تداوم بی‌برنامگی در والیبال

15:22 ۲۰۸ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 463 0
تداوم بی‌برنامگی در والیبال

تهران- ایرنا- فدراسیون والیبال دیروز (شنبه) 2 خبر اعلام کرد که نشان از بی‌برنامگی و کوتاه‌مدت بودن تصمیمات در این فدراسیون داشت.

ایرنا

به گزارش ایرنا، این 2 خبر یکی پایان یافتن لیگ برتر تا پیش از تعطیلات نوروز و دیگری تعویق زمان برگزاری مسابقات« والیبال برفی» بود. اما این 2 خبر داستان‌هایی دارند که نشان می‌دهد در فدراسیون والیبال هیچ چیز با برنامه پیش نمی‌رود.

** پایان لیگ برتر پیش از نوروز
چند سالی است لیگ برتر والیبال ایران پیش از نوروز تمام می‌شود و بازیکنان دعوت شده به اردوی تیم ملی، پس از مدتی استراحت به تمرینات ملحق می‌شوند تا خود را برای شرکت در رقابت‌های ملی آماده کنند. به این ترتیب والیبال ایران در مقایسه با کشورهای صاحب‌نام، کوتاه‌ترین لیگ و بلندترین دوره تمرینات تیم ملی را دارد. با این وجود همیشه تیم ملی ایران مسابقات را بد شروع می‌کند و همیشه هم توجیه مربیان و بازیکنان این است که تیم به هماهنگی نرسیده است. کارشناسان والیبال چند سال است هشدار می‌دهند که کم بودن تعداد مسابقات باشگاهی در ایران و کوتاه بودن دوره برگزاری لیگ، به تیم ملی هم آسیب می‌زند.
زمانی که محمدحسین شفقی ریاست سازمان لیگ فدراسیون والیبال را بر عهده گرفت اعلام کرد که نه تنها زمان برگزاری لیگ طولانی‌تر می‌شود، بلکه مسابقات جام حذفی هم در کنار لیگ برتر و دسته یک برگزار خواهد شد. تصمیماتی که از همان ابتدا هم اجرا نشدن آنها قابل پیش‌بینی بود.
گذشته از این که جام حذفی فقط در حد حرف باقی ماند، دیروز جلسه‌ای با حضور نمایندگان باشگاه‌ها در فدراسیون والیبال برگزار شد که خروجی آن یک جمله بود: «لیگ برتر پیش از تعطیلات نوروز تمام شود.» به این ترتیب تمام وعده‌های مسئولین سازمان لیگ بر باد رفت.
پیش از برگزاری این جلسه هم مشخص بود که اکثر بازیکنان و مربیان تیم‌های لیگ برتری دوست دارند این مسابقات در کوتاه‌ترین زمان ممکن برگزار شود چون با طولانی شدن لیگ، تفاوتی در رقم قرارداد آنها به وجود نمی‌آید.
این موضوع را در کنار وعده‌هایی مانند ایجاد محدودیت برای جذب بازیکنان ملی‌پوش و جلوگیری از شرکت تیم‌های بدهکار در مسابقات بگذارید؛ وعده‌هایی که هیچ‌گاه کسی آنها را جدی نگرفت و عملی هم نشد.

** برگزاری یا برگزار نشدن والیبال برفی
جمعه 30 آذر ماه سالجاری سایت فدراسیون اعلام کرد که مسابقات والیبال برفی 4 دی در پیست دیزین برگزار می‌شود؛ یعنی فقط 5 روز پس از انتشار این خبر. سپس مصاحبه‌ای از فریدون الهامی رئیس سازمان ساحلی درباره برنامه‌ریزی برای برگزاری مسابقات منتشر شد تا معلوم شود همه‌ چیز جدی است. اما کمتر از 24 ساعت بعد، خبر دیگری در سایت فدراسیون منتشر شد مبنی بر اینکه مسابقات لغو شده و در زمان دیگری برگزار خواهد شد.
اما چه شد که والیبال برفی برای فدراسیون اهمیت پیدا کرد؟ محمدرضا داورزنی معاون وزیر ورزش و جوانان سه‌شنبه 27 آذر در مجمع سالیانه فدراسیون گفت که باید روی این رشته هم سرمایه‌گذاری شود و بلافاصله همه به یاد والیبال بازی کردن روی برف افتادند. تنها سابقه ایران در این رشته، مسابقاتی بود که زمستان 2 سال پیش برگزار شد و فقط به خاطر اینکه حامی مالی داشت فرصتی برای دید شدن پیدا کرد. والیبال روی برف نه گذشته‌ای در ایران داشت و نه از زمستان 95 تاکنون آینده‌ای.
یک نکته جالب در خبر سایت فدراسیون این است که والیبال برفی را یکی از رشته‌های المپیک زمستانی 2018 عنوان شده است. اما با یک بررسی ساده متوجه می‌شوید که والیبال نه بین رشته‌های المپیک زمستانی 2018 جایی داشت و نه برای برگزاری در المپیک 2022 برنامه‌ریزی شده است.
نکته دیگر این است که علت تغییر زمان برگزاری مسابقات هم، درخواست «تعداد زیادی از تیم‌ها» به دلیل همزمانی مسابقات با برگزاری امتحانات دانشگاه‌ها عنوان شده است. مشخص نیست وقتی هنوز سال‌ها تلاش والیبال ایران برای برگزاری مسابقات منظم در بخش‌های سالنی و ساحلی به نتیجه مطمئنی نرسیده است، چگونه «تعداد زیادی از تیم‌ها» آماده شرکت در رشته جدیدی هستند که نه تنها یک جلسه تمرین در آن را هم پشت سر نگذاشته‌اند، بلکه حتی لباس و توپ آن را هم ندارند و قوانین آن را نمی‌دانند.
ورزشی ** 2024**1597


گروه های زیر مجموعه ورزشی

دنیای ورزش
دنیای ورزش

آخرین اخبار

مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.
راز عمر طولانی چیست؟
برخی از مناطق به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌اند تا ماده غذایی خاصی را در حد مطلوب مصرف کنند.
سوپراسپرت جدید شورولت- عکس
خودروساز آمریکایی شورولت از جدیدترین محصول خود "Corvette C8 Stingray (2020)" رونمایی کرد.
۵ روش برای سرکوب اضطراب
از عوامل مشترک به وجود آورنده اضطراب می‌توان به روز اول کار در محلی جدید یا هنگام ارائه یک موضوع برای افراد زیاد٬ اشاره کرد.
روند کاهشی قیمت طلا در آینده ادامه‌دار است؟
نایب رئیس اول اتحادیه طلا تهران درباره وضعیت بازار طلا توضیحاتی ارائه داد.
غیبت رضایی از لیست بروژ برای دیدار با اسپورتینگ
مهاجم ایرانی کلوب بروژ در لیست تیمش برای بازی دوستانه با اسپورتینگ پرتغال قرار نگرفت.
دلیل توقیف نفتکش انگلیسی از زبان یک منبع نظامی آگاه
یک منبع نظامی آگاه در رابطه با دلیل توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز گفت: این نفتکش که توسط نیروی دریایی سپاه توقیف شده است از مسیر خلاف کشتیرانی در تنگه هرمز عبور می‌کرد.
تکذیب حمله مسلحانه به امام جمعه گرمسار
معاون فرماندار گرمسار با اشاره به شایعات مطرح شده درباره حمله مسلحانه به امام جمعه گرمسار گفت: این شایعه کذب محض بوده و صحت ندارد.
واکنش آمریکا به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران
شورای امنیت ملی آمریکا جمعه شب اعلام کرد از توقیف نفتکش انگلیس توسط ایران مطلع شده است.
تعداد خدمه نفتکش توقیف شده انگلیسی توسط ایران
نفتکش توقیف شده انگلیسی 23 خدمه دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.