موافقان و مخالفان خروج آمریکا از افغانستان

15:44 ۲۴ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 99 0
موافقان و مخالفان خروج آمریکا از افغانستان

تهران - ایرنا - در واکنش به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج نیمی از نیروهای این کشور از خاک افغانستان ، برخی کشورها و گروهها از این تصمیم استقبال و شماری دیگر از آن ابراز نگرانی کردند که انگیزه هر کدام قابل تامل است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری آمریکا در دستوری تازه از مقام‌های نظامی این کشور خواست تا روند خروج دست‌ کم هفت هزار سرباز آمریکایی مستقر در افغانستان را طی ماه‌های آینده آغاز کنند.
رسانه‌های آمریکایی به نقل از دو مقام ارشد وزارت دفاع امریکا روز پنجشنبه 29 آذر ماه امسال ، عنوان کردند که ترامپ در نظر دارد تا طی چند ماه آینده این تعداد سرباز آمریکایی را به خانه برگرداند.
امریکا در حال حاضر حدود 14 هزار سرباز در افغانستان دارد که بیشتر آنها نقش مشاوره‌ای برای نیروهای امنیتی و دفاعی افغان دارند و بخشی نیز آموزش این نیروها را به عهده گرفته اند ؛ هر چند در اغلب عملیات های هوایی و برخی تحرکات زمینی نیز برای سرکوب گروه های تروریستی از جمله طالبان مشارکت دارند.

**حامیان خروج آمریکا از افغانستان
طالبان : بدون شک باید گفت که گروه تروریستی طالبان از جمله اولین گروههایی بود که از طرح خروج نیروهای نظامی امریکا از افغانستان استقبال کرد.
مقامات ارشد طالبان که همواره خروج نیروهای خارجی را از افغانستان به عنوان مبنای شروع مذاکرات صلح اعلام کرده اند ؛ بر این باورند که خروج آمریکا از افغانستان می‌تواند به روند صلح در این کشور کمک بسزایی کند و این اقدام آمریکا نشان دهنده تمایل آنها به راه حلی سیاسی برای بحران طولانی مدت افغانستان است.
یکی از فرماندهان ارشد این گروه که در منطقه ‌ای از شمال غرب پاکستان حضور دارد به خبرگزاری فرانسه گفته که شبه‌ نظامیان طالبان انتظار نداشتند این اقدام آمریکا به این زودی کلید بخورد اما فوق‌العاده خوشحال و منتظر «خبرهای خوب دیگر» هستند.
در هفته گذشته و در آستانه این تحولات، ملاقات و مذاکراتی میان نمایندگان گروه طالبان و دولت آمریکا در ابوظبی، مرکز امارات متحده عربی برگزار شد.
یکی از پیش شرط ‌های طالبان برای گفت و گوهای مستقیم با هیات منتخب حکومت افغانستان در نشست ابوظبی، مشخص شدن جدول زمانی برای بیرون رفتن نیروهای خارجی از افغانستان بود.
بر اساس آخرین گزارش‌ها نیروهای طالبان در حال حاضر کنترل نزدیک به 61 درصد از پهنه خاکی افغانستان را در دست دارند.

پاکستان: اسلام آباد را به رغم آن که از طرفی نسبت به خروج آمریکا از افغانستان و ایجاد بحران در آینده هشدار داده است می توان به عنوان موافق نامبرد زیرا از این تصمیم دونالد ترامپ به گرمی استقبال کرده است.
«شاه محمود قریش» وزیر امور خارجه پاکستان روز شنبه در شهر مولتان در گفت و گو با رسانه‌ها از تصمیم ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج نیمی از نیروهایش از افغانستان استقبال کرد.
وی گفت که تصمیم ترامپ در این خصوص، تصمیم مناسبی برای پیشبرد مذاکرات صلح پیش روی طالبان و آمریکا است و دولت پاکستان نیز از مذاکرات صلح که چند روز پیش در ابوظبی برگزار شد ، استقبال می کند و به حمایت خود از روند صلح افغانستان ادامه می‌دهد.
«محمد فیصل» سخنگوی وزارت خارجه پاکستان نیز در همین ارتباط گفت : خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان اقدامی مثبت خواهد بود.
وی تصریح کرد که طالبان در تمام مراحل مذاکره ، روی این شرط پافشاری کرده و خواستار خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان شده است.
فیصل گفت: پیشرفت در مذاکرات صلح افغانستان برای ما خوشایند است و امیدواریم هر چه سریع‌تر نظم و امنیت در این کشور برقرار شود.
به گفته ناظران سیاسی، در صورت خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، وابستگی واشنگتن به پاکستان در رابطه با حوزه افغانستان به ‌شدت افزایش خواهد یافت.

**مخالفین خروج آمریکا از افغانستان
نیروهای امنیتی افغانستان : بر خلاف اظهارات دولت وحدت ملی بر بی‌تأثیر بودن خروج نیروهای آمریکایی در افغانستان، سران نیروهای امنیتی این کشور به ‌شدت نگران هستند که در صورت خروج نیروهای خارجی از کشورشان ، ارتش افغانستان در مقابل حملات سنگین طالبان به ‌شدت آسیب ببیند.
در کنار نیروهای امنیتی، اعضای مجلس نمایندگان افغانستان نیز در نشست عمومی روز شنبه گفتند، با توجه به وضعیت کنونی افغانستان خروج هفت هزار نیروی آمریکایی از این کشور نگران کننده است.
«کمال ناصر اصولی» یکی از نمایندگان مجلس افغانستان در این مورد گفت ، ما از آمریکایی‌ها می‌خواهیم که نیروهای امنیتی ما را تجهیز کنند و به آنها می‌گوییم تا زمانی که طالبان ضمانت قوی برای امنیت ملت نداده‌اند، شما ملت افغانستان را به این شکل رها نکنید که دوباره کشور به جنگ‌های داخلی گرفتار می شود.
«سلیمان خیل» کارشناس نظامی افغانستان بر این باور است تا زمانی که نیروهای هوایی، زمینی ، امنیتی افغان به ‌طور کامل از سوی آمریکا تجهیز نگردند ، خروج هزاران سرباز آمریکایی از افغانستان بر وضعیت امنیتی این کشور تأثیر بد خواهد گذاشت.

هند: «نروپما راؤ» سفیر هندوستان در واشنگتن و رقیب سنتی پاکستان ؛نگرانی کشورش را از احتمال قدرت گیری افراط‌ گرایان در افغانستان بعد از خروج نیروهای بین‌المللی، ابراز داشته و خواستار هماهنگی بیشتر آمریکا در مورد افغانستان گردید.
خانم راؤ گفته که ما درک می‌کنیم که بعد از 10 سال جنگ طولانی، آرزوی آشکار و واقعی برای پایان جنگ وجود دارد؛ اما به ‌صورت عادلانه، ما باید مطمئن شویم که قربانیان و تلاش‌های بزرگ صورت گرفته در یک دهه گذشته با این اقدام آمریکا از بین نخواهد رفت.
«یاشوانت سینه» ، نماینده مجلس از حزب مخالف مردم هند در محفل جداگانه‌ای در بنیاد بروکینگز در واشنگتن نیز، نگرانی خود در مورد خروج نیروهای غربی از افغانستان را عنوان کرد.
نماینده مجلس هند در این باره گفته است من بسیار نگران هستم که پاکستان به خاطر دلایل راهبردی خود، ممکن است طالبان را تشویق کند که دوباره افغانستان را در سلطه خود در آورد.
به گفته سفیر هند در آمریکا، افغانستان با کمبود ارتش مؤثر یا نیروی ضد طالبانی مواجه است که در گذشته از حمایت هند، ایران و روسیه برخوردار بود و اگر طالبان تلاش کند که سرتاسر افغانستان را بگیرد، فکر نمی‌کنم به ‌صورت آنی هیچ مقاومت محلی وجود داشته باشد.
به گفته نماینده مجلس هند، ناتو باید تا زمانی در افغانستان باقی بماند که اطمینان حاصل شود نیروهای امنیتی افغانستان توانایی مقابله با گروه طالبان را دارند.
گفتنی است به ‌رغم درخواست دونالد ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، «اسکات میلر» فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان در جریان سفرش به استان ننگرهار در واکنش به تصمیم ترامپ گفت که من تا کنون هیچ دستوری مبنی بر خروج نیروهای نظامی دریافت نکرده‌ام.
فرمانده ناتو در دیدار با استاندار و فرماندهان استان ننگرهار گفت، به شما قول می‌دهم که حضور نیروهای نظامی در افغانستان امروز مانند دیروز خواهد بود و هیچ تغییری در آینده نخواهد داشت.
وی در ادامه افزود، اما اگر دستوری بگیرم، مهم است بدانید که ما همچنان در کنار نیروهای امنیتی افغانستان ایستاده‌ایم.
مجموع هیچ یک از این گزاره های خبری موید تحقق دستور کامل خروج نیروهای آمریکا نیست همانطور که در اواخر دوره «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا نیز از خروج سربازان این کشور از افغانستان سخنانی گفته شده بود.
آساق**9473**1104**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

طرح جدید دولت؛ اقساطی مسافرت بروید
معاون گردشگری کشور از بسته جدید سفر برای ایرانیان خبر می‌دهد که در آن آژانس‌ها و بخش خصوصی با کمک هتل‌ها برای شهروندان ایرانی تور تعریف می‌کنند. ولی تیموری معتقد است بسته‌های سفر می‌تواند به کاهش هزینه سفر‌های داخلی منجر شود. او می‌افزاید که این بسته به معنای ارزان‌سازی سفر نیست.
توصیه پیامبر (ص) در هنگام برپایی نماز جماعت
گفتار و رفتار معصومین (علیهم السلام) همانند چراغی در تاریکی است که انسان را به سوی مسیر درست و صحیح رهنمون می‌کند .
آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم- «محمدرضا هنرمند» و «سمفونی نهم»
محمدرضا هنرمند متولد سوم مرداد ۱۳۳۲ کارگردان سریال های موفق «زیر تیغ» و «کاکتوس» ۱۶ سال هیچ فیلم سینمایی را جلوی دوربین نبرد تا این که اواخر سال گذشته «سمفونی نهم» را کارگردانی کرد.
راز نگاه مرموز «مونالیزا» فاش شد
بسیاری معتقدند چشم‌های نقاشی «‌مونالیزا» اثر «لئوناردو داوینچی»‌ هنگامی که در سراسر اتاق حرکت می‌کنند آنها را دنبال می‌کند. این پدیده با نام «‌اثر مونالیزا» شناخته شده است اما تحقیقات جدید چنین ادعایی را رد می‌کند.
«مهران مدیری» در نقش یک شیاد! -عکس
سریال پانزده قسمتی «هیولا» که یک کمدی اجتماعی است به کارگرانی مهران مدیری،‌ نویسندگی پیمان قاسم خانی و امیر برادران و تهیه کنندگی سید مصطفی احمدی برای پخش در شبکه نمایش خانگی تولید می شود.
چرا در زمستان پوست خشک و بد حالت می‌شود و چطور باید این مشکل را برطرف کرد؟
در این مطلب با علل خشک و بدحالت شدن پوست در زمستان و راهکارهای برطرف کردن آن آشنا خواهید شد.
نکات کاربردی برای پرورش ذهن کودکان
یک روانشناس گفت: سال‌های ابتدایی زندگی یک کودک تاثیر بسیاری روی شخصیت، سلامت ذهنی و حتی یادگیری او دارد و خانواده یکی از عوامل موثر برای پرورش ذهن کودک است.
چرا نباید کمتر از ۶ ساعت
خواب شبانه کافی بدن را مقاوم و خواب کمتر از ۶ ساعت، نه فقط در قلب، بلکه باعث ایجاد پلاک‌های مضر در شریان‌های بدن می‌شود.
با شایع ترین انواع کمبود ویتامین و راه‌های رفع این کمبودها آشنا شوید
در این مطلب به تعدادی از شایع‌ترین انواع کمبود ویتامین می‌پردازیم و می‌خواهیم ببینیم چطور می‌توان این کمبودها را از طریق رژیم غذایی برطرف کرد.
تقابل بم با ملوان در هفته هفتم لیگ برتر فوتبال بانوان
شهرداری بم صدرنشین در هفته هشتم لیگ برتر فوتبال بانوان در انزلی به مصاف ملوان می‌رود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

راز نگاه مرموز «مونالیزا» فاش شد
بسیاری معتقدند چشم‌های نقاشی «‌مونالیزا» اثر «لئوناردو داوینچی»‌ هنگامی که در سراسر اتاق حرکت می‌کنند آنها را دنبال می‌کند. این پدیده با نام «‌اثر مونالیزا» شناخته شده است اما تحقیقات جدید چنین ادعایی را رد می‌کند.
هشدار  امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس
حدیث امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس را در اینجا بخوانید.
آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم- «محمدرضا هنرمند» و «سمفونی نهم»
محمدرضا هنرمند متولد سوم مرداد ۱۳۳۲ کارگردان سریال های موفق «زیر تیغ» و «کاکتوس» ۱۶ سال هیچ فیلم سینمایی را جلوی دوربین نبرد تا این که اواخر سال گذشته «سمفونی نهم» را کارگردانی کرد.
«مهران مدیری» در نقش یک شیاد! -عکس
سریال پانزده قسمتی «هیولا» که یک کمدی اجتماعی است به کارگرانی مهران مدیری،‌ نویسندگی پیمان قاسم خانی و امیر برادران و تهیه کنندگی سید مصطفی احمدی برای پخش در شبکه نمایش خانگی تولید می شود.
با شایع ترین انواع کمبود ویتامین و راه‌های رفع این کمبودها آشنا شوید
در این مطلب به تعدادی از شایع‌ترین انواع کمبود ویتامین می‌پردازیم و می‌خواهیم ببینیم چطور می‌توان این کمبودها را از طریق رژیم غذایی برطرف کرد.
تعطیلی دولت آمریکا؛ از خودشیفتگی ترامپ تا توجیه پمپئو
فردی که قصد حمله به کاخ سفید داشت دستگیر شد
نماینده سازمان ملل دیدار با وزیر خارجه سوریه را سازنده خواند
پنتاگون مرگ 4 آمریکایی را در انفجار منبج سوریه تایید کرد
ظریف: ایرانیان افسانه ابرقدرتی آمریکا را درهم شکستند
نتانیاهو:خروج آمریکا از برجام مهمترین اتفاق سال گذشته بود
سناتور آمریکایی مقامات مخابراتی چین را به اعدام تهدید کرد
الشباب حمله کنیا را واکنش به تصمیم ترامپ درباره قدس اعلام کرد
دمکرات های کنگره آمریکا سخنرانی سالانه ترامپ را لغو می کنند
آمریکا دو هفته دیگر از پیمان موشکی خارج می شود