایفا می کرد.
در بیانیه «جیمی کارتر» سی و نهمین رئیس جمهوری آمریکا نیز منعی برای برنامه هسته ای پاکستان وجود نداشت.
استقلال پاکستان از هند در سال 1947 میلادی ، فصل تازه ای را در مناسبات سیاسی شبه قاره هند رقم زد. در آن زمان پاکستان به عنوان یک کشور تازه تأسیس با چالش های مختلف داخلی و خارجی مواجه بود.
مهمترین این چالش ها، سیاست خارجی پاکستان در قبال قدرت های بزرگ آن زمان بود و در آن زمان آمریکا و شوروی برای اعمال نفوذ در سراسر دنیا با یکدیگر رقابت داشتند اما آمریکا به سرعت توانست روابط خود را با پاکستان تازه تاسیس قدرت ببخشد و از این کشور حمایت کند.
اما با وجود حمایت های ظاهری آمریکا، پاکستان متوجه شد که نمی تواند در مواقع بحرانی همچون جنگ با هند از این کشور توقع کمک و همکاری داشته باشد؛ با این وجود پس از اشغال افغانستان توسط ارتش سرخ شوروی در سال 1979 و تلاش آمریکا برای بیرون کردن شوروی از افغانستان به کمک کشورهای همسایه از جمله پاکستان سبب نزدیک تر شدن پاکستان و آمریکا شد.
ترکیب هدایت آمریکا و حمایت پاکستان از نیروهای مقابله کننده با ارتش سرخ اشغالگران در افغانستان ، منجر به ظهور گروههای تندرو افراط گرای اسلامی شد که تا امروز منطقه با تبعات فعالیت این گروهها با عناوینی مثل طالبان ، القاعده ، حقانی و ... درگیر است.
پنج سال پس از کودتای نظامی افغانستان در سال 1973 این کشور درگیر نبردی شد که به ۹ سال اشغال این کشور به دست نیروهای شوروی انجامید و شوروی حضور نظامی خود را به جهت پشتیبانی از دولت کمونیستی جمهوری دموکراتیک افغانستان در مقابل نیروهای مجاهدین افغان و داوطلبان خارجی عرب به طور رسمی در بیست و چهارم دسامبر سال ۱۹۷۹ میلادی آغاز کرد و در جنگی که به «ویتنام شوروی» مشهور شد چهار دهه نا امنی را برای افغانستان رقم زد.
در حال حاضر به نظر می‌ رسد که قدرت آمریکا در جنوب آسیا رو به افول است و جنگ جاری افغانستان نیز این موضوع را تشدید می کند و امروز نفوذ آمریکا بر دهلی نو و اسلام آباد به شدت کاهش یافته است و دیگر مداخله ‌ای به سبک بیل کلینتون رئیس جمهوری اسبق آمریکا برای متوقف کردن درگیری میان هند و پاکستان دشوار به نظر می ‌رسد.https://www.dawn.com/news/1453065/afghan-war-helped-pakistan-keep-nuclear-option-us-papers
**آساق**9470**1104**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آپنه خواب چگونه سراغ شما می‌آید؟
آپنه خواب یک اختلال خواب است که باعث کاهش تنفس برای مدتی کوتاه در طول خواب می‌شود.
خبر خوش تندگویان برای مشمولان امریه سربازی
تندگویان گفت: طبق ابلاغیه مقام معظم رهبری امریه جوانان فعال سمن‌ها در دستور کار قرار گرفته است
جزئیات برنامه‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان
رمضانی درباره «برگزاری کلاس‌های تابستانی در مراکز فرهنگی و هنری آموزش و پرورش»، گفت: در سال گذشته جشنواره کانون‌های فرهنگی و هنری به صورت کشوری برگزار شد اما قرار است امسال جشنواره تولیدات کانون‌های فرهنگی و تربیتی در تابستان در استان‌ها برگزار شود.
مرگ تازه عروس در آرایشگاه
زن جوان وقتی برای عروسی خواهر شوهرش به آرایشگاه رفته بود هنگام دکلره کردن موهایش به طرز مرموزی جان باخت.
چگونه با تغییرات زندگی کنار بیاییم؟
یک روانشناس و مشاور در خصوص چگونگی ارتباط با تغییرات زندگی اظهار کرد: افکار ما بذر آن چیزی است که می‌خواهیم بشویم یا می‌خواهیم انجام دهیم.
اینفوگرافی - ۵ درمان خانگی برای پوسیدگی دندان‌
پوسیدگی دندان به عوامل مختلی بستگی دارد ولی همه آن‌ها چند راه ثابت برای درمان دارند.
نارضایتی شهروندان از اتوبوس‌های بی کولر
اجرای طرح‌های ترافیکی، شلوغی معابر و بزرگراه ها و هزینه بالای استفاده از خودروهای شخصی از جمله دلایلی است که شهروندان را مجبور به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می کند.
عامل قتل‌های سریالی: پاهایش را اره نکردم!
عامل قتل های سریالی که راز جنایت های وحشتناک او اسفند سال گذشته و با کشف جسد مرد 57 ساله در شهرک مهرگان مشهد لو رفت، درحالی زندگی پیچیده اش را بازگو کرد.
وضعیت امنیتی در کاخ سفید
تیم حفاظت کاخ سفید اعلام کرد در پی کشف یک بسته مشکوک در خیابان مجاور این مجموعه، محل استقرار دولت آمریکا در وضعیت امنیتی قرار گرفته است.
دیدار پمپئو با ولیعهد ابوظبی
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه با محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارات متحده عربی در ابوظبی دیدار کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

لاک پشتی که پاهای مصنوعی دارد- عکس
این لاکپشت معلول «پدرو» نام دارد و یکی از مراجعان بیمارستان دامپزشکی دانشگاه لوئیزیانا است.
اصلی‌ترین عامل افزایش وزن چیست؟
متخصصان تغذیه پی بردند سرعت خوردن نیز می‌تواند تاثیر بسزایی بر میزان افزایش یا کاهش وزن داشته باشد.
آپنه خواب چگونه سراغ شما می‌آید؟
آپنه خواب یک اختلال خواب است که باعث کاهش تنفس برای مدتی کوتاه در طول خواب می‌شود.
خبر خوش تندگویان برای مشمولان امریه سربازی
تندگویان گفت: طبق ابلاغیه مقام معظم رهبری امریه جوانان فعال سمن‌ها در دستور کار قرار گرفته است
جزئیات برنامه‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان
رمضانی درباره «برگزاری کلاس‌های تابستانی در مراکز فرهنگی و هنری آموزش و پرورش»، گفت: در سال گذشته جشنواره کانون‌های فرهنگی و هنری به صورت کشوری برگزار شد اما قرار است امسال جشنواره تولیدات کانون‌های فرهنگی و تربیتی در تابستان در استان‌ها برگزار شود.