موافقان و مخالفان خروج آمریکا از افغانستان

15:44 ۱۸۵ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 304 0
موافقان و مخالفان خروج آمریکا از افغانستان

تهران - ایرنا - در واکنش به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج نیمی از نیروهای این کشور از خاک افغانستان ، برخی کشورها و گروهها از این تصمیم استقبال و شماری دیگر از آن ابراز نگرانی کردند که انگیزه هر کدام قابل تامل است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری آمریکا در دستوری تازه از مقام‌های نظامی این کشور خواست تا روند خروج دست‌ کم هفت هزار سرباز آمریکایی مستقر در افغانستان را طی ماه‌های آینده آغاز کنند.
رسانه‌های آمریکایی به نقل از دو مقام ارشد وزارت دفاع امریکا روز پنجشنبه 29 آذر ماه امسال ، عنوان کردند که ترامپ در نظر دارد تا طی چند ماه آینده این تعداد سرباز آمریکایی را به خانه برگرداند.
امریکا در حال حاضر حدود 14 هزار سرباز در افغانستان دارد که بیشتر آنها نقش مشاوره‌ای برای نیروهای امنیتی و دفاعی افغان دارند و بخشی نیز آموزش این نیروها را به عهده گرفته اند ؛ هر چند در اغلب عملیات های هوایی و برخی تحرکات زمینی نیز برای سرکوب گروه های تروریستی از جمله طالبان مشارکت دارند.

**حامیان خروج آمریکا از افغانستان
طالبان : بدون شک باید گفت که گروه تروریستی طالبان از جمله اولین گروههایی بود که از طرح خروج نیروهای نظامی امریکا از افغانستان استقبال کرد.
مقامات ارشد طالبان که همواره خروج نیروهای خارجی را از افغانستان به عنوان مبنای شروع مذاکرات صلح اعلام کرده اند ؛ بر این باورند که خروج آمریکا از افغانستان می‌تواند به روند صلح در این کشور کمک بسزایی کند و این اقدام آمریکا نشان دهنده تمایل آنها به راه حلی سیاسی برای بحران طولانی مدت افغانستان است.
یکی از فرماندهان ارشد این گروه که در منطقه ‌ای از شمال غرب پاکستان حضور دارد به خبرگزاری فرانسه گفته که شبه‌ نظامیان طالبان انتظار نداشتند این اقدام آمریکا به این زودی کلید بخورد اما فوق‌العاده خوشحال و منتظر «خبرهای خوب دیگر» هستند.
در هفته گذشته و در آستانه این تحولات، ملاقات و مذاکراتی میان نمایندگان گروه طالبان و دولت آمریکا در ابوظبی، مرکز امارات متحده عربی برگزار شد.
یکی از پیش شرط ‌های طالبان برای گفت و گوهای مستقیم با هیات منتخب حکومت افغانستان در نشست ابوظبی، مشخص شدن جدول زمانی برای بیرون رفتن نیروهای خارجی از افغانستان بود.
بر اساس آخرین گزارش‌ها نیروهای طالبان در حال حاضر کنترل نزدیک به 61 درصد از پهنه خاکی افغانستان را در دست دارند.

پاکستان: اسلام آباد را به رغم آن که از طرفی نسبت به خروج آمریکا از افغانستان و ایجاد بحران در آینده هشدار داده است می توان به عنوان موافق نامبرد زیرا از این تصمیم دونالد ترامپ به گرمی استقبال کرده است.
«شاه محمود قریش» وزیر امور خارجه پاکستان روز شنبه در شهر مولتان در گفت و گو با رسانه‌ها از تصمیم ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج نیمی از نیروهایش از افغانستان استقبال کرد.
وی گفت که تصمیم ترامپ در این خصوص، تصمیم مناسبی برای پیشبرد مذاکرات صلح پیش روی طالبان و آمریکا است و دولت پاکستان نیز از مذاکرات صلح که چند روز پیش در ابوظبی برگزار شد ، استقبال می کند و به حمایت خود از روند صلح افغانستان ادامه می‌دهد.
«محمد فیصل» سخنگوی وزارت خارجه پاکستان نیز در همین ارتباط گفت : خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان اقدامی مثبت خواهد بود.
وی تصریح کرد که طالبان در تمام مراحل مذاکره ، روی این شرط پافشاری کرده و خواستار خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان شده است.
فیصل گفت: پیشرفت در مذاکرات صلح افغانستان برای ما خوشایند است و امیدواریم هر چه سریع‌تر نظم و امنیت در این کشور برقرار شود.
به گفته ناظران سیاسی، در صورت خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، وابستگی واشنگتن به پاکستان در رابطه با حوزه افغانستان به ‌شدت افزایش خواهد یافت.

**مخالفین خروج آمریکا از افغانستان
نیروهای امنیتی افغانستان : بر خلاف اظهارات دولت وحدت ملی بر بی‌تأثیر بودن خروج نیروهای آمریکایی در افغانستان، سران نیروهای امنیتی این کشور به ‌شدت نگران هستند که در صورت خروج نیروهای خارجی از کشورشان ، ارتش افغانستان در مقابل حملات سنگین طالبان به ‌شدت آسیب ببیند.
در کنار نیروهای امنیتی، اعضای مجلس نمایندگان افغانستان نیز در نشست عمومی روز شنبه گفتند، با توجه به وضعیت کنونی افغانستان خروج هفت هزار نیروی آمریکایی از این کشور نگران کننده است.
«کمال ناصر اصولی» یکی از نمایندگان مجلس افغانستان در این مورد گفت ، ما از آمریکایی‌ها می‌خواهیم که نیروهای امنیتی ما را تجهیز کنند و به آنها می‌گوییم تا زمانی که طالبان ضمانت قوی برای امنیت ملت نداده‌اند، شما ملت افغانستان را به این شکل رها نکنید که دوباره کشور به جنگ‌های داخلی گرفتار می شود.
«سلیمان خیل» کارشناس نظامی افغانستان بر این باور است تا زمانی که نیروهای هوایی، زمینی ، امنیتی افغان به ‌طور کامل از سوی آمریکا تجهیز نگردند ، خروج هزاران سرباز آمریکایی از افغانستان بر وضعیت امنیتی این کشور تأثیر بد خواهد گذاشت.

هند: «نروپما راؤ» سفیر هندوستان در واشنگتن و رقیب سنتی پاکستان ؛نگرانی کشورش را از احتمال قدرت گیری افراط‌ گرایان در افغانستان بعد از خروج نیروهای بین‌المللی، ابراز داشته و خواستار هماهنگی بیشتر آمریکا در مورد افغانستان گردید.
خانم راؤ گفته که ما درک می‌کنیم که بعد از 10 سال جنگ طولانی، آرزوی آشکار و واقعی برای پایان جنگ وجود دارد؛ اما به ‌صورت عادلانه، ما باید مطمئن شویم که قربانیان و تلاش‌های بزرگ صورت گرفته در یک دهه گذشته با این اقدام آمریکا از بین نخواهد رفت.
«یاشوانت سینه» ، نماینده مجلس از حزب مخالف مردم هند در محفل جداگانه‌ای در بنیاد بروکینگز در واشنگتن نیز، نگرانی خود در مورد خروج نیروهای غربی از افغانستان را عنوان کرد.
نماینده مجلس هند در این باره گفته است من بسیار نگران هستم که پاکستان به خاطر دلایل راهبردی خود، ممکن است طالبان را تشویق کند که دوباره افغانستان را در سلطه خود در آورد.
به گفته سفیر هند در آمریکا، افغانستان با کمبود ارتش مؤثر یا نیروی ضد طالبانی مواجه است که در گذشته از حمایت هند، ایران و روسیه برخوردار بود و اگر طالبان تلاش کند که سرتاسر افغانستان را بگیرد، فکر نمی‌کنم به ‌صورت آنی هیچ مقاومت محلی وجود داشته باشد.
به گفته نماینده مجلس هند، ناتو باید تا زمانی در افغانستان باقی بماند که اطمینان حاصل شود نیروهای امنیتی افغانستان توانایی مقابله با گروه طالبان را دارند.
گفتنی است به ‌رغم درخواست دونالد ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، «اسکات میلر» فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان در جریان سفرش به استان ننگرهار در واکنش به تصمیم ترامپ گفت که من تا کنون هیچ دستوری مبنی بر خروج نیروهای نظامی دریافت نکرده‌ام.
فرمانده ناتو در دیدار با استاندار و فرماندهان استان ننگرهار گفت، به شما قول می‌دهم که حضور نیروهای نظامی در افغانستان امروز مانند دیروز خواهد بود و هیچ تغییری در آینده نخواهد داشت.
وی در ادامه افزود، اما اگر دستوری بگیرم، مهم است بدانید که ما همچنان در کنار نیروهای امنیتی افغانستان ایستاده‌ایم.
مجموع هیچ یک از این گزاره های خبری موید تحقق دستور کامل خروج نیروهای آمریکا نیست همانطور که در اواخر دوره «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا نیز از خروج سربازان این کشور از افغانستان سخنانی گفته شده بود.
آساق**9473**1104**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

چرا آژانس‌های گردشگری به رپورتاژ آگهی نیاز دارند؟
وقتی پای مسافرت به میان می‌آید اتحاد و اعتماد عجیبی بین کاربران وبسایت‌های گردشگری دیده می‌شود. به طوری که، پیشنهاد مقصد بعدی برای مسافرت یک موضوع بسیار داغ در حوزه وب است. آمار و ارقام نشان می‌دهند وقتی کاربران درباره سفر یک رپورتاژ آگهی می‌خوانند، هوس مسافرت به سرشان می‌زند. بنابراین، امروزه در دنیایی که همه با گوشی‌های هوشمند سر و کار دارند، اینترنت در هر لحظه نقش تاثیرگذاری در رونق صنعت گردشگری دارد.
در تعطیلات از خرید بلیط هواپیما اجتناب کنید...
وقتی به دنبال بلیط ارزان هواپیما هستید، این مورد کاملا واضح است که نباید در تاریخ تعطیلات به دنبال بلیط ارزان هواپیما گشت. حتما بخاطر بسپارید که هفت روز قبل یا بعد از یک دوره تعطیلات شلوغ و مهم پرواز نکنید.
دیپورتی‌ها گره‌گشا هستند؟
ویژگی خاص بازار امسال اما،‌ خیز سرخابی‌ها برای بازگرداندن برخی بازیکنان قدیمی‌شان است؛ نفراتی که قبلا پرسپولیس و استقلال را به قصد حضور در تیم‌های دیگر ترک کردند و حالا معلوم نیست با چه کیفیتی، دوباره مد نظر دو باشگاه قرار گرفته‌اند.
این چهارراه دیگر گلفروش ندارد
به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند...
شریعتمداری: ورزشکاران کارگر باید در اسپانیا توانمندیهای اخلاقی را به نمایش بگذارند
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حاشیه مراسم بدرقه ورزشکاران کارگر به مسابقات جهانی اسپانیا گفت: ورزشکاران کارگر در جریان مسابقات جهانی باید با به نمایش گذاشتن توانمندی‌های اخلاقی از آنها به عنوان سفیران باارزش نام برده شود.
ورزشکاران اعزامی به جهانی اسپانیا بدرقه شدند
مراسم بدرقه ورزشکاران اعزامی به ششمین دوره مسابقات جهانی ورزش کارگری با حضور مسئولان وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی و وزارت ورزش و جوانان امروز در محل این وزارت‌خانه برگزار شد.
شطرنج بازان ایران بر روی سکوهای غرب آسیا - جدال خادم الشریعه و علی نسب برای کسب مجوز جام جهانی
شطرنج بازان ایرانی در هر دو بخش آزاد و بانوان رقابت‌های زون غرب آسیا بر روی سکوهای اول تا سوم ایستادند.
صعود اولسان هیوندای به یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا
اولسان هیوندای با برتری سه بر صفر برابر اوراوا ردز ژاپن در بازی برگشت، موفق شد به مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان ‌آسیا صعود کند.
صعود شانگهای چین به دور بعدی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا
شانگهای چین با برتری برابر چونبوک موتورز کره جنوبی موفق شد به مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا صعود کند.
تمرین مشترک تیم های تکواندو دانشجویان، نوجوانان و جوانان در هفته المپیک
تمرین مشترک تیم های ملی تکواندو ایران به مناسبت فرارسیدن هفته المپیک برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توضیحاتی درباره خانم بازداشت شده در وزارت نفت- هیچ تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی نداریم
سخنگوی دولت با بیان اینکه یک خانم بازداشت شده اظهار داشت: اینها که با شرکت‌های خارجی کار می‌کنند و معمولا اطلاعات جمع می کنند و باید دستگاه بررسی کند، نوع بیان خبری اتفاق درست نیست.
این چهارراه دیگر گلفروش ندارد
به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند...
ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران افزایش یافت
متوسط پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران از خردادماه به دو میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسیده و این در شرایطی است که ظرفیت پالایش کشور در ابتدای سال 1396 یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه بوده است و پیش‌بینی شده که این میزان تا پایان امسال به حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد.
چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
چرا آژانس‌های گردشگری به رپورتاژ آگهی نیاز دارند؟
وقتی پای مسافرت به میان می‌آید اتحاد و اعتماد عجیبی بین کاربران وبسایت‌های گردشگری دیده می‌شود. به طوری که، پیشنهاد مقصد بعدی برای مسافرت یک موضوع بسیار داغ در حوزه وب است. آمار و ارقام نشان می‌دهند وقتی کاربران درباره سفر یک رپورتاژ آگهی می‌خوانند، هوس مسافرت به سرشان می‌زند. بنابراین، امروزه در دنیایی که همه با گوشی‌های هوشمند سر و کار دارند، اینترنت در هر لحظه نقش تاثیرگذاری در رونق صنعت گردشگری دارد.