92.18 درصد جامعه هدف کردستان باسواد است

13:50 ۱۷۸ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 201 0
92.18 درصد جامعه هدف کردستان باسواد است

سنندج - ایرنا - سرپرست معاونت سواد آموزی آموزش و پرورش کردستان گفت: براساس آخرین آمارها در حال حاضر 92.18 درصد جامعه هدف این استان (10 تا 49 سال) باسواد و حدود 50 هزار نفر معادل 7.82 درصد بیسواد هستند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، صدیقه عبداللهی روز یکشنبه به مناسبت هفته سواد آموزی در نشست خبری اظهار داشت: از جمعیت 265 هزار و 104 نفری بیسواد بالای 6 سال استان 182 هزار و 854 نفر بالای 50 سال و خارج از جامعه هدف هستند.
وی افزود: از این تعداد 82 هزار و 250 نفر در جامعه هدف و در رنج سنی 10 تا 49 سال قرار دارند که 92.18 درصد از آنان باسواد و 7.82 درصد نیز بیسواد هستند.
عبداللهی اضافه کرد: در میان جامعه هدف ما شاخص باسوادی مردان 96.33 درصد و زنان نیز 87.9 درصد و شاخص بیسوادی نیز در میان زنان 12.1 درصد و در میان مردان 3.67 درصد است.
وی با اشاره به رشد شاخص های سوادآموزی در استان نسبت به سال گذشته یادآور شد: براساس آمارهای موجود تا اول دی امسال پوشش دوره سوادآموزی در استان به 94 درصد، در دوره انتقال به 108.9 درصد و در دوره تحکیم نیز به 102.72 درصد رسیده که نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

** بیشترین درصد بیسوادی مربوط به زنان روستایی است
عبداللهی در ادامه با بیان اینکه بیشترین درصد بیسوادی استان در بین اقشار مختلف، زنان روستایی با 36.6 درصد است، گفت: بیشترین درصد باسواد در بین قشرهای مختلف جامعه نیز مردان شهری با 90.8 درصد است.
وی با بیان اینکه براساس سرشماری سال 95 در جمعیت 6 سال به بالای استان 81.5 درصد باسواد و 18.5 درصد بی سواد هستند، تاکید کرد: میزان باسوادی این رده سنی نسبت به سرشماری سال 90 با 3.8 درصد رشد روبرو شده است.
سرپرست معاونت سوادآموزی آموزش و پرورش کردستان افزود: در رده سنی کمتر از 30 سال نیز وضعیت باسوادی استان 98.4 درصد بوده و در رنج سنی 30 تا 40 سال نیز استان با میانگین کشوری برابر است.
وی با بیان اینکه مشکل اصلی استان در رده سنی 40 سال به بالا قرار دارد، اظهار داشت: حدود 70 درصد بیسوادان جامعه هدف 10 تا 49 سال ما در رده سنی 40 سال به بالا هستند.
عبداللهی همچنین به برنامه های اولویت دار معاونت سوادآموزی استان کردستان اشاره کرد و یادآور شد: ریشه کنی بی سوادی در گروه سنی 10 تا 49 سال، توسعه مراکز یادگیری محلی سواد آموزی،تقویت مشارکت بین بخشی و افزایش ظرفیت همکاری دستگاه ها از جمله برنامه های اولویت دار در این استان است.
وی بهبود توانمندی و شایستگی های آموزش دهندگان، تقویت نظارت مستقیم و غیر مستقیم بر فرآیندهای آموزشی و تقویت نقش شورای پشتیبانی سواد آموزی در راستای بهره گیری از ظرفیت های استان را از دیگر برنامه های اولویت دار اعلام کرد.
سرپرست معاونت سوادآموزی آموزی و پرورش کردستان به طرح های در دست اجرا نیز اشاره کرد و گفت: راه اندازی حلقه های کتاب و کتابخوان، تشکیل حلقه های 10 نفره برای تثبیت و تحکیم سواد در بین سواد آموزان و آموزش اولیای بیسواد دانش آموزان از جمله این طرح ها و برنامه ها است.
وی اضافه کرد: اجرای طرح خواندن با خانواده را از دیگر طرح های استان است و براساس آن کتاب های کاربردی برای تقویت مهارت خواندن و نوشتن در اختیار سواد آموز قرار می گیرد.
در حال حاضر بیش از یک هزار و 400 نفر آموزش دهنده در راستای آموزش بی سوادان در استان کردستان فعالیت می کنند.
هفتم دی سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی به فرمان امام خمینی(ره) است، یکم تا هفتم دی به عنوان هفته نهضت سوادآموزی نامگذاری شده است.
7348/9102


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

پیشگیری از ابتلا به دیابت و چاقی با نور خورشید
مطالعات و پژوهش‌های جدیدی که توسط دانشمندان استرالیایی انجام گرفته نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض نور خورشید در جلوگیری از ابتلا به دیابت و چاقی تاثیرگذار است.
دلایل حالت تهوع بعد از نوشیدن چای سیاه
باید بدانید که استفراغ پس از نوشیدن چای به مارک چای یا سرد و گرم بودن آن ارتباطی ندارد. بلکه مقصر اصلی همه سرگیجه‌ها و تهوع‌های شما چیزی نیست جز، «تانین» که به آن «تانن» و «جوهر مازو» هم می‌گویند.
راه‌اندازی نخستین آکادمی تخصصی تیروکمان
مدیر تخصصی آکادمی تیروکمان هدف از راه‌اندازی این آکادمی را تخصصی کردن و استانداردسازی رشته تیروکمان عنوان کرد و گفت: سعی داریم با تخصصی کردن تیروکمان در آینده کمانداران مطرح و قوی را تزریق تیم ملی کنیم.
صبحانه هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند
یکی از راههای کاهش سطح کلسترول بالا، شروع به مصرف بعضی از مواد غذایی خاص، درست لحظه بیدارشدن صبحگاهی است.
نوشیدنی ای که از ایبوپروفن قوی تر است
نتایج مطالعات محققان آمریکایی نشان داد که نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه از مسکن‌هایی چون ایبوپروفن در تسکین حساسیت به درد ناشی از کمبود خواب موثرتر است.
مصرف شیر بر سلامت مغز چه تأثیری دارد؟
مطالعه جدید محققان نشان می‌دهد که مصرف شیر مغز را جوان نگه می‌دارد.
باکتری‌های داروخوار را بشناسید!
پژوهشگران دریافتند باکتری‌های روده به حدی عملکرد قوی دارند که می‌توانند بر دارو‌های داخل بدن افراد تأثیر بگذارند.
کی روش: قطر نشان داد چرا همه باید به این تیم احترام بگذارند
سرمربی تیم ملی کلمبیا عملکرد دفاعی قطر را برجسته و اعلام کرد همه باید همیشه به این تیم احترام بگذارند.
سه سوته پوست صورتتان را دگرگون کنید
در اینجا ماسکی را به شما معرفی می‌کنیم که در 5 دقیقه رویای شما برای داشتن پوستی زیبا، شفاف و تازه را برآورده می‌کند.
صعود کلمبیا به یک چهارم نهایی کوپا آمه ریکا
تیم ملی فوتبال کلمبیا با شکست قطر توانست به مرحله یک چهارم نهایی کوپا آمه ریکا ۲۰۱۹ برزیل صعود کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان و فرانسه: هنوز هم زمان وجود دارد اما تنها زمان کم!
وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن هشدار به احتمال خطر درگیری در منطقه خلیج فارس، خویشتنداری همه طرف‌های درگیر را خواستار شدند.
چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟
نماینده شرکت ملی نفت در بورس گفت: انتظار می‌رود در هفته‌های آینده حجم معاملات فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی افزایش یابد که برای این مساله نیز سازوکارهای لازم را در نظر گرفته‌ایم، اما این‌که این اتفاق چه زمانی محقق می‌شود بستگی به مشتریان این بازار دارد.
ساخت نامعمول سریال «چرنوبیل» و پخش غیرمتعارف آن در ایران
مینی‌سریال «چرنوبیل» درباره حادثه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین اتفاق افتاد و باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخشی از غرب شوروی سابق شد، از برخی رسانه‌های جهان در حال پخش است.
ترفند طلافروشان برای کسب سود بیشتر
برخی از واحد‌های طلافروشی از بی اطلاعی مشتریان سوء استفاده کرده و برای کسب سود بیشتر دست به ترفند‌هایی می‌زنند
راهکارهای کلیدی برای تربیت فرزندان
برای ایجاد تمایل کودکان به رعایت نظم، می‌توان آن‌ را به‌صورت یک بازی مطرح کرد.