92.18 درصد جامعه هدف کردستان باسواد است

13:50 ۸۷ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 165 0
92.18 درصد جامعه هدف کردستان باسواد است

سنندج - ایرنا - سرپرست معاونت سواد آموزی آموزش و پرورش کردستان گفت: براساس آخرین آمارها در حال حاضر 92.18 درصد جامعه هدف این استان (10 تا 49 سال) باسواد و حدود 50 هزار نفر معادل 7.82 درصد بیسواد هستند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، صدیقه عبداللهی روز یکشنبه به مناسبت هفته سواد آموزی در نشست خبری اظهار داشت: از جمعیت 265 هزار و 104 نفری بیسواد بالای 6 سال استان 182 هزار و 854 نفر بالای 50 سال و خارج از جامعه هدف هستند.
وی افزود: از این تعداد 82 هزار و 250 نفر در جامعه هدف و در رنج سنی 10 تا 49 سال قرار دارند که 92.18 درصد از آنان باسواد و 7.82 درصد نیز بیسواد هستند.
عبداللهی اضافه کرد: در میان جامعه هدف ما شاخص باسوادی مردان 96.33 درصد و زنان نیز 87.9 درصد و شاخص بیسوادی نیز در میان زنان 12.1 درصد و در میان مردان 3.67 درصد است.
وی با اشاره به رشد شاخص های سوادآموزی در استان نسبت به سال گذشته یادآور شد: براساس آمارهای موجود تا اول دی امسال پوشش دوره سوادآموزی در استان به 94 درصد، در دوره انتقال به 108.9 درصد و در دوره تحکیم نیز به 102.72 درصد رسیده که نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

** بیشترین درصد بیسوادی مربوط به زنان روستایی است
عبداللهی در ادامه با بیان اینکه بیشترین درصد بیسوادی استان در بین اقشار مختلف، زنان روستایی با 36.6 درصد است، گفت: بیشترین درصد باسواد در بین قشرهای مختلف جامعه نیز مردان شهری با 90.8 درصد است.
وی با بیان اینکه براساس سرشماری سال 95 در جمعیت 6 سال به بالای استان 81.5 درصد باسواد و 18.5 درصد بی سواد هستند، تاکید کرد: میزان باسوادی این رده سنی نسبت به سرشماری سال 90 با 3.8 درصد رشد روبرو شده است.
سرپرست معاونت سوادآموزی آموزش و پرورش کردستان افزود: در رده سنی کمتر از 30 سال نیز وضعیت باسوادی استان 98.4 درصد بوده و در رنج سنی 30 تا 40 سال نیز استان با میانگین کشوری برابر است.
وی با بیان اینکه مشکل اصلی استان در رده سنی 40 سال به بالا قرار دارد، اظهار داشت: حدود 70 درصد بیسوادان جامعه هدف 10 تا 49 سال ما در رده سنی 40 سال به بالا هستند.
عبداللهی همچنین به برنامه های اولویت دار معاونت سوادآموزی استان کردستان اشاره کرد و یادآور شد: ریشه کنی بی سوادی در گروه سنی 10 تا 49 سال، توسعه مراکز یادگیری محلی سواد آموزی،تقویت مشارکت بین بخشی و افزایش ظرفیت همکاری دستگاه ها از جمله برنامه های اولویت دار در این استان است.
وی بهبود توانمندی و شایستگی های آموزش دهندگان، تقویت نظارت مستقیم و غیر مستقیم بر فرآیندهای آموزشی و تقویت نقش شورای پشتیبانی سواد آموزی در راستای بهره گیری از ظرفیت های استان را از دیگر برنامه های اولویت دار اعلام کرد.
سرپرست معاونت سوادآموزی آموزی و پرورش کردستان به طرح های در دست اجرا نیز اشاره کرد و گفت: راه اندازی حلقه های کتاب و کتابخوان، تشکیل حلقه های 10 نفره برای تثبیت و تحکیم سواد در بین سواد آموزان و آموزش اولیای بیسواد دانش آموزان از جمله این طرح ها و برنامه ها است.
وی اضافه کرد: اجرای طرح خواندن با خانواده را از دیگر طرح های استان است و براساس آن کتاب های کاربردی برای تقویت مهارت خواندن و نوشتن در اختیار سواد آموز قرار می گیرد.
در حال حاضر بیش از یک هزار و 400 نفر آموزش دهنده در راستای آموزش بی سوادان در استان کردستان فعالیت می کنند.
هفتم دی سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی به فرمان امام خمینی(ره) است، یکم تا هفتم دی به عنوان هفته نهضت سوادآموزی نامگذاری شده است.
7348/9102


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

نوروز؛ شادمانی با رنگین کمانی از اقوام ایرانی
"نوروز در کشوری مثل ایران که داری تنوع فرهنگی اقوام گوناگون است، مهمترین و با اهمیت‌ترین ویژگی این رسم و آئین کهن است".
مصدق و نهضت ملی ایران
برخلاف پندار رایج و البته نادرست موجود در میان بسیاری از محققان، نهضتی که مصدق آن را رهبری می‌کرد، محدود به ملی شدن نفت ایران نبود؛ نهضت ملی شدن نفت در ایران، بخشی از یک نهضت بزرگ‌تر و با ابعاد گسترده به‌نام نهضت ملی ایران بود.
استاندار مازندران خواهان حساسیت ملی به خسارت سیل شد
ساری-ایرنا- استاندارمازندران خواهان حساسیت ملی نسبت به وقوع حادثه سیل اخیر این استان و کمک مالی و اعتباری برای جبران این خسارت ها شد.
50 کردستانی بر اثر استفاده از مواد آتش زا راهی بیمارستان شدند
سنندج - ایرنا - معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: بر اثر انفجار مواد محترقه در حوادث شب نوروز تا ساعت 21 چهارشنبه، 50 نفر به بیمارستان های کردستان اعزام شدند.
ترافیک محور تهران- مشهد در محدوده سمنان پرحجم و سنگین است
سمنان- ایرنا- رئیس پلیس راه استان سمنان گفت: تردد خودروها در محور تهران- مشهد در محدوده استان سمنان پرحجم و سنگین است.
سطح آب گرگانرود در محدوده شهر گنبد کاهش یافت
گنبدکاووس - ایرنا - جریان آب رودخانه گرگانرود در محدوده گنبدکاووس از بعداز ظهر چهارشنبه روند کاهشی به خود گرفت و مشاهدات عینی خبرنگار ایرنا در چهارشنبه شب، حاکی از کاهش حدود یک متری سطح آب این رودخانه در محدوده پل گدم آباد گنبد است.
فرماندار مهدیشهر: محور شهمیرزاد به ساری بازگشایی شد
سمنان- ایرنا- فرماندار مهدیشهر گفت: محور شهمیرزاد- کیاسر، یکی از راه های ارتباطی استان های سمنان و مازندران که از ظهر امروز به خاطر ریزش بهمن مسدود بود بازگشایی شد.
مستخدم بانک قبل از فرار با پول ها دستگیر شد
تهران- ایرنا- رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ گفت: نیروی خدماتی یک بانک که با همدستی یکی از دوستانش اقدام به سرقت از صندوق امانات بانک کرده بود، قبل از فرار دستگیر شد.
فرودگاه گرگان رکورد بارندگی در آسیا را شکست
گرگان - ایرنا - مدیرکل هواشناسی استان گلستان با یادآوری استمرار بارندگی در این خطه شمالی گفت که ثبت 156.1 میلی متر باران در ایستگاه فرودگاه گرگان بالاترین میزان بارش در فرودگاه های قاره آسیا طی دو روز گذشته محسوب می شود.
سیلاب گنبد، برنامه های نوروزی را تحت تاثیر قرار داد
گنبدکاووس - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس با بیان اینکه سیلاب و آبگرفتگی شهر گنبدکاووس، برنامه های نوروزی این اداره را تحت تاثیر قرار داده است، بر اجرای این برنامه های با چند روز تاخیر تصریح کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
چوپان عشایر در سرمای خراسان شمالی یخ زد
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره امور عشایر مانه و سملقان گفت: یک چوپان عشایر اهل استان گلستان در این شهرستان خراسان شمالی سه شنبه شب دچار سرمازدگی شد و فوت کرد.
علفه سنت یک روز مانده به عید در تربت حیدریه
تربت حیدریه - ایرنا - مراسم 'علفه' یا 'عرفه' از سنن ویژه نوروز بین مردم تربت حیدریه از جایگاه رفیعی برخوردار است که یک روز مانده به عید برگزار می شود.
کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا-حریفان کشتی گیران ایران مشخص شدند
قرعه کشی هفت وزن مسابقات کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا برگزار شد.
جگرخوری گرگانی ها  * جابر مقصودی
تندیس علامه ملا عبدالله بهابادی رونمایی شد
نگاهی به جاذبه های تاریخی تربت جام
علفه سنت یک روز مانده به عید در تربت حیدریه
60 المان نوروزی در سبزوار نصب شد
آیین عمامه گذاری طلاب در قم برگزار شد
پای هفت سین معنویت
31 هزار و 865 نفر در مساجد خراسان رضوی معتکف شدند
آیین جشن میلاد امام علی(ع) در دفتر رهبری در قم برگزار شد
عطر علوی در حرم مطهر رضوی پیچید