آب بی‌‌صاحب

13:41 ۹۰ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 161 0
آب بی‌‌صاحب

با گذشت 9 ماه از افتتاح پل سیدالشهدای زنجان، نشت آب از بدنه آن هم‌چنان ادامه دارد اما هیچ دستگاهی مسئولیت آن را قبول نمی‌کند.

ایرنا

از آنجایی که نشتی آب در پل سیدالشهدا(ع) از همان روزهای قبل از افتتاح نمایان بود و بخشی از رسانه با وجود این‌که تا ماه‌ها پس از آن پیگیر موضوع بوده و تحلیل‌های مختلفی بر آن داشتند ولی پس از گذشت چند ماه این موضوع در بین مسئولان و رسانه‌ها به امری طبیعی بدل گشت و با استناد به واقعیت موجود و برقرار بودن نشتی آب در این پل به نظر می‌رسد این پیگیری‌ها نتیجه‌ای در بر نداشته است و این نشتی آب در زیرگذر پل سیدالشهدا (ع) همچنان به عنوان یک نگرانی و دغدغه محسوب شده و خواستار پاسخی روشن و صریح از سوی مسئولان هستند.
با پیگیری‌های انجام شده در مورد نگرانی مردم از نشتی آب در پل سیدالشهدا، رئیس شورای شهرزنجان مدعی شد که طبق بررسی‌ها و گزارش‌های شهرداری آب نشتی ناشی از ترکیدی لوله‌های آب شرب شهری بوده و ربطی به بالا آمدن آب‌های زیرسطحی ندارد، از همین رو آب و فاضلاب نیز طرح نوسازی و تعویض لوله‌های فرسوده را در حال انجام دارد.
این در حالی است که مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان مدعی است که آب نشتی متعلق به بالاآمدن آب‌های زیرسطحی است و هیچ ربطی به ترکیدی لوله‌های آب در آن محدوده ندارد.
موضوع مبهم دیگری که هنوز پاسخی برای منشأ آن یافت نشده و از سوی رئیس شورای شهر مطرح شد، اسیدی بودن آب‌های میان سطحی قسمت پشت پل است که شهرداری در هنگام تخلیه آب زیر پل به وسیله کف‌کش و بررسی کارشناسی متوجه آن شده و ادامه روند تخلیه آب را با مشکل مواجه کرده است.

وجود آب‌های زیرسطحی مشکلی برای استحکام پل ایجاد نمی‌کند
اسماعیل دویران، رئیس شورای شهر زنجان در پاسخ به صدای زنجان در زمینه نگرانی و دغدغه‌ شهروندان بابت نشتی آب در پل سیدالشهدا (ع) عنوان کرد که ستون‌های این پل در عمق 45 متری و روی آب قرار دارد چرا که در 6 متری این محوله با خروج آب مواجهیم به همین دلیل مشکلی در استحکام پل ایجاد نمی‌کند چرا که فوندانسیون پل در عمق 45 متری پایه‌گذاری شده است و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
وی در ادامه ضمن ارائه توضیحی در زمینه نشستی آب در پل سیدالشهدا(ع) تصریح کرد: این نشتی به دلیل وجود آب‌های میان سطحی بوده که ناشی از فرسودگی لوله‌های فاضلاب است که اداره آب و فاضلاب از بالادست آن در حال انجام اقدامات اصلاح شبکه است که این موضوع را از محدوده بازار آغاز کرده است و در حدود 4 کیلومتر نیاز به تعمیر و تعویض لوله‌های فاضلاب وجود دارد نشتی آب‌ از لوله‌های فرسوده فاضلاب به سمت پل هدایت شده و به بیرون نشت می‌کنند.
به گفته این مسئول حوزه عمرانی شهرداری، در حال حاضر تخلیه آب در این محدوده به وسیله موتور پمپاژ آب و هدایت آن به سمت زنجانرود را انجام می‌دهد.
رئیس شورای شهر زنجان در پاسخ به این سوال که به گفته شما نشتی آب موجود در پل سیدالشهدا (ع) ناشی از نشت آب لوله‌های فاضلاب شهری است، خاطرنشان کرد: بله طبق بررسی‌های انجام شده این نتیجه حاصل شده که نشتی آب پل ناشی از نشت آب لوله‌های فاضلابی است که از محدوده خیابان امام به سمت پایین سرازیر می‌شود که شرکت آب در حال اصلاح این نشتی‌ها است.

نشت آب از پل سیدالشهدا ربطی به بالاآمدگی آب‌های زیرسطحی ندارد
وی در توضیح این موضوع که نشت آب از پل آیا ربطی به بالا آمدگی آب‌های زیرسطحی دارد یا خیر افزود: خیر ارتباطی به آن موضوع ندارد چرا که طبق گزارش شهرداری، بررسی‌های مشترکی بین این نهاد و سازمان آب در مورد نشتی پل انجام شده که طبق آن آب شرب لوله‌های بالادست برای چند ساعت قطع شد که نتیجه‌اش کاهش آب زیر سطح پل بوده است که نشان از این دارد که بالا آمدن آب به دلیل ترکیدگی لوله‌های آب فرسوده است.

وجود اسید در آب‌های تخلیه شده از زیر پل سیدالشهدا
دویران با تأکید بر این‌که طبق گزارش شهرداری آب در قسمت پشت پل اسیدی شده و در حال حاضر فعالیت شهرداری را دچار اخلال کرده چرا که منشأ این آب مشخص نیست، بیان کرد: هر چند با توجه به بتنی بودن پایه‌های پل، اسیدی شدن آب ضرری بر آن ندارد ولی برای آهن خورندگی داشته و همین موضوع کف‌کش واقع در محدوده پل برای تخلیه آب را دچار اخلال می‌کند.

نشت آب در پل سیدالشهدا ناشی از ترکیدگی لوله‌های آب فاضلاب نیست
در این بین علیرضا جزءقاسمی، مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان ضمن رد اظهارات رئیس شورای شهر زنجان در این زمینه که نشت آب در پل سیدالشهدا ناشی از ترکیدگی لوله‌های آب فاضلاب است، عنوان کرد: به هیچ وجه این موضوع را تأیید نمی‌کنم چرا که این آب ناشی از آب‌های سطحی بوده که در گذشته نیز این منطقه مسیر قنات‌ها به سمت زنجانرود بوده است که اجرای این پل در محل به مانندی سدی عمل می‌کند که از طریق نشتی بروز و ظهور پیدا کرده است و به هیچ عنوان ناشی از ترکیدگی لوله‌های آب و فاضلاب نیست چرا که حجم قابل توجهی دارد.
وی در پاسخ به این سوال که از قرار معلوم و به گفته رئیس شورای شهر زنجان اصلاح و ترمیم شبکه فاضلاب از سوی آب و فاضلاب در حال انجام بوده و در حال حاضر این موضوع از بازار آغاز شده است، گفت: این موضوع بحث جداگانه‌ای است و به پل سیدالشهدا نیز ربطی ندارد چرا که هسته مرکزی شهر در محدوده امام‌زاده، چهارراه امیرکبیر، خیابان امام و خیابان خیام برای اصلاح و بازسازی شبکه مورد هدف ما بوده و ارتباطی با موضوع پل ندارد.
مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان با بیان این‌که سالیان گذشته خارج از محدوده بافت مرکزی اصلاح و بازسازی شبکه انجام می‌شد که امسال با هماهنگی‌های انجام شده با شهرداری و میراث فرهنگی نیز هسته قدیمی و مرکزی شهر در دستور کار قرار دارد، یادآور شد: هدف حفظ بافت تاریخی و هویت هسته مرکزی شهر در کنار اصلاح و نوسازی شبکه فاضلاب و در راستای ساماندهی بافت فرسوده است.
در حالی این ادعاها از سوی مسئولان مطرح است که مهران فرامرزی، عضو گروه معماری دانشگاه آزاد در بیان تحلیل‌های کارشناسی خود معتقد است که با توجه به مطالعات صورت گرفته در طرح جامع شهر زنجان از آنجایی که شیب عمومی اراضی شهر از شمال شرقی به جنوب غربی است، آب‌های سطحی و زیرسطحی همگی در راستای چنین شیبی نزول داشته است از همین رو سیلاب‌ها و فاضلاب‌های شهری زنجان نیز چنین مسیلی را داشته و خواهند داشت.
به گفته این کارشناس با توجه به مستندات موجود در طرح امکان‌سنجی پل سیدالشهدا که توسط مشاور وقت صورت گرفته است، مشاور خود به سستی اراضی و خاک نباتی منطقه اشاره کرده و از قدیم‌الایام قنوات در زیر محل احداث پل وجود داشته است، از همین رو مقنی‌هایی که در قدیم شناخت کافی نسبت به چاه‌ها و فضای زیرزمینی این منطقه داشته‌اند همگی بر این موضوع صحه گذاشته‌اند و در مطالعات امکان‌سنجی نیز به این مسئله اشاره شده است.

عدم توجه به فضاهای زیرسطحی محل احداث پل در مطالعات مشاور
فرامرزی مدعی است که به هیچ عنوان برداشت‌های میدانی در این زمینه صورت نگرفته است، به عبارت دیگر یکی از مواردی که در مطالعات مشاور مغفول مانده، عدم توجه به فضاهای زیرسطحی محل احداث این پل است، شاید بتوان گفت این پل در کوتاه مدت مسئله ایجاد نکند اما با توجه به این‌که گسل ضعیفی هم در جنوب شهر زنجان وجود دارد و از طرف دیگر وجود خاک نباتی ضعیف با توجه به آزمایشات خاک، به نظر می‌رسد در زمان‌های بحرانی این پل دارای خطر‌پذیری بالایی باشد.
به گفته این کارشناس عملکرد پل سیدالشهدا(ع) نیز باید مورد توجه قرار می‌گرفت که به هیچ وجه جوابگوی نیاز و حل مسئله نیست چرا که شاهد ترافیک در محور کمربندی جنوبی هستیم، و اقدام‌های غیرکارشناسانه‌ای نظیر استقرار چراغ راهنمایی پیش از این پل که خود عامل ترافیک‌زا است از همین رو به طور کل می‌توان گفت این پل از جنبه عملکردی و فنی خود در آینده مسئله‌ساز می‌شود.

پل سیدالشهدا یکی از بهترین و مهندسی‌ترین پل‌هاست
در حالی جنبه عملکردی و فنی پل مورد انتقاد عضو گروه معماری دانشگاه آزاد قرار گرفته است که عباس راشاد، کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شهری شورای شهر زنجان مدعی است پل مذکور یکی از بهترین و مهندسی‌ترین پل‌ها به لحاظ مصالح استفاده شده و زیرساخت است و موضوع مطرح قرارگیری این پل در مسیر آبی‌های زیرسطحی که از گذشته نیز وجود داشته، است از همین رو مشکل فعلی بالا آمدگی آب‌های زیرسطحی در جنوب شهر و اطراف پل سیدالشهدا، پشت حسینیه اعظم و کوی فرهنگ و ...است.
وی با بیان این‌که نشتی آب هیچ مشکل و خطری برای پل ایجاد نمی‌کند چرا که سازه اصلی پل بسیار مستحکم بوده و از سوی دیگر با توجه به طراحی خوب، پل بر روی سازه بسیار محکم قرار گرفته است، گفت: با وجود این از طریق شرکت آب و فاضلاب شهری پیگیر موضوع هستیم چرا آب موجود برای چاه‌های جذبی و یا نشتی آب از لوله‌های آب‌رسانی شهری است چرا که طبق آزمایشات انجام شده بخشی از آب موجود در آنجا، آب تصفیه شده است و بخش دیگر مربوط به چاه‌های جذبی بوده و در صورتی که آب و فاضلاب بتواند در یک مهلت مقرر شبکه‌های فاضلاب را به شبکه شهری وصل کنند به طور یقین آب خروجی در دیواره پل کاهش می‌یابد.

مردم نگران نشتی پل نباشند، سازه محکم است
این عضو شورا مدعی شد که مردم نگران این موضوع نباشند چرا که حساسیت اعضای شورا در این زمینه کمتر از حساسیت شهروندان نیست و پیگیر این موضوع هستیم، افزود: در زمان انجام عملیات خاکی در محل متوجه سستی خاک شدند به همین دلیل علاوه بر آنچه در بالای پل مشاهده می‌شود سازه‌ای نیز در زیر زمین بوده و روی شمع‌های بسیار قوی قرار گرفته است ولی مشکل بالاآمدگی آب موضوعی است که در شهرهای دیگر نیز رخ داده و کنترل آن از مسئولیت‌های نهادهای دولتی بوده و ما نیز کمک حال هستیم.
راشاد از جمله اعضایی بود که پیش از این بر اجرایی شدن پل سیدالشهدا بر روی گسل تأکید کرده و آن را خطری برای پل دانسته بود ولی در گفت‌وگو با صدای این‌گونه عنوان کرد با توجه به نقشه‌های ارائه شده و بررسی کارشناسان اهل فن، در این محدوده گسل هست ولی با بررسی سوابق زلزله در زنجان این گسل‌ها فعال نبوده و تاکنون نیز فعال نشده است از سوی دیگر این پل با مقاومت در برابر زلزله 9 ریشتری طراحی شده و کاملاً مقاوم است و هر چند این پل بر روی خاک سست احداث شده ولی مطالعات لازم نیز از سوی سه مشاور به موازات هم صورت گرفته و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

* روزنامه صدای زنجان، 1397،10،2.
3088/6085


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

اعتبارات کافی برای آبخیزداری و مقابله با سیل تخصیص نمی یابد
گنبدکاووس - ایرنا - رئیس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه منشاء سیل حوزه آبخیز است، گفت: اعتبارات تخصیصی برای انجام اقدامات زیربنایی در زمینه آبخیزداری به منظور مقابله اساسی و ریشه ای با مخاطرات سیل، کافی نبوده و پاسخگوی نیازها نیست.
حدود 2.5 تن گوشت غیربهداشتی در همدان کشف شد
همدان - ایرنا - مسئول طرح سلامت نوروزی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: 2 تن و 300 کیلوگرم گوشت قرمز خارج از چرخه مصرف در شهر همدان کشف و معدوم شد.
سیل و برف 180 میلیارد تومان به کشاورزی شرق مازندران خسارت زد
ساری-ایرنا- نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی برآورد اولیه خسارت سیل و برف مزارع کشاورزی شرق استان را افزون بر یکهزار و 800 میلیارد ریال اعلام کرد.
خسارت 11 هزار میلیارد ریالی سیل به کشاورزی گلستان
گرگان - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی گفت که بروز سیل در گلستان حدود 11 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی، باغبانی و دامی این استان خسارت وارد کرد.
ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین است
تهران - ایرنا - رئیس مرکز اطلاعات و کنترل راهور نیروی انتظامی گفت: ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین اما پر حجم و روان است.
صندوق بازنشستگی، آماده کمک به سیل‌زدگان گلستان
تهران - ایرنا- مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری از آمادگی و امداد رسانی هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه این صندوق برای کمک به سیل‌زدگان استان گلستان خبر داد.
هزارچشم تا مریوان
سنندج - ایرنا - هر نقطه از کردستان سرشار از زیبایی های خاصی است که گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می کند و در این بین برای دیدن چشم اندازهایی بکر و دلنواز و گذشتن از پیچ های زیبا و خطرناک در شهرستانی هم چون مریوان باید هزارچشم داشت.
روند ابتلا به بیماری ویروسی در قروه کاهش یافت
سنندج - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: پس از ابتلای بیش از هزار و 900 نفر به بیماری ویروسی نورواک در قروه، مبتلا شدن به آن اکنون روند کاهشی به خود گرفته است اما مردم همچنان بهداشت فردی را رعایت کنند.
ترافیک در ورودی های مشهد سنگین است
مشهد- ایرنا- رئیس پلیس راه خراسان رضوی گفت: هم اینک ترافیک خودرویی در ورودی های شهر مشهد سنگین است.
گُمیشان در گلستان وضعیت اضطراری گرفت
گرگان - ایرنا - میلیونها متر مکعب روان آب و سیلاب جاری شده ناشی از طغیان رودخانه ها و مناطق شرق گلستان که به شهر گُمیشان نزدیک شده است؛ این منطقه غربی استان را در وضعیت اضطراری قرار داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیل؛ چه بر سر مردم گلستان آورد
گرگان - ایرنا - بارندگی های رگباری در آغاز سال نو اگرچه نعمت الهی برای مردم گلستان به ارمغان آورد؛ اما حجم بالای روان آب ها و سیلاب ناشی از طغیان رودخانه ها و سرریز شدن سدها بخش وسیعی از این استان بویژه شمال را در برگرفته و از شرق به غرب در حرکت است.
ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
وزیر اقتصاد: 300 میلیارد ریال دیگر به گلستان اختصاص یافت
200 راس دام سبک و سنگین در راز و جرگلان تلف شدند
اعتبار راه اهن جوین اسفراین در تلفیق بودجه 98 افزایش یافت
افزون بر یک میلیون تردد خودرو در سیستان و بلوچستان ثبت شد
بالندگی در اوج تحریم تجربه شیرین البرز 97
باران و سیل به حدود یکهزار واحد مسکونی خراسان شمالی خسارت زد
سیل 18.75 میلیارد ریال به عشایر خراسان شمالی خسارت زد
رونق تولید و اشتغال سرلوحه مدیران در منطقه آزاد چابهار است
60 درصد مساکن روستایی نقده سنددار شد
ساخت جاده قزوین-کلاچای 11 درصد پیشرفت فیزیکی دارد