آمریکا اتمی شدن پاکستان را به ازای جنگ افغانستان پذیرفت

16:34 ۲۴ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 99 0
آمریکا اتمی شدن پاکستان را به ازای جنگ افغانستان پذیرفت

تهران - ایرنا - انتشار یادداشت های محرمانه از سوی وزارت امور خارجه آمریکا پس از سی سال نشان می دهد که این کشور در دو راهی منع دستیابی پاکستان به بمب اتمی و شکست ارتش سرخ اتحادیه جماهیر شوروی سابق در افغانستان گزینه دوم را انتخاب کرد و مانع تداوم برنامه های هسته ای پاکستان نشد.

ایرنا

نشریه پاکستانی «دان» در گزارشی مدعی شده است که به استناد مکاتبات منتشر شده رهبران چین در سال های 1978 تا 1989 میلادی نقش کلیدی در متقاعد کردن واشنگتن به ادامه حمایت از اسلام آباد با وجود داشتن برنامه هسته ای داشته اند.
طبق گزارش محرمانه وزارت امور خارجه آمریکا که در تاریخ 20 آگوست 1984 (29 مرداد 1363) منتشر شده است ، واشنگتن می دانست که اسلام آباد توانایی ساخت سلاح های هسته ای را به دست آورده است.
در این گزارش آمده است که « با وجود این که رئیس جمهوری پاکستان اطمینان داده است که این کشور نه قصد و هدف و نه حتی توانایی دستیابی به سلاح هسته ای را دارد اما ما اطلاعات گسترده و متقاعد کننده ای به دست آورده ایم که نشان می دهد پاکستان در صدد تکمیل طرح، ساخت قطعات اجرایی و به دست آوردن مواد هسته ای لازم برای ساخت سلاح هسته ای است. پیشرفت های اخیر در برنامه غنی سازی اورانیوم پاکستان ممکن است به زودی وضعیتی را ایجاد کند که توانایی ما را برای پیشگیری از ایجاد یا حتی ذخیره سازی سلاح هسته ای سلب کند.»
به نوشته این نشریه، پیشرفت های اسلام آباد، واشنگتن را مجبور به انتخاب میان دو گزینه کرد ، نخست پذیرش فعالیت هسته ای پاکستان که در نتیجه آن اعتراض هند و به طور جدی تضعیف اعتبار سیاست جهانی عدم گسترش سلاح های ایالات متحده را در پی داشت و دوم ، پایان دادن به روابط امنیتی آمریکا و پاکستان و در نتیجه تحمل وارد آمدن آسیب جدی و طولانی مدت به منافع سیاسی و امنیتی ایالات متحده در جنوب غربی آسیا و چین و هر دو انتخاب به شکستی بزرگی در سیاست خارجی این کشورها در برابر شوروی می انجامید.
اسناد و مدارک موجود دیگر نشان می دهد که رهبر چین نه تنها آمریکا را متقاعد به تحمل انرژی هسته ای پاکستان کرده بود بلکه درخواست اعزام نیروهای نظامی و کمک مالی به این کشور را نیز داشت.
رهبر چین در این نامه ها اعلام کرده بود که پس از شروع هند به رقابت هسته ای در منطقه، پاکستان نیز بر این شد تا برنامه هسته ای خود را آغاز کند. پاکستان استدلال های خود را دارد و می گوید هند نیز دارای مواد منفجره هسته ای است اما هیچ کشوری به آن اعتراض نمی کند.
به دلیل ترس هند و پاکستان از یکدیگر این امکان وجود ندارد که آمریکا به هر دو طرف کمک مالی و نظامی انجام دهد زیرا ممکن است اعتراض هر یک از این کشورها را در پی داشته باشد.
یادداشت های دیگری از 14 ژانویه 1980 میلادی و پس از دیدار بین ششمین رئیس جمهوری پاکستان و سفیر وقت آمریکا در اسلام آباد نشان می دهد که رئیس جمهوری پاکستان از آمریکا درخواست کرده بود تا برنامه هسته ای پاکستان را نادیده بگیرد زیرا اسلام آباد نقش مهمی در جنگ افغانستان ایفا می کرد.
در بیانیه «جیمی کارتر» سی و نهمین رئیس جمهوری آمریکا نیز منعی برای برنامه هسته ای پاکستان وجود نداشت.
استقلال پاکستان از هند در سال 1947 میلادی ، فصل تازه ای را در مناسبات سیاسی شبه قاره هند رقم زد. در آن زمان پاکستان به عنوان یک کشور تازه تأسیس با چالش های مختلف داخلی و خارجی مواجه بود.
مهمترین این چالش ها، سیاست خارجی پاکستان در قبال قدرت های بزرگ آن زمان بود و در آن زمان آمریکا و شوروی برای اعمال نفوذ در سراسر دنیا با یکدیگر رقابت داشتند اما آمریکا به سرعت توانست روابط خود را با پاکستان تازه تاسیس قدرت ببخشد و از این کشور حمایت کند.
اما با وجود حمایت های ظاهری آمریکا، پاکستان متوجه شد که نمی تواند در مواقع بحرانی همچون جنگ با هند از این کشور توقع کمک و همکاری داشته باشد؛ با این وجود پس از اشغال افغانستان توسط ارتش سرخ شوروی در سال 1979 و تلاش آمریکا برای بیرون کردن شوروی از افغانستان به کمک کشورهای همسایه از جمله پاکستان سبب نزدیک تر شدن پاکستان و آمریکا شد.
ترکیب هدایت آمریکا و حمایت پاکستان از نیروهای مقابله کننده با ارتش سرخ اشغالگران در افغانستان ، منجر به ظهور گروههای تندرو افراط گرای اسلامی شد که تا امروز منطقه با تبعات فعالیت این گروهها با عناوینی مثل طالبان ، القاعده ، حقانی و ... درگیر است.
پنج سال پس از کودتای نظامی افغانستان در سال 1973 این کشور درگیر نبردی شد که به ۹ سال اشغال این کشور به دست نیروهای شوروی انجامید و شوروی حضور نظامی خود را به جهت پشتیبانی از دولت کمونیستی جمهوری دموکراتیک افغانستان در مقابل نیروهای مجاهدین افغان و داوطلبان خارجی عرب به طور رسمی در بیست و چهارم دسامبر سال ۱۹۷۹ میلادی آغاز کرد و در جنگی که به «ویتنام شوروی» مشهور شد چهار دهه نا امنی را برای افغانستان رقم زد.
در حال حاضر به نظر می‌ رسد که قدرت آمریکا در جنوب آسیا رو به افول است و جنگ جاری افغانستان نیز این موضوع را تشدید می کند و امروز نفوذ آمریکا بر دهلی نو و اسلام آباد به شدت کاهش یافته است و دیگر مداخله ‌ای به سبک بیل کلینتون رئیس جمهوری اسبق آمریکا برای متوقف کردن درگیری میان هند و پاکستان دشوار به نظر می ‌رسد.https://www.dawn.com/news/1453065/afghan-war-helped-pakistan-keep-nuclear-option-us-papers
**آساق**9470**1104**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

حضور ۸ تیم در جام جهانی کشتی آزاد
جام جهانی کشتی آزاد در سال ۲۰۱۹ میلادی با حضور ۸ کشور مطرح کشتی دنیا در یاکوتسک روسیه برگزار می شود.
نبرد علی‌اکبری با حریف آمریکایی در سن‌پترزبورگ
امیر علی‌اکبری در آخرین مبارزه خود در فصل جاری سازمان ACB برابر حریف آمریکایی که موفق به کسب ورودی سازمان UFC شده است مبارزه خواهد کرد.
فتح‌الله‌زاده و فتحی آشتی کردند
مدیران عامل فعلی و سابق باشگاه استقلال در نشستی با وساطت یک استقلالی دیگر کدورت ها را کنار گذاشتند.
گزارش تمرین استقلال
تمرینات تیم فوتبال استقلال در کمپ امیر اسپوت ترکیه امروز هم پیگیری شد.
بازتاب سفر رئیس فدراسیون کلمبیا به دبی
سایت الکوره عربی خبر سفر رامون خسورون، رئیس فدراسیون فوتبال کلمبیا به دبی برای انجام مذاکرات نهایی با سرمربی تیم ملی کشورمان را بازتاب داد.
لاوروف: جام جهانی ۲۰۱۸ پیروزی دیپلماسی بود
سرگئی لاوروف جام جهانی روسیه را پیروزی دیپلماسی عمومی خواند.
دعوت ۱۷ بازیکن به اردوی تیم ملی فوتسال
ناظم الشریعه اسامی ۱۷ بازیکن دعوت شده به اردوی تدارکاتی تیم ملی فوتسال را اعلام کرد.
بازداشت مدافع تاتنهام به اتهام ضرب و جرح
دیلی میل فاش کرد سرژ اوریه، مدافع تاتنهام، پیش از شکست این تیم مقابل منچستریونایتد در ورزشگاه ومبلی به دلیل درگیری خانوادگی بازداشت شده است.
بیاتی‌نیا: ایران برابر عراق هجومی بازی می‌کند
تیم ملی ایران در سومین بازی اش در مرحله گروهی به مصاف عراق می رود؛ مسابقه ای که خیلی ها آن را اولین محک جدی تیم ملی تا این زمان می دانند.
کاظمی: نگران استقلال هستم
کاظمی در خصوص حضور دو بازیکن عراقی که در لیگ ایران حضور دارند در ترکیب این تیم افزود: حضور این دو برای تیم ملی عراق مثبت است زیرا آنها شناخت خوبی از بازیکنان ایران دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
لیگ فوتسال بانوان یزد با حضور 6 تیم برگزار می شود
یزد - ایرنا - نایب رئیس هیات فوتبال یزد در امور بانوان گفت: برای نخستین بار، لیگ فوتسال قهرمانی جوانان باشگاه های استان ویژه این قشر با حضور 6 تیم از 19 بهمن ماه آینده برگزار می شود.
نقش‌های ماندگار ˮحسین‌ محب اهریˮ -تصاویر
حسین محب‌اهری بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.
مخالفان حزب حاکم پاکستان ائتلاف ضد دولتی تشکیل دادند
هند واردات نفت از آمریکا را افزایش می دهد
پکن گزارش آمریکا در مورد نفوذ چین در جهان را بی پایه خواند
رسانه ژاپنی:نه به برگزیت برای شرکت های آسیایی پیامد جدی دارد
هند خود را قربانی حملات سایبری می داند
آمریکا و انگلیس در دریای جنوبی رزمایش برگزار می کنند
دنیا از مانع تراشی در روابط تهران و اسلام آباد اجتناب کند
عامل حمله تروریستی به شیعیان اورکزئی پاکستان به هلاکت رسید
چین 300 میلیون دلار به سریلانکا وام می دهد
رسانه هندی:آینده افغانستان بدون نقش طالبان اجتناب ناپذیر است