رادیو بحران در پایتخت راه اندازی می شود

15:36 ۹۰ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 161 0
رادیو بحران در پایتخت راه اندازی می شود

تهران- ایرنا- رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، از راه اندازی رادیو بحران با هدف ارتقای آگاهی و آمادگی شهروندان تهرانی در مواجهه با مخاطرات طبیعی و غیرطبیعی خبر داد و گفت: این رادیو دو یا سه ماه آینده راه اندازی می شود.

ایرنا

احمد صادقی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اعلام این خبر اظهار داشت: برنامه سازی رادیو بحران با سه محور آموزش قبل، هنگام و بعد از بحران طراحی شده و قرار است این رادیو با تولید برنامه های آموزشی و خبری منجر به افزایش آگاهی عمومی نسبت به حوادث طبیعی و غیرطبیعی در میان شهروندان تهرانی شود.
وی ادامه داد: هدف از راه اندازی این رادیو آموزش عمومی آمادگی شهروندان تهرانی در برابر فاجعه، اطلاع رسانی به عموم مردم هنگام مواجهه با خطر و ارائه تصوری درست از چگونگی تاثیر خطر بر آنها است.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران توضیح داد: همچنین بالابردن آگاهی های عمومی در مورد خطر، هدایت رفتار عمومی از جمله رفتار کاهش خطر قبل از وقوع فاجعه، رفتار آمادگی قبل از وقوع فاجعه، رفتار پاسخ پس از وقوع فاجعه، رفتار پاسخ پس از وقوع فاجعه و هشدار به عموم نیز از اهداف بلند مدت و کوتاه مدت راه اندازی این رادیو در سطح کلانشهر تهران است.
صادقی اضافه کرد: بالا بردن سطح آگاهی تنها این نیست که به شهروندان بگوییم در معرض خطری خاص هستند. آنها همچنین باید در مورد نحوه تاثیرگذاری خطر بر آنها، کارهای مخاطره آمیز، مکان و زمان احتمالی خطر مطلع شوند. آنها باید نوع خطر و رابطه آن با خود و با عموم مردم را درک کنند تا به طور موثر به درک، پردازش و عمل بر اساس اطلاعات بعدی بپردازند.
وی تصریح کرد: هنگامی که مخاطبان این رادیو به اندازه کافی و مناسب در مورد خطر اطلاع یافتند، آماده دریافت و پردازش اطلاعات برای انجام اقدام لازم به منظور کاهش آسیب پذیری می شوند، این اطلاعات آنها را آماده اخذ یک یا چند مورد از مقوله های خطر از جمله رفتار کاهش خطر قبل از فاجعه، رفتار آمادگی قبل از فاجعه، رفتار پاسخ پس از فاجعه و رفتار احیای پس از فاجعه می کند.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اظهار داشت: هدف نهایی از راه اندازی رادیو بحران، آموزش عمومی مدیریت فاجعه و هشدار دادن است. هشدارها برای آگاه کردن و برقراری ارتباط با مخاطبان در مورد خطر، احتمال افزایش و وقوع آن و ارائه آموزش معتبر برای اقدامات مناسب در برابر حادثه، صادر می شوند.
وی با بیان اینکه پیام های «هشداردهنده» از پیام های «آگاهی» متفاوت هستند، زیرا آموزش گیرندگان را برای اقدام فوری آموزش می دهند، افزود: مانند تمام تلاش های اطلاع رسانی خطر، پیام ها و سیستم های انتقال هشدار باید برای ارائه خدمات به طیف گسترده ای از افراد جامعه، بدون در نظر گرفتن مکان و زمان طراحی شوند.
صادقی گفت: این رادیو با هشدارهایی که منتشر می کند، می تواند مردم را از خطر یا فاجعه قریب الوقوع آگاه کند و به آنها در مورد اقداماتی که باید قبل، در طول و پس از خطر انجام دهند، آموزش دهد و مخاطبان این رادیو نیز می توانند به برنامه های آموزشی و آگاهی بخش آن در خانه، مدرسه، محل کار، فضاهای عمومی و اتومبیل از طریق رادیو و گوش های تلفن همراه گوش دهند.
وی افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است در تولید و پخش برنامه‌ های آموزشی و آگاهی رسانی این رادیو از کارشناسان، نویسندگان و عوامل تولید متخصص بحران، هنرمندان و اساتید صاحب نظر برای ارتقای سطح آمادگی عموم مردم در مواقع بحران‌های طبیعی، غیرطبیعی و انسان ساخت استفاده شود.
اجتمام**7029*1834


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

اعتبارات کافی برای آبخیزداری و مقابله با سیل تخصیص نمی یابد
گنبدکاووس - ایرنا - رئیس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه منشاء سیل حوزه آبخیز است، گفت: اعتبارات تخصیصی برای انجام اقدامات زیربنایی در زمینه آبخیزداری به منظور مقابله اساسی و ریشه ای با مخاطرات سیل، کافی نبوده و پاسخگوی نیازها نیست.
حدود 2.5 تن گوشت غیربهداشتی در همدان کشف شد
همدان - ایرنا - مسئول طرح سلامت نوروزی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: 2 تن و 300 کیلوگرم گوشت قرمز خارج از چرخه مصرف در شهر همدان کشف و معدوم شد.
سیل و برف 180 میلیارد تومان به کشاورزی شرق مازندران خسارت زد
ساری-ایرنا- نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی برآورد اولیه خسارت سیل و برف مزارع کشاورزی شرق استان را افزون بر یکهزار و 800 میلیارد ریال اعلام کرد.
خسارت 11 هزار میلیارد ریالی سیل به کشاورزی گلستان
گرگان - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی گفت که بروز سیل در گلستان حدود 11 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی، باغبانی و دامی این استان خسارت وارد کرد.
ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین است
تهران - ایرنا - رئیس مرکز اطلاعات و کنترل راهور نیروی انتظامی گفت: ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین اما پر حجم و روان است.
صندوق بازنشستگی، آماده کمک به سیل‌زدگان گلستان
تهران - ایرنا- مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری از آمادگی و امداد رسانی هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه این صندوق برای کمک به سیل‌زدگان استان گلستان خبر داد.
هزارچشم تا مریوان
سنندج - ایرنا - هر نقطه از کردستان سرشار از زیبایی های خاصی است که گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می کند و در این بین برای دیدن چشم اندازهایی بکر و دلنواز و گذشتن از پیچ های زیبا و خطرناک در شهرستانی هم چون مریوان باید هزارچشم داشت.
روند ابتلا به بیماری ویروسی در قروه کاهش یافت
سنندج - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: پس از ابتلای بیش از هزار و 900 نفر به بیماری ویروسی نورواک در قروه، مبتلا شدن به آن اکنون روند کاهشی به خود گرفته است اما مردم همچنان بهداشت فردی را رعایت کنند.
ترافیک در ورودی های مشهد سنگین است
مشهد- ایرنا- رئیس پلیس راه خراسان رضوی گفت: هم اینک ترافیک خودرویی در ورودی های شهر مشهد سنگین است.
گُمیشان در گلستان وضعیت اضطراری گرفت
گرگان - ایرنا - میلیونها متر مکعب روان آب و سیلاب جاری شده ناشی از طغیان رودخانه ها و مناطق شرق گلستان که به شهر گُمیشان نزدیک شده است؛ این منطقه غربی استان را در وضعیت اضطراری قرار داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیل؛ چه بر سر مردم گلستان آورد
گرگان - ایرنا - بارندگی های رگباری در آغاز سال نو اگرچه نعمت الهی برای مردم گلستان به ارمغان آورد؛ اما حجم بالای روان آب ها و سیلاب ناشی از طغیان رودخانه ها و سرریز شدن سدها بخش وسیعی از این استان بویژه شمال را در برگرفته و از شرق به غرب در حرکت است.
ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
حدود 2.5 تن گوشت غیربهداشتی در همدان کشف شد
راه های روستایی بخش کالپوش بازگشایی شد
6 تن مواد غذایی غیر بهداشتی در زنجان معدوم شد
نخستین ایثار ماندگار اهدا عضو سال 98 یزد انجام شد
شماره حساب مشارکت‌های مردمی برای کمک به سیل‌زدگان
تصمیم وزارت بهداشت برای افزایش خدمت‌رسانی در تعطیلات
ضرورت مشارکت بیشتر مردم در بهداشت و پیشگیری
نخستین روز بهار شاهد تولد 24 نوزاد همدانی بود
267 کیلو مواد غذایی فاسد در شمال پایتخت معدوم شد
2800 بازرسی بهداشت دام در آذربایجان غربی انجام شد