بیش از 100 بیماری قابل انتقال از سگ وجود دارد

15:10 ۱۸۳ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 337 0
بیش از 100 بیماری قابل انتقال از سگ وجود دارد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: علاوه بر بیماری هاری بیش از 100 بیماری قابل انتقال از سگ به انسان وجود دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا محمد اصغرزاده روز یکشنبه در نشست کارگروه کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان افزود: از جمله این بیماری ها می توان به کیست هیداتیک، سالک، بیماری های انگلی، کالاآزار، لاروهای مهاجر احشایی بروسلوز و لپتوسپیروز اشاره کرد.
وی گفت: جولان گله های سگ در شهرها زیبنده استان نیست و باید نسبت به جمع آوری و زنده گیری سگ ها جدیت بیشتری لحاظ شود.
وی افزود: اداره کل دامپزشکی استان در خصوص واکسیناسیون هاری، شناسنامه دار کردن و قلاده دار کردن سگ های صاحب دار اقدام می کند اما وظیفه ای برای سگ های ولگرد ندارد.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی بیان کرد: یکی از دلایل ورود گله ای سگ های ولگرد در سطح شهر وجود سطل های زباله و تفکیک نشدن زباله هاست.
وی تاکید کرد: سطل های ویژه ضایعات غذایی برای مصرف حیوانات پناهگاه باید در شهر جانمایی شود تا مردمی که از روی ترحم اقدام به غذا دادن حیوانات می کنند اضافه غذای خود را به این سطل ها منتقل کنند.
اصغرزاده گفت: سال گذشته در استان همجوار ما بیماری هاری در انسان شایع شد که منجر به مرگ وحوش و چند نفر از مردم شد و امسال نیز چند مورد مشاهده شده است.
وی ادامه داد: پارسال در شهرستان نهبندان یک مورد سگ مشکوک به هاری شناسایی و مثبت گزارش شد اما مورد انسانی هاری در خراسان جنوبی طی سال های اخیر نداشته ایم.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی اظهار داشت: آخرین بار در شهرستان سربیشه یک کودک بر اثر بیماری هاری فوت کرد که مرگ بسیار سختی داشت و این نوع بیماری اگر درمان نشود 100 درصد مرگ را به همراه دارد.
وی گفت: در خراسان جنوبی به کمک شهرداری های بیرجند و قاین و برخی سازمان های مردم نهاد اقدامات بسیار خوبی برای کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان انجام شده که شاید وظیفه شهرداری هاست اما متمرکز شدن و هزینه کردن در این زمینه بسیار بالاست.
اصغرزاده افزود: در صورتی که سگ های ولگرد از سطح شهر و روستاهای استان جمع آوری شوند اداره کل دامپزشکی نسبت به تزریق رایگان واکسن هاری، قلاده گذاری و شناسنامه دار کردن آنها اعلام آمادگی می کند.
وی بیان کرد: همچنین آمادگی داریم به صورت رایگان محل نگهداری سگ های ولگرد را به طور مستمر سم پاشی و ضدعفونی کنیم که در این زمینه باید با شهرداری ها تفاهم نامه ای منعقد شود.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه سازمان دامپزشکی کشور هیچ برنامه ای برای عقیم سازی و مرگ با ترحم سگ های ولگرد ندارد گفت: این سازمان هیچگونه اعتباری در این زمینه نداشته و جزو وظایف ما نیست ولی پیشنهاد می کنیم در ردیف های بودجه ای توسط سازمان برنامه و بودجه پیگیری شود.
وی افزود: با حکم دادستان خراسان جنوبی فرآورده های خام دامی که از چرخه مصرف انسانی خارج است و باید معدوم شود را در اختیار سمن ها قرار دادیم و آمادگی داریم از ضایعات کشتارگاه های دام و طیور نیز مواردی که قابل استفاده باشد را در اختیار پناهگاه نگهداری سگ های ولگرد قرار دهیم.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی هم گفت: جمع آوری سگ های ولگرد و حیوانات مزاحم از سطح شهرها و روستاها نیازمند همکاری همه جانبه و مشارکت نهادها و سازمان های وابسته را می طلبد.
عالیه خواجوی بیان کرد: اینکه دهیاری ها همکاری موثری در طرح زنده گیری و جمع آوری سگ های ولگرد ندارند، پیشنهاد می شود تعرفه اجرایی عملیات کنترل و نحوه اخذ آن توسط کارگروه شهرستانی مصوب شود.
وی ادامه داد: اگر شهرداری نسبت به اخذ بهای مربوطه در این زمینه اقدام کند بدون شک دهیاری ها هم همکاری لازم را در پرداخت هزینه ها خواهند داشت.
7557*3028


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

2 خصلتی که به فرموده امام باقر(ع) کلید هر بدی اند
حدیث امام محمدباقر (ع) درباره کلید هر بدی را در اینجا بخوانید.
موتورسواری امین حیایی روی صحنه «عصر جدید» -خاطره جالب علیخانی از حضور خود در یک فیلم
دوازدهمین قسمت از برنامه «عصر جدید» شب گذشته با حضور شرکت‌کنندگان مختلف به روی آنتن شبکه سه سیما رفت.
آغاز همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه
همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه با حضور آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه، مسئولان عالی قضایی، روسای کل دادگستری‌ها، دادستان‌های مراکز استان‌ها و جمعی از قضات و کارکنان دستگاه قضایی آغاز شد.
حذف امضاهای طلایی در سازمان ثبت اسناد
ذبیح اله خداییان از حذف امضا‌های طلایی خبر داد و گفت: یکی از محور‌های سند تحول، پیشگیری از مفاسد و برخورد با متخلفان است.
راهی ساده و لذتبخش برای سالم نگه داشتن قلب
محققان متوجه شدند هر قدر فرد در طول سال بیشتر مرخصی بگیرد و بیشتر به سفر رود، کمتر احتمال دارد به سندرم متابولیک مبتلا شود.
امکان وقوع پدیده قیرزدگی در سطح برخی جاده‌ها
سرهنگ رحمانی گفت: با توجه به اینکه گرمای هوا شدت یافته است در سطح برخی از جاده‌های کشور ممکن است با پدیده "قیرزدگی" مواجه شویم.
میزان عوارض تردد در محدوده ˮکنترل آلودگی هواˮ مشخص شد
مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه میزان عوارض تردد در محدوده "کنترل آلودگی هوا" بین ۷ تا ۲۰ هزار تومان است، گفت: خودرو‌های دارای معاینه فنی برتر از تخفیف ۲۵ درصدی عوارض ورود به محدوده‌ها برخوردار خواهند شد.
شفاف سازی درآمد‌های شهرداری از محل طرح ترافیک در دستور کار
علیخانی ضمن انتقاد از عملکرد معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره شفاف نبودن عملکرد این معاونت گفت: شهرداری باید پاسخ دهد که چه میزان درآمد از محل طرح ترافیک و عوارض زوج و فرد در سال گذشته داشته و چه میزان از این درآمد صرف خرید اتوبوس و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی شده است.
پرونده کارت ملی هوشمند چه تاریخی بسته خواهد شد؟
سخنگوی سازمان ثبت‌ احوال با اشاره به اینکه کارت‌های هوشمند ملی به مرور به ثبت‌نام‌کنندگان ارائه می‌شود از زمان بسته‌شدن این پرونده خبر داد.
علت بد بو شدن گاز معده
مشکلات مربوط به روده باعث بدبو شدن گاز معده می‌شود؛ باکتری‌های روده در طول فرآیند هضم، ترکیبات حاوی گوگردی مانند هیدروژن سولفید تولید می‌کند که بوی زننده‌ای را در گاز معده به وجود می‌آورند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقوع خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی در تیرماه
بعد از یک خورشید گرفتگی که از آسمان ایران قابل مشاهده نیست، ماه گرفتگی در بامداد ۲۶ تیرماه رخ خواهد داد که در سراسر ایران قابل رؤیت است.
لحظاتی از «عصر جدید» که در تلویزیون پخش نشد
عامل صمیمی تهیه‌کننده و عوامل برنامه با شرکت‌کنندگان در پایانی‌ترین دقیقه‌های منتهی به اجرا... همراه دوربین‌های پشت صحنه شوید تا شاهد تمام جزئیاتی باشید که باید برای بهترین اجرای استعدادها بررسی شوند!
2 خصلتی که به فرموده امام باقر(ع) کلید هر بدی اند
حدیث امام محمدباقر (ع) درباره کلید هر بدی را در اینجا بخوانید.
نمایی زیبا از پل خواجو
نمایی زیبا از پل خواجو اصفهان در یک روز بهاری را در تصویر زیر می بینید.
اینفوگرافی - ۷ منبع اصلی برای دریافت پروتئین
سیاست سازمان غذا و دارو در قبال داروهای «تک‌نسخه‌ای‌»
ایده‌آلِ ساعت کاریِ هفتگی برای سلامت روان
خطر سکته مغزی با ساعات کاری طولانی
تمرینات مقاومتی برای بیماران دیابتی مفید است
نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز بهداشتی درمانی به دلایل اقتصادی
آموزش و توانمندسازی پرستاران مناطق محروم کشور در حیطه‌های تخصصی
ارتباط سرطان کبد با بهداشت دهان
هزینه ۳۰۰۰ تومانی چاپ و صحافی دفترچه ˮبیمه سلامتˮ برای بیمه شدگان صندوق همگانی
بدقولی مکرر تامین اجتماعی در پرداخت طلب بیمارستان‌ها - وزارت بهداشت نیازمند ۳۰هزار نیروی جدید