جمع آوری سگ ها توسط دهیاری مورد بی توجهی قرار گرفته است

14:07 ۸۵ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 161 0
جمع آوری سگ ها توسط دهیاری مورد بی توجهی قرار گرفته است

بیرجند - ایرنا - معاون خدمات شهری شهردار بیرجند گفت: زنده گیری سگ ها توسط دهیاری ها مورد بی توجهی قرار گرفته و سبب شده است که سگ های ولگرد از روستاهای اطراف به داخل شهر بیایند.

ایرنا

به گزارش ایرنا همایون شاکری روز یکشنبه در نشست کارگروه استانی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان افزود: سگ های نگهبان در باغ ویلاهای اطراف شهر نیز بعد از رهاسازی به دلیل خشکسالی و گرسنگی به داخل شهر هجوم می آورند.
وی تاکید کرد: اگر تمامی دهیاری های اطراف شهر مکلف به جمع آوری سگ های ولگرد شوند این معضل به مرور زمان از سطح شهر حذف خواهد شد.
معاون شهردار بیرجند گفت: در 2 ماه گذشته با احداث پناهگاه جمع آوری سگ های ولگرد در حاشیه شهر روزانه بین 10 تا 20 سگ از سطح شهر جمع آوری و اکنون 400 قلاده سگ در این محل نگهداری می شود.
وی با بیان اینکه این پناهگاه ظرفیت نگهداری 500 قلاده سگ را دارد افزود: زنده گیری سگ های ولگرد در راستای تامین آسایش و سلامت شهروندان صورت می گیرد و در خصوص اجرای طرح، مرکز جدید جمع آوری و نگهداری از حیوانات بدون صاحب در بیرجند راه اندازی شده است.
شاکری گفت: در این زمینه پیمانکار مورد نظر جذب و طی قرارداد منعقده با شهرداری، زنده گیری سگ های ولگرد در حال انجام است.
وی یادآور شد: شهرداری به عنوان یک نهاد غیردولتی بیش از 300 وظیفه برعهده دارد و کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان در حطیه کار وزارت بهداشت بوده و به دهیاری ها و شهرداری ها ابلاغ شده است.
وی گفت: براساس مفاد بند 15 ماده 55 قانون شهرداری ها، جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و جمع آوری حیوانات بدون صاحب و دفع حیوانات مریض و مزاحم جزو وظایف شهرداری هاست.
شاکری افزود: شهرداری بیرجند به دنبال ابلاغ دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های بدون صاحب از سوی سازمان شهرداری های کشور با منسوخ کردن روش های کنترلی قبلی، با تعیین و آماده سازی و ساخت سایت محل نگهداری سگ های بدون صاحب در زمینی به مساحت سه هزار متر مربع اقدام کرده است.
وی عنوان کرد: جمع آوری سگ های ولگرد و نگهداری آنها در یک سایت بهداشتی گامی در راستای ارتقای شاخص های بهداشتی در این شهرستان است و انتظار داریم نمونه این سایت در سایر نقاط استان نیز راه اندازی شود.
معاون خدمات شهری شهردار بیرجند اظهار داشت: شهرداری با یکی از سازمان های مردم نهاد برای قرنطینه، نگهداری و عقیم سازی سگ های ولگرد در سایت حیوانات بدون صاحب قراردادی منعقد و سگ ها بعد از انتقال به این محل عقیم شده و به مدت 10 روز تیمارداری می شوند.
وی تاکید کرد: باید از رهاسازی بدون هماهنگی سگ های ولگرد توسط سایر بخش ها و شهرستان ها در سطح استان جلوگیری و سگ های ولگرد از داخل شهرها جمع آوری شود.
شاکری گفت: در صورتی که مردم خواهان نگهداری از این سگ ها برای مراقبت از باغستان ها یا اماکن تفریحی، صنعتی و تجاری خود هستند این سازمان رایگان سگ ها را پس از عقیم سازی در اختیار متقاضیان قرار می دهد.
شهردار قاین نیز در این نشست گفت: یکی از مشکلات اصلی و عمده بهداشتی کشور که سال هاست به صورت یک معضل، منابع انسانی و مالی کشور را به خود اختصاص داده و هر از گاهی به صورت بحران جدی در استان های مختلف و در قالب بیماری های نوپدید و بازپدید خود را آشکار می سازد بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان است.
علی یحیی پور افزود: مهمترین معضلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگ های ولگرد شیوع بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان، افزایش جمعیت دامی و انتقال بسیاری از بیماری ها از سگ ها به انسان است.
وی ادامه داد: از جمله مهمترین این بیماری ها می توان به هاری، کیست هیداتیک، سالک، کالاآزار، لاروهای مهاجر احشایی بروسلوز و لپتوسپیروز اشاره کرد که بر ضرورت اجرای دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد بیش از پیش تاکید می شود.
شهردار قاین از زنده گیری 208 قلاده سگ ولگرد امسال در شهرستان قاینات خبر داد و گفت: از این تعداد 153 مورد در شهر قاین جمع آوری شده است.
وی کارا نبودن سلاح بیهوشی، تامین غذا، اجرایی نشدن طرح در شهرها و روستاهای اطراف، هزینه بالای عقیم سازی و مشکلات زنده گیری از جمله استفاده از قفس و استقرار آن و آزادسازی توسط شهروندان را از جمله مشکلات اجرای طرح زنده گیری عنوان کرد.
یحیی پور خواستار پیگیری تخصیص اعتبار به شهرداری های دارای مرکز کنترل جمعیت برای تجهیز شد و گفت: همچنین انتظار می رود سایر سازمان ها و ادارات عضو کارگروه به ویژه دامپزشکی برای عقیم سازی و مرگ با ترحم سگ های ولگرد ما را یاری کنند.
7557*3028


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مدارا؛ گفتمان غالب در سیره علوی
خرم آباد - ایرنا - در طول تاریخ همواره اندیشه های مخالف با حاکمیت درهر جامعه ای وجود داشته و افرادی تحت عنوان مخالفان سیاسی و یا پیروان سایر مذاهب و ادیان با حاکمان مخالف یا حداقل همراه نبوده اند.
ترافیک سنگین نوروزی در جاده های کندوان و هراز
نوشهر - ایرنا - ترافیک جاده های منتهی به استان مازندران در آستانه تعطیلات نوروزی در دو محور کندوان و هراز سنگین و نیمه سنگین است.
مراتع جنوب سیستان و بلوچستان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شد
زاهدان- ایرنا- مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون افزون بر سه هزار هکتار از مراتع شهرستان های کنارک، چابهار، قصرقند و نیکشهر علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.
امداد رسانی نیروهای نظامی در محور خوش ییلاق
گنبدکاووس - ایرنا - شرایط بد جوی اوضاع محور خوش ییلاق را از حالت عادی خارج کرده و نیروهایی از ارتش و سپاه برای امداد رسانی به منطقه اعزام شده اند.
ریزش کوه در جاده سوادکوه یک کشته برجا گذاشت
ساری-ایرنا- مرکز مدیریت راههای مازندران گفت: ریزش کوه در محور سوادکوه بر روی یک خودروی عبوری، راننده این خودرو را به کام مرگ کشاند.
رکود سی ساله بارش های زمستانی در مازندران شکست
ساری-ایرنا- مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: باران سیل آسا چند روز اخیر در مازندران رکود سی ساله بارش های زمستانی را به خصوص درمناطق مرکزی و شرقی استان شکست.
خلیل آباد شهر جاذبه های به یادماندنی
مشهد- ایرنا- خلیل آباد از شهرستانهای کوچک اما ارزشمند از نظر جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری در جنوب غربی خراسان رضوی و میزبان شایسته برای مسافران و زائرانی است که خواهان سفر به سرزمین های آرام و کوچکند.
مردم استان بوشهر پشتیبانی خود را از دولت ثابت کردند
بوشهر- ایرنا- استاندار بوشهر با صدور پیامی با قدردانی از حضور مردم در آئین استقبال از رئیس جمهوری گفت:مردم این استان با حضور پرشور خود درآئین استقبال از رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید پشتیبانی خود را از دولت ثابت کردند.
طغیان قره سو بخشی از بوستان الغدیر گنبد را زیر آب برد
گنبدکاووس - ایرنا - به دنبال بارش شدید باران 24 ساعت گذشته، رودخانه قره سو در ورودی شهر گنبدکاووس و از سمت آزادشهر طغیان کرد و بخشی از بوستان الغدیر این شهر را زیر آب برد.
بوم هزار رنگ گردشگری اصفهان، زیبا و پرشکوه از قله تا کویر
اصفهان - ایرنا - کهن دیار اصفهان با دارا بودن زیبایی های خیره کننده از شب های شگفت انگیز کویر تا صلابت کوهستان های سپید، به جهانی کوچک از اقلیم و آثار تاریخی و باستانی و طبیعی می ماند که در همه ایام به ویژه تعطیلات نوروزی پذیرای گردشگران و مسافران داخلی و خارجی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
نوشیدنی که دشمن درجه یک چاقی و التهاب است
به گفته محققان، نوشیدن چای سبز برای مقابله با چاقی و کاهش التهاب در روده بسیار تاثیرگذار است.
اصلاح قانون حمل سلاح و برخورد با عامل حمله به مساجد نیوزیلند
تهران – ایرنا – « جاسیندا آردِرن» نخست وزیر نیوزیلند صبح سه شنبه در جلسه ویژه پارلمان این کشور وعده داد که از «حداکثر ظرفیت قانونی» برای برخورد با عامل حمله تروریستی به مساجد شهر کرایست چرچ استفاده کند.
داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
230 پروژه و طرح عمران شهری در استان اردبیل اجرا شد
مادر و کودک 4 ساله در یاسوج دچار گازگرفتگی شدند
تفاهم نامه همکاری ژاپن و دانشگاه علوم پزشکی اراک امضا شد
دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی درچهارشنبه آخرسال آماده ارایه خدمات است
سازمان نظام پزشکی و بیمه سلامت تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند
نیم تُن آرد و برنج غیر قابل مصرف در سروآباد کشف شد
تعرفه خدمات سرپایی دارویی در داروخانه‌های دولتی و خصوصی ابلاغ شد
41 دستگاه آمبولانس در مسیرهای پرتردد استان کرمانشاه مستقر است
اینفوگرافی - کدام مواد غذایی باعث کاهش فشار خون می‌شوند؟
400 کیلوگرم فرآورده های دامی فاسد در ابرکوه معدوم شد