بیش از 100 بیماری قابل انتقال از سگ وجود دارد

15:10 ۲۴ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 55 0
بیش از 100 بیماری قابل انتقال از سگ وجود دارد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: علاوه بر بیماری هاری بیش از 100 بیماری قابل انتقال از سگ به انسان وجود دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا محمد اصغرزاده روز یکشنبه در نشست کارگروه کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان افزود: از جمله این بیماری ها می توان به کیست هیداتیک، سالک، بیماری های انگلی، کالاآزار، لاروهای مهاجر احشایی بروسلوز و لپتوسپیروز اشاره کرد.
وی گفت: جولان گله های سگ در شهرها زیبنده استان نیست و باید نسبت به جمع آوری و زنده گیری سگ ها جدیت بیشتری لحاظ شود.
وی افزود: اداره کل دامپزشکی استان در خصوص واکسیناسیون هاری، شناسنامه دار کردن و قلاده دار کردن سگ های صاحب دار اقدام می کند اما وظیفه ای برای سگ های ولگرد ندارد.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی بیان کرد: یکی از دلایل ورود گله ای سگ های ولگرد در سطح شهر وجود سطل های زباله و تفکیک نشدن زباله هاست.
وی تاکید کرد: سطل های ویژه ضایعات غذایی برای مصرف حیوانات پناهگاه باید در شهر جانمایی شود تا مردمی که از روی ترحم اقدام به غذا دادن حیوانات می کنند اضافه غذای خود را به این سطل ها منتقل کنند.
اصغرزاده گفت: سال گذشته در استان همجوار ما بیماری هاری در انسان شایع شد که منجر به مرگ وحوش و چند نفر از مردم شد و امسال نیز چند مورد مشاهده شده است.
وی ادامه داد: پارسال در شهرستان نهبندان یک مورد سگ مشکوک به هاری شناسایی و مثبت گزارش شد اما مورد انسانی هاری در خراسان جنوبی طی سال های اخیر نداشته ایم.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی اظهار داشت: آخرین بار در شهرستان سربیشه یک کودک بر اثر بیماری هاری فوت کرد که مرگ بسیار سختی داشت و این نوع بیماری اگر درمان نشود 100 درصد مرگ را به همراه دارد.
وی گفت: در خراسان جنوبی به کمک شهرداری های بیرجند و قاین و برخی سازمان های مردم نهاد اقدامات بسیار خوبی برای کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان انجام شده که شاید وظیفه شهرداری هاست اما متمرکز شدن و هزینه کردن در این زمینه بسیار بالاست.
اصغرزاده افزود: در صورتی که سگ های ولگرد از سطح شهر و روستاهای استان جمع آوری شوند اداره کل دامپزشکی نسبت به تزریق رایگان واکسن هاری، قلاده گذاری و شناسنامه دار کردن آنها اعلام آمادگی می کند.
وی بیان کرد: همچنین آمادگی داریم به صورت رایگان محل نگهداری سگ های ولگرد را به طور مستمر سم پاشی و ضدعفونی کنیم که در این زمینه باید با شهرداری ها تفاهم نامه ای منعقد شود.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه سازمان دامپزشکی کشور هیچ برنامه ای برای عقیم سازی و مرگ با ترحم سگ های ولگرد ندارد گفت: این سازمان هیچگونه اعتباری در این زمینه نداشته و جزو وظایف ما نیست ولی پیشنهاد می کنیم در ردیف های بودجه ای توسط سازمان برنامه و بودجه پیگیری شود.
وی افزود: با حکم دادستان خراسان جنوبی فرآورده های خام دامی که از چرخه مصرف انسانی خارج است و باید معدوم شود را در اختیار سمن ها قرار دادیم و آمادگی داریم از ضایعات کشتارگاه های دام و طیور نیز مواردی که قابل استفاده باشد را در اختیار پناهگاه نگهداری سگ های ولگرد قرار دهیم.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی هم گفت: جمع آوری سگ های ولگرد و حیوانات مزاحم از سطح شهرها و روستاها نیازمند همکاری همه جانبه و مشارکت نهادها و سازمان های وابسته را می طلبد.
عالیه خواجوی بیان کرد: اینکه دهیاری ها همکاری موثری در طرح زنده گیری و جمع آوری سگ های ولگرد ندارند، پیشنهاد می شود تعرفه اجرایی عملیات کنترل و نحوه اخذ آن توسط کارگروه شهرستانی مصوب شود.
وی ادامه داد: اگر شهرداری نسبت به اخذ بهای مربوطه در این زمینه اقدام کند بدون شک دهیاری ها هم همکاری لازم را در پرداخت هزینه ها خواهند داشت.
7557*3028


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رئال مادرید باخت ولی صعود کرد
رئال مادرید مقابل لگانس در دیدار برگشت متحمل شکست شد اما به لطف برتری پر گل در بازی رفت راهی مرحله بعد شد.
ناراحتی گتوزو از داوری دیدار سوپرکاپ
گنارو گتوزو، سرمربی میلان، پس از شکست تیمش مقابل یوونتوس در سوپرکاپ ایتالیا، عملکرد داوران بازی را مورد انتقاد قرار داد.
فنونی‌زاده: ایران فقط غیرتی دفاع کرد
هافبک دفاعی سابق تیم ملی ایران گفت: ایران مقابل عراق غیرتی دفاع کرد ولی در بخش هجومی موفق نبود.
مسیر تیم ملی تا فینال؛ منتظر یک قرعه رویایی!
مساوی با عراق، تیم ملی را در مسیری قرار داد که برای قهرمانی جام ملت‌ها، بازی‌های سخت کمتری پیش رو داشته باشد.
جانشین ناجا: خرید سربازی منتفی شود
جانشین فرمانده انتظامی غرب استان تهران با اشاره به موضوع خرید غیبت خدمت سربازی گفت: هر چند مسئول تصمیم‌گیری در این زمینه ستاد کل نیروهای مسلح است اما باید این موضوع به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز برسد.
مخدر گل با یک بار هم ساختار مغز را تغییر می‌دهد
مطالعه جدید دانشکده پزشکی دانشگاه ورمونت(Vermont ) نشان داد که حتی یک بار استعمال ماده گل توسط نوجوانان تاثیرات شناختی مخربی روی ساختار مغز آنها می‌گذارد.
روسیه؛ پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا در سال ۲۰۲۰
بر اساس پیش‌بینی یک شرکت در زمینه ارائه خدمات بانکی روسیه در سال ۲۰۲۰ پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا خواهد شد.
یارانه دی ماه واریز شد
نود و پنجمین مرحله یارانه نقدی مربوط به دی ماه سال جاری ساعت ۲۴ روز چهارشنبه مورخ ۹۷.۱۰.۲۶ به حساب سرپرستان خانوار‌ها واریز و قابل برداشت شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هشدار  امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس
حدیث امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس را در اینجا بخوانید.
مخدر گل با یک بار هم ساختار مغز را تغییر می‌دهد
مطالعه جدید دانشکده پزشکی دانشگاه ورمونت(Vermont ) نشان داد که حتی یک بار استعمال ماده گل توسط نوجوانان تاثیرات شناختی مخربی روی ساختار مغز آنها می‌گذارد.
روسیه؛ پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا در سال ۲۰۲۰
بر اساس پیش‌بینی یک شرکت در زمینه ارائه خدمات بانکی روسیه در سال ۲۰۲۰ پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا خواهد شد.
برکات بی نظیر سجده طولانی که از آن بی خبرید
سجده ‌هاى خود را طولانى کنید، زیرا سخت ‌ترین ناراحتى را بر شیطان، سجده انسان وارد مى ‌کند.
12 پند جاودانه امام علی(ع)
عفو، زکات پیروزی است. و دوری کردن، کیفر خیانتکار، و مشورت چشم هدایت است. و آن کس که با رأی خود احساس بی نیازی کند به کام خطرها افتد.
بایدها و نبایدهایی برای ارایه خدمات باکیفیت به بیماران
طرح های ساماندهی محلات تاریخی با نگاه اعتدالی اجرا شوند
پرونده 10 ساله پسماند شهر خلخال بسته می شود
کمبود اتوبوس مانع خدمات دهی مطلوب به دانشگاه بجنورد شده است
تنها با مدیریت منابع نمی توان کسری‌ بودجه را جبران کرد
250 میلیارد ریال کمک مردمی در چهارمحال و بختیاری جمع آوری شد
7 میلیون ایرانی از ابتلای خود به فشار خون بالا آگاه نیستند
20 کارگاه ساختمانی ناایمن خراسان شمالی تعطیل شد
مطالبات معوق پرستاران بوشهر پرداخت می شود
100 راس اسب در بوکان مورد تست «مشمشه» قرار گرفت