تضعیف شأن مجلس با وظیفه نمایندگی مردم در تضاد است

14:01 ۲۱۱ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 258 0
تضعیف شأن مجلس با وظیفه نمایندگی مردم در تضاد است

تهران- ایرنا حقوقدان و وکیل دادگستری گفت: مردم به نمایندگان خود رأی می دهند و آنها را انتخاب می کنند تا حافظ منافع آنها باشند بنابراین هر اقدام، فعالیت و گفته ای که موضع و شأن مجلس و نمایندگان را تضعیف کند با اجرای این وظایف در تضاد است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، هفته گذشته فیلمی در فضای مجازی مبنی بر مشاجره لفظی نماینده مردم سراوان با کارمند گمرک پخش شد که بر اساس آن مجلس شورای اسلامی دو بار جلسه غیرعلنی و غیررسمی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار کرد.
بهمن کشاورز، وکیل دادگستری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در این باره گفت: افراد در مراتب بالای اجتماع همواره باید به یاد داشته باشند که آنچه از ایشان صادر شود به کل حرفه یا طبقه اجتماعی ایشان منتسب خواهد شد. نمایندگان مردم در مجلس نیز از آنجا که پس از گزینش نه در موضع نماینده شهر و منطقه خود بلکه نماینده همه مردم ایران محسوب می شوند مقام بسیار والایی دارند و آن گونه که در اصل 84 ،85 ،86 و 90 قانون اساسی آمده است باید برحسن انجام امور، نظارت عالی داشته باشند.
وی اضافه کرد: واضح است قرار گرفتن در این مقام اقتضائاتی دارد و یک نماینده از نظر رفتار، ظاهر و تعاملات اجتماعی باید برای همگان نمونه و اسوه باشد بنابراین حسن سلوک و رعایت آداب با همه مردم از ویژگی های نمایندگان ملت است.
کشاورز یادآور شد: فرموده های فراوانی از بزرگان دین ما در مورد تواضع، فروتنی، رعایت ادب و ملایمت با مردم به ما رسیده است؛ شنیده نشده بزرگان دین یا آنان که در میان اهل سیاست برجسته و مشخص بوده اند در برخوردهای عادی و عمومی خود مرتکب دشنام یا تعرض به افراد عادی شوند هرچند همین شخصیت ها در مقابل زورمندان، زورگویان و اهل تکبر از شدت عمل خودداری نمی کردند.
این حقوقدان با اشاره به فیلم منتشر شده از برخورد برخی نمایندگان مجلس از جمله نماینده سراوان و کارمند گمرک گفت: آنچه اخیرا واقع و به کمک فضای مجازی همه گیر شد، مطلبی بسیار حساس است زیرا آنچه که ما دیدیم این بود که مامور دولت حین انجام وظیفه صرفا به فردی که قصد عبور از جایی را که نباید، داشت تذکر داد و با برخورد شدید و دور از ادب آن فرد مواجه شد.
کشاورز افزود: تنها عملی که از کارمند گمرک سر زد این بود که شغل و منصب فرد مورد بحث را به صدای بلند اعلام کرد که این اقدام با بیان مطالب توهین آمیز دیگری از جانب فرد اول مواجه شد.
این وکیل دادگستری تصریح کرد: اگر آنچه که دیدیم دقیق و صحیح باشد (که ظاهرا این دقت و صحت را متخصصان امر می توانند احراز کنند)، آنچه از جانب کارمند صورت گرفته است، حرکتی در حد انجام وظیفه بوده است و حتی خشونت و درشتی کلام بدوا در آن دیده نمی شود اما آنچه متقابلا واقع شده است، مصداق توهین به مامور دولت حین انجام وظیفه و به سبب آن است و طبعا از این نظر قابل بررسی است؛ در عین حال در خصوص نظارت بر رفتار فرد دوم، قانون خاص و فرایند ویژه وجود دارد که می تواند اعمال شود.
کشاورز یادآور شد: شنیده شد که بحث استیضاح وزیر سازمان متبوع کارمند مورد بحث مطرح شده است اما گمان نمی رود این موضوع جدی باشد زیرا برای استیضاح هر یک از وزرا می توان تعداد بیشماری مستمسک پیدا کرد اما این یک مورد در ردیف آن موارد نمی گنجد.
این حقوقدان خاطرنشان کرد: به یاد دارم در گذشته های دور، ضابطه ای وجود داشت که شاید هم اکنون نیز مورد تبعیت قرار گیرد و آن اینکه نظامیان نباید در مواقع غیر از خدمت، از لباس نظامی استفاده کنند علت این بود که از یک سوء شبهه سوء استفاده از لباس و موقعیت شغلی مطرح نشود و از دیگر سو اگر برخوردی بین فرد نظامی و دیگری پیش آمد، سخنانی که مبادله می شود و احیانا برخوردی که اتفاق می افتد، باعث توهین به لباس نظامی نشود.
اجتمام*3229* 3063


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

ترفند‌هایی برای خنک‌تر کردن کولر ماشین!
یکی از مهم‌ترین تجهیزات رفاهی ماشین، کولر است اما این روز‌ها با وجود گرمای طاقت فرسای هوا لازم است به دنبال راهی برای خنک‌تر شدن کولر ماشین باشیم.
ادعای عجیب همدست یک سارق پس از بازداشت در لانه مجردی
نیرو‌های انتظامی پس از دقایقی جست وجو و ردزنی‌های اطلاعاتی، یکی از متهمان مورد ادعای اهالی را در حالی که از پشت بام‌های منازل فرار می‌کرد به محاصره درآوردند و حلقه‌های قانون را بر دستانش گره زدند.
چگونه اشتباهات همسرمان را به او بگوییم؟
یک روانشناس گفت: با دعوا اوضاع بهتر نمی‌شود و در یک زمان و مکان مناسب درباره رفتار خاص همسرتان با او صحبت کنید.
بزرگترین آرزوی میترا استاد در زندگی پیش از قتل- میزان دارایی مقتول از زبان برادرش
برادر میترا استاد امروز قبل از شروع جلسه سوم دادرسی پرونده جنایی مقتول در خصوص بزرگترین آرزوی خواهرش و میزان دارایی او توضیحاتی ارائه داد.
باقی مانده گلوله‌های شلیک شده به سمت میترا استاد
در سومین جلسه دادگاه پرونده قتل میترا استاد، پوکه‌های گلوله‌های شلیک شده توسط اسلحه نجفی به سمت مقتول نشان داده شد.
کشف کالای قاچاق 2 میلیاردی در یک دستگاه خودروی سواری
سرگرد "سعید دهقان " اظهار داشت: با کنترل تردد خودرو‌های عبوری محور‌های مواصلاتی به شهر تهران، ماموران قرارگاه غرب گشت انتظامی یگان امداد پایتخت موفق شدند یک دستگاه خودروی سواری حمل بار کالای قاچاق را شناسایی و در عملیات پلیسی توقیف کنند.
پوشش پرستاران در زمان قاجار- عکس
تصویری از پوشش پرستاران در بیمارستان زنان و زایمان که در اواخر قاجاریه به ثبت رسیده است.
قیمت مسکن۵۰ متری در تهران
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان ۵۰متری در مناطق ۲۲گانه شهری تهران از تیر ماه ۹۸ است.
باقری: اگر محل اردوی پرسپولیس مناسب نبود، اخراجم کنند!
مربی پرسپولیس گفت: پیشنهاد می کنم دو کارشناس به محل اردوی پرسپولیس در ترکیه بروند اگر مناسب نبود در اختیار باشگاه خواهم بود تا از جریمه تا اخراج را در قبال من انجام دهند.
پیمان‌های پولی راه دور زدن محدودیت‌های سوئیفت
در حالی کلیات طرح راه‌اندازی و استفاده از پیام‎رسان‌های مالی و انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس رد شده که این طرح، راهکاری برای دور زدن محدودیت‌های سوئیفت است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم عجیب کالدرون درباره تمرینات پرسپولیس
سرمربی آرژانتینی باشگاه پرسپولیس، تصمیمی جالب را گرفت.
ارزهای دیجیتالی مثل قیچی دو لبه است
الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره تعیین و تکلیف در خصوص ارزهای دیجیتالی اظهار داشت: امروز کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه ویژه ای در این خصوص با حضور وزیر اقتصاد، نیرو، صنعت معدن و تجارت، رؤسای بانک مرکزی، مخابرات و پدافند غیر عامل داشت و مفصل در این خصوص بحث و گفتگو صورت گرفت.
پوشش پرستاران در زمان قاجار- عکس
تصویری از پوشش پرستاران در بیمارستان زنان و زایمان که در اواخر قاجاریه به ثبت رسیده است.
۲۰ درصد صنعت کشور در تهران
انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در همایش بزرگداشت روز صنعت و معدن درباره اقدامات رفع مشکلات صنعت تولید اظهار کرد: کشور ما سرمایه‌های انسانی و طبیعی فراوانی دارد که از این ظرفیت نتوانستیم استفاده کنیم در فضای بین‌المللی هم رتبه‌بندی خوبی نداریم.
چه کسی ریاست «دیدبان هسته‌ای» را بر عهده می‌گیرد؟
دو عضو ارشد آژانس اتمی که یکی اهل رومانی و دیگری اهل آرژانتین است، تلاش می‌کنند تا به عنوان مدیرکل بعدی این سازمان بین‌المللی انتخاب شوند.