جمع آوری سگ ها توسط دهیاری مورد بی توجهی قرار گرفته است

14:07 ۲۶ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 67 0
جمع آوری سگ ها توسط دهیاری مورد بی توجهی قرار گرفته است

بیرجند - ایرنا - معاون خدمات شهری شهردار بیرجند گفت: زنده گیری سگ ها توسط دهیاری ها مورد بی توجهی قرار گرفته و سبب شده است که سگ های ولگرد از روستاهای اطراف به داخل شهر بیایند.

ایرنا

به گزارش ایرنا همایون شاکری روز یکشنبه در نشست کارگروه استانی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان افزود: سگ های نگهبان در باغ ویلاهای اطراف شهر نیز بعد از رهاسازی به دلیل خشکسالی و گرسنگی به داخل شهر هجوم می آورند.
وی تاکید کرد: اگر تمامی دهیاری های اطراف شهر مکلف به جمع آوری سگ های ولگرد شوند این معضل به مرور زمان از سطح شهر حذف خواهد شد.
معاون شهردار بیرجند گفت: در 2 ماه گذشته با احداث پناهگاه جمع آوری سگ های ولگرد در حاشیه شهر روزانه بین 10 تا 20 سگ از سطح شهر جمع آوری و اکنون 400 قلاده سگ در این محل نگهداری می شود.
وی با بیان اینکه این پناهگاه ظرفیت نگهداری 500 قلاده سگ را دارد افزود: زنده گیری سگ های ولگرد در راستای تامین آسایش و سلامت شهروندان صورت می گیرد و در خصوص اجرای طرح، مرکز جدید جمع آوری و نگهداری از حیوانات بدون صاحب در بیرجند راه اندازی شده است.
شاکری گفت: در این زمینه پیمانکار مورد نظر جذب و طی قرارداد منعقده با شهرداری، زنده گیری سگ های ولگرد در حال انجام است.
وی یادآور شد: شهرداری به عنوان یک نهاد غیردولتی بیش از 300 وظیفه برعهده دارد و کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان در حطیه کار وزارت بهداشت بوده و به دهیاری ها و شهرداری ها ابلاغ شده است.
وی گفت: براساس مفاد بند 15 ماده 55 قانون شهرداری ها، جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و جمع آوری حیوانات بدون صاحب و دفع حیوانات مریض و مزاحم جزو وظایف شهرداری هاست.
شاکری افزود: شهرداری بیرجند به دنبال ابلاغ دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های بدون صاحب از سوی سازمان شهرداری های کشور با منسوخ کردن روش های کنترلی قبلی، با تعیین و آماده سازی و ساخت سایت محل نگهداری سگ های بدون صاحب در زمینی به مساحت سه هزار متر مربع اقدام کرده است.
وی عنوان کرد: جمع آوری سگ های ولگرد و نگهداری آنها در یک سایت بهداشتی گامی در راستای ارتقای شاخص های بهداشتی در این شهرستان است و انتظار داریم نمونه این سایت در سایر نقاط استان نیز راه اندازی شود.
معاون خدمات شهری شهردار بیرجند اظهار داشت: شهرداری با یکی از سازمان های مردم نهاد برای قرنطینه، نگهداری و عقیم سازی سگ های ولگرد در سایت حیوانات بدون صاحب قراردادی منعقد و سگ ها بعد از انتقال به این محل عقیم شده و به مدت 10 روز تیمارداری می شوند.
وی تاکید کرد: باید از رهاسازی بدون هماهنگی سگ های ولگرد توسط سایر بخش ها و شهرستان ها در سطح استان جلوگیری و سگ های ولگرد از داخل شهرها جمع آوری شود.
شاکری گفت: در صورتی که مردم خواهان نگهداری از این سگ ها برای مراقبت از باغستان ها یا اماکن تفریحی، صنعتی و تجاری خود هستند این سازمان رایگان سگ ها را پس از عقیم سازی در اختیار متقاضیان قرار می دهد.
شهردار قاین نیز در این نشست گفت: یکی از مشکلات اصلی و عمده بهداشتی کشور که سال هاست به صورت یک معضل، منابع انسانی و مالی کشور را به خود اختصاص داده و هر از گاهی به صورت بحران جدی در استان های مختلف و در قالب بیماری های نوپدید و بازپدید خود را آشکار می سازد بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان است.
علی یحیی پور افزود: مهمترین معضلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگ های ولگرد شیوع بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان، افزایش جمعیت دامی و انتقال بسیاری از بیماری ها از سگ ها به انسان است.
وی ادامه داد: از جمله مهمترین این بیماری ها می توان به هاری، کیست هیداتیک، سالک، کالاآزار، لاروهای مهاجر احشایی بروسلوز و لپتوسپیروز اشاره کرد که بر ضرورت اجرای دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد بیش از پیش تاکید می شود.
شهردار قاین از زنده گیری 208 قلاده سگ ولگرد امسال در شهرستان قاینات خبر داد و گفت: از این تعداد 153 مورد در شهر قاین جمع آوری شده است.
وی کارا نبودن سلاح بیهوشی، تامین غذا، اجرایی نشدن طرح در شهرها و روستاهای اطراف، هزینه بالای عقیم سازی و مشکلات زنده گیری از جمله استفاده از قفس و استقرار آن و آزادسازی توسط شهروندان را از جمله مشکلات اجرای طرح زنده گیری عنوان کرد.
یحیی پور خواستار پیگیری تخصیص اعتبار به شهرداری های دارای مرکز کنترل جمعیت برای تجهیز شد و گفت: همچنین انتظار می رود سایر سازمان ها و ادارات عضو کارگروه به ویژه دامپزشکی برای عقیم سازی و مرگ با ترحم سگ های ولگرد ما را یاری کنند.
7557*3028


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

بهترین کتاب‌های سال ۲۰۱۸ از نگاه منتقدان گاردین
اگر ۲۰۱۷ سالی بود که اخبار سینما حول رسوایی‌های جنسی و اخلاقی می‌چرخید، ۲۰۱۸ سالی بود که دامنه این اخبار به دنیای ادبیات کشیده شد و معتبرترین جایزه ادبی جهان را قربانی کرد.
سندرم مثانه دردناک یا سیستیت بینابینی چیست؟
سیستیت بینابینی که به عنوان سندرم مثانه دردناک هم شناخته می‌شود یک بیماری مزمن است که موجب فشار روی مثانه، درد مثانه و گاهی اوقات درد لگن می‌شود. این درد از ناراحتی ملایم تا شدید است.
کیست مویی؛ نشانه‌ها و روش‌های درمان آن
وقتی یک کیسه کوچک پوستی که حاوی مو است در قسمت پایینی کمر و فاصله‌ی بین دو باسن ایجاد شود به آن کیست مویی می‌گویند. گاهی کیست مویی چیزی بیش از یک فرورفتگی حاوی چند موی پیچیده نیست، ولی کیست مویی مستعد عفونت است و ممکن است از آن ترشحات چرکی یا خونابه‌ای خارج شود.
ستاره‌هایی که از بیماری‌های کشنده نجات یافتند
شاید ما با خودمان فکر کنیم که ستاره های هالیوود همیشه زندگی سالم، شاد و مرفهی دارند، اما اشتباه کرده ایم، بیماری به سراغ آنها هم می رود. برخی از ستاره ها ترجیح می دهند که در مورد بیماری شان با مردم صحبت نکنند، در حالی که برخی دیگر از فاش کردن این راز ابایی ندارند.
تصاویر کمتر دیده شده از محمدعلی کلی، به مناسبت زادروزش
امروز سالروز تولد ۷۷ سالگی یکی از تاثیرگذارترین و شناخته شده ترین قهرمان های ورزشی تاریخ، یعنی محمد علی کلی است که در ۱۴ خرداد ۲۰۱۶ در سن ۷۴ سالگی دار فانی را وداع گفت.
در آرایشگاه‌های مردانه بالاشهر چه خبر است؟
کارشان آرایشگری مردان است، اما دستشان فقط به شانه و قیچی نمی‌رود و از مواد آرایشی و رنگ مو گرفته تا دستگاه‌هایی مثل بخور و سولاریم را می‌توان در بساطشان پیدا کرد. بعضی‌هایشان که خاص‌تر هستند خدماتی مثل مانیکور و پدیکور هم برای ناخن‌های دست و پا ارائه می‌کنند.
زوج‌های مشهوری که ست می‌پوشند
زوج‌ها معمولا پس از مدتی در کنار هم بودن، جدا از شخصیت، سبک لباس پوشیدن شان نیز شبیه بهم می‌شود. البته در این میان برخی از زوج‌ها هستند که سعی دارند لباس هایشان را با هم ست کنند تا در جمع بیشتر بدرخشند. این سبک لباس پوشیدن در میان زوج‌های مشهوز جهان نیز رواج دارد به طوری که برخی از آن‌ها در خیابان یا حتی روی فرش قرمز لباس‌هایی شبیه بهم به تن می‌کنند.
کی‌روش تمام شدنی است، تیم‌ملی نه
تیم‌ملی ایران وضعیت نسبتا خوبی در جام ملت‌های هفدهم دارد.
عشایر؛ ذخایری ارزشمند برای انقلاب
خرم آباد - ایرنا - بیش از 14 هزارو 638 خانوار با جمعیتی معادل 83 هزار و690 نفر از جمعیت استان لرستان را جامعه عشایری تشکیل می دهند که در 14 ایل و 15 طایفه مستقل سازمان یافته اند.
پلیس مادر باردار گرفتار در گردنه برفی بجنورد را نجات داد
بجنورد- ایرنا - رئیس سازمان اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: مادر باردار گرفتار در برف و کولاک گردنه امین الله بجنورد با امدادرسانی به موقع نیروهای پلیس به بیمارستان بنت الهدی منتقل و زایمان وی باموفقیت انجام شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
تفاوت روسیه و شوروی سابق از دیدگاه بشار اسد
رئیس گروه دوستی پارلمان روسیه و سوریه گفت که در دیدار اخیر یک هیئت روسی با رئیس جمهور سوریه وی به تفاوت اصلی روسیه و شوروی سابق اشاره کرد.
تغییرات رنگ پوست نشانه سرطان است
انجمن سرطان آمریکا اعلام می‌کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
آیت الله شبیری: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است
بطور کلی چنانچه استخدام بر خلاف ضوابط باشد به گونه‌ای که فرد استحقاق حضور و دریافت حقوق و امتیازات آن مجموعه را نداشته باشد، حضورش جایز نخواهد بود و نباید چیزی دریافت کند. واسطه شدن برای چنین تخلفی نیز حرام است و در صورت وقوع باید بر اساس ضوابط قانونی عمل شود.
واکنش داماد امام موسی صدر به ادعای خوئینی‌ها
داماد امام موسی صدر به اظهارات اخیر آیت‌الله موسوی خوئینی که امام موسی صدر و شهید چمران را غیرهمراه با انقلاب اسلامی ایران خطاب کرده بود، واکنش نشان داد.
ˮپروفایل‌های سلامتیˮ به موبایل‌ها می‌آیند
اورژانس باید به بالگردهای دید در شب مجهز شود- بالگردهای اورژانس به ۵۴ فروند افزایش می‌یابد
اعضای بدن کودک مهابادی به چند بیمار دیگر زندگی بخشید
پرستاران نمونه فامنین تجلیل شدند
2قلم داروی درمان طیور در کهگیلویه و بویراحمد تولید شد
تردد در جاده های کالپوش با زنجیر چرخ امکان پذیر است
سازمان بیمه سلامت: مطالبات سال 96 داروخانه‌ها پرداخت شده است
تغییر وزیر و بازنگری در نظام جامع سلامت - سیدعبدالحمید بهشتی
شناسایی انواع بی‌خوابی
بدهی سال ٩٦ بیمه سلامت به داروخانه ها پرداخت شده است