آب بی‌‌صاحب

13:41 ۲۱۲ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 258 0
آب بی‌‌صاحب

با گذشت 9 ماه از افتتاح پل سیدالشهدای زنجان، نشت آب از بدنه آن هم‌چنان ادامه دارد اما هیچ دستگاهی مسئولیت آن را قبول نمی‌کند.

ایرنا

از آنجایی که نشتی آب در پل سیدالشهدا(ع) از همان روزهای قبل از افتتاح نمایان بود و بخشی از رسانه با وجود این‌که تا ماه‌ها پس از آن پیگیر موضوع بوده و تحلیل‌های مختلفی بر آن داشتند ولی پس از گذشت چند ماه این موضوع در بین مسئولان و رسانه‌ها به امری طبیعی بدل گشت و با استناد به واقعیت موجود و برقرار بودن نشتی آب در این پل به نظر می‌رسد این پیگیری‌ها نتیجه‌ای در بر نداشته است و این نشتی آب در زیرگذر پل سیدالشهدا (ع) همچنان به عنوان یک نگرانی و دغدغه محسوب شده و خواستار پاسخی روشن و صریح از سوی مسئولان هستند.
با پیگیری‌های انجام شده در مورد نگرانی مردم از نشتی آب در پل سیدالشهدا، رئیس شورای شهرزنجان مدعی شد که طبق بررسی‌ها و گزارش‌های شهرداری آب نشتی ناشی از ترکیدی لوله‌های آب شرب شهری بوده و ربطی به بالا آمدن آب‌های زیرسطحی ندارد، از همین رو آب و فاضلاب نیز طرح نوسازی و تعویض لوله‌های فرسوده را در حال انجام دارد.
این در حالی است که مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان مدعی است که آب نشتی متعلق به بالاآمدن آب‌های زیرسطحی است و هیچ ربطی به ترکیدی لوله‌های آب در آن محدوده ندارد.
موضوع مبهم دیگری که هنوز پاسخی برای منشأ آن یافت نشده و از سوی رئیس شورای شهر مطرح شد، اسیدی بودن آب‌های میان سطحی قسمت پشت پل است که شهرداری در هنگام تخلیه آب زیر پل به وسیله کف‌کش و بررسی کارشناسی متوجه آن شده و ادامه روند تخلیه آب را با مشکل مواجه کرده است.

وجود آب‌های زیرسطحی مشکلی برای استحکام پل ایجاد نمی‌کند
اسماعیل دویران، رئیس شورای شهر زنجان در پاسخ به صدای زنجان در زمینه نگرانی و دغدغه‌ شهروندان بابت نشتی آب در پل سیدالشهدا (ع) عنوان کرد که ستون‌های این پل در عمق 45 متری و روی آب قرار دارد چرا که در 6 متری این محوله با خروج آب مواجهیم به همین دلیل مشکلی در استحکام پل ایجاد نمی‌کند چرا که فوندانسیون پل در عمق 45 متری پایه‌گذاری شده است و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
وی در ادامه ضمن ارائه توضیحی در زمینه نشستی آب در پل سیدالشهدا(ع) تصریح کرد: این نشتی به دلیل وجود آب‌های میان سطحی بوده که ناشی از فرسودگی لوله‌های فاضلاب است که اداره آب و فاضلاب از بالادست آن در حال انجام اقدامات اصلاح شبکه است که این موضوع را از محدوده بازار آغاز کرده است و در حدود 4 کیلومتر نیاز به تعمیر و تعویض لوله‌های فاضلاب وجود دارد نشتی آب‌ از لوله‌های فرسوده فاضلاب به سمت پل هدایت شده و به بیرون نشت می‌کنند.
به گفته این مسئول حوزه عمرانی شهرداری، در حال حاضر تخلیه آب در این محدوده به وسیله موتور پمپاژ آب و هدایت آن به سمت زنجانرود را انجام می‌دهد.
رئیس شورای شهر زنجان در پاسخ به این سوال که به گفته شما نشتی آب موجود در پل سیدالشهدا (ع) ناشی از نشت آب لوله‌های فاضلاب شهری است، خاطرنشان کرد: بله طبق بررسی‌های انجام شده این نتیجه حاصل شده که نشتی آب پل ناشی از نشت آب لوله‌های فاضلابی است که از محدوده خیابان امام به سمت پایین سرازیر می‌شود که شرکت آب در حال اصلاح این نشتی‌ها است.

نشت آب از پل سیدالشهدا ربطی به بالاآمدگی آب‌های زیرسطحی ندارد
وی در توضیح این موضوع که نشت آب از پل آیا ربطی به بالا آمدگی آب‌های زیرسطحی دارد یا خیر افزود: خیر ارتباطی به آن موضوع ندارد چرا که طبق گزارش شهرداری، بررسی‌های مشترکی بین این نهاد و سازمان آب در مورد نشتی پل انجام شده که طبق آن آب شرب لوله‌های بالادست برای چند ساعت قطع شد که نتیجه‌اش کاهش آب زیر سطح پل بوده است که نشان از این دارد که بالا آمدن آب به دلیل ترکیدگی لوله‌های آب فرسوده است.

وجود اسید در آب‌های تخلیه شده از زیر پل سیدالشهدا
دویران با تأکید بر این‌که طبق گزارش شهرداری آب در قسمت پشت پل اسیدی شده و در حال حاضر فعالیت شهرداری را دچار اخلال کرده چرا که منشأ این آب مشخص نیست، بیان کرد: هر چند با توجه به بتنی بودن پایه‌های پل، اسیدی شدن آب ضرری بر آن ندارد ولی برای آهن خورندگی داشته و همین موضوع کف‌کش واقع در محدوده پل برای تخلیه آب را دچار اخلال می‌کند.

نشت آب در پل سیدالشهدا ناشی از ترکیدگی لوله‌های آب فاضلاب نیست
در این بین علیرضا جزءقاسمی، مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان ضمن رد اظهارات رئیس شورای شهر زنجان در این زمینه که نشت آب در پل سیدالشهدا ناشی از ترکیدگی لوله‌های آب فاضلاب است، عنوان کرد: به هیچ وجه این موضوع را تأیید نمی‌کنم چرا که این آب ناشی از آب‌های سطحی بوده که در گذشته نیز این منطقه مسیر قنات‌ها به سمت زنجانرود بوده است که اجرای این پل در محل به مانندی سدی عمل می‌کند که از طریق نشتی بروز و ظهور پیدا کرده است و به هیچ عنوان ناشی از ترکیدگی لوله‌های آب و فاضلاب نیست چرا که حجم قابل توجهی دارد.
وی در پاسخ به این سوال که از قرار معلوم و به گفته رئیس شورای شهر زنجان اصلاح و ترمیم شبکه فاضلاب از سوی آب و فاضلاب در حال انجام بوده و در حال حاضر این موضوع از بازار آغاز شده است، گفت: این موضوع بحث جداگانه‌ای است و به پل سیدالشهدا نیز ربطی ندارد چرا که هسته مرکزی شهر در محدوده امام‌زاده، چهارراه امیرکبیر، خیابان امام و خیابان خیام برای اصلاح و بازسازی شبکه مورد هدف ما بوده و ارتباطی با موضوع پل ندارد.
مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان با بیان این‌که سالیان گذشته خارج از محدوده بافت مرکزی اصلاح و بازسازی شبکه انجام می‌شد که امسال با هماهنگی‌های انجام شده با شهرداری و میراث فرهنگی نیز هسته قدیمی و مرکزی شهر در دستور کار قرار دارد، یادآور شد: هدف حفظ بافت تاریخی و هویت هسته مرکزی شهر در کنار اصلاح و نوسازی شبکه فاضلاب و در راستای ساماندهی بافت فرسوده است.
در حالی این ادعاها از سوی مسئولان مطرح است که مهران فرامرزی، عضو گروه معماری دانشگاه آزاد در بیان تحلیل‌های کارشناسی خود معتقد است که با توجه به مطالعات صورت گرفته در طرح جامع شهر زنجان از آنجایی که شیب عمومی اراضی شهر از شمال شرقی به جنوب غربی است، آب‌های سطحی و زیرسطحی همگی در راستای چنین شیبی نزول داشته است از همین رو سیلاب‌ها و فاضلاب‌های شهری زنجان نیز چنین مسیلی را داشته و خواهند داشت.
به گفته این کارشناس با توجه به مستندات موجود در طرح امکان‌سنجی پل سیدالشهدا که توسط مشاور وقت صورت گرفته است، مشاور خود به سستی اراضی و خاک نباتی منطقه اشاره کرده و از قدیم‌الایام قنوات در زیر محل احداث پل وجود داشته است، از همین رو مقنی‌هایی که در قدیم شناخت کافی نسبت به چاه‌ها و فضای زیرزمینی این منطقه داشته‌اند همگی بر این موضوع صحه گذاشته‌اند و در مطالعات امکان‌سنجی نیز به این مسئله اشاره شده است.

عدم توجه به فضاهای زیرسطحی محل احداث پل در مطالعات مشاور
فرامرزی مدعی است که به هیچ عنوان برداشت‌های میدانی در این زمینه صورت نگرفته است، به عبارت دیگر یکی از مواردی که در مطالعات مشاور مغفول مانده، عدم توجه به فضاهای زیرسطحی محل احداث این پل است، شاید بتوان گفت این پل در کوتاه مدت مسئله ایجاد نکند اما با توجه به این‌که گسل ضعیفی هم در جنوب شهر زنجان وجود دارد و از طرف دیگر وجود خاک نباتی ضعیف با توجه به آزمایشات خاک، به نظر می‌رسد در زمان‌های بحرانی این پل دارای خطر‌پذیری بالایی باشد.
به گفته این کارشناس عملکرد پل سیدالشهدا(ع) نیز باید مورد توجه قرار می‌گرفت که به هیچ وجه جوابگوی نیاز و حل مسئله نیست چرا که شاهد ترافیک در محور کمربندی جنوبی هستیم، و اقدام‌های غیرکارشناسانه‌ای نظیر استقرار چراغ راهنمایی پیش از این پل که خود عامل ترافیک‌زا است از همین رو به طور کل می‌توان گفت این پل از جنبه عملکردی و فنی خود در آینده مسئله‌ساز می‌شود.

پل سیدالشهدا یکی از بهترین و مهندسی‌ترین پل‌هاست
در حالی جنبه عملکردی و فنی پل مورد انتقاد عضو گروه معماری دانشگاه آزاد قرار گرفته است که عباس راشاد، کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شهری شورای شهر زنجان مدعی است پل مذکور یکی از بهترین و مهندسی‌ترین پل‌ها به لحاظ مصالح استفاده شده و زیرساخت است و موضوع مطرح قرارگیری این پل در مسیر آبی‌های زیرسطحی که از گذشته نیز وجود داشته، است از همین رو مشکل فعلی بالا آمدگی آب‌های زیرسطحی در جنوب شهر و اطراف پل سیدالشهدا، پشت حسینیه اعظم و کوی فرهنگ و ...است.
وی با بیان این‌که نشتی آب هیچ مشکل و خطری برای پل ایجاد نمی‌کند چرا که سازه اصلی پل بسیار مستحکم بوده و از سوی دیگر با توجه به طراحی خوب، پل بر روی سازه بسیار محکم قرار گرفته است، گفت: با وجود این از طریق شرکت آب و فاضلاب شهری پیگیر موضوع هستیم چرا آب موجود برای چاه‌های جذبی و یا نشتی آب از لوله‌های آب‌رسانی شهری است چرا که طبق آزمایشات انجام شده بخشی از آب موجود در آنجا، آب تصفیه شده است و بخش دیگر مربوط به چاه‌های جذبی بوده و در صورتی که آب و فاضلاب بتواند در یک مهلت مقرر شبکه‌های فاضلاب را به شبکه شهری وصل کنند به طور یقین آب خروجی در دیواره پل کاهش می‌یابد.

مردم نگران نشتی پل نباشند، سازه محکم است
این عضو شورا مدعی شد که مردم نگران این موضوع نباشند چرا که حساسیت اعضای شورا در این زمینه کمتر از حساسیت شهروندان نیست و پیگیر این موضوع هستیم، افزود: در زمان انجام عملیات خاکی در محل متوجه سستی خاک شدند به همین دلیل علاوه بر آنچه در بالای پل مشاهده می‌شود سازه‌ای نیز در زیر زمین بوده و روی شمع‌های بسیار قوی قرار گرفته است ولی مشکل بالاآمدگی آب موضوعی است که در شهرهای دیگر نیز رخ داده و کنترل آن از مسئولیت‌های نهادهای دولتی بوده و ما نیز کمک حال هستیم.
راشاد از جمله اعضایی بود که پیش از این بر اجرایی شدن پل سیدالشهدا بر روی گسل تأکید کرده و آن را خطری برای پل دانسته بود ولی در گفت‌وگو با صدای این‌گونه عنوان کرد با توجه به نقشه‌های ارائه شده و بررسی کارشناسان اهل فن، در این محدوده گسل هست ولی با بررسی سوابق زلزله در زنجان این گسل‌ها فعال نبوده و تاکنون نیز فعال نشده است از سوی دیگر این پل با مقاومت در برابر زلزله 9 ریشتری طراحی شده و کاملاً مقاوم است و هر چند این پل بر روی خاک سست احداث شده ولی مطالعات لازم نیز از سوی سه مشاور به موازات هم صورت گرفته و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

* روزنامه صدای زنجان، 1397،10،2.
3088/6085


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

حکم شرعی تتوی آرایشی بانوان
برای تاتو (خالکوبی) کردن از سوزن‌های مخصوص استفاده می‌شود و این کار غیر از درد فراوان، خونریزی زیادی هم به همراه دارد.
از «کلاه قرمزی» چه خبر؟
مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما درباره آخرین وضعیت ساخت سری جدید «کلاه قرمزی» توضیح داد.
«تپلی و من» از فردا روی پرده سینماها- فیلم
در آستانه اکران فیلم سینمایی «تپلی و من» به کارگردانی حسین قناعت از پوستر و تیزر این فیلم رونمایی شد.
اکران فیلم ترسناک «ارّه» پنج ماه زودتر از موعد
به گزارش افکارنیوز، تصویر منتشر شده از «افسانه پاکرو» ، بازیگر سینما و تلویزیون را مشاهده می کنید.
فیلم جدید «مهران احمدی» پروانه ساخت گرفت
شورای صدور پروانه ساخت در جلسه اخیر با سه فیلمنامه موافقت کرد.
ماجرای زندگی اولین قاتل سریالی زن ایران روی پرده سینما
مستند سینمایی «مهین» به کارگردانی محمدحسین حیدری در سینماهای هنروتجربه به نمایش درخواهد آمد.
وانت صورتی ماشین عروس شد- عکس
تصویری از وانت صورتی رنگ که برای ماشین عروس تزئین شده است را می‌بینید.
واکنش نوبخت به انتقادات وارده درباره تهویه ایستگاه تئاتر شهر
فرنوش نوبخت ازپایان یافتن مشکلات تهویه ایستگاه تئاتر شهر تا ۵ شنبه هفته جاری خبر داد
حریق برج مسکونی در سعادت آباد
سید جلال ملکی گفت: وقوع حادثه حریق در یک برج مسکونی در محدوده سعادت آباد در ساعت 11:50 امروز به سامانه 125 اطلاع داده شد.
طلب میلیاردی شهرداری از قوه قضائیه و ناجا
همتی خاطرنشان کرد: مانده طلب از بنیاد تعاون بابت فروش سه قطعه زمین پروژه آهو به مبلغ 104 میلیارد ریال که بعد از انتقال مالکیت زمین‌ها باید تسویه می‌شد به علت عدم انتقال مالکیت زمین‌ها وضعیت مشخص نیست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم عجیب کالدرون درباره تمرینات پرسپولیس
سرمربی آرژانتینی باشگاه پرسپولیس، تصمیمی جالب را گرفت.
ارزهای دیجیتالی مثل قیچی دو لبه است
الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره تعیین و تکلیف در خصوص ارزهای دیجیتالی اظهار داشت: امروز کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه ویژه ای در این خصوص با حضور وزیر اقتصاد، نیرو، صنعت معدن و تجارت، رؤسای بانک مرکزی، مخابرات و پدافند غیر عامل داشت و مفصل در این خصوص بحث و گفتگو صورت گرفت.
حریق برج مسکونی در سعادت آباد
سید جلال ملکی گفت: وقوع حادثه حریق در یک برج مسکونی در محدوده سعادت آباد در ساعت 11:50 امروز به سامانه 125 اطلاع داده شد.
محمد جلال مآب رئیس ستاد بازسازی عتبات شد
حسن پلارک، رئیس ستاد بازسازی عتبات جای خود را به محمد جلال مآب داده است.
گران‌ترین بازیکنان لیگ ایران
بر اساس قیمت گذاری وبسایت ترانسفر مارکت گران‌ترین بازیکنان فوتبال ایران اعلام شدند.