جمع آوری سگ ها توسط دهیاری مورد بی توجهی قرار گرفته است

14:07 ۱۷۷ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 234 0
جمع آوری سگ ها توسط دهیاری مورد بی توجهی قرار گرفته است

بیرجند - ایرنا - معاون خدمات شهری شهردار بیرجند گفت: زنده گیری سگ ها توسط دهیاری ها مورد بی توجهی قرار گرفته و سبب شده است که سگ های ولگرد از روستاهای اطراف به داخل شهر بیایند.

ایرنا

به گزارش ایرنا همایون شاکری روز یکشنبه در نشست کارگروه استانی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان افزود: سگ های نگهبان در باغ ویلاهای اطراف شهر نیز بعد از رهاسازی به دلیل خشکسالی و گرسنگی به داخل شهر هجوم می آورند.
وی تاکید کرد: اگر تمامی دهیاری های اطراف شهر مکلف به جمع آوری سگ های ولگرد شوند این معضل به مرور زمان از سطح شهر حذف خواهد شد.
معاون شهردار بیرجند گفت: در 2 ماه گذشته با احداث پناهگاه جمع آوری سگ های ولگرد در حاشیه شهر روزانه بین 10 تا 20 سگ از سطح شهر جمع آوری و اکنون 400 قلاده سگ در این محل نگهداری می شود.
وی با بیان اینکه این پناهگاه ظرفیت نگهداری 500 قلاده سگ را دارد افزود: زنده گیری سگ های ولگرد در راستای تامین آسایش و سلامت شهروندان صورت می گیرد و در خصوص اجرای طرح، مرکز جدید جمع آوری و نگهداری از حیوانات بدون صاحب در بیرجند راه اندازی شده است.
شاکری گفت: در این زمینه پیمانکار مورد نظر جذب و طی قرارداد منعقده با شهرداری، زنده گیری سگ های ولگرد در حال انجام است.
وی یادآور شد: شهرداری به عنوان یک نهاد غیردولتی بیش از 300 وظیفه برعهده دارد و کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان در حطیه کار وزارت بهداشت بوده و به دهیاری ها و شهرداری ها ابلاغ شده است.
وی گفت: براساس مفاد بند 15 ماده 55 قانون شهرداری ها، جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و جمع آوری حیوانات بدون صاحب و دفع حیوانات مریض و مزاحم جزو وظایف شهرداری هاست.
شاکری افزود: شهرداری بیرجند به دنبال ابلاغ دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های بدون صاحب از سوی سازمان شهرداری های کشور با منسوخ کردن روش های کنترلی قبلی، با تعیین و آماده سازی و ساخت سایت محل نگهداری سگ های بدون صاحب در زمینی به مساحت سه هزار متر مربع اقدام کرده است.
وی عنوان کرد: جمع آوری سگ های ولگرد و نگهداری آنها در یک سایت بهداشتی گامی در راستای ارتقای شاخص های بهداشتی در این شهرستان است و انتظار داریم نمونه این سایت در سایر نقاط استان نیز راه اندازی شود.
معاون خدمات شهری شهردار بیرجند اظهار داشت: شهرداری با یکی از سازمان های مردم نهاد برای قرنطینه، نگهداری و عقیم سازی سگ های ولگرد در سایت حیوانات بدون صاحب قراردادی منعقد و سگ ها بعد از انتقال به این محل عقیم شده و به مدت 10 روز تیمارداری می شوند.
وی تاکید کرد: باید از رهاسازی بدون هماهنگی سگ های ولگرد توسط سایر بخش ها و شهرستان ها در سطح استان جلوگیری و سگ های ولگرد از داخل شهرها جمع آوری شود.
شاکری گفت: در صورتی که مردم خواهان نگهداری از این سگ ها برای مراقبت از باغستان ها یا اماکن تفریحی، صنعتی و تجاری خود هستند این سازمان رایگان سگ ها را پس از عقیم سازی در اختیار متقاضیان قرار می دهد.
شهردار قاین نیز در این نشست گفت: یکی از مشکلات اصلی و عمده بهداشتی کشور که سال هاست به صورت یک معضل، منابع انسانی و مالی کشور را به خود اختصاص داده و هر از گاهی به صورت بحران جدی در استان های مختلف و در قالب بیماری های نوپدید و بازپدید خود را آشکار می سازد بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان است.
علی یحیی پور افزود: مهمترین معضلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگ های ولگرد شیوع بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان، افزایش جمعیت دامی و انتقال بسیاری از بیماری ها از سگ ها به انسان است.
وی ادامه داد: از جمله مهمترین این بیماری ها می توان به هاری، کیست هیداتیک، سالک، کالاآزار، لاروهای مهاجر احشایی بروسلوز و لپتوسپیروز اشاره کرد که بر ضرورت اجرای دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد بیش از پیش تاکید می شود.
شهردار قاین از زنده گیری 208 قلاده سگ ولگرد امسال در شهرستان قاینات خبر داد و گفت: از این تعداد 153 مورد در شهر قاین جمع آوری شده است.
وی کارا نبودن سلاح بیهوشی، تامین غذا، اجرایی نشدن طرح در شهرها و روستاهای اطراف، هزینه بالای عقیم سازی و مشکلات زنده گیری از جمله استفاده از قفس و استقرار آن و آزادسازی توسط شهروندان را از جمله مشکلات اجرای طرح زنده گیری عنوان کرد.
یحیی پور خواستار پیگیری تخصیص اعتبار به شهرداری های دارای مرکز کنترل جمعیت برای تجهیز شد و گفت: همچنین انتظار می رود سایر سازمان ها و ادارات عضو کارگروه به ویژه دامپزشکی برای عقیم سازی و مرگ با ترحم سگ های ولگرد ما را یاری کنند.
7557*3028


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

ثبت بی‌نظیرترین سال ایرانول با رشد اکثر شاخص‌ها و تقسیم سود ۲۹۰۰ میلیارد ریالی
مجمع عمومی عادی سالانه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۷ شرکت نفت ایرانول با ثبت بی‌نظیرترین سال ایرانول از اول تاسیس تاکنون با رشد اکثر شاخص‌ها و با حضور بیش ۹۲ درصد سهامداران سه‌شنبه ۲۸ خردادماه در سالن تلاش وزارت کار برگزار شد.
۸ دستگاه ماینر برتر استخراج بیت‎ کوین سال
از استخراج بیت کوین می‌توان درآمدزایی کرد اما برای این کار نیاز به دستگاه‌هایی است که ماینر نام دارد.
قم میزبان دومین گردهمایی کسب‌وکارهای خانگی و محلی
دومین گردهمایی کسب‌وکارهای خانگی و محلی که با عنوان "رویداد باسلامی‌ها" شناخته می‌شود، ۳۰ خردادماه در قم برگزار می‌شود. این رویداد میزبان ده‌ها نفر از صاحبان مشاغل خانگی محلی و محصولات اصیل آن‌هاست. حضور در این رویداد برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.
دلایل رونق چاپ کارت pvc
کارت‌های pvc در زندگی ما نقش مهمی دارند و با توجه به ویژگی‌هایی از جمله دوام و انعطاف کاربردهای وسیعی پیدا کرده‌اند.
بانک صادرات ایران دومین دارنده تعداد کارت بانکی تراکنش‌دار در نظام بانکی است
​بر اساس آمار بانک مرکزی در سال ٩٧، بانک صادرات ایران دومین دارنده تعداد کارت بانکی تراکنش‌دار در نظام بانکی است.
تولید فولاد در آینده‌ای نزدیک صد در صد بومی می‌شود
دانش یکی از مهم‌ترین عوامل تولید محسوب شده و از آن به‌عنوان مهم‌ترین مزیت رقابتی سازمان‌ها یاد می‌شود. یکی از ویژگی‌های دانش نامشهود بودن آن هست. به عبارتی غیرقابل لمس و نامحسوس بوده و ارزش‌گذاری و اندازه‌گیری آن مشکل است.
۱۵ کشور متنفر از آمریکا کدامند؟
مصر، اردن و ترکیه در صدر لیست کشورهای متنفر از آمریکا قرار دارند. ایران در میان ۱۵ کشور در جایگاه نهم است و حتی کشور اسلونی که سرزمین مادری "ملانیا ترامپ" بانوی اول آمریکاست، در جایگاه سیزدهم این لیست قرار دارد.
احتکار خودرو در انبار خودروسازان حقیقت دارد؟
اگرچه این روزها قیمت خودرو در بازار کاهشی است اما بررسی روند یک سال گذشته تغییرات قیمت خودرو نشان می‌دهد که در اغلب خودروها بیش از دو برابر افزایش قیمت وجود داشته است.
برانکو گفت مهدی باید برود!
جدایی مهدی طارمی از پرسپولیس یکی از جنجالی‌ترین اتفاقات سال‌های اخیر بود که تبعات فراوانی برای این بازیکن و باشگاه پرسولیس داشت. بخشی از پشت پرده‌های این ماجرا در گزارشی به قلم وکیل طارمی منتشر شد.
ویدئو - بهره‌برداری از پایانه «سلام» فرودگاه امام (ره)
پایانه «سلام» در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) صبح سه‌شنبه (۲۸ خرداد) با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید. این طرح به عنوان نخستین پایانه هوایی هوشمند کشور با ظرفیت اعزام و پذیرش سالیانه پنج میلیون مسافر به بهره‌برداری رسیده و طراحی آن توسط مهندسان ایرانی انجام شده است. حسن روحانی در این مراسم گفت: «با وجود فشارهای دشمنان و بدخواهانی که می‌خواهند القا کنند که توسعه ایران متوقف شده و مردم نسبت به آینده کشور ناامید هستند، هر روز شاهد تحرک تازه‌ای در اقتصاد و حرکت بزرگ اجتماعی در کشور هستیم.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

پرمدال‌ترین ورزشکار پاراآسیایی چقدر پاداش گرفت؟
پرمدال‌ترین ورزشکار بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا با انتقاد نسبت به میزان پاداش خود گفت: با توجه به این که در بازی‌های پاراآسیای جاکارتا به لطف خدا توانستم شش بار پرچم کشورم را به اهتزاز در آورم و تاریخ ساز شوم، اما مسئولان در پرداخت پاداش به قول خود عمل نکردند.
ادعا یک نماینده درباره ابلاغ اجرای لایحه پالرمو از سوی دولت
یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس مدعی شد که دولت به دستگاه‌ها لایحه پالرمو و لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرده است که درباره پالرمو هنوز در مجمع تشخیص تعیین تکلیف نشده و درباره پولشویی هم هنوز مجلس آن را تصویب نکرده است.
ˮفلومترالتراسونیکˮ را از ابزار سنجش آریا بخرید
فرآیند انتخاب ابزار دقیق صنعتی بسیار پیچیده است و نیاز به مهارت و آشنایی فرد با مباحث مختلف صنعتی دارد.
با ۵ خیابان اصلی خرید در استانبول آشنا شوید
وقتی‌ که کلمات «خرید» و «استانبول» در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، ذهن افراد معمولا به سمت بازار بزرگ و خیابان‌های پرپیچ‌وخم آن با فروشگاه‌های مختلف، از فرش گرفته تا ادویه‌های محلی، می‌رود.
خراسان شمالی صاحب تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور می‌شود
‌مدیرکل ورزش و جوانان خراسان شمالی از خرید امتیاز تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور خبر داد.
واکنش هلال احمر به خبر واردات داروی جعلی سالک و تکذیب آن
نخستین شهرک دارویی کشور در البرز افتتاح شد
تا نیمه نخست ۹۹ نگرانی دارویی نداریم
مشکل‌سازی بیمه‌ها برای بیمارستان‌ها- نسخه نویسی الکترونیک در ۶ استان از اول تیرماه
ایران میزبان 20 میلیون توریسم سلامت در 1400
قلبِ بیمار، تهدیدی برای سلامتِ مغز
رونمایی از 9 قلم دارو امروز ‌در البرز
کمبود نیرو در مراکز درمانی - جذب 20هزار نیروی جدید طی امسال
کودکان طلاق چاق می‌شوند
تکذیب واردات داروی جعلی سالک