بهای محصولات سلولزی تابع نرخ ارز در بازار ثانویه است

15:17 ۱۷۷ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 273 0
بهای محصولات سلولزی تابع نرخ ارز در بازار ثانویه است

تهران- ایرنا- در شرایطی که به دلیل تعدیل نرخ ارز، عامه مردم در انتظار کاهش قیمت ها هستند، دست اندرکاران صنعت محصولات سلولزی و بهداشتی می گویند بهای کالای نهایی این صنعت بر اساس نرخ ها در بازار ثانویه ارز تنظیم می شود.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بر اساس سیاست های جدید ارزی دولت که از نیمه مرداد ماه امسال اجرایی شد، تخصیص ارز به همه اقلام وارداتی بجز کالاهای اساسی و ضروری از بازار ثانویه ارز (نیما) انجام می شود که محصولات سلولزی و بهداشتی نیز در این گروه قرار می گیرد و با وجود افزایش قیمت ارز نیمایی در یک ماه گذشته، اما بهای محصولات سلولزی در هفته گذشته حدود 10درصد کاهش یافته است.

** افزایش قیمت ارز نیمایی
«پروین نباتی» مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره قیمت گذاری محصولات سلولزی به خبرنگار ایرنا گفت: محصولات سلولزی نظیر دستمال کاغذی، پوشک و نوار بهداشتی مشمول ارز نیمایی هستند که در یک ماه گذشته با افزایش نرخ مواجه شده است.
وی بیان داشت: با این توصیف و توجه به اینکه سایر هزینه ها از جمله حمل و نقل و سایر هزینه هایی که به نوعی در قیمت تمام شده موثر بوده در ماه های گذشته افزایش داشته، نمی توان انتظار کاهش قیمت این اقلام را داشت.

** قیمت محصولات سلولزی حدود 10 درصد کاهش یافت
«نیما بصیری» عضو کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: در اقتصاد اصطلاحی با عنوان «چسبندگی قیمت» وجود دارد، به این معنی که وقتی در کشورمان قیمت کالایی بالا رفت دیگر به راحتی پایین نمی آید و در برابر کاهش قیمت ها مقاومت می کند.
به گفته وی، در ماه های گذشته وقتی قیمت ها متاثر از افزایش نرخ ارز بالا رفت، بیشتر تولیدکنندگان سعی داشتند نرخ ها را به گونه ای مدیریت کنند که مورد تعقیب و تذکر سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قرار نگیرند و همچنین قادر به حفظ بازار و مدیریت هزینه های خود باشند.
نائب رئیس انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران به ماده اولیه خمیر در تولید پوشک، دستمال کاغذی و نوار بهداشتی اشاره کرد که بطور عمده از کانادا، کشورهای اروپایی و بخشی از آمریکا وارد می شود و این مواد پیش از بالا رفتن نرخ دلار در کشورمان، با افزایش نرخ پایه در سطح جهانی مواجه شد.
وی یادآور شد: میزان تولید این خمیر در جهان ثابت و سهم فروش جهانی آن به ایران مشخص است، بر این اساس وقتی تقاضا برای این ماده در کشورمان بالا رفت، قیمت جهانی را نیز تحت تاثر قرار داد.
بصیری ادامه داد: افزایش نیاز به خمیر سبب شد تا از کشورهای واسطه برای واردات استفاده کنیم که به افزایش هزینه حمل و نقل و نیز نقل و انتقال مالی منجر شد.
وی به تجربه هشت ساله جنگ تحمیلی در کشور اشاره کرد که مردم هنوز با آن ذهنیت زندگی می کنند و افزود: در نتیجه وقتی قیمت اجناس بالا می رود، مردم ناخودآگاه به خرید بیشتر و انبار کردن کالاها اقدام می کنند که خود سبب افزایش تقاضا و رشد قیمت ها می شود.
این مقام صنفی خاطرنشان کرد: قیمت اقلام سلولزی و بهداشتی یاد شده در یک هفته گذشته با کاهش هشت تا 10 درصدی همراه بوده که ناشی از تاثیرگذاری تدریجی افت قیمت ارز آزاد بوده است.
وی در عین حال گفت: تا تاثیرگذاری پایدار افت قیمت ارز بر قیمت اقلام و کالاها راهی طولانی در پیش است.
بصیری ادامه داد: نرخ ارز در آغاز امسال جهش بی دلیلی داشت و وقتی معاون اول رییس جمهوری آن را 4200 تومان اعلام کرد، در عمل دلار با این نرخ یافت نشد در نتیجه اعتماد مردم و فعالان اقتصادی ضربه خورد.
وی درخصوص کاهش این روزهای نرخ ارز نیز گفت: این کاهش ها و تثبیت نرخ ارز موقت و کوتاه مدت بوده و تلقی ما تولیدکنندگان این است که دولت به دنبال تثبیت این نرخ در بلندمدت نیست.

** فضای مه آلود صنایع سلولزی
بصیری آینده تولید در این صنف حتی در ماه های باقی مانده تا پایان امسال را «مه آلود» توصیف کرد که ناشی از نا اطمینانی تولیدکنندگان به شرایط روز اقتصادی کشور است.
وی تاکید کرد: این روزها دولت از طریق سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به دنبال اعمال فشار بر واحدهای تولیدی به منظور کاهش قیمت هاست، اما باید گفت «فشار هیچ وقت جواب نمی دهد»، زیرا هر تولیدکننده با جامعه ای از خانواده های پرسنل و کارکنان خود مواجه است که باید به آنها پاسخگو باشد و شرایط مطمئنی برایشان فراهم کند.
به گزارش ایرنا، برپایه آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، پارسال 157 هزار تن کاغذ تیشو در کشور تولید شد که در همسنجی با سال 95 بیش از 6 درصد رشد به ثبت رساند. صادرات این محصول نیز با رشد 30 درصدی به 12 هزار و 500 تن در پایان سال 96 رسید که عمده آن به عراق و برخی کشورهای همسایه صادر شد.
پارسال همچنین تولید پوشک بچه و نوار بهداشتی در کشور از مرز 125 هزار تن گذشت، با این حال نزدیک به 6 هزار تن از این محصولات نیز وارد شد.
نزدیک به 150 واحد تولیدی با ظرفیت 280 هزار تن در کشور دارای مجوز صنعتی تولید پوشک بچه معمولی، پوشک کامل بچه، نوار بهداشتی و پوشک بزرگسال هستند.
اقتصام*3065**2025


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

ثبت بی‌نظیرترین سال ایرانول با رشد اکثر شاخص‌ها و تقسیم سود ۲۹۰۰ میلیارد ریالی
مجمع عمومی عادی سالانه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۷ شرکت نفت ایرانول با ثبت بی‌نظیرترین سال ایرانول از اول تاسیس تاکنون با رشد اکثر شاخص‌ها و با حضور بیش ۹۲ درصد سهامداران سه‌شنبه ۲۸ خردادماه در سالن تلاش وزارت کار برگزار شد.
۸ دستگاه ماینر برتر استخراج بیت‎ کوین سال
از استخراج بیت کوین می‌توان درآمدزایی کرد اما برای این کار نیاز به دستگاه‌هایی است که ماینر نام دارد.
قم میزبان دومین گردهمایی کسب‌وکارهای خانگی و محلی
دومین گردهمایی کسب‌وکارهای خانگی و محلی که با عنوان "رویداد باسلامی‌ها" شناخته می‌شود، ۳۰ خردادماه در قم برگزار می‌شود. این رویداد میزبان ده‌ها نفر از صاحبان مشاغل خانگی محلی و محصولات اصیل آن‌هاست. حضور در این رویداد برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.
دلایل رونق چاپ کارت pvc
کارت‌های pvc در زندگی ما نقش مهمی دارند و با توجه به ویژگی‌هایی از جمله دوام و انعطاف کاربردهای وسیعی پیدا کرده‌اند.
بانک صادرات ایران دومین دارنده تعداد کارت بانکی تراکنش‌دار در نظام بانکی است
​بر اساس آمار بانک مرکزی در سال ٩٧، بانک صادرات ایران دومین دارنده تعداد کارت بانکی تراکنش‌دار در نظام بانکی است.
تولید فولاد در آینده‌ای نزدیک صد در صد بومی می‌شود
دانش یکی از مهم‌ترین عوامل تولید محسوب شده و از آن به‌عنوان مهم‌ترین مزیت رقابتی سازمان‌ها یاد می‌شود. یکی از ویژگی‌های دانش نامشهود بودن آن هست. به عبارتی غیرقابل لمس و نامحسوس بوده و ارزش‌گذاری و اندازه‌گیری آن مشکل است.
۱۵ کشور متنفر از آمریکا کدامند؟
مصر، اردن و ترکیه در صدر لیست کشورهای متنفر از آمریکا قرار دارند. ایران در میان ۱۵ کشور در جایگاه نهم است و حتی کشور اسلونی که سرزمین مادری "ملانیا ترامپ" بانوی اول آمریکاست، در جایگاه سیزدهم این لیست قرار دارد.
احتکار خودرو در انبار خودروسازان حقیقت دارد؟
اگرچه این روزها قیمت خودرو در بازار کاهشی است اما بررسی روند یک سال گذشته تغییرات قیمت خودرو نشان می‌دهد که در اغلب خودروها بیش از دو برابر افزایش قیمت وجود داشته است.
برانکو گفت مهدی باید برود!
جدایی مهدی طارمی از پرسپولیس یکی از جنجالی‌ترین اتفاقات سال‌های اخیر بود که تبعات فراوانی برای این بازیکن و باشگاه پرسولیس داشت. بخشی از پشت پرده‌های این ماجرا در گزارشی به قلم وکیل طارمی منتشر شد.
ویدئو - بهره‌برداری از پایانه «سلام» فرودگاه امام (ره)
پایانه «سلام» در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) صبح سه‌شنبه (۲۸ خرداد) با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید. این طرح به عنوان نخستین پایانه هوایی هوشمند کشور با ظرفیت اعزام و پذیرش سالیانه پنج میلیون مسافر به بهره‌برداری رسیده و طراحی آن توسط مهندسان ایرانی انجام شده است. حسن روحانی در این مراسم گفت: «با وجود فشارهای دشمنان و بدخواهانی که می‌خواهند القا کنند که توسعه ایران متوقف شده و مردم نسبت به آینده کشور ناامید هستند، هر روز شاهد تحرک تازه‌ای در اقتصاد و حرکت بزرگ اجتماعی در کشور هستیم.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

پرمدال‌ترین ورزشکار پاراآسیایی چقدر پاداش گرفت؟
پرمدال‌ترین ورزشکار بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا با انتقاد نسبت به میزان پاداش خود گفت: با توجه به این که در بازی‌های پاراآسیای جاکارتا به لطف خدا توانستم شش بار پرچم کشورم را به اهتزاز در آورم و تاریخ ساز شوم، اما مسئولان در پرداخت پاداش به قول خود عمل نکردند.
ادعا یک نماینده درباره ابلاغ اجرای لایحه پالرمو از سوی دولت
یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس مدعی شد که دولت به دستگاه‌ها لایحه پالرمو و لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرده است که درباره پالرمو هنوز در مجمع تشخیص تعیین تکلیف نشده و درباره پولشویی هم هنوز مجلس آن را تصویب نکرده است.
ˮفلومترالتراسونیکˮ را از ابزار سنجش آریا بخرید
فرآیند انتخاب ابزار دقیق صنعتی بسیار پیچیده است و نیاز به مهارت و آشنایی فرد با مباحث مختلف صنعتی دارد.
با ۵ خیابان اصلی خرید در استانبول آشنا شوید
وقتی‌ که کلمات «خرید» و «استانبول» در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، ذهن افراد معمولا به سمت بازار بزرگ و خیابان‌های پرپیچ‌وخم آن با فروشگاه‌های مختلف، از فرش گرفته تا ادویه‌های محلی، می‌رود.
خراسان شمالی صاحب تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور می‌شود
‌مدیرکل ورزش و جوانان خراسان شمالی از خرید امتیاز تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور خبر داد.