بهای محصولات سلولزی تابع نرخ ارز در بازار ثانویه است

15:17 ۸۵ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 200 0
بهای محصولات سلولزی تابع نرخ ارز در بازار ثانویه است

تهران- ایرنا- در شرایطی که به دلیل تعدیل نرخ ارز، عامه مردم در انتظار کاهش قیمت ها هستند، دست اندرکاران صنعت محصولات سلولزی و بهداشتی می گویند بهای کالای نهایی این صنعت بر اساس نرخ ها در بازار ثانویه ارز تنظیم می شود.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بر اساس سیاست های جدید ارزی دولت که از نیمه مرداد ماه امسال اجرایی شد، تخصیص ارز به همه اقلام وارداتی بجز کالاهای اساسی و ضروری از بازار ثانویه ارز (نیما) انجام می شود که محصولات سلولزی و بهداشتی نیز در این گروه قرار می گیرد و با وجود افزایش قیمت ارز نیمایی در یک ماه گذشته، اما بهای محصولات سلولزی در هفته گذشته حدود 10درصد کاهش یافته است.

** افزایش قیمت ارز نیمایی
«پروین نباتی» مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره قیمت گذاری محصولات سلولزی به خبرنگار ایرنا گفت: محصولات سلولزی نظیر دستمال کاغذی، پوشک و نوار بهداشتی مشمول ارز نیمایی هستند که در یک ماه گذشته با افزایش نرخ مواجه شده است.
وی بیان داشت: با این توصیف و توجه به اینکه سایر هزینه ها از جمله حمل و نقل و سایر هزینه هایی که به نوعی در قیمت تمام شده موثر بوده در ماه های گذشته افزایش داشته، نمی توان انتظار کاهش قیمت این اقلام را داشت.

** قیمت محصولات سلولزی حدود 10 درصد کاهش یافت
«نیما بصیری» عضو کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: در اقتصاد اصطلاحی با عنوان «چسبندگی قیمت» وجود دارد، به این معنی که وقتی در کشورمان قیمت کالایی بالا رفت دیگر به راحتی پایین نمی آید و در برابر کاهش قیمت ها مقاومت می کند.
به گفته وی، در ماه های گذشته وقتی قیمت ها متاثر از افزایش نرخ ارز بالا رفت، بیشتر تولیدکنندگان سعی داشتند نرخ ها را به گونه ای مدیریت کنند که مورد تعقیب و تذکر سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قرار نگیرند و همچنین قادر به حفظ بازار و مدیریت هزینه های خود باشند.
نائب رئیس انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران به ماده اولیه خمیر در تولید پوشک، دستمال کاغذی و نوار بهداشتی اشاره کرد که بطور عمده از کانادا، کشورهای اروپایی و بخشی از آمریکا وارد می شود و این مواد پیش از بالا رفتن نرخ دلار در کشورمان، با افزایش نرخ پایه در سطح جهانی مواجه شد.
وی یادآور شد: میزان تولید این خمیر در جهان ثابت و سهم فروش جهانی آن به ایران مشخص است، بر این اساس وقتی تقاضا برای این ماده در کشورمان بالا رفت، قیمت جهانی را نیز تحت تاثر قرار داد.
بصیری ادامه داد: افزایش نیاز به خمیر سبب شد تا از کشورهای واسطه برای واردات استفاده کنیم که به افزایش هزینه حمل و نقل و نیز نقل و انتقال مالی منجر شد.
وی به تجربه هشت ساله جنگ تحمیلی در کشور اشاره کرد که مردم هنوز با آن ذهنیت زندگی می کنند و افزود: در نتیجه وقتی قیمت اجناس بالا می رود، مردم ناخودآگاه به خرید بیشتر و انبار کردن کالاها اقدام می کنند که خود سبب افزایش تقاضا و رشد قیمت ها می شود.
این مقام صنفی خاطرنشان کرد: قیمت اقلام سلولزی و بهداشتی یاد شده در یک هفته گذشته با کاهش هشت تا 10 درصدی همراه بوده که ناشی از تاثیرگذاری تدریجی افت قیمت ارز آزاد بوده است.
وی در عین حال گفت: تا تاثیرگذاری پایدار افت قیمت ارز بر قیمت اقلام و کالاها راهی طولانی در پیش است.
بصیری ادامه داد: نرخ ارز در آغاز امسال جهش بی دلیلی داشت و وقتی معاون اول رییس جمهوری آن را 4200 تومان اعلام کرد، در عمل دلار با این نرخ یافت نشد در نتیجه اعتماد مردم و فعالان اقتصادی ضربه خورد.
وی درخصوص کاهش این روزهای نرخ ارز نیز گفت: این کاهش ها و تثبیت نرخ ارز موقت و کوتاه مدت بوده و تلقی ما تولیدکنندگان این است که دولت به دنبال تثبیت این نرخ در بلندمدت نیست.

** فضای مه آلود صنایع سلولزی
بصیری آینده تولید در این صنف حتی در ماه های باقی مانده تا پایان امسال را «مه آلود» توصیف کرد که ناشی از نا اطمینانی تولیدکنندگان به شرایط روز اقتصادی کشور است.
وی تاکید کرد: این روزها دولت از طریق سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به دنبال اعمال فشار بر واحدهای تولیدی به منظور کاهش قیمت هاست، اما باید گفت «فشار هیچ وقت جواب نمی دهد»، زیرا هر تولیدکننده با جامعه ای از خانواده های پرسنل و کارکنان خود مواجه است که باید به آنها پاسخگو باشد و شرایط مطمئنی برایشان فراهم کند.
به گزارش ایرنا، برپایه آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، پارسال 157 هزار تن کاغذ تیشو در کشور تولید شد که در همسنجی با سال 95 بیش از 6 درصد رشد به ثبت رساند. صادرات این محصول نیز با رشد 30 درصدی به 12 هزار و 500 تن در پایان سال 96 رسید که عمده آن به عراق و برخی کشورهای همسایه صادر شد.
پارسال همچنین تولید پوشک بچه و نوار بهداشتی در کشور از مرز 125 هزار تن گذشت، با این حال نزدیک به 6 هزار تن از این محصولات نیز وارد شد.
نزدیک به 150 واحد تولیدی با ظرفیت 280 هزار تن در کشور دارای مجوز صنعتی تولید پوشک بچه معمولی، پوشک کامل بچه، نوار بهداشتی و پوشک بزرگسال هستند.
اقتصام*3065**2025


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

سالِ نو، اسکناسِ نو
در آستانه سال ۱۳۹۸ و به منظور خدمت‌رسانی به مشتریان عزیز، ۱۰ شعبه منتخب بانک اقتصادنوین در شهر تهران اسکناس نو توزیع می‌کنند.
پیش‌بینی بازار مسکن در سال جدید
در سالی که گذشت، مسکن رشد چند ده‌درصدی را در سطح کشور تجربه کرد. این رشد برای سرمایه‌گذاران بازار مسکن بسیار دل‌پذیر بود. آن‌قدر که عده‌ای دیگر از مردم هم بدون تحلیل دقیق و برنامه‌ریزی، سرمایه‌های خود را به این بازار روانه کردند؛ اما سوال این است؛ آیا سرمایه‌گذاری در بازار مسکن در سال جدید نیز سودآور خواهد بود یا با رکود بیشتر مواجه خواهیم شد؟ در سال ۹۸ و با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، بازار مسکن به چه سمتی خواهد رفت؟
اصول سئو و طراحی سایت
رعایت اصول سئو، طراحی اپلیکیشن و سایت می‌تواند سرنوشت یک تجارت را تغییر دهد، می‌تواند ایده‌های اولیه و خام را عملی کند و در نهایت می‌تواند به ایجاد درآمد و ارزش منتهی شود.
رونمایی شاتل موبایل از بسته‌های مبتنی بر موقعیت «شاتل موبایل پلاس»
شاتل موبایل اپراتور نسل جدید تلفن همراه از راه‌اندازی خدمتی نوآورانه و مقرون به صرفه با نام «شاتل موبایل پلاس» خبر داد.
محاسبه افت قیمت پژو ۲۰۶ فقط با چند کلیک
میزان افت قیمت پژو ۲۰۶ اولین موضوعی است که پس از تصادف و یا در زمان خرید این خودرو به ذهن افراد خطور می‌کند.
وقتی خواب حمله می‌کند!
اگر در تمرکز یا حافظه خود با مشکلاتی مواجه هستید یا احساس می‌کنید قابلیت تفکر شفاف را از دست داده اید، این موارد می‌توانند از علائم مرتبط با حمله خواب باشند.
نقش‌های روزگاران
لباس زنان ایرانی از ابتدایی‌ترین سال‌های سکونت مردمان در این سرزمین تاکنون چه تغییراتی داشته است؟
پایان سلطه چینی‌ها بر چهارشنبه‌سوری
گرانی دلار کار و کاسبی ترقه فروش‌ها را به هم ریخت. حالا در پیاده‌روهای شلوغ تهران به‌طور محسوسی ریزش دستفروش‌های ترقه و مواد آتش‌زا را احساس می‌کنید.
مثل «جان اسنو» در مقابل سرطان
مهدی شادمانی، روزنامه نگار ورزشی‌ای است که دو سال با بیماری سرطان مبارزه می کند اما همچنان روحیه بالایی دارد.
اصولگرایان برای ۱۴۰۰ باز هم سراغ رئیسی می‌روند
«آیت‌ا… ابراهیم رئیسی همچنان یکی از گزینه‌های احتمالی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری آینده است و اگر اصولگرایان قصد داشته باشند به صورت مطلق از کسی حمایت کنند آن فرد ایشان خواهد بود.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

چوپان مانه و سملقانی در ارتفاعات برفگیر گم شد
بجنورد - ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: یک چوپان در ارتفاعات جیرانسو در شهرستان مانه و سملقان گم شده است که امدادگران برای یافتن وی به محل اعزام شده اند.
خوشخبر: هیچ مبلغی از سوی هدایتی به حساب فدراسیون والیبال واریز نشده است
سرپرست تیم ملی والیبال در واکنش به برخی اظهار نظرها درباره پرداخت مبالغی از سوی هدایتی به فدراسیون والیبال گفت: اسناد پرداخت پاداش‌ها به بازرسان سازمان بازرسی کل کشور قبلاً ارائه شده است.
2 هزار سری جهیزیه به زوج های محروم کشور اهدا شد
سبزوار - ایرنا - قائم مقام بنیاد برکت احسان گفت: این نهاد در سالجاری 2 هزار سری جهیزیه کامل به زوج ‌های محروم در سراسر کشور اهدا کرده است.
اردوغان: حادثه تروریستی نیوزیلند سازمان یافته بود
تهران - ایرنا - رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دوشنبه شب در خصوص حادثه تروریستی حمله به مساجد نیوزیلند گفت که این یک اقدام فردی نبوده و به صورت سازمان یافته روی داده است.
102 تن میوه در شوش ذخیره شده است
صادرات قزوین 40 درصد از تعهدات پیشی گرفت
جامعه نیازمند کمپین آگاهی است
بخش خصوصی نیازمند توجه و حمایت بیشتری است
بخشی از واردات خودرو به کشور آزادسازی می شود
محدودیت سقف ثبت سفارش کالا برداشته شده است
رییس جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین معارفه شد
کشت و صنعت نیشکر کارون به بخش خصوصی واگذار نمی شود
معاون نمایشگاه گوانجوی چین بر ضرورت همکاری با اصفهان تاکید کرد
توزیع 100 هزار تن کنجاله سویا امروز در سطح کشور