2018؛ سال خشونت سیاسی و قتل های فرا قضایی درفیلیپین

14:58 ۹۰ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 222 0
2018؛ سال خشونت سیاسی و قتل های فرا قضایی درفیلیپین

کوالالامپور- ایرنا- براساس گزارش منابع رسانه ای چهارمین نماینده مجلس نمایندگان فیلیپین شب گذشته در یک مراسم ویژه جشن های سال نو میلادی هدف حمله تروریست ها قرار گرفت و کشته شد. فیلیپین دریکسال گذشته شاهد دو پدیده شوم خشونت های سیاسی و قتل های فراقضایی بود که چهره تاریکی از این کشور را در عرصه بین المللی به تصویر کشید.

ایرنا

** خشونت های سیاسی
به گزارش روز یکشنبه ایرنا 'رودل باتوکیب' Rodel Batocabe نماینده 52 ساله مجلس فیلیپین به همراه یکی از محافظانش هدف حمله تروریستی قرار گرفت و به ضرب گلوله کشته شد.
طبق گزارش فیل استار، باتوکیب که در سه دوره اخیر از نمایندگان مجلس فیلیپین بوده از حامیان برنامه جنگ علیه مواد مخدر در فیلیپین بود که از سال 2016 در پی روی کار آمدن رودریگو دوترته دراین کشوراجرا شده است.
پلیس فیلیپین با ارائه گزارشی دراین زمینه گفت شواهد نشان می دهد که ترور وی با انگیزه سیاسی انجام شده و احتمال دارد با انتخابات پیش روی مرتبط باشد.
باتوکیب نامزد انتخابات شهرداری در شهر مانیل فیلیپین بود که قرار است در ماه مه 2019 (اردیبهشت 98) در این کشور برگزار شود.
هفته گذشته نیز یکی از نمایندگان مجلس این کشور که نامزد معاونت شهرداری در شمال فیلیپین بود هدف تروریست ها قرار گرفت.
انتخابات سراسری پارلمان فیلیپین نیز همزمان در ماه مه برای تعیین 24 نماینده مجلس سنا و 297 عضو مجلس نمایندگان و 18 هزار فرماندار و شهردار و روسای دفاتر محلی دراین کشور جنوب شرق آسیا برگزارمی شود.
طبق گزارش نهادهای فیلیپینی جنگ علیه مواد مخدر در این کشور درسال گذشته بیش از پنج هزار نفر قربانی برجای گذاشته در حالیکه دیده بان حقوق بشر در گزارش اخیر خود اعلام کرد آمار قربانیان قتل های فراقانونی در فیلیپین حدود 12 هزار نفر است.
طبق گزارش منابع خبری فقر و فساد در فیلیپین بسیار شایع است و قریب به یک چهارم از جمعیت بیش از 100 میلیون نفری این کشور درآمدی کمتری از 2 دلار در ماه دارند و از این رو بسیاری از افراد با خشونت و لابی گری درصدد کسب موقعیتی در مناصب سیاسی این کشور داشته اند.
فیلیپین در ماه آینده شاهد انتخابات پارلمانی است و برخی منابع خبری این گمانه زنی را مطرح کردند که ممکن است این ترور توسط رقبای وی انجام شده باشد.
ترور نمایندگان کنگره فیلیپین پدیده ای شایع در سال های گذشته در این کشور بوده است.
وهاب اکبر Wahab Akbar یکی از اعضای مجلس نمایندگان این کشور به همراه دو دستیار خود دراثر انفجار یک بمب کشته شد.
یک سال پیش نیز لوئیس برسامین Luis Bersamin نماینده کنگره در خارج از کلیسایی در حومه مانیل به ضرب گلوله کشته شد.
گریس پو، عضو سنای فیلیپین در گفت وگو با رسانه های این کشور از این ترورها به عنوان 'قتل های سیاسی' در این کشور نام برد و ضمن محکومیت آن گفت که تاریخ فیلیپین با خشونت های سیاسی گسترده همراه شده است.

** ترور وکلای دادگستری
تعداد زیادی از وکلای مختلف قضایی نیز در چند سال اخیر در این کشور جنوب شرق آسیا ترور شده اند که طبق گزارش رسانه های منطقه ، اکثر آنها را مخالفان رودریگو دوترته رئیس جمهوری این کشور تشکیل می دادند.
طبق گزارش آسیا وان،تاکنون 34 وکیل دعاوی و دادگستری در فیلیپین کشته شدند که تازه ترین مورد آن بنجامین راموس 56 ساله، یکی از اعضای بنیانگذار گروه وکلای فیلیپین و از مخالفان اصلی رودریگو دوترته رئیس جمهوری این کشور بود که ماه گذشته هنگام خروج از دفتر کارش به ضرب گلوله کشته شد.
وکلای مخالف این برنامه اکثرا وکالت خانواده های قربانیان را برعهده داشته و یا اعدام و کشتن مظنونان مواد مخدر را توسط نیروهای پلیس فراقانونی و بدون برگزاری هر نوع محاکمه و جلسه دادگاه دانسته و با آن مخالفت کرده بودند.
'ادر اولالیا' رئیس گروه وکلای اتحادیه ملی که تاکنون بدون گرفتن هزینه از خانواده های قربانیان پرونده های آنها پیگیری می کند، گفت که اکثر وکلا کشته شدگان مواد مخدر را قربانیان قتل های فراقضایی می دانند و پرونده های آنها در محافل قضایی داخل و خارج از فیلیپین مورد پیگیری قرار می دهند.
به گفته وی اکثر موکلان آنها را مردم فقیر، فعالان زیست محیطی و زندانیان سیاسی تشکیل می دهند.
رئیس گروه وکلای اتحادیه ملی تاکید کرد که برای دفاع از مردم بی دفاع هستیم، اما چاره دیگری نیست و ترور وکلا عزم حمایت از مردم فقیر را از بین نمی برد.
درخواست پیگیری رسیدگی به پرونده هزاران قربانی مواد مخدر دراین کشور اکنون به یک مطالبه ملی دراین کشور و همچنین مورد پیگیری نهادهای بین المللی تبدیل شده است.
مانیل هفته گذشته شاهد اولین دادگاه رسیدگی به جرایم فراقضایی سه مامور پلیس مبارزه با مواد مخدر بود که هرسه آن در این دادگاه محکوم شدند.
درپی محکومیت سه مامور پلیس فیلیپین به جرم قتل خودسرانه، سازمان دیده بان حقوق بشر برای چندمین بار خواستار پیگیری قتل‌های مرتبط با اجرای برنامه رئیس جمهوری فیلیپین برای مبارزه با مواد مخدر شد.
پیش از این، نیز دیوان کیفری بین‌المللی نیز خواستار تحقیقات مستقل در مورد قتل‌های انجام شده در جریان اجرای برنامه دولت فیلیپین برای مبارزه با مواد مخدر شده بود.
به رغم این مساله، رودریگو دوترته رئیس جمهوری فیلیپین اما وعده داده است که جنگ بی امان و بی قید و شرط وی علیه عاملان مواد مخدر ادامه خواهد یافت.
رئیس جمهوری فیلیپین،درماههای اخیر دستور دستگیری آنتونیو تریلنس افسر بازنشسته نیروی دریایی و منتقد تند سیاست های دولت را صادر کرد که وی درپی آن مدتی به مجلس نمایندگان این کشور پناه برد و هزاران نفر از حامیانش نیز روزهای متعددی با حضور درمقابل دفتر وی خواستار لغو این دستور بودند.
تریلنس از حامیان تحقیقات دادگاه کیفری بین المللی درباره سرکوب وحشیانه مظنونین قاچاق مواد مخدر فیلیپین بوده است.
دوترته گفته است که فهرست شش هزار نفری از عوامل تولید، توزیع و معامله و قاچاق مواد مخدر تهیه کرده است که به فهرست سیاه عاملان مواد مخدر معروف است.
دراین فهرست فرماندهان نظامی، وکلا، افسران پلس، نمایندگان مجلس، فرماندان و شهرداران، برخی رهبران و فعالان احزاب، تاجران و بسیاری از شخصیت های سیاسی و اجتماعی این کشور قرار دارند.
درسال جاری تعداد زیادی از این افراد که رئیس جمهوری آنها را از مظنونان قاچاق مواد مخدر اعلام کرده در نقاط مختلف این کشور ترور شده اند.
با این وجود، تاکنون دولت دوترته هرنوع دخالت در این ترورها را رد کرده است.
آساق**1599 **1600


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

اعتبارات کافی برای آبخیزداری و مقابله با سیل تخصیص نمی یابد
گنبدکاووس - ایرنا - رئیس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه منشاء سیل حوزه آبخیز است، گفت: اعتبارات تخصیصی برای انجام اقدامات زیربنایی در زمینه آبخیزداری به منظور مقابله اساسی و ریشه ای با مخاطرات سیل، کافی نبوده و پاسخگوی نیازها نیست.
حدود 2.5 تن گوشت غیربهداشتی در همدان کشف شد
همدان - ایرنا - مسئول طرح سلامت نوروزی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: 2 تن و 300 کیلوگرم گوشت قرمز خارج از چرخه مصرف در شهر همدان کشف و معدوم شد.
سیل و برف 180 میلیارد تومان به کشاورزی شرق مازندران خسارت زد
ساری-ایرنا- نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی برآورد اولیه خسارت سیل و برف مزارع کشاورزی شرق استان را افزون بر یکهزار و 800 میلیارد ریال اعلام کرد.
خسارت 11 هزار میلیارد ریالی سیل به کشاورزی گلستان
گرگان - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی گفت که بروز سیل در گلستان حدود 11 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی، باغبانی و دامی این استان خسارت وارد کرد.
ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین است
تهران - ایرنا - رئیس مرکز اطلاعات و کنترل راهور نیروی انتظامی گفت: ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین اما پر حجم و روان است.
صندوق بازنشستگی، آماده کمک به سیل‌زدگان گلستان
تهران - ایرنا- مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری از آمادگی و امداد رسانی هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه این صندوق برای کمک به سیل‌زدگان استان گلستان خبر داد.
هزارچشم تا مریوان
سنندج - ایرنا - هر نقطه از کردستان سرشار از زیبایی های خاصی است که گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می کند و در این بین برای دیدن چشم اندازهایی بکر و دلنواز و گذشتن از پیچ های زیبا و خطرناک در شهرستانی هم چون مریوان باید هزارچشم داشت.
روند ابتلا به بیماری ویروسی در قروه کاهش یافت
سنندج - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: پس از ابتلای بیش از هزار و 900 نفر به بیماری ویروسی نورواک در قروه، مبتلا شدن به آن اکنون روند کاهشی به خود گرفته است اما مردم همچنان بهداشت فردی را رعایت کنند.
ترافیک در ورودی های مشهد سنگین است
مشهد- ایرنا- رئیس پلیس راه خراسان رضوی گفت: هم اینک ترافیک خودرویی در ورودی های شهر مشهد سنگین است.
گُمیشان در گلستان وضعیت اضطراری گرفت
گرگان - ایرنا - میلیونها متر مکعب روان آب و سیلاب جاری شده ناشی از طغیان رودخانه ها و مناطق شرق گلستان که به شهر گُمیشان نزدیک شده است؛ این منطقه غربی استان را در وضعیت اضطراری قرار داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیل؛ چه بر سر مردم گلستان آورد
گرگان - ایرنا - بارندگی های رگباری در آغاز سال نو اگرچه نعمت الهی برای مردم گلستان به ارمغان آورد؛ اما حجم بالای روان آب ها و سیلاب ناشی از طغیان رودخانه ها و سرریز شدن سدها بخش وسیعی از این استان بویژه شمال را در برگرفته و از شرق به غرب در حرکت است.
ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
روهینگیایی های رانده از خانه در جزیره دورافتاده بنگلادش جاگیر می شوند
جشن ویژه نوروز در موزه ملی توکیو برگزار شد
چین ادعای آمریکا درباره تهدید پکن را رد کرد
ایتالیا و چین تفاهمنامه جاده ابریشم جدید را امضا کردند
یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان ترور شد
سال 97، ترافیک دیپلماتیک ایران و چین
رسانه چینی: اظهارات ترامپ تهدیدی برای صلح بین المللی است
قربانیان انفجار کارخانه شیمیایی در چین به 62 تن افزایش یافت
انفجار در هلمند افغانستان 31 برجای گذاشت
چین به فروش تسلیحات آمریکا به تایوان اعتراض کرد