تخریب بازار وکیل شمالی، واقعیت یا جنجال

16:00 ۲۴ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 55 0
تخریب بازار وکیل شمالی، واقعیت یا جنجال

شیراز-ایرنا- هشدار اعضای شورای اسلامی شهر شیراز و کمک خواهی آنها از عالی ترین مقام اجرایی کشور درباره تخریب بازار وکیل شمالی در حالی است که به گفته مسئولان میراث فرهنگی استان فارس وضعیت بحرانی که از سوی شوراییان مطرح شده صحت ندارد و مرمت این بازار نیز در حال انجام است.

ایرنا

به گزارش ایرنا رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز، بیست و هشتم آذرماه 98 در دیدار با اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در مورد تخریب بازار وکیل شمالی هشدار داد و از احتمال اینکه هر لحظه ممکن است سقف این بازار بر سر مردم و بازاریان آوار شود، سخن گفت.
سولماز دهقانی افزود: بازار وکیل شمالی در حال فروریختن است و فریادرسی نیست، نه شهرداری بودجه‌ای برای مرمت دارد و نه این مساله برای میراث فرهنگی مهم است.
وی، با بیان اینکه اعتبارات استانی پاسخگوی بحران بازار وکیل نیست، اظهار داشت: چندین بار این موضوع را با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در میان گذاشته‌ایم اما انگار آنها مسایل مهمتری دارند.
دهقانی ادامه داد: برخی طرح ‌های گردشگری شهر شیراز به اعتبارات ملی نیازمند است و با این اعتبارات قطره چکانی نمی‌توانیم شهر گردشگر پذیر داشته باشیم.

**شهروندان به کمپین نجات بازار وکیل بپیوندند
نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز یکم دی ماه 97 با انتشار توئیتی در فضای مجازی از رئیس جمهوری خواست که برای جلوگیری از تخریب بازار وکیل تدبیری بیندیشد.
در توییت ابراهیم صبوری آمده: بازار وکیل شمالی در حال فرو ریختن است و از رئیس جمهوری انتظار داریم با تدابیر ویژه، این بنای عظیم تاریخی دوره زندیه را نجات دهد.
صبوری از شهروندان نیز دعوت کرده که به کمپین نجات بازار وکیل بپیوندند.
میراث فرهنگی و تاریخی هر شهری، عناصر مهم و شاخص در توسعه گردشگری و در نهایت پیشرفت و آبادانی آن شهر به شمار می آید و حفظ و حراست از این میراث نیز جزو اولویت های مهم محسوب می شود به همین سبب مردم از مسئولان و دستگاه های متولی انتظار دارند که در این مورد از هیچ تلاشی فروگذاری نکنند.

**احتمال تخریب بازار وکیل شمالی صحت ندارد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، موضوع وضعیت بحرانی بازار وکیل و احتمال تخریب آن را به شدت رد کرد.
مصیب امیری، یکشنبه (دوم دی 97) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهارات اعضای شورای اسلامی شهر شیراز در باره وضعیت بازار وکیل شمالی را غیر کارشناسی دانست و اظهار داشت: با وجود اینکه در سال جاری هنوز اعتبارات بازار وکیل از مرکز داده نشده، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از ابتدای سال 97 تا کنون سه میلیارد ریال صرف بهسازی پشت بام و سبک سازی آن کرده که تمام مستندات آن نیز موجود است.
وی، با اشاره به عایق سازی سنگین پشت بام این بازار در دوران های گذشته، گفت: 70 درصد سقف بازار وکیل شمالی در سال 97، سبک سازی و ترک های آن ترمیم و در نهایت ایزگام و آجر فرش شده است.
به گفته امیری، کف سازی این بازار نیز در سال جاری از سوی شهرداری شیراز انجام شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، افزود: مطرح کردن تخریب بازار وکیل کلی گویی است و این مجموعه به هیچ عنوان در حال تخریب نیست.
امیری ادامه داد: کمک خواهی اعضای شورای اسلامی شهر شیراز برای بهبود وضعیت بازار وکیل شمالی از رئیس جمهوری بدان معنی است که دولت به طور ویژه به این مساله ورود پیدا کند در صورتی که دولت تا کنون سهم خود را در این زمینه انجام داده است.

**بازاریان سهم خود را پرداخت کنند
امیری بیان کرد: لازم است کسبه بازار وکیل و فعالان این بازار نیز برای بهسازی و مرمت این مجموعه مشارکت داشته باشند و سهم خود را بپردازند در صورتی که اکنون آنها سهم حداقلی در ترمیم و بهسازی این مکان دارند.
وی ادامه داد: بازار وکیل، محلی عمومی است و قانون مشخص کرده که برای بهسازی آن 80 درصد بازاریان و 20 درصد دولت مشارکت داشته باشند.
مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: بازاریان اگر در هر نقطه از این کلان شهر فروشگاه داشتند باید اقدام به ترمیم و بهسازی آن می کردند در صورتی که کسبه بازار وکیل به دلیل تاریخی بودن این مکان از مزایای ویژه تری نسبت به سایر بازاریان شیراز برخوردار هستند.
امیری افزود: بازار وکیل روزانه محل عبور و مرور تعداد کثیری از گردشگران داخلی و خارجی است و به تبع آن کسبه این مکان از فروش بیشتری برخوردارند و رونق اقتصادی همیشه در این مجموعه وجود دارد.
وی، با اشاره به اینکه در شرایط موجود متاسفانه کسبه بازار وکیل سهم زیادی برای ترمیم و بهسازی این بنا هزینه نمی کنند، بیان داشت: بیشتر تقاضاها در باره ترمیم و مرمت بازار وکیل از دولت می شود در حالی که دولت به سهم خود در این محل کار انجام داده و در آینده هم انجام خواهد داد.
این مقام مسئول ادامه داد: بازاریان شیراز متاسفانه مشارکت درستی برای بهسازی این بنا ندارند در حالی که بازارهای تاریخی زیادی در کشور نظیر بازار تبریز وجود دارد که بازاریان در مرمت و بهسازی آن مشارکت کرده و این بناها بعد از ترمیم نیز ثبت میراث جهانی شده اند.
امیری اضافه کرد: بسیاری در شیراز برای انجام این کار تنها از دولت و میراث فرهنگی توقع دارند در صورتی که دولت تکلیف خود را در این مورد انجام داده و همواره بازار وکیل جزو اولویت ها بوده است.
مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: بهسازی بازار وکیل هر ساله در دستور کار میراث فرهنگی قرار داشته و سال آینده نیز برنامه ریزی جامعی برای ترمیم و بهسازی این مکان تاریخی در نظر داریم.
بازار وکیل شیراز که متعلق به دوران زندیه و در بافت قدیم شیراز واقع شده است، هفدهم تیرماه سال 51 خورشیدی با شماره 924 در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید.
این انتظار در بین دوستداران میراث فرهنگی و شهروندان شیرازی وجود دارد که همه دستگاه های متولی بافت تاریخی شیراز در عمل از این میراث ارزشمند حفاظت کنند.
9873 /6118


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

کاربرد‌های غیر خوراکی شکر؛ دشمن کرم و نگهدارِ پنیر
جالب‌است بدانید که برخلاف تصور ‏خیلی‌ها شکر علاوه بر مصرف در انواع غذا و نوشیدنی‌ها کاربرد‌های دیگری نیز در سلامت، شست‌وشو، ‏باغبانی، زیبایی و... دارد. ‏
دلتنگی‌های شجاع خلیل زاده برای هواداران
شجاع خلیل زاده با وجود مصدومیتی که دارد، همچنان تمرینات پرفشار خود را همراه پرسپولیسی‌ها در کمپ قطر ادامه می‌دهد.
دفاع تراکتوری‌ها از خرج‌های میلیاردی زنوزی
رئیس هیئت‌مدیره باشگاه تراکتورسازی با بیان این موضوع که باشگاه تبریزی دولتی نیست از خرج‌هایی که طی این مدت انجام شده دفاع کرد.
زاهدی: با دامیانوویچ زوج می‌شویم
یکی از سورپرایزهای فصل نقل‌وانتقالات، حضور شهاب زاهدی در باشگاه کره جنوبی بود.
حاجیلو: باید یک مربی همتراز کی‌روش بیاوریم
در حالی استقلال تهران این روزها در ترکیه اردوی تدارکاتی خود را برپا کرده که این مساله حواشی مختلفی را نیز در پی داشته از جمله عدم حضور در کمپ قطر و اینکه فعلا خبری از جذب بازیکن جدید هم نشده
باور نکنید، دل پرسپولیسی‌ها با تیم ملی است
در حالی که قرار بود تیم ملی فوتبال کشورمان در آرامش و در فضایی پر از امید در جام ملت‌های آسیا حضور پیدا کند اما هر روز حاشیه‌های خواسته و ناخواسته برای این تیم و البته باشگاه‌ها به وجود می‌آید که شاید خود اعضای تیم ملی و باشگاه‌ها در این زمینه کمترین نقش را داشته باشند.
کره متکی به ستاره، ایران متکی به تیم
کره مغرورانه کار خودش را شروع کرد، شک نداشت که با سربلندی راهی دور بعدی می‌شود و گویا به اهمیت نوع صعود خود فکر نکرده بود، فارغ از نتیجه کسب‌شده، اتفاق مهمی که رخ داد این بود، کره‌جنوبی در مسیر صعود، از غرور و بزرگی وعده داده شده خود، کوتاه آمد و دست کشید.
روز‌های آرام نقل و انتقالات فوتبال ایران
نقل و انتقالات فوتبال ایران در کوران جام ملت‌های آسیا هم پیگیری می‌شود.اما فعلا همه چیز آرام است و هنوز بمب بزرگی در لیگ برتر نترکیده است.
زمان تمرین تیم‌ملی مشخص شد
تیم‌ملی ایران امروز یک جلسه تمرینی در الوصل خواهد داشت و بعد از ظهر هم این شهر را ترک می‌کند و به شهر ابوظبی برمی‌گردد. تیم‌ملی امروز دو گروه خواهد شد و یک گروه در هتل تمرین می‌کنند و گروه دیگر روی زمین چمن.
پشت پرده جدایی کی‌روش از تیم‌ملی
کارلوس کی‌روش علاقمند بود قراردادش تا پایان جام‌جهانی 2022 قطر تمدید شود ولی خیلی زود به این نتیجه رسید وقتی او 6 ماهه بسته‌اند یعنی دیگر نمی‌خواهد در تیم‌ملی بماند. بدین ترتیب باید کار کارلوس و ایران را بعد از جام ملت‌ها تمام شده دانست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی آثار زیان‌باری برای زیست شهری دارد
عضو شورای شهر تهران گفت: برگزاری نمایشگاه در مصلی آثار زیان‌باری برای زیست شهری دارد و وضعیت ترافیک را تشدید می‌کند.
راز نگاه مرموز «مونالیزا» فاش شد
بسیاری معتقدند چشم‌های نقاشی «‌مونالیزا» اثر «لئوناردو داوینچی»‌ هنگامی که در سراسر اتاق حرکت می‌کنند آنها را دنبال می‌کند. این پدیده با نام «‌اثر مونالیزا» شناخته شده است اما تحقیقات جدید چنین ادعایی را رد می‌کند.
هشدار  امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس
حدیث امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس را در اینجا بخوانید.
کاملا سفید، کاملا زمستان؛ برف در ۲۹ استان
سازمان هواشناسی کشور برای امروز در ۲۹ استان کشورمان بارش "برف و باران" پیش‌بینی کرد.
آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم- «محمدرضا هنرمند» و «سمفونی نهم»
محمدرضا هنرمند متولد سوم مرداد ۱۳۳۲ کارگردان سریال های موفق «زیر تیغ» و «کاکتوس» ۱۶ سال هیچ فیلم سینمایی را جلوی دوربین نبرد تا این که اواخر سال گذشته «سمفونی نهم» را کارگردانی کرد.
هفت جشنواره در خلخال برگزار می شود
گردشگری مهمترین فرصت توسعه کرمانشاه است
دریافت غذای متبرک رضوی با ثبت کد ملی میسر است
یک خانه در گذر تاریخی معزی دزفول فروریخت
مقصد 40 درصد گردشگران خارجی اماکن تاریخی و فرهنگی است
امسال 60 پروژه گردشگری در استان تهران به بهره برداری رسید
سکه های تاریخی در یکی از محلات تبریز کشف شد
اراضی محوطه تاریخی موشه لان تپه البرز از دست متصرفان آزاد شد
آغاز مطالعه سکه‌های کشف شده در محله «شنب غازان» تبریز
بازدید ظریف از طرح توسعه حرم امام حسین(ع)