2018؛ سال خشونت سیاسی و قتل های فرا قضایی درفیلیپین

14:58 ۳۰ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 67 0
2018؛ سال خشونت سیاسی و قتل های فرا قضایی درفیلیپین

کوالالامپور- ایرنا- براساس گزارش منابع رسانه ای چهارمین نماینده مجلس نمایندگان فیلیپین شب گذشته در یک مراسم ویژه جشن های سال نو میلادی هدف حمله تروریست ها قرار گرفت و کشته شد. فیلیپین دریکسال گذشته شاهد دو پدیده شوم خشونت های سیاسی و قتل های فراقضایی بود که چهره تاریکی از این کشور را در عرصه بین المللی به تصویر کشید.

ایرنا

** خشونت های سیاسی
به گزارش روز یکشنبه ایرنا 'رودل باتوکیب' Rodel Batocabe نماینده 52 ساله مجلس فیلیپین به همراه یکی از محافظانش هدف حمله تروریستی قرار گرفت و به ضرب گلوله کشته شد.
طبق گزارش فیل استار، باتوکیب که در سه دوره اخیر از نمایندگان مجلس فیلیپین بوده از حامیان برنامه جنگ علیه مواد مخدر در فیلیپین بود که از سال 2016 در پی روی کار آمدن رودریگو دوترته دراین کشوراجرا شده است.
پلیس فیلیپین با ارائه گزارشی دراین زمینه گفت شواهد نشان می دهد که ترور وی با انگیزه سیاسی انجام شده و احتمال دارد با انتخابات پیش روی مرتبط باشد.
باتوکیب نامزد انتخابات شهرداری در شهر مانیل فیلیپین بود که قرار است در ماه مه 2019 (اردیبهشت 98) در این کشور برگزار شود.
هفته گذشته نیز یکی از نمایندگان مجلس این کشور که نامزد معاونت شهرداری در شمال فیلیپین بود هدف تروریست ها قرار گرفت.
انتخابات سراسری پارلمان فیلیپین نیز همزمان در ماه مه برای تعیین 24 نماینده مجلس سنا و 297 عضو مجلس نمایندگان و 18 هزار فرماندار و شهردار و روسای دفاتر محلی دراین کشور جنوب شرق آسیا برگزارمی شود.
طبق گزارش نهادهای فیلیپینی جنگ علیه مواد مخدر در این کشور درسال گذشته بیش از پنج هزار نفر قربانی برجای گذاشته در حالیکه دیده بان حقوق بشر در گزارش اخیر خود اعلام کرد آمار قربانیان قتل های فراقانونی در فیلیپین حدود 12 هزار نفر است.
طبق گزارش منابع خبری فقر و فساد در فیلیپین بسیار شایع است و قریب به یک چهارم از جمعیت بیش از 100 میلیون نفری این کشور درآمدی کمتری از 2 دلار در ماه دارند و از این رو بسیاری از افراد با خشونت و لابی گری درصدد کسب موقعیتی در مناصب سیاسی این کشور داشته اند.
فیلیپین در ماه آینده شاهد انتخابات پارلمانی است و برخی منابع خبری این گمانه زنی را مطرح کردند که ممکن است این ترور توسط رقبای وی انجام شده باشد.
ترور نمایندگان کنگره فیلیپین پدیده ای شایع در سال های گذشته در این کشور بوده است.
وهاب اکبر Wahab Akbar یکی از اعضای مجلس نمایندگان این کشور به همراه دو دستیار خود دراثر انفجار یک بمب کشته شد.
یک سال پیش نیز لوئیس برسامین Luis Bersamin نماینده کنگره در خارج از کلیسایی در حومه مانیل به ضرب گلوله کشته شد.
گریس پو، عضو سنای فیلیپین در گفت وگو با رسانه های این کشور از این ترورها به عنوان 'قتل های سیاسی' در این کشور نام برد و ضمن محکومیت آن گفت که تاریخ فیلیپین با خشونت های سیاسی گسترده همراه شده است.

** ترور وکلای دادگستری
تعداد زیادی از وکلای مختلف قضایی نیز در چند سال اخیر در این کشور جنوب شرق آسیا ترور شده اند که طبق گزارش رسانه های منطقه ، اکثر آنها را مخالفان رودریگو دوترته رئیس جمهوری این کشور تشکیل می دادند.
طبق گزارش آسیا وان،تاکنون 34 وکیل دعاوی و دادگستری در فیلیپین کشته شدند که تازه ترین مورد آن بنجامین راموس 56 ساله، یکی از اعضای بنیانگذار گروه وکلای فیلیپین و از مخالفان اصلی رودریگو دوترته رئیس جمهوری این کشور بود که ماه گذشته هنگام خروج از دفتر کارش به ضرب گلوله کشته شد.
وکلای مخالف این برنامه اکثرا وکالت خانواده های قربانیان را برعهده داشته و یا اعدام و کشتن مظنونان مواد مخدر را توسط نیروهای پلیس فراقانونی و بدون برگزاری هر نوع محاکمه و جلسه دادگاه دانسته و با آن مخالفت کرده بودند.
'ادر اولالیا' رئیس گروه وکلای اتحادیه ملی که تاکنون بدون گرفتن هزینه از خانواده های قربانیان پرونده های آنها پیگیری می کند، گفت که اکثر وکلا کشته شدگان مواد مخدر را قربانیان قتل های فراقضایی می دانند و پرونده های آنها در محافل قضایی داخل و خارج از فیلیپین مورد پیگیری قرار می دهند.
به گفته وی اکثر موکلان آنها را مردم فقیر، فعالان زیست محیطی و زندانیان سیاسی تشکیل می دهند.
رئیس گروه وکلای اتحادیه ملی تاکید کرد که برای دفاع از مردم بی دفاع هستیم، اما چاره دیگری نیست و ترور وکلا عزم حمایت از مردم فقیر را از بین نمی برد.
درخواست پیگیری رسیدگی به پرونده هزاران قربانی مواد مخدر دراین کشور اکنون به یک مطالبه ملی دراین کشور و همچنین مورد پیگیری نهادهای بین المللی تبدیل شده است.
مانیل هفته گذشته شاهد اولین دادگاه رسیدگی به جرایم فراقضایی سه مامور پلیس مبارزه با مواد مخدر بود که هرسه آن در این دادگاه محکوم شدند.
درپی محکومیت سه مامور پلیس فیلیپین به جرم قتل خودسرانه، سازمان دیده بان حقوق بشر برای چندمین بار خواستار پیگیری قتل‌های مرتبط با اجرای برنامه رئیس جمهوری فیلیپین برای مبارزه با مواد مخدر شد.
پیش از این، نیز دیوان کیفری بین‌المللی نیز خواستار تحقیقات مستقل در مورد قتل‌های انجام شده در جریان اجرای برنامه دولت فیلیپین برای مبارزه با مواد مخدر شده بود.
به رغم این مساله، رودریگو دوترته رئیس جمهوری فیلیپین اما وعده داده است که جنگ بی امان و بی قید و شرط وی علیه عاملان مواد مخدر ادامه خواهد یافت.
رئیس جمهوری فیلیپین،درماههای اخیر دستور دستگیری آنتونیو تریلنس افسر بازنشسته نیروی دریایی و منتقد تند سیاست های دولت را صادر کرد که وی درپی آن مدتی به مجلس نمایندگان این کشور پناه برد و هزاران نفر از حامیانش نیز روزهای متعددی با حضور درمقابل دفتر وی خواستار لغو این دستور بودند.
تریلنس از حامیان تحقیقات دادگاه کیفری بین المللی درباره سرکوب وحشیانه مظنونین قاچاق مواد مخدر فیلیپین بوده است.
دوترته گفته است که فهرست شش هزار نفری از عوامل تولید، توزیع و معامله و قاچاق مواد مخدر تهیه کرده است که به فهرست سیاه عاملان مواد مخدر معروف است.
دراین فهرست فرماندهان نظامی، وکلا، افسران پلس، نمایندگان مجلس، فرماندان و شهرداران، برخی رهبران و فعالان احزاب، تاجران و بسیاری از شخصیت های سیاسی و اجتماعی این کشور قرار دارند.
درسال جاری تعداد زیادی از این افراد که رئیس جمهوری آنها را از مظنونان قاچاق مواد مخدر اعلام کرده در نقاط مختلف این کشور ترور شده اند.
با این وجود، تاکنون دولت دوترته هرنوع دخالت در این ترورها را رد کرده است.
آساق**1599 **1600


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

صعود نادال به نیمه نهایی تنیس اپن استرالیا
تنیسور اسپانیایی با پیروزی برابر فرانسز تیافو به مرحله نیمه نهایی تنیس اپن استرالیا راه یافت.
جلسه فتحی و شفر در باشگاه استقلال
امیرحسین فتحی، سرپرست باشگاه استقلال پس از بازگشت آبی‌پوشان از ترکیه، جلسه‌ای را با وینفرد شفر برگزار کرد.
لیورپول، رکورددار کسب سود مالی در طول یک فصل
قرمزپوشان مرسی‌ساید به لطف موفقیت‌های اخیرشان توانستند رکورد جهانی جدیدی برای کسب سود در طول یک فصل به ثبت برسانند.
چراغ سبز مجدد هازارد به رئال مادرید
از ادن هازارد به عنوان یکی از گزینه های جدی رئال برای تابستان آینده نام برده می شود.
به بهانه انتقال مرد خانه به دوش به بارسلونا
مهاجم غنایی خاطرات خوبی از رویارویی با بارسلونا دارد.
استقبال خبرنگاران چینی از تمرین امروز تیم ملی
تعدادزیادی از نمایندگان رسانه‌های کشور چین در تمرین امروز تیم ملی فوتبال ایران حضور پیدا کردند.
محسن مسلمان به سپاهان پیوست
محسن مسلمان، با عقد قراردادی به تیم فوتبال سپاهان پیوست.
قطع امید امدادگران از زنده یافتن بازیکن کاردیف
احتمال مرگ بازیکن جدید تیم فوتبال کاردیف، در حادثه هوایی قوت گرفت.
رونالدو با مسی بی‌حساب شد!
مهار پنالتی کریس رونالدوی یوونتوسی از سوی دروازه‌بان کیه‌وو در آخرین بازی هفته سری A، بیست و پنجمین ناکامی ستاره پرتغالی در گل کردن پنالتی در دوران حرفه‌ای‌اش را رقم زد و از این نظر او با لیونل مسی، رقیب ازل و ابدی‌اش برابر شد.
خوشبینی ستاره اسپانیایی به آینده شیاطین سرخ
خوان ماتا، هافبک منچستریونایتد، مدعی شد که این تیم با حضور اوله گونار سولسشر به دنبال کسب موفقیت های بیشتر خواهد بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سلفی گوچی با خواننده مشهور ترکیه‌ای
رضا قوچان نژاد، بازیکن محبوب کشورمان عکسی از خود با خواننده مشهور ترکیه ای، «اِبرو گوندش» را در اینستاگرام خود منتشر کرد.
ضرب و شتم دانش‌آموز افغان در مدرسه
معلمی یک دانش آموز افغانی را مورد ضرب و شتم و توهین قرار می دهد. اطلاعات بیشتری از این ویدئو در دسترس نیست.
شوخی سلطانی‌فر با مجتبی عابدینی
مراسم افتتاح موزه ورزش با حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان و سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک روز گذشته (یکم بهمن) برگزار شد.
نامزدهای اسکار نود و یکم اعلام شد
نامزدهای اسکار نود و یکم در ۲۴ بخش اعلام شد.
صعود سخت کره جنوبی به جمع ۸ تیم برتر آسیا- سد بحرین در وقت‌های اضافه شکست
تیم ملی فوتبال کره‌ جنوبی موفق شد مقابل بحرین به برتری دست پیدا کند و به مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا راه پیدا کند.
سئول و توکیو از اجلاس سران آمریکا و کره شمالی استقبال کردند
تنش های سیاسی در تایلند افزایش یافت
رهبر کره شمالی به کره جنوبی دعوت شد
پرواز مستقیم ایران و ازبکستان از سرگرفته می شود
پاکستان 100 هزار کیلو گرم  موی انسان به چین صادر کرد
چین به بازرسی فدرال آمریکا از هوآوی اعتراض کرد
هند متحد دفاع موشکی آمریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه می‌شود
سود ایران از ترانزیت کالا به افغانستان بیش از پاکستان است
تفاهم نامه توسعه همکاری گردشگری ایران-پاکستان امضا می شود
نخستین سرباز آمریکا در سال جدید میلادی در افغانستان کشته شد